کویرگردی در ایران | زیباترین کویرهای ایران را بشناسید!

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کویرگردی طرفداران خاص خود را دارد. بیابان های ایران یکی از شگفت‌انگیزترین کویرهای جهان را شامل می‌شود. گردشگران داخلی و خارجی زیادی همه ساله برای تماشای زیبایی کویرهای ایران به آن مناطق سفر می‌کنند. به‌همین دلیل صحرا های ایران یکی از پررفت و آمدترین مناطق گردشگری کشورمان به شمار می‌آیند.

ایران به دلیل آب و هوای چهار فصلش در کل طول سال دارای مناطق خاصی برای گردشگران است. علاقه‌مندان به صحرا های ایران خوب می‌دانند که فصل پاییز و زمستان مناسب‌ترین زمان برای سفر به آن‌جاست. شما در این فصول شاهد آب و هوای بهاری هستید. بیابان های ایران در 15 استان پراکنده شده و مساحت آن حدود 86 میلیون هکتار است. «دشت کویر» و «دشت لوت» مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بیابان‌های کشورمان به شمار می‌آیند. با پلازامگ همراه باشید تا زیباترین کویرهای ایران را معرفی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

زیباترین کویرهای ایران

کویرگردی در ایران بسیار پرطرفدار است. افراد زیادی علاقه‌مند تماشای زیبایی خاص و منحصربه‌فرد کویرهای ایران هستند. شب‌های پرستاره، غروب شگفت‌انگیز خورشید، قدم زدن در شن‌زارهای کویری همگی از لحظاتی هستند که تا تجربه نکنید نمی‌توان وصف کرد. در این بخش شما را با کویرهای زیبای ایران آشنا می‌کنیم.

1. کویر مرنجاب

 • واقع در: استان اصفهان
 • آدرس: ایران، اصفهان، شهر آران‌وبیدگل، جاده مرنجاب

کویر مرنجاب / زیباترین کویرهای ایران

کویر مرنجاب یکی از جذاب ترین کویرهای ایران محسوب می‌شود. علاقمندان به افرود و کویرگردی مرنجاب را به خوبی می‌شناسند. رمل‌ها و تپه‌های شنی این کویر شهرت جهانی داشته و همیشه مملو از گردشگران داخلی و خارجی است. وجود کاروانسرای مرنجاب در نزدیکی این کویر باعث شده تا گردشگران برای اقامت شبانه نگرانی نداشته باشند.

2. کویر درک

 • واقع در: استان سیستان و بلوچستان
 • آدرس: ایران، سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، روستای زرآباد، روستای درک

کویر درک / زیباترین صحرا های ایران

«کویر درک» زیباترین کویر ایران به شمار می‌آید. ویژگی خاص آن اتصال کویر و دریا در شهرستان چابهار خواهد بود. تصور وجود کویر خشک و بیابانی در کنار دریا حیرت‌آور است. اما شما این شگفتی را می‌توانید به‌راحتی در کویر درک از خاص‌ترین بیابان های ایران ببینید. درک به معنی زندگی در کنار دریا بوده که به‌خوبی شرایط منطقه را توصیف می‌کند. شاید افراد کمی کویر درک از صحرا های ایران را بشناسند. به دلیل تعداد کم گردشگران در این منطقه می‌توان کویر درک را یکی از بکرترین کویرهای ایران دانست.

3. کویر مصر

 • واقع در: استان اصفهان/دشت کویر
 • آدرس: ایران، اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، بخش جندق، روستای مصر

 

یکی از زیباترین بیابان های ایران کویر مصر نام دارد. زیبایی خیره کننده این کویر هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به بیابان ها و کویرهای ایران می‌کشاند. مصر اسم روستایی در نزدیکی این کویر است. به همین دلیل آن را به نام کویر مصر می‌شناسند. شما برای اقامت شبانه می‌توانید به روستای مصر بروید.

همچنین بخوانید :

از تفریحات هیجان انگیز در کویر مصر از صحرا های ایران می‌توان به شتر سواری اشاره کرد. همچنین پدیده شگفت انگیز چال سلکنون در این کویر بسیار پربازدید خواهد بود. چال سلکنون به سوراخ‌های نیمه عمیقی گویند که اطرافش را تپه شنی پوشانده است.

4. کویر شهداد

 • واقع در: استان کرمان/دشت لوت
 • آدرس: ایران، کرمان، شهرستان کرمان، روستای شهداد

کویر شهداد/ زیباترین کویرهای ایران

«کویر شهداد» یکی از صحراهای معروف ایران است که در جهان با کلوت‌های زیبایش شناخته می‌شود. کلوت به صخره‌های کوچک شبیه به حرف انگلیسی U می‌گویند. این پدیده بر اثر باد و فرسایش خاک در طول سال‌های زیادی به وجود می‌آید. کویر شهداد را با داشتن این کلوت‌های شگفت‌انگیز باید یکی از خاص‌ترین کویرهای ایران و حتی جهان دانست.

جالب است بدانید که کویر شهداد گرم‌ترین نقطه زمین است. بیشترین درجه دما توسط ماهواره ناسا برای این بیابان در ایران ثبت شده است. یکی از نشریه‌های زمین‌شناسی مهم دنیا، کویر شهداد را چهارمین جاذبه گردشگری طبیعی جهان می‌داند. به‌همین دلیل هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای تماشای این شگفتی به دشت لوت سفر می‌کنند.

5. کویر زردگاه

 • واقع در: استان خراسان جنوبی
 • آدرس: ایران، خراسان جنوبی، شهرستان طبس، دیهوک

کویر زردگاه / زیباترین بیابان های ایران

احتمالا تصور شما از کویر و صحرا های ایران منطقه گرم و خشک با آب و هوای کویری است. اما جالب است بدانید که «کویر زردگاه» یک کویر سرسبز در استان خراسان جنوبی محسوب می‌شود. وجود درختان نخل در این کویر به شگفتی آن می‌افزاید. کویر زردگاه به دلیل وجود امکانات اولیه همچون آب و برق یکی از بهترین مناطق ایران برای کویر گردی است.

نزدیکی این کویر به روستایی هم نام خودش (زردگاه) باعث شده تا شاهد معماری منحصربه‌فرد در بیابان های ایران باشید. این روستا امروزه خالی از سکنه است اما خانه‌ها و جریان زندگی بومی در آن قابل لمس خواهد بود.

6. کویر ریگان

 • واقع در: استان کرمان
 • آدرس: ایران، کرمان، شهرستان بم، بعد از نرماشیر جاده ایرانشهر، روستای محمدآباد ریگان

کویر ریگان / زیبا ترین کویر ایران

«کویر ریگان» یکی از انواع کویرهای ایران است که تپه‌های شنی و ریگ‌زارهای آن در جهان شهرت دارد. به دلایل زمین‌شناختی زیادی رنگ ریگ‌زارهای کویر ریگان بسیار روشن‌تر از سایر بیابان‌های ایران دیده می‌شود. این پدیده خاص باعث شده تا هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای تماشای کویر منحصربه‌فرد ریگان به سمت کرمان سفر کنند.

کویر ریگان به دلیل داشتن ریگ‌زارهای وسیع و یک‌دست جهت گرفتن عکس و ثبت زیباییش طرفداران زیادی دارد. وجود برخی از جانوران همچون گربه شنی، روباه، آگاما و هوبره در کویر ریگان به شهرت آن افزوده است. «سوسمار دم‌تیغی» یکی از معروف‌ترین جانوران در کویر ریگان شناخته می‌شود.

7. کویر حاج علیقلی

 • واقع در: استان سمنان
 • آدرس: ایران، سمنان، شهرستان دامغان، بخش حسن‌آباد

زیباترین کویرهای ایران

«کویر حاج علیقلی» از صحرا های ایران به شش ضلعی‌های نامنظم دریاچه نمکش مشهور است. گردشگران داخلی و خارجی زیادی همه ساله برای بازدید این شگفتی خاص به استان سمنان سفر می‌کنند. «کویر دامغان» و «کویر چاه‎‌جم» نام‌های دیگر کویر حاج‌علی‌قلی از بیابان های ایران هستند.

این کویر 2391 کیلومترمربع از مساحت کویرهای ایران را در برگرفته که به صورت نمک‌زار است. غروب خورشید در کویر حاج‌علی‌قلی بسیار دیدنی خواهد بود. حتما تصاویر زیبا و خاص این کویر را با غروب خورشید شگفت‌انگیزش در سایت‌های مختلف دیده‌اید. علاقه‌مندان به کویرگردی برای تماشای آن از نزدیک به این منطقه از بیابان های ایران می‌آیند.

8. کویر ریگ‌زرین

 • واقع در: استان یزد
 • آدرس: ایران، یزد، شهرستان اردکان، روستای مغستان

زیباترین کویرهای ایران

در بین اسم کویرهای ایران، «کویر ریگ‌زرین» در استان یزد به کویری با ارتفاعات کوچک و بزرگ مشهور است. کویر ریگ‌زرین را با نام مغستان هم می‌شناسند. نام مغستان برگرفته از روستایی با همین اسم است که کویر در نزدیکی آن قرار دارد. کویر مغستان را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده‌اند.

در طول سالیان دراز به دلیل فرسایش خاک و حرکات باد در بخشی از کویر ریگ‌زرین ارتفاعات نسبتا بلندی ایجاد شده که به آن بخش شمالی گویند. این بخش ارتفاعات حاجی آباد زرین نام دارد. وجود گنبدهای نمکی از ویژگی بیابان های ایران از جمله کویر مغستان هستند.

9. کویر ریگ جن

 • واقع در: استان سمنان
 • آدرس: صعب‌العبور

زیباترین بیابان های ایران

یکی از دست نیافتنی‌ترین کویرهای ایران، «کویر ریگ جن» نام دارد. احتمالا افراد کمی این کویر مرموز را می‌شناسند. شاید حتی بر روی نقشه کویرهای ایران هم نتوانید آن را پیدا کنید. کویر ریگ جن در جنوب شرقی شهرستان گرمسار واقع شده و دسترسی به آن غیرممکن است.

تاکنون کسی نتوانسته به این کویر برود و سالم برگردد. اهالی بومی آن منطقه کویر ریگ جن را منطقه‌ای نفرین شده می‌دانند. اما تصاویر ثبت شده از آن و اطلاعاتی از کویر ریگ جن در کتاب کویرهای ایران نشان از شگفت‌انگیز بودن این کویر می‌دهد.

10. کویر حلوان

 • واقع در: استان خراسان جنوبی
 • آدرس: ایران، خراسان جنوبی، شهرستان طبس، روستای حلوان

زیباترین صحرا های ایران

«کویر حلوان» دارای یکی از یک‌دست‌ترین ریگ‌زارهای کویری در کشورمان است. این کویر در بین بیابان های ایران مناسب‌ترین مسیر و راه دسترسی برای کویرگردی گردشگران داخلی و خارجی دارد. شترسواری یکی از تفریحات جذاب در صحرا های ایران به شمار می‌آید.

کویر حلوان دارای فضای مناسبی برای موتورسواری با موتور چهارچرخ، شترسواری، کمپینگ و پیاده‌روی در شن‌زار است. آسمان کویر حلوان در شب پوشیده از ستاره‌های درخشان شده و یکی از شگفت‌انگیزترین مناظر کویری را پدید می‌آورد. همچنین وجود معماری منحصربه‌فرد کویری در روستای حلوان سبب جذب گردشگران زیادی خواهد شد.

نکات مهم کویرگردی در صحرا و بیابان های ایران

 • آب و هوای کویرهای ایران بسیار گرم و خشک است. حتما همراه خود به مقدار زیاد بطری‌های آب معدنی داشته باشید.
 • تا حد امکان با تور گردشگری کویر سفر کنید. کویرها برای سفر به صورت تنها جای خطرناکی هستند.
 • برای کویرگردی در روز لباس خنک و سبک بپوشید. اما یادتان باشد دمای هوای کویر در شب بسیار افت می‌کند. پس لباس گرم همراه داشته باشید.
 • نقشه بیابان های ایران و GPS فراموش نشود.
 • برای لحظاتی که طوفان شن و یا باد شدید شکل گرفت تجهیزات کافی همراه خود داشته باشید.

سوالات متداول

1. بزرگترین کویر ایران چیست؟

دشت کویر بزرگ‌ترین کویر ایران شناخته شده است.

2. مساحت کویرهای ایران چقدر است؟

86 میلیون هکتار

3. چند کویر در ایران وجود دارد؟

یک سوم از مساحت کشور ما را کویر و بیابان‌ها تشکیل داده‌اند. ما در این مقاله 10 کویر زیبای ایران را معرفی کردیم.

جمع بندی

ایران دارای آب و هوای چهار فصل است. اما بهترین زمان برای کویرگردی در صحرا های ایران فصل پاییز و زمستان خواهد بود. پس اگر از نظر شما کویر و زیبایی خاص آن جذاب است، برای تماشای بیابان های ایران در این فصول برنامه‌ریزی کنید. ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با زیباترین کویرهای ایران آشنا کنیم. شما به کویرگردی علاقه‌مندید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازامگ بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
احسان نیک فرجام
.
10 دی 1400، 00:25
پاسخ
0
0
سلام این عکس مربوط به همسرم است و بدون اجازه منتشر شده است : https://www.plaza.ir/mag/wp-content/uploads/2021/08/iran-deserts-3.jpg.webp لطفا آن را حذف کنید. instagram.com/ehsan.nikfarjam/
avatar
الهام ناصری / سردبیر
.
10 دی 1400، 00:54
پاسخ
0
0
@احسان نیک فرجام
سلام. بله حق با شماست. حتما حذف میشه
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021
plaza-ads