7 روش کاربردی و ساده برای حل مشکل صدا در ویندوز 10

7 روش کاربردی و ساده برای حل مشکل صدا در ویندوز 10
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ویندوز 10 همیشه با یک سری خطاها و باگ‌ها مواجه بوده است. یکی از این مشکلات قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 است. در ادامه روش‌هایی را برای فعال سازی صدا در ویندوز 10 مرور می‌کنیم.

ویندوز از گذشته تا حالا روی کامیپوتر‌های شخصی و اداری ما وجود داشته است. این سیستم عامل علاوه بر محبوبیت خود همیشه اشکالاتی هم داشته و مشکلات عجیب و غریبی را برای کاربران خود به وجود آورده است. ویندوز 10 دارای بسیاری از مسائل مستند شده بوده و راه حل‌های زیادی برای این مشکلات عنوان شده است. یکی از آن‌ها قطع شدن صدای کامپیوتر در ویندوز 10 است. در ادامه به راه‌هایی اشاره می‌کنیم که می‌توانند به روش کار با تنظیمات صدا در ویندوز 10 و حل مشکل صدا در ویندوز 10 کمک کنند. علت قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 هم می‌تواند یکی از همین موارد باشد.

در ویدیوی زیر «آموزش حل مشکل صدا در ویندوز 10» را تماشا کنید:

در ادامه می‌خوانید:

7 روش حل مشکل صدا در ویندوز 10

در ادامه هفت روش برای رفع مشکل صدا در ویندوز 10 ، قطع صدا در ویندوز 10 و صدای لپ تاپ قطع شده در ویندوز 10 معرفی می‌کنیم.

1. چک کردن تنظیمات صدا

قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10

به عنوان اولین راه حل قطع شدن صدا در ویندوز 10 ، تنظیمات صدای کامپیوتر در ویندوز 10 و یا تنظیمات صدای لپ تاپ در ویندوز 10 را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که صدای ویندوز خود را میوت (Mute) نکرده‌اید! همچنین کابل‌های مربوط به صدا، پورت‌های مربوط به صدا، اتصالات، هدفون و تمام بخش‌های سخت افزاری را هم به صورت چشمی بازدید کنید و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر با این روش فعال سازی صدا در ویندوز 10 به نتیجه نرسیدید و مشکل از این بخش‌ها نیست، ادامه می‌دهیم!

2. درایور‌های صدای خود را حذف و دوباره نصب کنید

شاید یک راه حل مشکل صدا در ویندوز 10 درایورها و نصب صدا در ویندوز 10 یا نصب درایور صدا در ویندوز 10 باشد. درایور‌ها به عنوان رابط بین سخت افزار و نرم افزار کار می‌کنند. در آپدیت‌های اولیه ویندوز 10 مشکلات زیادی با این بخش وجود داشت. درایور بخش‌های مختلف به صورت صحیح نصب یا دانلود نمی‌شدند.

برای رفع مشکل قطع شدن صدای کامپیوتر در ویندوز 10 و نصب کارت صدا در ویندوز 10 ، به بخش تنظیمات درایور‌ها بروید و درایور‌های صدا را پیدا کنید. در این بخش می‌توانید درایور صدای خود را حذف، نصب، آپدیت و نیز آپدیت اخیر آن را حذف کنید. برای حذف آپدیت اخیر باید روی استارت راست کلیک کرده و به Device Manager بروید. روی درایور صدای خود راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کرده و به تب Driver بروید. اگر گزینه Roll Back Driver قابل کلیک است، روی آن زده و ویندوز فرایند آپدیت درایور را آغاز می‌کند.

فعال سازی صدا در ویندوز 10

اگر مثل تصویر بالا، گزینه Roll Back Driver غیرفعال بود، باید یا درایور را آپدیت کنید و یا آن را حذف (Uninstall) و دوباره نصب کنید. توجه کنید که باید در آخرین مرحله اقدام به حذف درایور کنید! قبل از حذف کردن درایور صدا اطمینان داشته باشید که درایور صدای ویندوز خود را دارید. اگر نه، باید در اینترنت متناسب با سیستم خود دنبال آن بگردید. در هنگام اقدام به حذف، عکس زیر را مشاهده می‌کنید، در این تصویر گزینه OK را انتخاب کنید:

قطع شدن صدای کامپیوتر در ویندوز 10

پس از این اقدامات ویندوز خود را ریستارت کنید و درایور جدید صدای ویندوز را نصب کنید. اگر هنوز مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 رفع نشده و فعال سازی صدا در ویندوز 10 انجام نشد، راه حل‌های بعدی را می‌توانید امتحان کنید.

3. IDT High Definition Audio CODEC را آپدیت کنید

مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 یا قطع شدن صدای کامپیوتر در ویندوز 10 می‌تواند به دلیل کدک IDT High Definition Audio باشد. اگر مشکل شما از این بخش باشد، استفاده از بخش Manual driver update راه حل رفع مشکل صدا در ویندوز 10 شما است. در استارت منو خود راست کلیک کرده و Device Manager را انتخاب کنید. به بخش Sound, video games and controllers بروید و گزینه‌های آن را باز کنید. اگر گزینه IDT High Definition Audio CODEC را یافتید روی آن راست کلیک کنید و Update Driver Software را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه به ترتیب گزینه‌های Browse my computer for driver software و Let me pick from a list of device drivers on my computer را انتخاب کنید.

تنظیمات صدا در ویندوز 10

در پنجره باز شده، High Definition Audio Device را انتخاب و روی Next و سپس Yes کلیک کنید. احتمالا برای اعمال تغییرات، نیاز به ریستارت کردن ویندوز داشته باشید. با وجود این، می‌توانید راه حل‌های دیگر مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 را هم امتحان کنید تا به نتیجه مورد نظر خود برسید.

4. نرم افزار ریلتک (Realtek Audio) را درست کنید

ریلتک (Realtek Audio) گاها دچار مشکلاتی می‌شود و برای این مشکلات راه حل‌هایی هم وجود دارد. یکی از راه حل‌ها غیرفعال کردن درایورهای WLAN ریلتک و حذف و نصب دوباره آن‌ها است. برای این کار به سایت ریلتک مراجعه کنید آخرین درایور ریلتک را متناسب با سیستم خود دانلود کنید. سپس در Start menu کلیک راست کرده و Device Manager را انتخاب کنید و بین درایور‌های مختلف، درایورهای Realtek Wireless LAN را پیدا کنید. روی آن راست کلیک کرده و Uninstall کنید. حال نیاز است که درایور جدیدی را که دانلود کرده‌اید، نصب کنید و سپس آن ویندوز را ریستارت کنید.

یک راه حل دیگر، غیرفعال کردن Front Panel Jack است. این راه حل مشکل صدا در ویندوز 10 بسیار خاص است اما ممکن است روی سیستم شما هم کار کند پس امتحان کردن آن ضرری ندارد. Tiflotin که یکی از اعضای سایت Reddit است، با غیرفعال کردن Front Panel Jack مشکل قطع شدن صدای کامپیوتر در ویندوز 10 را حل کرده است. او تجربه خود را در سایت ردیت گذاشته و با مراجعه به آن می‌توانید بقیه کار را انجام دهید.

5. گزینه Audio Enhancements را غیرفعال کنید

Audio Enhancements بخشی از ویندوز شماست که به بهبود و بهینه‌سازی صدای ویندوز شما کمک می‌کند اما در برخی موارد باعث خرابی صدای سیستم می‌شود و ممکن است به تنظیم صدا در ویندوز 10 نیاز باشد. غیرفعال کردن این بخش بسیار ساده است. در بخش جستجوی استارت منو Sound را تایپ کنید. بعد از آن، گزینه Sound Control Panel را انتخاب کنید. در پنجره باز شده روی گزینه پیش فرض مربوط به خود کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. تب Enhancements را انتخاب و تیک گزینه Disable all enhancements را زده و روی Apply کلیک کنید.

تنظیمات صدا در ویندوز 10

6. سرویس های صدای ویندوز خود را ریستارت کنید

شاید یکی از راه حل‌های قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 همین باشد. ممکن است بخش صدای ویندوز شما خوب اجرا نشده باشد که با یک بار ریستارت کردن آن می‌توان به رفع مشکل صدا در ویندوز 10 پرداخت. سپس می‌توانید افزایش صدای لپ تاپ در ویندوز 10 را انجام بدهید.

در بخش جستجوی استارت منو Services را تایپ کرده و اینتر بزنید. در پنجره باز شده پایین آمده و دنبال گزینه Windows Audio بگردید و آن را انتخاب کنید. متوقف شدن این سرویس به هر دلیلی می‌تواند دلیل مشکل صدای کامپیوتر باشد. با دو بار کلیک روی آن و انتخاب گزینه Start این سرویس را دوباره اجرا کنید. حالا که اینجا هستید، بخش Startup-Type را هم چک کنید. به صورت پیش فرض این قسمت باید روی Automatic باشد. اگر روی یکی از گزینه‌های (Automatic (Delayed Start و Manual یا Disabled بود، آن را روی Automatic قرار دهید.

7. از بخش Audio Troubleshooter برای رفع مشکل صدا در ویندوز 10 کمک بگیرید

ویندوز می‌تواند به شما برای یافتن مشکل خش خش صدا در ویندوز 10 ، مشکل اکو شدن صدا در کامپیوتر و قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 کمک کند. Troubleshoot بخشی است که ویندوز با اجرای آن، مشکلات را جست‌وجو کرده و آن‌ها را حل می‌کند. امتحان کردن آن در صورت بروز هر مشکلی خالی از لطف نیست. برای اجرا کردن Troubleshooter به کنترل پنل ویندوز بروید و گزینه Troubleshooter و سپس Troubleshoot audio playback را انتخاب کنید و طبق دستورات موجود در این بخش عمل کنید.

قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10

سوالات متداول

1. چرا ویندوز 10 صدا ندارد؟

دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، شاید صدای ویندوز روی حالت Mute است، یا شاید مشکل از درایورهای صدا باشد.

2. چگونه صدای کامپیوتر را در ویندوز 10 درست کنیم؟

با دوباره نصب یا آپدیت کردن درایورهای صدا و یا آپدیت کردن IDT High Definition Audio CODEC، یا غیرفعال کردن Audio Enhancements ممکن است بتوانید صدای کامپیوتر در ویندوز 10 را درست کنید.

جمع بندی

در این مقاله پر تکرار ترین راه‌حل‌های رفع مشکل صدا در ویندوز 10 و دسترسی به تنظیمات صدا در ویندوز 10 را برشمردیم. بیشترین خرابی در بخش درایور‌های ویندوز شما ایجاد می‌شود. بهتر است پیش از هر کار دیگری سری به بخش درایور‌های ویندوز خود بزنید و پس از آن مابقی روش‌ها را امتحان کنید. اگر شما هم راه بهتری را می‌شناسید یا سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید در پایین صفحه در قسمت دیدگاه‌های پلازامگ بیان کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران57 دیدگاه
محسن
.
06 اردیبهشت 1398، 21:37
پاسخ
2
2
در حالی که پس از 5 بار نصب ویندوز 10 با ورژن های مختلف نا امید شده بود و ویندوز 8.1 اماده نصب کرده بودم با غیر فعال کردن Front Panel Jack نتیجه گرفتم ، فکر نمیکردم نتیجه بخش باشه
hanieh
.
18 بهمن 1399، 23:29
پاسخ
0
0
@محسن
کجا این کار رو انجام دادید؟؟؟
محمد فلاح
.
07 خرداد 1398، 16:25
پاسخ
0
0
واقعا ممنونم. بعد از سرچ کردن تو یه عالمه سایت و امتحان کردم یه عالمه راه حل بالاخره توصیه شما جواب داد .واقعا از اعماق وجودم تشکر میکنم ازتون
Omid
.
07 خرداد 1398، 16:30
پاسخ
0
0
عالی بود . مشکلم حل شد
هادی بهبودی
.
07 خرداد 1398، 23:08
پاسخ
0
0
خیلی ممنون ازتون.عالییییی بووود
Akbar
.
10 تیر 1398، 17:33
پاسخ
0
0
سلام خسته نباشید والا مشکل من زمانی به وجود میاد که به طور مثال یک موزیک با کیفیت 320 پلی میکنم ( JetAudio / Groove Music ) و زمانی که ولوم پایین هست مشکل ندارم اما به محض اینکه ولوم رو بالا میبرم به طور مثال روی 80 درصد صدا نزدیک 2 ثانیه الی 3 ثانیه قطع و سپس وصل میشه مشکلی تو روند نرم افزار پخش کننده و سیستم نمیبینم ! ولوم اسپیکر هم روی نصفه هستش خواهشا کمک کنید ...
فوری
.
09 مرداد 1398، 12:08
پاسخ
0
2
@Akbar
سلام دوسته عزیز شما از درایور پکسولوشن استفاده کنید تا مشکل شما حل شود این مشکلی که برای شما پیش آمده است برای این هست که بعضی از درایور های مورد نیاز سیستم شما نصب نیست!
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads