صفر تا صد بازی مافیا ؛ نقش ها، قوانین، تاریخچه و آموزش کامل

صفر تا صد بازی مافیا ؛ نقش ها، قوانین، تاریخچه و آموزش کامل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آموزش بازی مافیا و معرفی نقش های مافیا موضوع این مقاله است. بازی محبوب مافیا این روزها در بین جوانان و خانواده‌ها رواج یافته است. قوانین، شخصیت‌ها و نقش های بازی مافیا از مواردی است که پیش از آغاز بازی باید با آنها آشنا باشید. در ادامه پس از آموزش بازی و معرفی نقش‌ها و شخصیت های مافیا ، نگاهی به قوانین بازی و تاریخچه آن داریم.

بازی مافیا که به گرگینه یا Werewolf نیز مشهور است، اولین بار در سال 1986 توسط دیمیتری دیویداُف (Dimitry Davidoff) ابداع شد. بازی مافیا یکی از 50 بازی جذاب در دنیا است. این بازی گروهی، امروزه در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. تقابل تیم مافیا در برابر تیم شهروندان آنقدر جدی و مهیج است که بازیکنان تا قبل از پیروزی یکی از این دو گروه آرام نمی‌گیرند. نظرات مختلفی درباره حداقل تعداد افراد مورد نیاز برای انجام بازی مافیا وجود دارد. برخی می‌گویند حداقل 10 نفر برای انجام بازی نیاز است، درحالی‌که برخی دیگر معتقدند که بازی مافیا را با گروه‌های کوچک 5 نفره نیز می‌توان انجام داد.

در این مقاله از پلازامگ با آموزش بازی مافیا با شما همراه می‌شویم. در بخش اول معرفی نقش های مافیا را داریم. پس از آن قوانین بازی مافیا را می‌خوانیم و سپس توضیح بازی مافیا را داریم. در نهایت امر نیز نگاهی به تاریخچه بازی داریم و به سوالات شما پاسخ می‌دهیم. بری آشنایی با اصطلاحات بازی مافیا نیز می‌توانید به این مقاله از پلازامگ مراجعه کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تمام نقش های بازی مافیا

پیش از معرفی قوانین و اموزش مافیا ، باید با تمامی نقش های بازی مافیا آشنا شوید. اگرچه در طول این بازی همه ادعا می‌کنند که یک شهروند معمولی هستند، اما بازی مافیا نقش‌های بسیار مهیج و جذابی دارد. برخی از این نقش‌ها مثبت و در تیم شهروندان و برخی دیگر منفی و در تیم مافیا هستند. هر کدام از این نقش‌ها در روز یا شب، قابلیت‌هایی دارند که می‌توانند انجام دهند. البته که نمی‌توان تمام ۵۲ نقش بازی مافیا را توضیح داد اما در ادامه سعی می‌کنیم تا تعدادی از مهم‌ترین نقش ها و شخصیت های بازی مافیا را معرفی کنیم. شخصیت‌ها با توجه به انواع بازی مافیا ممکن است کم یا زیاد شوند.

بازی مافیا چیست

1. راوی (خدا یا لُرد)

معرفی نقش های مافیا را با خنثی‌ترین نقش آغاز می‌کنیم. از خنثی‌ترین نقش های مافیا کلاسیک پیشرفته می‌توان به راوی اشاره کرد. بازی مافیا حتماً باید لرد یا خدا داشته باشد. همانطور که متوجه شدید، لرد همه شخصیت های بازی مافیا را می‌شناسد و بازی را هدایت می‌کند. او وظیفه دارد بی‌طرف بازی کند. زمانی که در شب نقش‌ها را صدا می‌زند، نباید رو به آن‌ها صحبت کند تا دیگر بازیکن‌ها از جهت صحبت لرد، نقش‌ها را تشخیص دهند.

2. نقش کارآگاه در بازی مافیا

کارآگاه به عنوان یکی از نقش های مافیا کلاسیک که در تیم شهروندان است، شب‌ها به دستور لرد بیدار می‌شود، یکی از افرادی که به مافیا بودنش شک دارد را انتخاب و از او استعلام می‌گیرد. او باید بدون اینکه شناسایی شود با حرکت سر، دست یا چشم، یکی از افراد را به لرد نشان دهد. به این کار اصطلاحاً استعلام گرفتن می‌گویند. لرد در پاسخ به کارآگاه با حرکت سر تأیید و یا رد می‌کند. کارآگاه می‌تواند در صورت لزوم نتیجه استعلام‌هایش را در روز اعلام کند. کارآگاه از مهم‌ترین نقش های شب مافیا به حساب می‌آید.

پاسخ استعلام کارآگاه از نقش گادفادر، همیشه مانند استعلام از شهروندان منفی می‌شود. یعنی کارآگاه هیچ وقت نمی‌تواند با استعلام خود، گادفادر را پیدا کند.

3. نقش دکتر در مافیا (پزشک)

یکی دیگر از نقش های بازی مافیا کلاسیک یعنی دکتر هم در فاز شب به دستور لرد بیدار می‌شود و می‌تواند خودش یا یکی از شخصیت های بازی مافیا از گروه شهروندان را نجات دهد. به این فرآیند اصطلاحاً سیو کردن می‌گویند. دکتر به خودش یا بازیکنی که می‌خواهد نجات دهد اشاره می‌کند. اگر بازیکنی که دکتر به آن اشاره کرد کسی باشد که گروه مافیا به او شلیک کرده‌اند، بازیکن مورد نظر سیو شده و در فاز روز، لرد اعلام می‌کند که در شبی که گذشت کسی کشته نشد یا اصطلاحاً می‌گویند تیر مافیا به سنگ خورد.

دکتر هم می‌تواند در صورت لزوم به بازیکن‌ها اعلام کند که پزشک است. البته بهتر است تا مجبور نشده هویت خود را فاش نکند؛ زیرا ممکن است مافیاها با شناخت او، در فاز شب به او حمله کنند. بنابراین دکتر نیز یکی از مهم‌ترین شخصیت های بازی شب مافیا محسوب می‌شود که باید از او محافظت کرد.

آموزش بازی مافیا

4. نقش گادفادر در مافيا (رئیس مافیا یا پدرخوانده)

گادفادر، عضو اصلی و رئیس تیم مافیا و یکی از قدرتمندترین نقش های بازی مافیا است. اگر در بازی گادفادر داشته باشید، در فاز شب بازی او تعیین می‌کند چه کسی باید کشته شود. او می‌تواند این کار را با مشورت هم‌تیمی‌هایش انجام دهد. بیدار شدن نقش گادفادر در بازی مافیا در فاز شب بر تمامی نقش‌های دیگر اولویت دارد؛ مثلاً اگر همزمان ساقی و گادفادر داشته باشیم، وقتی گادفادر اسنایپر را بزند، اسنایپر کشته می‌شود یا اگر گادفادر ساقی را بزند و ساقی گادفادر را مست کند، ساقی کشته خواهد شد. گادفادر از قدرتمندترین شخصیت های مافیا است.

5. نقش رویین تن در مافیا (زره پوش)

معرفی نقش های مافیا را با قویترین نقش ادامه می‌دهیم. قوی‌ترین شهروند بازی، زره پوش در بازی مافیا یا همان رویین‌تن است. نقش زره پوش در مافیا بدین صورت است که او در فاز شب، خود را رویین کرده و از گزند هر تیری در امان می‌ماند؛ بنابراین مافیا نمی‌تواند رویین‌تن را در فاز شب بکشد و تیم مافیا باید او را در روز و با جمع کردن رأی شهروندان به قتل برساند. البته نقش زره پوش در بازی مافیا می‌تواند خود را در روز معرفی کرده و به عنوان رهبر تیم شهروندان به بازی ادامه دهد.

6. نقش تروریست در بازی مافیا

یکی از نقش های مافیا پیشرفته یعنی تروریست هم از شخصیت های مافیا است و حتی در استعلام کارآگاه هم مثبت می‌شود. اگر او در فاز روز و به رأی شهروندان کشته شود، می‌تواند یکی دیگر از بازیکنان را هم به همراه خود حذف یا ترور کند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
thumbnail

7. نقش تک تیرانداز در مافیا

در ادامه معرفی نقش های مافیا به یکی از مهم‌ترین نقش‌ها می‌رسیم. اسنایپر یا تک تیرانداز مافیا از شخصیت های بازی مافیا در تیم شهروندان است. تعداد تیر‌های نقش اسنایپر در مافیا معمولاً در ابتدای بازی، بسته به تعداد مافیا و شهروندان، توسط لرد مشخص می‌شود. اسنایپر شب‌ها به دستور لرد بیدار می‌شود و یکی از افرادی که احساس می‌کند عضو گروه شهروندان نیست را اصطلاحاً اسنایپ می‌کند. او می‌تواند از شلیک کردن خودداری کند. تیر اسنایپر بر رویین‌تن و یا بر روی سیو دکتر تأثیر ندارد و لرد در فاز روز اعلام می‌کند که تیر اسنایپر به سنگ خورد.

نکته جالب دیگر اینکه اگر گادفادر و اسنایپر هر دو در یک شب به رویین‌تن شلیک کنند، تیر هر دو آن‌ها به سنگ خورده و رویین‌تن زنده می‌ماند. اگر گادفادر به اسنایپر شلیک کند و بعد اسنایپر به هر کس دیگری شلیک کند، لرد شلیک اسنایپر را به حساب نمی‌آورد.

اگر در یک شب، مافیا و اسنایپر هر دو به یک شخص شلیک کنند و به فرض که دکتر هم همان شخص مضروب را سیو کرده باشد، شخص کشته می‌شود. فرض کنید گادفادر به بازیکنی شلیک کرد، سپس دکتر همان شخص را نجات داد، بعد اسنایپر بیدار می‌شود و به همان فرد شلیک می‌کند. طبیعی است که آن بازیکن کشته می‌شود؛ چراکه دکتر تنها یک حق سیو در هر شب دارد و اگر یکبار فرد را از تیر مافیا سیو کرد، حتماً فرد با تیر اسنایپر کشته می‌شود. در فاز صبح لرد اعلام می‌کند که تیر گادفادر به سنگ خورد و بازیکن با تیر اسنایپر اسنایپ یا کشته شد. نقش اسنایپر در بازی مافیا یکی از کلیدی‌ترین نقش های شب مافیا محسوب می‌شود.

نقش های بازی مافیا

8. نقش ناتاشا در مافیا (روانشناس)

اگرچه نقش ناتاشا در بازی مافیا یا سایلنسر از جمله نقش ها و شخصیت های سیاه بازی است، اما عضو تیم شهروندان به حساب می‌آید. نقش‌های سیاه در شمارش، جزء گروه شهروندان به حساب می‌آیند؛ اما به تیم مافیا کمک می‌کنند. آن‌ها نه به شهروندان و نه به مافیا معرفی نمی‌شوند و جواب استعلامشان توسط کارآگاه هم منفی می‌شود. نقش سایلنسر در مافیا در فاز شب به دستور لرد بیدار می‌شود و یکی از بازیکن‌ها را انتخاب و اصطلاحا به او سکوت می‌دهد. شخص سایلنت شده در روز بعدی حق صحبت، شرکت در بازی، حتی تأیید یا رد حرف‌های بقیه بازیکنان با اشاره و رأی گیری را ندارد؛ اگر این موارد را رعایت نکند، توسط لرد از بازی حذف می‌شود. ناتاشا نمی‌تواند یک فرد را در دو شب متوالی سکوت دهد. ناتاشا به نقش روانشناس در بازی مافیا نیز معروف است.

9. نقش کشیش در مافیا

نقش کشیش در بازی مافیا هم عضو گروه شهروندان است و یکی از خنثی‌ترین نقش ها در بازی مافیا محسوب می‌شود. کشیش در فاز شب، پس از ناتاشا، به دستور لرد بیدار می‌شود. او باید یک نفر را که حدس می‌زند سکوت داده شده را انتخاب و از حالت سکوت خارج کند.

10. نقش ساقی در مافیا

ساقی هم از شخصیت های بازی مافیا در تیم شهروندان است. او باید در فاز شب یکی از بازیکنان را انتخاب کند؛ بازیکن مذکور اصطلاحاً مست می‌شود. وظیفه ساقی پیدا کردن گادفادر و ناتاشا در بازی و معرفی آن‌ها به تیم شهروندان است. اگر ساقی در شب به گادفادر اشاره کند، گادفادر مست می‌شود و شلیکش بی اثر خواهد شد. در این شرایط لرد اعلام می‌کند که تیر گادفادر به سنگ خورد. اگر ساقی به ناتاشا اشاره کند، ناتاشا مست شده، نه تنها نمی‌تواند کسی را سکوت بدهد، بلکه به خودش سکوت می‌خورد.

اگر ساقی در شب به تروریست اشاره کند و تروریست درست در رأی گیری روز بعد توسط شهروندان کشته شود، دیگر نمی‌تواند کسی را ترور کند و اصطلاحاً دفیوز می‌شود. ساقی هم مانند ناتاشا نمی‌تواند در دو شب متوالی به یک نفر اشاره کند. اگر ساقی به کارآگاه اشاره کند، استعلام او برعکس خواهد شد و اگر به دکتر اشاره کند، دکتر دیگر قادر به سیو نخواهد بود؛ بنابراین او باید دقت کند که نقش‌های مثبت را مورد هدف قرار ندهد.

اگر ساقی به اسنایپر اشاره کند و اسنایپر شلیک کند، تیرش به خودش بر می‌گردد. اگر ساقی در فاز شب به رویین‌تن اشاره کند، او خاصیت رویین بودنش را از دست می‌دهد و اگر به او شلیک شود، کشته خواهد شد. اگر به تروریست اشاره کند، تروریست مست شده و در روز بعد دیفیوز می‌شود؛ اما در همان شبی که مست شده، استعلامش توسط کارگاه منفی می‌شود.

تمام ۵۲ نقش بازی مافیا

11. نقش دزد در مافیا

در ادامه معرفی نقش های مافیا به دزد می‌رسیم. دزد هم مانند ناتاشا یکی از نقش‌های سیاه در بازی مافیا است. دزد در فاز شب بیدار می‌شود و دو نفر را انتخاب می‌کند. اگر نفر اول قدرتی در فاز شب داشته باشد، قدرتش بر روی نفر دوم اعمال می‌شود؛ به عنوان مثال اگر نفر اول اسنایپر باشد، نفر دوم اسنایپ می‌شود؛ اگر نفر اول دکتر باشد، نفر دوم سیو می‌شود؛ اگر نفر اول ساقی باشد، نفر دوم مست می‌شود؛ اگر نفر اول گادفادر باشد، نفر دوم با تیر مافیا کشته می‌شود؛ اگر نفر اول ناتاشا باشد، نفر دوم سکوت می‌خورد؛ اما اگر نفر اول کارآگاه باشد، دزد دستگیر و کشته می‌شود.

سپس لرد در فاز روز اعلام می‌کند که فلان بازیکن دزد بود که به دست کارآگاه دستگیر و کشته شد؛ اما اگر نفر اول مانند شهروندان عادی، مافیای ساده یا تروریست، قدرتی در شب نداشته باشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

دزد هم مانند ناتاشا و ساقی، نمی‌تواند دو شب متوالی نام یک نفر را به عنوان نفر اول بیاورد؛ اما نفر دوم می‌تواند هر شب یک فرد ثابت باشد. در صورتی که نفر اول نقش رویین‌تن داشته باشد، رویین‌تنی او به نفر دوم منتقل نمی‌شود؛ بلکه به خود دزد انتقال پیدا می‌کند و دزد در آن شب رویین‌تن خواهد بود.

12. شهروند خائن

در ادامه آموزش نقش های بازی مافیا به شهروند خائن می‌رسیم. شهروند خائن هم مانند ناتاشا و دزد، جزء گروه سیاه است. او در شمارش، جزء شهروندان به حساب می‌آید؛ ولی همانطور که از نامش پیداست، خائن بوده و در جریان بازی به نفع مافیا عمل می‌کند. شهروند خائن باید در فاز روز، شخصیت های بازی مافیا را شناسایی کند و به آن‌ها در برد کمک کند.

معرفی نقش های مافیا

13. شهروندان متحد

یکی از نقش های بازی مافیا پیشرفته، شهروندان متحد است. این نقش در بازی‌های پر جمعیتی که بالای 20 نفر جمعیت دارند استفاده می‌شود. اگرچه شهروندان در بازی مافیا به هم معرفی نمی‌شوند، اما شهروندان متحد در شب اول به دستور لرد به هم معرفی می‌شوند.

14. نقش محافظ در مافیا (نگهبان)

یکی دیگر از نقش هاي بازي مافيا یعنی محافظ یا روح، خاصیت رویین‌تنی دارد و یکی از نقش های بازی مافیا است که با شلیک مافیا یا اسنایپر کشته نمی‌شود. اگر نقش نگهبان در مافیا در فاز روز هم با آراء شهروندان کشته شود، تنها خاصیت نامیرایی خود را از دست داده و از روز بعد به عنوان شهروند بازی می‌کند. محافظ می‌تواند شخصی که ترور شده را به بازی برگرداند؛ اما در صورتی که از این قدرت خود استفاده کند، به یک شهروند ساده تبدیل می‌شود.

15. نقش قاضی در مافیا

قاضی از گروه شهروندان است و قدرتش در هنگام رای‌گیری مشخص می‌شود. رای قاضی دو بار شمرده می‌شود. از آنجایی که اعضای مافیا یکدیگر را می‌شناسند، در رای‌گیری روز می‌توانند از هم پشتیبانی کنند. با دو بار شمرده شدن رای قاضی، این خلاء برای گروه شهروندان تا حدودی برطرف می‌شود.

اموزش مافیا

16. نقش کابوی در مافیا

کابوی نیز یکی از نقش های بازی مافیا است که در گروه شهروندان قرار می‌گیرد. او در طول روز می‌تواند با اعلام نقش خود فردی را انتخاب کرده و همراه او از بازی بیرون رود. قطعا کابوی تلاش می‌کند یک مافیا را با خود خارج کند، اما حتی اگر به اشتباه شهروند را انتخاب کند راه برگشتی نیست و هر دو از بازی خارج می‌شوند.

17. نقش ناتو در بازی مافیا

در معرفی نقش های مافیا به نقش ناتو می‌رسیم. نقش ناتو یکی از شخصیت های مافیا در گروه مافیا است. او نیز در طول شب همراه با مافیا بیدار می‌شود. در صورتی که ناتو بتواند نقش یکی از شهروندان را درست حدس بزند، آن شهروند از بازی خارج می‌شود. در صورتی که اشتباه کند، خود ناتو از بازی خارج می‌شود.

18. نقش جان سخت در مافیا

جان سخت یکی از نقش های بازی مافیا است که در گروه شهروندان قرار داد. جان سخت با شلیک اول از سوی مافیا نمی‌میرد. او همچنین این قدرت را دارد که در طول بازی استعلام نفراتی که از بازی خارج شده‌اند را بگیرد. بدین صورت راوی صبح روز بعد، اعلام می‌کند نقش افرادی که خارج شده‌اند، چیست. بدین ترتیب اوضاع برای افراد داخل بازی اندکی از ابهام خارج می‌شود.

دیگر نقش های فانتزی بازی مافیا مانند قاتل، شهروند احمق، شهروند سفید، تفنگ‌دار، پارتیزان، فارمر، ردگیر، کمین‌گر، فرشته، فاحشه، وکیل، نارنجک انداز، پیرزن، یاکوزا، پزشک دیوانگان، فرماندار، سامورایی، جلیقه دار، آهنگر، جیب‌بر، باکره،  خرابکار، شارلاتان، افسونگر، فراماسون هستند که به دلیل طولانی شدن این مقاله از توضیح تمام ۵۲ نقش بازی مافیا گذر می‌کنیم. پس از معرفی نقش های مافیا و آشنایی با شخصیت های مافیا به سراغ اموزش بازی مافیا می‌رویم.

قوانین بازی مافیا و توضیحات اولیه

بازی مافیا چگونه است ؟ به طور خلاصه، قانون بازی مافیا و هدف آن، از بین بردن یا به عبارت بهتر، از بازی به‌در کردن «شهروندها» توسط گروه مافیا و یا برعکس آن از بین بردن مافیاهای بازی توسط شهروندها است. زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت باشند، بازی مافیا به اتمام خواهد رسید. برای درک بیشتر مقوله گفته شده و به عنوان مثال، فرض کنید که یک گروه 13 نفره از افراد مختلف برای تجربه بازی گرد آمده‌اند.

در ابتدای امر توضیح بازی مافیا و به عنوان اولین قدم، نقشهای بازی مافیا باید به شکل مخفیانه به هر فرد اختصاص داده شوند. تقسیم‌بندی نقش‌‌ها عموما توسط فردی انجام می‌گیرد که خدا (God) یا روایتگر (Narrator) نام دارد و خود در روند بازی نقشی ندارد و وظیفه عمده‌اش نظارت بر بازی است. البته به غیر از گاد، می‌توان برای اختصاص‌دادن نقش‌ها از نرم‌افزارها یا روش‌های دیگر نیز استفاده کرد. تقسیم‌بندی نقش‌ها در گروه 13 نفره گفته شده باید به این شکل باشد: سه نفر مافیا، یک کارآگاه، یک دکتر، یک روایتگر و هشت شهروند.

بازی مافیا کامل / شخصیت های مافیا

پس از آن‌که نقش های بازی مافیا مشخص شد، به عنوان یکی از مهم‌ترین قواعد بازی مافیا، باید اطمینان حاصل کرد که هیچ فردی از نقش افراد دیگر باخبر نیست و شما نیز به عنوان فردی که در بازی نقش دارید، هیچ‌گاه نباید نقش خود را در ابتدای بازی برای افراد دیگر فاش کنید. بازی مافیا دو بخش یا قسمت اصلی دارد: روز و شب.

در ادامه قوانین بازی مافیا و شهروند در هنگام شب، تمام افرادی که در بازی نقش دارند موظفند چشمان خود را بسته نگه دارند تا زمانی که روایتگر به ترتیب اسم نقش‌های بازی را صدا بزند. پس از آن، هر کدام از نقش‌ها چشمان خود را باز می‌کنند تا روایتگر آن‌ها را بشناسد و سپس چشم خود را می‌بندند. روایتگر به ترتیب نقش‌های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا خواهد زد. لازم به ذکر است که از طریق این روش، مافیاها در سکوت برای اولین بار همکاران خود را خواهند شناخت. بطور کلی قانون های بازی مافیا در همین حد خلاصه می‌شود. در بخش بعد آموزش مافیا به زبان ساده را مطالعه کنید.

آموزش بازی مافیا

در ویدئوی پایین می‌توانید به زبان ساده اموزش بازی مافیا را مشاهده کنید که به یادگیری نحوه بازی مافیا کمک خواهد کرد.

توضیح کامل بازی مافیا بدین شرح است که در یک شهر، شهروندان معمولی در کنار خدمت‌گزارانی مانند پلیس و پزشک زندگی می‌کنند. همیشه در این بین خلافکارانی هم وجود خواهند داشت که در این بازی با نام مافیا شناخته می‌شوند. نحوه بازی مافیا بدین گونه است که راوی (خدا یا لرد) که در بازی مافیا نماد خداوندی است و بر همه چیز آگاهی دارد، باید بازی را هدایت کند. مافیا باید شهروندان و نقش‌های مثبت را بکشد و شهروندان موظفند با کمک نقش‌های مثبت، دست مافیا را رو کنند. این بازی هم مانند داستان زندگی، تقابل خیر و شر را نشان می‌دهد.

روش بازی مافیا بدین صورت است که در ابتدای بازی با قرعه کارت‌ها، به هر بازیکن یک نقش اختصاص پیدا می‌کند که باید آن نقش را از سایر بازیکنان مخفی نگه دارد. برای این کار می‌توان از کارت نقش های بازی مافیا که مخصوص این کار طراحی شده هم استفاده کرد. شهروندان فقط می‌دانند چند مافیا در بازی وجود دارد و غیر از این، هیچ نمی‌دانند. آن‌ها باید سعی کنند مافیا را پیدا کرده و با رای‌های خود او را بکشند. بازی مافیا در دو فاز شب و روز انجام می‌شود. در ادامه پلن های بازی مافیا در فازهای مختلف را بررسی می‌کنیم.

توضیح بازی مافیا

طریقه بازی مافیا: شب اول (شروع بازی)

 • راوی بازی را شروع کرده و به همه افراد می‌گوید که چشمان خود را ببندند
 • پس از آن‌که اطمینان حاصل کرد تمام افراد چشم خود را بسته‌اند، راوی فرمان روبه‌رو را می‌دهد: «مافیا، بیدار.»
 • مافیاهای بازی چشم خود را باز می‌کنند و همدیگر را می‌شناسند. سپس بار دیگر چشم خود را می‌بندند.

طرز بازی مافیا: روز اول

 • قوانین بازی مافیا: صحبت

تمام افراد چشمان خود را باز کرده و بازی شروع می‌شود. در این مرحله هرکدام از افراد برای پیشبرد بازی و پی‌بردن به نقش سایرین، باید یکدیگر را متهم کنند. در این مرحله به راحتی می‌توان رفتارهای غیرمعمول را شناسایی کرد: آیا کسی خجالتی‌تر از معمول رفتار می‌کند؟ و یا شاید یکی از افراد کمی بیشتر از حد نرمال حرف می‌زند. یکی از مواردی که در این مرحله از بازی مافیا برای شناسایی افراد دیگر به شما کمک خواهد کرد، پرسیدن سوال‌های سرراست در رابطه با نقش افراد است.

علاوه بر این، همواره به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا در گروه مافیا حضور دارد یا نه. پس از آن‌که تمام افراد گروه، خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر از حاضرین به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می‌رسد.

 • قوانین بازی مافیا: رای‌گیری

سپس با اشاره راوی، نوبت به رای‌گیری برای کشتن یکی از افراد می‌رسد. هر کدام از افراد بازی به شخصی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است، رای خواهد داد. اگر مظنون‌ها بیش از یک نفر باشند (که معمولا نیز این اتفاق می‌‌افتد)، فردی انتخاب می‌شود که بیشترین رای را از میان جمع بیاورد. فردی که انتخاب می‌شود، کشته شده و از دور بازی خارج خواهد شد. فرد مورد نظر نباید پس از کشته ‌شدن، حرف بزند و یا نقش خود را مشخص کند که از جمله قوانین بازی مافیا به حساب می‌آید.

شخصیت های مافیا

اصول بازی مافیا: شب دوم

 • با اشاره راوی، تمام افراد بازی چشمان خود را می‌بندند.
 • راوی ، گروه مافیا را بیدار می‌کند و از آن‌ها می‌پرسد که قصد کشتن چه‌ کسی را دارند.
 • پس از آن، راوی برای اولین بار دکتر بازی را بیدار می‌کند و از او می‌پرسد که چه فردی را می‌خواهد نجات دهد. پزشک می‌تواند یک یا دو نفر (با توجه به تعداد کل نفرات بازی) را نجات دهد.
 • راوی سپس کارآگاه را باید بیدار کند و از او می پرسد که قصد پی‌بردن به هویت چه کسی را دارد. کارآگاه به یک نفر اشاره می‌کند و راوی نشانه تائید یا عدم تائید مافیا بودن آن شخص را با دستان خود می‌دهد.
 • ناتاشا می‌تواند با انتخاب یک نفر در شب، قابلیت صحبت کردن را از او بگیرید.
 • کشیش می تواند حدس بزند که ناتاشا چه کسی را ساکت کرده و قابلیت صحبت کردن او را برگرداند.

مراحل بازی مافیا: روز دوم

 • قوانین بازی مافیا: اعلام کشته شب

روایتگر همه بازیکن‌ها را بیدار می‌کند. یکی از افراد کشته‌ شده است؛ مگر آن‌که دکتر در روز قبل، فرد مورد هدف توسط مافیا را شناسایی کرده و او را نجات داده باشد.

بازی مافیا به همین شکل و با همین قوانین در چرخه‌های روز و شب ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شهروندها موفق شوند تمام افراد گروه مافیا را از بین ببرند و یا گروه مافیا بتواند با از بین‌بردن تک‌ تک شهروندها در اکثریت قرار گیرد. بطور کلی آموزش بازی شهروند و مافیا به همین شکل است.

تعداد نفرات در بازی مافیا

قوانین بازی مافیا / شخصیت های مافیا

بازی مافیا را می‌توان با تعداد نفرات مختلف انجام داد. برای انجام بازی با تعداد کم، می‌توان با استفاده از نقش‌های لرد، یک مافیا، دکتر، کارآگاه و دو شهروند بازی کرد. اما اگر تعداد نفرات گروه بیشتر است، خیلی خوب است که نقش‌های مورد علاقه‌تان را هم به بازی اضافه کنید. فقط باید به یاد داشته باشید که تعداد اعضای گروه مافیا باید حدوداً یک سوم جمعیت گروه باشد. قانون بازی مافیا در مورد تعداد افراد قانون خاصی ندارد.

در صورت وجود ساقی در بازی، اولویت نقش‌ها اول با گادفادر و سپس با ساقی است؛ به این صورت که ابتدا گادفادر بیدار می‌شود و به فرد مورد نظرش شلیک می‌کند. سپس ساقی فرد مورد نظرش را مست می‌کند و بعد بقیه نقش‌ها به نوبت بیدار می‌شوند.

تاریخچه بازی مافیا

بازی مافیا چیست ؟ در ادامه توضیحات و آموزش بازی مافیا به تاریخچه آن می‌رسیم. بازی مافیا یک بازی گروهی است که در سال 1986 توسط دیمیتری دیویدوف (Dmitry Davidoff) خلق شد. او برای اولین بار این بازی را در دانشکده روانشناسی دانشگاه ایالتی مسکو اجرا و در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و حتی اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو منتشر کرد.

هدف او از خلق بازی مافیا، کمک به تحقیقات روانشناسی، آموزش روش‌های مختلف خواندن زبان بدن، آموزش چگونگی دریافت سیگنال‌های غیر کلامی و همینطور تدریس ارتباطات غیر کلامی به دانش آموزان بود. این بازی خیلی زود در سایر دانشگاه‌ها و حتی مدرسه‌های اتحاد جماهیر شوروی رواج پیدا کرد و به زودی به سایر مناطق اروپا و سپس ایالات متحده و حتی دانشگاه پرینستون هم رسید.

تکنیک های بازی مافیا

الگوی اصلی آموزش بازی مافیا تقابل بین یک اقلیت آگاه (مافیا و گروه شرور) و اکثریت ناآگاه (شهروندان و نقش‌های مثبت) است. پس از اینکه بازی مافیا به همه کلاس‌های درسی در روسیه کشیده شد، برخی از خانواده‌ها نگران تأثیرات این بازی بر روی فرزندانشان بودند؛ اما دیویدوف خود به عنوان والدی که 25 سال از عمرش را در راه مطالعه روانشناسی کودک گذرانده، معتقد بود که بازی مافیا به بچه‌ها یاد می‌دهد که حق را از اشتباه تشخیص بدهند.

بازی مافیا که افراد را مجبور می‌کند با صحبت کردن از خود دفاع کنند، روش آموزش مناسبی برای بهبود بخشیدن به فن بیان افراد است. استمرار در انجام بازی مافیا باعث می‌شود با زبان بدن آشنا شده، لحن قاطعی کسب کنید و یاد بگیرید که چطور قانع‌کننده صحبت کنید. این بازی روش مناسبی است تا افراد کم‌حرف و یا افرادی که با صحبت کردن در جمع‌ها مشکل دارند، کمی خود را به چالش کشیده و اجتماعی‌تر شوند.

در کل می‌توان گفت که مافیا تنها یک بازی نیست؛ این بازی فکری با مطالعات روانشناسی طراحی شده و برای رشد شخصیتی، بهبود فن بیان و شناخت زبان بدن بسیار مفید است. به همین دلیل مهم است پیش از شروع به مطالعه آموزش بازی مافیا رجوع کنید.

سوالات متداول

1. بازی مافیا چگونه انجام میشود؟

بازی مافیا با حضور حداقل 10 بازیکن و بصورت گروهی انجام می‌شود. نوع 5 نفری آن نیز امکان‌پذیر است اما بسیاری از نقش‌ها در آن حذف می‌شوند.

2. نقش های بازی مافیا چند تا است؟

عدد آن بطور دقیق مشخص نیست. این بازی بیش از 40 نقش منحصر به فرد، 18 سناریو و 78 کارت دارد.

3. ریشه بازی مافیا از کجاست؟

بازی مافیا با نام Werewolf برای اولین بار در سال 1986 در مسکو توسط دیمیتری دیویدوف (Dmitry Davidoff) خلق شد.

4. نقش های اصلی بازی مافیا کدامند؟

راوی (خدا)، کارآگاه، رئیس مافیا و پزشک نقش های اصلی بازی مافیا هستند که در تمام سناریوهای مافیا حضور دارند.

5. بازی مافیا حداقل با چند نفر انجام می شود؟

این بازی در حالت عادی باید حداقل 10 بازیکن داشته باشد اما افراد می توانند در گروه 5 نفری هم مافیا بازی کنند.

6. تاریخچه بازی مافیا چیست؟

بازی مافیا یک بازی گروهی است که در سال 1986 توسط دیمیتری دیویدوف (Dmitry Davidoff) خلق شد.

7. هدف بازی مافیا چیست؟

هدف نهایی بازی مافیا از بین بردن یا به عبارت بهتر، از بازی به‌در کردن «شهروندها» توسط گروه مافیا و یا برعکس آن از بین بردن مافیاهای بازی توسط شهروندها است.

سخن پایانی

بطور کلی در این مطلب سعی کردیم تا ابتدا به سوال «بازی مافیا چیست» پاسخ دهیم و در ادامه مهم‌ترین موارد از بین تمام نقش های مافیا را معرفی کنیم. سپس به آموزش بازی مافیا به زبان ساده پرداختیم و فازهای روز و شب و قوانین آن را مورد بررسی قرار دادیم. در انتها نیز نگاهی به تاریخچه بازی مافیا داشتیم و تعدادی از سوالات متداول پیرامون این بازی را مطرح کردیم. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در خصوص آموزش بازی مافیا ، شخصیت های بازی مافیا و قوانین آن در بخش دیدگاه های پلازامگ با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران79 دیدگاه
avatar
خوش‌قدم
.
23 آذر 1398، 22:44
پاسخ
0
2
خیلی ساده و روان توضیح دادید، ممنون
avatar
زینب افروز
.
24 آذر 1398، 08:13
پاسخ
2
6
@خوش‌قدم
ممنون امیدوارم بتونید در دورهمی‌های شب یلدا از این آموزش استفاده کنید
avatar
نیلا
.
23 آذر 1398، 22:48
پاسخ
0
11
مافیا یکی از بازی های موردعلاقه من هستش ولی همونطور ک گفتید متاسفانه تعداد کمی هستند ک همیشه اماده بازی و مسابقه باشند من یکی از طرفداران پراپوقرص بازی و مسابقه و محک زدن خودم هستم .
avatar
زینب افروز
.
24 آذر 1398، 08:15
پاسخ
1
5
@نیلا
بله، این بازی طرفدار‌های زیادی داره به همین خاطر در بخش جمع بندی این مقاله یه پیشنهاد خوب برای افراد بازی دوست داشتیم. امیدوارم اون بخش رو خونده باشید و نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.
avatar
علی
.
04 دی 1398، 21:23
پاسخ
1
5
@نیلا
درسته ولی شما میتونید با نرم‌افزار افزار های داخلی مثل دهات همیشه چند نفر رو برای بازی پیدا کنید
avatar
علی
.
08 فروردین 1399، 02:48
پاسخ
2
6
@نیلا
ما گروه مجازی بازی رو تو تلگرام داریم. اگه خواستی بیا. تقریبا هرشب بازی داریم.
avatar
زینب افروز
.
17 فروردین 1399، 00:00
پاسخ
1
3
@نیلا
کاش لینک گروهتون رو هم میزاشتید آقای علی
avatar
سعيد
.
06 آبان 1399، 23:10
پاسخ
0
2
@نیلا
سلام ما يه گروه خفنيم كه هفته اي حداقل دو يا سه بار ايونت ميزاريم اگه دوست داشتين بهم خبر بدين تشريف بيارين
avatar
اعظم بجاری
.
24 آذر 1398، 22:29
پاسخ
2
2
خانم افزوز خسته نباشی و ممنون بی زحمت میگید کارت های این بازی رو از کجا می شه تهیه کرد؟
avatar
زینب افروز
.
27 آذر 1398، 18:04
پاسخ
0
6
@اعظم بجاری
بله حتما کارت‌های این بازی در اغلب فروشگاه‌هایی که بازی‌های فکری ارائه می‌دن، عرضه می‌شن. البته این کارت‌ها با توجه به کارایی‌شون و اینکه تعداد نفرات زیادی می‌تونن مدت‌ها باهاشون بازی کنن، قیمت‌های نسبتا بالایی هم دارن. اگه تیمی دارید که همیشه با هم بازی می‌کنین، پیشنهاد می‌دم شریکی این کارتا رو بخرید.البته یکی از راه‌های خیلی خوب برای قرعه کشی در بازی مافیا و انتخاب نقش‌ها، نوشتن نقش‌ها بر روی تکه‌های کاغذه. به این صورت که روی یه تیکه کاغذ، نقش‌ها رو می‌نویسید و هر کسی یکی از اون‌ها رو برداشته، به دور از چشم بقیه می‌خونه، دوباره تا می‌کنه و کنار می‌زاره.یکی دیگه از روش‌های بدون دردسر قرعه‌کشی نقش‌ها در بازی مافیا، استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل هستش. می‌تونم بگم که این روزا تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های موبایل با عنوان بازی مافیا یا شب مافیا وجود دارند که می‌تونید ازشون استفاده کنید. کافیه تعداد افرادی که در بازی حضور دارن و نقش‌هایی که می‌خواید در بازی وجود داشته باشند رو در اپ وارد کنید. این کار توسط لرد انجام می‌شه. گوشی دست به دست می‌چرخه، هر کسی با یک کلیک، اجازه می‌ده، نقشش نمایش پیدا کنه و با کلیک دوباره، از روی صفحه حذفش می‌کنه و بعد گوشی رو به نفر بعدی می‌ده.امیدوارم کامل و مفید بوده باشه ^_^
avatar
amir
.
11 خرداد 1399، 16:17
پاسخ
0
4
@اعظم بجاری
شما میتوانید بجای خرید کارت ها نرم افزار مافیا را در گوشی خود نصب کنید. این نرم افزار همانند کارت عمل میکند:و قابلیت های دیگر هم دارد که در آن میتوانید تایم بزارید یا در فاز شب هرکس کشته شد در نرم افزار ثبت کنید تا یادتان نرود.
avatar
الهام
.
25 آذر 1398، 01:25
پاسخ
0
2
بسیار عالی بود ممنوووون
avatar
زینب افروز
.
17 فروردین 1399، 00:00
پاسخ
0
2
@الهام
ممنون از همراهیتون
avatar
محمد
.
25 آذر 1398، 10:27
پاسخ
0
5
ممنون خیلی واضح توضیح دادید ولی همه نقش ها را نگفتید مثلا گفتید نقشهای قاتل، شهروند احمق، شهروند سفید، تفنگ‌دار، پارتیزان، فارمر، ردگیر، کمین‌گر، فرشته، فاحشه، وکیل، نارنجک انداز، پیرزن، یاکوزا، پزشک دیوانگان، فرماندار، سامورایی، جلیقه دار، آهنگر، جیب‌بر، باکره، قاضی، خرابکار، شارلاتان، افسونگر، فراماسون وجود دارند ولی نگفتید چکار میکنند
avatar
زینب افروز
.
27 آذر 1398، 18:08
پاسخ
1
2
@محمد
بله متاسفانه به دلیل طولانی شدن مقاله از توضیح دادن این نقش‌ها صرف نظر کردم! -ـ-
avatar
M
.
08 اسفند 1398، 16:27
پاسخ
1
2
@محمد
توضیح این شخصیت هارو بزارید لطفا
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 755.8 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 469 میلیون دلار
  Venom
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 373 میلیون دلار
  Dune
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 368 میلیون دلار
  Eternals
  اکران: 05 نوامبر 2021
 • 115.5 میلیون دلار
  GhostBusters
  اکران: 19 نوامبر 2021
 • 69.8 میلیون دلار
  Encanto
  اکران: 24 نوامبر 2021
 • 43 میلیون دلار
  Clifford the Big Red Dog
  اکران: 10 نوامبر 2021
 • 34.9 میلیون دلار
  The House of Gucci
  اکران: 24 نوامبر 2021
 • 25.8 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 مهر 1400
 • 12 میلیارد تومان
  گشت ارشاد ۳
  اکران: 26 آبان 1400
 • 8.3 میلیارد تومان
  قهرمان
  اکران: 05 آبان 1400
 • 8.27 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 3.4 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 اسفند 1400
 • 1.6 میلیارد تومان
  منصور
  اکران: 19 آبان 1400
 • 1.51 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 982 میلیون تومان
  تک خال
  اکران: 27 فروردین 1400
 • 771 میلیون تومان
  آتابای
  اکران: 03 آذر 1400
plaza-ads