بهترین فیلم های اساطیری ؛ معرفی فیلم های تاریخی یونانی ، مصری و اسکاندیناوی

بهترین فیلم های اساطیری ؛ معرفی فیلم های تاریخی یونانی ، مصری و اسکاندیناوی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های تاریخی یونانی و فیلم های اساطیری از ژانرهای پرطرفدار سینما هستند. تماشای فیلم خدایان یونان باستان ، قهرمانان تاریخی و افسانه‌های یک ملت از سرگرمی‌های مورد علاقه بسیاری از افراد است. شما با چند فیلم اساطیر یونانی تاریخی آشنا هستید؟ در این مقاله با 10 فیلم برتر تاریخ درباره خدایان و اساطیر یونان ، که از بهترین فیلم های اساطیری هستند، آشنا می‌شویم.

هر ملت و قومی افسانه‌ها و اساطیر مخصوص به خود را دارد. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به بسیاری از این اساطیر دست پیدا کنید. در گذشته‌های دور، زمانی که مردم در هنگام مواجهه با حوادث طبیعی و رخدادهای غیر معمول نمی‌توانستند دلیلی منطقی پیدا کنند، با ساختن افسانه‌ها و تفسیر این اتفاقات به صورتی که از دست آن‌ها خارج است، تلاش می‌کردند آن‌ها را توجیه کنند. از مشهورترین اساطیر دنیا می‌توانیم به اساطیر رومی و یونانی اشاره کنیم.

از آنجا که افسانه‌ها و اساطیر ساخته ذهن خود انسان‌ها هستند، در دیگر جنبه‌های زندگی انسان‌ها تاثیرات زیادی داشته‌اند. در ادبیات نیز بسیاری از این اساطیر دستمایه نویسندگان بزرگ بودند و آثار بزرگی چون ایلیاد و ادیسه پدید آمدند. در دنیای سینما نیز آثار زیادی با موضوع اساطیر ساخته شدند. در این مطلب تصمیم داریم به معرفی بهترین فیلم های اساطیری تاریخ سینما بپردازیم.

10 مورد از بهترین فیلم های اساطیری تاریخ

در ادامه به معرفی 10 مورد از بهترین فیلم های اساطیری تاریخ خواهیم پرداخت.

1. انیمیشن Hercules – هرکول

فیلم خدایان یونان باستان / برترین فیلم های اساطیری

 • کارگردان: ران کلمنتس
 • صداپیشگان: تیت داناوان، دنی دویتو، جیمز وودز
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7.3

فهرست فیلم های تاریخی یونانی را با انیمیشنی محبوب آغاز می‌کنیم. انیمیشن هرکول ساخت سال 1997 با اقتباس از روی یکی از مشهورترین اساطیر روم باستان، یعنی هرکول، پسر زئوس ساخته شده است. این انیمیشن محبوب علاوه بر اینکه تحسین منتقدان را به دنبال داشت، در گیشه‌ نیز بیش از 252 میلیون دلار فروخت. داستان از جایی شروع می‌شود که زئوس پس از به دنیا آمدن فرزندش، جشن بزرگی ترتیب می‌دهد و به پایکوبی می‌پردازد. برادر زئوس، هادس که خداوند سرزمین مردگان است بر اثر حسادت فرزند او را می‌دزدد و قدرت‌های او را از بین می‌برد. فرزند زئوس، یعنی هرکول را پیرمرد و پیرزنی پیدا و بزرگ می‌کنند.

17 سال بعد فیلم اساطیر یونانی تاریخی هرکول نیز اکران شد. این فیلم با بازی دواین جانسون در نقش هرکول، از بهترین فیلم های خدایان باستان است. در همان سال فیلم باستانی یونانی افسانه هرکول نیز اکران شد که متاسفانه با استقبال خوبی روبرو نشد.

2. فیلم Troy – تروآ

troy . دانلود فیلم خدایان یونان باستان / برترین فیلم های اساطیری

 • کارگردان: ولفگانگ پترسن
 • بازیگران: برد پیت، اریک بانا، اورلاندو بلوم، برایان کاکس
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7.2

فیلم تروآ فیلمی حماسی و اکشن، و از فیلم های تاریخی یونانی است که در سال 2004 با اقتباس از کتاب ایلیاد از هومر ساخته شده است. این فیلم اساطیر یونانی تاریخی که با هزینه 175 میلیون دلار ساخته شده است، توانست با فروش خوب 498 میلیون دلار، به یک موفقیت تجاری تبدیل شود. داستان این فیلم یونانی باستان درباره یکی از قدیمی‌ترین افسانه‌های یونان است. پادشاه یونان یعنی آگاممنون با فتوحات بسیاری که داشت توانست بسیاری از سرزمین‌ها را متحد کند. او که بسیاری از این موفقیت‌ها را مدیون آشیل، فرمانده شجاع خود است، با او بد رفتاری می‌کند. در میان فیلم هایی درباره افسانه ها ، فیلم تروآ از تماشایی‌ترین و به یادماندنی‌ترین آنها و یکی از برترین فیلم های اساطیری است.

3. فیلم Thor – ثور

Thor . بهترین فیلم های اساطیری تاریخی جهان

فیلم های اساطیری الزاما فیلمهای تاریخی یونانی و یا فیلم‌هایی درمورد خدایان مصر نیستند. فیلم هایی درباره اسطوره ها از هر فرهنگی میتوانند ریشه گیرند.  فیلم ثور از فیلم‌های محبوب مارول و از برترین فیلم های اساطیری است که از روی افسانه‌های اسکاندیناوی اقتباس شده است. ثور در افسانه‌ها ایزد قدرتمند آذرخش و پسر اودین است. این فیلم در سال 2011 به روی پرده سینما رفت و فروشی بالغ بر 449 میلیون دلار داشت. داستان فیلم درباره ولیعهد سرزمین آسگارد است که به تحریک برادرش از پدرش نافرمانی می‌کند و برای انتقام از غول‌های یخی به یوتون هایم حمله می‌کند. پدرش برای تنبیه، او را به سیاره زمین و میان انسان‌ها می‌فرستد. با وقوع اتفاقات خطرناکی در زمین، ثور تلاش می‌کند زمین و ساکنانش را از این خطرات دور کند.

4. فیلم Medea – مده‌آ

Medea . فیلم های اساطیری تاریخی

 • کارگردان: پیر پائولو پازولینی
 • بازیگران: ماریا کالاس، پی‌یرا دلی اسپوستی
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7

از قدیمی‌ترین و مشهورترین فیلم های تاریخی یونانی باید به فیلم مده‌آ اشاره کرد. این فیلم که در سال 1969 ساخته شده، اقتباسی از یکی از اسطوره های یونانی به همین نام است. داستان فیلم درباره ساحر قدرتمندی، به نام مده‌آ‌ است که به فردی به نام جیسون کمک می‌کند تا دوباره قدرت را بدست بگیرد. اما هنگامی که مده‌آ متوجه می‌شود از قدرت‌هایش سو استفاده شده، خشمگین می‌شود و تصمیم می‌گیرد انتقام سختی از انسان‌ها بگیرد.

این فیلم اساطیر یونان در اصل فیلمی ایتالیایی است. فیلم مده‌آ با استقبال خوبی از سوی منتقدین روبرو شد ولی در گیشه فیلم موفقی نبود. موسیقی آغازین این فیلم اساطیر یونانی تاریخی اثری از نوازنده ایرانی، حسین ملک، است.

5. فیلم Thor: The Dark World – ثور: دنیای تاریک

Thor ./ فیلم خدایان یونان باستان / برترین فیلم های اساطیری

 • کارگردان: آلن تیلور
 • بازیگران: کریس همسورث، آنتونی هاپکینز، تام هیدلستون، ناتالی پورتمن
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.9

در ادامه فیلم ثور، در سال 2013 فیلم ثور دنیای تاریک به اکران عمومی در آمد. این قسمت نیز با استقبال خوب مخاطبان روبرو شد و فروشی بالغ بر 644 میلیون دلار داشت. فیلم ثور: دنیای تاریک از بهترین فیلم های اساطیری تخیلی است. در این قسمت پدر اودین در درگیری با الف‌ها قصد آزاد کردن سلاحی در 9 قلمرو را دارد. در همین هنگام لوکی برادر ثور که به علت گناهانش بر روی زمین زندانی است، متوجه ظاهر شدن پل‌هایی به دنیاها می‌شود. تماشای این فیلم شاید حتی بیشتر از تماشای یک فیلم خدایان یونان باستان لذت داشته باشد.

6. فیلم Sinbad: Legend of the Seven Seas – سندباد: افسانه هفت دریا

Sinbad . فیلم خدایان یونان باستان

 • کارگردان: تیم جانسون
 • صداپیشگان: برد پیت، کاترین زیتا جونز، میشل فایفر، جوزف فاینز
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.7

معرفی برترین فیلم های اساطیری را با یک انیمیشن محبوب ادامه می‌دهیم. انیمیشن سندباد از انیمیشن‌های قدیمی و دوست‌داشتنی دنیای سینماست که از روی افسانه‌های سندباد ساخته شده است. داستان این فیلم درباره دزد دریایی و کاپیتان کشتی به نام سندباد است که در یک سفر دریایی به دوست قدیمی‌اش، شاهزاده پروتوس بر می‌خورد که کتاب صلح را به سرزمینش می‌برد. اریس، خدای دشمنی، سندباد را می‌دزدد و از او می‌خواهد تا کتاب صلح را برایش بیاورد. به همین دلیل سندباد برای دزدیدن کتاب صلح به سیراکوس می‌رود. ولی در لحظات آخر از دزدیدن کتاب و خنجر زدن به دوستش پشیمان می‌شود و بر می‌گردد. اریس که از سندباد نا امید شده است، با لباسی مبدل خود را شکل سندباد در می‌آورد و کتاب صلح را می‌دزدد. حال سندباد مسئول و گناهکار شناخته می‌شود و باید فکری برای بازگرداندن کتاب بکند.

7. فیلم Immortals – فناناپذیران

immortals . معرفی فیلم های اساطیری

 • کارگردان: تارسم سینگ
 • بازیگران: هنری کویل، استیون درف، لوک ایوانز، ایزابل لوکاس
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6

فیلم فناناپذیران، فیلم خدایان باستان ، در سال 2011 با فروش خوب 226 میلیون دلاری روی پرده سینماها رفت، ولی با استقبال نه چندان خوب منتقدان روبرو شد. این فیلم نیز با اقتباس از یکی از مشهورترین افسانه‌های یونانی ساخته شده است. داستان فیلم سینمایی خدایان باستان فناناپذیران هنگامی آغاز می‌شود که خدایان در بهشت در برابر یکدیگر می‌جنگند و گروهی که شکست می‌خورند تبعید می‌شوند و نام خود را تایتان‌ها می گذارند. پس از گذشت سال‌ها شخصی قصد دارد تا با قدرت دادن به تایتان‌ها از خدایان انتقام بگیرد. این فیلم خدایان یونان باستان از بهترین فیلم های تاریخی یونانی است.

8. فیلم Clash of the Titans – برخورد تایتان ها

فیلم خدایان یونان باستان

 • کارگردان: لویس لتریر
 • بازیگران: سم ورثینگتون، جما آرترتون، لیام نیسون، الکسا داوالس
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 5.8

اسامی فیلم های یونان باستان را با فیلمی موفق در گیشه ادامه می‌دهیم. فیلم یونان باستان برخورد تایتان‌ها با فروشی بیش از 493 میلیون دلار از موفق‌ترین فیلم های اساطیری تاریخ سینما و برترین فیلم های تاریخی یونانی است؛ هرچند زیاد مورد استقبال منتقدان قرار نگرفت. داستان فیلم که در سال 2010 ساخته شده است، درباره گروهی از خدایان به نام تایتان‌هاست که بر انسان‌ها حکومت می‌کنند. آن‌ها دارای سه فرزند اصلی به نام‌های زئوس، هادس و پوزئیدن هستند که قصد دارند تایتان‌ها را از قدرت کنار بزنند. زئوس از هادس می‌خواهد که موجودی بسازد تا تایتان‌ها را نابود کند. پس از شکست تایتان‌ها، آن‌ها قدرت را بدست می‌گیرند، ولی زئوس با خیانت به هادس او را به دنیای مردگان می‌فرستد.

در میان فیلم های یونانی ، ساخت فیلم درباره زئوس بسیار رایج است. زئوس از قدرتمندترین خدایان یونانی است و ساخت فیلم سینمایی افسانه زئوس مطمئنا با استقبال خوبی از سوی بینندگان روبرو خواهد شد. فیلم خدایان یونان باستان برخورد تایتان‌ها نیز از برترین فیلم های یونان باستان است.

9. فیلم Wrath of the Titans – خشم تایتان ها

Wrath of the Titans . فیلم خدایان یونان باستان

 • کارگردان: جاناتان لیبسمن
 • بازیگران: سم ورثینگتون، رزمند پایک، بیل نای، ادگار رامیرز
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 5.7

این فیلم اساطیر یونانی تاریخی در ادامه فیلم برخورد تایتان‌ها، در سال 2011 ساخته شده است. پرسئوس، فرزند زئوس است که علاقه‌ای به دنیای خدایان ندارد و در کنار انسان‌ها به ماهیگیری مشغول است. او یک پسر کوچک به نام هلیوس دارد. زئوس به دیدار او می‌آید و به او می‌گوید که انسان‌ها به درگاه خدایان دعا نمی‌کنند و همین موجب تضعیف قدرت خدایان شده است و دیگر قادر به حفاظت از دنیای انسان‌ها در مقابل دشمنان قسم خورده‌شان نیستند.

10. فیلم سینمایی اساطیری Gods of Egypt – خدایان مصر

Gods of Egypt .فیلم خدایان یونان باستان

 • کارگردان: الکس پرویاس
 • بازیگران: نیکولای کاستر-والدو، جرارد باتلر، چادویک بوزمن، برنتون توایتز
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 5.4

داستان فیلم خدایان مصر درباره مصر باستان است؛ جایی که تحت حاکمیت ازیریس مردم در آرامش و خوشی زندگی می‌کردند. در هنگامی که ازیریس قصد دارد پسرش به نام حوروس را جانشین خود کند، توسط برادرش ست کشته می‌شود. ست چشمان حوروس را می‌دزدد و او را تبعید می‌کند. در همین زمان پسری به نام بک که نامزدش توسط یکی از خدمتگذاران ست کشته شده است، برای بازگرداندن نامزدش از حوروس کمک می‌خواهد. حوروس از او می‌خواهد که حداقل یکی از چشمانش را پس بیاورد تا به او کمک کند. بدین ترتیب بک برای دزدیدن چشم او راهی خزانه ست می‌شود.

سخن پایانی

در آخر باید گفت افسانه‌ها و اساطیر از هیجان‌انگیزترین داستان‌ها برای ساخت فیلم های اساطیری و حماسی هستند؛ هر چند کمتر فیلمی پیدا می‌شود که به خوبی، جذابیت این افسانه‌ها و اسطوره‌هایشان را به تصویر بکشد. در این مقاله تلاش کردیم چند فیلم اسطوره های یونان و برخی از بهترین فیلم های اساطیری دیگر فرهنگ‌ها را معرفی کنیم. نظر شما درباره این فیلم‌ها چیست؟ جای کدام فیلم خدایان یونان باستان در فهرست بالا خالی‌ست؟ آیا با فیلم افسانه مدوسا آشنا هستید؟ در پایین همین صفحه و در قسمت نظرات به ما بگویید که کدام فیلم از فهرست انتخابی ما را دیده‌اید و از کدام یک از آن‌ها خوشتان آمده است.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 525 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 421 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 352 میلیون دلار
  Venom
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 220 میلیون دلار
  Dune
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 90 میلیون دلار
  Halloween Kills
  اکران: 15 اکتبر 2021
 • 75 میلیون دلار
  The Addams Family 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 17 میلیون دلار
  Ron\'s Gone Wrong
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 17 میلیون دلار
  The Last Duel
  اکران: 15 اکتبر 2021
 • 17.4 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 3.6 میلیارد تومان
  پوست
  اکران: 21 مهر 1400
 • 3.6 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 3.2 میلیارد تومان
  مدیترانه
  اکران: 04 مرداد 1400
 • 2.7 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 مهر 1400
 • 1.9 میلیارد تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.55 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 0 دلار
  اکران: 26 دی 2021
 • 0 دلار
  اکران: 26 دی 2021
plaza-ads