هسته سی پی یو چیست؟ تشخیص تعداد هسته های CPU

هسته سی پی یو چیست؟ تشخیص تعداد هسته های CPU
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر دوست دارید در مورد دنیای کامپیوترها و لوازم الکترونیکی یاد بگیرید، یکی از اصطلاحاتی که حتماً با آن مواجه می‌شوید سی پی یو یا پردازنده و تعداد هسته های سی پی یو (CPU) است. خوب است بدانید که پردازنده‌ها یا همان CPU معمولاً از هسته‌های مختلفی تشکیل می‌شوند.

تعداد هسته های CPU یا همان واحد پردازنده مرکزی در عملکرد آن تأثیرگذار است. اساساً پردازنده ها فقط یک هسته پردازنده داشتند، اما امروزه سی پی یو از چند هسته تشکیل می‌شود که به پردازنده کمک می‌کنند دستورالعمل‌های مختلف را در آن واحد انجام بدهد. در این مقاله از پلازامگ به بررسی هسته سی پی یو و تعداد هسته های CPU می‌پردازیم.

بررسی سی پی یو

سی پی یو چیست؟ پردازنده ها تقریباً در تمام دستگاه‌های شما مانند ساعت هوشمند، کامپیوتر یا ترموستات وجود دارند. پردازنده مسئولیت پردازش و اجرای دستورالعمل‌ها را دارد و مانند مغز دستگاه کار می‌کند.

هسته و سرعت کلاک

سی پی یوها اساساً یک هسته پردازش داشتند، اما در حال حاضر تعداد هسته سی پی یو یا هسته های CPU زیاد است. پردازنده مدرن شامل چند هسته است که امکان انجام چند دستورالعمل را به طور هم‌زمان فراهم می‌کند. اکثر سی پی یو ها امروزه دو یا چهار هسته دارند، درحالی که تراشه‌های گران‌تر از هشت هسته تا 64 هسته تشکیل می‌شوند.

بسیاری از پردازنده‌ها همچنین از فناوری چندرشته‌ای استفاده می‌کنند. یک هسته سی پی یو را تصور کنید که می‌تواند دو خط اجرا (رشته) را هم‌زمان انجام بدهد، در نتیجه به عنوان دو هسته «لوجیکال» در انتهای سیستم عامل ظاهر می‌شود. این هسته مجازی CPU یا هسته های مجازی CPU به اندازه هسته‌های فیزیکی قدرتمند نیستند، اما به طور کلی می‌توانند به بهبود عملکرد مالتی تسکینگ پردازنده موقع اجرای نرم‌افزار سازگار کمک کنند.

وقتی به پردازنده نگاه بکنید، سرعت کلاک را به وضوح مشاهده می‌کنید. واحد این سرعت گیگاهرتز است که نشان می‌دهد پردازنده در هر ثانیه چند دستورالعمل را می‌تواند اجرا کند. سرعت کلاک اغلب در مقایسه پردازنده‌های یک خانواده یا یک نسل بکار می‌رود. وقتی همه چیز یکسان باشد، سرعت کلاک سریع‌تر به معنای پردازنده سریع‌تر است. با این حال، پردازنده 3 گیگاهرتزی از سال 2010 قطعاً عملکرد ضعیف‌تری نسبت به پردازنده 2 گیگاهرتزی سال 2020 دارد.

هسته در CPU چیست؟ و چند هسته لازم است؟

فرقی نمی‌کند می‌خواهید از لپتاپ یا کامپیوتر استفاده کنید در هرصورت باید بدانید که چند هسته برای کار مورد نظر شما لازم است. این اجزا به طور مستقیم می‌توانند نوع نرم‌افزاری را که می‌توانید اجرا کنید و تعداد برنامه‌هایی را که کامپیوترتان می‌تواند اجرا کند، تعیین کنند. به این ترتیب اگر از قبل به تعداد هسته‌ها و پردازنده فکر کنید، در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید. این حال دانستن اینکه سی پی یو تک هسته ای یا چند هسته ای برای کامپیوتر و کار شما لازم است، ممکن است مشکل به نظر برسد.

در این مقاله تعداد هسته‌های سی پی لازم برای امور مختلف را جداگانه بررسی می‌کنید و به این ترتیب می‌توانید انتخاب کنید که کدام سی پی یو برای شما بهتر است. با این حال به خاطر داشته باشید که تعداد هسته‌ها فقط یک جنبه خرید برای پردازنده ایده آل برای کامپیوتر شماست.

Core چیست؟

هسته سی پی یو

واحد پردازنده مرکزی یا سی پی یو به کامپیوتر شما اجازه می‌دهد امور را از طریق برنامه‌ها اجرا کند و دستورالعمل‌هایی را فراهم می‌کند که اطلاعات را به رم می‌رسانند. هسته‌های سی پی یو (CPU) مسیرهایی هستند که از میلیاردها ترانزیستور میکروسکوپی در یک پردازنده تشکیل شده‌اند. برای اینکه کامپیوتر از کارهای مالتی تسکینگ بر بیاید، حداقل دو هسته برای انجام درستِ امور لازم است.

اولین سی پی یو ها تک هسته ای

در سال 1971، وقتی سی پی یو ها برای اولین بار ساخته شدند، فقط یک هسته داشتند. دلیلش آن بود که کامپیوترها معمولاً فقط یک کار را در آنِ واحد انجام می‌دادند. لازم نبود که این سی پی یو ها انواع برنامه‌ها را اجرا کنند. در طول زمان وقتی لازم شد که کامپیوترها چند برنامه را هم زمان اجرا کنند، افزایش هسته های CPU رایج شد. اغلب پردازنده‌ها می‌توانند از فرآیندی به نام چندرشته‌ای یا در پردازنده اینتل هایپر رشته‌ای استفاده بکنند تا یک هسته را به چند هسته مجازی تقسیم بکنند که این هسته‌های مجازی رشته‌ها نامیده می‌شوند.

به عنوان مثال، پردازنده‌های AMD دارای چهار هسته از فرآیند چند رشته‌ای برای فراهم کردن 8 رشته استفاده می‌کنند و اغلب پردازنده‌های اینتل دو هسته‌ای از فرآیند هایپر رشته‌ای برای فراهم کردن چهار رشته استفاده می‌کنند. بعضی برنامه‌ها از فرآیند چند رشته‌ای بهره می‌برند. اپلیکیشن‌های دارای رشته‌های کمتر مانند بازی‌ها از چند هسته‌ای بودن بهره‌ای نمی‌برند؛ درحالی‌که اغلب برنامه‌های انیمیشن و ویرایش ویدیو با رشته‌های بیشتر می‌توانند سریع‌تر عمل کنند.

همچنین برای فهمیدن تعداد هسته CPU به این نکته توجه داشته باشید که پردازنده های چند هسته ای اینتل مانند Intel Core i7 به این معنی نیست که این پردازنده 7 هسته دارد، بلکه اینتل فقط از کلمه اینتل کنار اسم پردازنده استفاده می‌کند.

کامپیوتر به چند هسته نیاز دارد؟

در تشخیص تعداد هسته CPU و افزایش تعداد هسته CPU مهم‌ترین عاملی که نشان می‌دهد برنامه‌ها روان کار خواهند کرد، تعداد هسته‌های کامپیوترتان است. اگر می‌خواهید چند برنامه را هم‌زمان اجرا کنید، دستگاهتان به پردازنده چند هسته ای نیاز دارد. اما اگر فقط می‌خواهید تایپ کنید، وب را مرور کنید، یا کارهای ساده انجام بدهید، مدل‌های دو هسته‌ای هم کارتان را راه می‌اندازند.

یک هسته ای

در حال حاضر پیدا کردن کامپیوتر تک هسته ای مشکل است. اگر کامپیوتر یک هسته ای دارید انتظار نداشته باشید بیش از یک برنامه را با آن باز کنید.

دو هسته ای

کامپیوتر دو هسته ای برای کاربرانی مناسب است که دنبال دستگاه های مقرون به صرفه هستند. در این کامپیوتر می‌توانید با ایمیل خود کار کنید، تایپ کنید و موسیقی پخش کنید. انتظار رند کردن یا ویرایش ویدیو بدون مشکل را از این سیستم نداشته باشید. همچنین احتمالاً بتوانید بازی‌های بسیاری را اجرا کنید، اما اگر واقعاً گیمر هستید، بهتر است پردازنده چهار هسته ای را امتحان کنید.

چهار هسته ای

چهار هسته سی پی یو یا هسته های CPU چهار هسته ای امکان رندر کردن ویدیو با سرعت کم یا گیم بازی کردن را با رزولوشن پایین را یا انجام کارهای مدرسه را برای شما فراهم می‌کند. اگر بازی‌های سنگین انجام نمی‌دهید و جی پی یو اختصاصی ندارید، بازی کردن با پردازنده چهار هسته ای نسبتاً خوب است. اما اگر ویرایش ویدیو، طراحی گرافیک یا رندر تری دی انجام می‌دهید بهتر است هسته های CPU بیشتری را امتحان کنید.

شش هسته ای

می‌توانید از هسته سی پی یو شش هسته ای برای تمام کارهای گفته شده و کار با نرم افزارهای پیچیده‌تر مانند ویرایش ویدیو و صدا استفاده کنید. برای برنامه‌ها و بازی‌های پیشرفته‌تر انتخاب خوبی است، زیرا اجازه می‌دهد چند برنامه را هم زمان انجام بدهید. اغلب گیمرها می‌توانند با 6 هسته هم بازی کنند و هم اجرا.

سی پی یو هشت هسته ای کامپیوتر یا بیشتر

اگر گیمر حرفه‌ای، ادیتور ویدیو یا مهندس هستید، پردازنده هشت هسته ای انتخاب خوبی برای شماست. گیمرهایی که بازی‌های سنگین را بازی، ضبط و پخش می‌کنند باید از هسته‌های بیشتری استفاده کنند. همچنین اگر از نرم افزارهای سنگین‌تر مانند اوتوکد یا وی آر (VR) استفاده می‌کنید داشتن پردازنده هشت هسته‌ای ضروری است.

سوالات متداول

1. سی پی یو i3 چند هسته ای است؟

پردازنده های Core i3 دارای دو هسته، CPU های Core i5 دارای چهار هسته و مدل های Core i7 هم دارای چهار هسته هستند.

2. چگونه بفهمیم CPU چند هسته ای است؟

Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا Task Manager باز شود. حالا برای مشاهده تعداد هسته‌های کامپیوتر خود Performance را انتخاب کنید.

3. هسته یا core در CPU چیست؟

هسته‌های سی پی یو (CPU) مسیرهایی هستند که از میلیاردها ترانزیستور میکروسکوپی در یک پردازنده تشکیل شده‌اند. برای اینکه کامپیوتر از کارهای مالتی تسکینگ بر بیاید، حداقل دو هسته برای انجام درستِ امور لازم است.

4. هسته مجازی CPU چیست؟

در طول زمان وقتی لازم شد که کامپیوترها چند برنامه را هم زمان اجرار کنند، افزایش هسته های CPU رایج شد. اغلب پردازنده‌ها می‌توانند از فرآیندی به نام چندرشته‌ای یا در پردازنده اینتل هایپر رشته‌ای استفاده بکنند تا یک هسته را به چند هسته مجازی تقسیم بکنند که این هسته‌های مجازی رشته‌ها نامیده می‌شوند.

5. core i در پردازنده چیست؟

نام پردازنده‌های سری « Intel® Core™ » شامل یک اصطلاح به همراه شماره مدل است و هرچه Core i عدد بالاتری داشته باشد، پردازنده عملکرد بهتری دارد.

6. معنی اعداد قرار داده شده بعد از آن چیست؟

در نام نسل های سی پی یو اینتل، نخستین شماره از شماره پردازنده چهار رقمی، معمولاً بیانگر نسل آن است. برای مثال، پردازنده‌ای با شماره 9800 از پردازنده های نسل 9 اینتل بشمار می‌رود و پردازنده‌ای که عدد 8800 روی آن برچسب خورده است، از پردازنده‌های فناوری نسل 8 محسوب می‌شود. در پردازنده های نسل 10 اینتل ، نامگذاری سی پی یو متفاوت است، اما با این حال، دو رقم نخست در شماره محصول 10 خواهد بود.

جمع بندی

به طور خلاصه در این مقاله به تعریف سی پی یو ، هسته و تعداد هسته های لازم و هسته های مجازی و فیزیکی پرداختیم. با این حال اگر سوال یا نظری در مورد هسته های پردازنده و پردازنده های چند هسته ای دارید، می‌توانید در پایین صفحه در قسمت دیدگاه‌های پلازامگ بیان کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 410 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 321 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 314 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 185 میلیون دلار
  Venom 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 76 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 37 میلیون دلار
  The Addams Family 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 14 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 2.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 مهر 1400
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
plaza-ads