آموزش تصویری و گام به گام نحوه نصب ویندوز ۷ (Windows 7) با سی دی

آموزش تصویری و گام به گام نحوه نصب ویندوز ۷ (Windows 7) با سی دی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آموزش نحوه نصب ویندوز ۷ (Windows 7) با سی دی یا از روی DVD پیچیدگی زیادی ندارد. با نصب ویندوز سون با CD می‌توانید یک نسخه جدید از ویندوز را روی کامپیوتر خود داشته باشید. به این صورت اگر سیستم شما دچار مشکل نرم‌افزاری شده یا به ویروسی آلوده شده که نمی‌توانید از دستش خلاص شوید، می‌توانید یک نسخه جدید از ویندوز را نصب کرده و این مشکلات را رفع کنید.

با وجود عرضه ویندوز 10 و به تازگی ویندوز 11، هنوز هم درصد قابل توجهی از کاربران از ویندوز 7 استفاده می‌کنند و قصد دل کندن از آن را ندارند. ویندوز 7 حدود 12 سال پیش عرضه شد و تا سال 2018 محبوب‌ترین سیستم عامل ویندوز به شمار می‌آمد. این نسخه یکی از بهترین نسخه‌های ویندوز بود و به همین دلیل هم خیلی از کاربران با وجود اینکه مایکروسافت پشتیبانی از آن را در سال 2020 پایان داد هنوز از آن استفاده می‌کنند.

از همین رو؛ ما در این مطلب به آموزش نحوه نصب ویندوز ۷ (Windows 7) با سی دی یا DVD، برای کاربرانی که می‌خواهند این نسخه را روی سیستم خود نصب کنند خواهیم پرداخت.

آموزش نحوه نصب ویندوز ۷ (Windows 7)

مهمترین نکته‌ای که باید پیش از نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD به آن بپردازیم این است که از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید. در این روشی که در ادامه به آن می‌پردازیم تمامی اطلاعاتی که روی درایوی که ویندوز از قبل روی آن نصب بوده قرار داشتند پاک می‌شوند و هیچ راهی هم برای بازگرداندن آن‌ها وجود ندارد.

1. ویندوز را از DVD یا CD بوت کنید

برای شروع فرایند نصب ویندوز سون با سی دی یا دی وی دی، ابتدا باید آن را از طریق دیسک بوت کنید. سی‌دی نصب را در درایو نوری سیستم قرار دهید و کامپیوتر را ریستارت کنید. منتظر شوید پیام Press any key to boot from CD or DVD روی صفحه نشان داده شود. وقتی این پیام را دیدید، یکی از کلیدهای کیبورد را فشار دهید تا کامپیوتر از سی‌دی بوت شود. سپس پیام Windows is loading files را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله فایل‌های نصب روی سیستم بارگذاری می‌شوند. صبر کنید تا این فرایند به اتمام برسد.

نصب ویندوز 7 با سی دی / نصب ویندوز سون با سی دی

وقتی این کار تمام شد، صفحه اول ویندوز 7 را مشاهده می‌کنید که به اطلاع شما می‌رساند که فرایند نصب ویندوز 7 با دی وی دی در حال شروع شدن است. در این مرحله نیز لازم نیست کار خاصی انجام بدهید و باید صبر کنید تا کامپیوتر آماده مراحل نصب ویندوز 7 با سی دی شود.

2. انتخاب زبان و ساعت

در اولین صفحه، ویندوز از شما می‌خواهد زبان، ساعت و همچنین زبان کیبورد هنگام نصب ویندوز 7 با سی دی را انتخاب کنید. وقتی این موارد را انتخاب کردید روی Next کلیک کنید.

نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD / آموزش نصب ویندوز 7 با سی دی

3. شروع نصب ویندوز سون با CD

در پنجره بعدی گزینه Install now که زیر لوگو ویندوز 7 است را انتخاب کنید. با این کار نصب ویندوز 7 روی سیستم قدیمی شما آغاز می‌شود. در پنجره بعد از این قسمت، پیام Setup is starting را مشاهده می‌کنید. در اینجا نیز لازم نیست کاری انجام دهید و باید صبر کنید تا این مرحله به اتمام برسد.

4. آموزش نصب ویندوز 7 با سی دی؛ شرایط و مقررات

در مرحله بعدی، شرایط و ضوابط استفاده و نصب ویندوز 7 برایتان به نمایش گذاشته می‌شود. تیک گزینه I accept the license terms را بزنید و روی Next کلیک کنید.

نحوه نصب ویندوز 7 با سی دی / آموزش نصب ویندوز ۷

5. انتخاب نحوه نصب ویندوز 7 با سی دی

در قسمت بعد باید نحوه نصب ویندوز ۷ با سی دی را انتخاب کنید. در اینجا 2 گزینه داریم. گزینه اول Upgrade است که اصلا کاری با آن نداریم. گزینه دوم یعنی Custom (advanced) را انتخاب کنید.

نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD / روش نصب ویندوز 7 با سی دی

6. درایو ها و پارتیشن بندی

در این صفحه تمام پارتیشن‌هایی که ویندوز شناسایی کرده را می‌بینید. از آنجایی که می‌خواهیم تمامی پارتشین‌های ویندوز قبلی را حذف کنیم باید در این مرحله گزینه Drive options (advanced) را انتخاب کنیم تا به قسمت مدیریت پارتشین‌ها برویم.

مراحل نصب ویندوز 7 با سی دی / آموزش نصب ویندوز ۷

در صورتی که ویندوز را روی یک هارد جدید نصب می‌کنید که قبلا روی آن ویندوز نصب نشده، می‌توانید مرحله 7 را رد کنید و به مرحله 8 بروید.

7. حذف پارتیشن های ویندوز قبلی

پیش از حذف پارتیشن باید بدانید که با انجام این کار تمامی اطلاعات روی آن درایو حذف می‌شوند. یعنی علاوه بر ویندوز، تمامی تصاویر، ویدیوها و فایل‌های موسیقی که روی آن درایو داشتید نیز پاک می‌شوند.

در این صفحه تمام پارتیشن‌های درایو ویندوز را مشاهده می‌کنید. پارتیشنی که می‌خواهید پاک کنید را انتخاب و روی Delete کلیک کنید.

نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD / نحوه نصب ویندوز ۷ با سی دی

نکته مهمی که در این بخش از روش نصب ویندوز ۷ با سی دی باید به آن اشاره کنیم این است که اگر چندین درایو دارید یا اگر در یک درایو چندین پارتیشن دارید باید در این مرحله دقت زیادی داشته باشید و دقیقا پارتیشن و درایو درست را انتخاب و حذف کنید. چرا که ممکن است اشتباهی دیگر درایوها را حذف کنید و اطلاعاتی که روی آن‌ها داشتید را هم از دست بدهید. درایوی که ویندوز روی آن نصب است در ستون Type با عنوان System قابل تشخیص است.

وقتی پارتیشن را انتخاب و روی Delete کلیک کنید پیام زیر برایتان به نمایش درمی‌آید. روی OK کلیک کنید.

روش نصب ویندوز ۷ با سی دی / آموزش نصب ویندوز ۷

 • نکته بسیار مهمی که باز هم باید تکرار کنیم این است که با کلیک بر روی OK دیگر امکان بازگشت ندارید. با این کار اطلاعاتی که روی پارتیشن بوده حذف می‌شوند. بنابر این اگر شک دارید یا اگر از آن‌ها پشتیبان نگرفتید روی Cancel کلیک کنید، کامپیوتر را ریستارت و ویندوز قبلی را بوت کنید تا از آن‌ها بکاپ بگیرید.

وقتی پارتیشن حذف شد، ویندوز آن را با عبارت Unallocated Space به شما نشان می‌دهد. علاوه بر این مانند تصویر زیر ممکن است ویندوز پارتیشن‌های دیگری را هم ایجاد کرده باشد که باید آن‌ها را هم حذف کنید. مثلا در تصویر زیر می‌بینیم که ویندوز یک پارتیشن 100 مگابایتی درست کرده پس باید آن را هم انتخاب و با کلیک روی Delete حذف کنیم.

8. محل نصب ویندوز را انتخاب کنید

همانطور که در این تصویر آموزش نصب ویندوز 7 از روی DVD می‌بینید حالا تمامی پارتیشن‌های درایو ما حذف شده و دیگر پارتیشنی روی این کامپیوتر نداریم. اگر کامپیوتر شما تنها یک هارد دارد، تصویری که مشاهده می‌کنید مانند تصویر زیر است.

نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD / اموزش نصب ویندوز سون با سی دی

همچنین نیازی نیست به صورت دستی پارتیشن ایجاد کنید یا آن را فرمت کنید. ویندوز به صورت خودکار این مراحل را انجام می‌دهد. حالا پارتیشنی که می‌خواهید ویندوز روی آن نصب شود را انتخاب و روی Next کلیک کنید.

9. شروع نصب ویندوز سون با CD

در این قسمت از اموزش نصب ویندوز سون با سی دی، فرایند نصب این سیستم عامل آغاز می‌شود و شما فقط باید منتظر بمانید تا این فرایند به اتمام برسد.

آموزش صفر تا صد نصب ویندوز ۷ / آموزش نصب ویندوز ۷

این مرحله از تمامی مراحل دیگر طولانی‌تر است و بسته به قدرت کامپیوتر شما ممکن است بین 5 تا 30 دقیقه طول بکشد.

10. ریستارت کامیپوتر

وقتی فرایند بالا به اتمام رسید ویندوز سیستم را ریستارت می‌کند. اگر دست به چیزی نزنید کامپیوتر پس از 10 ثانیه به شکل خودکار ریستارت می‌شود.

آموزش تصویری و گام به گام نصب ویندوز ۷ / نصب ویندوز سون با CD

در غیر این صورت می‌توانید روی Restart now کلیک کنید تا در همان لحظه سیستم ریستارت شود.

11. ادامه نصب ویندوز سون با CD

پس از اینکه سیستم بوت شد فرایند نصب ادامه پیدا می‌کند. در اینجا نیز لازم نیست کاری انجام دهید. هنوز چند مرحله از نصب باقی مانده که ویندوز به صورت خودکار آن‌ها را انجام می‌دهد. در انتها پیام Setup is Updating Registry Settings را می‌بینید.

نصب ویندوز 7 با سی دی / آموزش نصب ویندوز 7 با dvd

در اینجا ویندوز در حال بروزرسانی تنظیمات رجیستری است.

12. منتظر شروع سرویس های ویندوز بمانید

در اینجا باید منتظر بمانید تا سرویس‌های ویندوز راه اندازی شوند. این مرحله هربار که ویندوز را بالا بیاورید انجام می‌شود اما نه به این شکل بلکه در پس‌زمینه.

آموزش قدم به قدم نصب ویندوز ۷ / نصب ویندوز سون با CD

13. منتظر اتمام نصب ویندوز باشید

در آخرین بخش از این آموزش صفر تا صد نصب ویندوز ۷، پیام Completing installation را مشاهده می‌کنید که ممکن است چند دقیقه طول بکشد. شما فقط باید صبر کنید، همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود.

نصب ویندوز 7 با سی دی / نصب ویندوز 7 روی سیستم قدیمی

 • پس از اینکه این مرحله تمام شد، ویندوز سیستم را ریستارت می‌کند. در اینجا هم شما نباید به چیزی دست بزنید، ویندوز به صورت خودکار ریستارت می‌شود. اگر شما به صورت دستی ریستارت کنید ممکن است کل فرایند نصب ویندوز با مشکل مواجه شود و مجبور شوید دوباره از اول شروع کنید.

14. منتظر شروع به کار ویندوز بمانید

در این مرحله از نصب ویندوز سون با CD لوگو ویندوز با پیام Starting Windows را می‌بینید. در اینجا هم شما نباید کاری انجام دهید و باید صبر کنید تا کار ویندوز تمام شود.

آموزش نصب ویندوز 7 از روی DVD / نصب ویندوز سون با CD

در ادامه پیام Setup is preparing your computer for first use برای شما به نمایش در می‌آید. در این مرحله از آموزش نصب ویندوز 7 با DVD، سیستم در حال بارگذاری درایورها، راستی آزمایی فرایند نصب ویندوز، حذف فایل‌های موقت و … است. شما در این مرحله هم نیازی به انجام کاری ندارید.

15. انتخاب نام کاربر و نام کامپیوتر

ویندوز در این مرحله از شما نام کاربر و نام کامپیوتر می‌خواهد. در کادر Type a user name مثلا می‌توانید نام خودتان را وارد کنید و در کادر Type a computer name هم می‌توانید نام کامپیوتر را وارد کنید.

نصب ویندوز 7 با دی وی دی / آموزش نصب ویندوز ۷

در ادامه روی Next کلیک کنید.

16. انتخاب رمز عبور

در این بخش از آموزش قدم به قدم نصب ویندوز ۷ شما باید یک رمزعبور برای کامپیوتر تعریف کنید. این همان رمزی است که وقتی کامپیوتر را روشن می‌کنید باید برای ورود به ویندوز وارد کنید. در کادر Type a password (recommended) باید رمز را وارد کنید.

نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD / نصب ویندوز سون با CD

در کادر بعدی باید رمز را تکرار کنید و در کادر Type a password hint (required) نیز باید عبارتی را وارد کنید تا اگر روزی رمز یادتان رفت با کمک آن بتوانید رمزعبور را به خاطر بیاورید.

17. وارد کردن شماره سریال ویندوز

در پنجره بعدی باید شماره سریال ویندوز را وارد کنید. اگر ویندوز را به صورت قانونی خریداری کردید، شماره سریال همراه با سی‌دی به شما ارائه شده است. اگر نسخه کرک شده را هم خریداری کرید شماره سریال به احتمال زیاد روی بسته‌بندی سی‌دی درج شده است. در غیر این صورت این بخش را خالی بگذارید و به مرحله بعد بروید. می‌توانید بعدا هم ویندوز را فعال کنید.

18. انتخاب گزینه بروزرسانی ویندوز

در بخش بعدی پنجره Help protect your computer and improve Windows برایتان به نمایش درمی‌آید. در اینجا باید مشخص کنید چگونه می‌خواهید بروزرسانی‌ها را نصب کنید.

نصب ویندوز 7 با سی دی / آموزش نصب ویندوز ۷

بهتر است گزینه Install important updates only را انتخاب کنید تا فقط آپدیت‌های مهم روی سیستم شما نصب شوند.

19. انتخاب ساعت و تاریخ

در پنجره Review your time and date settings باید منطقه زمانی خود به همراه تاریخ را وارد کنید. احتمال زیاد تاریخ و ساعت درست هستند ولی می‌توانید برای اطمینان آن‌ها را چک کنید.

20. انتخاب نوع شبکه اینترنت

در پنجره Select your computer’s current location، ویندوز از شما می‌پرسد در کجا به اینترنت متصل می‌شوید تا بر اساس انتخاب شما سطح حفاظت کامپیوتر در شبکه را مشخص کند. اگر در خارج از خانه یا محل کار به اینترنت متصل می‌شوید گزینه Public network را انتخاب کنید.

نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD / نصب ویندوز سون با CD

در غیر این صورت می‌توانید گزینه Home network را انتخاب کنید. در پنجره بعدی ویندوز تلاش می‌کند به شبکه اینترنت نزدیک شما وصل شود. می‌توانید گزینه Skip را بزنید و بعدا این تنظیمات را انجام دهید.

21. آخرین مرحله نصب ویندوز 7 با سی دی

در این مرحله ویندوز مشغول انجام تنظیمات لحظه آخری است تا کامپیوتر را برای شما آماده کند. صبر کنید تا این مرحله به اتمام برسد. پس از پایان این مرحله، بالاخره آموزش تصویری و گام به گام نصب ویندوز ۷ به اتمام رسیده و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

نصب ویندوز 7 با سی دی / آموزش نصب ویندوز ۷

سوالات متداول

1. چرا پس از قراردادن سی دی و ریستارت ویندوز پنجره نصب به نمایش در نمی‌آید؟

به احتمال زیاد ترتیب بوت در بایوس شما به درستی تنظیم نشده است. پیش از اینکه به دنبال نحوه نصب ویندوز 7 از روی DVD باشید باید به تنظیمات بایوس بروید و اولویت بوت را به CD-ROM بدهید.

2. آیا هنوز می‌توان از ویندوز 7 استفاده کرد؟

مایکروسافت دیگر از ویندوز 7 پشتیبانی نمی‌کند. بهتر است هرچه زودتر به ویندوز 10 یا 11 منتقل شوید چرا که در غیر این صورت ممکن است با باگ‌های مختلف مواجه شوید و در معرض حملات سایبری قرار بگیرید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
thumbnail
thumbnail
thumbnail

سخن پایانی

ویندوز 7 یکی از برترین ویندوزهای مایکروسافت بود اما اکنون دیگر یک سیستم عامل از رده خارج به حساب می‌آید و بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید. با این وجود ما در این آموزش نصب ویندوز سون با CD به نحوه نصب این نسخه برای کسانی که هنوز از آن استفاده می‌کنند پرداختیم. در صورتی که تصمیم به نصب ویندوز 10 گرفتید می‌توانید مطلب مربوط به نحوه نصب آن ویندوز را هم مطالعه کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 708 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 441 میلیون دلار
  Venom
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 352 میلیون دلار
  Dune
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 280 میلیون دلار
  Eternals
  اکران: 05 نوامبر 2021
 • 53 میلیون دلار
  Ron\'s Gone Wrong
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 22 میلیون دلار
  Clifford the Big Red Dog
  اکران: 10 نوامبر 2021
 • 22 میلیون دلار
  The French Dispatch
  اکران: 29 نوامبر 2021
 • 20.4 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 مهر 1400
 • 4.75 میلیارد تومان
  قهرمان
  اکران: 05 آبان 1400
 • 3.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 اسفند 1400
 • 1.65 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 1.51 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 982 میلیون تومان
  تک خال
  اکران: 27 فروردین 1400
 • 564 میلیون تومان
  پوست
  اکران: 21 تیر 1400
 • 360 میلیون تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 مرداد 1400
plaza-ads