برترین برندهای دنیا در سال 2021 | با ارزش ترین شرکت های جهان

برترین برندهای دنیا در سال 2021 | با ارزش ترین شرکت های جهان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سال 2021 سالی بود که اقتصاد جهان کم کم به شرایط قبل از کرونا بازگشت و بهترین و برترین برندهای دنیا نیز توانستند درآمد بسیار بیشتری نسبت به سال قبل کسب و ارزش خود را به اندازه قابل توجهی افزایش دهند. برندهای معروف از جمله آمازون و اپل و مایکروسافت اختلاف خود را با سایرین افزایش دادند و برخی دیگر نیز به فهرست معروف ترین برند ها اضافه شدند.

در سال 2020 بسیاری از برندها در حوزه‌های مختلف مانند برندهای معروف لباس در ایران یا ترکیه یا سایر نقاط جهان یکی از بدترین دوران‌های خود را در طول یک قرن گذشته تجربه کردند. باوجود اینکه این شرایط نامساعد بازار سبب شد خیلی از آن‌ها دچار بحران شده و در نهایت تعطیل شوند، اما بهترین برندهای دنیا نه‌تنها توانستند به راحتی این شرایط را پشت سر بگذارند بلکه درآمد قابل توجهی هم کسب کنند.

رتبه بندی برندهای با ارزش دنیا

به دلیل ماهیت غیر قابل لمس، تعریف قدرت یک برند طبق یک سری تعاریف روی کاغذ مشکل است. به عنوان مثال، برندی که طی سال‌ها ارتباطش را با مشتریان حفظ کرده و توانسته باشد در بازار پر رقابت امروزی بماند، از ارزش مالی بالایی برخوردار است.

جدولی که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، 30 مورد از برندهای با ارزش دنیا را به شما معرفی می‌کند. این جدول طبق یک فرمول چند بعدی تهیه شده است. با تعیین ارزش واقعی یک برند، سرمایه‌گذاران و تصمیم گیرندگان اصلی می‌توانند ارزش آن برند را مشخص کنند که این موضوع چیزی فراتر از گزارش درآمد سه ماهه است.

بهترین برند های جهان در سال 2021

ارزش کلی با ارزش ترین شرکت های جهان در سال 2021 با رشد 42 درصدی به عدد 7 تریلیون دلار رسید. در صدر پردرآمدترین شرکت های جهان، همانطور که احتملا حدس زدید، آمازون قرار دارد که توانسته عنوان برند برتر دنیا در سال 2021 را مانند چند سال گذشته از آن خود کند.

در ادامه فهرستی از 30 مورد از برندهای با ارزش دنیا به همراه ارزش واقعی برند، میزان رشد از سال گذشته و زمینه کاری آن‌ها را به نقل از وبسایت Kantar BrandZ می‌بینیم.

شرکتارزش فعلیحوزه فعالیت

تغییر نسبت به سال گذشته

۱. آمازون۶۸۳ میلیارد دلارفروش اقلام مصرفی۶۴٪
۲. اپل ۶۱۲ میلیارد دلارفناوری۷۴٪
۳. گوگل۴۵۸ میلیارد دلاررسانه و سرگرمی۴۲٪
۴. مایکروسافت۴۱۰ میلیارد دلارکسب و کار و فناوری۲۶٪
۵. تنسنت۲۴۰ میلیارد دلاررسانه و سرگرمی۶۰٪
۶. فیسبوک۲۲۶ میلیارد دلاررسانه و سرگرمی۵۴٪
۷. علی‌بابا۱۹۶ میلیارد دلارفروش اقلام مصرفی۲۹٪
۸. ویزا۱۹۱میلیارد دلارخدمات مالی۲٪
۹. مک‌دونالد۱۵۴ میلیارد دلارغذا و نوشیدنی۲۰٪
۱۰. مسترکارت۱۱۲ میلیارد دلارخدمات مالی۴٪
۱۱. موتال۱۰۹ میلیارد دلارغذا و نوشیدنی۱۰۳٪
۱۲. نویدیا۱۰۴ میلیارد دلارفناوری و کسب و کارنامشخص
۱۳. وریزون۱۰۱میلیارد دلارمخابرات۸٪
۱۴. AT&T۱۰۰ میلیارد دلارمخابرات۵-٪
۱۵. IBM۹۱ میلیارد دلارفناوری و کسب و کار۹٪
۱۶. کوکاکولا۸۷ میلیارد دلارغذا و نوشیدنی۴٪
۱۷. نایکی۸۳ میلیارد دلارفروش اقلام مصرفی۶۸٪
۱۸. اینستاگرام۸۲ میلیارد دلاررسانه و سرگرمی۱۰۰٪
۱۹. پی‌پال۸۰ میلیارد دلارپرداخت۶۶٪
۲۰. ادوبی۷۸میلیارد دلارفناوری و کسب و کارنامشخص
۲۱. لووی ویتان۷۵ میلیارد دلارفروش اقلام مصرفی۴۶٪
۲۲. UPS۷۳ میلیارد دلارلوجیستیک۴۴٪
۲۳. اینتل۷۱ میلیارد دلارفناوری و کسب و کارنامشخص
۲۴.نتفلیکس۷۱ میلیارد دلاررسانه و سرگرمی۵۵٪
۲۵. هوم دیپو۷۰ میلیارد دلارفروش اقلام مصرفی۲۲٪
۲۶.SAP۶۹ میلیارد دلارفناوری و کسب و کار۲۰٪
۲۷. اکسنچر۶۴ میلیارد دلارفناوری و کسب و کارنامشخص
۲۸. اوراکل۶۰ میلیارد دلارفناوری و کسب و کارنامشخص
۲۹. استارباکس۶۰ میلیارد دلارغذا و نوشیدنی۲۶٪
۳۰. والمارت۵۹ میلیارد دلارفروش اقلام مصرفی۳۰٪

آماز‎ون

آمازون از بهترین برندهای دنیا

برای سومین سال متوالی توانست رتبه نخست جدول برندهای با ارزش دنیا را به خود اختصاص دهد. ارزش این برند 683 بیلیون دلار تخمین زده شده است. علت رشد آمازون مربوط به گسترش فعالیت‌هایش در زمینه محاسبات ابری، سرویس‌های استریم و لجستیک است.

اپل

اپل از معروف ترین برند های دنیا

اپل در رتبه دوم فهرست بهترین برند های معروف و با ارزش جهان قرار دارد. این کمپانی به عنوان یکی از بهترین برند های لپ تاپ و گوشی، با وجود اینکه در روزهای اولیه همه‌گیری، ارزش سهامش 19 درصد کاهش پیدا کرد اما توانست دوباره به شرایط قبل از کرونا بازگردد. آن‌ها در چهار ماه پایانی سال 2020 برای اولین بار بیش از 64 بیلیون دلار درآمد داشتند.

گوگل

گوگل یکی از با ارزش ترین کمپانی های جهان

گوگل سال گذشته در رتبه دوم قرار داشت اما امسال این رتبه را به اپل واگذار کرده است. دلیل این امر البته بیشتر به خاطر رشد قابل توجه ارزش اپل در سال قبل بوده است.

مایکروسافت

مایکروسافت برند برتر دنیا در سال 2021

مایکروسافت با اختلاف اندکی نسبت به گوگل در رتبه چهارم برترین برندهای دنیا قرار دارد. آن‌ها برخلاف 3 کمپانی دیگر کمتر از شرایط همه‌گیری سود بردند اما با توجه به عرضه ویندوز 11 و محصولات جدید سری سرفیس، امیدوارند سال آینده بتوانند رتبه گوگل را به خود اختصاص دهند.

تنسنت

تنسنت برند برتر دنیا

در میان بهترین برند های جهان و حداقل در 10 شرکت اول، 8 شرکت آمریکایی هستند و 2 شرکت دیگر چینی هستند. تنسنت در حال حاضر باارزش‌ترین کمپانی غیرآمریکایی در جهان است. آن‌ها در طول چندین سال گذشته رشد بسیار زیادی داشتند و از سال 2020 تا 2021 هم توانستند ارزش خود را 60 درصد افزایش دهند.

متا

متا یا فیسبوک بزرگترین شرکت های جهان

فیسبوک که به تازگی به متا تغییر نام داده در رتبه ششم است. کمپانی مارک زاکربرگ با وجود رسوایی‌های پیاپی در طی چند سال گذشته، توانست از همه‌گیری کرونا بهترین استفاده را ببرد و همچنان خود را میان 10 کمپانی برتر جهان حفظ کند. پیش‌بینی می‌شود با توجه به تمرکز این کمپانی روی ساخت متاورس، ارزش آن در آینده بسیار بیشتر هم بشود.

علی‌بابا

علی بابا پردرآمدترین شرکت های جهان

شرکت تجارت الکترونیک علی‌بابا پس از تنسنت، دومین و آخرین شرکت چینی و غیرآمریکایی در میان برترین برندهای دنیا در سال 2021 است.

ویزا

ویزا با ارزش ترین شرکت های جهان

ویزا که بیشتر با ویزا کارت‌های خود شناخته می‌شود، در حال حاضر با ارزش‌ترین شرکت فعال در حوزه خدمات مالی در جهان است. ویزا در حال حاضر بیش از 50 درصد از سهم تمام پرداخت‌های کارتی در جهان را به خود اختصاص داده است.

مک‌دونالد

مک دونالد معروف ترین برند های دنیا

کمتر کسی است که تا به حال نام McDonald’s به گوشش نخورده باشد. مک‌دانلدز قبل از کرونا نیز جزو برندهای معروف دنیا بود و پس از کرونا هم توانست رشد قابل توجهی داشته باشد و 20 درصد نسبت به سال قبل به ارزش خود بیافزاید.

مسترکارت

مسترکارت یکی از برترین برندهای دنیا 2021

مسترکارت در میان معروف ترین برند ها و 10 برند برتر دنیا رتبه آخر را دارد. آن‌ها در سال 2019 بیشترین میزان سوددهی خود از سال 2005 را ثبت کردند اما در سال 2019 مانند بسیاری از کمپانی‌ها نتوانستند روند رو به رشد خود از لحاظ درآمد را حفظ کنند. با این وجود در سال 2021 آن‌ها نیز بازگشت قدرتمندانه‌ای داشتند و حالا 112 بیلیون دلار ارزش دارند.

بیشتر پردرآمدترین شرکت های جهان در فهرست بالا در حوزه فناوری مشغول کار هستند. از قبل هم پیش‌بینی می‌شد که همه‌گیری کرونا بیشتر از همه برای این شرکت‌ها سودآور باشد چرا که بیشتر مردم برای خرید یا سرگرمی بیشتر از همه به سراغ آن‌ها می‌رفتند. علاوه بر این شبکه‌های اجتماعی هم به همین دلیل رشد قابل توجهی داشتند و جزو بزرگترین شرکت های جهان قرار گرفتند.

برای مثال فیسبوک که نسبت به سال قبل 2 پله رشد داشت و توانست با ارزش 227 بیلیون دلاری در رتبه ششم قرار بگیرد. به همین ترتیب اینستاگرام و تیک‌تاک نیز به عنوان دیگر با ارزش ترین برندهای دنیا، با وجود اینکه نتوانستند به فیسبوک برسند اما نسبت به سال قبل رشد بسیار زیادی داشتند.

برندهای برتر در حوزه‌های دیگر

به غیر از حوزه فناوری سایر حوزه‌ها با اختلاف قابل توجهی در رتبه‌های بعدی هستند. برای مثال مک‌دانلدز که توانست امسال در میان 10 برند برتر دنیا قرار بگیرد. به همین ترتیب دیگر برندهایی که در سایر حوزه‌ها به عنوان بهترین برندهای مکمل بدنسازی، ساعت مچی، پوشاک یا لوازم خانگی فعالیت می‌کنند اختلاف بسیار زیادی با 10 شرکت برتر دارند.

گلانبیا

این کمپانی صاحب برند Optimum Nutrition یکی از بهترین برند های مکمل های بدنسازی و پروتئین وی در جهان است و در سال گذشته توانست 450 میلیون دلار درآمد داشته باشد.

رولکس

شرکت سوییسی رولکس به عنوان یکی از بهترین و معروف ترین برند های ساعت جهان، در سال 2020 توانست با حدود 5 بیلیون دلار درآمد در در رتبه 80 با ارزش‌ترین شرکت‌های دنیا و در رتبه اول برترین و بهترین برندهای معروف ساعت مچی مردانه قرار بگیرد.

آدیداس

آدیداس به عنوان یک نمونه از برندهای معروف آلمانی و همچنین یکی از بهترین و معروف ترین برندهای کفش و لباس ورزشی دنیا در سال 2020 شرایط خوبی نداشت و مجموع درآمد آن 14 درصد نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرد. آن‌ها اما در سال 2021 توانستند جبران کنند و در شش ماه اول امسال نزدیک به 14 درصد نسبت به شش ماه اول سال قبل درآمد خود را افزایش دهند.

سامسونگ

سامسونگ به عنوان یکی از بهترین برندهای لپ تاپ، گوشی و لوازم خانگی در سال 2021 با وجود کسب درآمد 60 بیلیون دلاری، نتوانست جزو 10 شرکت با ارزش باشد اما این کمپانی به عنوان بهترین برند تلویزیون، توانسته 22 درصد از کل فروش تلویزیون‌ها در سرتاسر جهان را از آن خود کند و از این بابت حرف اول را می‌زند.

گوچی

گوچی یکی از برند های لباس ایتالیایی و از دید بسیاری از بهترین برندهای لباس دنیا است. این کمپانی به عنوان معروف ترین برند لباس دنیا در 3 ماه سوم سال 2021 توانست نسبت به سال گذشته 12 درصد سود بیشتری به خود اختصاص دهد. گوچی همچنین یکی از معروف ترین برند های ادکلن دنیا نیز به حساب می‌آید.

جاینت

بزرگترین تولیدکننده و یکی از بهترین برندهای دوچرخه در جهان جاینت است. این کمپانی هنوز آمار مربوط به سال 2021 خود را منتشر نکرده اما آن‌ها در سال 2020 شرایط خوبی داشتند و توانستند تقریبا 50 درصد سود بیشتری کسب کنند. به گفته مدیران جاینت، همه‌گیری کرونا سبب شده مردم سبک زندگی خود را تغییر داده و به سلامت بدن خود بیشتر توجه کنند. به همین دلیل آن‌ها امیدوارند در سال 2021 فروش بسیار بالایی داشته باشند.

پرادا

پرادا یکی از بهترین و معروف ترین برندهای کیف زنانه است. آن‌ها در طول یک سال گذشته عملکرد تحسین برانگیزی داشتند و با وجود بسته بودن 17 درصد از فروشگاه‌های خود در جهان تا اواسط سال 2021، توانستند در شش ماه اول این سال بیش از 1 بیلیون دلار سود داشته باشند که 60 درصد بیشتر از میزان سودی است که در شش ماه اول سال 2020 ثبت کردند.

تویوتا

شرکت تویوتا تقریبا 9 درصد از کل بازار خودرو جهان را در اختیار دارد و از این جزو بهترین برند های ماشین است. آن‌ها در جریان کرونا ضرر زیادی دیدند و تقریبا 7 درصد از آمار فروششان کاسته شد. با این حال در سال 2021 این کمپانی توانست دوباره آمار فروش خود را بالا ببرد و در شش ماه اول سال 2021 حدود 70 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل درآمد خود را افزایش دهد.

لورئال

لورئال به عنوان یکی از معروف ترین برند های لوازم آرایشی در شش ماه اول سال 2021 توانست بیش از 1 بیلیون دلار فروش داشته باشد. سود این کمپانی نیز مانند دیگر کمپانی‌هایی که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

کدام برندها بیشترین رشد را داشته‌اند؟

اما سایر برندهای معروف نیز با وجود اینکه جزو 10 شرکت ارزش ترین کمپانی های جهان نبودند اما بسیاری از آن‌ها رشد قابل توجهی داشتند. برندهایی مانند تسلا، تیک‌تاک، پیندودو و می‌توآن که توانستند در طول یک سال گذشته رشد قابل توجهی داشته باشند.

شرکتدرصد رشدحوزه فعالیت
۱. تسلا۲۷۵٪خودرو و حمل و نقل
۲. تیک‌تاک۱۵۸٪رسانه و سرگرمی
۳. پیندودو۱۳۱٪فروش اقلام مصرفی
۴. میتوان۱۱۹٪فناوری
۵. موتال۱۰۳٪غذا و نوشیدنی
۶. اینستاگرام۱۰۰٪رسانه و سرگرمی
۷. یونیکلو۱۰۰٪فروش
۸. لولولمون۸۵٪فروش
۹. چیپوتل۸۲٪غذا و نوشیدنی
۱۰. JD.com۷۵٪فروش

تسلا به عنوان یکی از با ارزش ترین کمپانی های جهان توانست نسبت به سال قبل 275 درصد رشد داشته باشد. یکی از دلایل این رشد قابل توجه شرکت ایلان ماسک، ورود آن به بازار خودرو چین بود که با استقبال بالای چینی‌ها توانست فروش زیادی برای این شرکت به همراه داشته باشد.

 

اما بیشتر برندهایی که رشد زیادی داشتند در زمینه خرده‌فروشی فعالیت می‌کنند. با وجود اینکه بسیاری از برترین برندهای دنیا در سال 2021 در زمینه خرده‌فروشی در سال 2020 ضرر کردند اما برخی از آن‌ها مثل لولولمون و یونیکلو که بیشتر در حوزه پوشاک فعالیت می‌کنند توانستند رشد قابل توجهی داشته باشند چرا که در طول همه‌گیری بسیاری از افراد در خانه بودند و از همین رو نیاز به لباس‌های راحتی مناسب خانه میان مردم افزایش زیادی داشت.

از طرف دیگر برندی مثل دلسی به عنوان بهترین برند چمدان، به دلیل محدودیت‌های جهانی برای مسافرت سال بسیار سختی داشت اما پیش‌بینی می‌شود در طول چند سال آینده و با کمتر شدن محدودیت‌ها بتواند به رشد زیادی دست پیدا کند. افزون بر این؛ لولولمون اتلتیکا به عنوان یکی از بهترین برند های لباس ورزشی جهان توانست به لطف فروشگاه آنلاین خود، با وجود بسته بودن فروشگاه‌های فیزیکی در جریان همه‌گیری، درآمد خود را 11 درصد افزایش دهد.

سوالات متداول

1. برترین برندهای دنیا در سال 2021 کدام هستند؟

در حال حاضر آمازون، اپل و گوگل 3 برند برتر و با ارزش در جهان هستند.

2. کدام برند بیشترین رشد را در سال گذشته داشته است؟

تسلا در این زمینه حرف اول را می‌زند. آن‌ها در طول یک سال گذشته توانستند ارزش برند خود را به اندازه 275 درصد افزایش دهند.

کلام آخر ؛ قدرت واقعی یک برند

در این مطلب به 10 مورد از برندهای با ارزش دنیا در سال 2021 پرداختیم. دیدیم که آمازون با 683 بیلیون دلار ارزش در صدر فهرست قرار دارد و به دنبال آن اپل و گوگل آمده‌اند. شاید برای شما هم جالب باشد که فهرست برترین برندهای دنیا 2021 را عمدتا شرکت‌های آمریکایی و چینی اشغال کرده‌اند.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 708 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 441 میلیون دلار
  Venom
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 352 میلیون دلار
  Dune
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 280 میلیون دلار
  Eternals
  اکران: 05 نوامبر 2021
 • 53 میلیون دلار
  Ron\'s Gone Wrong
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 22 میلیون دلار
  Clifford the Big Red Dog
  اکران: 10 نوامبر 2021
 • 22 میلیون دلار
  The French Dispatch
  اکران: 29 نوامبر 2021
 • 20.4 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 مهر 1400
 • 4.75 میلیارد تومان
  قهرمان
  اکران: 05 آبان 1400
 • 3.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 اسفند 1400
 • 1.65 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 1.51 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 982 میلیون تومان
  تک خال
  اکران: 27 فروردین 1400
 • 564 میلیون تومان
  پوست
  اکران: 21 تیر 1400
 • 360 میلیون تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 مرداد 1400
plaza-ads