بهترین تالاب های ایران | معرفی 10 مورد از دیدنی‌ترین تالاب های ایران

بهترین تالاب های ایران | معرفی 10 مورد از دیدنی‌ترین تالاب های ایران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تالاب‌ها یکی از جلوه‌های طبیعت‌اند که از دیرباز مورد توجه طبیعت‌گردان زیادی قرار گرفته‌اند. تالاب های ایران در مناطق مختلف پراکنده هستند و از جاذبه‌های مهم گردشگری به‌شمار می‌آیند. پرندگان مهاجر هرساله مهمان تالاب هاي ایران می‌شوند. حضور این پرندگان به‌همراه زیست‌بوم ویژه تالاب‌ها باعث شده تا گردشگران داخلی و خارجی زیادی به تماشای این شگفتی بنشینند.

تالاب به آب ساکن، جاری شیرین یا لب شور و آب دریایی که عمقش از 6 متر بیشتر نباشد، گفته می‌شود. درواقع تالاب‌ها نوعی مرداب و آبگیر هستند که به صورت طبیعی یا مصنوعی ایجاد خواهند شد. تالاب های ایران از گذشته تاکنون مورد کم‌لطفی زیادی قرار گرفته‌اند. این مسئله باعث شده تا کم کم برخی از آن‌ها از بین بروند. طبق کنوانسیون جهانی تعداد تالاب هاي ايران 42 نوع در نظرگرفته شده و ایران در دنیا یکی از کشورهایی است که متنوع‌ترین تالاب‌ها را دارد. با پلازامگ همراه باشید تا در مورد بهترین تالاب هاي ایران بیشتر بدانیم.

بهترین تالاب های ایران

تالاب‌ها محل زندگی گیاهان و جانوران زیادی هستند. به‌همین دلیل افراد علاقه‌مند به طبیعت توجه ویژه‌ای به این زیستگاه طبیعی دارند. با این وجود ممکن است اکثر افراد تالاب‌های مهم و باارزش کشورمان را نشناسند. به‌همین منظور در این قسمت شما را با دیدنی ترین تالاب هاي ايران آشنا می‌کنیم.

1. تالاب انزلی

 • واقع در: استان گیلان، شهرستان بندرانزلی

بهترین تالاب های ایران - وضعیت تالاب انزلی گیلان

«تالاب انزلی» یکی از تالاب های بین المللی ایران است. این تالاب با عمقی نزدیک به 5 متر و پهنایی 20 هزار هکتاری در جهان شهرت فراوانی دارد. تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین تالاب هاي ایران بوده که به‌دلیل زیبایی چشم‌نوازش طرفداران زیادی دارد. هرساله گردشگران زیادی جهت بازدید از تالاب های ایران انزلی به استان گیلان می‌آیند. گیاهان و جانوران متنوعی در این تالاب زندگی می‌کنند. اما گل نیلوفر آبی شاخص‌ترین گیاهی است که در سراسر تالاب انزلی وجود دارد. طبیعت‌گردان زیادی تالاب انزلی را یکی از زیباترین تالاب هاي ايران می‌دانند.

2. تالاب هورالعظیم

 • واقع در: استان خوزستان

تالاب هورالعظیم - مهم ترین و زیباترین تالاب های ایران

«تالاب هورالعظیم» یکی از تالاب های مهم ایران است. گیاهان زیادی همچون «نی»، «بردی»، «جگن» و جاندارانی نظیر «پستانداران»، «ماهیان» و «پرندگان» در تالاب هورالعظیم زندگی می‌کنند. پهنای تالاب هوراعظیم 118000 هکتار بوده و جالب است بدانید که یک سوم این تالاب در ایران قرار گرفته و دو سوم دیگر آن در کشور عراق وجود دارد. متاسفانه تالاب هورالعظیم از بهترین تالاب هاي ايران به دلیل آتش‌سوزی‌های مداوم و خشک‌سالی رو به نابودی است.

3. تالاب گمیشان، از زیباترین تالاب های ایران

 • واقع در: استان گلستان، شمال غربی گرگان، شهرستان گمیشان

تالاب گمیشان - سایت تالاب های ایران

همچنین بخوانید :

اهمیت تالاب های ایران از آن لحاظ زیاد است که باید آن‌ها را منبع مهم تحقیقات علمی دانست. «تالاب گمیشان» هم یکی از انواع تالاب های ایران است که در بحث ژنتیکی گیاهان و جانوران نقش مهمی را ایفا می‌کند. گیاهان آبزی متنوعی در این تالاب زندگی می‌کنند. همچنین می‌توان پرندگان و گونه‌های آبی باارزشی را در تالاب گمیشان پیدا کرد.

وجود بیشتر از 20 نوع ماهی و 100 گونه پرنده در تالاب گمیشان باعث شده تا به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در استان گلستان تبدیل شود. شما هم اگر به حیوانات و گیاهان علاقه‌مندید می‌توانید در هر فصلی از سال به تماشای تالاب گمیشان یکی از بهترین تالاب هاي ایران بروید.

4. تالاب میقان

 • واقع در: استان مرکزی، 15 کیلومتری شهرستان اراک

تالاب میقان - خشک شدن تالاب های ایران

یکی از دلایل خشک شدن تالاب های ایران بارش کم باران است. «تالاب میقان» هم در فصولی که بارش باران زیاد باشد بسیار پرآب می‌شود. پهنای این تالاب 25 هزار هکتار بوده و چون میزبان پرندگان زیادی است، از لحاظ پرنده‌شناسی یکی از تالاب های مهم ایران به‌شمار می‌آید. برخی از پرندگان مهاجر به تالاب میقان بسیار کمیاب هستند. اما درناها بیشترین گروهی از پرندگان محسوب می‌شوند که تالاب میقان را برای زندگی انتخاب کرده‌اند.

وجود این درناها باعث شده تا تالاب میقان به‌عنوان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در شهر اراک مورد توجه افراد زیادی قرار بگیرد. آب تالاب میقان بسیار شور است. به‌همین دلیل پوشش گیاهی خاصی در این تالاب مشاهده نمی‌شود. در بسیاری از اوقات یک لایه نمک روی تالاب را پوشانیده و یا گنبدهای نمکی ایجاد می‌شوند. با این وجود فصل زمستان پرندگان کمیاب به این تالاب آمده و آن را به مهم‌ترین تالاب از لحاظ پرنده‌شناسی در سایت تالاب های ایران تبدیل می‌کنند.

5. تالاب امیرکلایه

 • واقع در: استان گیلان، شهرستان لاهیجان

تالاب امیرکلایه - عکس از تالاب های ایران

«تالاب امیرکلایه» یکی‌دیگر از تالاب‌های بین المللی کشورمان محسوب می‌شود. این تالاب با پهنای 1200 هکتاری دارای آب شیرین است. به دلیل نزدیکی این تالاب با دریا اما در عین حال شیرین بودن آب آن باعث تعجب محققین زیادی شده است. به‌همین دلیل طبیعت‌گردان زیادی تالاب امیرکلایه را از شگفت‌انگیزترین تالاب های ایران می‌دانند.

پسته دریایی یکی از مهم‌ترین گیاهانی است که در این تالاب رشد می‌کند. محلی‌ها آن را به نام «ثعله‌به‌اقلی» می‌شناسند. این گیاه در طب سنتی کاربرد زیادی داشته و از خواص دارویی آن نمی‌توان غافل شد. از دیگر زیبایی‌های تالاب امیرکلایه باید به رشد نیلوفر آبی با گل‌های سفید اشاره کرد. این گل زیبا و خاص باعث شده تا گردشگران زیادی هرساله جهت بازدید از تالاب امیرکلایه به گیلان سفر کنند.

به یاد داشته باشید که اوایل اردیبهشت تا اواسط مرداد به دلیل آب و هوای مناسب و زیبایی طبیعت شمال کشور بهترین زمان برای بازدید از تالاب امیرکلایه خواهد بود.

6. تالاب گاوخونی

 • واقع در: استان اصفهان، شهرستان ورزنه

تالاب گاوخونی - اهمیت تالاب های ایران

«تالاب گاوخونی» در فصل زمستان میزبان پرندگان مهاجر زیادی است که از مناطق سردسیر به آن‌جا سفر می‌کنند. تالاب گاوخونی شهرت جهانی داشته و یکی از معروف‌ترین تالاب هاي ایران به‌شمار می‌آید. از پرندگان مشهور این تالاب در زمستان می‌توان به «لک‌لک»، «غاز»، «اردک»، «کاکایی» و «حواصیل» اشاره کرد.

تالاب گاوخونی از زاینده‌رود تغذیه می‌کند و دارای آب شور است. به‌همین دلیل پوشش گیاهی سرسبز ندارد اما حیواناتی همچون «لاک‌پشت»، «روباه شنی»، «گراز» و «قوچ وحشی» در اطراف آن منطقه زندگی می‌کنند. تالاب گاوخونی یکی از بکرترین تالاب های ایران به‌شمار می‌آید. دلیل آن کویری بودن و عدم دسترسی آسان به این تالاب است. با این حال گردشگران زیادی همه ساله برای بازدید از بکرترین تالاب هاي ایران به تالاب گاوخونی سر می‌زنند.

7. تالاب میانکاله

 • واقع در: استان مازندران، 12 کیلومتری شهرستان بهشهر

تالاب میانکاله - دیدنی ترین تالاب های ایران

«تالاب میانکاله» یکی از زیباترین تالاب‌های کشور محسوب می‌شود. حیات وحش این تالاب منحصربه‌فرد بوده و پهنایی نزدیک به 60 هزار هکتار دارد. پرندگان مهمی همچون «فلامینگو»، «دراج»، «قرقاول» و «زنگوله‌بال» در تالاب میانکاله زندگی می‌کنند. همچنین این تالاب باارزش محل زندگی حیواناتی نظیر «خرگوش»، «گراز»، «گرگ»، «اسب» و «روباه» است. ماهیان زیادی مثل ماهی سفید، کپور و کفال در تالاب میانکاله تخم‌گذاری می‌کنند. به‌همین دلیل تالاب میانکاله یکی از مهم‌ترین تالاب هاي ایران به‌شمار می‌آید. محققین تلاش زیادی می‌کنند تا سلامت این تالاب به‌خوبی حفظ شود. چون سلامت تالاب میانکاله به‌دلیل زندگی ماهیان دریای خزر در آن به سلامت انسان‌ها گره خورده است.

8. تالاب زریوار

 • واقع در: استان کردستان، 3 کیلومتری شهرستان مریوان

تالاب زریوار / تالاب های بین المللی ایران

«تالاب زریوار» یکی از بهترین تالاب های ایران از لحاظ داشتن آب شیرین است. آب این تالاب از طریق بارش باران و یا چشمه‌های کف جوش تامین می‌شود. اطراف تالاب زریوار پوشش گیاهی زیبا و منحصربه‌فردی رشد کرده است. دلیل این شگفتی را می‌توان رطوبت مناسب تالاب و بارش‌های به اندازه آن دانست. به‌همین دلیل تالاب زریوار یکی از باارزش‌ترین تالاب هاي ایران، از جاذبه‌های مهم گردشگری در استان کردستان به‌شمار می‌آید.

«نیلوفر آبی با گل‌های سفید»، «درخت جنگلی بلوط»، «نی» و «علف‌های هفت‌بند» از گیاهانی هستند که اطراف تالاب زریوار رشد کرده‌اند و ارزش مطالعاتی زیادی دارند. از پرندگان مهاجر این تالاب هم می‌توان به «خوتکا»، «گیلار»، «کاکائی»، «خاکستری» و «حواصیل» اشاره کرد. اگر به بازدید از تالاب زریوار علاقه‌مند شدید بهترین زمان برای سفر به آن‌جا فصل بهار و تابستان معرفی شده است. تالاب زریوار در فصل زمستان بسیار سرد و برفی می‌شود. تا جایی‌که در اکثر ماه‌های این فصل تالاب یخ می‌زند.

9. تالاب گندمان، از بکرترین تالاب های ایران

 • واقع در: استان چهارمحال بختیاری، 20 کیلومتری شهرستان بروجن

تالاب گندمان چهارمحال بختیاری / تالاب های مهم ایران

«تالاب گندمان» در لیست زیباترین تالاب های ایران قرار دارد. این تالاب با پهنای 1200 هکتاری دارای پوشش گیاهی و جانوری شگفت‌انگیزی است. محلی‌های این منطقه معتقدند تالاب گندمان محل شکار بهرام گور بوده و خاندان سلطنتی به آن‌جا علاقه زیادی داشتند. پرندگان مهمی همچون «کوکر»، «باکلان»، «لک‌لک» و «حواصیل» تالاب گندمان را زیستگاه خود می‌دانند. برخی از آن‌ها مهاجر بوده و برخی دیگر برای همیشه در تالاب زندگی می‌کنند. یکی‌دیگر از جاذبه‌های شگفت‌انگیز تالاب گندمان از بهترین تالاب هاي ایران وجود گیاهانی همچون «زنبق»، «آلاله آبی»، «نی»، «بید»، «نخل مرداب» و «بزواش» است.

10. تالاب قوریگل

 • واقع در: استان آذربایجان شرقی، جاده تبریز – بستان‌آباد

تالاب قوریگل آذربایجان شرقی / تعداد تالاب های ایران

«تالاب قوریگل» یکی از زیستگاه‌های بسیار مهم و باارزش برای جوجه‌آوری پرندگان محسوب می‌شود. در فصل زمستان پرندگان مهاجر به این تالاب آمده و آن را به یکی از شگفت‌انگیزترین تالاب هاي ایران تبدیل می‌کنند. «اردک سرسفید» که نسل آن در دنیا رو به انقراض است، در تالاب قوریگل جوجه‌های خود را به دنیا می‌آورد.

سوالات متداول

تفاوت مرداب و تالاب چیست؟

تالاب به محیطی گفته می‌شود که مشخصاتی شبیه به خشک و آب داشته باشد. تالاب‌ها گاهی اوقات کاملا خشک هستند و برخی از فصول دارای آب فراوانند. ویژگی مهم تالاب‌ها ماندگاری نسبی آب در آن‌هاست. آب تالاب می‌تواند شور یا شیرین باشد. مرداب‌ها نوعی تالاب به‌شمار می‌آیند. سطح مرداب معمولا با گیاهان علفی مثل چمن‌زار و نی‌زار پوشیده می‌شود. مرداب‌ها در نزدیکی رودخانه و دریاچه‌ها ایجاد شده و محل زندگی بی‌مهره‌گان، دوزیستان (قورباغه‌ها)، خزندگان (مارها و لاک‌پشت‌ها) و پستانداران آبی (موش‌های آبی) هستند.

جمع بندی

تالاب های ایران یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری برای علاقه‌مندان به طبیعت به‌شمار می‌آیند. اما متاسفانه امروزه وضعیت تالاب های ایران چندان خوب نیست. برخی از آن‌ها به دلایل مختلف همچون خشک‌سالی و آتش‌سوزی در حال نابودی هستند. ما در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین تالاب هاي ایران را معرفی کنیم. شما از کدام تالاب کشورمان بازدید کرده‌اید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازامگ بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 708 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 441 میلیون دلار
  Venom
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 352 میلیون دلار
  Dune
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 280 میلیون دلار
  Eternals
  اکران: 05 نوامبر 2021
 • 53 میلیون دلار
  Ron\'s Gone Wrong
  اکران: 22 اکتبر 2021
 • 22 میلیون دلار
  Clifford the Big Red Dog
  اکران: 10 نوامبر 2021
 • 22 میلیون دلار
  The French Dispatch
  اکران: 29 نوامبر 2021
 • 20.4 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 مهر 1400
 • 4.75 میلیارد تومان
  قهرمان
  اکران: 05 آبان 1400
 • 3.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 اسفند 1400
 • 1.65 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 1.51 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 982 میلیون تومان
  تک خال
  اکران: 27 فروردین 1400
 • 564 میلیون تومان
  پوست
  اکران: 21 تیر 1400
 • 360 میلیون تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 مرداد 1400
plaza-ads