هارلی کویین کیست؟ معشوقه جوکر در کتاب های کمیک را بشناسید!

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هارلی کویین شخصیتی در کتاب‌های کمیک دی‌سی است که اغلب در کنار جوکر دیده می‌شود. این بانوی منفی دی‌سی با عناوینی همچون زن جوکر ، دوست دختر جوکر ، و معشوقه جوکر شناخته می‌شود. اما به راستی هارلی کوئین کیست؟ نام اصلی او چیست؟ چه سرگذشتی دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با پلازامگ همراه باشید.

هارلی کویین (Harley Quinn)، بانوی منفی داستان‌های مصور دی‌‌سی (DC Comics) گذشته عجیب و پیچیده‌ای دارد. او معمولا به عنوان معشوقه جوکر شناخته می‌شود و با او برای نابود کردن بتمن و آزار و اذیت ساکنین گاتهام سیتی همکاری می‌کند. اما اگر این مقاله را تا انتها دنبال کنید متوجه می‌شوید که رابطه هارلی کویین و جوکر چندان تعریفی هم ندارد. در هر حال هارلی کوئین یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌ها در کمیک‌های DC است که تاریخچه‌ای طولانی دارد. مخاطبان جوان‌تر شاید با پیشینه این شخصیت آشنایی زیادی نداشته باشند، اما اصلا جای نگرانی نیست؛ در ادامه علاوه بر اینکه با شخصیت هارلی و قدرت‌های او آشنا می‌شویم، نگاهی به گذشته پرفراز و نشیب و دانلود آهنگ و عکس های جذاب این شخصیت می‌اندازیم. برای آشنایی با فیلم های سینمایی دوست دختر جوکر نیز می‌توانید به این مقاله از پلازامگ مراجعه کنید.

در ادامه می‌خوانید

هارلی کویین کیست؟

هارلی کویین کیست - Harley Quinn

هارلی کوئین که با نام کامل هارلین فرانسیس کویینزل (Harleen Frances Quinzel) نیز شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های در کمیک‌های DC است. این شخصیت که به‌وسیله پال دینی و بروس تیم خلق شده است، اولین بار در سال 1992 در سریال انیمیشنی Batman: The Animated Series حضور پیدا کرد. او بعدها در کمیک‌های بتمن حاضر شد که شروع این حضور با شماره دوازدهم از کمیک The Batman Adventures (اواخر سال 1993) بود.

هارلی کویین و جوکر همیشه رابطه‌ای مرموز و پیچیده با یکدیگر داشته‌اند. هارلی کویین و جوکر در تیمارستان با هم آشنا شدند؛ زمانی که هارلی در تیمارستان آرکام به عنوان کارآموز رشته روان‌شناسی مشغول به کار بود و جوکر نیز به عنوان بیمار در آنجا حضور داشت. جالب است بدانید که نام هارلی کویین در واقع از یکی از شخصیت‌های نمایش کمدی ایتالیایی گرفته شده است. این شخصیت هارلکن (Harlequin) یا رنگی‌پوش نام داشت که لباس‌های رنگارنگ هارلی بی‌شباهت به او نیست.

در بسیاری از داستان‌های DC، هارلی به همراه زن گربه‌ای و پویزن آیوی، در قالب یک گروه سه‌نفره به نام سایرن‌های گاتهام سیتی (Gotham City Sirens) همکاری داشته است. پویزن آیوی یکی از نزدیک‌ترین دوستان زن جوکر است که بعضا رابطه آنها از حالت معمولی نیز فراتر می‌رود. معشوقه جوکر همچنین به عنوان یکی از اعضای اصلی جوخه انتحار (Suicide Squad) نیز شناخته می‌شود. دوست دختر جوکر به اندازه خود جوکر طرفدار دارد و امیدواریم به این زودی شاهد مرگ هارلی کویین نباشیم.

قدرت و توانایی های هارلی کوئین

Harley-Quinn - قدرت و توانایی های هارلی کوئین

هارلی کویین در ابتدا هیچ قدرت ویژه‌ای نداشت، اما بعد از یک بار که جوکر قصد داشت او را نابود کند، پویزن آیوی معجونی به هارلی می‌دهد که باعث می‌شود قدرت و سرعت او افزایش پیدا کند. همچنین این معجون، هارلی را در برابر زهرها در امان نگه می‌دارد و قابلیت خودترمیمی به او می‌دهد؛ به‌طوری که حتی پس از اصابت گلوله، ظرف چند ثانیه می‌تواند بدن خود را ترمیم کند.

هارلی کوئین همچنین یک مبارز ماهر است که در نبردها از حرکات آکروباتیک استفاده می‌کند. او سلاح‌های مختلفی هم دارد، اما معروف‌ترین اسلحه‌های او یک چکش چوبی بزرگ و یک هفت‌تیر که چوب‌پنبه شلیک می‌کند هستند. البته نباید گول ظاهر مسخره این سلاح‌ها را بخورید، چون هر دوی آنها به شدت مرگبار هستند.

زن جوکر قدرت بدنی فوق‌العاده‌ای دارد. او به راحتی می‌تواند در نبرد تن‌به‌تن یک مرد را نقش بر زمین کند. پاهای هارلی بسیار قدرتمند هستند، به‌طوری که او به راحتی پرش‌های بلند انجام می‌دهد. حرکات آکروباتیک هارلی باعث شده‌اند که او استایل خاصی در مبارزاتش داشته باشد. در ضمن، معشوقه جوکر استاد تغییر قیافه هم هست و برای اجرای نقشه‌هایش، خود را به شکل افراد مختلفی درمی‌آورد.

تاریخچه حضور هارلی کوئین در داستان های کمیک

همان‌طور که گفتیم هارلی کوین سابقه‌ای طولانی از حضور در داستان‌های DC دارد. اما بر خلاف اکثر شخصیت‌های این مجموعه که کار خود را از کتاب‌های کمیک شروع کرده‌اند، هارلی اولین بار در یک سریال انیمیشنی حضور پیدا کرد و سپس پایش به کمیک‌ها باز شد. این روزها هم بیشتر او را در سینما و در فیلم‌هایی با بازی مارگو رابی می‌بینیم. در ادامه نگاهی به کارنامه 27 ساله خانم کویین، زن جوکر ، می‌اندازیم.

Harley-Quinn - هارلی کویین و جوکر

1992 – اولین حضور هارلی کویین

هارلی اولین بار در سریال انیمیشنی بتمن با نام Batman: The Animated Series در سال 1992 حضور پیدا کرد. او در این سریال به عنوان یکی از یاران جوکر وارد صحنه شد و در دزدیدن یکی از شخصیت‌های داستان به جوکر کمک کرد. او همچنین بعدا در سریال انیمیشنی دیگری به نام The New Batman Adventures نیز حضور پیدا کرد و آنجا بود که فهمیدیم عشق او به جوکر بیشتر یک علاقه یک‌طرفه است! با نگاهی به شخصیت هارلی و رابطه‌اش با جوکر در آن روزها، متوجه می‌شویم که این شخصیت تا چه اندازه در طول زمان دچار تحول شده است.

Harley-Quinn - هارلی کویین و بتمن

1994 – هارلی کویین در Mad Love

دو سال بعد، هارلی کوئین در یک داستان کمیک به نام Mad Love ظاهر شد. شخصیت او در این داستان شباهت زیادی به انیمیشن‌ها داشت. او این بار به عنوان دکتر هارلین کویینزل، در دانشگاه مشغول گرفتن مدرک تحصیلی‌اش بود و سپس برای کار وارد تیمارستان آرکام شد. در آنجا بود که هارلی با جوکر آشنا می‌شود و تحت تاثیر شخصیت او قرار می‌گیرد. ماجرای هارلی کویین و جوکر عاشقانه از اینجا آغاز شد. در واقع ذهن هارلی توسط جوکر تصاحب می‌شود و همین موضوع به فرار جوکر از تیمارستان ختم می‌گردد. هارلی در این کمیک حتی بتمن را در یک مخزن پر از ماهی‌های پیرانا اسیر می‌کند، اما جوکر که به این کار او حسادت می‌ورزد، بتمن را آزاد کرده و هارلی را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند!

Harley-Quinn - عکس هارلی کویین

1999 – هارلی کویین در No Man’s Land

هارلی اولین حضورش در یک داستان به عنوان شخصیت اصلی را در سال 1999 و با کمیک No Man’s Land تجربه کرد. ماجرای این کمیک درباره وقوع یک زلزله در گاتهام و ویران شدن آن بود. در پی این اتفاق، بتمن از پویزن آیوی می‌خواهد که برای مردم شهر غذا فراهم کند. پویزن آیوی هم هنگام انجام این ماموریت به طور اتفاقی با هارلی مواجه می‌شود و او را از میان توده‌ای از سنگ‌ها نجات می‌دهد. سپس او یک معجون جادویی به هارلی می‌دهد که باعث می‌شود قدرت‌های ویژه‌ای به دست بیاورد. در این کمیک، جوکر یک بار دیگر هارلی را داخل یک موشک به دام می‌اندازد و تلاش می‌کند او را به قتل برساند. ظاهرا معشوقه جوکر بودن به همین راحتی‌ها نیست!

Harley-Quinn - عکس های هارلی کویین

2001 – هارلی کویین به‌تنهایی پیش می‌رود

وقتی به گذشته هارلی کوئین دقت می‌کنیم، متوجه می‌شویم که او بیشتر از آنکه یک شخصیت منفی و شرور باشد، فردی است که از نظر جسمی و ذهنی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. در سال 2001 هارلی در یک داستان اختصاصی حضور پیدا کرد که هم‌نام خودش یعنی Harley Quinn بود. اما باز هم در این داستان او ماموریت داشت تا جوکر را نجات بدهد و از او مراقبت کند. جوکر هم از هارلی برای کشتار در یک پارک تفریحی استفاده می‌کند و سپس او را مورد شلیک قرار می‌دهد. اما در واقع پویزن آیوی که برای نجات جان هارلی، خودش را به شکل او درآورده بود، صدمه می‌بیند. در انتها می‌بینیم که هارلی، جوکر را با برق مجازات می‌کند.

 

Harley-Quinn - فیلم هارلی کویین

2002 – هارلی کویین خیلی جدی می‌شود

در طول مجموعه کمیک‌های اختصاصی هارلی کویین، دوست دختر جوکر ، می‌بینیم که شخصیت او خیلی جدی‌تر و سیاه‌تر می‌شود. در واقع دیگر از آن شخصیت شوخ و خوش‌قلب داستان‌های قبلی خبری نیست. حتی کار به جایی کشیده می‌شود که در انتهای این سری، او به‌خاطر پول باعث می‌شود یک کودک بینایی خودش را از دست بدهد. این یکی از تاریک‌ترین لحظات در گذشته هارلی است. او سپس مجددا به تیمارستان آرکام بازمی‌گردد.

Harley-Quinn - فیلم های هارلی کویین

2008 – هارلی و قتل عام

شماره 663 از کمیک Batman یکی از عجیب‌ترین داستان‌های این مجموعه را داشت. در این کمیک، جوکر تلاش می‌کند تا تمام همکاران قبلی خودش، از جمله هارلی را به قتل برساند و برای این کار از خود او استفاده می‌کند. معشوقه جوکر کمی دیر و پس از کشتن 10 نفر به نقشه جوکر پی می‌برد. او یک بار دیگر شانس می‌آورد و موفق می‌شود از دست جوکر فرار کند. تا اینجا چهار بار شاهد سوء قصد به جان هارلی از سوی جوکر بودیم. احتمالا الان خوشحالید که جای دوست دختر جوکر نیستید!

Harley-Quinn - بازیگر هارلی کویین

2008 – هارلی در شمارش معکوس

در این داستان، هارلی کوئین در جزیره عجیب و غریب Themyscira در یک مرکز توانبخشی و تحت نظر آتنا مشغول به فعالیت است. آتنا به‌طور مخفیانه توسط گرنی گودنس، یکی از افراد دارکساید تسخیر شده‌ است. وقتی هارلی متوجه هویت واقعی گرنی می‌شود، او را تا سیاره Apokolips دنبال و در آنجا به‌طور موقتی صاحب قدرت‌های فراطبیعی می‌شود. در نهایت زن جوکر دوباره به زمین بازمی‌گردد.

Harley-Quinn - بازیگر نقش هارلی کویین

2009 – تهاجم خانگی هارلی

مجموعه Gotham City Sirens از جایی آغاز می‌شود که می‌بینیم هارلی، پویزن آیوی و زن گربه‌ای در یک آپارتمان به‌طور مشترک زندگی می‌کنند. نکته جالب آنکه این آپارتمان متعلق به ریلدر، یکی از شخصیت‌های معروف داستان‌های بتمن است که پویزن آیوی با استفاده از یک معجون، او را به جسمی ثابت و بی‌حرکت تبدیل کرده است. در این ماجرا، جوکر یک بار دیگر تلاش می‌‌کند تا هارلی را به قتل برساند. اما زمانی که سه شخصیت اصلی داستان موفق می‌شوند جوکر را پیدا کنند، می‌فهمند که او در واقع گگی گگزورث، دستیار سابق جوکر است که به‌خاطر رابطه هارلی با جوکر، به او حسادت کرده و قصد نابودی‌اش را دارد.

Harley-Quinn - دیالوگ جوکر و هارلی کویین

2011 – هارلی کویین و جوکر نوزادکش

در پایان مجموعه Sirens متوجه می‌شویم که جوکر قبلا فرزند نوزاد یکی از نگهبانان آرکام را فقط برای سرگرمی مسموم کرده و کشته است. هارلی وقتی از ماجرا با خبر می‌شود، تصمیم می‌گیرد تا برای مجازات این عمل شرورانه، دوباره به آرکام برود و جوکر را یک بار برای همیشه نابود کند. اما دوباره به‌خاطر تعلق ذهنی که به جوکر دارد، اجازه می‌دهد که او فرار کند. از اینجا بین هارلی، پویزن آیوی و زن گربه‌ای اختلافات شدیدی به‌وجود می‌آید و رابطه آنها را دگرگون می‌کند.

Harley-Quinn - مرگ هارلی کویین

2011 – هارلی در New 52

در سال 2011 گذشته تاریک هارلی، بالاخره رنگ کمی روشنایی را به خودش می‌بیند. در کمیک New 52 کمپانی دی‌سی تصمیم می‌گیرد تمام شخصیت‌های خود را از نو بازسازی کند. در این کمیک می‌بینیم که هارلی عضو یک تیم ورزشی می‌شود، با پویزن آیوی روابط عاشقانه برقرار می‌کند، با حیوانات مرده‌اش حرف می‌زند و حتی به عنوان یک شغل پاره‌وقت، به رقاصی می‌پردازد. البته او اینجا همچنان علاقه‌اش به جوکر را حفظ کرده و تمایل دارد دوست دختر جوکر باشد.

Harley-Quinn - عکس های هارلی کویین

2014 – هارلی کویین و جوخه انتحار

در سال 2014 شاهد حضور هارلی در مجموعه جدیدی با نام Suicide Squad بودیم. اگرچه این مورد را هم باید بخشی از گذشته سیاه هارلی بدانیم، اما بر اساس ماجراهای New 52، حضور او در جوخه انتحار به میل خودش نبوده و به خاطر وجود یک بمب که در سر او کار گذاشته شده، هارلی مجبور به اطاعت کردن است. در این داستان شاهد نسخه‌ای خشن‌تر از شخصیت هارلی کویین ، معشوقه جوکر ، هستیم.

Harley-Quinn - عکس های هارلی کویین

2016 – فرار از چنگال جوکر

در سال 2016 برای اولین بار دیدیم که هارلی به مردی غیر از جوکر علاقه‌مند می‌شود. او به شکل عجیبی از تسلط جوکر رها می‌شود و تصمیم می‌گیرد زندگی خودش را دنبال کند. بالاخره نویسندگان DC پس از گذشت 25 سال به این نتیجه رسیدند که رابطه یک‌طرفه او با جوکر دارد خسته‌کننده و تکراری می‌شود و به همین خاطر تصمیم گرفتند یک خط داستانی جدید و متفاوت برای هارلی کویین جوکر رقم بزنند.

harley-quinn-suicide-squad

2019 – هارلی و Harleen

جدیدترین حضور هارلی در کتاب‌های مصور دی‌سی مربوط به کمیک جدیدی به نام Harleen است که در سال 2019 و تقریبا یک هفته قبل از اکران فیلم جوکر منتشر شد. خالق این کمیک Stjepan Šejić بود؛ همان کسی که قبلا در سال 2014 کمیک Harley Quinn را منتشر کرد و سه سال بعد در مجموعه Suicide Squad نیز همکاری داشت. داستان Harleen روی ریشه‌های شخصیتی هارلی تمرکز دارد و به شروع ارتباط او با جوکر در تیمارستان آرکام می‌پردازد، اما این بار از زاویه‌ای جدید به این شخصیت نگاه شده است.

دانلود آهنگ هارلی کویین

در زیر می‌توانید دو آهنگ هارلی کویین، معشوقه جوکر ، در فیلم جوخه انتحار را دانلود کنید.

harley-quinn-music

دانلود آهنگ Grace – You Don’t Own Me ft. G-Eazy

 

دانلود آهنگ Kehlani – Gangsta

عکس هارلی کویین برای پروفایل

اگر به دنبال عکس دوست دختر جوکر برای پروفایل خود هستید، در زیر نمونه‌هایی از بهترین عکس‌های این شخصیت از فیلم را می‌توانید مشاهده کنید.

 

در دعوای هارلی کوئین و زن گربه ای کدام پیروز می‌شوند؟

زن گربه‌ای که توسط باب کین طراحی شده است، با مشخصات یک لباس چرمی مشکی و شلاقی که سلاح اوست شناخته می‌شود هرچند که زن گربه‌ای یک مجرم است اما بتمن او را خیلی دوست دارد.

از آن طرف، هارلی کوئین که قبلا یک پرستار در تیمارستان آرکام بود و بعدها به یکی از دیوانگان جوکر اضافه شد، با شلواری کوتاه و یک پتک در دستش قیافه‌ای آشنا برای هوارداران خود است.

حالا دو زن در رو به روی هم هستند. زن گربه‌ای و هارلی کوئین دو نیروی خیر و شر به نظر شما کدامشان قوی‌تر است؟ برای رسیدن به این نتیجه ویدیو زیر را مشاهده کنید.

هارلی کویین و جوکر در بازی PUBG

Pubg-Harley-Quin-and-Joker

استودیو بلوهول، سازنده بازی مشهور و پرطرفدار آنلاین PlayerUnknown’s Battlegrounds (به اختصار PUBG یا پابجی)، با انتشار تریلری، خبر حضور دو شخصیت هارلی کویین (Harley Quinn) و جوکر (Joker) از فیلم Suicide Squad (جوخه انتحار) را سال گذشته در بازی PUBG تائید کرد.

استودیو بلوهول (Bluehole) در اکانت رسمی توییتر بازی اعلام کرد بود که شخصیت‌های جوکر (Joker) و هارلی کویین (Harley Quinn) از فیلم ابرقهرمانی Suicide Squad (جوخه انتحار) در آپدیت جدید بازی PUBG اضافه می‌شوند.

پوشش دو کاراکتر جوکر و هارلی کویین در بازی PUBG برای مدت زمان محدود قابل استفاده بود و کاربران این بازی پرطرفدار می توانستند از آن ها استفاده کنند. می‌توانید تریلر رونمایی از حضور دو شخصیت جوکر و دوست دختر جوکر در بازی PUBG را در پایین تماشا کنید:

مارگو رابی ، بازیگر هارلی کویین و معرفی صفحه اینستاگرام او

margot-robbie-harley-quinn

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که اسم بازیگر زن جوکر چیست، در این بخش با ما باشید. مارگو رابی (Margot Robbie) متولد ۲ جولای ۱۹۹۰ (11 تیر 1369)، بازیگر استرالیایی نقش هارلی کویین است. رابی فارغ التحصیل رشته درام از کالج سامرست می باشد، از فروشندگی، منشی گری و ساندویج فروشی به عرصه بازیگری آمد و به شهرت رسید، و اکنون یکی از مشهورترین بازیگران هالیوود به شمار می آید. در سال ۲۰۱۷، مجله تایم وی را جزوه یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار در جهان معرفی کرد، و در سال ۲۰۱۹، او در بین فهرست پر درآمدترین بازیگران زن جهان قرار گرفت. در این مقاله می‌توانید بیوگرافی مارگو رابی، بازیگر نقش زن جوکر را بخوانید.

صفحه اینستاگرام مارگو رابی بازیگر هارلی کویین با بیش از 17 میلیون فالوور در بین سلبریتی‌های هالیوودی می‌درخشد.

صفحه اینستاگرام مارگو رابی

صفحه اینستاگرام هارلی کویین

 

سخن پایانی

همان‌طور که دیدیم، هارلی کویین زندگی بسیار پیچیده و پرماجرایی را پشت سر گذاشته است. این شخصیت در داستان‌های مصور DC همواره نقشی کلیدی را ایفا کرده و مخصوص در نبرد بین جوکر و بتمن، تاثیرگذار بوده است. نظر شما درباره او چیست؟ به نظر شما معشوقه جوکر میتواند طرفدارانی بیش از خود جوکر داشته باشد؟ لطفا نظرات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارد.

سوالات متداول

هارلی کویین کیست؟

هارلی کوئین یکی از شخصیت‌های منفی کمپانی DC است. او سرگذشت عجیب و پیچیده‌ای دارد و معمولا به عنوان معشوقه جوکر شناخته می‌شود.

زن جوکر کیست؟ اسم زن جوکر چیست؟

در کمیک‌های دی‌سی اغلب هارلی کوئین به عنوان زن جوکر شناخته می‌شود.

اسم واقعی هارلی کویین چیست؟

هارلین فرانسیس کویینزل (Harleen Frances Quinzel)

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
هارلی کویین و جوکر ...
.
29 اردیبهشت 1399، 23:01
پاسخ
1
11
عالی? من خودم عشق هارلی کویین و جوکر هستم???❤❤
avatar
علی محمد
.
11 آبان 1399، 09:29
پاسخ
1
8
بنظر من هارلی وجوکر بهترین من عاشق هارلی هستم
avatar
هارلی کویین
.
08 آبان 1400، 17:58
پاسخ
1
1
من هارلی هستم و فکر نکنم من در پاپچی باشم چون گشتم نبودم و اینکه من و پودینگ از هم جداشدیم???? من در آمریکام بای
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021
plaza-ads