اخبار افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۱: احتمال منطقه ای شدن دستمزد ها در سال آینده؟

اخبار افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۱: احتمال منطقه ای شدن دستمزد ها در سال آینده؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

میزان عیدی و افزایش حقوق کارگران سال 1401 یکی از مهمترین موضوعاتی است که این روزها در ارتباط با بودجه سال ۱۴۰۱ مطرح است. با توجه به اینکه زمزمه‌هایی از شروع جلسات تنظیم بودجه سال آینده در سازمان برنامه و بودجه شنیده می‌شود، کم کم اخبار بیشتری در ارتباط با افزایش حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران 1401 در سال آینده منتشر می‌شود.

سال گذشته دولت حقوق کارمندان خود را 25 و حقوق کارگران را 39 درصد افزایش داد تا حداقل دریافتی کارگران به 2 میلیون و ششصد هزار تومان در ماه برسد. همچنین حداقل حقوق کارمندان نیز به 3 میلیون و پانصد هزار تومان افزایش پیدا کرد. با این وجود در سال جاری ذخایر دولت کاهش پیدا کرده و نرخ تورم نیز به اندازه قابل توجهی بالاتر رفته است. در چنین شرایطی باید دید دولت جدید درنظر دارد چند درصد برای افزایش حقوق و میزان عیدی سال ۱۴۰۱ درنظر بگیرد.

در این مطلب ما با جدیدترین خبر های افزایش حقوق کارگران در سال 1401 همراه شما خواهیم بود.

در ادامه می‌خوانید

 • جلسات شورای عالی کار، برای تعیین دستمزد کارگران قرار است تا 15 بهمن ادامه پیدا کند.
 • هادی ابوی نماینده کارگران در شورای عالی کار اعلام کرده که برای تعیین حقوق سال آینده نباید تنها تورم امسال را درنظر گرفت و باید تورم سال آینده که قابل پیش‌بینی نیست را هم مدنظر قرار داد. او خواستار تعیین مزد واقعی براساس هزینه‌های سبد معیشتی کارگران شد.
 • کارفرمایان پیشنهاد منطقه‌ای شدن دستمزدهای کارگران و تعیین میزان حقوق براساس صنایع و استان‌ها را دادند. اما گروه کارگری شورای عالی کار با این پیشنهاد مخالفت کرده و خواستار تعیین دستمزد براساس تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی است.
 • کلیات لایحه بودجه سال 1401 کشور روز گذشته در مجلس تصویب شد.
 • بر اساس گزارشات، حداقل حقوق کارمندان در سال 1401 معادل چهار و نیم میلیون تومان خواهد بود که 29 درصد بیشتر از حداقل حقوق 3 و نیم میلیون تومانی سال 1400 است.
 • احسان سهرابی، مشاور حقوقی کانون عالی شوراهای اسلامی کار، خواستار تعیین کف حقوق برای کارگران شده است. او خواستار تغییر مناسبات مزدی شده و می‌گوید مانند کارمندان، باید برای کارگران هم کف حقوق داشته باشیم.
 • به گفته مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه، افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارکنان دولت حداقل 10 و حداکثر 30 درصد و به صورت پلکانی خواهد بود.
 • اگر قرار باشد حقوق کارگران نیز افزایش 30 درصدی نسبت به سال 1400 داشته باشد، افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ خیلی قابل توجه نخواهد بود. حداقل حقوق کارگران در سال 1400، 2 میلیون و 655 هزار تومان است که با افزایش 30 درصدی به 3 میلیون و 450 هزار تومان می‌رسد.
 • این مبلغ حقوق پایه کارگران است و با درنظر گرفتن حق مسکن، سنوات و بن کل حقوق به 5 میلیون تومان می‌رسد که باز هم پایین‌تر از خط فقر است.
 • هنوز افزایش حقوق 1401 کارگران به صورت رسمی اعلام نشده و این‌ها پیش‌بینی‌های بر اساس افزایش حقوق کارمندان است. افزایش حقوق کارگران ابتدا باید به تصویب شورای عالی کار برسد. سومین جلسه این شورا روز گذشته برگذار شد و در آن تعیین میزان دستمزد سال آینده منوط به اعلام هزینه‌های سبد معیشتی کارگران از سوی دولت شد.
 • دولت برای میزان عیدی سال ۱۴۰۱ رقم به خصوصی را در بخشنامه افزایش حقوق کارمندان اعلام نکرده و باید منتظر محاسبه و ارائه جدول عیدی کارگران در سال 1401 بمانیم. اما پیش‌بینی می‌شود میزان عیدی سال ۱۴۰۱ در حدود 1 میلیون و پانصد تا هفتصد هزار تومان باشد.
 • در حال حاضر خبری در مورد افزایش میزان حقوق و عیدی کارمندان و بازنشستگان لشکری و تامین اجتماعی در سال 1401 منتشر نشده است ولی به گفته رییس کمیسیون برنامه و بودجه، مجلس به دنبال همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ است.

افزایش حقوق کارگران در سال 1401

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای افزایش حقوق کارگران سال ۱۴۰۱ پیش روی دولت قرار دارد عدم رشد درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته است. به همین دلیل به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی با توجه به اینکه تا به اینجا گشایشی در زمینه مسائل اقتصادی حاصل نشده و نرخ تورم نیز کماکان صعودی است، این احتمال وجود دارد که دولت به اندازه سال قبل نتواند مقدار افزایش حقوق کارگران را بالاتر ببرد. جدول حداقل حقوق و دستمزد سال گذشته را در ادامه مشاهده می‌کنید:

درصد افزایش حقوق کارگران 1401 - افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱

حسن خوشپور، یک کارشناس مسائل بودجه‌ای در مصاحبه با تجارت‌نیوز گفت:

 دولت چاره‌ای به جز مدیریت هزینه‌ها ندارد و راحت‌ترین کار برای کاهش هزینه‌ها نیز افزایش ندادن دستمزد کارمندان و کارگران در سال 1401 است. با این وجود چنین تصمیمی از دولت جدید بعید به نظر می‌رسد و به همین دلیل به احتمال زیاد آن‌ها درصد کمتری برای افزایش حقوق سال 1401 کارگران نسبت به سال گذشته درنظر می‌گیرند.

این کارشناس پیش‌بینی می‌کند در سال آینده احتمالا افزایش ۱۰درصدی حقوق کارگران را داشته باشیم. از طرف دیگر علی خدایی، عضو شورای عالی کار نیز در مصاحبه با ایلنا اعلام کرده که:

بر اساس بخشنامه بودجه شرکت‌های دولتی در سال 1401، افزایش حقوق 10 درصد پیشنهاد شده است.

او معتقد است چنین رقمی کفاف هزینه‌های معیشتی که اکنون به بیش از 10 میلیون تومان رسیده را نمی‌دهد و باید بسیار بالاتر باشد. او همچنین از کسانی که افزایش حقوق کارگران در سال 1401 را تورم‌زا می‌دانند انتقاد کرد و از دولت و مجلس خواست به شعارهای این عده توجهی نکنند چرا که در این صورت سقوط آزاد ارزش دستمزدهای کارگران را در حالی که نرخ تورم به 45 درصد رسیده است خواهیم داشت.

خدایی در ادامه افزود اگر دولت قصد جبران کسری بودجه را دارد باید هزینه‌هایش در سایر بخش‌ها را کاهش دهد و وضعیت معیشتی کارگران به گونه‌ای نیست که بتواند افزایش ناچیز دستمزد را تحمل کند. او همچنین اعلام کرد حتی اگر تورم به 0 برسد نیز باید برای جبران افزایش قیمت‌ها در طی چند ماه گذشته حداقل 2 میلیون تومان میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده باشد.

با این حال مسعود میرکاظمی اعلام کرده که در سال آینده حداقل 10 و حداکثر 30 درصد به حقوق اضافه می‌شود. به این ترتیب که افرادی که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند بیشترین افزایش را خواهند داشت.

آخرین اخبار افزایش حقوق و دستمزد کارگران 1401

تا به امروز آخرین خبر افزایش حقوق کارگران سال 1401 مربوط به بخشنامه سازمان برنامه بودجه بوده که در آن پیشنهاد افزایش 10 درصدی حقوق از سوی دولت مطرح شده است. با این وجود تا به اینجا بسیاری از کارشناسان و همچنین کارگران و کارمندان با این درصد مخالفت کردند و آن را ناچیز می‌دانند. به گفته یکی از اعضای شورای کار این افزایش 10 درصدی تنها منجر به افزایش 300 هزارتومانی حقوق کارگران می‌شود که نتیجه آن عمیق‌تر شدن شکاف میان دستمزد و هزینه‌های روزمره است.

افزایش حقوق کارگران 1401 - افزایش حقوق کارگری ۱۴۰۱

احتمال منطقه ای شدن دستمزدها

در همین راستا سومین جلسه شورای عالی کار در ارتباط با افزایش حقوق کارگری 1401 روز گذشته 19 دی برگذار شد. در این جلسه، کارفرمایان پیشنهاد تعیین حقوق براساس منطقه و صنایع مختلف را مطرح کردند. اما گروه کارگری عنوان کرد که باید بند یک ماده 41 قانون کار را نیز درنظر داشت و بر آن اساس دستمزد براساس تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین شود. شورای عالی کار در گزارشی که به مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی ارسال کرد عنوان کرد که در حال حاضر زیرساخت‌ها برای منطقه‌ای کردن مزد وجود ندارد و اجرایی کردن این موضوع به صلاح نیست.

محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران، کار نیز در حاشیه این جلسه گفت در دولت قبلی بالاتر از میزان تورم به میزان دستمزد کارگران افزوده شده اما با این وجود عقب افتادگی دستمزدها بیشتر شده است. او می‌گوید برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱، باید تورم را بر روی هزینه‌های زندگی در 1401 درنظر بگیریم و نه درآمد سال گذشته و این موضوع باید اصلاح شود. او در ادامه صحبت‌هایش در مورد حقوق کارگران در سال آینده نیز گفت، دولت ابتدا باید سبد معیشت را محاسبه کند تا شورا بتواند رقمی را برای افزایش دستمزد کارگران اعلام کند.

از سوی دیگر احسان سهرابی، مشاور حقوقی کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، در گفتگو با ایلنا خواستار تعیین کف حقوق برای کارگران شده است و گفته: در بسیاری از نهادها و ارگان‌های دولتی، برای کارکنان کف حقوق تعیین شده است؛ مثلاً کف حقوق فرهنگیان بیش از هشت میلیون تومان است؛ ما انتظار داریم در مذاکرات مزدی امسال، شیوه‌ی تعیین حداقل دستمزد به گونه‌ای عمل کند که برای کارگران کف عادلانه‌ی حقوق تعیین شود. کارگران بعد از ۴۴ ساعت کار هفتگی و گاها سخت و زیان‌آور، بازهم مجبور هستند اضافه کار داشته باشند اما مجموع دستمزد، مزایای مزدی و اضافه کار آن‌ها بازهم از حقوق حداقلی کارمندان دولت کمتر است و این در حالیست که ساعات کار کارگران گاها دو برابر یا یک و نیم برابر کارمندان وزارتخانه‌های دولتی است.

سوالات متداول

1. حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس صحبت‌های رییس سازمان برنامه و بودجه قرار است سال آینده حقوق‌ها به صورت پلکانی و حداقل 10 و حداکثر 30 درصد افزایش پیدا کند. افزایش حقوق کارگران اما ابتدا باید توسط شورای عالی کار تایید شود. این شورا به تازگی جلسات خود در ارتباط با این موضوع را آغاز کرده است.

2. آیا حقوق سال 1401 افزایش نخواهد داشت؟

وزیر اقتصاد به تازگی اعلام کرده نباید در سال آینده با توجه به افزایش تورم انتظار داشته باشیم دولت هزینه‌های خود را نیز افزایش دهد. با توجه به این سخنان، این احتمال وجود دارد که افزایش حقوق کارگری 1401 منتفی باشد. اما این اقدام یک حرکت کم‌سابقه و رادیکال است و بعید است دولت در سال اول فعالیت خود دست به چنین اقدامی بزند. در عوض پیش‌بینی می‌شود درصد افزایش حقوق کارگران 1401 نسبت به سال قبل با کاهش مواجه شود.

سخن پایانی

با توجه به کسری بودجه و همچنین افزایش قابل ملاحظه هزینه سبد معیشتی خانوارها، باید در روزهای آینده منتظر بمانیم و ببینیم دولت چه برنامه‌ای برای بخشنامه افزایش حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران سال 1401 در نظر دارد. نظر شما در مورد افزایش حقوق سال آینده چیست؟ به نظر شما افزایش حقوق کارگری 1401 باید حداقل چند درصد باشد؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران11 دیدگاه
avatar
احمد
.
15 آبان 1400، 22:35
پاسخ
1
16
اگر ۱۰ ٪افزایش بدید اونایی که میگن با افزایش حقوق کارگران تورم ایجاد نمیشه ۱۰ ٪بکنید باز تورم شد میام تف میکنم به صورت اون مسئول بی مسئولیت که مملکت داری بلد نیست
avatar
محسن
.
21 آبان 1400، 12:27
پاسخ
0
21
کارگر زمان رفسنجانی بدبخت شد قراردادی کرد حالا شما همسو استفاده کنید چرا یه کارمند 12میلیون بگیر ومن کارگر 4تومن
avatar
.
29 آبان 1400، 13:42
پاسخ
0
14
چرااین دولت ها برای جلوگیری از تورم همشون میرینن به حقوق کارگری که5درصد تو قیمت تمام شده کالا تاثیر میززاره.خاک بر سرتون ظلم نکنید اگه مردید اول به اموزش برسید بعد به کارگر تا هم خودتون و هم جامعه رو نجات بدین.تا کی باید قشر کارگر شرمنده زن و بچشون باشن.اقای مسعول درک اینکه از پنجم ماه بی پول باشی و منتظر ماه بعد نمیتونی کنی .چون جیب تو و زن وبچت که پره.کاری کنین که خودتون لااقل کمتر عذاب وجدان داشته باشد اونهمه میدزدید از کارگر رو کمتر .فردا خیلی باید جواب بدین زیادیتونه
avatar
علی
.
19 آذر 1400، 17:35
پاسخ
0
11
پس معلومه همه بدبختی که سرکشورآمد مقصرکارگراگرچنین است کارگرمفت کارکنه تاوضع مملکت خوب بشه آخه این حقوق کارگرحقوقه که ازان حرف میزنید تابوده کارگربدبخت بوده وهرگزعدالتی دراین خصوص وجودنداشته
avatar
.
22 آذر 1400، 08:36
پاسخ
1
7
غلط کردین با این حقوق خودشون میتونن این جور زندگی مرفح داشته باشن تا ی کارگر بیچاره زندگی کنه،الهی خراب بشه این مملکت تو سرتون که دارین حق مردم و با بیل میخورین/دردو بلای کارگرای بیچاره بخوره تو سر زن وبچه های شما که به درد این کارگرای بیچاره برسین،خدادخودش حق ماهارو از شما بگیره ،درد بی درمون بگیرین ،یکی که مستاجره چیکار کنه
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
plaza-ads