مسدود شدن حساب کاربری در واتساپ ؛ دلایل و راه حل ها

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در روز چقدر از واتساپ استفاده می‌کنید؟ تا به حال پیش آمده مسدود شدن در واتساپ را تجربه کنید؟ آیا می‌دانستید بدون دانستن علت مسدودیت حساب واتساپ تمام اطلاعات خود را از دست می‌دهید؟ در این مقاله با دلایل مسدودی اکانت واتساپ و روش بازگردانی حساب مسدود شده در واتساپ آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید تا ببینید دلیل بن شدن در واتس اپ چیست و بعد از این اتفاق چه کنیم.

این روزها اولویت اکثریت مردم کشورمان برای ارتباطات روزمره برنامه واتساپ است. اما خوب گهگاه پیش می‌آید که حساب شما به اشتباه یا به خاطر نقض قوانین برنامه مسدود یا بن شود. اگر می خواهید این اتفاق برای ما نیفتد، اول باید با دلایل مسدودی اکانت واتساپ آشنا شویم و بعد ببینیم اگر این اتفاق افتاد چه کاری برای بازیابی حساب کاربری مسدود شده واتس اپ از دستمان بر می‌آید. با این مقاله از مجله پلازامگ همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهیم خواند

یک داستان واقعی در مورد مسدود شدن در واتساپ

اول صبح با این پیغام مواجه شدم:

«دستگاه شما دیگر به حسابی در واتساپ متصل نیست. شاید علت، آن باشد که شما با دستگاه دیگری وارد حساب کاربری خود شده‌اید. اگر این‌طور نیست، یک بار دیگر شماره موبایل خود را تایید کنید و به حساب کاربری خودتان در واتساپ وارد شوید. تیم واتساپ!»

مسدود شدن در واتساپ

بلافاصله شماره موبایلم را وارد کردم؛ ولی کد تاییدی برایم ارسال نشد. با کمی جستجو، متوجه شدم حساب کاربری‌م مسدود شده. در این صورت تنها راه تماس با واتساپ، ارسال ایمیل بود. ایمیل را فرستادم و با یک هفته تاخیر، این جواب به‌دستم رسید:

«سلام! حساب شما از سوی واتساپ مسدود شده است. واتساپ حق توقیف اکانت‌هایی که احساس کند از قوانین خدمات آن تخطی کرده‌اند را برای خود محفوظ می‌داند. اگر فکر می‌کنید حساب شما به اشتباه مسدود شده است، لطفاً به این ایمیل پاسخ دهید و ما پرونده شما را بررسی خواهیم کرد. تیم پشتیبانی واتساپ!»

فورا به ایمیل پاسخ دادم و ‌گفتم: «هشت سال است که از واتساپ استفاده می‌کنم! و تخلفی انجام ندادم و تمام زندگی‌ام در واتساپ است». با کمال تعجب تنها چند ثانیه پس از ارسال ایمیل، پاسخ زیر را دریافت کردم:

«سلام! ما اسنادی داریم که براساس آن‌ها فکر می‌کنیم فعالیت حساب شما قوانین خدمات ما را نقض کرده است و تصمیم گرفتیم حساب شما را مسدود کنیم. ما شکایات زیادی درمورد حساب شما دریافت کرده‌ایم و به‌منظور محافظت از حریم خصوصی کاربران خود، ماهیت شکایات را فاش نخواهیم کرد. پاسخ به این ایمیل خوانده نخواهد شد!»

آشناست نه؟ تا به حال این اتفاق برای شما افتاده؟

ماجرای مسدود شدن حساب کاربری واتس اپ چیست؟

این صحبت‌های یکی از کاربرانی بود که حساب کاربری‌اش در واتساپ به‌طور ناگهانی مسدود شده بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مسدود شدن در واتساپ ماهانه گریبان حدود 2.5 میلیون حساب کاربری در سراسر جهان را می‌گیرد! البته قطعا کسانی هستند که از واتساپ برای اهداف تبلیغاتی یا انتشار محتوای نامناسب استفاده می‌کنند و مسدود‌ کردن چنین‌ حساب‌هایی منطقی به‌نظر می‌رسد؛ ولی باتوجه به اینکه فرایند مسدود شدن در واتساپ به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود، بروز اشتباهاتی مانند مثال بالا کاملا محتمل خواهد بود. در ادامه مواردی که ممکن است علت مسدودیت حساب واتساپ شما باشد، راه‌های بازیابی اکانت مسدود‌شده و همچنین راه‌های حفظ امنیت اکانت و جلوگیری از مسدود شدن در واتساپ را باهم مرور می‌کنیم.

علت مسدودیت حساب واتساپ - شماره تلفن پشتیبانی whatsapp

مسدود‌شدن اکانت به چه معنی است؟

چرا شماره من در واتساپ مسدود شده؟ به‌طور کلی علت مسدودیت حساب واتساپ این است که الگوریتم‌های کامپیوتری واتساپ به این نتیجه رسیده‌اند که شما کاری انجام داده‌اید که این شرکت زیرمجموعه فیسبوک آن را دوست نداشته است! واتساپ زمانی که احساس کند قوانین و ضوابط خود را حتی به مقدار کمی نقض کرده‌اید، حساب کاربری شما را مسدود می‌کند. این مسدود‌شدن (بن شدن) را با مسدودیت از سوی کاربران (بلاک شدن) اشتباه نگیرید. وقتی کاربری شما را بلاک می‌کند، دیگر قادر به ارسال پیام برای او یا دیدن وضعیت حساب کاربری وی نخواهید بود؛ ولی مسدود‌شدن حساب کاربری شما ازسوی واتساپ به معنی قطع کامل دسترسی شما به حساب کاربری (شامل محتوای چت‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، بک‌آپ‌هایی که از حساب خود ایجاد کرده‌اید و…) خواهد بود.

دلایل مسدودی اکانت واتساپ

مسدود شدن حساب‌ کاربری واتساپ به دو صورت موقت و دائم اتفاق می‌افتد که هرکدام دلایل خاص خود را دارد. دقت کنید که این مسدودی بر روی شماره تلفن همراه شما اعمال می‌شود و ربطی به دستگاه موبایل شما ندارد. برگرداندن اکانت مسدود شده واتساپ می‌تواند بین ده روز تا دو سال طول بکشد و درصورت مسدودشدن به‌طور دائم، شماره موبایل شما برای همیشه در لیست غیرمجاز واتساپ قرار می‌گیرد و دیگر هرگز نخواهید توانست با آن شماره وارد واتساپ شوید.

دلایل مسدودی اکانت واتساپ

دلیل بن شدن در واتس اپ به صورت موقت

در حال حاضر مسدود شدن در واتساپ به‌صورت موقت، بسیار کم اتفاق می‌افتد و بیشتر مسدودیت‌ها دائمی است که احتمالا به‌دلیل تغییر رویه‌های کاری فیسبوک باشد. مهم‌ترین دلیل بن شدن در واتس اپ به‌طور موقت، استفاده از نسخه‌های غیرمجاز واتساپ مانند واتساپ پلاس (Whatsapp Plus) است. این نسخه‌ها که به مود‌های واتساپ (Whatsapp mods) نیز معروف هستند کدهایی به نسخه واتساپ اصلی اضافه کرده‌اند و قابلیت‌های جدیدی دراختیار کاربر می‌گذارند. ولی ممکن است کدهای مخربی نیز درخود داشته باشند و حریم خصوصی کاربران را نقض کنند؛ به همین دلیل واتساپ این نسخه‌ها را غیرقانونی می‌داند و درصورت تشخیص آن، حساب شما به‌صورت موقت مسدود می‌شود. اگر کاربر در مدت زمان معینی از اپ استور و گوگل پلی استور به نسخه رسمی واتساپ سوئیچ نکند، قطعا حساب او ازسوی واتساپ برای همیشه مسدود خواهد شد.

برخی از فعالیت‌های دیگری که ممکن است دلیل بن شدن در واتس اپ به‌طور موقت شوند عبارتند از:

 • اگر گروه‌های زیادی ایجاد کنید و افرادی را به آن گروه‌ها اضافه کنید که نام شما در دفترچه تلفن آنها ذخیره نشده باشد
 • اگر پیام های زیادی برای افرادی ارسال کنید که شماره تلفن شما را در دفترچه تلفن خود ذخیره نکرده‌اند
 • اگر پیام های زیادی به‌صورت لیستی (انتخاب چندین مخاطب به‌طور همزمان) ارسال کنید
 • اگر به کاربر دیگری پیام توهین‌آمیزی ارسال کنید
 • اگر پیام مشابهی را برای افراد زیادی ارسال کنید؛ البته واتساپ ادعا می‌کند که محتوای پیام را نمی‌خواند. اما اگر متوجه شود که شما همان پیام را به مخاطبین زیادی ارسال می‌کنید، ممکن است موقتاً مسدود شوید.
 • اگر در مدت کوتاهی افراد زیادی شما را مسدود (بلاک) کنند، واتساپ می‌تواند به‌طور موقت حساب شما را مسدود کند.

دلیل بن شدن در واتس اپ

دلیل بن شدن در واتس اپ به صورت دائمی

این نوع مسدودیت همیشگی بوده و امکان رفع آن وجود ندارد. درواقع علت مسدودیت حساب واتساپ شما این بوده که برای شرکت واتساپ محرز شده است که شما از نرم‌افزار برای مقاصد غیرقانونی استفاده کرده‌اید و دسترسی شماره تلفن شما به پیام‌رسان را برای همیشه قطع می‌کند و در این حالت رفع مسدود شدن حساب whatsapp شما غیرممکن خواهد بود. علت مسدودیت حساب واتساپ، آن‌هم به‌صورت دائم را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اگر شما از واتساپ برای ارسال انبوه پیام به صورت دستی یا روباتیک استفاده کنید. حتی اگر پیام‌های زیادی را خارج از گروه‌ها و به‌صورت تکی برای افراد بفرستید ممکن است حساب شما مسدود شود. ولی جای نگرانی نیست. زیرا واتساپ محدودیتی را برای این کار درنظر گرفته که رسیدن به آن برای انسان واقعا غیرممکن است. اگر حسابی به حد غیرمجاز رسید، یعنی حتما ارسال کننده انسان نیست و به‌شکل اتوماتیک ارسال شده است.
 • اگر تعدادی از کاربران، حساب شما را به‌عنوان حساب مزاحم به واتساپ معرفی کنند.
 • اگر از شماره تلفن خود برای انجام اعمال مشکوک استفاده کنید واتساپ دسترسی شما به پیام‌رسان را برای همیشه قطع می‌کند. این مسئله ربطی به نحوه استفاده شما از پیام‌رسان ندارد و به خود شماره تلفن مربوط می‌شود.
 • اگر از عناوین و کلمات مشکوک و غیرمجاز در نام و توضیحات گروه خود استفاده کنید. البته واتساپ اعلام کرده که محتوای پیام‌ها را نمی‌خواند. ولی عناوین و توضیحات گروه‌ها را برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرمجاز مانند سوءاستفاده از کودکان و محتوای جنسی و… مورد‌ بررسی قرار می‌دهد.
 • اگر کاربری چندین بار به‌طور موقت مسدود شده باشد، ممکن است مسدودی بعدی دائمی باشد.

راه های رفع مسدودی واتساپ

طریقه رفع مسدود شدن واتساپ چگونه است؟ شماره تلفن پشتیبانی واتساپ چیست؟ ایمیل پشتیبان واتساپ چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که خیلی‌ از کاربران می‌پرسند. متاسفانه روش های رفع مسدودی واتساپ منحصر به ارسال ایمیل است و شماره تلفن پشتیبانی whatsapp که در سایت آن وجود دارد، برای مقاصد دیگری قرار داده شده است. هیچ راه ارتباطی دیگری نیز مانند سرویس چت آنلاین یا… برای پیگیری رفع مشکلات مربوط به مسدود شدن در واتساپ وجود ندارد. آن‌طور که در بخش راهنمای کاربران سایت رسمی واتساپ آمده است، تنها راه ارتباط برای درخواست بازیابی حساب کاربری مسدود شده واتس اپ، ارسال ایمیل به support@whatsapp.com است.

راه های جلوگیری از مسدود شدن در واتساپ

راه حل مسدودیت حساب واتساپ چیست و چگونه می‌توانم از آن جلوگیری کنم؟ با استفاده روزانه و معمولی از واتساپ، احتمال بسیار کمی وجود دارد که در لیست مسدودی واتساپ قرار بگیرید. با این حال، پیشنهاد‌های زیر به شما کمک می‌کند که سطح امنیت حساب کاربری خود را بالا ببرید:

 • یکی از مهم‌ترین دلایل مسدودی اکانت واتساپ استفاده از نسخه‌های غیررسمی است. بهتر است نسخه رسمی واتساپ را از فروشگاه‌های معتبر مثل پلی‌استور تهیه کنید.
 • یکی دیگر از دلایل مسدودی اکانت واتساپ، تشخیص شما ازسوی واتساپ به‌عنوان روبات است. استفاده از روش ورود دومرحله‌ای به واتساپ؛ این‌کار کمک می‌کند که واتساپ مطمئن شود شما روبات نیستید.
 • اگر صاحب گروهی در واتساپ هستید، حتما دسترسی اعضای گروه را برای تغییر نام و تغییر توضیحات گروه محدود کنید. برای انجام این کار ابتدا به بخش Group Info و پس از آن Group Settings بروید و سپس گزینه Edit Group Info را روی Only Administrators تنظیم نمایید.

علت مسدودیت حساب واتساپ

جمع بندی

با اینکه واتساپ پیام‌رسانی بسیار محبوب است، ولی یک سرویس خصوصی است که به‌صورت رایگان ارائه می‌شود. استفاده از واتساپ به‌منزله قبول قوانینی است که کاربر درهنگام ورود به نرم‌افزار با آنها موافقت کرده است. انتخاب اکانت‌های مختلف به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود؛ لذا احتمال اینکه بتوانید درصورت مسدود شدن در واتساپ کاری انجام دهید بسیار کم است. احتمالا دو راه بیشتر جلوی پای شما نخواهد بود. ارسال ایمیل به واتساپ و امید به رفع مسدودی یا استفاده از یک شماره تلفن جدید! البته شما می‌توانید با رعایت نکاتی که در بالا خواندید، احتمال مسدود‌شدن حسابتان را تا حد بسیاری کاهش دهید. شما چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید؟ در قسمت کامنت‌ها تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021