معرفی مجموعه کتاب های هری پاتر ؛ شاهکار جی کی رولینگ

مجموعه کتاب های هری پاتر . جی کی رولینگ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تقریبا همه مردم دنیا حداقل یکبار اسم هری پاتر به گوششان خورده است. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به دنیای جادو و مجموعه کتاب های هری پاتر بیندازیم.

مجموعه کتاب های هری پاتر را به جرئت می‌توان جز یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات به شمار آورد. خیلی از منتقدان بر این عقیده‌اند که مجموعه کتاب های هری پاتر در ژانر خود رقیب ندارد. همچنین خیلی از علاقه‌مندان به کتاب، خواندن مجموعه کتاب های هری پاتر را یکی از بزرگترین لذت‌های دنیا می‌دانند.

مجموعه کتاب های هری پاتر . جی کی رولینگ

نزدیک به 23 سال پیش یعنی در ژوئن سال 1997 (بهمن ماه 1375) اولین رمان از این مجموعه به نام «هری پاتر و سنگ جادو» منتشر شد. در ابتدا از این رمان 500 جلد به چاپ رسید که 300 جلد از آن به کتابخانه‌ها اهدا شد. ولی این گمنامی زیاد طول نکشید. بعد از انتشار این کتاب، شهرت هری پاتر و نویسنده‌اش جهانی شد و منتقدان بارها و بارها هنر ناب نویسندگی جی. کی. رولینگ را ستودند. از آن پس همه بی‌صبرانه منتظر قسمت بعدی این مجموعه بودند و همه نگاه‌ها به جی کی رولینگ دوخته شده بود. کتاب‌ های هری پاتر به بیش از 80 زبان در دنیا ترجمه شد. در این مقاله به بررسی سری کتاب های هری پاتر می‌پردازیم و با هم مروری بر داستان زندگی نویسنده موفق این مجموعه خواهیم داشت. با پلازا همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


مروری بر داستان مجموعه کتاب های هری پاتر


داستان این مجموعه رمان درباره پسری است به نام هری پاتر که پدر و مادر خود را در سن یک سالگی از دست داده است. در واقع آن‌ها به دست جادوگر پلیدی به نام تام ریدل ملقب به لرد ولدمورت کشته شدند. در ادامه مروری بر داستان‌های هری پاتر خواهیم داشت.

 

کتاب هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)

هری پاتر و سنگ جادو / کتاب هری پاتر

 • تاریخ انتشار: ژوئن 1997 (بهمن ماه 1375)

هری پاتر بعد از مرگ والدینش به خانواده خاله‌اش سپرده می‌شود. آن‌ها انسان‌هایی بی مسئولیت تنبل و حسود هستند و از اینکه هری استعدادهای زیادی در جادوگری دارد ناراضی هستند؛ به همین دلیل اجازه نمی‌دهند تا او به مدرسه جادوگری هاگواتز برود. تا این که سرایدار مدرسه هاگوارتز، هاگرید به دنبالش می‌آید و به این ترتیب هری قدم در دنیای جادو و جادوگران می‌گذارد. در این جلد نویسنده با مهارت فوق‌العاده‌ای به توصیف جزئیات این دنیای جدید می‌پردازد و خوانندگان را به دنیای خیالی و زیبایی می‌کشاند که تا به حال نظیر آن را نه دیده و نه شنیده‌اند. هری به وسیله هاگرید با سنگی آشنا می‌شود که به حیات جاودان کمک می‌کند. او در مدرسه متوجه می‌شود که یکی از اساتید قصد دارد سنگ جادو را برای لرد ولدمورت بدزدد. حالا او می‌بایست جلوی این اتفاق را بگیرد.

اگرچه این کتاب در ابتدا برای کودک و نوجوانان نوشته شده بود، ولی در دنیای بزرگسالان نیز طرفداران زیادی پیدا کرد. تی مندی منتقد گاردین در مورد این کتاب چنین می‌نویسد:

من می‌توانم این کتاب را بارها و بارها بخوانم. جی. کی. رولینگ مرا درگیر خود کرده است. حتی یک لحظه کسل‌کننده در این کتاب نیست و در آخر کتاب شما عاشق شخصیت‌های آن و دنیای پر رمز و رازشان می‌شوید. خواندن این کتاب را به همه پیشنهاد می‌کنم.

 

کتاب هری پاتر و تالار اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)

هری پاتر و تالار اسرار . کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده

 • تاریخ انتشار: جولای 1998 (تیر ماه 1377)

در این جلد داستان از شب تولد دوازده سالگی هری آغاز می‌شود؛ جایی که موجودی به نام دابی باعث ایجاد مشکلاتی برای او می‌شود. دابی به هری هشدار می‌دهد که امسال به مدرسه برنگردد، ولی هری بدون توجه به این هشدارها به کمک دوستش رونالد ویزلی به مدرسه باز می‌گردد. ولی در مدرسه هاگوارتز برای او اتفاقات عجیبی می‌افتد، برای مثال او قادر به شنیدن صداهایی است که دیگر بچه‌ها متوجه آن نمی‌شوند. او و دوستانش جنازه گربه آقای فینج را پیدا می‌کنند که در کنارش هشداری در مورد تالار اسرار است. هری پس از پرس و جو متوجه می‌شود که در تالار اسرار هیولایی وجود دارد که متعلق به یکی از بنیان‌گذاران مدرسه به نام سالازار اسلیدرین است و تنها وارث حقیقی او قادر است که وارد تالار اسرار شود.

گاردین به این جلد نیز 5 ستاره اهدا کرد و این قسمت را ستود و در نقد خود چنین نوشت:

افرادی که این کتاب را نخوانده‌اند، قطعا لحظات هیجان‌انگیز زیادی را از دست داده‌اند. این کتاب ارزش 5 ستاره را دارد.

 

کتاب هری پاتر و زندانی آزکابان (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)

هری پاتر و زندانی آزکابان . ترتیب کتاب های هری پاتر

 • تاریخ انتشار: جولای 1999 (تیر ماه 1378)

در این جلد هری از خانه فرار می‌کند و در همین حین درباره قاتلی به نام سیریوس بلک از اخبار چیزهایی می‌شنود. او از شایعات چنین می‌فهمد که سیریوس بلک از حامیان سرسخت لرد ولدمورت است. او در واقع یکی از نزدیکترین دوستان والدینش بوده و همه او را همان کسی می‌دانند که پدر و مادرش را به لرد ولدمورت تسلیم می‌کند. هاگرید که امسال به یکی از اساتید مدرسه تبدیل شده است، طی یک سری اتفاقات محکوم می‌شود و هری و دوستانش برای کمک به او وارد عمل می‌شوند. در همین حین نشانه‌ها در هاگوارتز حاکی از آن است که سیریوس بلک داخل مدرسه است و دنبال هری می‌گردد.

یکی از کاربران گاردین نوشت:

جی کی رولینگ حس کنجکاوی خواننده را زنده نگه می‌دارد و شخصیت‌های کتاب او خنده‌دار و در حین حال واقع‌بینانه هستند.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای نوشت که این جلد از مجموعه کتاب های هری پاتر به احتمال خیلی زیاد بهترین جلد است و آن را درخشان توصیف کرد. این کتاب همچنین جوایز زیادی دریافت کرد و یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های سال 1999 بود.

 

کتاب هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire)

هری پاتر و جام آتش . کتاب های هری پاتر جی کی رولینگ

 • تاریخ انتشار: جولای 2000 (تیر ماه 1379)

داستان این جلد هنگامی شروع می‌شود که هری در خواب می‌بیند لرد ولدمورت و خدمتکارش سرایدار خانه پدری خودش را به قتل می‌رساند. او با ویزلی‌ها به مسابقات جهانی کوئیدیچ می‌رود و در آنجا دسته‌ای از مرگ‌خواران به محل مسابقات حمله می‌کنند. هری صورت خدمتکار ولدمورت را می‌بیند؛ ولی او را نمی‌شناسد.

همچنین بخوانید :

هنگامی که هری و دوستانش به مدرسه برمی‌گردند، مدیر مدرسه یعنی دامبلدور به دانش‌آموزان اعلام می‌کند که قرار است مسابقه تری ویزارد برگزار شود که تنها دانش‌آموزان بالای 17 سال می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. برای ثبت‌نام در مسابقه داوطلبان باید نام خود را روی کاغذی بنویسند و در جام آتش بیندازند. هنگامی که جام آتش اسامی شرکت‌کننده‌ها را اعلام می‌کند، در میان بهت و حیرت همه نام هری نیز از جام بیرون می‌آید و او نیز می‌بایست در این مسابقه شرکت کند، در حالی که او هنوز 17 سالش نشده است.

در مجموع می‌توان گفت این جلد نیز با نقدهای مثبتی رو به رو شد. اسفان کینگ نویسنده مشهور آمریکایی در نقدی در نیویورک تایمز گفت:

این جلد نیز به خوبی 3 جلد قبل بود.

ولی بعضی از منتقدان از روند کند داستان انتقاد کرده بودند و گفتند که هری پاتر و جام آتش می‌توانست روند سریع‌تر و جذاب‌تری داشته باشد.

 

کتاب هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

هری پاتر و محفل ققنوس. مجموعه کتاب های هری پاتر

 • تاریخ انتشار: ژوئن 2003 (خرداد ماه 1380)

در تعطیلات تابستانی هری و پسرخاله‌اش دادلی مورد حمله دمنتورها قرار می‌گیرند و هری مجبور به استفاده از جادو می‌شود. وزارت جادو او را به خاطر استفاده آشکار جادو مقابل یک انسان عادی از هاگوارتز اخراج می‌کند. او به محفل ققنوس می‌رود؛ جایی که زمانی منزل پدری سیریوس بلک بوده است و حالا به مرکز مقاومت در برابر لرد ولدمورت تبدیل شده است. او پس از حضور در داداگاه با کمک دامبلدور از تمامی اتهامات تبرئه می‌شود و دوباره به مدرسه باز می‌گردد. در همین حین هری متوجه می‌شود که وزارت سحر و جادو به دلیل ترس و ناامیدی، بازگشت لرد ولدمورت را انکار می‌‌کند و وزیر دامبلدور را مقصر تمامی شایعات می‌داند. هنگامی که هری و دوستانش به مدرسه باز می‌گردند با دلوریس آمبریج مواجه می‌شوند؛ او در واقع جاسوس وزارتخانه است و می‌خواهد در هاگوارتز تغییراتی به وجود آورد که به مذاق دانش‌آموزان خوش نمی‌آید.

این جلد نیز با واکنش مثبت خیلی از منتقدین رو به رو شد و چندین جایزه معتبر دریافت کرد. در سال 2004 این کتاب به عنوان بهترین کتاب انجمن کتابخانه‌های آمریکا برگزیده شد. جان لئونارد در نقدی که برای روزنامه نیویورک تایمز نوشت خاطر نشان کرد:

هر چه سن جی. کی. رولینگ بالاتر می‌رود، قوه تخیل او قوی‌تر می‌شود.

 

کتاب هری پاتر و شاهزاده دو رگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince)

نویسنده کتاب های هری پاتر

 • تاریخ انتشار: جولای 2005 (تیر ماه 1384)

در ابتدای این داستان، سورس اسنیپ یکی از اساتید هاگوارتز و از اعضای محفل ققنوس، عهدی با مادر درکو مالفوی، یکی از اعضای وفادار لرد ولدمورت می‌بندد. اسنیپ توافق می‌کند که درکو را در اجرای عهدی که با لرد ولدمورت بسته یاری و از او محافظت کند. در همین حین دامبلدور و هری موفق به جلب رضایت یکی از اساتید قدیمی مدرسه، هوراس اسلاگورن برای بازگشت به هاگوارتز می‌شوند. او پیش از این استاد تام ریدل یا همان لرد ولدمورت بوده است.

همچنین بخوانید :

هری در کلاس درس کتاب معجون‌سازی کهنه‌ای را می‌یابد که در ابتدای کتاب اسم شاهزاده دو رگه درج شده است. هری بنا به خواسته دامبلدور با اسلاگورن صمیمی می‌شود تا سر از راز جاودانگی لرد ولدمورت در بیاورد. او از طرفی با درکو مالفوی درگیر است و می‌خواهد به هر نحوی شده جلوی به انجام رساندن ماموریت وی را بگیرد. در این حین او احساساتی به جینی ویزلی، خواهر بهترین دوستش رون پیدا می‌کند.

خبرنگار بوستون گلوب در مقاله خود نوشت:

این کتاب در هر صفحه نشانه‌هایی از نبوغ نویسنده را به نمایش می گذارد.

علاوه بر نقدهای مثبت، این رمان موفق به دریافت جایزه کتاب سال بریتانیا شد. انجمن منتقدان آمریکا نیز آن را در فهرست بهترین کتاب‌های سال 2006 برای جوانان قرار داد.

 

کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows)

هر پاتر و یادگاران مرگ . مجموعه کتاب های هری پاتر

 • تاریخ انتشار: جولای 2007 (تیر ماه 1386)

این جلد در واقع آخرین جلد از مجموعه کتاب های هری پاتر است. در این کتاب هری و دوستانش به دنبال جان پیچ‌هایی می‌روند که لرد ولدمورت روح خودش را در آن‌ها پنهان کرده است. هری به این نکته پی می‌برد که تنها با از بین بردن این جان پیچ‌ها می‌توان او را شکست داد. در این راه آن‌ها بار دیگر با دلوریس آمبریج رو به رو می‌شوند و در حین دزدیدن یکی از این جان پیچ‌ها رونالد به شدت مجروح می‌شود. علاوه بر این مشکلات، جان پیچ ها باعث کمرنگ شدن دوستی بین هری و رونالد می‌شوند؛ به همین علت رونالد تصمیم می‌گیرد راهش را از هری جدا کند. ولی این جدایی زیاد طول نمی‌کشد و آن‌‌ها دوباره برای شکست دادن لرد ولدمورت با هم متحد می‌شوند.

آلیس فوردام از مجله تایم در تمجید این اثر گفت:

نبوغ رولینگ تنها در خلق دنیای فانتزی نیست، بلکه در آفرینش شخصیت‌هایی است که از صحنه خارج می‌شوند. آن‌ها واقعی، شجاع، دارای نقص و دوست‌داشتنی هستند.

این کتاب برای دومین بار نیز از سوی انجمن منتقدان آمریکا در فهرست بهترین کتاب‌های جوانان قرار گرفت.

 


معرفی نویسنده کتاب های هری پاتر


جوآن جو رولینگ معروف به جی کی رولینگ بی‌شک یکی از نوابغ دنیای ادبیات است. رولینگ در سال 1965 در شهر ییت در بریستول انگلستان زاده شد. او در رشته زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان فارغ‌التحصیل شد و در سال 1990 هنگامی که از قطارش جا ماند، ایده کتاب هری پاتر و مدرسه جادوگری در ذهنش جان گرفت. او چند سال بعد در زمانی که از همسرش جدا شده بود و حضانت دختر کوچکش را بر عهده داشت، شروع به نوشتن کرد؛ درست زمانی که هیچ امیدی نداشت و به زور می‌توانست از عهده مخارج خود بر آید. او حتی در برهه‌ای از زندگی‌اش دچار افسردگی شدید شد و دست به خودکشی زد. به گفته وی ایده دمتورها نیز در این دوره از زندگی‌اش در ذهنش شکل گرفته است.

جی کی رولینگ. نویسنده کتاب های هری پاتر

رولینگ بی شک یکی از الهام‌بخش‌ترین زنان در دنیا است؛ کسی که با وجود تمامی سختی‌ها به راهش ادامه داد و رویایش را دنبال کرد. او که هفت سال بعد از فارغ‌التحصیلی، خود را یک بازنده می‌دانست، در سال 2007 در بین 15 زن ثروتمند انگلستان جای گرفت. او بخش عمده درآمدش را صرف کمک به خیریه‌ها کرد. وی در سال 2014 پس از هارپر لی، مارگارت اتوود و شارلوت برونته در جایگاه چهارمین نویسنده زنی قرار گرفت که بیشترین تأثیر را بر روی مخاطبان خود گذاشته است.

کتاب های هری پاتر از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ بشر هستند و نمی‌توان نبوغ جی. کی. رولینگ را انکار کرد. اکثر کسانی که کتاب‌های هری پاتر را خوانده‌اند لحظات جادویی، هولناک و هیجان‌انگیزی را تجربه کرده‌اند که شاید با خواندن هیچ کتاب دیگری چنین تجربه‌ای را بدست نیاورند. در این مطلب به معرفی مجموعه کتاب های هری پاتر پرداختیم و نگاهی کوتاه به زندگی پر فراز و نشیب نویسنده‌اش کردیم. کتاب های هری پاتر را خوانده‌اید؟ به نظر شما کدام جلد از این مجموعه از بقیه بهتر است؟ در نظرات برای ما بگویید که آیا از خواندن این کتاب‌ها لذت برده‌اید یا خیر.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
محمد سالار نعمتی ...
.
11 بهمن 1398، 22:23
پاسخ
0
1
یادمه از کتابخونه عمومی شهر که وسط بازار قدیمی بود، کتاب‌های هری پاتر رو امانت می‌گرفتم؛ دوستش نداشتم اما احساس می‌کردم باید بخونمش؛ چندتا از دوستام این کتابو خونده بودن و فکر می‌کردم برای اینکه ازشون عقب نمونم باید بخونمش؛ وقتی که کتاب جدیدش میومد، دوستام با هیجان حرفش رو میزدن و جالب بود برام که چنین دوست‌هایی داشتم؛ الان فکر نکنم نوجوون‌ها حرف کتاب و مطالعه و اینجور چیزا بزنن با هم؛ بگذریم؛ مقاله خوبی بود؛ منو برد به اون روزها؛ یادمه بعد از کتاب‌های هری پاتر، کتاب‌های «دوزخ»، «برزخ» و «بهشت» یا همون کمدی الهی دانته رو از کتابخونه گرفته بودم. خل بودیم به خدا
avatar
فاطمه ایزدپناه
.
12 بهمن 1398، 19:29
پاسخ
0
0
@محمد سالار نعمتی ...
خوشحالم که خوشتون اومده :)) من خودم وقتی نوجوون بودم عاشق کتاب های جنایی آگاتا کریستی بودم، ولی الآن که بهش فکر می کنم علتش رو نمی فهمم. آدم کلا وقتی به گذشته اش نگاه می کنه، از خودش می پرسه واقعا من اون روزها رو زندگی کردم!؟ عجیبه :))
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022