راهنمای سفر به اصفهان ؛ جاذبه های دیدنی، خوردنی، سوغات و نقشه

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

قصد سفر به اصفهان را دارید و مکان‌های دیدنی آن را نمی‌شناسید؟ با آثار گردشگری شهر اصفهان و خوردنی‌ها و سوغاتی‌های این شهر همراه ما باشید.

اصفهان، نصف جهان! بی‌شک سفر به اصفهان از اولین مقصدهای هر گردشگری در سفر به ایران است. اصفهان مجموعه‌ای از معماری‌ها و بناهای بی‌نظیر است که هر بیننده ایرانی و غیرایرانی را مجذوب خود می‌کند. اصفهان شاهکاری است که در جهان نمونه آن پیدا نمی‌شود. این شهر آینه تمام نمای فرهنگ و اصالت ایران است. کهنه شهری مدرن که در دوره‌های مختلفی، پایتخت ایران بوده است.

راهنمای سفر به اصفهان

مکان‌های دیدنی اصفهان آنقدر زیاد است که شاید سفری یک ماهه برای دیدن آن‌ها کافی نباشد؛ از کوچه مسگرها تا شب گردی روی پل خواجو، از گشت و گذار در چهار باغ عباسی تا بازدید از مناره جنبان، همگی خاطرات خوشی برای مسافران این شهر فراهم می‌کنند. در ادامه تعدادی از مکان‌های دیدنی، خوردنی‌ها و سوغاتی‌‌های این شهر را معرفی کرده‌ایم تا با دستی باز برنامه سفر به اصفهان را بچینید.

همچنین بخوانید :

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


موقعیت جغرافیایی شهر اصفهان


شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است و در 424 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است؛ منطقه‌ای جلگه‌ای ناشی از رودخانه زاینده رود. اصفهان در طول 51 درجه و 39 دقیقه شرقی و عرض 32 درجه و 38 دقیقه شمالی قرار دارد و نسبتا در مرکز ایران واقع شده است. بعد از تهران و مشهد، اصفهان سومین شهر بزرگ ایران است.شهر اصفهان از ناحیه شرقی و شمالی به کویر ختم می‌شود و از قسمت غربی و جنوبی به رشته کوه‌های زاگرس می‌رسد. بنابراین می‌توان گفت این شهر باستانی از آب و هوای بیابانی در قسمت شمالی و شرقی تا آب و هوای خنک در قسمت جنوبی و غربی متغیر است. به طور کلی می‌توان گفت آب و هوای سپاهان معتدل و خشک است.

زاینده رود از بزرگترین رودخانه‌های ایران از اصفهان می‌گذرد و مهم‌ترین عامل سرسبزی و حاصلخیزی آن است. زنده رود از شرق اصفهان می‌گذرد و در نهایت به تالاب بین‌المللی گاوخونی می‌ریزد.

جاهای دیدنی اصفهان

 


بهترین زمان سفر به اصفهان


اصفهان شهری نیمه کویری است؛ بنابراین تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها نیز سرد و خشک است. پس می‌توان گفت بهترین زمان سفر به اصفهان پاییز و بهار است؛ به خصوص اردیبهشت آن که سرسبزی آن به اوج خود می‌رسد و آب و هوای بسیار دلچسب و دل‌نشینی دارد. اگر برای تعطیلات نوروز قصد سفر به اصفهان را دارید، خودتان را هم برای صف‌های طولانی این مکان‌های تاریخی آماده کنید.

از آنجایی که مسافران اصفهان بیشتر به قصد دیدن جاذبه‌های گردشگری تاریخی و زاینده رودش به آنجا سفر می‌کنند، می‌توان گفت بهترین زمان سفر به اصفهان پاییز است؛ چراکه از شلوغی عید خبری نیست. هر چند پاییز زیبای اصفهان هم طرفداران و مخاطبان خاص خود را دارد.

اصفهان باران و برف کمی دارد. پس تعطیلات عید را بدون نگرانی از تغییر ناگهانی آب و هوا در نصف جهان بگذرانید. اما اگر زمان تنظیم سفرتان دست خودتان است، پیشنهاد می‌کنیم اردیبهشت به این شهر زیبا بیایید تا هم از آب و هوای دلنشین اردیبهشتی لذت ببرید و هم از دیدن زیبایی‌های بی‌نظیر اصفهان.

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

 


جاذبه های دیدنی شهر اصفهان


اصفهان، نصف جهان! جمله‌ای کلیشه‌ای که می‌توان گفت بهترین و مناسب‌ترین توصیف از شهر زیباترین معماری‌هاست. اصفهان نمونه‌ای از اصالت به وسعت تمام ایران است و دیدنی‌های بی‌شماری دارد که مطمئنا دو هفته تعطیلات عید را هم وقت بگذارید، باز هم کم است.

اصفهان سال 2006 پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد. این شهر سالانه گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. شاهکارهای معماری اصفهان بر هیچ ایرانی و غیرایرانی پوشیده نیست. قرن‌ها از ساخت این معماری‌های به معنای واقعی کلمه بی‌نظیر گذشته است، اما هنوز در هیچ کجای جهان نمونه آن‌ها را نمی‌بینید و نخواهید دید.

از کوچه مسگرها و سر و صدای دلنشین مسگری و قلم زنی تا سی و سه پل زیبا و مسجد شیخ لطف الله، از میدان نقش جهان تا طعم دلچسب قهوه ارمنی‌ها و جاذبه‌های بسیار دیگر اصفهان، همه و همه باعث می‌شوند کوله‌بارمان را ببندیم و به سمت این کهنه شهر امروزی حرکت کنیم.

تعداد جاذبه‌های گردشگری اصفهان آنقدر زیاد است که در این مقاله نمی‌گنجد تا همه آن‌ها را معرفی کنیم؛ اما تعدادی از پربازدیدترین‌ها را در اینجا معرفی می‌کنیم.

 

میدان نقش جهان

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

زمانی که صفویان (زمان شاه عباس اول) اصفهان را پایتخت ایران قرار دادند، میدان نقش جهان زیبا را بنا نهادند. میدان نقش جهان به ثبت یونسکو نیز رسیده است و سالانه مهمان توریست‌های بسیاری است. میدان نقش جهان یا میدان امام از بزرگترین میدان‌های جهان است و 4 آثار باستانی مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، سر در بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو را در خود جای داده است. هر کدام از این بناها به تنهایی دنیایی از هنر و معماری اصیل ایرانی هستند. دور تا دور میدان 200 حجره 2 طبقه قرار دارد که می‌توانید از آن‌ها هم دیدن کنید و هم صنایع دستی زیبای اصفهان را به عنوان سوغات بخرید. 

کاخ عالی قاپو

جاهای دیدنی اصفهان

شاه در کاخ 6 طبقه عالی قاپو بزرگان را به حضور می‌پذیرفت. طبقه ششم این کاخ همانند استودیوی ضبط صدای بزرگی است که صداهای اضافی را می‌گیرد و صدا را صاف و بدون نویز به تمامی قسمت‌ها می‌رساند.

 

مسجد شیخ لطف الله

بهترین زمان برای سفر به اصفهان

مسجد زیبا و منحصربه‌فرد شیخ لطف الله با کاشی کاری‌های استادانه، آینه تمام نمای هنر و معماری ایرانی است. این مسجد با چنان رنگ‌ها و نقش‌ها و نورپردازی‌هایی ساخته شده است که هر بیننده‌ای را مبهوت بی‌نظیر بودن خود می‌کند. طرح‌ها و نقش‌هایی آنقدر خیال‌انگیز که گمان نمی‌رود حتی کار دست انسان باشد.

 

مسجد امام

راهنمای سفر به اصفهان

مسجد امام مامن فرمان‌های شاه عباس روی لوح‌های سنگی است. این مسجد چنان استادانه و با تکنیکی منحصربه‌فرد در طول اعصار بنا شده است که اگر در مرکز گنبد صحبت کنید، پژواک صدایتان در تمام مسجد به گوش می‌رسد.

 

سردر قیصریه

هزینه سفر به اصفهان

سردر قیصریه بعد از گذراندن سرد و گرم بسیار روزگار و با وجود تخریب یک طبقه از آن، هنوز استوارانه و شکوهمند پابرجاست. این بنا هم همانند تمامی جاذبه‌های تاریخی اصفهان، چنان معماری دلربایی دارد که هر بیننده‌ای را مبهوت خود می‌کند. این سردر گردشگران را به دالان‌های پر هیاهوی بازار بزرگ اصفهان، قلب تپنده اقتصاد این شهر می‌کشاند. 

سی و سه پل

راهنمای سفر به اصفهان

سی و سه پل معروف یا پل الله وردی خان با هزینه این سردار معروف صفوی بر روی زاینده رود بنا شد. عدد سی و سه نمادی از آناهیتا (الهه آب) است. این پل محل برگزاری جشن‌های آب پاشان و خاج شویان بوده است. جالب است بدانید عید نوروز 7 شبانه‌روز کنار این پل برگزار می‌شد و گاهی به دستور شاه عباس این پل گلریزان می‌شد.

سی و سه پل مورد تحسین بسیاری از صاحب نظران بزرگ بوده است و مطمئنا شما هم با دیدن آن به همین تحسین می‌رسید. در شب‌های عید سی و سه پل می‌توان جاری بودن زندگی را دید. اگر در تعطیلات نوروز قصد سفر به اصفهان را دارید، لذت بازدید از سی و سه پل در شب را از دست ندهید. شور و هیاهوی مردم و سرزندگی زنده رود هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. زیر طاق‌ها بنشینید و اگر زاینده رود آب داشت، پاهایتان را در آب فرو ببرید؛ این حس یعنی لذت زندگی. 

پل خواجو

جاهای دیدنی اصفهان

پل خواجوی معروف و دوست‌داشتنی در شرق سی و سه پل قرار دارد. پل خواجو از محبوب‌ترین بناهای تاریخی و گردشگری اصفهان در شب است. هنگام روشن شدن چراغ‌ها در شب، قسمت میانی آن همچون نگینی می‌درخشد. این پل علاوه بر معماری بی‌نظیر، نقاشی‌های زیبایی هم دارد که توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند. به راستی که دل کندن از پل خواجو در شب‌های شلوغ عید سخت است. در گوشه‌های شرقی این پل دو شیر سنگی قرار دارد که نشان از سپاهیان دلیر بختیاری در عصر صفویه است. 

کاخ چهل ستون

سفر به اصفهان در زمستان

کاخ چهل ستون و به تعبیری مبارک‌ترین بنای دنیا هم مانند دیگر جاذبه‌های تاریخی اصفهان حاصل هنردوستی شاهان صفوی است. این کاخ تلفیقی از هنر معماری ایرانی و چینی و فرنگی است. ایوان بزرگ کاخ چهل ستون رو به شرق قرار دارد و شامل دو بخش است: یک بخش روی 18 ستون بنا شده است و بخش دیگر روی 4 ستون وسط که روی 4 شیر سنگی قرار گرفته است.

تالار آینه کاخ مزین به آینه‌های ظریف و خوش طرح در حاشیه آینه‌های قدی است که سرتاسر تالار نصب شده‌اند و منظره خیره‌کننده‌ای را به وجود آورده است.

نقاشی‌های خوش رنگ و لعاب تالار مرکزی داستان پذیرایی شاه عباس از امرای ارمنستان و همایون هندوستان، جنگ با ازبکان و جنگ چالدران و کرنال را بازگو می‌کنند. هنگام سفر به اصفهان این نقاشی‌های پر رمز و راز را از دست ندهید. 

چهار باغ عباسی

هزینه سفر به اصفهان

دوست دارید در هوای دل انگیز صبح یا بعدازظهر اصفهان کمی قدم بزنید و حال و هوایی عوض کنید؟ مطمئنا جایی بهتر از چهار باغ عباسی برای پیاده‌روی وجود ندارد؛ خیابانی سراسر درختان سرسبز و زیبا. این خیابان از سی و سه پل شروع می‌شود و به سمت شمال شهر می‌رود.

چهار باغ عباسی زیباترین چهار باغ ایران است که به دستور شاه عباس ساخته شد. چهار باغ بالا و چهارباغ عباسی در زمان صفویه بنا شدند. بعدها و در زمان رضا شاه، چهار باغ پایین با همان طرح چهار باغ عباسی ساخته شد.

 

منارجنبان

سفر به اصفهان در نوروز

اگر برای سفر به اصفهان برنامه چیده‌اید، مطمئنا منارجنبان رازآلود هم در فهرست برنامه‌هایتان قرار دارد. این بنا در دوره ایلخانی ساخته شد و سازه‌ای ساده و خشتی است. منارجنبان شامل یک ایوان به سبک دوره مغول و دو مناره است که روی مقبره یکی از عارفان قرن هفتم به نام عمو عبدالله کاردلانی ساخته شده است.

این مناره شگفت‌انگیز با وجود استحکامی که طی قرن‌ها داشته است، در جای خود تکان می‌خورد؛ به همین دلیل به آن مناره جنبان گفته می‌شود. این بنا در کیلومتر 6 جاده اصفهان به نجف آباد قرار دارد. این اثر بی‌نظیر با کاشی‌های ستاره‌ای شکل و لاجوردی رنگ تزئین شده است. یک نکته جالب توجه که هر بیننده‌ای را به تعجب وا می‌دارد این است که با تکان یکی از مناره‌ها، مناره دیگر هم می‌جنبد.کلیسای وانک

سفر به اصفهان در پاییز

حضور پیروان مسیحیت در ایران سبب شده کلیساهای زیبایی ساخته شود. کلیسای وانک در محله جلفای اصفهان، یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. این کلیسا نه تنها از نظر مذهبی اهمیت دارد، بلکه ترکیبی از هنر، فرهنگ و آرامش است.

این معماری همراه با تزئینات کم نظیرش، شامل بخش‌هایی همچون کتابخانه، موزه، فضای سبز، برج بلند ورودی کلیسا و ساعتی بزرگ است که توجه هر بیینده‌ای را به خود جلب می‌کند. طلاکاری‌ها و تذهیب‌های این کلیسا در نوع خود بی‌نظیر است و می‌تواند ساعت‌ها شما را در جایتان میخکوب کند.

یکی از نکات جالب این کلیسا این است که گنبد کلیسا مانند گنبد مساجد ایرانی ساخته شده است و این موضوع برای گردشگران به خصوص توریست‌های خارجی به شدت جالب توجه است. دو برج ناقوس کلیسا در ساعت‌های مشخصی از روز به صدا در می‌آیند. موزه کلیسا از جمله جاهای دیدنی آن است که حاوی اشیایی چون نسخ خطی، نقاشی‌های منحصربه‌فرد هنرمندان اروپایی و ارمنی، صنایع دستی فلزی، چوبی، سفالی و غیره است. 

باغ گل ها

سفر به اصفهان در بهار

در کنار تمامی معماری‌های بی‌نظیر آثار باستانی اصفهان، باغ گل‌های این شهر هم مکانی بسیار دیدنی و جذاب است و باید در فهرست برنامه‌های هر مسافری به اصفهان قرار بگیرد.

این باغ نزدیک سی و سه پل قرار دارد. مساحت باغ 2500 متر مربع است و 250 گونه گیاهان صخره‌ای که نمایی از طبیعت را ارائه می‌کند، در این باغ کاشته شده‌اند. این باغ با گل‌های رنگارنگ و زیبایی که دارد در هوای بهاری، صحنه بی‌نظیری را رقم می‌زند که می‌تواند خاطرات و احساسات لطیفی را برای هر کسی به همراه داشته باشد.تونل آکواریوم

سفر به اصفهان در عید

تونل آکواریم اصفهان اولین تونل آکواریوم ایران در عمق شش متری زمین است! آبزیان گوناگونی از 5 قاره به این آکواریم منتقل شده است و شما می‌توانید 350 گونه از انواع ماهی‌ها، کوسه‌ها، اسب آبی، خروس ماهی، پیرانا و آبزیان بسیار دیگری را در آن ببینید.

وقتی فهرست بازدید از مکان‌های دیدنی را برای سفر به اصفهان تنظیم می‌کنید، یادتان باشد که این آکواریم در پارک زیبای ناژوان و در مجاورت باغ خزندگان قرار دارد؛ پس خیلی راحت در یک روز از هر سه مکان دیدن کنید. 

کویر ورزنه

ایران، کویر زیبا کم ندارد؛ اما اگر به اصفهان می‌روید، با 2 ساعت رانندگی از مرکز شهر می‌توانید به کویر ورزنه بروید و در شب شاهد آسمان زیبای آن باشید. در کویر ورزنه، پارکینگی وجود دارد که امکان چادر زدن برای گردشگران را هم فراهم می‌کند. بازدید از دیدنی‌های تاریخی و دریاچه نمک نیز با رفتن به ورزنه مقدور است.سفر به اصفهان

 


خوردنی های اصفهان


اصفهان بهشت افراد خوش اشتهاست. هیچ سفری بدون چشیدن غذاهای محلی آن مکان کامل نمی‌شود. سفر به اصفهان هم بدون خوردن بریانی، خورش ماست و گز معروف کامل نخواهد بود.

 

بریانی

سفر به اصفهان در پاییز

بریانی یا بریونی معروف اصفهان را اگر نخورده‌اید، آوازه‌اش را حتما شنیده‌اید. بریانی معروف‌ترین غذای اصفهان از گوشت سردست و ادویه مخصوص پخته می‌شود. یکی از معروف‌ترین بریانی فروشی‌های اصفهان، بریانی فروشی اعظم یا شاد است؛ حتما سری به آنجا بزنید.

 

خورش ماست

سفر به اصفهان

خورش ماست، بر خلاف اسم آن خورش نیست، بلکه نوعی دسر تهیه شده از گوشت گردن، ماست و زعفران است. هنگام سفر به اصفهان این دسر خوش طعم را امتحان کنید. فقط خاطرتان باشد خورش ماست مرغوب سفت است و ترش نیست.

 

گز اصفهان

گز دیگر نیازی به معرفی ندارد. نوع مرغوب این شیرینی خوشمزه و پرطرفدار، گز آردی است.

 

سوهان عسلی اصفهان

سوهان عسلی از دیگر خوردنی‌های خوشمزه و البته مجلل و گران قیمت اصفهان است و اساسا با سوهان عسلی قم و جاهای دیگر فرق دارد.

 

گوش فیل و دوغ

یکی دیگر از خوراکی‌های معروف اصفهان، گوش فیل و دوغ است. شاید شنیدن این ترکیب شور و شیرین حس جالبی به آدم ندهد، اما مطمئنا بعد از خوردن آن، به یکی از میان وعده‌های محبوبتان تبدیل خواهد شد.

سفر به اصفهان در بهار

کباب مشتی، کاچی هفت دختر، فرنی و شیره، پولکی و هلیم (حلیم) بادمجان از دیگر خوشمزه‌جات! اصفهان است که در سفر به اصفهان نباید هیچ کدام از آن‌ها را از دست بدهید.

 


خرید سوغات اصفهان


یکی از کارهای لذت بخش هر مسافرتی خرید سوغاتی آن شهر برای خود و بقیه است. سفر به اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست. این شهر آنقدر خوراکی‌های جذاب و صنایع دستی بی‌نظیری دارد که دستتان در خرید سوغاتی باز خواهد بود.

 

سوغاتی های خوراکی

اصفهانی‌ها شیرینی‌جات خیلی دوست دارند. برای همین سوغاتی‌های آن‌ها از دسته شیرینی‌هاست. گز محبوب دل‌ها را می‌توانید در انواع شکل‌ها از آردی و لقمه‌ای گرفته تا سکه‌ای و برشی و با انوع مغزها و درصدهای مختلف، از جای جای اصفهان بخرید و سوغاتی ببرید و دل همه را شاد کنید.

پولکی دومین سوغات خوشمزه اصفهان را هم می‌توانید در طعم‌های مختلف مثل پسته‌ای، نارگیلی، زعفرانی و غیره به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید. عسل فریدونشهر هم یکی از انواع مرغوب عسل است که می‌توانید به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

سفر به اصفهان

 

صنایع دستی اصفهان

هنرمند بودن اصفهانی‌ها بر هیچکس پوشیده نیست. پس وجود صنایع دستی زیبا و جذاب بسیار در این شهر تعجب‌برانگیز نخواهد بود.

میناکاری روی مس (هنر 5 هزار ساله ایرانیان و به خصوص اصفهانی‌ها)، خاتم کاری روی چوب، پارچه‌‌های قلمکار حرفه‌ای و به معنای واقعی کلمه بی‌نظیر، قلم زنی روی انواع فلزات، ظروف و بدلیجات فیرزوه کوب و در آخر ظروف، گردنبند، گوشواره، دستنبد و سنجاق ملیله از جمله سوغاتی‌های کار دست اصفهان هستند که هنر فاخر ایرانی را به نمایش می‌گذارند.

راهنمای سفر به اصفهان

 


جمع بندی


در این مقاله تلاش کردیم تعدادی از زیباترین مکان‌های گردشگری اصفهان را معرفی کنیم. هرچند اصفهان آنقدر مکان‌های زیبا دارد که نمی‌توان هیچ کدام از آن‌ها را با هم مقایسه کرد. اصفهان نمادی از فرهنگ فاخر ایرانی است؛ نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری شاهکار ایران در عهد صفویه هنر دوست. بی‌دلیل نیست که اصفهان را نصف جهان نامیده‌اند. برای سفر به اصفهان زیبا برنامه بچینید و سعی کنید از تمامی مکان‌های دیدنی آن بازدید کنید؛ چون هر کدام دنیایی از زیبایی‌های فراموش‌نشدنی است که در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید نمونه آن را پیدا کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402