دمنوش هایی که استرس شما را به طرز شگفت انگیزی کاهش می دهند

دمنوش برای استرس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هیچ چیز مانند یک چای خوش آب و رنگ و تازه دم خستگی را برطرف نمی‌کند؛ اما این چای می‌تواند خواص دیگری هم داشته باشد. با نوشیدن یک لیوان دمنوش برای کاهش استرس در آرامش غرق ‌خواهید شد.

با بروز مشکلات روزمره و افزایش فشار در زوایای مختلف روانی، جسمی و عاطفی، استرس به شما تحمیل می‌شود! جهان هر لحظه عصبانی‌تر می‌شود و به نظر نمی‌رسد که به زودی خشم آن کاهش یابد. مقابله با اضطراب و استرس دشوار است. گرایش به مصرف دارو برای کمک به مقابله با آن‌ها، شما را در معرض عوارض جانبی قرار می‌دهد. در حقیقت، داروهای ضد اضطراب خطر مرگ‌ومیر را 36٪ افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که تعداد بیشتری از افراد به دنبال راه حلی ایمن‌تر و طبیعی‌تر هستند. در این نوشته فهرستی از 10 دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب آورده شده است تا با نوشیدن آن‌ها به معنای واقعی کلمه راه خود را به سمت آرامش و آسودگی بگشایید.

کاهش استرس با دمنوش

همچنین بخوانید :

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • 10 دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب
  • دمنوش نعناع
  • دمنوش بابونه
  • دمنوش بادرنجبویه
  • چای سبز
  • دمنوش گل سرخ
  • دمنوش شیرین بیان
  • دمنوش جینسنگ
  • دمنوش رازیانه
  • دمنوش زردچوبه
  • دمنوش اسطوخودوس

 


10 دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب


حفظ سلامتی و بهبود آن از مهم‌ترین موضوعات برای هر فرد است. استرس و اضطراب، دشمنان سلامتی هستند و وجود آن‌ها در طولانی مدت روی بسیاری از ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد. بهتر است به جای مصرف داروهای ضداسترس و اضطراب به گیاهان دارویی رو بیاوریم. در ادامه به معرفی 10 دمنوش برای کاهش استرس می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چگونه این دمنوش‌های محبوب می‌توانند به آرامش و تقویت احساس خوشی شما کمک کنند.

 

دمنوش نعناع

کاهش استرس با دمنوش

اولین توقف ما در فهرست 10 دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب، چای نعناع (Mentha Piperita) است. این دمنوش معطر به خوبی برای کاهش استرس عمل می‌کند و شما را از اضطراب رهایی می‌بخشد. منتول موجود در نعناع آرام‌بخش طبیعی عضله است. وقتی استرس یا اضطراب دارید، مستعد تنش عضلانی و تحریک پذیر هستید.

نوشیدن دمنوش نعناع به شما کمک می‌کند در مجموع آرامش داشته باشید. اثر آرامش‌بخش و عدم داشتن کافئین، باعث می‌شود دمنوش نعناع یک دمنوش عالی برای قبل از خواب باشد. این دمنوش کاهش استرس به شما کمک می‌کند که خواب آرامی داشته باشید؛ تنها چیزی که بعد از یک روز پرکار به آن احتیاج دارید. البته توجه داشته باشید زنان باردار باید از نوشیدن دمنوش نعنا خودداری کنند. دلیل این امر این است که ممکن است چای نعناع خطر سقط جنین را افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که استنشاق رایحه روغن نعناع ممکن است در افرادی که به دلیل حمله قلبی و زایمان در بیمارستان بستری شده‌اند اضطراب ایجاد کند.

 

روش آماده کردن دمنوش نعناع

برای تهیه چای می‌توانید از برگ‌های نعناع خشک یا تازه استفاده کنید. برای برگ‌های نعناع خشک، 1 قاشق غذاخوری نعناع را در حدود یک چهارم لیتر آب در حال جوشیدن بریزید و اجازه دهید به مدت 3 تا 4 دقیقه خیس شوند. برای برگ‌های تازه نعناع، برگ‌های خرد شده را در آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید 2 دقیقه بجوشد. قبل از نوشیدن آن را از صافی رد کنید.

 

دمنوش بابونه

دمنوش برای استرس و اعصاب

بعضی اوقات استرس و اضطراب بیش از حد ممکن است باعث بی‌خوابی شود. دمنوش بابونه (Matricaria Recutita) نه تنها یک دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب است، بلکه به درمان بی‌خوابی نیز کمک می‌کند. درست مانند دمنوش نعناع، دمنوش بابونه نیز در استراحت عضلات و کاهش تحریک‌پذیری فواید زیادی دارد. بابونه یکی از معروف‌ترین دمنوش‌های کاهش استرس است.

یک منبع مطالعاتی معتبر در سال 2016 نشان داد که استفاده طولانی مدت از عصاره بابونه علائم متوسط تا شدید اختلال اضطراب عمومی (GAD) را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. با این حال، این موضوع مانع بروز علائم در آینده نمی‌شود.

 

روش آماده کردن دمنوش بابونه

3 تا 4 قاشق غذاخوری بابونه خشک را در یک چهارم لیتر آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه خیس شود. برای بابونه تازه، گل‌های بابونه را درون یک قوری آب داغ اضافه کنید و آن را 3 دقیقه دم کنید. قبل از نوشیدن، دمنوش را از صافی عبور دهید.

 

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش برای استرس و اعصاب

بادرنجبویه گیاهی آرام‌بخش است که به خانواده نعناع تعلق دارد. جای تعجب نیست که  این داروی گیاهی برای ضعف اعصاب دارای طعم نعناع طبیعی با کمی مزه لیمو است. دمنوش بادرنجبویه (Melissa Officinalis) هورمون استرس به نام کورتیزول را کاهش می‌دهد و بدون ایجاد خواب‌آلودگی بدن را آرام می‌کند. همچنین به افزایش روحیه کمک می‌کند.

در یک مطالعه در سال 2011  ثابت شد که عصاره بادرنجبویه به اضطراب خفیف تا متوسط و بی‌خوابی کمک می‌کند. محققان در یک تحقیق در سال 2018 دریافتند که یک مکمل بادرنجبویه باعث کاهش علائم اضطراب، افسردگی، استرس و بی‌خوابی در افراد مبتلا به یک بیماری قلبی به نام آنژین می‌شود.

 

روش آماده کردن دمنوش بادرنجبویه

در صورت استفاده از برگ خشک بادرنجبویه به ازای هر فنجان آب جوش، 1 قاشق غذاخوری و در صورت استفاده از برگ تازه 2 قاشق غذاخوری بادرنجبویه اضافه کنید. قبل از نوشیدن، این دمنوش ضد استرس را از صافی رد کنید.

 

چای سبز

بهترین دمنوش برای اعصاب

پلی فنول موجود در چای سبز (Camella Sinensis) به مقابله با اضطراب و استرس کمک می‌کند. اگرچه چای سبز حاوی مقدار زیادی کافئین است، اما آداپتوژنیک است؛ به‌گونه‌ای که بدون اینکه احساس خواب‌آلودگی کنید، شما را هوشیار و به اندازه کافی آرام می‌کند.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد دانشجویانی که چای سبز نوشیدند، نسبت به دانشجویان دیگر، سطح استرس پایین‌تری دارند. به این ترتیب چای سبز می‌تواند یک دمنوش برای کاهش استرس باشد.

 

روش آماده کردن چای سبز

نصف قاشق غذاخوری برگ پودر شده را در 1 فنجان آب بریزید. تا زمانی که برگ‌ها ته‌نشین شوند آن را بجوشانید. دمنوش چای سبز را قبل از نوشیدن از صافی رد کنید.

 

دمنوش گل سرخ

بهترین دمنوش برای اعصاب

علاوه بر فواید بی‌شمار، دمنوش گل سرخ (Rosa centifolia) به درمان استرس و اضطراب نیز کمک می‌کند. دمنوش گل سرخ این کار را با آرام کردن ذهن انجام می‌دهد؛ بنابراین دمنوش گل سرخ به یک دمنوش عالی برای قبل از خواب تبدیل می‌شود. اثر آرام‌بخش این دمنوش ضداسترس به شما کمک می‌کند خواب خوبی داشته باشید. پس یک دمنوش گل سرخ  یک دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب شما خواهد بود.

محققان در یک مطالعه در سال 2016 دریافتند که رایحه درمانی گلاب باعث کاهش احساس اضطراب در مبتلایان به بیماری کلیوی مرحله نهایی می‌شود.

 

روش آماده کردن دمنوش گل سرخ

دمنوش گل سرخ را می‌توان با گلبرگ‌های خشک یا تازه گل رز تهیه کرد. گلبرگ‌های گل رز را به آب جوش اضافه کنید. اگر از گلبرگ‌های تازه گل رز استفاده می‌کنید، قبل از افزودن آن‌ها به آب جوش، گلبرگ‌ها را کاملا بشویید. حرارت را کاهش دهید و 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا گلبرگ‌ها تیره شوند. قبل از نوشیدن، دمنوش را از صافی رد کنید.

 

دمنوش شیرین بیان

بهترین دمنوش برای اعصاب

یک ماده گیاهی محبوب در بین دمنوش‌های سرماخوردگی و آنفولانزا، ریشه شیرین‌بیان (Glycyrrhiza glabra) است که به یک شیرین‌کننده و آب‌نبات رایج نیز تبدیل شده است. همچنین از شیرین‌بیان برای کاهش استرس و خستگی استفاده می‌شود، اما تحقیقات محدود است.

یک مطالعه در سال 2011 روی موش‌ها نشان داد که عصاره شیرین‌بیان قادر است استرس را کاهش دهد. در یک مطالعه جداگانه معتبر بر روی موش‌ها در سال 2013 محققان دریافتند که عصاره شیرین‌بیان می‌تواند اثرات ضداضطراب سنبل‌الطیب و داروهای اضطراب را افزایش دهد.

 

روش آماده کردن دمنوش شیرین بیان

یک چهارم لیتر آب را بجوشانید. یک قاشق چای‌خوری ریشه شیرین‌بیان خشک را در آن بریزید. آب را از روی حرارت بردارید و به مدت 5 دقیقه ریشه شیرین‌بیان را بخیسانید. دمنوش را از صافی رد کنید.

 

دمنوش جینسنگ

دمنوش برای استرس و اعصاب

مطالعات انجام شده در انگلیس، کره، روسیه و ایالات متحده در سال 2009 نشان می‌دهد که جینسنگ به موش‌ها کمک می‌کند تا با شرایط استرس‌زا روبه‌رو شوند. موش‌هایی که جینسنگ گرفته بودند بهتر از موش‎های دیگر با موقعیت‌های استرس‌زا مقابله کردند. به این ترتیب دمنوش جینسنگ (.Panax spp) علاوه بر ویژگی‌های مثبت فراوانش، می‌تواند یک دمنوش برای کاهش استرس نیز باشد.

به‌عنوان مثال ، یک منبع معتبر در سال 2013 اظهار داشت که جینسنگ قادر است به محافظت از بدن در برابر اثرات استرس کمک کند. برخی از تحقیقات نیز نشان می‌دهد جینسنگ می‌تواند خستگی را کاهش دهد.

 

روش آماده کردن دمنوش جینسنگ

یک قاشق غذاخوری ریشه جینسنگ ریز خردشده را درون یک لیوان بریزید. آب را بجوشانید، سپس از روی حرارت بردارید و 2 دقیقه صبر کنید تا خنک شود. یک لیوان (240 میلی لیتر) از آن آب را درون لیوان حاوی جینسنگ بریزید. 5 الی 10 دقیقه زمان بدهید تا دمنوش آماده شود. در این فاصله می‌توانید بشقابی را روی لیوان قرار دهید تا دمنوش گرم‌تر بماند. دمنوش را از صافی رد کنید.

 

دمنوش رازیانه

کاهش استرس با دمنوش

چای رازیانه (Foeniculum vulgare) یک چای عالی برای پیش از خواب است؛ زیرا سرشار از ملاتونین است؛ ماده‌‌ای شیمیایی که برای خواب خوب بسیار مهم است. بهتر است چای را درست بعد از شام بخورید؛ زیرا به هضم غذا کمک می‌کند، بدن را آرام می‌سازد و استرس را کاهش می‌دهد. از دمنوش رازیانه به‌طور سنتی برای آرام کردن اضطراب و به عنوان یک دمنوش برای کاهش استرس استفاده می‌شده است.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، یک مطالعه در سال 2018 دریافت که رازیانه دارای اثرات ضداضطراب و ضدافسردگی در زنان یائسه است.

 

روش آماده کردن دمنوش رازیانه

1 تا 2 قاشق غذاخوری (6 تا 12 گرم) تخم رازیانه را در هاون بکوبید. آب را بجوشانید. رازیانه کوبیده شده را در یک قوری بریزید. یک لیوان (240 میلی لیتر) آب به آن اضافه کنید و 5 الی 10 دقیقه صبر کنید. دمنوش را از صافی عبور دهید.

 

دمنوش زردچوبه

دمنوش برای کاهش استرس

دمنوش زردچوبه (Curcuma longa) می‌تواند سطح سروتونین را افزایش دهد و همچنین به رفع اضطراب و افسردگی کمک کند. زردچوبه سرشار از ترکیب ضدالتهاب کورکومین است. در سال 2017 یک منبع معتبر دریافت که کورکومین می‌تواند اثرات ضداضطراب و ضدافسردگی داشته باشد.

 

روش آماده کردن دمنوش زردچوبه

3 تا 4 فنجان آب را بجوشانید. 2 قاشق چایخوری زردچوبه به آن اضافه کنید و هم بزنید. حاصل را حدود 5 تا 10 دقیقه آهسته بجوشانید. دمنوش را درون یک ظرف دیگر بریزید. عسل، آب‌لیمو یا پرتقال تازه له شده و شیر را اضافه کنید تا مزه‌دار شود.

 

دمنوش اسطوخودوس

بهترین دمنوش برای اعصاب

دمنوش اسطوخودوس (Lavandula officinalis) به دلیل اثرات تثبیت خلق و آرام‌بخش آن بسیار شناخته شده است. اما آیا می‌دانستید اسطوخودوس قادر است به اندازه برخی از داروهای تسکین اضطراب مؤثر باشد؟

محققان در یک مطالعه در سال 2010 دریافتند که Silexan، یک کپسول خوراکی اسطوخودوس، در بزرگسالان مبتلا به GAD به اندازه لورازپام مؤثر است. به این ترتیب روی دمنوش اسطوخودوس به عنوان یک دمنوش برای کاهش استرس حساب کنید.

 

روش آماده کردن دمنوش اسطوخودوس

یک چهارم لیتر آب را بجوشانید. 4 قاشق غذاخوری اسطوخودوس تازه را به آن اضافه کنید. 10 دقیقه فرصت دهید تا اسطوخودوس خیسانده شود. دمنوش را از صافی عبور دهید.

داروی گیاهی برای ضعف اعصاب

بعضی از دمنوش‌های گیاهی به ندرت می‌توانند استرس و اضطراب را کاهش دهند؛ در حالی که برخی دیگر بهتر است به عنوان یک درمان معمول مکمل برای یک بیماری زمینه‌ای استفاده شوند. به یاد داشته باشید که آنچه بر روی یک شخص موثر است، ممکن است روی شما تاثیری نداشته باشد. پیدا کردن دمنوش گیاهی یا ترکیب دمنوش گیاهی مناسب ممکن است به زمان نیاز داشته باشد.

اگرچه دمنوش‌های گیاهی از نظر فنی با کپسول‌ها، روغن‌ها و تنتورهای مکمل متفاوت هستند، اما تاثیر متقابل آن‌ها همچنان امکان‌پذیر است. همیشه باید قبل از افزودن یک دمنوش گیاهی به رژیم روزانه خود با پزشک یا سایر ارائه‌دهندگان خدمات درمانی گفتگو کنید. در این مقاله در مورد 10 دمنوش برای کاهش استرس و اضطراب توضیحاتی ارائه شد. شما هم می‌توانید بعد از مشورت با پزشکتان بعضی از آن‌ها را در رژیم غذایی روزانه‌تان بگنجانید. انتخاب شما کدام است؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401