کتاب هایی که بعد از تماشای فیلم جوکر باید بخوانید!

کتاب های جوکر / joker books
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شخصیت جوکر از دل کتاب‌ها زاده شده است. اگر شما هم پس از تماشای فیلم جوکر ، شیفته این شخصیت شرور کتاب‌های کمیک شده‌اید با ما همراه باشید تا کتاب‌هایی مشابه داستان جوکر را به شما معرفی کنیم.

همچنین بخوانید :

خنده‌های پاتولوژیک (Pathological laughter) با فیلم جوکر معروف شدند؛ خنده‌هایی غیرارادی که به عنوان یک اختلال عصبی شناخته می‌شوند و ممکن است ناشی از آسیب‌های مغزی باشند. تاد فیلیپس (Todd Phillips)، کارگردان آمریکایی فیلم جوکر (Joker) با هوشمندی تمام از ترکیب این اختلال عصبی با داستان‌های کمیک بتمن و البته رمان معروف ویکتور هوگو به نام «مردی که می‌خندد» برای ساخت این فیلم استفاده کرده است.

جوکر در فیلم تاد فیلیپس شخصیتی است که دوست دارد مردم را بخنداند و این موضوع در علاقه زیاد او به استندآپ کمدی بروز پیدا می‌کند. اما این تنها بخشی از شخصیت جوکر است. او دوران کودکی وحشتناکی داشته و این موضوع باعث به وجود آمدن اختلالات عصبی در وی شده است. به همه این‌ها، نگاه فلسفی و هستی‌شناسانه جوکر را هم اضافه کنید؛ این نگاه در طول فیلم و حتی در داستان‌های کمیک بتمن، همراه این شخصیت شرور و البته دوست‌داشتنی بوده است.

جوکر در نقش یک دلقک خندان سعی دارد مردم را شاد کند اما آنچه از جامعه، محیط و خانواده دریافت می‌کند چیزی جز بد رفتاری نیست. در نهایت تصمیم می‌گیرد زندگی خود را از یک تراژدی غمناک به یک کمدی مهیج تبدیل کند. اولین دیالوگ جوکر در فیلم «شوالیه تاریکی» اثر کریستوفر نولان به‌خوبی ابعاد شخصیتی او را نمایان می‌کند؛ جایی که با تغییر جمله معروف «فردریش نیچه» چهره‌ای غیرمعمول از خود به نمایش می‌گذارد و می‌گوید: «من معتقدم هر آنچه مرا نکشد، عجیب‌ترم می‌کند»

در ادامه شما را با کتاب‌های مشابه داستان جوکر آشنا می‌کنیم؛ کتاب‌هایی که قطعا عاشقان شخصیت جوکر آن‌ها را دوست خواهند داشت.

کتاب کمیک جوکر / فیلم جوکر

 

در این مقاله می‌خوانید:

کتاب هایی که پس از تماشای فیلم جوکر باید بخوانید

در ادامه کتاب‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که حال و هوای آن‌ها شبیه به فیلم جوکر است یا شخصیت‌هایی شبیه به شخصیت جوکر در آن‌ها حضور دارد.

 

نمایشنامه کالیگولا | نویسنده : آلبر کامو

نمایشنامه کالیگولا کتاب های مشابه جوکر

«من زنده‌ام و می‌کشم» این معروف‌ترین جمله از رمان کالیگولا نوشته آلبر کامو (Albert Camus) است. کالیگولا سومین پادشاه روم و یکی از عجیب‌ترین شخصیت‌های تاریخ بوده است؛ پادشاهی خونخوار که با دلیل و منطق، دست به کشتار می‌زند. آلبر کامو، نویسنده معروف فرانسوی-الجزایری، نمایشنامه کالیگولا را بر اساس شخصیت این پادشاه به رشته تحریر در آورده است. کالیگولا سناتورهای ترسو و ابله را به دلیل حماقتشان می‌کشد و از کشتن و مسموم کردن بزرگ‌زادگان دربار هیچ ابایی ندارد.

قدرت استدلال کالیگولای آلبر کامو به حدی است که با خواندن این رمان، در ابتدا با کالیگولا در کشتار همراه می‌شوید و کارهای او را کاملاً منطقی و درست می‌دانید. البته به‌مرور زمان نظرتان تغییر می‌کند. اگر به دنبال یک پادشاه دیوانه، شرور، فیلسوف‌مآب و البته کمی شوخ (مانند جوکر) هستید، نمایشنامه کالیگولا را بخوانید. این نمایشنامه به کارگردانی «همایون غنی زاده» در ایران به روی صحنه رفته است و از بازیگران معروف آن می‌توان به «رامبد جوان» و «صابر ابر» اشاره کرد.

 

بخشی از نمایشنامه کالیگولا :

اعدام تسلی می‌دهد و رهایی می‌بخشد. اعدام امری است عالمگیر، نیروبخش و در نیت و در عمل عادلانه. آدمی می‌میرد چون مقصر است

 

 

مرگ تصادفی یک آنارشیست | نویسنده: داریو فو

مرگ تصادفی یک آنارشیست - کتاب بتمن و جوکر

نمایشنامه «مرگ تصادفی یک آنارشیست» شاهکار نویسنده ایتالیایی، داریو فو (Dario Fo) است. این کتاب برای داریو فو جایزه نوبل ادبیات را به ارمغان آورد. در این کتاب با دیوانه‌ای مواجه می‌شوید که خود را به شکل‌های مختلف در می‌آورد و بی‌عدالتی، فساد و بی‌اخلاقی جامعه را به سخره می‌گیرد.

داستان از جایی شروع می‌شود که «آرلکینو» در اداره پلیس روبه‌روی بازرس نشسته و به سوال‌های او پاسخ می‌دهد. اتهام او، جعل عناوین مختلف نظیر پزشک، سرهنگ، قاضی و … است. در ادامه بازرس به دلیل پاسخ‌های عجیب و غریب آرلکینو او را از اداره پلیس بیرون می‌کند اما او خود را در نقش بازرس ویژه در می‌آورد و به اتاق‌های دیگر اداره پلیس می‌رود و در پرونده بررسی خودکشی یک آنارشیست دخالت می‌کند. شباهت زیاد شخصیت آرلکینو به جوکر و شوخ‌طبعی او یکی از جذاب‌ترین نکات این نمایشنامه است.

 

بخشی از نمایشنامه مرگ تصادفی یک آنارشیست:

اونا انقلاب می‌خوان. ما بهشون اصلاحات می‌دیم؛ اصلاحات بی‌شمار. اصلا توو اصلاحات غرقشون می‌کنیم یا در واقع اونا رو توی وعده و وعید اصلاحات غرق می‌کنیم؛ چون ما حتی اصلاحات واقعی رو هم هرگز به اونا نمی‌دیم.

 

 

خرس های پاندا؛ به روایت یک ساکسیفونیست که دوست دختری در فرانکفورت داشت | نویسنده: ماتئی ویسنی‌یک

داستان خرس های پاندا - فیلم جوکر

از نام این کتاب پیداست که با یک موجود عجیب و غریب طرف هستید. شاید شخصیت‌های نمایشنامه «خرس های پاندا» و حتی درون‌مایه این داستان شباهتی به فیلم جوکر نداشته باشد اما شکل روایت و فضای آن شما را به یاد جوکر می‌اندازد.

این نمایشنامه کوتاه و البته عاشقانه، داستان مردی است که یک صبح از خواب بیدار می‌شود و زنی را در خانه‌اش می‌بیند. زن به او می‌گوید که شب قبل در افتتاحیه یک میکده با هم آشنا شده‌اند و مرد برای او قطعه‌ای با ساکسیفون نواخته است. در نهایت مرد از زن می‌خواهد که 9 شب در خانه او بماند و زن قبول می‌کند. روایت داستان و دیالوگ‌های کوتاهی که بین مرد و زن رد و بدل می‌شود بسیار وهم آلود و البته جذاب است و شما را به یاد دیالوگ‌های فیلم جوکر می‌اندازد.

کاور پیونی مدل هواوی Y9 پرایم 2019 طرح جوکر JK07 همراه با پاپ سوکت
کاور پیونی مدل هواوی Y9 پرایم 2019 طرح جوکر JK07 همراه با پاپ سوکتJoker JK07 Peony Cover for Huawei Y9 Prime 2019 with Popsocket
جنسپلاستیک سخت
سطح پوششقاب پشتی,کلیدها,لبه ها

بخشی از کتاب خرس های پاندا:

زن: چه حیوونی رو بیشتر از همه دوست داری؟
مرد: پاندا.
زن: اسم یه شهر رو بگو که دوست داشتی توش زندگی کنی.
مرد: فرانکفورت. اونجا یه باغ‌وحش بزرگ هست.
زن: خب پس تو توی زندگی بعدیت یه خرس پاندا خواهی شد.
مرد: و تو؟
زن: منم میام فرانکفورت دیدنت

 

وقتی نیچه گریست  | نویسنده: دکتر اروین یالوم

وقتی نیچه گریست - کتاب های جوکر

همچنین بخوانید :

دو موضوع محوری در کتاب «وقتی نیچه گریست» فلسفه و روانشناسی است. دکتر اروین یالوم، نویسنده و استاد دانشگاه استنفورد آمریکا، این کتاب را به رشته تحریر در آورده است. برای آن دسته از مخاطبان فیلم جوکر که به موضوعات فلسفی با نگاه روانشناسانه علاقه دارند، کتاب وقتی نیچه گریست یک دوست واقعی است. اروین یالوم روانشناسی به روش اگزیستانسیال را با سه کتاب «وقتی نیچه گریست»، «درمان شوپنهاور» و «مسئله اسپینوزا» به دنیا معرفی کرد. در این کتاب‌ها، یالوم با شخصیت‌های بزرگ فلسفه غرب نظیر نیچه، شوپنهاور و اسپینوزا در غالب داستان‌های خیالی همکلام می‌شود.

در کتاب وقتی نیچه گریست، «یوزف برویر» پزشک برجسته اتریشی درمان نیچه را برعهده می‌گیرد و سعی دارد تا با روش‌های ویژه‌ای اختلالات روانی او را درمان کند. در خلال داستان با بسیاری از جملات نیچه و تفکرات او آشنا می‌شویم. در بخش‌هایی از کتاب متوجه می‌شوید که شخصیت جوکر در فیلم تاد فلیپس، در برخی از ویژگی‌ها، شباهت‌هایی به نیچه داشته و اعتقادات آن‌ها شبیه به هم است.

کاور پیونی مدل سامسونگ گلکسی نوت 10 لایت طرح جوکر JK07 همراه با پاپ سوکت
کاور پیونی مدل سامسونگ گلکسی نوت 10 لایت طرح جوکر JK07 همراه با پاپ سوکتJoker JK07 Peony Cover for Samsung Galaxy Note10 Lite with Popsocket
جنسپلاستیک سخت
سطح پوششقاب پشتی,کلیدها,لبه ها

بخشی از کتاب وقتی نیچه گریست:

تصور می‌کنم هرچه بیشتر احساسات درونی‌ام را به زبان آورم، آرامش بیشتری پیدا می‌کنم.

 

دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل | نویسنده: هاروکی موراکامی

«احساس تنهایی» دقیقا همان چیزی است که کتاب «دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل» را  شبیه به فیلم جوکر می‌کند. هاروکی موراکامی را باید یکی از نوابغ عصر حاضر به شمار آورد که با قلم ساده و پست مدرن خود، تحولی در نویسندگی ایجاد کرد. کتاب «دیدن دختر صد در صد دلخواه» مجموعه‌ای از 7 داستان کوتاه است که درون‌مایه همه آنها، عشق، تنهایی و خودآگاهی است.

در یکی از داستان‌های کتاب به نام «سال اسپاگتی» با مردی مواجه می‌شوید که زندگی‌اش به خوردن اسپاگتی خلاصه شده و این موضوع او را به مرز جنون و تنهایی کشانده است. در داستان دیگری به نام « مرد یخی» با زنی آشنا می‌شوید که با یک مرد یخی ازدواج می‌کند و به قطب جنوب می‌رود.

کاور پیونی مدل شیائومی ردمی 9AT / 9A طرح جوکر JK07 همراه با پاپ سوکت
کاور پیونی مدل شیائومی ردمی 9AT / 9A طرح جوکر JK07 همراه با پاپ سوکتJoker JK07 Peony Cover for Xiaomi Redmi 9A / 9AT with Popsocket
جنسپلاستیک سخت
سطح پوششقاب پشتی,کلیدها,لبه ها

بخشی از کتاب دیدن دختر صد در صد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل:

پوسته‌های سبوس گندم‌های طلایی در کشتزارهای ایتالیا در باد شناورند. می‌توانید فکرش را بکنید که ایتالیایی‌ها چقدر متحیر می‌شوند اگر بدانند چیزی که در سال ۱۹۷۱ صادر می‌کرده اند، تنهایی محض بوده است؟

 

شما چه کتاب‌هایی می‌شناسید که خواندن آن‌ها پس از تماشای فیلم جوکر، لذت‌بخش باشد؟ پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و کتاب‌های پیشنهادی خود را در بخش نظرات بنویسید تا ما هم از لذت خواندن کتاب جدید بهره‌مند شویم.

کاور پیونی مدل سامسونگ گلکسی J5 پرایم طرح جوکر JK06 همراه با پاپ سوکت
کاور پیونی مدل سامسونگ گلکسی J5 پرایم طرح جوکر JK06 همراه با پاپ سوکتJoker JK06 Peony Cover for Samsung Galaxy J5 Prime with Popsocket
جنسپلاستیک سخت
سطح پوششقاب پشتی,کلیدها,لبه ها

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402