بهترین رمان های ایرانی ؛ از سمفونی مردگان تا چشم هایش

رمان های پرطرفدار ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مقاله از پلازا به چند رمان پرطرفدار و ارزشمند ایرانی در ژانرها و سبک‌های متفاوت می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با بهترین رمان های ایرانی همراه ما باشید.

همانطور که گفته شد در این مقاله به معرفی 11 رمان ایرانی خواهیم پرداخت. قطعا رمان‌های بسیار زیادی به قلم نویسندگان پرتوان ایرانی نوشته شده‌اند که متاسفانه نمی‌توانیم تنها در این مقاله به اغلب آن‌ها اشاره کنیم. اگر تصمیم دارید به مطالعه‌ی آثار ایرانی روی آورید، این مقاله می‌تواند کمکتان کند.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


بهترین رمان های ایرانی


رمان تاریخی

در این بخش به معرفی دو رمان ایرانی در سبک ادبیات داستانی-تاریخی می‌پردازیم که هر دو در میان علاقه‌مندان به کتاب بسیار پرطرفدار و ارزشمند هستند.

سمفونی مردگان

بهترین رمان های عاشقانه ایرانی

 • نویسنده: عباس معروفی

رمان سمفونی مردگان اولین بار در سال 1368 در ایران منتشر و با استقبال بالایی روبه‌رو شد. اما بعدا انتشارات این کتاب تغییر کرد و حالا در نشر ققنوس به چاپ می‌رسد. این کتاب برنده‌ی جایزه‌ سال 2001 بنیاد ادبی فلسفی سورکامپ نیز شد.

خلاصه داستان: سمفونی مردگان ماجرای یک خانواده سنتی در اردبیل را روایت می‌کند. این خانواده شامل چهار فرزند است. یوسف که در سانحه‌ای کاملا فلج شده است، آیدین و آیدا دوقلو های بازیگوشی هستند و اورهان فرزند مورد علاقه‌ی پدر. پدر خانواده که قوانین سخت و بسیار سنتی‌ای دارد زندگی فرزندانش را به کامشان تلخ کرده است. این داستان روایتگر زندگی آیدین و آیدا است و آرزو‌هایی که نمی‌دانیم چه به سر آن‌ها خواهد آمد.

جملاتی از کتاب سمفونی مردگان:

پدر خیال می کرد آدم وقتی در حجره باشد تنهاست. نمی دانست که تنهایی را فقط در شلوغی می شود حس کرد.

مردم پشت سر خدا هم حرف می زنند

آدم تا داستان نخواند معنی زندگی را نمی فهمد

سووشون

بهترین رمان های ایرانی برای نوجوانان

 • نویسنده: سیمین دانشور

رمان سووشون اولین بار در سال 1348 در ایران و در نشر خوارزمی به چاپ رسید. سووشون اولین رمان ایرانی با نویسندگی یک خانم است. این اثر تاکنون به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی و چینی ترجمه شده است. واژه‌ی سووشون یا همان سیاووشان مراسمی است در سوگ اسطوره‌ای به نام سیاوش.

خلاصه داستان: ماجرای این کتاب در تاریخ و زمان جنگ جهانی دوم را بیان می‌کند و روایتگر داستان زن و شوهری است با نام‌های زری و یوسف. روزی در یک مهمانی سرهنگی انگلیسی سعی می‌کند یوسف را متقاعد کند که محصولات زمین کشاورزی‌اش را به سربازانش بفروشد، اما یوسف خیلی جدی مخالفت می‌کند چرا که می‌خواهد مازاد محصولات زمینش را میان قحطی زدگان تقسیم کند. زری از مخالف همسرش و اتفاقات احتمالی وحشت می‌کند.

جملاتی از کتاب سووشون:

بعضی آدم ها عین یک گل نایاب هستند. دیگران به جلوه شان حسد می برند،خیال می کنند این گل نایاب تمام نیروی زمین را می گیرد.

عمه نفرین کرد. نفرین کرد و گفت: خدایا چرا مرا لچک به سر آفریدی؟ اگر مرد بودم نشان همه می دادم که مردانگی یعنی چه

 

رمان سیاسی

در این بخش از مقاله به معرفی یک کتاب از نویسنده‌ای نام آشنا می‌پردازیم.

جای خالی سلوچ

پرفروش ترین رمان‌های ایرانی

 • نویسنده: محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی در مدت زمان سه ساله‌ی زندانی بودنش در زندان ساواک، داستان جای خالی سلوچ را در ذهن خود می‌پروراند و بلافاصله پس از آزاد شدن نوشتن آن را آغاز و در هفتاد روز به پایان می‌رساند. این اثر تاکنون به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، هلندی و کردی ترجمه شده است.

خلاصه داستان: ماجرای این کتاب در رابطه با مردی است با نام سلوچ که به هر دری که می‌زند نمی‌تواند کاری پیدا کند و به زندگی خود و خانواده‌اش سامانی دهد. سلوچ روزی بی‌خبر خانه را ترک می‌کند تا بلکه در شهر بتواند کاری دست و پا کند. و حالا مرگان همسر سلوچ دست تنها می‌ماند با سه فرزند و داستان این کتاب به فراز و نشیب‌های زندگی مرگان در نبود سلوچ می‌پردازد.

جمله‌ای از کتاب جای خالی سلوچ:

عشق اگر پیدا شد که دیگر عشق نیست. معرفت است. عشق از آن رو هست،که نیست. پیدا نیست و حس می شود. می شوراند. منقلب می کند. به رقص و شلنگ اندازی وا می دارد. می گریاند، می چزاند. می کوبد و می دواند. دیوانه به صحرا!

زمین سوخته

رمان های پرطرفدار ایرانی

 • نویسنده: احمد محمود

این کتاب حاصل تجربه شخصی احمد محمود از جنگ است. او که برادرش را در جنگ از دست داد تصمیم گرفت اتفاقات وحشتناک جنگ را به گوش همه برساند.

خلاصه داستان: در شهریور 59 شایعاتی درباره‌ی جنگ به گوش می‌رسد اما کسی آن را جدی نمی‌گیرد، تا اینکه در فرودگاه اهواز بمب گذاری اتفاق میوفتد. و رمان زمین سوخته روایتی است از سه ماه اول جنگ ایران و عراق.

جملاتی از کتاب زمین سوخته:

دلم می‌سوزه که روزای خوشی کله گنده‌ها می‌خورن و می‌چاپن و سنگ وطن به سینه می‌زنن اما حالا که وقتشه سگ و گربه‌شونم ورداشتن و رفتن.

همه ما باید زنده بمونیم. اگه ما بمیریم پس تکلیف زندگی چی میشه؟

 

رمان داستانی

در این بخش از مقاله به معرفی دو رمان داستانی می‌پردازیم. اگر از طرفداران این سبک هستید همراه ما بمانید.

شوهر آهو خانم

بهترین رمان های ایرانی

 • نویسنده: علی‌محمد افغانی

علی‌محمد افغانی این رمان را در سال‌های 1333 تا 1338 در حالی که در زندان به سر می‌برد نوشته است. او بلافاصله پس از آزادی اقدام به چاپ این کتاب با هزینه‌ی شخصی می‌کند. این اثر در همان سال اول انتشار با استقبال بالایی روبه‌رو شد و جایزه‌ی بهترین رمان سال 1340 را از آن خود کرد.

خلاصه داستان: آهو خانم زنی صبور و زحمتکش است و حضور او در تمام داستان احساس می‌شود. همسر آهو خانم نانوا و رئیس همین صنف در کرمانشاه است. روزی خانمی زیبا با نام هما وارد نانوایی او می‌شود و می‌گوید که از همسرش جدا شده است و به ناچار در خانه‌ی مطربی اقامت دارد. میران شوهر آهو خانم که مرد دینداری است سعی می‌کند که به هما کمک کند اما در این بین به او علاقه‌مند می‌شود.

جملاتی از کتاب شوهر آهو خانم:

زندگی آبرومند انسان حد فاصلی است بین آنچه که خودش می خواهد و آنچه که مردم می خواهند.

پوست پلنگ اگر خوب بود، به پشت صاحب خودش بود.

قیدار

رمان های ایرانی

 • نویسنده: رضا امیرخانی

قیدار در سال 1391 برای اولین بار به چاپ رسید و به گزارش خبرگزاری مهر این کتاب در همین سال پرفروش‌ترین و پر تیراژ‌ترین کتاب سال شد.

خلاصه داستان: این کتاب روایتی از دهه 40 و 50 دارد. قیدار مردی است جوانمرد و قهرمان اما تنها، و اخلاق و اصول مرامش یک راز است. او صاحب یک گاراژ با ماشین‌های سنگین است که همه در ایران می‌شناسند.

جملاتی از کتاب:

زیاد تو زندگی خطا کرده ام، خیلی بیشتر از تو؛ برای همین با آدم خطاکار راحت ترم. آدمی که یک بار خطا کرده باشد و پاش لغزیده باشد و بعد هم پشیمان شده باشد، مطمئن تر است از آدمی که تا به حال پاش نغلزیده… این حرف سنگین است خودم هم می دانم. خطا نکرده، تازه وقتی خطا کرد و از کارتن آک بند در آمد، فلزش معلوم می شود، اما فلز خطا کرده رو است، روشن است

 

رمان سورئال

در این بخش به معرفی دو اثر سورئال و یا فراواقع‌گرایی می‌پردازیم.

بوف کور

بهترین رمان های ایرانی

 • نویسنده: صادق هدایت

بوف کور اولین بار در سال 1315 و در بمبئی هندوستان به چاپ رسید. این کتاب به گفته‌ی صاحب نظران در میان 20 کتاب برتر سورئال جهان قرار دارد. بوف‌کور تاکنون به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ترجمه شده‌است.

خلاصه داستان: راوی این کتاب دچار وهم و توهم است و داستان از جایی شروع می‌شود که راوی از شیاری در دیوار خانه‌اش دختری را می‌بیند در منظره‌ای که همیشه نقاشی می‌کرده است.

جملاتی از کتاب:

در زندگی زخم‌هایی هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا می‌خورد و می‌تراشد. این دردها را نمی‌شود به‌کسی اظهار کرد، چون عموماً عادت دارند که این دردهای باورنکردنی را جزو اتفاقات و پیش‌آمدهای نادر و عجیب بشمارند و اگر کسی بگوید یا بنویسد، مردم برسبیل عقاید جاری و عقاید خودشان سعی می‌کنند آنرا با لبخندی شکاک و تمسخرآمیز تلقی بکنند.

ملکوت

پرخواننده ترین رمان های ایرانی

نویسنده: بهرام صادقی

ملکوت رمان کوتاهی است که در سال 1353 برای بار اول چاپ می‌شود. این کتاب نیمه رئال و سورئال است. ملکوت در سال 2018 به عربی نیز ترجمه شد.

خلاصه داستان: این کتاب با چنین جمله‌ی آغاز می‌شود “در ساعت یازده شب چهارشنبه‌ى آن هفته، جن در آقاى مودت حلول کرد.” پس از این اتفاق دوستان آقای مودت در تلاش اند تا این مسئله حل شود تا اینکه دکتر حاتم که شخصیت اصلی است وارد داستان می‌شود او که همیشه فردی متعهد و توانا شناخته می‌شد حالا در مواجهه‌ی نزدیک همه چیز فرق می‌کند.

جملاتی از کتاب:

من اغلب اندیشیده‌ام که آن دوگانگى که همیشه در حیاتم حس کرده‌ام نتیجه‌ى این وضع بوده است. یک گوشه‌ى بدنم مرا به زندگى مى‌خواند و گوشه‌ى دیگرى به مرگ. این دوگانگى را در روحم کشنده‌تر و شدیدتر حس مى‌کنم.

 

رمان عاشقانه

در این بخش از مقاله به معرفی دو رمان عاشقانه می‌پردازیم که در میان علاقه‌مندان این سبک طرفدار زیادی دارند.

یک عاشقانه‌ی آرام

بهترین رمان عاشقانه ایرانی از نظر خوانندگان

 • نویسنده: نادر ابراهیمی

یک عاشقانه‌ی آرام اولین بار در سال 1374 در نشر روزبهان به چاپ رسید. این کتاب تاکنون 57 بار تجدید چاپ شده است.

خلاصه داستان: ماجرای کتاب مربوط می‌شود به سال‌‌های پیش از انقلاب. شخصیت اصلی این رمان معلمی است که با نام گیله مرد می‌شناسیمش. گیله مرد در یکی از سفرهایش با دختری به نام عسل آشنا می‌شود که با هم ازدواج می‌کنند. اما اتفاقات دردناکی برای زندگیشان می‌افتد که به خاطر فعالیت‌های سیاسی گیله مرد است، چیزی که این کتاب را خاص می‌کند عشق عسل و گیله مرد است که در هر شرایطی ادامه دارد.

جملاتی از کتاب:

عاشق «شدن» مسأله ای نیست، عاشق «ماندن» مسأله ای اصلی برای ما است. بقای عشق، نه بروز عشق

عاشق کم است، سخن عاشقانه، فراوان.

چشم هایش

بهترین رمان عاشقانه ایرانی از نظر خوانندگان

 • نویسنده: بزرگ علوی

چشم هایش اولین بار در سال 1331 به چاپ رسید. بسیاری معتقداند این رمان با الهام از زندگی کمال الملک نوشته شده است.

خلاصه داستان: راوی داستان مسئول نمایشگاه نقاشی استاد ماکان است که یکی از نقاشی‌ها که از چشم‌های یک خانم است توجهش را جلب می‌کند و تصمیم می‌گیرد آن زن را پیدا کند و راز این نقاشی را دریابد.

جملاتی از کتاب:

تو از هزار راه می‌توانی سودمند باشی. شاید همین دردی که امروز تحمل می‌کنی، راه نجات تو باشد.

می‌گفت: «نه، یک دنیای مرموز در این نگاه نهفته. من آدم خجولی بودم، چشم‌های تو به من جرأت دادند.»

 

رمان روانشناسی

در این بخش به یک کتاب از خانم زویا پیرزاد می‌پردازیم که تمی روانشناختی دارد.

چراغ ها را من خاموش می‌کنم

پرفروش ترین رمان‌های ایرانی

 • نویسنده: زویا پیرزاد
همچنین بخوانید :
این کتاب اولین بار در سال 1380 در نشر مرکز به چاپ رسید و تاکنون 100 بار تجدید چاپ شده است. چراغ ها را من خاموش می‌کنم همچنین به دو زبان انگلیسی و فرانسه ترجمه شده است.

خلاصه داستان: حکایت داستان به دهه 40 در آبادان باز می‌گردد و داستان زنی ارمنی را با نام کلاریس آیوازیان را بیان می‌کند که خانه دار است و از روند تکراری زندگی خود خسته شده است و تصور می‌کند که علاقه‌اش به مرد همسایه زندگی متفاوتی را برایش به ارمغان خواهد آورد.

جملاتی از کتاب:

آدم‌ها آن‌قدر زود عوض می‌شوند که تو فرصت نمی‌کنی به ساعتت نگاه بیندازی و ببینی چند دقیقه بین دوستی‌ها و دشمنی‌ها فاصله افتاده است.

آدم ها عقیده ات را که می پرسند، نظرت را نمی خواهند، می خواهند با عقیده ی خودشان موافقت کنی. بحث کردن با آدم ها بی فایده است.

 


سخن پایانی


بهترین رمان های ایرانی

همچنین بخوانید :

در این مقاله به معرفی بهترین رمان های ایرانی در ژانرهای مختلف پرداختیم که هرکدام در میان علاقه‌مندان آن سبک بسیار پرطرفدار بودند. قطعا رمان‌های بسیار زیادی وجود دارند که در این مقاله نتوانستیم به آن بپردازیم، شما می‌توانید تجربیاتتان را در مورد مطالعه کتب ایرانی در پایین همین صفحه برای ما بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
sepideh
.
10 مهر 1399، 13:08
پاسخ
0
0
رمان های پرطرفدار ایرانی رو معرفی کردید . یکی دوتاشو خوندم خوبن
avatar
اعظم شعبانی
.
10 مهر 1399، 11:51
پاسخ
0
0
رمان های فریبا وفی مثل رویای تبت بیژن نجدی مثل یوزپلنگانی که با من دویده اند شازده احتجاب از هوشنگ گلشیری معرفی این کتاب ها هم می تونست این مطلب رو کامل تر کنه. ممنون از مطلب مفیدتون
avatar
Maryam.emami
.
10 مهر 1399، 06:29
پاسخ
0
0
تو عمرم کتاب زیادی نخوندم ولی ۴ تا از کتاب هایی رو که معرفی کردین خیلی بهش علاقه مند شدم و مشتاقم ک بخونمشون:سووشون.قیدار.عاشقانه ارام و شوهر اهو خانم بنظرم کتابای جذابی اومدن. مرسی از نویسنده این مقاله?
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402