همه چیز درباره موسیقی راک ؛ تاریخچه، هنرمندان و …

موسیقی راک
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

موسیقی راک که به عنوان سبک ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﺭﺍﮎ ﺍﻧﺪ ﺭﻭﻝ نیز شناخته می‎‌شود، به صورت فرمی از موسیقی پاپ در دهه 1950 ظهور کرد. در ادامه با موسیقی Rock و گروه های مشهور راک آشنا می‌‎شوید.

برای پاسخ به سوال «موسیقی راک چیست؟» باید ابتدا بدانیم که تاریخچه موسیقی راک چیست، از کجا آمده است و تحت تاثیر چه عواملی به وجود آمده است. همچنین برای درک اهمیت فرهنگی آن، باید آن را علاوه بر وجه موسیقایی، از نظر اجتماعی نیز بررسی کنیم.

موسیقی Rock ژانر گستره‌ای از موسیقی پاپ است که در دهه 1950 در ایالات متحده شکل گرفت. این سبک  در دهه 1960 به سایر کشورهای انگلیسی زبان و سراسر اروپا گسترش یافت و تا دهه 90 میلادی، تاثیر این موسیقی در سبک زندگی و لباس پوشیدن مردم، مشهود بود. سبک راک به شدت از سبک‌های بلوز، آر اند بی، فولک و کانتری تاثبر گرفته است. همچنین سازهای اصلی این سبک شامل گیتار الکتریک و درام می‌شود.

فهرست:

موسیقی راک به چه معناست؟

گروه های راک

بنابر تعریف فرهنگ لغت‌های انگلیسی، موسیقی راک نوعی موسیقی با ضرب آهنگ قوی است که توسط گروه کوچکی از افراد با گیتار الکتریک و درام با صدای بلند پخش و خوانده می‌شود. بعضاً موسیقی راک به صورت ضرب آهنگ قوی، استفاده از فرم‌های بلوز و استفاده از سازهایی مثل گیتار الکتریک، گیتار بیس، پیانوی الکتریکی و درام نیز تعریف می‌شود.

همچنین بخوانید :

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که این سبک موسیقی، جریان ساز، شدید، پرانرژی و غالباً دارای صدای بلند است. موسیقی راک، محبوب ترین سبک موسیقی برای دهه‌ها قبل از ورود هیپ هاپ به جریان اصلی بود. موسیقی راک نزدیک به 50 سال تکامل پیدا کرد و زیرشاخه‌های زیادی از این سبک به وجود آمد. از فولک راک پیچیده با اشعار زیبا گرفته تا تکاملی از موسیقی راک خشن یعنی دث متال. از آن جایی که موسیقی راک شاخه‌های زیادی دارد، بیشتر از هر ویژگی خاص موسیقایی، توسط زیبایی کلی آن تعریف می‌شود. راک به معنی الکتریکی کردن انرژی، به ویژه انرژی سرکش جوانی بنیانگذاران آن است.

آشنایی با موسیقی راک و تاریخچه آن

موسیقی راک در دهه 50

موسیقی Rock

همچنین بخوانید :

موسیقی پاپ، عمدتاً برای نمایش شخصیت و صدای خواننده است تا نمایش قدرت و مهارت نوازنده‌ها و موسیقی. بنابراین در اوایل دهه 50، نیاز به نوازنده‌ها بیشتر از صدای خواننده شد و زمینه برای ظهور موسیقی راک فراهم شد. در آن زمان شرکت‌های بزرگ ضبط صدا، در تلاش بودند تا نیازهای هالیوود، شبکه‌های رادیویی و تلویزیون را برآورده کنند. اما یک سیستم از شرکت‌های ضبط صدای مستقل برای خدمت به موسیقی ظهور کردند. این شرکت‌ها، موسیقی افرادی که نادیده گرفته می‌شدند را پخش می‌کردند، مانند سیاه پوست‌ها و سفید پوستان آمریکای جنوبی. به این صورت، موسیقی راک در دهه 50 تکامل پیدا کرد.

شروع راک اند رول به 25 مارس 1955 برمی‌گردد که یکی از آهنگ‌های بیل هیلی در مراسم اکران فیلم Blackboard Jungle به عنوان تیتراژ، نوجوانان را به رقص در راهروها واداشت.

پرطرفدارترین هنرمندان راک در دهه 50

تاریخچه موسیقی راک

همچنین بخوانید :

پرطرفدارترین گروه های Rock، خواننده‌ها و نوازنده‌ها در دهه 50 میلادی عبارت اند از بیگ جو ترنر، چاک بری، الویس پریسلی، لیتل ریچارد، اورلی برادرز و بادی هالی و گروه کریکتس.

موسیقی Rock در دهه 60 میلادی

گروه های موسیقی سبک راک

موسیقی راک در دهه 50 پر سر و صدا بود اما این روحیه در دهه 60 ملایم تر شده بود که دلایل زیادی مثل مرگ بادی هالی و فیلم و مشغله‌های الویس پریسلی داشت. در اواخر دهه 60 میلادی با ظهور هنرمندان و گروه‌های جوان، موسیقی راک دوباره اوج گرفت. موسیقی راک کلاسیک به چند شاخه تقسیم شده بود. چند مورد از این زیر شاخه‌ها، بلوز راک، فولک راک، کانتری راک، راگا راک و جاز راک بودند. همه این سبک‌ها کمک کردند تا ژانر سایکدلیک راک به وجود بیاید. همچنین، بعد از به وجود آمدن سایکدلیک راک، سبک‌های دیگری مثل پراگرسیو راک که عناصر هنری بسیاری داشت و گلم راک که به جنبه نمایشی و بصری تاکید داشت، به وجود آمدند. علاوه بر این، ژانر متنوع و ماندگار هوی متال که به حجم و قدرت صدا تاکید می‌کند، نیز ظهور کرد.

همچنین بخوانید :

در دهه 1960 موسیقی راک به سایر کشورها گسترش یافت و تقریباً در همه کشورهای انگلیسی زبان، هنرمندان راک ظهور کردند.

در  اواخر دهه 1960، گروه‌ها و هنرمندان راک، بیشتر موسیقی خود را به عنوان هنر تعریف می‌کردند، نه تجارت. همچنین گروه‌های جدید مانند پینک فلوید، استانداردهای جدیدی از موسیقی ارائه دادند. آن‌ها بیشتر از تجارت و محبوبیت، به هنر خود تعهد داشتند. با این حال، این سبک موسیقی، طرفداران زیادی پیدا کرد. فروش آلبوم‌ها و کنسرت‌ها نیز به حدی رسید که قبلاً در موسیقی پاپ دیده نشده بود. این برخلاف ایدئولوژی هنرمندان بود و به عنوان یک پارادوکس دیده می‌شد. با این حال، تجارت جدیدی در موسیقی آغاز شده بود.

هنرمندان و گروه های راک در دهه 60

معروف ترین گروه های راک

از گروه های پر طرفدار راک در دهه 60 میلادی می‌توان به بیتلز، پینک فلوید، رولینگ استونز، بیچ بویز، لد زپلین، د هو، کینکس و جفرسن ایرپلین اشاره کرد. خواننده های راک معروف و هنرمندان معروف این دهه نیز عبارت اند از باب دیلن، دیوید بویی، جیمی هندریکس، اریک کلپتون و آزی آزبورن.

سبک موسیقی راک در دهه 1970

گروه های Rock

دهه هفتاد در جدول زمانی موسیقی، نقش پررنگ و مهمی دارد و به عنوان دهه ظهور راک استارها شناخته می‌شود. این سال‌ها، زمان ظهور جشنواره‌های موسیقی و پر طرفدارترین گروه های موسیقی راک است. موسیقی دهه 70 تحت تاثیر عوامل و رویدادهای مهم و تغییرات فرهنگی قرار گرفت. جنبش ضد فرهنگ در اواخر دهه شصت که به دلیل اعتراضات جنگ ویتنام و جنبش حقوق مدنی

بود، بر زندگی روزمره مردم و همچنین موسیقی تاثیر گذاشت و بسیاری از جنبه‌های فرهنگ سنتی را دوباره تعریف کرد. همچنین با از بین رفتن گروه بیتلز و مرگ ستارگانی مثل جیم موریسون، جانیس چاپلین و جیمی هندریکس، گروه‌ها و هنرمندان جدیدی، ظهور کردند و بیشتر دیده شدند.

موسیقی سایکدلیک و جنبش ضد فرهنگ، دهه 70 را به دهه ای تبدیل کرد که افرادی مثل لئونارد کوهن، دیوید بویی و جونی میچل را به اوج خود رساند. در این دهه، ژانرهای فرعی مثل پراگرسیو راک، آرت راک، پانک و رگی به موسیقی راک تسلط داشتند. دهه 1970 همچنین دهه ظهور یکی از برجسته ترین زیر شاخه‌های موسیقی راک یعنی ژانر محبوب هارد راک است. چند مورد از مشهورترین گروه Rock در سبک هارد راک، عبارت اند از لد زپلین، یوریا هیپ، دیپ پرپل و بلک سبث.

در ایران نیز در اواخر دهه هفتاد میلادی و در آستانه انقلاب اسلامی، موسیقی راک ایرانی به تقلید از موسیقی راک آمریکا شکل گرفت. فرهاد مهراد، فریدون فروغی و کوروش یغمایی بهترین خوانندگان موسیقی راک در آن زمان بودند. پس از انقلاب اسلامی، هرگونه فعالیت موسیقی ممنوع شد و این هنرمندان که در ایران مانده بودند، در شرایط خوبی قرار نداشتند. دلیل آن این بود که فعالیت آن‌ها ممنوع شده بود. در این شرایط، تنها مدت کمی پس از ظهور راک ایرانی، این سبک موسیقی در انزوا و رکود قرار گرفت.

بهترین گروه های راک و هنرمندان در دهه 70

بهترین خوانندگان موسیقی راک

لد زپلین، پینک فلوید، رولینگ استونز، ایگلز، کویین، بی جیز، کیس، اروسمیث، بلک سبث، دیپ پرپل و رامونز از جمله معروف ترین گروه های راک در دهه هفتاد بودند. معروف ترین هنرمندان راک نیز شامل دیوید بویی، استیوی واندر، التون جان، جیمز براون، پاول مک کارتنی، جان لنون، باب مارلی، نیل یانگ، باب دیلن و جورج هریسون می‌شدند.

آشنایی با موسیقی راک در دهه 80 و 90

گروه های موسیقی سبک راک

صنعت موسیقی Rock در دهه 80 با ظهور فناوری جدید یعنی ضبط دیجیتال و عرضه CD‌ها، از بحران اقتصادی نجات پیدا کرد. هنرمندان دهه 70 اگر نمی‌توانستند رکوردهای قدیمی خود را به فروش برسانند، کنسرت‌های استادیومی برگزار می‌کردند و به این صورت از بحران مالی نجات می‌یافتند. همچنین موسیقی راک، در بین بزرگسالان نیز گسترش یافت. موسیقی Rock در دهه 80 به طور دقیق تری تعریف شد و به چندین زیرشاخه تبدیل شد. یکی از این زیرشاخه‌ها که در این دهه‌ها شکل گرفت، ژانر آلترناتیو راک است. از موفق ترین گروه های راک در سبک آلترناتیو راک، می‌توان به آر.ای.ام در دهه 80 و نیروانا در دهه 90 اشاره کرد.

دهه 80، دهه اوج گرفتن دوباره سبک هارد راک بود. گروه‌های بی نظیری مثل کویین، اسکورپیونز، ای سی/دی سی و کیس به اوج خود رسیدند. همچنین در این سبک، گروه‌هایی مثل گانز ان روزز ظهور کردند و به موفقیت رسیدند. علاوه بر این، در سبک هارد راک، چند هنرمند زن نیز به عرصه موسیقی وارد شدند. پت بناتر، نانسی ویلسون، جون جت و لیتا فورد از جمله این زنان هستند.

به دنبال موفقیت آلترناتیو راک، زیرشاخه‌های دیگری به نام ایندی راک و پانک راک نیز به وجود آمدند. همچنین در دهه 90، از شاخه آلترناتیو، سبک موسیقی گرانج به وجود آمد که به محبوبیت زیادی دست پیدا کرد. بهترین گروه های راک آمریکایی در سبک گرانج، نیروانا و پرل جم بودند. اما در اواسط دهه نود، گروه نیروانا به دلیل مرگ کرت کوبین، خواننده و رهبر گروه، از هم پاشید. همچنین گروه پرل جم نیز دچار مشکلاتی مثل مشکلات تور شد و سبک گرانج به شدت افت کرد.

گروه های Rock در دهه 80 و 90

مشهورترین گروه Rock

بهترین گروه های Rock در طی دهه های 80 و 90، شامل ماتلی کرو، ای سی/دی سی، گانز ان روزز، رولینگ استونز، دف لپارد، یوتو، اروسمیث، جوداس پریست، نیروانا، پرل جم، اوئیسیز، آلیس این چینز، کرنبریز، اسمشینگ پامپکینز، متالیکا، مگادث و غیره می‌شدند.

تاریخ موسیقی راک در قرن 21

سبک موسیقی راک

در شروع قرن 21، توجه زیادی به سبک پاپ راک شد و گروه های راک زیادی در این سبک فعالیت کردند. همچنین در این زمینه، راه برای هنرمندان زن در سبک پاپ راک نیز باز شد. موفقیت‌های زیادی نیز برای آنان به وجود آمد. همچنین سبک‌های هارد راک، پست گرانج،  پانک، نیو متال، متال کور، ایمو و ایندی راک نیز به اوج خود رسیدند. بهترین آهنگ های آمریکایی راک در این سبک‌ها تولید شد و تا به امروز نیز محبوبیت آن‌ها ادامه دارد.

گروه های موسیقی سبک راک و هنرمندان در قرن 21

آشنایی با موسیقی راک و تاریخچه آن

از هنرمندان معروف سبک راک و خواننده های گروه راک در قرن 21 می‌توان به کلی کلارکسون، آوریل لاوین، هیلی ویلیامز، تام یورک، ایمی لی و دیو گرول اشاره کرد. بهترین گروه های راک در قرن 21 نیز شامل ریدیوهد، گرین دی، آرکتیک مانکیز، سیستم آو ا داون، میوز، لینکین پارک، اونجد سونفولد، اسلیپنات، کورن، کلدپلی، فو فایترز، تول و غیره می‌شوند.

تفاوت با دیگر سبک‌ها

تفاوت سبک موسیقی راک و متال

تفاوت سبک موسیقی راک و متال

موسیقی راک یکی از مورد احترام ترین سبک‌های موسیقی است. این سبک ترکیبی از سبک‌های قدیمی است و حاصل تکامل راک اند رول در دهه 50 است. بعدها، فولک راک در دهه 60 در نتیجه ترکیب موسیقی محلی با راک به وجود آمد. بلوز راک نیز در نتیجه ترکیب عناصر بلوز و راک به وجود آمد. به همین شکل، جاز راک نیز شکل گرفت.

با ورود به دهه 70 شکل‌هایی از موسیقی متال در نتیجه تکامل موسیقی راک ظهور کرد. در این مدت، موسیقی هوی متال که به حجم و قدرت صدا تاکید داشت، به وجود آمد و به دلیل شباهت زیاد، بعضاً با هارد راک اشتباه گرفته می‌شد. در سال‌های بعد نیز موسیقی آلترناتیو متال، نیو متال و متال کور شکل گرفتند. موسیقی متال ریشه در سبک سایکدلیک راک دارد، یعنی در واقع متال زیرشاخه ای از موسیقی راک محسوب می‌شود. همچنین، متال موسیقی خشن تری دارد. حجم صداها نیز در سبک متال بیشتر است و صداها سنگین تر از موسیقی راک هستند.

تفاوت موسیقی جاز و موسیقی راک

گروه های پر طرفدار راک

موسیقی جاز در اوایل قرن بیستم و به صورت محصولی از فرهنگ‌های مختلف شکل گرفت. در حالی که موسیقی راک در اواسط قرن 20 و در آمریکا به وجود آمد و بعدها به سراسر دنیا گسترش پیدا کرد. تفاوت دیگری که وجود دارد این است که موسیقی جاز پیچیده تر است و نیاز به درک بیشتری دارد. در حالی که راک قابل درک تر است. همچنین اجرا کردن موسیقی راک، برای هنرمندان آسان تر است. اصلی ترین ساز موسیقی جاز ترومپت است و در مقابل، ساز اصلی راک، گیتار الکتریک است. به علاوه، موسیقی جاز صدای ریز تری دارد و موسیقی راک از صداهای بلندتر استفاده می‌کند.

موسیقی Rock و فرهنگ

عشق، صلح و برابری

تاریخ موسیقی راک

محبوبیت و گسترش موسیقی راک در جهان، تاثیر زیادی روی فرهنگ و جامعه داشت. راک اند رول به گونه ای زندگی روزمره، مد و نگرش مردم را تحت تاثیر قرار داد که این تاثیر با بعضی از تحولات اجتماعی بزرگ برابری می‌کند. با بالغ شدن نسل اصلی طرفدارهای راک، این سبک در فرهنگ پذیرفته شد و عمیقاً روی آن تاثیر گذاشت. راک اند رول در زمانی وارد آمریکا شد که تنش‌های نژادی وارد مرحله جدیدی شده بود. سبک موسیقی Rock باعث شد که نژادهای مختلف در موسیقی مشارکت کنند و نگاه‌های نژادپرستانه را محکوم کنند.

یکی از موضوعات موسیقی Rock در دهه شصت و هفتاد میلادی، عشق و صلح بود. هنرمندان بسیاری مثل باب دیلن، جان لنون و وودی گاتری، آهنگ‌هایی در اعتراض به جنگ نوشتند. همچنین، آهنگ‌های فراوانی در مخالفت با فقر و سیاست‌های اقتصادی در آن زمان منتشر شد. در حال حاضر نیز، اجراهای خیابانی برگزار می‌شود و همچنین کنسرت‌هایی برای کمک به خیریه انجام می‌شود. یکی از این کنسرت‌ها، کنسرت Live Aid در سال 1985 بود که برای کمک به قحطی در آفریقا برگزار شد و هنرمندان راک بسیاری در آن شرکت کردند.

موسیقی راک پس از مدتی در همه جا شنیده می‌شد، از مکان‌های عمومی گرفته تا در خانه‌ها و مهمانی‌ها. بنابراین موسیقی در همه جا در دسترس مردم بود و این ربطی به یک اتفاق یا مناسبت خاص نداشت. بلکه به خاطر این بود که مردم به موسیقی نیاز داشتند و این نیاز بیشتر از همیشه در زندگی آن‌ها حس می‌شد. موسیقی راک به این اعتقاد دارد که موسیقی نوعی مکالمه انسانی است و صدای جامعه را با صدای بلند در اختیار دوستدارانش قرار می‌دهد.

مد و فشن

خواننده های راک معروف

به علاوه، موسیقی راک و مد و فشن پیوندی ناگسستنی با یکدیگر دارند. بسیاری از مردم، سبک لباس پوشیدن یا مدل موهای خود را از اعضای گروه راک مورد علاقه خود، تقلید می‌کنند. یکی از بزرگترین تاثیرهای موسیقی Rock در استایل گرانج دیده می‌شود که تاثیر گرفته از ژانر گرانج است و در طول دهه 90 میلادی بسیار فراگیر شده بود. یکی از تاثیرگذارترین افراد در فشن، کرت کوبین، رهبر گروه نیروانا بود که بسیاری از جوانان دهه 90 از استایل او الگو می‌گرفتند. یکی دیگر از این افراد، فردی مرکوری، خواننده گروه کویین بود که با استایل‌های جالب و عجیب، مردم و طرفداران خود را تحت تاثیر قرار می‌داد.

موسیقی راک و شیطان پرستی

بهترین خوانندگان موسیقی راک

می‌توان گفت که عقیده ارتباط موسیقی Rock و شیطان پرستی یک عقیده باطل و پوچ است. بیشتر هنرمندان سبک راک، مسیحی، آتئیست، مسلمان و یهودی هستند. درصد کمی از هنرمندان در این سبک، عقاید شیطان پرستی دارند و تعداد آن‌ها کم است. شما می‌توانید با شناختن این افراد، به آثار آن‌ها گوش ندهید و از هنر 99 درصد بقیه هنرمندان لذت ببرید.

به علاوه، بسیاری از شعرهای این سبک نیز مربوط به شیطان پرستی نیستند. این عقیده از پایه نادرست است. بیشتر موضوعات موسیقی راک، اعتراضی، عاشقانه، زندگی شخصی و روزمره هنرمند است. همچنین، هنرمندان این سبک زندگی ساده ای مانند انسان‌های معمولی دارند و خشن و بی رحم نیستند. هیچ ارتباطی هم با مواد مخدر، قتل و سایر حرکات غیر انسانی ندارند.

در آخر، موسیقی راک یکی از قدیمی ترین سبک‌های موسیقی است که جنبه‌های هنری بسیاری دارد و زیبایی‌های آن بی شمار است. بنابراین، تنها کاری که از شنونده این سبک بر می‌آید، لذت بردن از آن است.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
من
.
21 بهمن 1399، 09:55
پاسخ
0
0
چستر رحمه الله
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401