آموزش پاک كردن حافظه پنهان گوشی اندرويد | حذف کش گوشی های اندرویدی

پاك كردن كش گوشي اندرويد / حذف حافظه کش گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دانستن نحوه پاك كردن كش گوشی اندرويد یکی از مهارت‌های کاربردی است که می‌تواند به کار شما بیاید. حذف و پاك كردن حافظه پنهان گوشی های اندرویدی، بخصوص اگر در گوشی اندروید خود مدام با کمبود حافظه مواجه می‌شوید می‌تواند به کمک شما بیاید. با کلیر کش در گوشی اندروید، می‌توانید فایل‌های موقتی برنامه‌های موبایل را حذف و فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.

گوشی موبایل شما دارای فضای ذخیره سازی محدودی است که می‌تواند به سرعت پر شود. در واقع، اپلیکیشن‌هایی که به طور منظم در طول روز استفاده می‌کنید، فایل‌های جدیدی را برای ذخیره اطلاعات ایجاد می‌کنند. از این فایل‌های داده‌ای موقتی، به عنوان کش یاد می‌شود که مقدار قابل توجهی از فضای ذخیره سازی گوشی اندرویدی شما را همین فضای کش یا پنهان در بر می‌گیرد. بیایید نگاهی به چگونگی ایجاد حافظه کش، نحوه حذف کردن آن و سایر موارد مرتبط با آن در اندروید بپردازیم. اما قبل از آن این ویدیو آموزش پاك كردن كش گوشي اندرويد هم ممکن است به دردتان بخورد:

در ادامه می‌خوانید

نکاتی که پیش از پاك كردن حافظه پنهان یا کش گوشی اندرويد باید بدانید

گوشی هوشمند شما از اطلاعات موقتی ذخیره شده در فایل کش به منظور فراخوانی هر چه سریع‌تر داده‌های مربوط به اپلیکیشن مورد نظر استفاده می‌کند. در واقع، فایل کش زمانی به کارتان می‌آید که قصد دارید برنامه‌ای را در گوشی موبایل خود به سرعت باز کنید. برای مثال اپلیکیشن اسپاتیفای (Spotify) را در نظر بگیرید. این اپلیکیشن لیست آهنگ‌هایی که بیشتر به آن‌ها گوش می دهید را در فایل کش خود ذخیره می‌کند تا با هر بار اجرای آن مجبور به بارگذاری مجدد لیست آهنگ‌ها نشود. از این رو سرعت کار نیز بالا می‌رود.

خوب است بدانید که فایل کش هر برنامه مختص همان برنامه است. برای مثال فایل کش اینستاگرام قابل استفاده برای اپلیکیشن اسپاتیفای نخواهد بود. در اغلب موارد، هنگامی که یک اپلیکیشن متوجه می‌شود که دیگر اطلاعات موقت ذخیره شده مفید نیستند، از فایل حافظه کش خارج می‌شود. به عبارتی فایل را به حال خود می‌گذارد.

به طور کلی، وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها، همگی از فایل‌های حافظه کش به منظور دسترسی به تجربه‌ای سریع‌تر استفاده می‌کنند. معمولا، فایل‌های حافظه کش به صورت پنهان و مداوم در پس زمینه گوشی در حال اجرا هستند. آن‌ها به گوشی هوشمند شما سرعت می‌بخشند و بنابراین کنترل کارآمدتری را برای شما فراهم می‌آورند.

مزایای پاك كردن كش گوشی اندرويد

درست است که فایل‌های حافظه کش بسیار مهم هستند، اما نیازی نیست که آن‌ها را به طور کامل بشناسید و درگیر اعمال تغییرات در آن‌ها شوید. با این حال، گاهی اوقات نیاز به حذف حافظه کش گوشی است. در ادامه به تعدادی از نکات کاربردی در این زمینه اشاره شده است:

 • گفتنی است که پاك كردن حافظه پنهان اندروید به شما کمک می‌کند تا فضای ذخیره سازی بیشتری را در گوشی موبایل خود داشته باشید. اما همانطور که می‌دانید این روش یک راه حل موقت است، زیرا هر زمان که برنامه مورد نظر خود را اجرا می‌کنید، فایل‌های کش جدیدی ایجاد می‌شوند.
 • گاهی اوقات فایل‌های حافظه کش قدیمی از بین می‌روند. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، برنامه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. در این شرایط، حذف حافظه کش گوشی می‌تواند این مسئله را حل کند.
 • فایل‌های کش قدیمی می‌توانند به طور بالقوه تهدیدات امنیتی و حریم خصوصی ایجاد کنند. صفحات وب ذخیره شده در حافظه کش مرورگر شما ممکن است حاوی اطلاعات حساس باشند. اگر فرد غیر مجازی به این فایل‌ها دسترسی پیدا کند، می‌تواند اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرد.
 • اگر مرورگر یا اپلیکیشن دیگری قادر به نشان دادن آخرین نسخه صفحه مورد نظر نباشد، بهترین راه پاک کردن حافظه کش است تا صفحه جدید را بارگذاری کند.

آیا پاك كردن كش گوشی اندرويد باید ب طور منظم باشد؟

اکنون که با مزایای پاک کردن حافظه کش آشنا شدید، ممکن است تصور کنید که باید فایل‌های حافظه کش را به صورت دستی و طبق برنامه زمانی مشخص پاک کنید. اما خوب است بدانید که این رویه تاثیر معکوس خواهد داشت. به یاد داشته باشید که فایل‌های حافظه کش برای سرعت بخشیدن دسترسی به محتویاتی که به طور منظم از آنها استفاده می‌کنید، به کارتان می‌آیند.

به همین دلیل پاك كردن مداوم حافظه پنهان اندروید کار چندان خوبی نیست. سیستم عامل اندروید در حال حاضر از یک مکانیسم داخلی برای پاک کردن فایل‌های کش غیرقابل استفاده بهره می‌برد که معمولا بسیار خوب هم عمل می‌کند.

گفتنی است که در موارد زیر می‌توانید فایل‌های حافظه کش را به صورت دستی پاک کنید:

 • فایل حافظه کش برنامه مورد نظر با مشکل مواجه شده و برنامه نمی‌تواند به درستی اجرا شود.
 • هنگامی که قصد دارید فایل‌های حاوی اطلاعات شخصی را پاک کنید تا از حریم خصوصی خود محافظت کنید.
 • فضای ذخیره سازی گوشی موبایل شما اندک است و نمی‌خواهید ویدیوها، عکس‌ها و اپلیکیشن‌های خود را پاک کنید.

همانطور که گفته شد یکی از دلایل کاهش سرعت گوشی‌های اندرویدی پر شدن حافظه است. برای آشنایی بیشتر بد نیست نگاهی به دلایل کند شدن گوشی همراه و راه های برطرف کردن این مشکل بیندازید.

روش های پاك كردن كش گوشی اندرويد؛ چگونه کش گوشی را پاک کنیم؟

حالا نوبت به پاك كردن حافظه پنهان اندروید می‌رسد. در نسخه‌های جدید اندروید، نیاز است که فایل‌های کش را برای هر برنامه به صورت جداگانه پاک کنید. توجه داشته باشید که به ندرت پاک کردن تمامی حافظه کش نیاز می‌شود. در بیشتر موارد کلیر کش گوش های اندروید در چند اپلیکیشن مشکل ساز می‌تواند مشکلات فضای ذخیره سازی را حل کند و کارایی را افزایش دهد.

نحوه پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید در گوشی‌های مختلف به دلیل تغییراتی که سازندگان در رابط کاربری خودشان نسبت به نسخه خام دادند ممکن است متفاوت باشد. با این حال در اکثر گوشی‌های اندرویدی بازار ایران، نحوه پاك كردن كش گوشی اندروید تقریبا یکسان است.

برای پاك كردن كش گوشی اندرويد ابتدا Settings را انتخاب کنید.

پاک کردن Cache گوشی اندروید - حذف کش گوشی شیائومی

سپس گزینه Apps را لمس کنید.

کلیر کش گوش های اندروید - پاکسازی حافظه کش موبایل

حالا هر برنامه‌ای که می‌خواهید کش آن را کلیر کنید پیدا و انتخاب کنید. در صفحه مربوط به برنامه گزینه Storage را انتخاب کنید.

حذف حافظه کش گوشی - آموزش پاک کردن Cache اندروید

در صفحه بعدی برای دیلیت کردن کش اندروید، روی Clear cache در انتهای صفحه کلیک کنید.

کلیر کش گوش های اندروید - حذف حافظه کش گوشی

همچنین بخوانید :

خالی کردن کش گوشی های موبایل هواوی

خالی کردن کش گوشی های هواوی مبتنی بر رابط کاربری EMUI کمی متفاوت از حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی است. برای انجام این کار و کلیر کش در گوشی اندروید ابتدا به Settings بروید. سپس گزینه Applications را انتخاب کنید. در صفحه بعد گزینه Manage apps را انتخاب کنید.

حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی - روش حذف حافظه کش گوشی

حالا برنامه موردنظرتان را پیدا و انتخاب کنید. در صفحه مربوط به هر برنامه و در پایین صفحه گزینه Clear cache را لمس کنید.

پاک کردن Cache گوشی اندروید - حذف حافظه کش گوشی

این تمام چیزی است که باید برای خالی و پاک کردن Cache گوشی های موبایل اندروید برای هر اپلیکیشن انجام دهید. در صورتی که Clear Storage را انتخاب کنید، تمام داده‌های اپلیکیشن حذف می‌شوند. در واقع با انجام این کار اپلیکیشن را به روز اول خود باز خواهید گرداند. این گزینه داده‌های برنامه را هم پاک می‌کند و با کلیر کش در گوش های اندروید فرق دارد. البته همانطور که گفتیم، نحوه پاك كردن كش در اندرويد بسته به مدل و سازنده گوشی متفاوت است و ممکن است در گوشی شما مراحل کار کمی متفاوت باشد.

با این روش حذف حافظه نهان گوشی اندروید می‌توانید کش هر برنامه‌ای که فکر می‌کنید درست عمل نمی‌کند را حذف کنید. با پاك كردن حافظه کش گوشي های موبایل اندروید، اطلاعات کاربری شما مثل تنظیمات داخل برنامه، نام کاربری و رمزعبور و تاریخچه جستجو از برنامه حذف می‌شوند.

برنامه های پاك كردن كش گوشي اندرويد

برای پاك كردن كش گوشی اندرويد نیازی به برنامه اضافی ندارید. از داخل خود سیستم‌عامل می‌توان به‌راحتی اینکار را انجام داد و به همین خاطر دیگر کمتر به یک برنامه مخصوص اینکار نیاز است. با این حال درصورت نیاز می‌توانید از برنامه‌های زیر برای پاك كردن حافظه پنهان اندروید خود کمک بگیرید.

1. CCleaner

کلیر کش در گوشی اندروید / پاك كردن حافظه پنهان اندروید

CCleaner بهترین برنامه برای حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی است. این برنامه امکانات و ویژگی‌های بسیار بیشتری از تنها پاک کردن کش دارد. با کمک آن می‌توانید پوشه دانلودها را پاکسازی کنید، تاریخچه مرورگر را حذف کنید یا محتوای کلیپ‌بورد را پاک کنید. همچنین می‌توانید از آن برای تجزیه و تحلیل حافظه گوشی هم استفاده کرده و ببینید کدام برنامه‌ها بیشترین فضا و همچنین مصرف اینترنت را دارند. درکنار این‌ها امکان میزان مصرف پردازنده، رم و کنترل دمای باتری نیز وجود دارد.

دانلود CCleaner از گوگل‌پلی

2. One Booster

پاك كردن كش گوشی اندرويد / پاك كردن حافظه پنهان اندروید

برنامه بعدی برای کلیر کش در گوشی اندروید One Booster است. این برنامه یک برنامه مدیریت حافظه و همچنین یک آنتی‌ویروس است و می‌تواند تمام فایل‌های اضافی و همچنین کش را از حافظه گوشی شما پاکسازی کند. اما اگر یک آنتی‌ویروس روی گوشی ندارید، این برنامه در این زمینه هم می‌تواند به‌شما کمک و از گوشی محافظت کند.

دانلود One Booster از گوگل‌پلی

3. 1Tap Cleaner

پاك كردن حافظه پنهان اندروید / حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی

یکی از ساده‌ترین برنامه‌ها برای پاك كردن كش گوشی اندرويد، 1Tap Cleaner است. برنامه علاوه بر قابلیت حذف کش، امکان حذف فهرست تماس‌ها و همچنین پیامک‌ها را هم دارد و می‌تواند کارت حافظه شما را هم مدیریت کند. همانطور که از اسم برنامه مشخص است، در این برنامه قابلیتی وجود دارد تا با لمس تنها یک گزینه تمام داده‌ها را حذف کنید یا اینکه خودتان به‌صورت دستی اینکار را انجام دهید.

دانلود 1Tap Cleaner از گوگل‌پلی

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین برنامه های خالی کردن و مدیریت حافظه گوشی اندروید
مهسا راد19 تیر 1400 20:00
thumbnail
عدم شناسایی کارت حافظه در گوشی ؛ چرا گوشی کارت حافظه ...
محمد علی محمدی09 اسفند 1399 16:00

سوالات متداول

چرا پاک کردن حافظه کش اندروید مهم و ضروری است؟

در صورتی یک برنامه به خصوصی در گوشی شما دچار مشکل شده باشد با پاک یا خالی کردن Cache گوشی های موبایل اندروید می‌توانید کش برنامه ریست کرده و دوباره از اول راه‌اندازی کنید. در این حالت و پس از کلیر کش برنامه های گوش های اندروید هرمشکلی که برنامه داشت برطرف می‌شود.

اگر حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم چه میشود؟

با اینکار تمام داده‌های آن برنامه حذف خواهد شد و برنامه به حالت روز اول نصب برمی‌گردد.

چرا حافظه پنهان پاک نمیشه؟

درصورتی که از روش بالا برای دسترسی به حافظه پنهان گوشی استفاده کنید می‌توانید کش برنامه‌ها را حذف کنید.

سخن پایانی

پس از پاك كردن كش گوشی اندرويد، مقدار فضای ذخیره سازی افزایش می‌یابد و اپلیکیشن همچنان به طور معمول کار می‌کند. از آنجایی که تمامی داده‌های لازم برای افزایش سرعت دسترسی از بین رفته‌اند، بنابراین ممکن است اولین اجرای اپلیکیشن کمی طول بکشد. با گذشت زمان، اپلیکیشن مورد نظر مجددا فایل کش را براساس استفاده شما ایجاد می‌کند. نظر شما در مورد حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی چیست؟ آیا با اینکار تاثیری در عملکرد برنامه‌ها مشاهده کرده‌اید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022