راهنمای تنظیم آلارم در ویندوز 7، 8، 10 و 11 ؛ چگونه آلارم ویندوز را روشن یا خاموش کنیم؟

تنظیم آلارم در ویندوز
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

وقتی تمام روز با کامپیوتر کار می‌کنید، ممکن است فراموش کنید که لازم است گاهی از جای خود برخیزید و چند حرکت کششی انجام دهید. برای اینکه از گردن درد و سوزش چشم جلوگیری کنید یا به هر دلیل دیگری لازم است یک زنگ هشدار برای یادآوری آن موضوع داشته باشید. به همین منظور، تنظیم آلارم در ویندوز ممکن است به شما خیلی کمک کند و می‌توانید ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ را امتحان کنید.

انواع برنامه‌ها و ابزارهای شخص سوم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید برای خود زنگ هشدار و یادآوری تنظیم کنید، اما با استفاده از ابزار داخلی خود ویندوز نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. ست کردن الارم در ویندوز یا فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر ممکن است در ویندوزهای مختلف تفاوت بسیار کمی داشته باشند. به هر صورت در این مقاله از پلازا آموزش تنظیم زنگ هشدار در لپ تاپ و کامپیوتر و تنظیم ساعت هشدار رایانه در ویندوز 7، 8 و 10 به صورت جداگانه توضیح داده می‌شود.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

آموزش ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ

در این قسمت مشاهده می‌کنید که تنظیم آلارم در ویندوز، نحوه دسترسی به قابلیت آلارم در ویندوز و تنظیم الارم ویندوز بدون نرم افزار در ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 به صورت جداگانه بررسی می‌شود.

1. ست کردن الارم در ویندوز ۷

برای فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر در ویندوز 7، باید از طریق Task Scheduler عمل کنید. ابتدا Start menu را باز کنید و عبارت Task scheduler را در باکس جست‌وجو کنید. اینتر (Enter) بزنید و وقتی Task Scheduler مشاهده شد، روی آن کلیک کنید.

در Task Scheduler روی گزینه Create Task در قسمت Actions در سمت راست کلیک کنید. اکنون باکس Create Task ظاهر می‌شود. در نوار General، یک نام برای Task یا کار مورد نظر خود انتخاب کنید؛ به عنوان مثال: «10 دقیقه حرکات کششی بین کار».

تنظیم آلارم در ویندوز

اکنون روی نوار Triggers و سپس روی New در پایین نوار کلیک کنید. سپس باکس جدید Trigger ظاهر می‌شود. ابتدا زمان شروع Task را انتخاب کنید. اکنون ما قرار است ساعت هشدار رایانه را برای هر یک ساعت در طول روز کاری تنظیم کنیم؛ بنابراین، از لیست گزینه On a schedule را انتخاب می‌کنیم. همچنین می‌توانید ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ را طوری تنظیم کنید که در زمان‌های مشخصی شروع به زنگ زدن کند، مانند وقتی که کامپیوتر روشن می‌شود یا زمانی که برخی کاربران بخصوص وارد کامپیوتر می‌شوند.

تنظیم روز و زمان شروع آلارم

در باکس Settings، روزها و زمان شروع Task را مشخص می‌کنیم. اگر می‌خواهید تنظیم آلارم در ویندوز به صورتی باشد که آلارم هر روز زنگ بزند، از سمت چپ، گزینه Weekly را که به معنای هفتگی است، انتخاب کنید. سپس، اگر روزهای کاری شما به عنوان مثال دوشنبه تا جمعه است، باکس آن روزها را تیک بزنید و عدد 1 را در باکس Recur every وارد کنید. با انجام این مراحل، آلارم Task هر هفته و هر روزِ هفته زنگ می‌زند.

ست کردن الارم در ویندوز

برای ست کردن الارم در ویندوز همچنین باید مشخص کنیم که Task در هر روز چه زمانی برای نخستین بار زنگ بزند. برای انجام این کار، از تقویم Start، یک تاریخ را انتخاب کنید و در باکس Time edit، زمان مورد نظر خود را وارد کنید. برای انتخاب زمان، همچنین می‌توانید از فلش‌های بالا و پایین در باکس Time edit استفاده کنید.

همچنین بخوانید :

در بخش تنظیمات پیشرفته (Advanced settings)، گزینه Repeat Task را که به معنای تکرار آلارم است، برای هر باکس انتخاب کرده و زمان مورد نظر خود را از لیست انتخاب کنید. اگر زمان مورد نظر شما در لیست نیست، زمان بخصوصی را که در نظر دارید، با فرمت گزینه‌های فعلی وارد کنید. می‌توانید هر 1 یا 2 ساعت را مشخص کنید. تسک (Task) تنظیم شده به صورت پیش فرض هر 1 ساعت در طول روز آلارم خواهد زد.

تنظیم 8 ساعته زنگ آلارم

اما اگر می‌خواهید فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر طوری باشد که در پایان روز کاری الارم بزند و زمان مورد نظر شما در لیست نیست، می‌توانید آن را به صورت دستی وارد کنید. در این صورت، می‌توانید 8 Hours را در باکس Edit وارد کنید تا هر 8 ساعت یعنی پایان هر روز کاری آلارم بزند.

اطمینان یابید که گزینه Enabled در پایین باکس New Trigger تیک خورده باشد و سپس OK را بزنید. به این ترتیب، New trigger در لیست نوار Triggers ظاهر می‌شود. اکنون لازم است که عملی را که با هر بار زنگ آلارم انجام می‌شود، انتخاب کنید. روی نوار Actions کلیک کرده و سپس روی گزینه New در پایین نوار کلیک کنید.

تنظیم Action آلارم

یک باکس اکشن جدید ظاهر می‌شود. می‌توانید گزینه‌هایی مانند شروع یک برنامه، ارسال یک ایمیل یا نمایش دادن یک پیام را از لیست انتخاب کنید. فرض کنیم که نمایش دادن یک پیام را انتخاب کرده‌اید. سپس یک عنوان (Title) برای باکس Message که در نوار عنوان ظاهر می‌شود، انتخاب کنید و پیامی را برای نمایش دادن در باکس بنویسید. اکنون OK را بزنید. به این ترتیب عمل جدید در لیست نوار Actions ظاهر می‌شود. می‌توانید موقع آغاز یک Task، بیش از یک Action داشته باشید و با استفاده از دکمه‌های جهت‌دارِ سمت راست، ترتیب وقوع آن‌ها را مشخص کنید.

وقتی تمام اکشن‌های (Actions) مورد نظر خود را اضافه کردید، OK را بزنید. به این ترتیب، وقتی روی Task Scheduler Library کلیک کنید، تسک (Task) جدید شما باید در لیستِ Task Scheduler ظاهر شود. برای امتحان کردن Task روی آن راست کلیک کرده و Run را انتخاب کنید.

فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
ویندوز پاورشل چیست؟ کاربردها، دستورات و آموزش PowerShell
سارا جعفری30 اردیبهشت 1401 12:30
thumbnail
سیستم عامل مایکروسافت ویندوز 11 | پنجره ای جدیدتر و ...
محمد علی محمدی13 آبان 1400 15:00

اکنون برای بستن Task Scheduler، گزینه Exit یا خروج را از منوی File انتخاب کنید.

این روش برای کسانی که ساعت‌ها پشت کامپیوتر کار می‌کنند، خیلی مفید است؛ زیرا باعث می‌شود که هر یک یا چند ساعت از کار دست بکشند و کمی حرکات کششی انجام بدهند یا زمانی را برای استراحت چشم‌های خود اختصاص بدهند. اما طریقه تنظیم آلارم در ویندوز ۸ چگونه است؟

2. تنظیم ساعت هشدار رایانه در ویندوز 8

اگر به دنبال راه آسانی برای تنظیم آلارم در ویندوز یا ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ در ویندوز ۸ هستید، این قسمت از مطالب مقاله کمک زیادی به شما می‌کند. خوشبختانه سیستم عامل ویندوز 8 دارای اپلیکیشن Alarms است، به همین خاطر با داشتن این قابلیت، ست کردن الارم در ویندوز 8 کار سختی به نظر نمی‌رسد.

طریقه فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر در ویندوز 8

ساده‌ترین راه برای باز کردن اپلیکیشن Alarms، باز کردن Start و تایپ کردن عبارت Alarms است. سپس اپلیکیشن Alarms را از لیست نتایج جست‌وجو انتخاب کرده و باز کنید. وقتی اپلیکیشن آلارمز را باز کنید، مشاهده خواهید کرد که هیچ آلارمی به صورت پیش فرض تنظیم نشده است. به این ترتیب، برای اضافه کردن یک آلارم جدید و تنظیم ساعت هشدار رایانه، روی گزینه Add new alarm در گوشه سمت راست بالای نمایشگر کلیک کنید.

برای ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ، ابتدا از سمت چپ نمایشگر، زمان مورد نظر خود را برای آلارم انتخاب کنید. سپس بازه زمانی AM به معنای 12 شب تا 12 ظهر و PM به معنای 12 ظهر تا 12 شب را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید یک عنوان نیز برای آلارم خود تایپ کنید. اگر می‌خواهید آلارم یک بار زنگ بزند، در بخش Occurence، گزینه Once را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید زنگ هشدار تکرار شود، گزینه Repeats را انتخاب کند. اگر گزینه Repeats را انتخاب می‌کنید، سپس زمانی که می‌خواهید Alarm را روشن کنید، روزهای هفته را نیز انتخاب کنید.

پس از آن، صدای آلارم را از ستون Sound انتخاب کنید. اکنون با کلیک کردن روی گزینه Play می‌توانید هر زنگ آلارم را پخش کرده و گوش دهید. وقتی تنظیمات آلارم را انجام دادید، روی گزینه Save در گوشه سمت راست بالای نمایشگر کلیک کنید. اکنون باید آلارم ذخیره و فعال شده باشد.

البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر کامپیوتر خاموش یا در حالت Sleep باشد، آلارم‌های فعال کار نخواهند کرد؛ مگر اینکه کامپیوتر شما دارای ویژگی InstantGo یا Connected Standby باشد. این ویژگی، وقتی دستگاه در حالت Asleep باشد، داده‌ها، اپلیکیشن‌ها و اطلاعات را حفظ می‌کند.

روش ویرایش یک آلارم فعال در ویندوز 8

برای ویرایش تنظیمات یک آلارم فعال، اپلیکیشن Alarms را اجرا کنید و روی آلارم مورد نظر خود کلیک کنید. اکنون صفحه تنظیمات نمایش داده می‌شود و در اینجا می‌توانید گزینه‌های مورد نظر خود را تغییر دهید. همچنین اگر چند آلارم فعال دارید می‌توانید با کلیک کردن روی On و یا Off هر یک از آن‌ها را فعال یا غیرفعال کنید.

تنظیم ساعت هشدار رایانه

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین نسخه ویندوز 10 کدام است؟ جدول مقایسه ورژن های ...
تیم پلازا03 خرداد 1401 16:30
thumbnail
آموزش ردی بوست در ویندوز 10 ؛ قابلیت ReadyBoost چیست؟
جلال آشیری14 خرداد 1400 14:00

نحوه متوقف کردن زنگ آلارم در ویندوز 8

اما چگونه آلارم ویندوز را خاموش کنیم؟ وقتی آلارم شروع به زنگ زدن می‌کند، نوتیفیکیشنی در گوشه سمت راست بالای نمایشگر ظاهر می‌شود. می‌توانید با گزینه Snooze زنگ ساعت را به تعویق بیندازید یا با گزینه Dismiss آن را خاموش کنید. تایمر تعویق انداختن (Snooze) آلارم غیرقابل تغییر است و به صورت پیش فرض در نه دقیقه تنظیم می‌شود. همچنین با کلیک کردن روی نام آلارم در زمان زنگ زدن، می‌توانید آلارم را بی‌صدا یا میوت (Mute) کنید و اپلیکیشن Alarms را باز کنید. کلیک کردن روی گزینه Dismiss باعث می‌شود که بدون باز کردن اپلیکیشن، آلارم متوقف شده و از اجرا شدن آن جلوگیری می‌شود.

تاکنون طریقه تنظیم آلارم در ویندوز 7 و 8 شرح داده شد، اما اگر بخواهید آلارمی را از اپلیکیشن Alarms حذف کنید، به چه صورت باید عمل کنید؟

روش حذف آلارم از اپلیکیشن Alarms

برای حذف یک آلارم از اپلیکیشن Alarms، اپلیکیشن را اجرا کرده و روی آلارم مورد نظر خود کلیک کنید. سپس برای حذف کردن آن، روی گزینه Delete در گوشه سمت راست بالای نمایشگر کلیک کنید. به این ترتیب، آلارم حذف می‌شود و هیچ پیام تائید دیگری مشاهده نخواهد شد.

3. روش ست کردن الارم در ویندوز ۱۰

برای تنظیم آلارم در ویندوز 10 نیز می‌توان از اپلیکیشن Alarm clock داخلی خود ویندوز استفاده کرد. به این ترتیب، برای فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر در ویندوز 10، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا عبارت Alarm را در باکس جست‌وجوی ویندوز تایپ کنید.

ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ

 • سپس روی آیکون Alarms & Clock کلیک کنید.

تنظیم آلارم در ویندوز

 • برای افزودن یک آلارم جدید روی گزینه Plug کلیک کنید. همچنین در این قسمت می‌توانید یک آلارم موجود را تنظیم کنید.
 • اکنون زمان آلارم را تنظیم کنید. در اینجا می‌توانید صدای زنگ آلارم، زمان تعویق انداختن آلارم (Snooze)، دفعات تکرار زنگ هشدار و نام آلارم را تنظیم کنید، اما این گزینه‌ها کاملاً اختیاری هستند

ست کردن الارم در ویندوز

 • سپس گزینه Save را گوشه پایین سمت راست نمایشگر کلیک کنید.

فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر

غیرفعال کردن حالت Sleep برای آلارم

لطفاً توجه داشته باشید که در اکثر کامپیوترها، نمایشگر آلارم این پیام را می‌دهد: «نوتیفیکیشن‌ها فقط زمانی نشان داده خواهند شد که کامپیوتر در حالت Sleep نباشد». بنابراین، اگر می‌خواهید آلارم زنگ بزند، کامپیوتر باید کاملاً روشن باشد.

برای جلوگیری از حالت Sleep کامپیوتر در ویندوز ۱۰ می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • عبارت Sleep را در باکس جست‌وجوی ویندوز (Windows) تایپ کنید.
 • روی گزینه Power and Sleep Settings کلیک کنید.
 • گزینه Sleep Time را در قسمت When plugged in یا در On battery، روی حالت Never قرار دهید.

تنظیم ساعت هشدار رایانه

همچنین بخوانید :

اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر با باتری کامپیوتر کار می‌کنید و آن را از حالت Sleep خارج می‌کنید، ممکن است شارژ کامپیوتر خیلی زود تمام شود.

اپلیکیشن Alarms برای تنظیم ساعت هشدار رایانه یا ست کردن تنظیمات زنگ یادآور دسکتاپ بسیار کاربردی به نظر می‌رسد و روش کار کردن با آن نیز اصلاً سخت نیست. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید به برنامه کاری و روزانه خود نظم بدهید.

4. تنظیم زنگ هشدار در ویندوز 11

برای تنظیم زنگ هشدار در ویندوز 11، ابتدا در نوار وظیفه روی آیفون جستجو کلیک کنید، در این قسمت کلمه alarm را تایپ نمایید.

ست کردن آلارم در ویندوز 11

بر Alarm & Clock کلیک کنید و سپس می توانید تنظیمات زمان دلخواه خود را اجرا کنید.

تنظیم آلارم ویندوز 11

جمع بندی

تنظیم آلارم در ویندوز برای رسیدگی به کارهای روزمره در میان کار، انجام حرکات کششی در فواصل زمانی مشخص میان کار و همچنین استراحت دادن به چشم‌ها بسیار مناسب به نظر می‌رسد؛ زیرا بسیاری از افراد هنگام کار کردن با کامپیوتر ساعت‌ها و بی‌وقفه پشت آن می‌نشینند بدون اینکه به یاد بیاورند ساعت‌ها چگونه گذشته است. به این ترتیب، شما می‌توانید با استفاده از روش‌های ست کردن الارم در ویندوز این مقاله، زنگ هشدار مورد نظر خود را در ساعت مشخصی تنظیم کنید. به‌علاوه، اگر سوال یا نظری در مورد فعال کردن زنگ هشدار در کامپیوتر دارید، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌های پلازا بیان کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
حسین
.
30 شهریور 1400، 23:02
پاسخ
0
0
سلام ببخشید من دستم خورد از منوی استارت در ویندوز 8 enstal کردم چطوری دوباره برگردونم؟؟
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401