کتاب های معروف دنیا ؛ معرفی مشهورترین و پرفروش ترین کتاب های جهان

کتاب های معروف دنیا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

به نظر شما کتاب های معروف دنیا کدام کتاب‌ها هستند؟ چند مورد از آن‌ها را خوانده‌اید؟ در این مقاله پرفروش ترین کتاب های جهان را برای شما معرفی خواهیم کرد و به بررسی داستان، درونمایه و ویژگی‌های پرفروش ترین کتاب های دنیا خواهیم پرداخت.

کتاب‌ها یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های زندگی انسان متمدن هستند. همه ما در طول زندگی خود داستان‌های متنوعی از زندگی شخصیت‌های حقیقی و خیالی را مطالعه کرده‌ایم. حتی اگر علاقه چندانی به کتاب‌ها نداشته باشید، نمی‌توانید از تاثیر غیر قابل انکار آن‌ها بر فرهنگ، تمدن و سرگرمی غافل شوید. شمار فراوانی از فیلم‌ها، سریال‌ها و بازی‌های این روزها ریشه در کتاب‌ها دارند. اچ پی لاوکرفت، جی. آر. آر. تالکین، آگاتا کریستی، لئو تولستوی، فئودور داستایوفسکی و بسیاری نویسندگان دیگر تاثیر قابل توجهی بر جهان پس از خود گذاشته‌اند. با پلازا همراه باشید تا به پرفروش ترین کتاب های جهان بپردازیم.

در ویدیوی زیر «پرفروش ترین کتاب های جهان در طول تاریخ» را تماشا کنید:

فهرست مطالب:

کتاب های معروف دنیا

در تهیه این فهرست از لحاظ کردن کتاب‌های مصور، آموزشی و مذهبی خودداری کرده‌ایم. از طرفی آمار قابل اعتمادی از فروش بسیاری از کتاب‌های مشهور و محبوب تاریخ چون کنت مونت کریستو وجود ندارد و به همین دلیل به آن‌ها نپرداخته‌ایم. در ادامه با معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های جهان آشنا می‌شویم. پس اگر شما نیز از جمله افراد خوره مطالعه هستید در ادامه با ما همراه باشید.

1. کتاب شازده کوچولو (The Little Prince) ؛ از کتاب های معروف دنیا

معروف ترین کتاب های دنیا

 • نویسنده: آنتوان دو سنت‌ اگزوپری (Antoine de Saint-Exupéry)
 • نخستین چاپ در سال: 1943
 • فروش تقریبی: 200 میلیون نسخه

شازده کوچولو شاهکار محبوب و ماندگار ادبیات فرانسه بوده و به عنوان یکی از معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های جهان شناخته می‌شود. پس از مرگ اگزوپری در جریان جنگ جهانی دوم، رژیم ویشی فرانسه خرید و فروش کتاب‌های او را ممنوع کرد. رمان شازده کوچولو پس از پیروزی متحدین و آزادی فرانسه منتشر شد. داستان این کتاب روایتگر سفرهای شاهزاده جوانی به سیارات مختلفی از جمله زمین است. اگزوپری در معروف‌ترین نوشته خود به مفاهیم عمیقی چون تنهایی، دوستی، عشق و فقدان می‌پردازد. علی‌رغم ظاهر کودکانه این کتاب، می‌توان آن را نگاهی پخته، حساب‌شده و بزرگسالانه به زندگی و طبیعت بشریت دانست. این اثر تاکنون به 361 زبان مختلف ترجمه شده و منبع برداشت آثار سینمایی، نمایشی، تلویزیونی و صوتی متعددی قرار گرفته است.

با آغاز جنگ جهانی دوم، اگزوپری به عنوان خلبان برای محافظت از کشور خود داوطلب شد. پس از شکست فرانسه و اشغال آن به وسیله نازی‌ها، او و دوستانش به آمریکای شمالی گریختند. اگزوپری یکی از برجسته‌ترین سخنرانان نیروهای مقاومت فرانسه بود و تمامی تلاش خود را برای ترغیب آمریکا به دخالت در جنگ به کار بست. در این زمان او بسیاری از داستان‌های خود از جمله شازده کوچولو را به رشته تحریر درآورد؛ اثری ماندگار که تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان شد.

2. کتاب داستان دو شهر (A Tale of Two Cities) ؛ از کتاب های معروف دنیا

پرفروش ترین کتاب های جهان

 • نویسنده: چارلز دیکنز (Charles Dickens)
 • نخستین چاپ در سال: 1859
 • فروش تقریبی: 200 میلیون نسخه

نام داستان دو شهر به قلم چارلز دیکنز در میان اسم کتاب های معروف و پرفروش دنیا به چشم می‌خورد. این رمان تاریخی در دو شهر لندن و پاریس و قبل و در حین انقلاب فرانسه روایت می‌شود. در این کتاب با یک پزشک فرانسوی همراه می‌شویم که 18سال در پاریس زندانی بوده و سپس آزاد می‌شود و به لندن می‌رود تا با دخترش که پیش از این هرگز ملاقات نکرده، زندگی کند. داستان دو شهر یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان است. از این کتاب بارها و بارها برای ساخت برنامه‌های تلویزیونی، رادیویی و نمایشی الهام گرفته شده است. تأثیراتی که داستان دو شهر، از پرفروش ترین رمان های دنیا، بر فرهنگ عامه گذاشته است نیز قابل چشم‌پوشی نیست.

3. کتاب ارباب حلقه ها (The Lord of the Rings) ؛ از کتاب های معروف دنیا

اسم کتاب های معروف و پرفروش دنیا

 • نویسنده: جی. آر. آر. تالکین (J. R. R. Tolkien)
 • نخستین چاپ در سال: 1954
 • فروش تقریبی: 150 میلیون نسخه

دیگر کمتر کسی است که با مجموعه فانتزی بی‌نظیر جی. آر. آر. تالکین آشنایی نداشته باشد. تالکین ارباب حلقه‌ها را به عنوان دنباله‌ای بر کتاب هابیت به رشته تحریر درآورد. ماجرای این کتاب‌ها در دنیایی خیالی به نام سرزمین میانه رخ می‌دهد. سومین ضلع مثلث فانتزی تالکین کتاب سیلماریلیون است. تالکین داستان خود را ابتدا در قالب یک رمان پدید آورد، اما ناشر او تصمیم به تقسیم آن به سه کتاب گرفت.

جهان خلق‌شده توسط این نویسنده را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین پدیده‌های ادبی تاریخ دانست. بسیاری از داستان‌های فانتزی پس از این اثر، از آن الهامات قابل توجهی گرفتند. روایت حماسی و گسترده، شخصیت‌های پخته و دوست‌داشتنی و قصه‌ای عمیق، ماندگار و فراموش‌نشدنی، ارباب حلقه‌ها را به یکی از بهترین کتاب‌های فانتزی تبدیل کرده‌اند. تالکین علاوه بر پرداخت داستانی درگیرکننده، جهانی شلوغ و مملو از رویدادهای تاریخی و فرهنگ‌های مختلف پدید آورده است.

هر کدام از نژادهای سرزمین میانه، از الف‌ها گرفته تا اورک‌ها، تاریخچه و زبان مخصوص به خود را دارند. مجموعه ارباب حلقه‌ها و آثار مرتبط با آن از مهم‌ترین کتاب‌های تاریخ بوده و مطالعه آن بر همگان از واجبات است. آثار سینمایی اقتباسی از این مجموعه را می‌توان از موفق‌ترین و ماندگارترین فیلم‌های سینما دانست. تاکنون بازی‌های ویدیویی متعددی نیز بر اساس دنیای تالکین ساخته شده‌اند که از بهترین آن‌ها می‌توان به Middle Earth: Shadow of Mordor و دنباله آن اشاره کرد. همچنین در سال‌ 2022 (1401) شاهد انتشار سریالی از این دنیا توسط شبکه اینترنتی آمازون بودیم. از اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت کسب کنید.

4. کتاب کیمیاگر (The Alchemist) ؛ از کتاب های معروف دنیا

کتابهای معروف دنیا با بیشترین فروش

 • نویسنده: پائولو کوئلیو (Paulo Coelho)
 • نخستین چاپ در سال: 1988
 • فروش تقریبی: 150 میلیون نسخه

پائولو کوئلیو را می‌توان یکی از پرکارترین و موفق‌ترین نویسندگان معاصر دانست. او در طول دوران کاری خود بیش از 30 کتاب مختلف را به رشته تحریر درآورده است. محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوشته کوئلیو رمان کیمیاگر به حساب می‌آید. این کتاب قصه‌ای تمثیلی از سفر چوپانی به نام سانتیاگو از جنوب اسپانیا به اهرام مصر را دنبال می‌کند. کوئلیو این رمان را تنها در دو هفته نگاشت. ایده اصلی کتاب کیمیاگر را می‌توان سرنوشت دانست. در طول 20 سال گذشته نسخه‌های مصور متعددی از کیمیاگر منتشر شده‌اند.

از برجسته‌ترین نقاط قوت این کتاب می‌توان به نحوه جذاب چینش کلمات در آن توسط کوئلیو و روایت زیبا و به یاد ماندنی اشاره کرد. کیمیاگر در قلب خود اثری مثبت و امیدبخش بوده و تاثیر فراوانی بر مخاطبان خود می‌گذارد. کوئلیو در طول رمان مدام بر اهمیت سرنوشت و مسیر رسیدن به آن تاکید می‌کند. او به مفاهیمی چون ایمان، امید و عبادت پرداخته و نقش مهم آن‌ها در زندگی انسان را به یاد خوانندگان خود می‌آورد. در مجموع، کیمیاگر را می‌توان یکی از هیجان‌انگیزترین رمان‌های تمثیلی تاریخ به حساب آورد.

5. کتاب هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)

معروف ترین کتاب های دنیا

 • نویسنده: جی.کی. رولینگ (J.K. Rowling)
 • نخستین چاپ در سال: 1997
 • فروش تقریبی: 120 میلیون نسخه

هری پاتر یکی از معروف‌ترین و پرفروش ترین کتاب های جهان است. این مجموعه کتاب‌ها در کشورمان نیز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده و طرفداران زیادی دارند. نخستین قسمت از داستان‌های هری پاتر، جدیدترین اثر حاضر در این فهرست به حساب می‌آید. تاثیر هری پاتر بر فرهنگ مدرن دنیا غیر قابل انکار است. جهان غنی، شخصیت‌های دوست‌داشتنی، داستان هیجان‌انگیز و درگیرکننده و سبک نویسندگی جذاب رولینگ از برجسته‌ترین نقاط قوت این مجموعه هستند. رولینگ کتاب هری پاتر و سنگ جادو را در طول پنج سال نگاشت. این رمان نخستین بار در سال 1997 در انگلستان منتشر شد. منتقدان این کتاب را یکی از بهترین آثار آن سال دانسته و جوایز متعددی را به آن اعطا کردند.

هری پاتر و سنگ جادو تاکنون به 73 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. هشت فیلم سینمایی با اقتباس از این مجموعه ساخته شده که هر کدام آثاری خوش‌ساخت و وفادار به قصه‌های رولینگ بوده‌اند. بسیاری از صاحب‌نظران عرصه ادبیات سبک نویسندگی رولینگ را با جین آستن، رولد دال و هومر مقایسه کرده‌اند. آستن یکی از نویسنده‌های مورد علاقه رولینگ است.

برخی گروه‌های مذهبی رولینگ را به گنجاندن مفاهیم جادوگری در داستانی قهرمانانه و ارائه آن به کودکان متهم کرده‌اند. با این وجود برخی دیگر از کارشناسان مذهبی این آثار را روایتی جذاب از روابط دوستانه و اهمیت جان‌فشانی در راه نجات دنیا عنوان می‌کنند. در هر صورت هری پاتر یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان بوده و مطالعه آن به تمامی علاقه‌مندان به ادبیات فانتزی توصیه می‌شود. برای آشنایی با مجموعه کتاب های هری پاتر می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

6. کتاب مرشد و مارگاریتا (The Master and Margarita)

پرفروش ترین کتابهای ۲۰۲۲

 • نویسنده: میخائیل بولگاکف (Mikhail Bulgakov)
 • نخستین چاپ در سال: 1967
 • فروش تقریبی: 100 میلیون نسخه

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین و البته پرفروش‌ترین کتاب‌های قرن بیستم میلادی را می‌توان مرشد و مارگاریتا دانست. شاهکار سورئال میخائیل بولگاکف روایتی طعنه‌آمیز، جادویی و گیرا از مذهب، سیاست، اجتماع، عشق و انسانیت است. وی این کتاب را در طی 12 سال و در بحبوحه رژیم استالین نگاشت. مرشد و مارگاریتا نخستین بار به شکلی سانسور شده در مجله مسکو چاپ شد. در سال‌های پس از آن نسخه کامل کتاب به دست ناشران فرانسوی رسید و سرانجام در سال 1969 منتشر گشت.

داستان مرشد و مارگاریتا ماجراهای شخصیت‌های مختلف در دو دوره تاریخی را روایت می‌کند. یکی از این خطوط داستانی به سفر شیطان و نوکرانش به مسکو پرداخته و دیگری درگیری‌های یکی از فرمانداران رومی در اورشلیم را دنبال می‌کند. بولگاکف در طی این دو داستان به خوبی خط باریکی بین خیر و شر، بی‌گناهی و گناهکاری و شجاعت و بزدلی کشیده و دغدغه جهانی آزاد را مطرح می‌کند.

مهم‌ترین مفاهیم مرشد و مارگاریتا عشق و احساسات هستند. بولگاکف در طول داستان اشارات متعددی به افسانه فاوست و اشعار گوته کرده و آن‌ها را زمینه مطرح ساختن برخی از نکات داستانی خود قرار می‌دهد. دیالوگ‌های جذاب بین شخصیت‌های پونتیوس پیلاطس و مسیح را می‌توان الگو گرفته از شاهکارهای ماندگار داستایوفسکی چون برادران کارامازوف دانست. از طرفی برخی از فصول کتاب نیز به وضوح از آنا کارنینای لئو تولستوی الگوبرداری کرده‌اند. امروزه دو موزه با هدف ادای احترام به بولگاکف و رمان تاثیرگذار او احداث شده‌اند. هنرمندان بزرگی چون میک جگر، گروه Pearl Jam و پتی اسمیت در آثار خود از نوشته‌های بولگاکف الهام گرفته‌اند. تاکنون چندین فیلم، انیمیشن و سریال بر اساس این کتاب ساخته شده که هیچ‌کدام به موفقیت چندانی دست نیافتند. اگر به کتاب‌های هجوآمیز، عمیق و مملو از شخصیت‌های جذاب و به یاد ماندنی علاقه دارید، مرشد و مارگاریتا را از دست ندهید.

7. کتاب و سپس هیچ‌کس نبود (And Then There Were None)

کتاب های پرفروش نیویورک تایمز

 • نویسنده: آگاتا کریستی (Agatha Christie)
 • نخستین چاپ در سال: 1939
 • فروش تقریبی: 100 میلیون نسخه

آگاتا کریستی را ملکه ژانر معمایی می‌خوانند و عجیب نیست که نام کتابش را بین کتابهای معروف دنیا با بیشترین فروش ببینیم. کتاب و سپس هیچ‌کس نبود، رمانی معمایی است که به گفته‌ی خود کریستی، نوشتنش بسیار سخت‌تر از سایر آثارش بود. این کتاب را می‌توان رتبه اول پرفروش‌ترین و معروف ترین کتاب های دنیا در ژانر معمایی دانست. این کتاب درباره ده غریبه است که به یک جزیره می‌روند و سپس توسط میزبانشان به قتل متهم می‌شوند. اگر از طرفداران ژانر معمایی هستید، مطالعه کتاب و سپس هیچ‌کس نبود، از پرفروش ترین کتاب های جهان، را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

8. کتاب شیر، کمد، جادوگر (The Lion, the Witch and the Wardrobe)

پرفروش ترین کتاب های روانشناسی

 • نویسنده: سی. اس. لوئیس (C. S. Lewis)
 • نخستین چاپ در سال: 1950
 • فروش تقریبی: 85 میلیون نسخه

فهرست معروف ترین کتاب های دنیا را با یکی دیگر از آثار محبوب ادامه می‌دهیم. بدون شک تا کنون نام نارنیا به گوشتان خورده. کتاب شیر، کمد، جادوگر در واقع اولین کتاب از مجموعه نارنیا است که بعدها چندین فیلم نیز از آن ساخته شد. داستان این کتاب در سرزمین خیالی نارنیا روایت می‌شود؛ جایی که حیوانات سخن می‌گویند و موجودات افسانه‌ای وجود دارند.

داستان از جایی شروع می‌شود که چهار کودک به خانه‌ای قدیمی و بزرگ نقل مکان می‌کنند و سپس کوچک‌ترین آن‌ها، به طور اتفاقی، دروازه‌ی دنیای نارنیا را در پشت یک کمد پیدا می‌کند. این چهار خواهر و برادر به نارنیا می‌روند و سپس طبق پیشگویی‌های قدیمی، سعی می‌کنند این سرزمین را از دست یک جادوگر ظالم نجات دهند. اگرچه این کتاب برای بچه‌ها نوشته شده، اما خواندن آن برای بزرگسالان نیز لذت‌بخش است. پس اگر از دوستداران کتاب‌های فانتزی هستید، کتاب شیر، کمد، جادوگر که از معروف ترین کتاب های دنیا است می‌تواند انتخاب مناسبی برای مطالعه باشد.

9. کتاب کد داوینچی (Da Vinci Code) ؛ از کتاب های معروف دنیا

پرفروش ترین رمان های دنیا

 • نویسنده: دن براون (Dan Brown)
 • نخستین چاپ در سال: 2003
 • فروش تقریبی: 80 میلیون نسخه

کتاب کد داوینچی یا راز داوینچی اثر دن براون یکی از معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا است. این کتاب در سال 2003 توسط دن براون نویسنده سرشناس کتاب‌های معمایی و جنایی منتشر شد. پس از انتشار، کتاب کد داوینچی با استقبال بی‌نظیر کتاب‌خوان‌های سراسر جهان مواجه شد و هزاران نسخه به فروش رسید. موفقیت این کتاب پرفروش به حدی بود که تنها به فاصله چند سال از انتشار آن، یک فیلم سینمایی و یک بازی کامپیوتری بر اساس این داستان ساخته شد که این آثار هم با استقبال گسترده روبرو شدند.

کتاب پرفروش کد داوینچی دومین اثر از سه گانه دن براون است. اولین داستان از این سه گانه، به نام فرشتگان و شیاطین، در سال 2000 منتشر شد و سومین داستان این سه گانه نیز به نام نماد گمشده در سال 2009 به انتشار رسید. نماد گمشده از جمله پرطرفدارترین کتاب های جهان است که در سال 2003 و همزمان با انتشارش بازار را به تسخیر خود درآورد و فروشش حتی از کتاب افسانه‌ای هری پاتر نیز پیشی گرفت. کد داوینچی تا کنون به 44 زبان ترجمه شده و 80 میلیون نسخه از آن نیز در دنیا به فروش رفته است.

کتاب پرفروش کد داوینچی داستان یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت را روایت می‌کند.طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده و صاحب فرزند شده‌ است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا، قصد پنهان کردن آن‌ها را دارند. در ادامه و طی ماجراهایی شخصی ناشناس اسقف اعظم را تهدید می‌کند تا جام مقدس را به او بدهد. در این راه سوفی نوه ناتنی اسقف اعظم به کمک نمادشناسی به نام رابرت لنگدان در تلاش‌اند تا جلوی این اتفاق را بگیرند. این ماجراها در کشورهای فرانسه و بریتانیا به وقوع می‌پیوندند. در بستر داستان به تئوری‌ها و نمادهای مشهور دیگری نیز اشاره می‌شود و زوایای پنهان آنان مورد بررسی قرار می‌گیرند برای مثال این که لئوناردو داوینچی همجنسگرا بوده‌ و نقاشی معروف مونالیزا در واقع پرتره داوینچی از خودش به شکل یک زن است.

10. کتاب ناطور دشت (The Catcher in the Rye)

کتاب های معروف دنیا

 • نویسنده: جی.دی سلینجر (J. D. Salinger)
 • نخستین چاپ در سال: 1951
 • فروش تقریبی: 65 میلیون نسخه

یکی دیگر از معروف ترین کتاب های دنیا کتاب ناتور دشت یا ناطور دشت اثر نویسنده آمریکایی جروم دیوید سلینجر است که در لیست پرفروش ترین رمان های جهان نیز قرار دارد. این کتاب اولین بار در سال 1945 و به صورت چند قسمتی و دنباله‌دار به انتشار رسید و پس از استقبال بالای خوانندگان تصمیم بر این شد که در سال 1951 نسخه تک جلدی آن منتشر شود. داستان ناتور دشت در ابتدا با هدف مخاطبان بزرگسال به چاپ رسید اما از آنجا که درون مایه داستان آن در مورد حس طغیانگری و گذر از نوجوانی به بزرگسالی است، مورد توجه تعداد بیشماری از خوانندگان نوجوان نیز قرار گرفت.

داستان ناتور دشت درمورد نوجوانی 17 ساله به نام هولدن کالفیلد است که در یک مرکز روانی بستری است و قصد دارد وقایعی که از سر گذرانده را برای مشاور خود تعریف کند. اتفاقاتی که منشاء بیماری روحی اوست. داستان از شانزده سالگی هولدن آغاز می‌شود، زمانی که هولدن به دلیل ضعف تحصیلی از مدرسه شبانه روزی خود اخراج می‌شود و باید به خانه بازگردد. اما تا رسیدن نامه مدیر به والدین هولدن سه روز فرصت دارد. هولدن تصمیم می‌گیرد که این سه روز را به جای بازگشت به حانه، گشت و گذاری بی‌هدف داشته باشد و دنیای بیرون را کشف کند. این سه روز سفر و گشت و گذار، نمادی است از سفر هولدن از نوجوانی به دنیای بزرگسالی و از دست دادن معصومیتش در جامعه پر هرج و مرج آمریکا.

این کتاب پرفروش و محبوب، روی نوجوانان بسیاری تاثیر گذاشته است اما یکی از عجیب‌ترین تاثیرات آن در پرونده قتل جان لنون به چشم می‌خورد. مارک دیوید چپمن که به جرم قتل موسس گروه بیتلز دستگیر شد در اعترافات خود اعلام کرد که تحت تاثیر کتاب ناطور دشت مرتکب این قتل شده است. جالب است بدانید که ناطور دشت علی‌رغم اینکه از پرفروش ترین رمان های جهان است در دهه 90 میلادی به دلیل محتوای نامناسب در برخی مناطق آمریکا ممنوع شد.

11. کتاب کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird) ؛ از کتاب های معروف دنیا

معروف ترین کتاب های دنیا

 • نویسنده: هارپر لی (Harper Lee)
 • نخستین چاپ در سال: 1960
 • فروش تقریبی: 40 میلیون نسخه

رمان کشتن مرغ مقلد یکی از پرفروش ترین رمان های جهان به قلم هارپر لی است. این کتاب اولین بار در سال 1960 به چاپ رسید و در سال 1964 موفق به دریافت جایزه پولیتزر شد. کتاب کشتن مرغ مقلد یکی از پرطرفدارترین کتاب های جهان است که هنوز هم با وجود گذشت سالیان سال از انتشار آن در فهرست محبوب‌ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا قرار دارد به طوریکه تا کنون بیش از 40 میلیون نسخه از آن به فروش رفته است.

داستان کتاب کشتن مرغ مقلد از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی به نام اتیکاس فینچ است. اتیکاس فینچ پرونده دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را بر عهده می‌گیرد که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفیدپوست در در شهر کوچکی به نام میکوم، آلاباما دستگیر شده است. مردم شهر میکوم در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند. اتیکاس فینچ، وکیلی انسان‌دوست، جسور و شجاع و پدری مهربان و دوست‌داشتنی است. او با قدرت و بی‌باکی از عدالت و انسانیت دفاع می‌کند و در مقابل تعصب، نفرت و خشونت نژادی و ریاکاری مردم می‌ایستد. کتاب کشتن مرغ مقلد به دلیل پرداختن به مسائل انسانی و بشردوستانه، مورد تحسین بسیاری از منتقدان ادبی و کتابخوان‌های سراسر جهان قرار دارد.

12. کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد (Who Moved My Cheese)

پرفروش ترین کتاب های جهان

 • نویسنده: اسپنسر جانسون (Spencer Johnson)
 • نخستین چاپ در سال: 1998
 • فروش تقریبی: 30 میلیون نسخه

یکی از پرفروش ترین کتاب های روانشناسی دنیا، کتابی است به قلم اسپنسر جانسون. نام کامل این کتاب «چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟ یک راه بی‌نظیر برای کنار آمدن با تغییر در کار یا زندگی» است. این کتاب انواع عکس‌العمل افراد نسبت به تغییرات بزرگ در زندگی و کار را در قالب یک داستان بررسی می‌کند. در کتاب چه کسی پنیر مرا جابجا کرد، دو آدم و دو موش وجود دارند که در یک هزارتو گیر افتاده‌اند و به دنبال یک تکه پنیر می‌گردند. پنیر در اینجا نماد موفقیت است. جانسون با استفاده از این چهار شخصیت در واقع چهار عکس‌العمل اصلی افراد نسبت به تغییر را به تصویر می‌کشد.

پرفروش ترین کتاب های جهان در سال‌های اخیر

هرساله کتاب‌های بسیاری نگارش و منتشر می‌شوند. این کتاب‌ها اکثرا در ژانر داستانی و رمان نوشته می‌شوند اما کتاب‌های بسیاری نیز با موضوعات دیگری به رشته نگارش در می‌آیند که حتی موفق می‌شوند تا رکورد فروش سال را از آن خود کنند. در این بخش معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا در سال‌های اخیر را معرفی کرده و نگاهی اجمالی به هریک می‌اندازیم.

1. کتاب سرزمین موعود (A Promised Land) ؛ از کتاب های معروف دنیا 2020

اسم کتاب های معروف و پرفروش دنیا

 • نویسنده: باراک اوباما (Barack Obama)
 • نخستین چاپ در سال: 2020

رتبه اول در لیست معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا در سال 2020 به کتاب سرزمین موعود اثر رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی باراک اوباما تعلق دارد. این کتاب در تاریخ 17 دسامبر 2020 در آمریکا منتشر شد. استقبال از این اثر باراک اوباما به قدری شگفت‌انگیز بود که در روز اول انتشار 887000 نسخه از آن در آمریکا و کانادا به فروش رفت. پیش از این رکورد فروش روز نخست انتشار از آن کتاب همسر باراک اوباما یعنی میشل اوباما برای کتاب “شدن” بود که این رکورد در سال 2020 با کتاب سرزمین موعود شکسته شد. این استقبال به همینجا ختم نشده و پس از سه روز سرزمین موعود به چاپ دوم رسید.

کتاب سرزمین موعود که چهارمین کتاب اوباما محسوب می‌شود، گزارش دقیقی از هشت سال ریاست‌جمهوری اوباما در سال‌هایی بحرانی تاریخ آمریکا است. گزارش کوششی همه‌جانبه و تمام‌عیار برای پیروزی در انتخابات به عنوان نخستین رئیس‌جمهور آفریقایی_آمریکایی و گزارش رویکردی کم‌وبیش نو در خط‌مشی سیاسی و اجتماعی رهبری آمریکا و مواجهه این‌کشور با دولت‌ها و ملت‌های جهان.

2. کتاب اتاقی که در آن اتفاق افتاد (The Room Where It Happened)

کتابهای معروف دنیا با بیشترین فروش

 • نویسنده: جان بولتون (John Bolton)
 • نخستین چاپ در سال: 2020

به نظر می‌رسد سال 2020 سال پیشتازی کتب غیر داستانی باشد چرا که رتبه دوم معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا در سال 2020 نیز متعلق به سیاستمداری دیگر است. کتاب اتاقی که در آن اتفاق افتاد نوشته جان بولتون مشاور امنیت ملی در دولت دونالد ترامپ است. جان بولتون یکی از چهره‌های کهنه‌کار حزب جمهوری‌خواه در ایالات متحده آمریکا است که مشاغل و مسئولیت‌های متعددی را در دولت‌های مختلف این کشور برعهده داشته است. سفیر دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در دولت جرج بوش و مشاور امنیت ملی رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی دونالد ترامپ،یکی از مطرح‌ترین سمت‌هایی است که بولتون در طول زندگی سیاسی‌اش برعهده داشته است.

بولتون که در سال 2018 به سمت مشاور امنیت ملی منصوب شد یکی از ضد ایرانی‌ترین چهره‌های سیاست خارجی آمریکا است. بولتون به مدت 17 ماه در ابن سمت فعالیت کرد و پس از این مدت از سمت خود کناره‌گیری کرد. بولتون در سال 2020 کتاب خود با عنوان اتاقی که در آن اتفاق افتاد را منتشر کرد و در این کتاب از رویدادهای سیاسی و اتفاقات پشت پرده دولت ترامپ پرده برداشت. بولتون در این کتاب از چرایی کاهش قدرت این کشور و افول جایگاه آن در دنیا سخن گفته است و در این روند شخص ترامپ را مقصر تمام این اتفاقات دانسته است. کتاب پرفروش اتاقی که در آن اتفاق افتاد در روز نخست انتشار بیش از 780 هزار نسخه به فروش رسید و یکی از پرفروش ترین کتاب های موجود در بازار در سال 2020 لقب گرفت.

3. کتاب زمانی برای بخشش (A Time for Mercy)

معروف ترین کتاب های دنیا

 • نویسنده: جان گریشام (John Grisham)
 • نخستین چاپ در سال: 2020

جان گریشام نویسنده مشهور آمریکایی است که به نوشتن رمان‌های جنایی و معمایی شهرت دارد. این نویسنده در سال 2020 از جدیدترین داستان خود به نام زمانی برای بخشش رونمایی کرد که با استقبال گسترده طرفداران این سبک داستان‌ها مواجه شد. این کتاب پرفروش ترین کتاب سال 2020 و یکی از پرطرفدارترین کتاب های جهان در ژانر جنایی و معمایی است. در این کتاب با شیوه معمول داستان سرایی گریشام مواجه هستیم. ماجراهای معمایی، درگیری‌های قانونی و روند مرموز از ویژگی‌های بارز داستان‌های گریشام است.

زمانی برای بخشش به قلم جان گریشام، سومین جلد از سری داستان‌های جیک بریجنس به شمار می‌رود.  جدیدترین اثر جان گریشام، داستاننوجوان 16 ساله‌ای را روایت می‌کند که در سال 1990 به قتل یک نماینده مجلس در شهر کلنتن متهم می‌شود.

4. کتاب چراغ‌های سبز (Greenlights) ؛ از کتاب های معروف دنیا 2020

پرفروش ترین کتابهای ۲۰۲۲

 • نویسنده: متیو مک کانهی (Matthew McConaughey)
 • نخستین چاپ در سال: 2020

یکی دیگر از معروف ترین و پرفروش ترین کتاب های دنیا در سال 2020 متعلق به اثر هنرپیشه محبوب و مشهور آمریکایی یعنی متیو مک کانهی به نام چراغ‌های سبز است. متیو مک کانهی هنرپیشه برنده اسکار است که در این کتاب در مورد فلسفه زندگی خود و رنج‌هایش سخن گفته است. متیو مک کانهی در این کتاب از جهان‌بینی خود در زندگی که حاصل سال‌ها تجربه رنج و سختی است پرده برمی‌دارد. چراغ‌های سبز مملو از داستان‌های جالب، جمله‌های حکیمانه و درس‌هایی از زندگی است که از دل سختی‌ها به وجود آمده‌اند و همگی از راز زندگی همراه با رضایت و شادی قلبی می‌گویند.

از متن کتاب:

همیشه می‌نوشتم تا بتوانم فراموش کنم. فکر‌کردن به بازنگری در زندگی و افکارم آزاردهنده بود. گمان نمی‌کردم از حملِ این زندگی و افکار لذت ببرم. اخیرا جرات پیدا کرده‌ام به نوشته‌هایم در این سی‌و‌پنج سال ــ درباره‌ی کسی‌که پنجاه سال بوده‌ام ــ نگاهی بیندازم. و می‌دانید چه شد؟ بیش‌تر از چیزی‌که فکر می‌کردم از بودن در کنار خودم لذت بردم. خندیدم… گریه کردم… فهمیدم بیش‌تر از حد انتظارم لحظه‌ها را به خاطر دارم… و کم‌تر فراموش کرده‌ام.
این یک نامه‌ی عاشقانه است: برای زندگی.

5. کتاب کاست (Caste)

کتاب های پرفروش نیویورک تایمز

 • نویسنده: ایزابل ویلکرسون (Isabel Wilkerson)
 • نخستین چاپ در سال: 2020

کتاب کاست اثر ایزابل ویلکرسون از کتب پرطرفدار، پرفروش و تحسین شده سال 2020 است. درون مایه داستان این کتاب پرفروش که از پرفروش ترین کتاب های دنیا است، نژاد پرستی و اثرات مخرب آن بر جامه آمریکاست. کتاب کاست در قالب بررسی زندگینامه مالکوم ایکس به موضوع نژادپرستی می‌پردازد. مالکوم ایکس فعال مدنی سیاهپوست و مسلمان آمریکایی بود که برای احقاق حقوق سیاهپوستان فعالیت می‌کرد. مالکوم ایکس در ابتدا نحت تاثیر اندیشه‌های الایجا محمد به ضدیت و دشمنی کامل با سفید پوستان پرداخت اما پس از اعزام به سفر حج به برابری کامل انسان‌ها اعتقاد پیدا کرد و در راستای احقاق حق سیاهپوستان و برابری آنان با سفیدپوستان تلاش کرد.

6. کتاب چهار باد (The Four Winds) ؛ از کتاب های معروف دنیا 2021

پرفروش ترین کتاب های روانشناسی

 • نویسنده: کریستین هانا (Kristin Hannah)
 • نخستین چاپ در سال: 2021

کتاب چهار باد اثر کریستین هانا از کتاب های پرفروش نیویورک تایمز بود. این کتاب که در ژانر داستانی تاریخی نوشته شده است، داستان خانواده‌ای را در سال 1934 در ایالت تگزاس آمریکا روایت می‌کند. در این سال و سال‌های بعد خشکسالی شدیدی گریبانگیر آمریکا شده و میلیون‌ها نفر بیکار می‌شوند. در این کتاب با زنی به نام السا همراه می‌شویم که مانند بسیاری از اهالی تگزاس مجبور است بین دوراهی ترک تگزاس به مقصد کالیفرنیا یا ماندن در زمین‌های کشاورزی‌اش، یکی را انتخاب کند. این کتاب مفاهیم مربوط به عشق، امید و قهرمانی را در دوران رکود آمریکا به تصویر می‌کشد.

سوالات متداول

پرفروش ترین کتاب جهان چیست؟

کتاب شازده کوچولو از آنتوان دو سنت اگزوپری و داستان دو شهر از چارلز دیکنز با فروش تقریبی 200 میلیون نسخه پرفروش ترین کتاب‌های جهان هستند.

کلام آخر

در این مقاله با پرفروش ترین و معروف ترین کتاب های دنیا آشنا شدیم. پرفروش ترین کتاب های دنیا که جذاب، عمیق و مملو از مفاهیم مهم و انسانی که هر کدام جایگاهی والا در دنیای ادبیات را به خود اختصاص داده‌اند. نظر شما در مورد این کتاب‌ها چیست؟ کدام یک از کتاب‌های موجود در لیست پرفروش ترین کتاب های دنیا را مطالعه کرده‌اید؟ به نظرتان کدامیک از کتاب‌های منتشر شده در سال 2022 می‌توانند به فهرست پرفروش ترین کتابهای ۲۰۲۲ راه پیدا کنند؟ نظرات خود را در مورد این مطلب در کادر پایین و قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402