معرفی پرنسس های دیزنی محبوب و معنای اسم آنها

پرنسس های دیزنی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دیدن کارتون همیشه احساس خوبی به مخاطب می‌دهد و بخش عمده‌ای از کودکی بچه‌های نسل قدیم و جدید، با پرنسس های دیزنی گذشته و می‌گذرد. از این‌رو در مقاله پیش‌رو قصد داریم تا به معرفی شاهزاده خانم‌های دیزنی بپردازیم.

بخش شیرین کودکی بسیاری از ما را شخصیت‌های فانتزی و پرماجرای کتاب داستا‌ن‌ها رقم زدند. این شخصیت‌ها، از موجودات عجیب و غریب گرفته تا پرنسس‌هایی همچون سفید برفی و سیندرلا، سفرهای خیالی به یادماندنی به دنیای خود را برایمان به یادگار گذاشتند. کمپانی والت دیزنی تقریباً همه این پرنسس‌ها را در قالب انیمیشن ارائه و این قصه‌ها را برای کودکان و حتی بزرگسالان جاودانه کرد.

تا کنون کارتون‌های بسیاری درباره شخصیت فیلمهای پرنسسی ساخته شده‌ است. اما نکته قابل تأمل راز انتخاب نام این پرنسس‌هاست؛ چیزی که شاید تا به حال به آن فکر نکرده‌ایم و یا شاید هم خیلی‌ها را کنجکاو کرده باشد. دختران دیزنی چیزی فراتر از چهره‌ها و نام‌های زیبا دارند. با این مقاله از پلازا همراه شوید تا با داستان پرنسس های جادویی و رمز و راز نام این شخصیت‌های محبوب آشنا شوید.

پرنسس های جدید دیزنی / پرنسس های دیزنی
معنای اسم پرنسس های محبوب

فهرست مطالب:

معرفی پرنسس های دیزنی و معنی اسم آن ها

انیمیشن‌های ساخته شده براساس پرنسس های دیزنی از 13 پرنسس رسمی و چندین پرنسس غیررسمی تشکیل شده‌اند. اکثر شخصیت‌های زیر به عنوان «پرنسس رسمی دیزنی» تأیید شده و با عنوان «پرنسس» (شاهزاده خانم) قبل از نامشان خطاب می‌شوند. اگرچه زشتی یا زیبایی امری درونی است، اما از آنجایی که اکثر این شاهزاده‌خانم‌ها افرادی مهربان و دوست‌داشتنی هستند که همیشه به دوستان و اطرفیانشان کمک می‌کنند و با حیوانات و انسان‌ها رفتار شایسته‌ای دارند، شاید بی‌راه نباشد اگر بگوییم چیزی تحت عنوان زشت ترین پرنسس دیزنی وجود ندارد و همه‌ی آن‌ها زیبا هستند.

در ادامه اسم پرنسس های دیزنی و معنی نام پرنسس های والت دیزنی همراه با عکس پرنسس های کارتونی زیبا آورده شده‌ است. برای آشنایی با شخصیت های کارتونی معروف دختر همراه ما بمانید

سفید برفی (Snow White) از محبوب ترین پرنسس های دیزنی

جدیدترین پرنسس دیزنی / پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: مثل برف سپید و لطیف
 • ریشه اسم: انگلیسی
 • عنوان انیمیشن: سفیدبرفی و هفت کوتوله (Snow White and the Seven Dwarfs)

لیست معرفی پرنسس های دیزنی را با سفید برفی آغاز می‌کنیم. همان‌طور که در معنی اسم پرنسس های دیزنی دیدیم سفید برفی به معنای سفید و لطیف است. سفید برفی از به‌یادماندنی‌ترین شخصیت فیلمهای پرنسسی و قهرمان اصلی کارتون سفید برفی و هفت کوتوله محصول سال 1937 دیزنی است. این کاراکتر بر اساس افسانه‌ای آلمانی به نام «Schneewittchen»، به معنی سفید برفی، ساخته شده‌ است. سفید برفی افتخار این را دارد که از اولین پرنسس های والت دیزنی در اولین پویانمایی شاخص دیزنی باشد و راه را برای شاهزاده خانم‌های بعدی هموار کند. آدریانا کاسلوتی (Adriana Caselotti)، بازیگر، خواننده و صداپیشه آمریکایی، دوبله کاراکتر سفیدبرفی را بر‌ عهده داشت. عشق واقعی سفید برفی شاهزاده‌ای‌ است که توانست با بوسه عشق حقیقی او را از خواب ابدی و مرگ بیدار کند. سفیدبرفی با 14 سال سن جوان‌ترین پرنسس رسمی دیزنی نیز محسوب می‌شود. یکی از اخبار مربوط به این شاهزاده خانم، ساخته شدن لایو اکشن انیمیشن است و قرار شده ریچل زگلر (Rachel Zegler) به ایفای نقش سفید برفی بپردازد که اعتراض مخاطبان را به همراه داشت زیرا خانم زگلر چهره‌ای گندمگون دارد و این برخلاف شخصیت سفید برفی که چهره‌ای رنگ پریده‌تر از حالت عادی دارد، است.

سیندرلا (Cinderella) ؛ معروف ترین شخصیت فیلمهای پرنسسی

اسم پرنسس های دیزنی / پرنسس های دیزنی بدون آرایش

 • معنی اسم: خاکستر ریز
 • ریشه اسم: فرانسوی
 • عنوان انیمیشن: سیندرلا (Cinderella)

در ادامه معرفی شخصیت پرنسسی به سیندرلا می‌رسیم. در جمع پرنسس های زیبا در دنیای دیزنی، سیندرلای محبوب همچنان خاطره‌انگیز است. سیندرلا شخصیت اصلی و قهرمان فیلم‎ معروف به همین نام و دو فیلم دنباله‌اش و دومین پرنسس دیزنی است. این شخصیت از پرنسس های والت دیزنی براساس یک افسانه اروپایی به همین نام ساخته شده که نسخه‌های گوناگونی از آن وجود دارد. سیندرلای معروف براساس نسخه فرانسوی شکل گرفت. آیلین وودز (Ilene Woods) صداپیشه سیندرلا در نسخه اصلی دیزنی و جنیفر هیل (Jennifer Hale) صداپیشه این کاراکتر در دنباله‌های آن بود. تامی تاپان (Tami Tappan) هم در سیندرلای 3 صدای خوانندگی سیندرلا را دوبله کرد. در ادامه به بیوگرافی پرنسس های دیزنی، سیندرلا می‌پردازیم.

سیندرلا 19 ساله و جز اولین پرنسس های والت دیزنی است که خواهر دارد؛ البته خواهران ناتنی. او همچنین اولین شاهزاده خانم دیزنی است که با عضوی از خاندان سلطنتی (شاهزاده جذاب) ازدواج کرد. معنی نام پرنسس های دیزنی معمولا داستانی را به همراه دارد و بی دلیل انتخاب نمی‌شود. سیندرلا هم در واقع نام اصلی‌اش اِلا بود، اما از آنجا که او بیشتر عمرش را مجبور به کار و نظافت برای نامادری و خواهران ناتنی‌اش بوده، آن‌ها نام او را سیندرلا، یعنی خاکستر کوچک گذاشتند. از سیندرلا اقتباس‌های مختلفی شده اما معروف‌ترین آن نسخه 2015 با حضور لیلی جیمز (Lily James) و نسخه متفاوت 2021 آن با حضور کامیلا کابیو (Camila Cabello) هستند.

آرورا (Aurora) ؛ از پرنسس های دیزنی

پرنسس های دیزنی وحشتناک / حاملگی پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: سپیده دم
 • ریشه اسم: لاتین
 • عنوان انیمیشن: زیبای خفته (Sleeping Beauty)

از دیگر پرنسس های دیزنی واقعی و به یاد‌ماندنی پرنسس آرورا، قهرمان اصلی فیلم زیبای خفته است. داستان زیبای خفته براساس یک افسانه قدیمی شامل یک شاهزاده خانم زیبا، یک جادوی خواب و یک شاهزاده خوش‌چهره است. آرورا 16 ساله و مری کاستا (Mary Costa) صداپیشه این نقش است که با لهجه بریتانیایی به جای او صحبت کرده و آواز می‌خواند. داستان اصلی این فیلم بسیار تاریک‌تر از نسخه انیمیشن دیزنی است. داستان اصلی ایتالیایی است و افتادن او زیر طلسم را روایت می‌کند و بقیه ماجرا آنقدر تلخ است که نمی‌توان آن را در این‌جا قرار داد.

دیزنی داستان انتخابی خود را بر اساس نسخه فرانسوی طراحی کرد که آن هم طبق نسخه ایتالیایی این قصه شکل گرفته‌ است. وجه تمایز آرورا این است که هم کمترین زمان نمایش در فیلم را داشته و هم بیشتر از صحبت کردن آواز خوانده‌ است.از پرنسس های والت دیزنی، آرورا نسبت به دیگر پرنسس‌های دیزنی خالص‌ترین نژاد را دارد؛ چون هم اولین و تنها فرزند یک پادشاه (پادشاه استفان) است و هم احتمالاً با پرنس فیلیپ، اولین پسر و وارث پادشاه هوبرت، ازدواج می‌کند. برخی از طرفداران به‌خاطر نقش منفعل آرورا او را دوست ندارند و حتی به او لقب زشت ترین پرنسس دیزنی را می‌دهند. البته این کاملا سلیقه ای است و با وجود فیلم هایی مثل مالفیسنت (Maleficent) این پرنسس توانست جایگاهش را دوباره پیدا کند. در میان معنی اسم پرنسس های دیزنی ، آرورا به معنای سپیده دم است. سری فیلم‌هایی درباره این شخصیت و شرور داستان مالیفیسنت ساخته شد که ال فانینگ (Elle Fanning) ایفاگر نقش آرورا در آن بود.

معرفی شخصیت پرنسسی آریل (Ariel)

راز پرنسس های دیزنی / بچه های پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: شیر خدا
 • ریشه اسم: عبری
 • عنوان انیمیشن: پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid)

در لیست معرفی پرنسس های دیزنی ، نام پری دریایی می‌درخشد. آریل قهرمان کارتون‌های پری دریایی کوچولو یک، دو و سه و سریال‌های تلویزیونی این اثر است. انیمیشن پری دریایی کوچولو براساس یک افسانه دانمارکی نوشته هانس کرستین آندرسون (Hans Christian Andersen) شکل گرفته‌ است. جودی بنسون (Jodi Benson) عهده‌دار دوبله نقش آریل در همه انیمیشن‌های پری دریایی کوچولوی دیزنی بود. آریل  اولین شاهزاده خانم دیزنی است که به‌شکل انسان متولد نشده و همچنین اولین پرنسس این کمپانی است که بچه داشت و حاملگی پرنسس های دیزنی را به ما نشان داد. چون در دنباله انیمیشن فرزند او و اریک که دختری به نام ملودی از هست را می‌بینیم. همچنین انیمیشن پری دریایی جز انیمیشن هایی است که در آن بچه های پرنسس های دیزنی را می‌بینیم. آریل در فیلم اول 16 سال و در قسمت‌های بعدی احتمالاً بالای 20 سال سن دارد.

آریل عنوان پرنسس را از پدرش، شاه تریتون، گرفته و لقبی‌ است که به‌طور مشترک به او و شش خواهر دیگرش داده می‌شود. او پس از ازدواج با شاهزاده اریک لقب شاهزاده خانم همسر را می‌گیرد. اگرچه مشخص نیست که آیا همسرش شاهزاده رگنانت، پسر یک پادشاه است یا هر دو. همان‌گونه که گفته شد، آریل به معنی شیر خداست. به‌علاوه، آریل نام روحی در نمایشنامه «طوفان» شکسپیر است که به دست جادوگری به نام پروسپرو نجات می‌یابد و مجبور می‌شود به او خدمت کند. این در واقع کمی به رابطه آریل و اورسلا شباهت دارد و می‌توان گفت که نام آریل از پرنسس های والت دیزنی اشاره به شخصیت آریل در نمایشنامه شکسپیر هم دارد. در سال 2023 شاهد انتشار انیمیشن پری دریایی بودیم و هلی بیلی (Halle Bailey) ایفاگر شخصیت آریل بود. این اثر اگرچه وفاداری خوبی به داستان داشت اما بخاطر اینکه شخصیت سفید پوست و مو قرمز آریل با یک بازیگر سبزه و مو قهوه‌ای نشان داده شده بود، مورد اعتراض قرار گرفت. البته از طرف دیگر بسیاری از مخاطبان با رنگ پوست‌های تیره بعد از دیدن این انیمیشن احساس خوبی از اینکه آریل چنین ظاهری دارد گرفتند و این نکته مثبت فیلم بود.

بِل (Belle) ؛ از پرنسس های دیزنی

پرنسس های دیزنی مدرن / نام پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: زیبایی
 • ریشه اسم: فرانسوی
 • عنوان انیمیشن: دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

بل پنجمین پرنسس دیزنی و قهرمان زن فیلم پویانمایی دیو و دلبر و دو قسمت بعدی آن است. در هر سه فیلم دیو و دلبر پیج اوهارا (Paige O’Hara) دوبله کاراکتر بل را برعهده داشت. بل از اولین پرنسس های والت دیزنی است که کشور زادگاهش (فرانسه) تأیید‌شده و مشخص است. درحالی‌که دیگر پرنسس‌های دیزنی فقط نشانه‌هایی از کشور مبدأشان ارائه می‌دهند که اشاره‌ به زادگاهشان دارد. بل 17 ساله است و دومین شاهزاده خانم دیزنی است که تولد عادی داشت. هنگامی که او با شاهزاده آدام ازدواج می‌کند، عنوان شاهزاده خانم همسر را می‌گیرد. در بیشتر شخصیت‌ها مانند بل، معنی نام پرنسس های دیزنی مطابق با ویژگی‌های ظاهری و باطنی آن‌هاست. نیازی به توضیح نیست که بل همچون معنی نامش زیبا و علاوه‌بر آن خوش‌فکر بود. او کسی نبود که فقط به دنبال زیبایی ظاهری باشد. نام بل در میان لیست اسم پرنسس های دیزنی متفاوت تر می‌درخشد. لایو اکشن دیو و دلبر یکی از بهترین لایو اکشن‌های دیزنی است که اما واتسون (Emma Watson) در آن نقش بل را بازی می‌کند و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

یاسمن (Jasmine) ؛ از لیست اسم شاهزاده های کارتونی

پرنسس های دیزنی واقعی / عکس پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: نام نوعی گل، دختری که مانند گل یاسمن (یا همان یاس) زیباست
 • ریشه اسم: فارسی
 • عنوان انیمیشن: علاءالدین (Aladdin)

در لیست اسم شخصیت های کارتونی دختر ، به یکی دیگر از شخصیت های پرنسسی مشهور دیزنی یاسمن (یا همان جاسمین در انگلیسی) می‌رسیم که ریشه نامش فارسی است. در بیوگرافی پرنسس های دیزنی یاسمن می‌خوانیم که علاءالدین نام مجموعه تلویزیونی آن است. لیندا لارکلین (Linda Larkin)، لیا سولانگا (Lea Solanga) و لیز کالاوی (Liz Callaway) به جای یاسمن صحبت کرده و آواز خوانده‌اند. یاسمن دختر و تنها فرزند سلطان آگرابا و شاهزاده خانم است. هنگامی که او با علاءالدین که از عوام و رعیت است ازدواج می‌کند، علاءالدین عنوان شاهزاده همسر می‌گیرد. البته علاءالدین جوانی معمولی است که برای رسیدن به یاسمن با استفاده از غول چراغ جادو خود را به شاهزاده تبدیل می‌کند.

با مرگ یا کناره‌گیری سلطان به نفع علاءالدین، همانگونه که خواست سلطان بود، علاءالدین سلطان آگرابا می‌شود و یاسمن عنوان سلطانا می‌گیرد. یاسمن اولین پرنسس دیزنی است که نقش اصلی فیلمش نیست. او همچنین اولین پرنسس غیر سفیدپوست خاورمیانه/جنوب‌غرب آسیاست. نام یاسمن شاید از روی نام یک گل انتخاب شده‌ باشد، اما کاراکتر یاسمن خیلی از ظرافت دور است. او شاید زیبا باشد، اما بسیار سرسخت نیز هست. او از جمله اولین شخصیت های دیزنی است که عاشق یک دزد شده. در لایو اکشن علاءالدین نائومی اسکات (Naomi Scott) نقش جازمین یا یاسمن را ایفا می‌کند و یکی از شبیه‌ترین بازیگران به شخصیت دیزنی خود است.

معرفی شخصیت پرنسسی پوکاهانتس (Pocahontas)

پرنسس های دیزنی لند / اسم پرنسس های واقعی دیزنی

 • معنی اسم: بازیگوش
 • ریشه اسم: الگون کویین (کانادایی)
 • عنوان انیمیشن: پوکاهانتس (Pocahontas)

در اسم کارتونهای پرنسس های دیزنی نام پوکوهانتس را می‌بینیم. پوکاهانتس قهرمان فیلم پوکاهانتس و دنباله آن، پوکاهانتس 2 و اولین پرنسس دیزنی است که به جای افسانه براساس یک شخصیت واقعی بنا شده‌ است. پوکاهانتس در واقع زنی سرخپوست و دختر فرمانده پوهاتان و رئیس قبیله سرخپوستان ویرجینیای آمریکا بود. او اولین شاهزاده خانم دیزنی است که دو شاهزاده دارد؛ جان اسمیت و جان رولف که البته فقط اولی شاهزاده رسمی دیزنی است. پس از یاسمن، پوکاهانتس دومین پرنسس دیزنی است که دوبله صحبت و آوازش را دو نفر به عهده داشتند؛ آیرین بدارد (Irene Bedard) و جودی کوهن (Judy Kuhn). پوکاهانتس تنها فرزند رئیس قبیله پوهاتان بود و از‌این‌رو لقب دختر رئیس را به او دادند. او اگرچه از خاندان سلطنتی نیست، اما بسیار مورد احترام است و رسماً به عنوان پرنسس دیزنی شناخته می‌شود. در نهایت هم ازدواج او با جان رولف باعث تغییر جایگاه او یا همسرش نمی‌شود. در لیست معرفی شخصیت پرنسسی ، پوکوهانتس متفاوت ترین پرنسس دیزنی است.

معرفی شخصیت پرنسسی مولان (Mulan)

پرنسس های دیزنی در واقعیت / زشت ترین پرنسس دیزنی

 • معنی اسم: ارکیده چوبی
 • ریشه اسم: چینی
 • عنوان انیمیشن: مولان (Mulan)

در ادامه معرفی پرنسس های دیزنی به مولان قهرمان اصلی فیلم پویانمایی مولان و دنباله آن، مولان 2 می‌رسیم. او اولین پرنسس دیزنی است که براساس یکی از اسطوره‌های کهن چین ساخته شده است. مینگ-نا ون (Ming-Na Wen) و لیا سولانگا در هر دو قسمت مولان دوبله کاراکتر مولان را برعهده داشتند. مولان تنها پرنسس دیزنی است که عنوان پرنسس را به یک شکل نگه نمی‌دارد. با‌ این‌ حال، عنوان غیر‌اشرافی کنسول امپراطوری را به دست می‌آورد. در نهایت، با ازدواج او و ژنرال لی شانگ هم هیچ عنوانی به او تعلق نمی‌گیرد.

مولان و شانگ تنها زوج‌های غیر سلطنتی در انیمیشن‌های پرنسسی دیزنی هستند. در خصوص معنی نام پرنسس های دیزنی در رابطه با مولان هم نکته‌ای وجود دارد. در زبان چینی ارکیده نماد ظرافت و زیبایی و بهار است. در زیبایی بسیار مولان شکی نیست، اما مولان هم بسیار شبیه به کاری که بهار با زمستان می‌کند، سعی در تغییر سنت‌های منسوخ و قدیمی و جایگزین کردن دیدگاه‌های نو دارد. لایو اکشن مولان نیز در سال 2020 ساخته شد و لیو یی فی (Yifei Liu) بازیگر چینی آمریکایی نقش مولان را بازی می‌کرد.

معرفی شخصیت پرنسسی تیانا (Tiana)

معروفترین پرنسس دیزنی / زیباترین پرنسس دیزنی

 • معنی اسم: شاهزاده خانم
 • ریشه اسم: یونانی
 • عنوان انیمیشن: شاهزاده و قورباغه (The Princess and the Frog)

در لیست شخصیت فیلمهای پرنسسی به پرنسس و قورباغه تیانا که قهرمان این انیمیشن است می‌رسیم. تیانا به عنوان اولین شاهزاده خانم آفریقایی-آمریکایی، تاریخ ساز شد. آنیکا نونی رز (Anika Noni Rose) صداپیشه نقش تیانا است. تیانا که از عوام و غیر اشراف است، پس از ازدواج با شاهزاده ناوین، بزرگترین پسر و وارث آشکار پادشاه مالدونیا، عنوان شاهزاده خانم همسر را می‌گیرد. تیانا اولین پرنسس سیاه‌پوست و به دلیل زندگی در دهه 1920 در نیواورلئان، مدرن‌ترین پرنسس است. معنی نام پرنسس های دیزنی گاهی در دو زبان ریشه دارد و تیانا هم در زبان یونانی به معنی شاهزاده و در زبان ایتالیایی به معنی رحمت است.

راپونزل (Rapunzel)

محبوب ترین پرنسس های دیزنی / بچه های پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: کاهو
 • ریشه اسم: آلمانی
 • عنوان انیمیشن: گیسوکمند (Tangled)

در ادامه مقاله معرفی شخصیت پرنسسی به راپونزل قهرمان فیلم Tangled و فیلم کوتاه Tangled Ever After می‌رسیم که براساس داستان آلمانی Rapunzel نوشته برادران گریم (Brothers Grimm) ساخته شده‌ است. راپونزل هم مانند آرورا موهای طلایی دارد و با عنوان شاهزاده خانم متولد شده و از حضانت پدر و مادرش خارج می‌شود و در نوجوانی دوباره به آن‌ها می‌پیوندد. دوبله این کاراکتر را مندی مور (Mandy Moore) برعهده داشت.

راپونزل یکی از پرنسس‌هایی است که اراده قوی دارد و سلاح انتخابی او ماهی‌تابه است. سرانجام، راپونزل به عنوان تنها فرزند پادشاه فردریک و ملکه آدریانا با یوجین ازدواج کرده و او عنوان شاهزاده همسر می‌گیرد. راپونزل با مرگ یا کناره‌گیری پدرش به ملکه رگنانت تبدیل می‌شود، درحالی‌که همسرش همچنان شاهزاده همسر می‌ماند. گیسوکمند از  لیست کارتون پرنسس های زیبا واقعا دیدنی بود. خبر ساخت لایو اکشن راپونزل نیز تایید شده است.

مریدا (Merida) ؛ از پرنسس های دیزنی مدرن

مهمترین پرنسس های دیزنی / زیباترین پرنسس دیزنی

 • معنی اسم: مروارید
 • ریشه اسم: سلتی
 • عنوان انیمیشن: دلیر (Brave)

در ادامه مقاله شخصیت فیلمهای پرنسسی به مریدا قهرمان کارتون دیزنی و پیکسار و اولین پرنسس پیکسار می‌رسیم. او پس از آریل اولین پرنسسی است که موهای قرمز دارد. موهایش بلند، فر و قرمز رنگ و چشمانش آبی است. صداپیشگان این نقش کلی مک دونالد (Kelly MacDonald) و جولی فولیس (Julie Fowlis) هستند. مریدا به‌طور موروثی شاهدخت و اولین فرزند شاه فرگوس است. با توجه به اینکه مریدا ماجرای عاشقانه‌ای ندارد و با در نظر گرفتن دیدگاه‌ها نسبت به برابری جنسیتی در آن دوره، بعید است که به عنوان ملکه رگنانت حکومت را به دست گیرد. مریدا، همچون مروارید درون صدف، از بیرون سخت و خشن به نظر می‌رسد، اما وقتی او را بشناسید، می‌بینید که واقعاً چقدر دوست‌داشتنی است. در میان انیمیشن پرنسس ها و پرنسس های والت دیزنی مریدا شاید متفاوت ترین و شجاع ترین آن‌ها باشد‌.

موآنا (Moana) ؛ معرفی پرنسس های دیزنی

پرنسس های دیزنی / پرنسس های دیزنی وحشتناک

 • معنی اسم: اقیانوس
 • ریشه اسم: مواری
 • عنوان انیمیشن: موانا (Moana)

از میان نام شخصیت پرنسس های دیزنی به موانا رسیدیم. موآنا قهرمان اصلی فیلم پویانمایی دیزنی با همین نام است. او دختر رئیس دهکده موتونویی است و از سوی اقیانوس انتخاب شده تا قلب تفیتی را یافته و بازگرداند و جزیره‌شان را از تاریکی و قحطی مرگبار نجات دهد. موآنا در میان شخصیت فیلمهای پرنسسی یکی از ماجراجوترین کاراکترهاست.

موآنا یکی از معدود پرنسس‌های دیزنی است که براساس شخصیت‌های موجود پیشین بنا نشده و تقریباً کل داستان آن بکر است. برخلاف بسیاری از پرنسس‌های قبلی، موآنا در حقیقت پرنسس نیست و با پخش فیلم رفته‌رفته وارد محصولات پرنسس‌های رسمی دیزنی شد. آنچه که از داستان و نقش اقیانوس در این انیمیشن برمی‌آید این است که نام موآنا به درستی برای او انتخاب شده‌ است. شما عکس پرنسس جدید موآنا را در بالا می‌بینید. لایو اکشن انیمیشن موآنا برای سال 2025 تایید شده است و دواین جانسون (Dwayne Johnson) نقش ماویی را بازی می‌کند.

رایا (Raya) ؛ از محبوب ترین پرنسس های دیزنی

پرنسس های جدید دیزنی / پرنسس های دیزنی بدون آرایش

 • معنی اسم: دوست، ملکه
 • ریشه اسم: عبری یا لاتین
 • عنوان انیمیشن: رایا و آخرین اژدها (Raya and the Last Dragon)

در میان اسم پرنسس های دیزنی، نام رایا نیز به چشم می‌خورد.  شاید برایتان جالب باشد که بدانید رایا جدیدترین پرنسس دیزنی است. او را اولین بار در 59مین فیلم استودیو دیزنی یعنی رایا و آخرین اژدها محصول 2021 دیدیم. او معروفترین پرنسس دیزنی جدید و دختر رئیس قبیله هارت (قلب) است. رایا در واقع یک پرنسس جنگجو است که به عنوان نگهبان الماس اژدها انتخاب شد و وقتی الماس شکست، هیولاهایی آزاد شدند که آینده سرزمین او را تهدید کردند و باعث شدند تمام مردم به سنگ تبدیل بشوند. این شد که رایا تصمیم گرفت به دنبال راهی برای حل این مشکل بگردد.

رایا سیزدهمین پرنسس در لیست رسمی پرنسس های دیزنی لند است. او همچنین اولین پرنسس دیزنی است که انیمیشن مربوط به او، موزیکال نبوده است. اگر بخواهیم از ویژگی‌های شخصیتی این عنوان از پرنسس های دیزنی مدرن به شما بگوییم، او زن جوان یکدنده‌ای است که بزرگ‌تر و عاقل‌تر از سن خودش است. رایا آدم توانایی است و به راحتی می‌تواند خودش را با شرایط وقف بدهد. او همچنین شوخ طبع است و هر از گاهی شیطنت‌هایی نیز از خودش نشان می‌دهد. همانطور که با تماشای انیمیشن نیز می‌توان متوجه شد، رایا پدرش را خیلی دوست دارد و به برخی افراد وابستگی عاطفی شدیدی دارد. راز پرنسس های دیزنی یا شاید بهتر باشد بگوییم یکی از بزرگترین نقطه ضعف‌هایش نیز این است که نمی‌تواند به دیگران اعتماد کند و بسیاری از افراد در نگاه اول، برای او مشکوک به نظر می‌رسند.

السا (Elsa) ؛ محبوب‌ ترین شخصیت فیلمهای پرنسسی

جدیدترین پرنسس دیزنی / زیباترین پرنسس دیزنی

 • معنی اسم: سوگند به خدا، خدای من بخشنده است
 • ریشه اسم: عبری، آلمانی، اسکاندیناوی
 • عنوان انیمیشن: یخ زده (Frozen)

در ادامه بیوگرافی پرنسس های دیزنی به السا رسیدیم. البته قبل از اینکه سراغ بیوگرافی او برویم، بهتر است اشاره کنیم که او از پرنسس های دیزنی در واقعیت نیست. دلیل آن نیز این است که اگرچه السا در ابتدا یک پرنسس بود، اما وقتی تبدیل شد به ملکه، این مقام را از دست داد. به هر حال نمی‌شود که آدم هم پرنسس باشد و هم ملکه! با این حال چون امروزه بسیاری او را به عنوان یکی از پرنسس‌های غیر رسمی دیزنی می‌شناسند، در این بخش او را نیز معرفی می‌کنیم.

از محبوب ترین و دوست داشتنی پرنسس های والت دیزنی باید به السا اشاره کنیم. السا از شگفت انگیزترین پرنسس های دیزنی است که قدرت یخ دارد دارد. او جزء بالغ ترین پرنسس هاست که برای اولین بار در سن ۲۰ تا ۲۳ سالگی در انیمیشن حضور داشت. صدا پیشه السا در فروزن ۱ ایدینا منزل (Idina Menzel) و اوا بلا (Eva Bella) در کودکی او هستند و در فروزن ۲ شاهد حضور ماتیا کانفورتی (Mattea Conforti)  به عنوان صداپیشه او هستیم. السا جزء پرنسس های سنت شکن است که سرانجام به مقام ملکه آرندل می‌رسد و به واسطه همسرش ملکه نمی‌شود. السا دانا و کاردان اما حساس و احساساتی است. اسم السا در لیست نام پرنسس های غیر رسمی دیزنی می‌درخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به السا به این مقاله مراجعه کنید.

آنا (Anna) ؛ در معرفی پرنسس های دیزنی

اسم پرنسس های دیزنی / عکس پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: شکوه، رحمت، لطف، چرخه سال
 • ریشه اسم: رومی
 • عنوان انیمیشن: یخ زده

در ادامه مقاله اسم پرنسس های دیزنی به آنا می‌رسیم. آنا خواهر السا و شاهزاده آرندل است. آنا نیز مانند خواهرش از پرنسس‌های غیررسمی دیزنی است. او در ابتدا جزء پرنسس های دیزنی وحشتناک بود زیرا همه گمان می‌بردند آنا فقط به فکر خود است و به خواهرش توجهی ندارد. سپس از اواسط انیمیشن نیت واقعی آنا مشخص و رابطه خوب این دو خواهر آشکار شد. آنا از بچه های پرنسس های دیزنی نیست اما چون نام او در زیر سایه السا می‌آید، پرنسس مستقلی هم نیست. آنا از آن دسته پرنسس های والت دیزنی است ‌که چندین صداپیشه داشت! مثلا در فروزن ۱ او سه صدا پیشه مجزا برای سنین ۵ سالگی و بلوغ خود داشت. آنا خوش قلب، مهربان، دلسوز و باعث دلگرمی الساست. با معرفی آنا، به انتهای معرفی اسم شخصیت کارتون های پرنسسی می‌رسیم.

تینکربل (Tinker Bell)

عکس پرنسس ها با اسم

 • معنی اسم: وابسته به ایمان
 • ریشه اسم: انگلیسی
 • عنوان انیمیشن: پیترپن 1953

تینکربل ابتدا از شخصیت های پرنسسی دیزنی بود که ریشه او برمی‌گردد به نمایشنامه‌ پیترپن (Peter Pan) که در سال 1904 توسط جی‌.ام. بری (J. M. Barrie) ساخته شد‌. این نمایشنامه در سال 1911 تبدیل به رمان پیتر و وندی شد. تینرکل یک پری کوچک محسوب می‌شود که با صدایی زنگوله مانند با پیترپن صحبت می‌کند. بعدها دیزنی در سال 1953 از پیترپن دو نسخه انیمیشنی در سال‌های 1953 و 2006 ساخت. تینربل در وهله اول در فهرست اسم پرنسس های دیزنی قرار گرفت و به عنوان نقش فرعی کارتون‌های پیترپن شناخته شد. اما سپس به دلیل محبوبیت شخصیت تینکربل و باتوجه به پری بودن او، دیزنی تصمیم گرفت تا تینکربل را از بین پرنسس‌ها حذف کند و به عنوان قهرمان فرنچایز پری‌های دیزنی معرفی کند.

اسم تینکربل از پرنسس های دیزنی مدرن از دو جز Tinker و Bell ساخته شده است. Tinker به معنی ترمیم و تعمیر کردن و Bell به معنی زنگوله است. او در واقع یک پری ترمیم کننده جادویی است که با صدایی زنگوله مانند صحبت می‌کند. او گاهی عصبانی و حسود می‌شود و می‌تواند در بین پرنسس های دیزنی وحشتناک قرار بگیرد اما ذاتی مهربان دارد. تینکربل از اولین خنده یک نوزاد به وجود آمده و داستان‌هایش در هر سری از انیمیشن‌های مربوط به او متفاوت است. در لایو اکشن انیمیشن پیترپن و وندی، یارا شهیدی نقش تینکربل را بازی می‌کند.

اسمرالدا (Esmeralda)

عکس پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: زمرد
 • ریشه اسم: اسپانیایی
 • عنوان انیمیشن: گوژپشت نوتردام

اسمرالدا نیز در لیست عکس پرنسس ها با اسم قرار می‌گیرد. او در واقع از سال 2005 از لیست پرنسس‌ها کنار گذاشته شد. دلیل این کار عدم استقبال از محصولات او بود. اسمرالدا علیرغم زیبایی بی‌نظیر خود، بیشتر نشانگر یک شخصیت بالغ و زنانه است. به همین دلیل وقتی نتوانست توجه مصرف‌کنندگان را به خود جذب کند، از فهرست خط خورد. این شخصیت در واقع در انیمیشن گوژپشت نوتردام حضور داشت و به واسطه چشمان زمردینش این نام برای او انتخاب شده است. اسمرالدا نخستین بار در کتاب گوژپشت نوتردام اثر ویکتور هوگو حضور پیدا کرد. در کتاب دختر تنها 16 سال سن دارد اما دیزنی او را بیشتر از 20 سال نشان می‌دهد. او یک بز باهوش به نام جالی دارد. اسراملدا عمدتا به همراه جالی با اجرای رقص توجه تماشاگران را جلب می‌کند و از قبیله کولی‌هاست. در انتهای کتاب نیز معلوم می‌شود مادر او فرانسوی است و کولی‌ها دختر را از مادر دزدیده‌اند.

داستان اسمرالدا از فهرست زیباترین پرنسس دیزنی از جایی شروع می‌شود که یک ناقوس زن بد شکل و بدقواره با قلبی مهربان و رفتاری نیکو عاشق او می‌شود و دختر را با شجاعت نجات می‌دهد.

جیزل (Giselle)

همه پرنسس ها دیزنی

 • معنی اسم: با دقت، خلاق، سخاوتمند
 • ریشه اسم: فرانسوی
 • عنوان انیمیشن: فیلم افسون شده

جیزل هم در میان فهرست نام پرنسس های دیزنی قرار می‌گیرد اما یک پرنسس رسمی محسوب نمی‌شود، زیرا او در واقع یک شخصیت در فیلم است نه انیمیشن! به گفته ایمی آدامز (Amy Adams)، بازیگر نقش جیزل، هرگز درباره اینکه او جز پرنسس‌های این کمپانی باشد حرفی نزده‌اند. داستان این پرنسس در فیلم افسون شدا روایت می‌شود. فیلمی ابتدای آن جیزل را در دنیای کارتونی می‌بینیم که به یکباره سر از دنیای حقیقی درمی‌آورد.

داستان این شخصیت در فهرست اسم پرنسس های واقعی دیزنی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ملکه قصد دارد جلوی عاشق شدن پسرخوانده‌اش و ازدواج او را بگیرد تا بتواند برای همیشه فرمانروای آن سرزمین بماند. وقتی شاهزاده عاشق جیزل می‌شود، ملکه نقشه می‌کشد تا دختر را درون چاهی بیاندازد. جیزل از آن چاه وارد دنیای واقعی می‌شود. قسمت دوم این انیمیشن در سال 2022 ساخته شد.

النا (Elena)

حاملگی پرنسس های دیزنی

 • معنی اسم: درخشان، نور روشن
 • ریشه اسم: یونانی
 • عنوان انیمیشن: سریال النا از آوالور

النا نیز در فهرست همه پرنسس ها دیزنی قرار می‌گیرد. این شخصیت در واقع هم پرنسس است و هم کمپانب دیزنی سازنده انیمیشن اوست. اما از آنجایی که این انیمیشن سریالی ساخته شده، النا پرنسس رسمی دیزنی محسوب نمی‌شود. این سریال طی سه فصل و 77 قسمت بین سال‌های 2016 تا 2020 پخش شد و النا یک شاهزاده خانم است‌. این شاهزاده سعی می‌کند تا با مشکلاتی که بر سر راهش قرار دارند کنار بیاید و تبدیل به یک ملکه خوب برای مردمان سرزمینش شود.

کلام آخر

با معرفی و عکس پرنسس های دیزنی که تا کنون 13 نفر هستند و همچنین معرفی پدنسس های سابق یا غیررسمی این کمپانی همراهتان بودیم. پرنسس های دیزنی بدون آرایش را دیدیم و با معنای اسم شخصیت های کارتونی دختر آشنا شدیم. شاید دیدن جمع پرنسس های دیزنی در رالف خرابکار برای علاقه‌مندان آن‌ها بسیار خوشایند باشد. محبوبیت این شاهزاده خانم‌ها تا حدی است که بسیاری از علاقه‌مندان به طالع‌بینی شخصیت های پرنسسی ماه ها را براساس ویژگی‌هایشان تعیین کرده‌اند. آنچه حائز اهمیت است این است که این شاهزاده خانم‌ها افکار و ذهنیت بسیاری از کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این تأثیرات می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. شما کدام شخصیت فیلمهای پرنسسی را بیشتر دوست دارید؟ فکر می‌کنید مهمترین پرنسس های دیزنی کدامند؟ به نظرتان کدام پرنسس های دیزنی بدون آرایش زیباترند؟ دوست دارید کدام پرنسس های دیزنی در واقعیت را ملاقات کنید؟ نظراتتان را درباره شخصیت پرنسسی مورد علاقه خود با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

زشت ترین پرنسس دیزنی کدام شخصیت است؟

زشت ترین پرنسس دیزنی در واقع وجود ندارد، زیرا اولا زیبایی صفتی سلیقه ایست و دوما تمام شخصیت های پرنسسی دیزنی با صفات عالی انتخاب شده اند. اما آرورا به دلیل محبوبیت کم خود در میان مخاطبان، کم‌تر دوست داشتنی است.

معنی اسم پرنسس های دیزنی چیست؟

سفید برفی : مثل برف سپید و لطیف سیندرلا: خاکستر ریز آرورا: سپیده دم آریل: شیر خدا و...

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران84 دیدگاه
avatar
مهدی
.
28 شهریور 1402، 21:14
پاسخ
1
0
پس پرنسس عاطفه کجاس
avatar
دلارام ابراهیمی
.
23 شهریور 1402، 17:36
پاسخ
0
2
معرفی خوبیه
avatar
زارع
.
19 شهریور 1402، 15:21
پاسخ
2
15
یه سوال داشتم که هرجا گشتم کسی چیزی نگفته بود . چرا شخصیت Vanellope از رالف خرابکار جزو پرنسس ها نیست حتی غیر رسمیش ؟ تو خود فیلم که پرنسس هست . 🤔
avatar
لیانا رستگار
.
14 شهریور 1402، 16:23
پاسخ
4
2
پرنسس بل و جاسمین بهترین
avatar
نفس
.
08 شهریور 1402، 11:17
پاسخ
0
7
خیلی عالی بود اون پرنسس ها که فیلم هاشون رو نمی دونستم پیدا کردم ممنونم ازشما
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400