5 استراتژی شرکت آمازون برای حفظ برتری در حوزه رایانش ابری
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:19 مرداد 1397، 21:00

5 استراتژی شرکت آمازون برای حفظ برتری در حوزه رایانش ابری

وب سرویس آمازون، در فضای رقابتی رایانش ابری هم‌چنان با فاصله قابل توجه از رقیبان، برتری خود را حفظ می‌کند. اما این شرکت برای حفظ یکه تازی خود، 5 استراتژی اصلی در پیش گرفته است.

چه چیزهایی برای ایجاد یک صنعت جدید و حفظ رقابت در برابر رقبای بزرگ ضروری است؟ فرمول آن در کلام ساده ولی در عمل سخت است:

۱. رهبری دوراندیش:

شرکت‌هایی که صنایع جدید را ایجاد می‌کنند، توسط مدیرانی هدایت می‌شوند که چشم‌انداز درستی نسبت به آینده و آن چه برای برنده شدن در آن نیاز است، دارند.

۲. بینش عمیق نسبت به نیازهای مشتری:

شرکت‌هایی که می‌توانند این چشم انداز را به یک کسب‌و‌کار واقعی تبدیل کنند، درک عمیقی از نیاز مشتریان دارند و می‌دانند که کدام یک از این نیازها بیشترین مشتری را دارد و کدام از همه مهم‌تر است.

۳. بهره‌گیری از فناوری و فرآیندهای برتر

این شرکت‌ها، فناوری، استعداد و فرآیندهای کسب‌و‌کار را بهتر از رقبای خود به کار می‌گیرند تا محصولاتی را تولید کنند که نیازهای مشتری را سریعتر از رقبا تأمین کند.

سرویس ابری آمازون

در سال 2006 آمازون وب سرویس های خود را راه‌اندازی کرد که در حال حاضر 180 میلیارد دلار از خدمات رایانش ابری را به خود اختصاص داده است و 34 درصد از سهم بازار رایانش ابری را در سه ماهه دوم سال 2018، در اختیار داشت. این رقم، برتری آن را نسبت به مایکروسافت آژور (Microsoft Azure)، پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت، با 14 درصد سهم از این بازار، به خوبی نشان می‌دهد.

فضای ابری «فضای ذخیره سازی آنلاین» است. سرویس‌های پایه‌ای فضای ابری به نام‌های بزرگی همانند آمازون اجازه خواهند داد تا اطلاعات مورد نیاز را هر چه سریع‌تر به دست کاربران برسانند.

در اینجا با 5 استراتژی اصلی که باعث شده تا آمازون، برتری خود را در فضای رقابتی رایانش ابری حفظ کند، آشنا می‌شویم:

استراتژی

 

۱. خودتان اولین مصرف‌ کننده محصول‌تان باشید، این بهترین تبلیغ است

اگر شما در حال تلاش برای ایجاد یک صنعت جدید هستید، در صورتی که در استفاده از آن پیشگام باشید، واقعا به نتیجه گرفتن از تلاش‌تان نزدیک می‌شوید. اگر خودتان در بهره‌گیری از محصول‌تان موفق باشید، شما پیشگام هستید و شانس خوبی دارید که فرصت‌ها و تهدیدات جدیدی برای همه افراد ایجاد کنید. وقتی شما می‌توانید برای مجموعه‌ای جدید از مشکلات راه حلی بیابید، آن‌گاه قادر خواهید بود که با بهره‌گیری از آن‌ها کسب و کار اصلی خود را ادامه دهید.

اگر بتوانید به خوبی از عهده این کار بربیایید، همانطور که آمازون هنگام ساخت و تعمیر سیستم‌های خود برای راه‌اندازی تجارت الکترونیک موفق شد، می‌توانید به فروش راه حل خود به شرکت‌های دیگر هم فکر کنید.

شاید بپرسید که چطور این اتفاق افتاد؟ از آنجایی که Amazon.com در سال 1994 راه‌اندازی شد، نیاز به راهی برای گرفتن سفارش مشتری داشت. جف بار (Jeff Barr)، مبلغ ارشد AWS در مصاحبه‌ای در 30 جولای (8 مرداد)، در این باره توضیح داد که در طول سال‌های پس از استفاده موفقیت‌آمیز از سرویس وب، شرکت‌های زیادی به آمازون آمدند تا بپرسند چگونه می‌توانند از سیستم‌های بک آفیس آمازون (سرویس‌های پشت صحنه سازمانی) در تجارت آنلاین خود استفاده کنند. در آن زمان، آمازون معتقد بود که این برتری به خاطر زیرساخت‌های عظیم فناوری و پایگاه‌های داده به دست آمده است.

سرویس‌های ابری

 

۲. تعداد زیادی از مدیران اجرایی توانمند را به کار بگیرید

همانطور که در 1997 در کتاب «رهبران فناوری» بحث شده است، توانایی شرکت در استخدام و ایجاد انگیزه برای رهبران کارآفرینی، مزیت بزرگی را نسبت به رقبائی که نمی‌توانند چنین کنند، برای آنان به ارمغان می‌آورد. اگر همه تصمیمات، فقط توسط مدیر عامل تعیین شود، زمان زیادی برای تصمیم‌گیری صرف خواهد شد و احتمالش زیاد است که آن مدیرعامل در تصمیماتش مرتکب خطاهای فردی زیادی شود.

اکنون وب سرویس آمازون یک کسب‌و‌کار چند میلیارد دلاری است که جف بزوس، مدیر عامل آمازون، بدون کمک نمی‌تواند از عهده اداره آن بربیاید. بنابراین، برای هر یک از خدمات وب سرویس یک مدیر اجرایی استخدام می‌کند. بار می‌گوید:

در تیم توسعه ما صدها نفر از مدیران اجرایی استخدام می‌شوند. هر یک از آنها سرنوشت بخش تحت سرپرستی خود را رقم می‌زنند. ما فرصت‌ها را به آن‌ها نشان می‌دهیم و آن‌ها، فرصت‌ها را بررسی‌ می‌کنند و کسب‌و‌کار خود را بر اساس آن ایجاد می‌کنند.

 

۳. مراقب خواسته‌های مشتریان باشید و فورا به آن‌ها پاسخ دهید

آیا بهتر نیست به صدای خواسته‌های مشتریان گوش دهیم و راه حل‌های سریع برای آنان در نظر بگیریم و منتظر بازخورد آن‌ها برای تولیدات جدید باشیم تا اینکه برای تولید محصولات جدید در آزمایشگاه‌هایمان به رؤیا‌پردازی بپردازیم. آمازون ویژگی‌هایی در این خصوص دارد که به نظر می‌رسد، در دنیای کسب و کار اهمیت زیادی داشته باشند. همانطور که بار توضیح می‌دهد:

ما چیزی را عرضه می‌کنیم و بر اساس بازخورد مشتریان به تولید دوباره آن فکر می‌کنیم.

بزوس می‌گوید:

مشتریان ما، به طرز لذت‌بخشی ناراضی هستند، آنها همیشه چیزی بیشتر می‌خواهند.

آیا مشتریان، وب سرویس های آمازون را همان طور می‌بینند که آمازون می‌بیند؟ یکی از مشتریان می‌گوید که وب سرویس آمازون را انتخاب روشنی برای کسب و کارش درنظر گرفته است. در روز 31 جولای، آل اسمیت، مأمور ارشد فناوری iCIMs، یک شرکت نرم‌افزاری استخدام، که با وب سرویس آمازون و مایکروسافت Azure کار می‌کند، گفت:

وب سرویس های آمازون بهتر، سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. استراتژی Direct-to-market آمازون، دسترسی به رهبران و نقشه راه آن را آسان‌تر می‌سازد، آمازون هم‌چنین محصولات جدید را سریع‌تر معرفی می‌کند. 

 

۴. قیمت‌ها  را کاهش دهید و به مشتریان یاد بدهید که چگونه مقرون به صرفه‌ترین خرید را انجام دهند

اگر بتوانید مشتریان را متقاعد کنید که سعی شما این است تا پول آن‌ها را ذخیره کنید، در عین حالیکه به آنان محصولات با کیفیت تحویل می‌دهید، آن‌ها به شما اعتماد خواهند کرد و همچنان وفادار خواهند ماند.

آمازون که از جولای (تیر) 2018 قیمت‌ها را 66 بار کاهش داده است، این ایده را بسیار بیش از دیگران به کار می‌گیرد. آمازون سرویسی دارد به نام Trusted Advisor service که به مشتریان مشاوره می‌دهد که چگونه پول خود را به بهترین شکل و مقرون به صرفه‌ترین حالت خرج کنند. بار می‌گوید:

ما به تاریخچه خرید مشتریان نگاه می‌کنیم و اگر کم یا غیرفعال باشد، راهکارهایی را برای خرید با صرفه به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم. در طول چند سال گذشته، ما 2.6 میلیون نوتیفیکیشن از «سرویس مشاور مورد اعتماد» خود ارسال کرده‌ایم که شامل سالانه 350 میلیون دلار صرفه‌جویی برای مشتریان است. این خدمات علاوه بر صرفه‌جویی است که از طریق کاهش قیمت‌ها فراهم می‌کنیم.

 

۵. به صورت هفتگی نتایج کارتان را بررسی کنید

آمازون به صورت هفتگی نتایج و اهداف شرکت را در نسبت با هم بررسی می‌کند. همانطور که بار توضیح می‌دهد:

ما هزاران معیار را در طول بررسی‌های بازرگانی هفتگی، ارزیابی می‌کنیم. برای اینکه بتوانیم نرخ رشد 50 درصدی کسب‌و‌کارمان را به صورت سالانه حفظ کنیم، نیاز داریم تا مدیران کل به صورت هفتگی دستیابی به اهداف تعیین شده را زیر نظر داشته باشند. اگر آن‌ها هدفی را برآورده نمی‌کنند، مدیر کل باید به مدیر سرویس وب آمازون، اندی جاسی، توضیح دهد که دلیل چیست و چگونه دوباره به مسیر باز خواهد گشت.

درحالیکه مایکروسافت یک رقیب قدرتمند است، مشاهده می‌کنیم که سرویس وب آمازون همچنان دست بالا را دارد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha