مایکروسافت 60 هزار پتنت خود را برای کمک به لینوکس، اوپن سورس کرد
هاتف پوررجبی
نویسنده:هاتف پوررجبی
ارسال شده در:19 مهر 1397، 19:30

مایکروسافت 60 هزار پتنت خود را برای کمک به لینوکس، اوپن سورس کرد

در آخرین حرکت مایکروسافت برای نشان دادن حسن نیت خود به جامعه لینوکس و بنیاد نرم افزارهای اوپن سورس، این شرکت 60 هزار پتنت خود را اوپن سورس کرد.

مایکروسافت طی سالهای گذشته همیشه به عنوان یکی از مخالفان جنبش نرم افزاری اوپن سورس شناخته می‌شد، اما با تغییر مدیریت رویه کاری این شرکت نیز دست خوش تغییراتی شد. در ادامه این روند، مایکروسافت امروز اعلام کرد که به جامعه متن باز OIN ملحق می‌شود. جامعه OIN یک گروه پتنت اوپن سورس است که برای کمک به محافظت لینوکس در مقابل پرونده‌های مالکیت معنوی مرتبط با پتنت‌ها طراحی شده است. در اصل، این حرکت مایکروسافت باعث می‌شود که بیش از 60 هزار پتنت این شرکت اوپن سورس شود و در دسترس اعضای OIN قرار گیرد.

OIN یک پلتفرم را برای لینکوس و در حدود 2400 شرکت فراهم کرده است؛ از توسعه دهندگان شخصی گرفته تا شرکت‌های غول پیکری مانند گوگل و IBM، همه اعضای آن می‌توانند به پتنت‌هایی که OIN صاحب آن‌هاست و مجوزهای متقابلی که بین پتنت‌های OIN حق امتیاز آزاد دارند، دسترسی داشته باشند.

مایکروسافت اوپن سورس

پیوستن مایکروسافت به OIN یک قدم رو به جلوی بزرگ برای هر دو طرف است؛ OIN هزاران پتنت جدید از مایکروسافت دریافت می‌کند و مایکروسافت واقعاً به جامعه اوپن سورس کمک می‌کند که در گذشته از این کار اجتناب کرده است. اسکات گوتری (Scott Guthrie) نایب رپیس اجرایی واحد خدمات ابری و گروه سازمانی مایکروسافت، در مصاحبه‌ای به وب سایت ZDNet گفته است:

ما می‌خواهیم که از پروژه‌های اوپن سورس در مقابل پرونده‌های مالکیت معنوی محافظت کنیم؛ پس مجموعه پتنت‌های خود را برای OIN باز می‌کنیم.

در خصوص آنچه که مایکروسافت در دسترس OIN قرار می‌دهد استثناهایی نیز وجود دارد؛ به خصوص کد سیستم عامل ویندوز و اپلیکیشن‌های دسکتاپ این شرکت که به دلایل زیادی منطقی است؛ وگرنه مایکروسافت در حال اوپن سورس شدن است و در نهایت، این چیز خوبی برای تمام جامعه توسعه دهندگان است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha