کریتوس ؛ از خدای جنگ شدن تا 10 عمل وحشیانه و هر آنچه باید بدانید

کریتوس ؛ از خدای جنگ شدن تا 10 عمل وحشیانه و هر آنچه باید بدانید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازی God of War و شخصیت کریتوس از نام‌های نمادین کنسول پلی استیشن هستند. در این مطلب ابتدا مروری بر تاریخچه بازی های God of War و نحوه تبدیل شدن Kratos به خدای جنگ و سایر اطلاعات این شخصیت داشته و به 10 عمل وحشیانه او می‌پردازیم.

God of War جدید بیش از یک سال است که منتشر شده و با استقبال شدید منتقدین و طرفداران ثابت کرد که وعده های کوری بارلوگ در مورد تحول بازی دروغ نبوده است. جدا از تغییرات گیم پلی، کریتوس نیز اکنون شخصیتی آرام و منطقی‌تر دارد و دیگر آن جلاد خون خوار که به کوچک و بزرگ رحم نمی‌کرد نیست (ناسلامتی الان برای خودش پسری دارد و باید الگوی رفتاری مناسبی باشد.)

god_of_war / خدای جنگ 10

اما اگر God of War را خیلی پیش از این قسمت بازی کرده باشید می‌دانید که او همیشه این قدر آرام و سر به زیر نبوده و دشمنان کریتوس به اشکال وحشتناکی توسط او کشته شده‌اند. از این رو تصمیم گرفتیم مروری داشته باشیم بر 10 عمل وحشیانه کریتوس و جنایات بیهوده و خودخواهانه‌ای که این کچل خشن برای رسیدن به هدفش در بازی‌های قبلی انجام داده است. از آن جایی که کلی خون و خونریزی در راه است باید یاد آور شوم که مراقب خطر اسپویل باشید! البته قبل از پرداختن به این 10 عمل، ابتدا مروری بر تاریخچه بازی های God of War و نحوه تبدیل شدن Kratos به خدای جنگ، عکس های کریتوس و ماجرای زئوس در خدای جنگ می‌پردازیم و سپس نگاهی به اطلاعات فیلم خدای جنگ کریتوس خواهیم داشت.

god of war / کریتوس خدای جنگ

عناوین مطلب:

 


تاریخچه بازی های خدای جنگ


مجموعه خدای جنگ توسط دیوید جفی و استودیوی سانتا مونیکا خلق شده و یکی از عناوین شاخص پلی استیشن محسوب می‌شوند. تا کنون هفت نسخه از بازی برای پلتفرم‌های پلی استیشن و یک بازی موبایل از آن عرضه شده است. در این بخش قصد داریم بدون در نظر گرفتن نسخه موبایل بازی، مروری بر تاریخچه بازی های خدای جنگ داشته باشیم.

ردیفبازیتاریخ انتشارپلتفرمامتیاز متاکریتیک
1God of War2005پلی استیشن 2، پلی استیش 3، پلی استیشن ویتا94 از 75 نقد
2God of War II2007پلی استیشن 2، پلی استیش 3، پلی استیشن ویتا93 از 70 نقد
3God of War: Chains of Olympus2008PSP، پلی استیش 391 از 79 نقد
4God of War III2010پلی استیشن 3، پلی استیش 492 از 101 نقد
5God of War: Ghost of Sparta2010PSP، پلی استیش 386 از 73 نقد
6God of War: Ascension2013پلی استیش 380 از 89 نقد
7God of War2018پلی استیش 494 از 118 نقد

 

بازی God of War (سال 2005)

اولین نسخه از بازی خدای جنگ توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2005 برای پلی استیشن 2 منتشر شد. از نظر ترتیب زمانی، این بازی سومین نسخه محسوب می‌شود و بعد از Ghost of Sparda و قرار می‌گیرد. این بازی گیم پلی مبتنی بر کمبو دارد که از ویژگی‌های دکمه زنی سریع در کاتسین‌های مربوط به باس‌ها هم بهره می‌برد. در بازی شاهد پلتفرمینگ و پازل‌های مختلفی هم هم هستیم.

God-of-War-Game / بازی خدای جنگ

بازی God of War تاکنون بیش از 4.6 میلیون نسخه فروخته که آن را تبدیل به یازدهمین بازی پرفروش پلی استیشن 2 می‌کند. این بازی که یکی از بهترین‌های سبک اکشن ماجراجویی برای پلی استیشن 2 محسوب می‌شود، چندین جایزه بهترین بازی سال را از آن خود کرده و به عنوان یکی از بهترین بازی‌های تمام دوران هم شناخته می‌شود. امتیاز متوسط این بازی در متاکریتیک، 94 از 75 نقد است.

بازی God of War II (سال 2007)

بازی خدای جنگ 2 هم دو سال بعد از نسخه اول و در سال 2007 برای پلی استیشن 2 عرضه شد. اگر نسخه موبایل بازی گاد اف وار را حساب نکنیم، این نسخه از نظر ترتیب زمانی، پنجمین نسخه از بازی محسوب می‌شود. گیم پلی این نسخه هم مانند نسخه قبل است اما همه چیز بیشتر و بزرگتر شده‌اند؛ برای مثال شاهد تعداد باس‌های چهار برابری نسبت به نسخه قبل هستیم.

god of war / کریتوس خدای جنگ

بازی God of War II هم به عنوان یکی از بهترین عناوین پلی استیشن 2 شناخته شده و در سال عرضه‌اش، جایزه بهترین بازی سال را در مراسم جوی استیک طلایی (Golden Joystick Awards) نصیب خود کرد. این بازی 4.24 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش کرد و تبدیل به چهاردهمین بازی پرفروش تمام دوران پلی استیشن 2 شد. این بازی مورد ستایش منتقدین هم قرار گرفت و توانست امتیاز 93 را در متاکریتیک از 70 نقد به دست آورد.

 

بازی God of War: Chains of Olympus (سال 2008)

بازی God of War: Chains of Olympus توسط استودیوی ردی ات داون (Ready at Dawn) ساخته شده و اولین بار برای کنسول دستی PSP در سال 2008 منتشر شد. این سومین نسخه از مجموعه است که از نظر ترتیب زمانی، دومین نسخه و پیش‌درآمدی برای نسخه اول مجموعه محسوب می‌شود. گیم پلی بازی مشابه عناوین قبلی این مجموعه بوده اما کنترل بازی برای کنسول دستی PSP تغییر یافته بود چرا که دکمه‌های کمتری نسبت به دسته پلی استیشن 2 داشت.

chains of olympus / بازی خدای جنگ

این بازی یکی از بهترین عناوین PSP محسوب شده که با کسب امتیاز 91 از 79 نقد، در صدر جدول بهترین بازی‌های PSP این سایت قرار گرفته است. تا سال 2012، این بازی 3.2 میلیون نسخه در جهان به فروش رفته بود که آن را تبدیل به چهارمین عنوان پرفروش این کنسول دستی می‌کند.

 

بازی God of War III (سال 2010)

بازی خدای جنگ 3 در سال 2010 توسط استودیوی سانتا مونیکا به عنوان آخرین نسخه سه گانه اصلی، برای پلی استیش 3 عرضه شد. این چهارمین بازی در مجموعه و از نظر ترتیب زمان داستانی، ششمین عنوان و دنباله God of War II محسوب می‌شود. این بازی هم گیم پلی مشابه عناوین قبلی را با سیستم جادوی بهبود یافته، دشمنان بیشتر، زوایای دوربین جدید و محتوای قابل دانلود ارائه می‌دهد.

god of war 3 / بازی خدای جنگ

منتقدین از گرافیک و مقیاس بازی تعریف کرده و God of War 3 توانست امتیاز 92 از 101 نقد در متاکریتیک کسب کند و این عنوان توانست جوایز مختلفی از جمله بهترین بازی پلی استیشن 3 در مراسم اسپایک و موفقیت هنری را در مراسم بازی های کامپیوتری بفتا (BAFTA) از آن خود کند. بازی خدای جنگ 3 با فروش 5.2 میلیون نسخه‌ای تا سال 2012 توانسته دومین بازی پرفروش این مجموعه و نهمین بازی پرفروش تمام دوران پلی استیشن 3 شود.

 

بازی God of War: Ghost of Sparta (سال 2010)

Ghost of Sparda عنوان دیگری از مجموعه است که توسط ردی ات داون در عرض 23 ماه برای کنسول دستی PSP ساخته و در سال 2010 منتشر شد. این پنجمین بازی در مجوعه و چهارمین عنوان از نظر ترتیب زمانی داستان است. این بازی نسبت به Chains of Olymous دشمنان بیشتری در صحنه داشته و تعداد باس‌فایت‌ها هم افزایش یافته بود.

ghost of sparda / بازی خدای جنگ

Ghost of Sparda از همه نظر باعث ستایش منتقدین شد و برخی از آن‌ها، این بازی را بهترین عنوان PSP از نظر گرافیکی می‌دانند. این بازی امتیاز 86 را از 73 نقد در متاکریتیک دارد و تا سال 2012 توانسته 1.2 میلیون نسخه به فروش برود و پانزدهمین بازی پرفروش این کنسول دستی باشد.

 

بازی God of War: Ascension (سال 2013)

این بازی توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2013 برای پلی استیشن 3 عرضه شد. این هفتمین عنوان و پیش درآمدی برای کل مجموعه شناخته می‌شود. بازی گیم پلی مشابه عناوین قبلی اما با مکانیزم‌های جدید داشته و اولین عنوان مجموعه است که از حالتی مولتی پلیر پشتیبانی می‌کند. این حالت‌ها شامل انواع رقابتی و کوآپ می‌شوند.

god of war / کریتوس خدای جنگ

منتقدان نظر نسبتا مثبتی به بازی داشتند اما به نظر بیشتر آن‌ها، داستان آن جذابیت کمتری داشت که این مورد در نقدهای آن‌ها دیده می‌شد. Ascension امتیاز 80 را از 89 نقد در متاکریتیک کسب کرد و نتوانست به اندازه بازی‌های قبلی مجموعه فروش کرده و جایزه کسب کند.

 

بازی God of War (سال 2018)

بازی God of War توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2018 برای پلی استیشن 4 عرضه شد. این هفتمین بازی در مجموعه و از نظر داستانی جدیدترین آن‌ها و دنباله‌ای بر God of War III است. بر خلاف عناوین قبلی که بر اساس اساطیر یونانی ساخته شده بود، این بازی از اساطیر اسکاندیناوی الهام گرفته است.

God of war

در این بازی شاهد تغییرات اساسی هستیم که یکی از آن‌ها، استفاده از یک تبر به عنوان سلاح اصلی به جای شمشیرهای کریتوس است. همچنین شاهد استفاده از دوربین روی شانه هستیم که تمام بازی در یک برداشت صورت می‌گیرد. این اولین باری بود که یک بازی سه بعدی AAA از این برداشت دوربین استفاده می‌کرد. در این نسخه از بازی شاهد حضور پسر کریتوس یعنی آترئوس در بازی هستیم که در مبارزات به کریتوس کمک می‌کند.

God of War کریتوس

این بازی مورد ستایش منتقدین قرار گرفت و بسیاری معتقد بودند که توانست بازی را بدون از دست دادن هویت عناوین قبلی، مجموعه را احیا کند. God of War با کسب چندین نمره کامل از منتقدین و میانگین امتیاز 94 از 118 نقد در متاکریتیک توانست امتیازی برابر با نسخه اولیه بازی را در این سایت دریافت کند. God of War جوایز بسیاری را به دست آورد که شامل بهترین بازی سال از سایت‌های مختلف هم می‌شود. این بازی عملکرد عالی در فروش داشت و در ماه اول عرضه‌اش بیش از 5 میلیون نسخه و تا اردیبهشت 98 بیش از 10 میلیون نسخه فروش داشت و یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های پلی استیش 4 است.

 


کریتوس چگونه تبدیل به خدای جنگ شد؟


جوانان اسپارتا از همان نوجوانی به عنوان جنگجویانی ماهر آموزش داده می‌شوند و Kratos هم از این قضیه مستثنی نیست. او از همان ابتدا قابلیت‌های خود را نشان داده و از بقیه متمایز شد. تنها کسی که می‌توانست رقیب او باشد، برادرش دیموس (Deimos) بود که آرس و آتنها در همان دوران جوانی آن‌ها را از هم جدا کردند. کریتوس هم خالکوبی سرخی روی بدن خود ایجاد کرد تا همواره برادرش را به یاد داشته باشد؛ زیرا دیموس دارای خال مادرزادی سرخی بود.

Deimos kratos / خدای جنگ 10

شجاعت‌های کریتوس باعث می‌شود تا تبدیل به فرمانده ارتش اسپارتان‌ها شود و در یکی از مبارزه‌هایش علیه بربرها، در حالی که مغلوب می‌شود، از خدای جنگ یعنی آرس می‌خواهد تا در قبال جان خود، دشمنانش را نابود کند. آرس قبول کرده و شمشیرهای آشوب را به بازوهای کریتوس وصل می‌کند. کریتوس بربرها را شکست داده و از این به بعد، تبدیل به فرمانبردار خدای جنگ می‌شود. خدای جنگ هم برای جلب توجه زئوس، همواره انسان‌ها را از طریق کریتوس نابود می‌کند. در یکی از این جریان‌ها کریتوس مردمان یک دهکده را از بین می‌برد اما از قرار معلوم، خانواده خودش هم آنجا قرار دارند و به دستان او کشته می‌شوند. آرس عمدا خانواده او را آنجا قرار داده بود تا ارتباطات خانوادگی Kratos را از بین برده و از او یک جنگجوی کامل بسازد.

kratos-kills-family / مرگ کریتوس

در God of War آتنا از کریتوس می‌خواهد تا آتن را از نابودی توسط خدای جنگ نجات دهد و در عوض، حافظه او را از کارهایی که کرده است پاک کند. کریتوس قبول کرده و می‌فهمد که برای نابودی آرس باید جعبه پاندورا را پیدا کرده و باز کند. در نهایت او موفق به انجام این کار و تبدیل به یک خدای بزرگ شده و آرس را از بین می‌برد. خدایان المپ تنها گذشته کریتوس را بخشیدند و اجازه فراموش کردن آن را به او ندادند. کریتوس برای رهایی از این زجر، خود را از پرتگاهی پرت می‌کند، اما آتنا به او اجازه مردن نمی‌دهد و از او می‌خواهد تا جای آرس، یعنی خدای جنگ را بین خدایان بگیرد. کریتوس هم چاره‌ای جز قبول کردن ندارد و به امید غرق کردن خود در خون و خون‌ریزی برای از یاد بردن گذشته‌اش، تبدیل به خدای جنگ می‌شود.

kratos-becomes-god-of-war / مرگ کریتوس

 


شمشیرهای کریتوس


شمشیرهای کریتوس Blades of Chaos نام دارند که در Underworld و توسط خود آرس ساخته شده‌اند. او این شمشیرها را برای خدمتکار شایسته‌ای ساخته که لیاقت خدمت به او را داشته باشد. زنجیرهای موجود در شمشیرهای کریتوس همواره یاد آور سوگند او به خدای جنگ است و تنها می‌توان پس از پایان زمان خدمت و یا توسط خود خدای جنگ جدا شوند. پس از شکست آرس، شمشیرهای کریتوس دیگر دیده نشدند اما او بعدا شمشیرهای مشابهی با نام Blades of Athena را دریافت کرد. در بازی God of War 2018 می‌بینیم که کریتوس شمشیرهایش را در اختیار دارد اما از آن‌ها استفاده نمی‌کند. شمشیرهای کریتوس یکی از سلاح‌های نمادین دنیای بازی‌های کامپیوتری است.

kratos-blades-of-chaos / شمشیرهای کریتوس

 


زئوس در خدای جنگ


زئوس در خدای جنگ پادشاه خدایان کوه الیمپوس و شخصیت منفی اصلی در God of War II و God of War III است. زئوس در خدای جنگ 1 به کریتوس در نبردش علیه آرس کمک می‌کند. در خدای جنگ 2 مشخص می‌شود که ترسی زئوس را فرا گرفته و به همین دلیل، با حیله توانایی‌های خداگونه کریتوس را به شمشیر الیمپوس جذب کرده و در نهایت باعث مرگ کریتوس می‌شود. البته مرگ کریتوس به این راحتی‌ها اتفاق نمی‌افتد و با کمک گایا و قدرت خواهران زمان، کریتوس به زمان قبل از خیانت زئوس در خدای جنگ 2 برمی‌گردد و بعد از نبردی او را شکست می‌دهد. اما در نهایت آتنا خودش را برای حفظ الیمپوس فدا کرده و زئوس را نجات می‌دهد. قبل از مرگ، آتنا به کریتوس می‌گوید که پسر زئوس است و دلیل ترس زئوس هم کشته شدن توسط پسرش بود. این قضیه در God of War III هم تایید شد؛ همان لحظه‌ای که کریتوس جعبه پاندورا را باز کرده و با استفاده از قدرت آن آرس را کشت، ترس تمام وجود زئوس را فرا گرفت. زئوس در خدای جنگ جدید هم به عنوان یکی از خیال‌های کریتوس در Helheim ظاهر می‌شود.

zeus-in-god-of-war / زئوس در خدای جنگ

 


عکس های کریتوس


اگر به دنبال عکس های کریتوس هستید، در گالری زیر می‌توانید برخی از بهترین عکس های این خدای جنگ را تماشا کنید:

 


آیا فیلم خدای جنگ کریتوس ساخته می‌شود؟


ساخت فیلم خدای جنگ از سال 2005 با فیلمنامه‌ای که توسط دیوید سلف (David Self) نوشته شده است کلید خورد اما تا کنون خبری از آن نشده است و در برزخ تولید قرار دارد. در سال 2012 بود که اعلام شد مارکوس دانستن (Marcus Dunstan) و پاتریک ملتون (Patrick Melton) قرار است فیلمنامه فیلم خدای جنگ کریتوس را بنویسند و از نسخه اولیه دیوید سلف استفاده کنند. البته سلف هم به عنوان تهیه کننده اجرایی هنوز در پروژه حضور دارد. مارکوس دانستن در رابطه با این فیلم گفت که فیلم خدای جنگ کریتوس قرار است کاملا متفاوت از فیلم‌هایی همچون Immortals و Clash of the Titans بوده و بیان متفاوتی داشته باشد. او همچنین اعلام کرد که این فیلم قرار است تفاوت‌های زیادی با بازی هم هم داشته باشد و دلیل آن را هم متفاوت بودن تجربه بین بازی کردن و تماشای فیلم می‌داند.

god-of-war-screen / فیلم خدای جنگ کریتوس

بودجه فیلم خدای جنگ کریتوس چیزی حدود 150 میلیون دلار است که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. از سوی دیگر، طبق گفته دانستن، مسئولین استودیو دست نویسنده‌ها را برای خلق صحنه‌های عظیم و عجیب و غریب باز گذاشته‌اند و نتیجه کار هم چیز خارق‌العاده‌ای شده است. بر خلاف بازی که به ماجراهای پس از کشته شدن خانواده کریتوس می‌پردازد، قرار است در فیلم شاهد تمامی اتفاقات مربوط داستان پس زمینه کریتوس باشیم. نویسندگان از این لحاظ، آن را به Batman Begins تشبیه کرده‌اند.

god-of-war-movie-bautista / فیلم خدای جنگ کریتوس

گفته می‌شود استیون اس دنایت (Steven S. DeKnight) در حال مذاکره برای کارگردانی فیلم خدای جنگ است که قبلا کارگردانی Pacific Rim: Uprising را در کارنامه دارد. به نظر می‌رسد که او ایده‌های قابل توجهی برای فیلم دارد و می‌خواهد درست مانند الهام گرفتن از یک کتاب داستان، فیلم را بسازد؛ درست مانند نحوه برگرفته شدن فیلم Jaws از یک کتاب که فیلم و کتاب بسیار متفاوت از هم هستند، اما در عین حال هر دو فوق‌العاده‌اند. وقتی از او درباره بازیگری که برای کریتوس در نظر دارد پرسیده شد، او سریعا به دیو باتیستا (Dave Bautista) اشاره کرد.

 


10 عمل وحشیانه کریتوس در مجموعه God of War


 

۱۰- کور کردن تایفون برای کشتن پرومتئوس

10 عمل وحشیانه Kratos

بعضی اوقات اوضاع خدایان به قدری وخیم است که خودشان به دلسوزی احتیاج دارند. تایفون به اندازه کافی در غل و زنجیر در حال زجر کشیدن هست و از حال و روزش خیلی راضی نیست. آخرین چیزی که نیاز دارد این است که دیوانه بی رحمی از گرد راه برسد و هر چه عقده ته دلش دارد سر او خالی کند. نکته جالب تر انگیزه کریتوس از انجام این کار است که آن را در فهرست 10 عمل وحشیانه کریتوس قرار می دهد. او با کور کردن تایفون سلاحی جادویی از چشمش بیرون می آورد تا نفرین نامیرایی پرومتئوس را از بین برده و او را بکشد. تازه کشتن پرومتئوس هم از سر لطف و دل رحمی نیست بلکه کریتوس قصد دارد از جادوی نهان وجودش برای رسیدن به اهداف انتقام جویانه اش استفاده کند. هر دو بدبخت حال و روز خوشی ندارند و کریتوس می تواند بدون این که کوچکترین درگیری با آن ها داشته باشد راهش را ادامه دهد، اما از بس که این شخصیت مرض کشتن دارد، نمی تواند کسی را ببیند و بیخیالش شود!

 

۹- کندن بال های ایکاروس

10 عمل وحشیانه Kratos

ایکاروسی که در God of War می بینیم با ایکاروس افسانه ای خیلی فرق دارد (گویا به مواد مخدر، آن هم از نوع صنعتی معتاد شده.) هنگامی که کریتوس با او برخورد می کند، گویا عقلش را هم کم و بیش از دست داده است. به محض این که کریتوس تشنه قدرت راجع به بال های قدرتمند ایکاروس می شنود حوس پرواز به سرش می زند. خب مطمئناً ایکاروس هم زیر بار نمی رود (مثلا بگوید: آقا کریتوس چاکریم دو تا بال چیه، دست و پاهام مال تو.) طی یک درگیری هنگام سقوط و مشت و کله هایی که نثار ایکاروس بخت برگشته می شود کریتوس دو بال او را می کند و از آن ها برای پرواز استفاده می کند. پس از به دست آوردن این مهارت با این که می تواند ایکاروس را یک گوشه و کناری پیاده کند، او را در آسمان رها می‌کند تا به قعر جهنم پرت شود (خب بالش را که بریدی، جانش چرا دریدی؟)

 

۸- قطع کردن پاهای هرمس، تنها برای گرفتن کفش هایش

10 عمل وحشیانه Kratos

انصافا باید اعتراف کرد که بین خدایانی که کریتوس برای کشتن‌شان نقشه می کشد هرمس اعصاب خرد کن ترینشان است. مخصوصاً که هر چند وقت یکبار کریتوس را مورد عنایت جوک های بی مزه و بچه گانه اش قرار می دهد. اما همه این ها دلیل نمی شود که کریتوس جفت پاهای او را ببرد تا فقط کفش هایش را صاحب شود. آخر یک جفت کتانی مگر پولش چقدر می شود؟ یعنی این قدر جاخالی و سرعت برای کریتوس مهم است که برایش مهم نیست با کشتن هرمس مردم را به درد بی درمان دچار می کند؟ اگر این حرکت خودخواهانه در 10 عمل وحشیانه Kratos قرار نمی گرفت، باید تعریف عمل وحشیانه را کلاً عوض می‌کردیم.

 

۷- سو استفاده از قدرتش به عنوان خدای جنگ

10 عمل وحشیانه Kratos

شما اگر خدای جنگ بودید چه می کردید؟ خب لابد یک ارتش جمع آوری می کردید که با دیگر خدایان کَل قدرت بیاندازید یا به مردم حکم می کردید که به یادبود شما سر هر کوی و برزن معبد و زیارتگاه بسازند یا از همین جور کار های معمول که خداها باید انجام دهند. اما حالا جناب کریتوس از خوبان اسپارت چه کار کرد؟ با مردمش عین کثافت های روی زمین برخورد کرد، پشیزی برای جان مردمش ارزش قائل نشد و حتی آن ها را برای حل معماهایش قربانی کرد. یکی از شخصیت های بازی نزدیک به 3 بار توسط این جنگجوی اسپارتان کشته شد (چه بدبختی بوده که دائماً گیر این کچل بد ذات می افتاده!) کشتن ملت بی گناه هفتمین شماره از 10 عمل وحشیانه Kratos است.

 

۶- آزاد کردن ترا

10 عمل وحشیانه Kratos

این اسپارتای خون خوار ما با تمام بی کلگی اش چند تصمیم عاقلانه در مسیرش به کوه الیمپس گرفت. برای مثل تایتان ها را آزاد کرد تا در لشکرکشی اش به سمت خدایان یاریش کنند. قسمت مشکل دار قضیه این است که هر تایتانی لیاقت آزادی ندارد، مخصوصاً ترا. کریتوس طبق معمول برای این که یک قدرت جدید و آتشین به دست بیاورد ترا را از بند رها می کند. پس از این که ترا آزاد می شود کل دنیا را زیر مذاب آتش فشانش می سوزاند. به زبان گیمی کریتوس به ملت Fire Damage وارد می کند. در مقایسه با این کار قطع کردن پای هرمس به سوزاندن مورچه با ذره بین شباهت دارد. سوزاندن مردم بخت برگشته ششمین شماره از 10 عمل وحشیانه Kratos است.

 

۵- کندن کله هلیوس

10 عمل وحشیانه Kratos / دشمنان کریتوس

آخر چطور می شود خونین ترین و وحشیانه ترین لحظه در تاریخ بازی های کامپیوتری را فراموش کرد؟ کندن کله هلیوس در حالی که هنوز زنده است چیزی نیست که برای بسیاری از بازیکنان قابل هضم باشد (واقعا هم حق دارند، خشن تر از این صحنه نداریم.) قضیه به کندن کله ختم نمی شود، Kratos از همان کله نیمه جان به عنوان سلاحی مقابل دشمنانش استفاده می کند. کشتن هلیوس می توانست یکی دیگر از مرگ و میر های معمولی باشد که غالباً در مسیر کریتوس اتفاق می افتند. اما چیزی که آن را در 10 عمل وحشیانه Kratos قرار می دهد ناپدید شدن خورشید پس از مرگش است که به معنای واقعی مساوی است با آخر دنیا. طبق معمول هم که کریتوس عین خیالش نیست (دمت گرم که آخرالزمان کردی، مردم واقعاً به همچین تنوعی نیاز داشتند.)

 

۴- استفاده ابزاری از پرنسس پوسایدون برای قفل کردن چرخ دنده

دشمنان کریتوس

تا آن جایی که می دانم کار قهرمانان بازی نجات پرنسس های زیبا و زندگی خوش و خرم برای باقی عمرشان است. مثلاً سوپر ماریو را در نظر داشته باشید، 30 سالی می شود که کار و بارش نجات پرنسس است. وقتی که اولین بار پرنسس پوسایدون را می بینید (با آن لباس های …) با خودتان می گویید: «نمردیم و یک پرنسس هم نجات دادیم، نگران نباش خانم، Kratos یاور مظلومین اینجاست.» خب کریتوس که قهرمان نیست، البته خودش هم ادعای قهرمانی ندارد. اما سوال من این است: یعنی چهار پایه ای چیزی دم دست پیدا نمی شد که کریتوس زیر چرخ دنده بگذارد که در بسته نشود؟ هر چیزی به غیر از یک آدم زنده که برای جانش التماس کند؟ هیچی؟ (اصلاً این آدم بدون کشتن شب خوابش نمی برد.)

 

۳- بوجود آوردن مد دریا با کشتن پوسایدون

10 عمل وحشیانه Kratos

«مرگ الیمپوس، مرگ دنیاست» این جمله ای بود که پادشاه دریاها قبل از فشردن دکمه دایره به شما می گوید (زئوس بیامرزتش!) اما مخاطب که کریتوس باشد به این جور جمله ها توجه چندانی نمی کند و تا طرف جان دارد کتک می خورد. پس از ترکاندان تخم جفت چشم های پوسایدون و شکستن گردنش و پرت کردنش از کوه الیمپوس، دریا بالا آمده و سیل وحشتناکی صد ها نفر را می بلعد. دیدی آقای کریتوس خان پوسایدون دروغ نمی گفت! ای کاش کمی حرف گوش کن بودی که یک گزینه دیگر به فهرست 10 عمل وحشیانه کریتوس اضافه نمی شد.

 

۲- به پا کردن جهنم… به معنای واقعی کلمه

10 عمل وحشیانه Kratos

همان طور که با کشتن هلیوس و پوسایدون متوجه می شویم، کشتن هر خدایی عواقب خاص خداش را دارد، اما  از بس فشار کاری کریتوس زیاد است و دستش به کشتن متوالی خدایان گرم شده، فرصتی برای فکر کردن به این جور سوسول بازی ها ندارد. تازه اگر هادس بمیرد مگر چه اتفاقی می خواهد بیافتد؟ جواب سوالتان را موقعی می گیرد که هادس هم به سرنوشت دیگر خدایان الیمپوس دچار شود. روح های نفرین شده که پس از نابودی هادس دیگر جایی برای رفتن ندارند راهی سطح زمین می شوند و به معنای واقعی کلمه جهنم به پا می کنند. آقای کریتوس مد دریا و غرق کردن مردم کافی نبود؟ حتماً باید جهنم به پا می کردی؟ (با کی حرف می زنیم؟ این کچل عین خیالش نیست!)

 

۱- کشتن خانواده اش

10 عمل وحشیانه Kratos

در این که Kratos خانوده‌اش را با دستان خودش کشت هیچ شکی نیست. فریب خورد یا نخورد این کار را انجام داد و جای هیچ بازگشتی هم برای خودش نگذاشت. اما در این جا فقط راجع به دختر و همسرش صحبت نمی کنیم. وقتی به شجره نامه خانوادگی اش نیم نگاهی می کنیم می بینیم که تمامی خدایانی که کریتوس راهی دیار باقی کرده (البته اگر بعد از نابودی هادس دیار باقی هم مانده باشد) یک جوری با او نسبت خانوادگی داشته اند. مرگ برادرانش: هرمس، هرکولس، ارس، عمو پوسایدون، عمو هادس، عمه حرا، بابابزرگ کرونوس، مامان بزرگ گایا و در نهایت بابا زئوس ثابت می کنند که داستان فرنچایز God of War از مشکلات خانوادگی نشأت گرفته (مثل سریال های ترکی!) یعنی اگر در آن زمان خدای مشاور خانوادگی هم بود، دیگر این مشکلات بوجود نمی آمد و این همه خون و خون ریزی به پا نمی شد.

خب، 10 عمل وحشیانه Kratos هم خواندید. البته احتمالاً خودتان در جزئیات قضایا بوده اید اما بد نیست هر از گاهی مروری به این اعمال شیطانی بکنیم تا یک وقت یادمان نرود او در گذشته چه خون هایی ریخته است.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران9 دیدگاه
کریتوس
.
20 تیر 1398، 00:20
پاسخ
0
0
شما درست میگید اما اگر نگاا کنید همش تغسیر پدرش زیوس بود اون از بچگی میدونست میخواد یهنفر از بچهاش به تختش بشینه رفت اشتباهی برادر کریتوس دیموس رو برد که یکی از خدایان کشتش مادرشم که تو گتدوار روح اسپارتا هم جریانش معلومه از همون بچگی هم اریز یه خط انداخت رو صورتش وگرنه کریتوس هیچ گناهی نداشت تازه زیوس چند تا موجود وحشی به اسم فیوری برای کشتن پسرش کریتوس فرستاد
امیرحسین
.
09 مرداد 1398، 00:35
پاسخ
0
0
عاشق این بازی بودم و هستم، نصف دوران نوجوانیم پای این بازی سپری شد. خدای جنگ فراموش نشدنی،کلی خاطره واسم تداعی شد.. مرسیی
مجید
.
19 شهریور 1398، 19:36
پاسخ
0
0
امیدوارم اگه قرار فیلمش ساخته بشه یه کارگران خوب کارگردانش باشه و یه بازیگر خوب نقش کریتوس رو بازی کنه.. ولی فیلمشو نسازن خیلی بهتره به نظرم
سعید
.
20 شهریور 1398، 01:17
پاسخ
0
0
با خوندن این مطلب، دوست دارم حتما بازی کنم
Omid
.
21 شهریور 1398، 10:19
پاسخ
0
0
ما اخر نفهمیدیم این کرایتوسه یا کریتوسه یا ....؟ نمی دونم
نمایش 4 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5