استریم بازی چیست و چگونه استریمر شویم؟

استریم بازی چیست و چگونه استریمر شویم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مقوله استریم بازی روز‌به‌روز طرفداران و مخاطبان بیشتری پیدا می‌کند. در این مطلب با معرفی استریم به سوال‌های «استریم بازی چیست؟» و «چگونه استریمر شویم؟» پاسخ دهیم. با ما باشید.

این روزها طرفداران استریم بازی چه از منظر مخاطبانی که به‌پای تماشای استریم‌های مختلف می‌نشینند و چه از منظر افرادی که خود می‌خواهند استریمر شوند به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است. تکنولوژی استریم که امری نوپا در صنعت‌ بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود درهای متفاوتی را به روی مخاطبان این صنعت گشوده است. بسیاری برای سرگرمی این کار را انجام می‌دهند و برای بسیاری از استریمرهای حرفه‌ای نیز این امر تبدیل به یک شغل و منبع درآمد شده است. در هر صورت چه بخواهید استریمر شوید و چه درنظر داشته باشید که با این سرویس و پیشینه آن بیشتر آشنا شوید مقاله‌ای را برایتان تدارک دیده‌ایم که بتواند تمامی موارد گفته شده را پوشش دهد. با ما باشید تا به معرفی سرویس استریم بازی و پاسخ به سوال «چگونه استریمر شویم؟» بپردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


استریم بازی چیست؟ Twitch یعنی چه؟


استریم کردن یک تکنولوژی است که از آن برای انتقال محتوا به کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند به وسیله اینترنت استفاده می‌شود. کارکرد اصلی تکنولوژی استریمینگ انتقال داده است که معمولا شامل صدا و ویدیو می‌شود؛ اما به مرور شاهد هستیم که انواع دیگر داده نیز از این طریق به سیستم‌های کامپیوتری منتقل می‌شوند. انتقال داده از طریق استریم به صورت همزمان انجام می‌شود؛ به این معنی که مخاطبان می‌توانند داده‌های مورد نظر را در آن‌واحد ببینند و یا بشنوند. روش دیگری که سال‌ها قبل از به میدان آمدن استریم برای انتقال داده در سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شد و می‌شود، دانلود است که از طریق آن ابتدا باید داده‌های مورد نظر را از منابع مختلف دانلود کرده و سپس استفاده کنید. همچنین بر خلاف دانلود که به وسیله آن داده‌های شما ذخیره می‌شوند، داده‌های منتقل شده از طریق سرویس استریم پس از استفاده به صورت اتوماتیک حذف می‌شوند. از طریق سرویس استریم می‌توانید به داده‌های مورد نظر بدون این که دانلود شوند به صورت همزمان دسترسی پیدا کنید.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

Twitch از شرکت‌های محبوب آنلاین است که از آن برای مشاهده و استریم ویدیو استفاده می‌شود. این سرویس در اوایل عرضه خود در سال 2011 به صورت انحصاری در زمینه بازی‌های ویدیویی فعالیت می‌کرد اما از آن زمان تا کنون به تدریج زمینه‌هایی همانند هنر، موسیقی، میزگرد (Talk Show) و سریال‌های تلویزیونی نیز به آن اضافه شده‌اند. ماهانه بیش از دو‌ میلیون نفر از طریق سرویس توییچ به استریم می‌پردازند و از میان آن‌ها هفده‌هزارنفر نیز از طریق برنامه همکاری توییچ درآمد ماهیانه دارند.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران

 


تاریخچه استریم زنده (Live Streaming) در بازی های ویدیویی


استریم بازی‌های ویدیویی از سال 2010 به بعد و در طی سال‌های پس از آن بود که به تدریج رونق یافت. سرویس Twitch با روی کار‌ آمدن خود در سال 2011 به تدریج رقیب خود Justin.tv را کنار زد و در اواخر سال 2014 بود که شرکت آمازون اقدام به خرید توییچ کرد. ازجمله سرویس‌های استریم زنده در رابطه با بازی‌های ویدیویی می‌توان به Smashcast.tv و afreecaTV اشاره کرد. همچنین شبکه یوتیوب نیز در سال 2015 بخشی با نام یوتیوب گیمینگ (YouTube Gaming) راه‌اندازی کرد که کارکرد مشابهی با توییچ دارد و به رقابت با آن می‌پردازد.

از رویداد‌های قابل توجه استریم شده از طریق شبکه توییچ می‌توان به رویداد Games Done Quick اشاره کرد که یک رویداد ماراتون بازی به میزبانی Twitch با اهداف خیریه است و تا کنون در شانزده ماراتونی که از این طریق انجام شده این رویداد به تنهایی توانسته است بیش از 10 میلیون دلار پول جمع کند. استریمرهای حرفه‌ای توییچ از راه‌های مختلف می‌توانند تنها از طریق این شبکه درآمد ماهیانه خوبی به دست آورند. همچنین مسابقات eSports نیز که هرساله در زمان‌های مشخصی برای بازی‌های مختلف برگزار می‌شوند و از طریق توییچ استریم می‌شوند، منبع درآمد خوب دیگری برای استریمرهای توییچ محسوب می‌شود؛ البته به شرط این‌که استریمرهای مورد نظر با شرکت در مسابقه جزو نفرات برتر آن شوند.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

 


چگونه استریمر شویم؟


در این بخش به مواردی می‌پردازیم که اگر علاقه به استریم کردن داریم، باید با آن‌ها آشنا شوید.

 

تهیه نرم‌افزار برای استریم

اولین قدم برای استریمرشدن شما تهیه یک نرم‌افزار برای انجام این کار محسوب می‌شود. بهترین گزینه میان نرم‌افزارهای رایگان در این زمینه برنامه Streamlabs OBS است که علاوه بر رایگا‌ن بودن می‌تواند تمام داده‌هایتان را در بستر ابری ذخیره کند. این نرم‌افزار کافی است تا به وسیله‌اش بتوانید تمام کارهایی را که در استریم‌های مورد علاقه خود می‌بینید انجام دهید. طریقه نصب آن هم آسان بوده و همچنین از قابلیت شخصی‌سازی هم برخوردار است. پس از دانلود برنامه OBS باید سراغ سایت Twitch.tv بروید. اگر در شبکه توییچ اکانت ندارید فورا یک اکانت بازکرده و سپس به منوی Settings برنامه OBS بروید. از این طریق می‌توانید تمامی تنظیمات مورد علاقه خود برای سازگاری با اینترنت و سیستم مختص شما را انجام دهید. همچنین نرم‌افزار قابلیت تنظیم اتوماتیک را نیز بر اساس قابلیت‌های سیستم و اینترنت‌تان دارا است.

این نکته را نیز از قلم نیندازیم که خود شبکه توییچ به تازگی نرم‌افزاری با نام Twitch Studio معرفی کرده که در حال حاضر در مرحله آزمایش بتا قرار دارد و از طریق سایت توییچ برای آزمایش آن می‌توانید نام‌نویسی کنید. البته هنوز مشخص نیست که این نرم‌افزار در زمینه استریمینگ چه قابلیت‌هایی دارد. با این وجود آن‌چه می‌توانیم در موردش بگوییم ظاهر‌ روان و برخی ویژگی‌های خاص خود برنامه همانند Chat integration است.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

 

تهیه وب‌کم

دومین قدم در راه تبدیل شدن به یک استریمر تهیه وب‌کم محسوب می‌شود. البته این نکته را بگوییم که برای استریم‌ کردن بازی‌های خود نیازی به وب‌کم ندارید؛ اما با این‌وجود اکثر استریمرهای مهم از آن استفاده می‌کنند چرا که شخصیت گیمری شما تاثیر زیادی روی تعداد مخاطبانتان دارد. همچنین با استفاده از وب‌کم به شکل‌ بهتری می‌توانید از قابلیت‌هایی همانند توییچ چت (Twitch Chat) بهره ببرید. به وسیله استفاده درست از وب‌کم میزان مخاطبانی که استریم شما را می‌بینند می‌تواند به شکل قابل‌توجهی افزایش یابد و استفاده غلط از آن نیز نتایج عکس به بارخواهد آورد. همچنین در نظرداشته باشید که نیازی نیست که وب‌کم شما بهترین وب‌کم موجود در بازار باشد. اهمیت نورپردازی و واضح‌ بودن چهره را به همراه حذف اشیا و اموراضافه در پس‌زمینه دوربین که استریم شما را حرفه‌ای‌تر نشان خواهد داد، از یاد نبرید. بسیاری از استریمرهای حرفه‌ای پس‌زمینه خود را به‌کلی حذف کرده و به جای آن از پرده‌ سبز استفاده می‌کنند.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

 

تهیه میکروفون و تنظیم صدا

همانند وب‌کم، میکروفون نیز عاملی کلیدی برای موفقیت شما به عنوان استریمر بازی خواهد کرد. یکی از آزاردهنده‌ترین موارد در یک استریم اکو (Echo) و صداهای اضافی است که سبب می‌شود به سرعت از آن خارج شویم. اگر از میکروفون رومیزی و یا میکروفون موجود در وب‌کم خود بهره می‌برید استفاده از هدفون را هیچ‌گاه فراموش نکنید؛ چرا که در غیر‌این صورت میکروفون‌های مورد نظر صدای بازی‌ را که از طریق اسپیکرها پخش خواهد شد جذب کرده و استریم شما را پراز سروصداهای اضافی خواهند کرد. در هرصورت اگر به دنبال یک استریم باکیفیت باشید، یک میکروفون قابل‌ اعتماد از شروط اساسی است. به غیر از میکروفون، استفاده از موسیقی در پس‌زمینه نیز از المان‌های برخی استریم‌ها محسوب می‌شوند. برای این‌کار صرفا کافی است از طریق همان کامپیوتری که با آن استریم می‌کنید موزیک پخش کنید. ترجیحتان هرچه که باشد تعادل میان صدای میکروفون، موسیقی و بازی از عوامل ضروری است. برای آزمایش صداهای مختلف و بلندی آن‌ها می‌توانید از نرم‌افزار OBS استفاده کنید.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

 

زمینه‌چینی

پس از انجام مراحل گفته‌شده تقریبا آماده‌اید که استریم خود را شروع کنید. تنها کاری که در این نقطه باید انجام دهید، مدیریت و چینش موارد مختلف از طریق نرم افزار Streamlabs OBS است. برای این‌کار ابتدا نرم‌افزار OBS را باز کنید و سپس به بخش ویرایشگر (Editor) آن بروید. قدم اول اضافه‌کردن عنوانی است که می‌خواهید آن را استریم کنید. ابتدا بازی مورد نظر را باز کنید و سپس کلید‌های ALT و TAB را همزمان فشار دهید تا به برنامه بازگردید و از بالای لیست منابع دکمه Add را فشار دهید. سپس نوبت به اضافه‌کردن وب‌کم به برنامه می‌رسد. برای این‌کار نیز پس از اتصال وب‌کم گزینه Add another source را زده و Select Video Capture Device را انتخاب کنید. پس از اضافه‌کردن وب‌کم می‌توانید از مکانیزم Overlay بهره ببرید که البته استفاده از آن اختیاری است و به طور خلاصه شامل اضافه‌کردن عکس و متن به استریم شما و یا در درجات بالاتر تغییر پوسته رابط کاربری بازی‌ها می‌شود. در هر صورت اطمینان حاصل کنید که تمامی مواردی که به استریم خود اضافه می‌کنید با یکدیگر هماهنگ باشند و موارد مزاحم یا نامتعادل از آن حذف و کنترل شوند.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

 

برنامه‌ریزی و نظم

با انجام دادن صحیح تمام مواردی که گفتیم استریم شما آماده خواهد بود و می‌توانید شروع کنید. با این‌وجود درنظر داشته باشید که هنوز در ابتدای راه هستید چراکه نیاز به مخاطبانی دارید که به استریم شما نگاه کنند. راه‌های مختلفی برای جذب مخاطب به عنوان استریمر وجود دارند؛ اما شاید مهمترینشان ثبات‌داشتن و نظم باشد. استریم‌کردن به طور منظم و در ساعات مشخصی از روز یکی از عوامل اصلی جذب مخاطب است. حتی اگر نخواهید که تبدیل به یک استریمر حرفه‌ای شوید و این کار را صرفا از جهت جنبه سرگرمی انجام می‌دهید، رعایت مواردی که برایتان بیان می‌کنیم کمکتان خواهد کرد استریمی منظم با مخاطبانی دائمی داشته باشید. همواره وقتی شروع به استریم کردن می‌کنید، بقیه را از این قضیه آگاه کنید. این امر را می‌توانید از طریق توییتر، اینستاگرام و یا شبکه‌های مجازی دیگر انجام دهید. شاید ابتدا صرفا دوستانتان به تماشای استریم شما بنشینند؛ اما فراموش نکنید که تعداد افراد به مرور بیشتر شده و به تدریج افزایش خواهد یافت.

استریم بازی چیست / استریمر های بازی ایران / چگونه استریمر شویم

سعی کردیم پیشینه‌ای از مقوله استریم بازی و همچنین راه‌کارها و قدم‌های عملی لازم برای استریمر شدن را برایتان ارائه دهیم. با گسترش روزافزون مقوله استریم و سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف در این زمینه، عده زیادی تا حد کسب‌در‌آمد از این زمینه به صورت جدی وارد آن می‌شوند. شبکه توییچ از زمان انتشار خود تا کنون تحولی عظیم در زمینه‌ بازی‌های ویدیویی ایجاد کرده است؛ چه از نظر افزایش مخاطبان صنعت گیمینگ و چه از نظر گسترش‌دادن قابلیت‌های سرویسی که قبل از آن حداقل در زمینه بازی‌های ویدیویی تا این‌حد محبوب نبود. امیدواریم مقاله مورد نظر اطلاعاتی کافی در زمینه استریم و مراحل لازم برای استریمر شدن در اختیارتان گذاشته باشد.

نظر شما در رابطه با مقوله استریم بازی چیست؟ نظرات خود را می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
مهدی
.
06 اسفند 1398، 01:24
پاسخ
0
3
الان اگه کسی استریم شمارو نگا نکنه چه اتفاقی میفته؟؟ بعد این قضیه درآمد چیه؟ ینی یه عده انقد استریم هاشون جذابه که مردم برا دیدنشون پول میدن؟
عرفان
.
11 شهریور 1399، 21:39
پاسخ
2
2
@مهدی
نه داداش ببین. مثلا اگ داخل یوتیوب استیمر شدی، طرفداران که زیاد شد، خود سایت یوتیوب وسطای فیلمات تبلیغات میزاره و تو به ازای اون تبلیغات، پول دریافت میکنی. ولی مشکل اینه خیلی درآمدش کمه اصلا به اون وقتی که میزاری نمیارزه
ناشناس
.
16 مهر 1399، 18:23
پاسخ
0
4
@مهدی
هر کی دلش بخواد پول میده برا این که استریمر به هدفش برسه مثلا یکی هدفش ارتقا رم لپتاپش است
محمد علی
.
25 آبان 1399، 20:02
پاسخ
0
6
@عرفان
ببین،یوتیوب که مثل آپارات نیس از تبلیغات پول در بیاره که. تو خارج قانون کپی رایت هست. شما هر ویدئو ای که تو یوتیوب آپلود کنی (که تولید خودت باشه)، هرکی اون ویدئو رو ببینه یوتیوب پول میریزه به حسابت. بر عکس اگه شما تو خارج یه محتوا ای رو دانلود کنید، فرداش دو تا مامور جلو در خانه ات هستن و چنان جریمه ات می کنن که اگه دار و ندار رو بفروشی نمی تونی پرداخت کنی.
ایلیا
.
06 بهمن 1399، 21:38
پاسخ
0
0
الان بازیو تو obsمیشه پیدا کرد الان مثلا من بخوام یه بازی کنم باید برم توobsانتخاب کنم بازی کنم و استیریم بگیرم
ROSSI
.
22 فروردین 1400، 12:22
پاسخ
0
0
من هنوز دقیقا نفهمیدم استریمر چه کار میکنه و چجوری پول در میاره یکی توضیح بده لطفا
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood