ارباب حلقه ها: بررسی 20 ویژگی عجیب در ظاهر سائورون

با وجود فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی مختلفی که براساس کتاب The Lord of the Rings و داستان‌های سرزمین میانه تالکین ساخته شده‌اند، چیزی زیادی از فرم و جسم شخصیت «سائورون» نمی‌دانیم. برای اطلاعات بیشتر از این ارباب تاریکی با ما همراه باشید.

یکی از مهمترین وجهه‌های کتاب The Lord of the Rings جی.آر.آر تالکین، این است که آنتاگونیست‌ قدرتمندش یعنی سائورون را به ندرت نمایش‌ می‌دهد. این مظهر شرارت بدون وجود منبع اصلی قدرتش یعنی حلقه، باید مثل یک سایه شوم از مقر تاریک فرماندهیش در «موردور» بر اوضاع نظارت کند، به غیر از این، همه چیز بر عهده ارتش دهشتناکی از اورک‌ها، ترول‌ها و دیگر موجودات بی‌رحم قرار دارد (البته نباید یار وفادارش، جادوگر خیانتکار یعنی سارامون را از قلم انداخت) تا خوف در دل ساکنین سرزمین میانه بیاندازند.

sauron / سائورون

البته چنین چیزی به این معنی نیست که سائورون در دیگر نوشته تالکین هم دست روی دست می‌گذارد. اول از همه به شکل یک نکرومنسر در The Hobbit «گاندلف خاکستری» را اسیر می‌کند (چیزی که در اقتباس سینمایی پیتر جکسون به شکل قابل توجهی گسترش یافته است). سپس نقش برجسته‌اش در کتاب The Silmarillion را شاهد هستیم که او را به شکل روح «مایا» (نوعی فرشته) ترسیم می‌کند و به روزهای آغازین شرارتش باز می‌گردد. تالکین به این وسیله علاوه بر پرداخت بیشتر به شخصیت سائورون، جزئیاتی از قابلیت‌های فیزیکی او ارائه می‌دهد. امروزه با وجود بازی‌های ویدیویی و داستان‌های مختلف از کتاب تالکین، شاید اطلاعاتمان نسبت به موارد کشف شده در The Lord of the Rings خیلی بیشتر نشده، اما آنقدر می‌دانیم که سائورون به چه شکل‌های ظاهر می‌شود و چه قدرت‌هایی دارد.

برخی از این اطلاعات بسیار جالب هستند. بر همین اساس 20 تا از عجیب‌ترین ویژگی‌های فرم‌های سائورون را جمع‌آوری کردیم که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بررسی 20 ویژگی عجیب در ظاهر سائورون
  • او در اصل شیپ شیفتر بود
  • چشمانش همیشه قدرت بودند
  • مهارت بازگشت به فرم اصلیش را از دست داد
  • پس از اتحادش با مورگوث زشت‌تر شد
  • فقط یک چشم آتشین نبود
  • شکل فیزیکی سائورون قبل از پایان دوره دوم نابود شد
  • شکل شبح‌وارش همچنان یک انگشت کم داشت
  • می‌توانست قربانیانش را تنها با لمس کردن بسوزاند
  • شکل وحشتناکش پس از سقوط نومنور به وجود آمد
  • غول‌پیکر نبود
  • زمانی به قدرتمندترین گرگینه تاریخ تبدیل شد
  • واقعاً دستان هنرمندی داشت
  • خواننده‌ای فرابشری بود
  • می‌توانست جادوهای توهم‌آور اجرا کند
  • حلقه اصلی قدرت فیزیکیش را تقویت می‌کرد
  • زمانی حلقه را بدون جسم فیزیکی حمل می‌کرد
  • ممکن بود در نبرد فیزیکی از انسان‌ها و الف‌های قدرتمند شکست بخورد
  • مردمک چشم سائورون در واقع یک شبح است
  • زره‌‎اش را خودش ساخت
  • فرم‌های دیگری مثل یک مار عظیم و خفاشی خون‌آشام داشت

 


بررسی 20 ویژگی عجیب در ظاهر سائورون


 

20- او در اصل شیپ شیفتر بود

The Lord of the Rings / سارون

یکی از ویژگی‌های فیزیکی مهم سائورون که اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که او یک «شیپ شیفتر» (تغییر شکل دهنده) متبحر است. خیلی قبل‌تر از این که در اسطوره‌ تالکین به آنتاگونیست اصلی داستان تبدیل شود (زمانی که یک خدمتکار ساده برای «مورگوث» محسوب می‌شد)، تغییر شکل، اسلحه اصلی و کلیدی سائورون بود.

این در حد یک حدس است اما تصور می‌کنیم که استعدادش برای تغییر شکل به ماهیتش به عنوان یک فرشته آهنگر باز می‌گردد. این قابلیت‌های خلاقانه (همراه با کمی قدرت‌های ماورالطبیعه)، گواه این است که چگونه می‌تواند نه تنها در چندین جسم انسانی ظاهر شود، بلکه به شکل هر جانور وحشی در بیاید.

 

19- چشمانش همیشه قدرت بودند

The Lord of the Rings / سارون

چشم سائورون، با شباهتش به کره آتشین چشم گربه، یکی از تصاویر نمادین ارباب حلقه‌ها در کتاب تالکین و نسخه سینمایی است. این چشم برای رهبری و نظارت بر ارتش اورک‌های سائورون (و به عنوان جایگزی برای اسم اصلیش چون تکرارش را قدغن کرده بود) طی سومین دوره، یعنی زمان The Lord of the Rings ظاهر می‌شود.

با این حال قبل از این زمان نیز از هر دو چشم سائورون به عنوان مظهر وحشت یاد شده است. بله؛ حتی وقتی ارباب تاریکی تظاهر می‌کرد که در جناح فرشته‌ها قرار دارد، خشم و شرارت در چشمانش شعله می‌کشید.

 

18- مهارت بازگشت به فرم اصلیش را از دست داد

The Lord of the Rings / سارون

سائورون چندین بار در نوشته‌های تالکین با ظاهری زشت شد. به همین ترتیب فیلم اقتباسی پیتر جکسون هم او را به به شکل شوالیه سیاهی وحشتناک ترسیم کرد. در عین حال که او یک شخصیت شرور است، شاید برایتان سوال باشد، اگر این یارو این قدر قدرتمند است، چرا دستی به سر و روی خودش نمی‌کشد؟ خب؛ چون نمی‌تواند.

وقتی که قلمروی «نومنور» طی دوره دوم در اعماق اقیانوس غرق شد، سائورون هم به اعماق آب رفت. البته زنده ماند، اما قابلیت تغییر شکل فرشته‌‌واری (بعضی مواقع به عنوان آناتار هم از آن یاد می‌شود) که قدرتمندترین سلاحش در مقابل انسان‌ها و الف‌ها بود را از دست داد.

 

17- پس از اتحادش با مورگوث زشت‌تر شد

The Lord of the Rings / سارون

همانطور که پیش‌تر گفتیم، سائورون یک نوع فرشته است (از نسل موجوداتی آسمانی به اسم مایار). در ابتدای ورودش به دنیای فیزیکی، ظاهر معمولیش جذاب بود، با این حال مدت زیادی در این فرم باقی نماند.

وقتی سائورون به دست راست «مورگوث» تبدیل شد (یکی از والارهای درجه‌دار و مطمئناً شیطان واقعی در اسطوره تالکین) ظاهرش کم‌کم حال و هوایی مرموز گرفت. درست است که هنوز می‌توانست خود را به عنوان یک شخصیت معمول جا کند، اما با نگاهی دقیق‌تر به او همیشه متوجه می‌شدید که یک خرده شیشه‌ای دارد.

 

16- فقط یک چشم آتشین نبود

The Lord of the Rings / سارون

خیلی بی‌راه نیست اگر بگوییم سه‌گانه Lords of the Rings بیشترین تأثیر را روی درک طرفداران از سرزمین میانه گذاشت. البته در عین حال به یک سری مفاهیم اشتباه در مورد اسطوره تالکین منجر شد (برای مثال کل شخصیت سائورون در یک چشم بزرگ، آتشین و عظیم خلاصه شده است).

کتاب به شکل واضح مشخص نمی‌کند که چشم برای شکل واقعی سائورون، در نظر گرفته شده یا استعاره‌ای از این شخصیت است یا هردو. اما این مورد را یادآور می‌شود که سائورون می‌تواند به شکل فرم انسانی هم ظاهر شود. با این حال ترسیم خلاصه پیتر جکسون در سه گانه Hobbit از ارباب تاریکی به کتاب تالکین بیشترین شباهت دارد.

 

15- شکل فیزیکی سائورون قبل از پایان دوره دوم نابود شد

The Lord of the Rings / سارون

یک  مورد به اشتباه رایج شده که سائورون فرم فیزیکیش را پس از شکست در دوره دوم از دست داد. اما نه؛ قضیه به این ترتیب نیست! این اتفاق چندین سال قبل‌تر و زمانی رخ داد که قلمروی نومنور نابود شد و جسم ارباب تاریکی را هم همراهش از بین برد.

تنها تفاوت در این است که سائورون در آن زمان از حلقه جدا نشد. او یک بدن دیگر برای خودش سرهم کرد. جسم جدید، نسبت به گذشته چندان جذاب نبود، اما در میدان نبرد کارش را راه می‌انداخت.

 

14- شکل شبح‌وارش همچنان یک انگشت کم داشت

The Lord of the Rings / سارون

همانطور که طرفداران کتاب می‌دانند، هنگامی که «گالم» در موردور شکنجه می‌شود (صحنه‌ای که در فیلم The Fellowship of the Ring نشان داده می‌شد)، خود سائورون وجود خارجی دارد. به گفته گالم، سائورون به جای یک چشم آتشین بزرگ که دنیا را زیر نظر دارد، در قالب یک موجود شبح‌وار و باثبات‌تر قرار گرفته است.

جالب این‌جا است که گالم دست سیاه سائورون را به خاطر دارد و یادآور می‌شود که به خاطر نبردش با پادشاه «ایزیلدور» همچنان یک انگشتش بریده شده است. به این ترتیب سائورون هنوز تمام قدرتش را بازیابی نکرده و احتمالاً با به دست آوردن مجدد حلقه می‌‌تواند اعضای از دست داده بدنش را بازسازی کند.

 

13- می‌توانست قربانیانش را تنها با لمس کردن بسوزاند

The Lord of the Rings / سارون

بر اساس چشم بزرگ آتشین و «مذاب کوه نابودی» می‌توان این چنین برداشت کرد که سائورون یک ارتباطی با آتش دارد. خب قضیه از یک ارتباط جزئی هم پیشرفته‌تر است: بدن سائورون، منبعی از حرارت سوزاننده است! اولین بار در یادداشت ایزیلدور در The Fellowship of the Ring به این مورد اشاره می‌شود که تجربه‌‌اش ار لمس سائورون را این چنین تعریف کرد: «مثل آتش سوازن بود».

چیزی نمانده بود این جزئیات به اقتباس جکسون از Fellowship of the Ring هم راه یابند. در بخش مقدمه فیلم قرار بود که سائورون پادشاه جاودانه الف‌ها یعنی «گیل گالاد» را با دستش بسوزاند، اما این لحظه به دلیل محدودیت‌های آن زمان از فیلم حذف شد.

 

12- شکل وحشتناکش پس از سقوط نومنور به وجود آمد

The Lord of the Rings / سارون

در ابتدا اشاره کردیم که سائورون یک شیپ شیفتر قهار بود و پس از نابودی جسم اولیه‌اش به فرم یک ارباب سیاه شیطانی محدود شد. این مورد به شناسایی او توسط نیروهای روشنایی کمک شایانی می‌کرد (دیگر به دام حیله و هدایایش گرفتار نمی‌شدند)، البته ظاهرش را بسیار مخوف‌تر نشان می‌داد.

ارباب تاریکی ظاهر جدیدش را درست پس از نفرین نومنور، سرهم بندی کرد. در آن زمان ظاهر سائورون باید به شکل یک موجود هیولاصفت و نفرت‌انگیز می‌بود (تا این که خودش کمی آن را تغییر داد).

 

11- غول‌پیکر نبود

The Lord of the Rings / سارون

وقتی راجع به سائورون فکر می‌کنید (یک شبه شیطان با قدرت‌ زیاد فرابشری) خیلی بعید نیست که یک غول بزرگ مثل گودزیلا را برای ظاهرش متصور شوید. اما وقتی تالکین این شخصیت را خلق کرد، چنین چیزی را در ذهنش نداشت. او در واقع جسم آدم‌واره سائورون را بزرگتر از هر انسانی دیگری توصیف کرد؛ اما نه خیلی بزرگ.

ظاهراً سایز سائورون در اقتباس پیتر جکسون از The Lord of the Rings، با دقت بالا به  کتاب وفادار است. البته شاید کمی از ترسیم تالکین بزرگتر باشد، اما نباید خیلی بهانه‌گیر باشیم.

 

10- زمانی به قدرتمندترین گرگینه تاریخ تبدیل شد

The Lord of the Rings / سارون

سائورون در روزگار تغییر شکلش، قادر بود خودش را به موجودات عجیب و غریب زیادی تبدیل کند. شاید یکی از شگفت‌انگیزترین فرم‌هایی که داشت (و مطمئناً خطرناکترین) ظاهر گرگینه‌اش بود که از قرار معلوم قدرتمندترین موجود در تاریخ سرزمین میانه محسوب می‌شد. سائورون علاوه بر ظاهر وحشیانه‌ و ترسناکی که به دست می‌آورد، دلایل حیله‌گرایانه‌ای برای این انتخاب این فرم داشت.

داستان به این ترتیب بود که بر اساس پیشگویی‌ها همتای غول‌پیکر گرگینه‌اش، «هوان» در نبرد مقابل قدرتمندترین گرگینه دنیا شکست ‌‎می‌خورد (بنابراین ارباب تاریکی شکی نداشت که پیروز میدان است). مشکل اینجا بود که پیشگویی در واقع به یک گرگینه قدرتمند، اما متولد نشده اشاره داشت، که همین نقشه موذیانه سائورون را نقش بر آب می‌کرد.

 

9- واقعاً دستان هنرمندی داشت

The Lord of the Rings / سارون

نادیده گرفتن خلافیت هوشمندانه سائورون آسان است (هر چه باشد از او به عنوان ارباب حلقه‌ها یاد می‌شود که قصد دارد مردم آزاد سرزمین میانه و تمام چیزهایی که ساخته‌اند را نابود کند). حتی دستاورد ممتازش یعنی حلقه در مقایسه با حلقه‌های قدرتی که توسط الف‌ها ساخته شدند، یک تجارت ساده است. با این حال نباید هنر صنعت‌گری سائورون را دست کم گرفت.

یک چکش دست او بدهید تا شاهکار هنری تحویلتان دهد. خب از یک روح مایای قدرتمند که نزد «آوله»، (نیمه‌خدای آهنگری در اسطوره تالکین) تعلیم دیده، چه انتظاری غیر از این دارید؟

 

8- خواننده‌ای فرابشری بود

The Lord of the Rings / سارون

وقتی به ارباب تاریک شیطانی فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، مطمئناً خوانندگی نیست (با این حال سائورون یک خواننده تمام عیار بود). اگر این واقعیت سبب شد که اکنون سرتان را با تعجب بخارانید، در نظر داشته باشید که افسانه خلق سرزمین میانه (براساس کتاب The Simarillion) به وسیله سرود شبه فرشتگانی است که دنیا را به وجود آوردند.

سائورون به عنوان یکی از همین شبه فرشتگان در خلقت زمین نقش داشت. چنین چیزی ثابت می‌کند که او مهارتی ماورالطبیعی در خوانندگی دارد. البته این تنها مثال از آوازخوانی سائورون نیست. داستان جادو و موسیقی در سرزمین میانه ادامه دارد و سائورون در مقابله با رقیب الفش «فینرود فلاگوند» هم چند چشمه از صدای شگفت‌آورش را رو می‌کند.

 

7- می‌توانست جادوهای توهم‌آور اجرا کند

The Lord of the Rings / سارون

طرفداران فیلم، سائورون را براساس نبرد آغازین The Fellowship of the Ring یا دماری که از گاندلف در The Desolation of Smaug در می‌آورد، یک مبارز قدرتمند و خطرناک می‌دانند. درعوض شاید کسانی که کتاب تالکین را به فیلم جکسون ترجیح می‌دهند، بیشتر روی قابلیت‌های تغییرشکل ارباب تاریکی تمرکز کنند. چیزی که هر دو گروه کمتر به آن توجه نشان می‌دهند، قدرت سائورون در استفاده از جادوی توهم‌ است.

توهم یکی از مهارت‌های کمتر استفاده شده او است (یا حداقل تالکین در کتاب به جای توضیح مفصل، تنها به آن اشاره دارد). اما شکی نیست که سائورون می‌تواند با احضار تجسمات غیرواقعی و باورپذیر، قربانیان ضعیف‌ترش را به سادگی فریب دهد.

 

6- حلقه اصلی قدرت فیزیکیش را تقویت می‌کرد

The Lord of the Rings / سارون

نقشه سائورون برای حلقه‌های قدرت بی‌نقص بود: حلقه‌های نفرینی را بین نژاد انسان‌ها، الف‌ها و دوارف‌های پخش کرد، سپس به وسیله یک حلقه قدرتمندتر آن‌ها را به فساد کشاند.

تنها راهی که می‌توانست چیزی قدرتمندتر از باقی حلقه‌ها خلق کند این بود که بخشی از روحش را در آن بدمد. به زبان ساده، پاشنه آشیلش را خودش طراحی کرد (چیزی که در پایان دوره دوم و با قطع کردن انگشتش توسط ایزیلدور، پاچه خودش را گرفت). از طرفی وقتی سائورون حلقه را به دستش می‌انداخت، قدرتش تقویت می‌شد. پس حلقه چندان بی‌فایده هم نبود.

 

5- زمانی حلقه را بدون جسم فیزیکی حمل می‌کرد

The Lord of the Rings / سارون

حتی خیلی قبل‌تر از پدیده اینترنت هم طرفداران روی حفره‌ها و نواقص سناریو در داستان‌های محبوب تخیلی تمرکز می‌کردند و سرزمین میانه هم از این قاعده مستثنی نبود. برای مثال یک خواننده ریزبین از تالکین پرسید که سائورون چگونه می‌توانست پس از نابودی جسمش همراه با نومنور، حلقه را حفظ کند.

مورد جالب اینجا است که تالکین (به جای این که با پاسخی ساده‌تر بگوید، ارباب تاریکی، قبل از سقوطش با نومنور حلقه را جا گذاشت)، پای مسیری که در داستانش نگاشته بود ایستاد. به گفته او، سائورون در حین نابودی نومنور حلقه را به همراهش داشت، با این حال روح بی جسمش توانست با قدرت اراده بالا آن را همچنان حفظ کند.

 

4- ممکن بود در نبرد فیزیکی از انسان‌ها و الف‌های قدرتمند شکست بخورد

The Lord of the Rings / سارون

اگر دانش‌تان از سائورون به فیلم سینمایی پیتر جکسون خلاصه می‌شود، حق دارید که ارباب تاریکی را در مبارزه تک‌‍به‌تک شکست‌ناپذیر تصور کنید. در نبرد آغازین The Fellowship of the Ring سائورون خروارها سرباز را مثل برگ درخت جارو می‌زند (البته قبل از این که حلقه‌اش را از دست بدهد).

این ارائه چندان دقیقی از قدرت سائورون براساس کتاب تالکین نیست. در آنجا هم سائورون به شکل غیرقابل انکاری قدرتمند ترسیم شده، اما جنگجویانی افسانه‌ای از انسان‌ها و الف‌ها مثل «الندیل» و «گیل گیلاد» می‌توانستند پا‌به‌پا با او مبارزه کنند. در واقع این دو با سائورون رویارو شدند و به پیروزی هم رسیدند، اما این پیروزی به بهای جانشان تمام شد.

 

3- مردمک چشم سائورون در واقع یک شبح است

The Lord of the Rings / سارون

این ویژگی در مورد چشم سائورون تنها در ترسیم سینمایی پیتر جکسون از سرزمین میانه وجود دارد و از جمله موارد جالبی است که با دنیای کتاب هم جور در می‌آید. در دومین قسمت از سه‌گانه هابیت از جکسون، یعنی The Desolation of Smaug این نکرومنسر بالاخره ماسکش را برمی‌دارد.

او اولین بار به عنوان موجودی آتشین در فرم زرهیش ظاهر می‌شود و در حرکتی هوشمندانه به یک توپ آتشین که شبح سائورون در مرکزش قرار دارد، تغییر شکل می‌دهد (به چشم بزرگ تبدیل می‌شود). چنین چیزی نه تنها نشان دهنده نبوغ در طراحی تولید است، بلکه دیدگاه مخاطبین هنگام تماشای مجدد فیلم‌های The Lord of the Rings را متحول می‌کند.

 

2- زره‌‎اش را خودش ساخت

The Lord of the Rings / سارون

یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت سائورون که به جای کتاب از فیلم The Lord of the Rings برگرفته شده، به زره سائورون که در نبرد افتتاحیه The Fellowship of the Ring برتن کرده باز می‌گردد. همانطور که در بخش پشت صحنه فیلم، توسط تیم طراحی «وتا وورکشاپ» اشاره می‌شود، این پوشش محافظ به منظور گواهی برای آهنگری بی‌‎همتای سائورون در فیلم گنجانده شده است.

با شانه‌های سیخ‎‌دار، کلاهخودی شبیه به جمجمه اسب و حکاکی‌های ظریف (که با حرارت بدن ارباب تاریکی تغییر رنگ می‌دهند)، باید گفت که زیبایی زره سائورون در ابتدا خودش را نشان نمی‌دهد. اما کمی که با دقت نظاره کنید، متوجه آهنگری هنرمندانه و طراحی ظریف روی بدنه‌اش می‌شوید که تنها از عهده یک نفر برمی‌‎آید!

 

1- فرم‌های دیگری مثل یک مار عظیم و خفاشی خون‌آشام داشت

The Lord of the Rings / سارون

تبدیل شدن به بزرگترین گرگینه در تاریخ سرزمین میانه کار آسانی نیست، اما حداقل سائورون تلاشش را کرد. او همچنین می‌توانست به یک مار عظیم‌الجثه و یک خفاش خون‌آشام غول‌پیکر نیز تبدیل شود، که البته باز هم حریف گرگ قدرتمندی مثل هوآن نمی‌شدند.

البته این سوال برایمان پیش می‌آید که چرا سارئون هرگز سعی نکرد به شکل یک اژدهای آتشین یا چیزی شبیه به آن در آید. احتمالاً حتی برای قابلیت‌های بی‌همتای او در تغییر شکل نیز محدودیت‌های وجود داشت (شاید نمی‌توانسته از یک اندازه خاص بزرگتر شود).

به نظر شما عجیب‌ترین ویژگی‌های سائورون در The Lord of the Rings چیست؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
امین 11 آبان 1398، 19:43

لورد آف د رینگ خدای فیلماست، عجب نکته هایی داشت نمیدونستم

حسین 11 آبان 1398، 22:13

یه زمانی عاشق صدای سایرون بودم.حس خفنی داشت.. یادش بخیر

محمد 12 آبان 1398، 01:38

همشون یه جورایی عجیب و خاصن!