زندگینامه ساندار پیچای مدیر عامل گوگل و خالق مرورگر کروم

ساندار پیچای (Sundar Pichai) که در یک خانواده معمولی در هند به دنیا آمد امروزه مدیر عامل گوگل و یکی از مدیران برجسته دنیای فناوری به شمار می‌آید. با بیوگرافی ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل همراه ما باشید.

ساندار پیچای یک مهندس کامپیوتر و همچنین مدیر عامل گوگل است. پیچای در سال 2004 به گوگل پیوست و به عنوان مدیر محصول ساخت و توسعه سرویس‌های متنوع و شناخته شده‌ای همچنین گوگل کروم و کروم OS را مدیریت کرد. او در ادامه مدیریت سرویس‌های جیمیل و گوگل داکس را بر عهده و گرفت و به سرعت توانست خود را به عنوان یکی از مدیران ارشد این کمپانی مطرح کند.

پیچای مدیر عامل گوگل که در شهر مادورای در کشور هند به دنیا آمده از همان روزهای اول زندگی خود هوش و خلاقیت زیادی از خود نشان می‌داد. او که تحصیلات خود را در معروف‌ترین و معتبر‌ترین موسسات آموزشی جهان گذرانده پیش از پیوستن به گوگل به عنوان مدیر محصول در Applied Materials و همچنین به عنوان مشاور مدیر در McKinsey & Company فعالیت می‌کرد. پیچای نزد همکاران خود از محبوبیت زیادی برخوردار است و اغلب از او به عنوان «مغز متفکر مهمترین محصولات گوگل» یاد می‌شود.

با بیوگرافی سوندار پیچای همراه ما باشید.

 

نام کامل تاریخ تولد تحصیلات محل تولد محل زندگی سال‌های فعالیت ثروت خالص
پیچای سانداراراجان (ساندار پیچای) 10 جون 1972

20 خرداد 1351

47 سال

مهندسی متالوژی از مؤسسه فناوری هند کاراگپور

کارشناسی ارشد علوم مواد از دانشگاه استنفورد

کارشناسی ارشد کسب‌ و کار از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا

مادورای، هند لوس آلتوس هیلز، کالیفرنیا 1381 (2002) تا کنون 1.2 میلیارد دلار (نوامبر 2019)

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


سال‌های اول زندگی ساندار پیچای ، مدیر عامل گوگل


ساندار پیچای در 10 ژوئیه سال 1972 در مادورای هند در یک خانواده برهمین به دنیا آمد. مادر او لاکشمی قبل از به دنیا آمدن دو پسرش یک تندنویس بود و پدرش رگوناتا پیچای در شرکت جنرال الکتریک به عنوان مهندس برق کار می‌کرد. پدر او همچنین یک کارخانه داشت که در آن قطعات الکتریکی تولید می‌کرد. پیچای در یک آپارتمان دو اطاقه در شهر چنای بزرگ شد. او دوران تحصیل خود را در مدرسه Jawahar Navodaya Vidyalaya که یک مدرسه مخصوص دانش آموزان با استعداد است آغاز کرد. پیچای مدرک مهندسی مواد خود را از مؤسسه فناوری هند کاراگپور دریافت کرد.

Sundar Pichai / بیوگرافی سوندار پیچای مدیر عامل گوگل

پیچای، مدیر عامل گوگل در ادامه دوران تحصیل خود بورسیه تحصیل در دانشگاه استنفورد را دریافت کرد و توانست با مدرک کارشناسی ارشد علوم از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. او علاوه بر این دارای مدرک کارشناسی ارشد کسب‌ و کار از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا نیز هست. پیچای در ابتدا قصد داشت در دانشگاه استنفورد در مقطع دکترا تحصیل و سپس به عنوان یک شخصیت آکادمیک مشغول کار شود اما در نهایت تصمیم گرفت در شرکت Applied Materials که در حوزه تولیدات نیمه‌رسانا فعالیت می‌کرد مشغول به کار شود. هرچند او مدت زیادی در آنجا کار نکرد.

 


زندگی شخصی سوندار پیچای


ساندار پیچای زمانی که در مؤسسه فناوری هند کاراگپور مشغول به تحصیل بود با همسر خود آنجالی آشنا شد. آن‌ها در سال آخر تحصیل خود با یکدیگر نامزد کردند. اما پس از فارغ التحصیلی در سال 1993، ساندار باید برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت می‌کرد.

Sundar Pichai / بیوگرافی سوندار پیچای مدیر عامل گوگل

از آنجایی که او در آن زمان اوضاع مالی خیلی خوبی نداشت نمی‌توانست با آنجالی صحبت کند و به مدت 6 ماه از او بی‌خبر بود. اما در نهایت آنجالی نیز به آمریکا مهاجرت کرد و ساندار پس از شروع فعالیت خود در شرکت Applied Materials به او پیشنهاد ازدواج داد. آن‌ها تا به امروز در آمریکا زندگی می‌کنند و صاحب دو فرزند پسر و دختر به نام‌های کاویا و کایرن هستند.

 


پیوستن به گوگل و توسعه مرورگر گوگل کروم


ساندار پیچای پس از دریافت کارشناسی ارشد خود در رشته کسب و کار به شرکت مکینزی اند کامپنی که یکی از معتبر‌ترین شرکت‌های مشاور مدیریت در سطح جهان است رفت و به عنوان مشاور مشغول به کار شد. او نزدیک به دو سال در این شرکت مشغول به کار بود و سپس در سال 2004 به گوگل پیوست. او ابتدا عضو یک تیم کوچک بود و بر روی نوار جستجو گوگل کار می‌کرد. کاربران با استفاده از این نوار ابزار می‌توانستند در مرورگرهای فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر در گوگل به جستجو بپردازند.

Sundar Pichai / مدیر گوگل ساندار پیچای مدیر عامل گوگل

او علاوه بر این نوار ابزار روی دیگر محصولات گوگل مانند گوگل گیرز و گوگل پک نیز کار می‌کرد. پس از موفقیت‌های نوار ابزار گوگل پیچای به فکر ساخت یک مرورگر اختصاصی برای گوگل افتاد. او این ایده را با مدیران ارشد خود در میان گذاشت اما در نهایت مدیر عامل وقت گوگل اریک اشمیت با این کار مخالفت کرد. او عقیده داشت طراحی و ساخت یک مرورگر هزینه زیادی را بر شرکت تحمیل می‌کند. با این وجود پیچای دست برنداشت و در نهایت توانست موسسین گوگل یعنی لری پیج و سرگری برین را متقاعد کند. ساندار پس از موافقت آن‌ها کار بر روی ساخت مرورگر را شروع کرد و نقش بسیار مهمی در طراحی و توسعه آن ایفا نمود. این مرورگر در سال 2008 با نام گوگل کروم وارد بازار شد و به دلیل آن که به کاربران اجازه دسترسی مستقیم به موتور جستجو گوگل را می‌داد با استقبال بسیار زیادی از سوی کاربران مواجه شد.

کروم در سال‌های پس از آن با از پیش روی برداشتن رقبایی همچون فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر به محبوب‌ترین و بهترین مروگر اینترنت در جهان تبدیل شد. پس از موفقیت‌های کروم، پیچای در دنیای فناوری به چهره شناخته‌شده‌ای تبدیل شده بود. از این پس مدیران گوگل از پیشنهادات او بهتر استقبال می‌کردند. به همین دلیل او در ادامه توانست محصولات دیگری مانند سیستم عامل کروم، کرومبوک و کروم کست را هم توسعه دهد. ساندار پیچای در سال 2008 به سمت نایب رییس بخش توسعه محصول گوگل انتخاب شد. او در این موقعیت شغلی بیشتر در کنفرانس‌های گوگل ظاهر می‌شد و پس از آن توانست به رده‌های بالای مدیریتی گوگل ارتقا پیدا کند. او در سال 2012 به عنوان نایب رییس ارشد بخش کروم و اپلیکیشن‌های گوگل انتخاب شد.

Sundar Pichai / بیوگرافی رئیس گوگل ساندار پیچای مدیر عامل گوگل

یک سال پس از این در سال 2013 اندی روبین، خالق اندروید، گوگل را ترک کرد و لری پیج نیز که از زمان عرضه گوگل کروم پیچای را مورد حمایت خود قرار داده بود او را مسئول بخش اندروید نیز کرد. اما این پایان کار نبود و پیچای توانست در سال 2014 پست مدیر محصول را از آن خود کند. در این سال نام پیچای حتی به عنوان یکی از نامزدهای تصدی شغل مدیر عاملی مایکروسافت نیز مطرح شده بود اما این پست در نهایت به ساتیا نادلا رسید.

مدیران ارشد گوگل در سال 2015 تصمیم گرفتند کمپانی به نام آلفابت را تاسیس کنند. این کمپانی نقش یک شرکت هلدینگ را ایفا می‌کرد و بنا بود تمامی شرکت‌های تابع گوگل، را صاحب شود. به این ترتیب ساختار تشکیلاتی خود گوگل نیز به شکل ساده‌تر و منسجم‌تری در می‌آمد. ساندار پیچای در این سال و پس از شروع به کار آلفابت به عنوان مدیر عامل گوگل انتخاب شد.

 


لری پیج و سوندار پیچای ؛ رسیدن به اهداف دست نیافتنی


از دید بسیاری از کارشناسان یکی از عوامل موفقیت‌های سوندار پیچای علاوه بر هوش و نبوغ او، حمایت‌های لری پیج بوده است. از لری پیج به عنوان شخصی یاد می‌شود که همواره سعی در تعیین اهداف بلندپروازانه و غیرممکن داشته است. او چنین طرز فکری را در تمام بخش‌های گوگل نهادینه کرده است. طرز فکری که امرزه بسیاری از کمپانی‌های مطرح از آن پیروی می‌کنند. در حقیقت معیار موفقیت در گوگل نسبتا پایین است و در عوض معیار موفقیت کلی است که در بالاترین سطح خود قرار دارد. به عبارت دیگر اگر درصد موفقیت شما در گوگل به طور مداوم 100 درصد باشد این به این معنی است که به اندازه کافی سعی و تلاش نمی‌کنید.

Sundar Pichai / لری پیج و سوندار پیچای مدیر عامل گوگل

برای مثال در سال 2008 پیچای همکاری نزدیکی با پیج که در آن زمان مدیر محصول گوگل بود داشت. پس از عرضه گوگل کروم سوندار پیچای هدف خود را رسیدن به 20 میلیون کاربر فعال در طور یک سال اعلام کرد که از دید خیلی‌ها کمی دور از دسترس و نشدنی بود. حتی خود او نیز بعدها گفت انتظار نداشته بتوانند به چنین اعدادی برسند ولی می‌خواسته تمام پتانسیل تیم طراحی و توسعه کروم را به کار گیرد تا بتوانند مرورگری تولید کنند که به هدف اصلی که برایش تعیین کردند برسد: ساخت یک مرورگر نسل جدید که بتواند از دیگر اپلیکیشن‌ها و افزونه‌ها میزبانی کند.

Sundar Pichai / زندگینامه ساندار پیچای مدیر عامل گوگل

در سال‌های ابتدایی کاربرانی که از کروم استفاده می‌کردند کاملا از این مرورگر راضی بودند. با این حال سوندار پیچای و تیمش نتوانستند به هدفی که در ابتدا برای خود تعیین کردند برسند. اما باز هم پیچای یک هدف جاه‌طلبانه دیگر را تعیین کرد؛ رسیدن به 50 میلیون کاربر تا انتهای سال 2009. این بار تیم توسعه‌دهنده کروم نسبت به قبل بیشتر به هدف خود نزدیک شد و با 38 میلیون کاربر سال 2009 را تمام کرد. سوندار پیچای برای سال بعد هدف تیم را رسیدن به 100 میلیون کاربر اعلام کرد و فعالیت‌های مثل تبلیغ بیشتر، نوشتن کدهای سریع‌تر و قراردهای پخش بهتر را هم برای کمک رسیدن به این هدف در نظر گرفت. در این زمان بود که لری پیج به سراغ تیم آمد و گفت 100 میلیون کاربر کافی نیست.

Sundar Pichai / لری پیج و سوندار پیچای مدیر عامل گوگل

ساندار پیچای مدیر عامل گوگل می‌گوید:«او در آن زمان به من گفت 100 میلیون کاربر تنها 10 درصد از 1 میلیارد کاربر اینترنت را تشکیل می‌دهند. در حالی که از نظر خودم 100 میلیون عدد بسیار بزرگ و دست نیافتنی به نظر می‌رسید.» لری پیج چنین طرز فکری را برای تمام بخش‌های گوگل داشت. بسیاری از کارشناسان و همچنین همکاران او می‌گویند پیج اغلب به کارکنان گوگل می‌گفت اهیمتی به غیرممکن بودن یک هدف ندهند و همیشه روی محصولات و اهدافی کار کنند که از دیدشان نشدنی و دست نیافتنی هستند. او همین طرز فکر را برای کروم نیز به کار گرفت و با پیچای توافق کرد تا سال 2010 به 111 میلیون کاربر فعال برسند. تیم برای دستیابی به چنین هدفی تکنیک‌های تبلیغاتی خود را تغییر داد و کروم را برای اپل و لینوکس نیز عرضه کرد و در نهایت در یک چهارم پایانی سال 2010 بالاخره موفق شد به هدف خود دست پیدا کند.

 


حقایق جالب در مورد مدیر عامل گوگل ساندار پیچای


  • علاقه زیادی به کریکت دارد و کاپیتان تیم کریکت مدرسه‌ای بوده است
  • تا 12 سالگی خانواده‌ش تلفن نداشت
  • پیش از پیوستن به گوگل یک بار سعی کرد یکی از دوستانش را متقاعد کند به این شرکت نپیوندد
  • اعداد را به خوبی به یاد می‌آورد و در جوانی می‌توانست هر شماره تلفنی که می‌گرفت را به خاطر بسپارد
  • به طور مداوم از طریق اسکایپ با دانشجویان مؤسسه فناوری هند کاراگپور در تماس است
  • طی چند سال گذشته مجری کنفرانس گوگل آی/او بوده است
  • گفته می‌شود توییتر چند سال پیش قصد داشته مدیر عامل گوگل را جذب کند اما گوگل با افزایش قابل ملاحظه حقوقش او را از این کار منصرف کرده است

Sundar Pichai / بیوگرافی رئیس گوگل ساندار پیچای مدیر عامل گوگل

دوران مدیر عاملی ساندور پیچای از بسیاری از جهات موفقیت آمیز بوده است. از زمانی که او سکان هدایت این کمپانی را بدست گرفته سود آلفابت بیش از 80 درصد افزایش پیدا کرده و قیمت سهام آن‌ها نیز با افزایش 90 درصدی مواجه شده است. انتخاب به عنوان مدیر عامل یک شرکت از اهداف مهم زندگی هر فردی است. اما انتخاب به عنوان مدیر عامل اجرایی یکی از بزرگترین و مهمترین شرکت‌های دنیای فناوری دستاورد فوق العاده‌ای به حساب می‌آید. کاری که سوندار پیچای توانست پس از گذراندن تنها 11 سال در گوگل انجام دهد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha