بهترین فیلم های خارجی یک دهه اخیر (2010 تا 2019)

وبسایت متاکریتیک به تازگی فهرستی از بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر را منتشر کرده است. با پلازامگ همراه باشید تا بهترین فیلم های 10 سال اخیر را با هم مرور کنیم.

انتخاب کردن بهترین فیلم‌های هر سال کار چندان دشواری نیست. خیلی از فیلم‌هایی که در طول سال دیده‌ایم را به خوبی در ذهن داریم و درباره بسیاری از آن‌ها مطالب مختلفی را خوانده‌ایم. اما وقتی قرار باشد فهرستی از بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر تهیه کنیم، کارمان کمی دشوارتر خواهد شد. اولا باید مروری بر تمام فیلم‌های ده سال اخیر داشته باشیم تا چیزی را از قلم نیندازیم و ثانیا اگر بخواهیم طبق سلیقه شخصی دست به انتخاب بزنیم، احتمالا با اعتراض بسیاری از مخاطبان مواجه خواهیم شد. خوشبختانه، وبسایت متاکریتیک که میانگین امتیازات منتقدان به فیلم‌های مختلف را ارائه می‌کند، کار ما را در این زمینه راحت کرده و فهرستی از بهترین فیلم های دهه اخیر را منتشر کرده است.

در فهرستی که متاکریتیک منتشر کرده، به میانگین نمرات فیلم‌ها توجه شده و شاهد رتبه‌بندی 50 فیلم هستیم. ما در این مقاله 10 فیلم برتر این رتبه‌بندی را به‌طور کامل معرفی می‌کنیم و در ادامه می‌توانید جدولی از 50 فیلم را به همراه اطلاعات و امتیازات آن‌ها مشاهده کنید. همچنین در ادامه، ویدیویی از 10 فیلم برتر دهه اخیر آورده‌ایم که البته ربطی به رتبه‌بندی متاکریتیک ندارد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


10 فیلم برتر ده سال اخیر به انتخاب وبسایت متاکریتیک


در ادامه، می‌توانید با بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر آشنا شوید. در این قسمت، 10 فیلم برتر دهه اخیر آورده شده‌اند.

 

1. فیلم پسرانگی / Boyhood

بهترین فیلم های خارجی یک دهه اخیر

 • کارگردان: ریچارد لینکلیتر
 • نویسنده: ریچارد لینکلیتر
 • سال ساخت: 2014
 • بازیگران: پاتریشیا آرکت، الار کولترین، لورلای لینکلیتر، ایتن هاوک و …

فیلم «پسرانگی» یا Boyhood، محصول سال 2014 به کارگردانی ریچارد لینکلیتر است. نکته بسیار جالب درباره این فیلم، مدت زمانی است که فیلمبرداری آن به طول انجامیده؛ در واقع گروه سازنده این فیلم، از سال 2001 تا 2013 صحنه‌های مختلف را فیلمبرداری کرده‌‌اند تا بتوانند دوره‌های مختلف بازیگر نقش اصلی، یعنی الار کولترین را از کودکی تا هجده سالگی به تصویر بکشند. کولترین در فیلم نقش میسون ایوانز جونیور را بازی می‌‌کند که پدر و مادرش (پاتریشیا آرکت و ایتن هاوک) از هم جدا شده‌اند. دختر کارگردان این فیلم، یعنی لورلای لینکلیتر نیز در نقش سامانتا، خواهر میسون بازی می‌کند.

هدف اصلی لینکلیتر از ساخت این فیلم، به تصویر کشیدن دوره‌های مختلف رشد یک پسربچه و بزرگ شدن او بود. جالب است که فیلم در ابتدا فیلمنامه مشخصی نداشت و خودِ لینکلیتر با پیشرفت مراحل فیلمبرداری، متن فیلمنامه را کامل کرده است. او در شصت‌وچهارمین فستیوال فیلم برلین، جایزه خرس نقره‌ای را به‌خاطر کارگردانی فیلم Boyhood دریافت کرد. این اثر همچنین نامزد پنج جایزه گلدن گلوب شد که در بخش‌های بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی و بهترین نقش مکمل زن توانست جایزه بگیرد. در مراسم اسکار نیز فیلم پسرانگی در شش رشته نامزد بود و در نهایت پاتریشیا آرکت توانست جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را تصاحب کند. همین جوایز متعدد نشان می‌دهد که Boyhood جزو بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر است.

 

2. فیلم مهتاب / Moonlight

بهترین فیلم های دهه اخیر

 • کارگردان: بری جنکینز
 • نویسنده: بری جنکینز
 • سال ساخت: 2016
 • بازیگران: تراوانته رودز، اندره هلند، جمل مونی، نائومی هریس، ماهرشالا علی و …

فیلم «مهتاب» یا Moonlight به کارگردانی بری جنکینز را می‌توان یکی از موفق‌ترین آثار سینمایی در قرن بیست و یکم نامید و به همین دلیل هم در فهرست بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر قرار گرفته است.
این فیلم براساس نمایشنامه منتشر نشده‌ای از تارل الوین مک‌کرینی (بازیگر سیاهپوست امریکایی) و با الهام از زندگی خودش نوشته شده است. فیلم Moonlight، سه دوره مختلف از زندگی شخصیت اصلی‌اش یعنی نوجوانی، جوانی و اوایل بزرگسالی او را به تصویر می‌کشد و مشکلات شخصیتی و جنسی که برایش رخ می‌دهند را بازگو می‌کند.

Moonlight جوایز متعددی را برنده شده است که برخی از آن‌ها در تاریخ بی‌سابقه بوده‌اند. این فیلم در مراسم گلدن گلوب و اسکار توانست، جایزه بهترین فیلم سال را ازآن خود کند. همچنین، در اسکار با مجموع هشت نامزدی، دو جایزه دیگر را دریافت کرد که یکی متعلق به ماهرشالا علی برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و دیگری برای جنکینز و مک‌کرینی، به‌خاطر بهترین فیلمنامه بود. مهتاب، اولین فیلمی بود که تمام بازیگرانش سیاهپوست بودند. این اثر بعد از فیلم The Hurt Locker دومین فیلم آمریکایی است که در این کشور فروش پایینی داشت، اما در نهایت، برنده جایزه بهترین فیلم اسکار شد. ماهرشالا علی هم اولین بازیگر مسلمانی بود که جایزه بازیگری در اسکار را گرفت.

 

3. فیلم رُما / Roma

بهترین فیلم های یک دهه اخیر

 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • نویسنده: آلفونسو کوارون
 • سال ساخت: 2018
 • بازیگران: یالیتزا آپاریچیو، مارینا د تاویرا و …

یکی دیگر از بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر، فیلم «رما» یا Roma به کارگردانی و تهیه‌کنندگی آلفونسو کوارون است. کوارون، فیلمبرداری و تدوین رما را نیز برعهده داشته است. رما که با الهام از دوران کودکی خودِ کوارون ساخته شده، ماجرای زندگی خدمتکار یکی از خانواده‌های سطح متوسط در منطقه کلونیا رما در مکزیکو سیتی را روایت می‌کند.

فیلم Roma در نودویکمین دوره مراسم اسکار، در ده رشته نامزد بود و در نهایت توانست در بخش بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم خارجی‌زبان برنده جایزه شود. این اولین بار بود که یک فیلم مکزیکی در بخش خارجی برنده می‌شد؛ همچنین نخستین بار بود که یک فیلم خارجی‌زبان، برنده جایزه بهترین کارگردانی شد. ضمنا کوارون اولین کارگردانی لقب گرفت که برای فیلم خودش، برنده جایزه بهترین فیلمبرداری می‌شود. فیلم رما در مراسم گلدن گلوب هفتادوششم هم جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کرد.

 

4. فیلم منچستر کنار دریا / Manchester by the Sea

بهترین فیلم های ده سال اخیر

 • کارگردان: کنت لونرگان
 • نویسنده: کنت لونرگان
 • سال ساخت: 2016
 • بازیگران: کیسی افلک، میشل ویلیامز، کایل چندلر، گرچن مول، لوکاس هجز و …

درام امریکایی سال 2016 با نام «منچستر کنار دریا» یا Manchester by the Sea ساخته کنت لونرگان، یکی دیگر از بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر محسوب می‌شود. داستان فیلم درباره مردی است که پس از مرگ برادرش، بزرگ کردن فرزند او را بر عهده می‌گیرد.

فیلم Manchester by the Sea، با تحسین‌ زیادی از سوی منتقدین مواجه شد و توانست جوایز متعددی نیز به دست آورد. اکثر کارشناسان از فیلمنامه و کارگردانی کنت لونرگان و همچنین بازی کیسی افلک، میشل ویلیامز و لوکاس هجز به عنوان نقاط قوت فیلم یاد کردند. فیلم منچستر کنار دریا، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد (برای افلک) و همین‌طور بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را به دست آورد. افلک همچنین در مراسم گلدن گلوب، جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

 

5. فیلم 12 سال بردگی / 12Years a Slave

بهترین فیلم های 10 سال اخیر

 • کارگردان: استیو مک‌کویین
 • نویسنده: جان ریدلی
 • سال ساخت: 2013
 • بازیگران: چیویتل اجیوفور، مایکل فاسبندر، بندیکت کامبربچ، برد پیت، لوپیتا نیونگو و …

سالومون نورثاپ در سال 1853 رمان معروف «دوازده سال بردگی» را بر اساس زندگی واقعی خودش نوشت. نورثاپ یک سیاهپوست آزاد بود که در واشینگتن دزدیده و سپس به عنوان برده فروخته شد. استیو مک‌کویین در سال 2013 و براساس فیلمنامه‌ای از جان ریدلی، فیلمی از روی رمان دوازده سال بردگی ساخت که عده‌ زیادی، آن را بهترین فیلم همان سال و یکی از بهترین فیلم های 10 سال اخیر نامیده‌اند.

این فیلم که با بودجه 22 میلیون دلاری ساخته شده بود، در نهایت به فروشی معادل 187 میلیون دلار دست پیدا کرد. فیلم 12Years a Slave در سه رشته اسکار، یعنی بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل زن (لوپیتا نیونگو) جایزه گرفت. استیو مک‌کویین با این فیلم، نامش را به عنوان نخستین کارگردان و تهیه‌کننده‌ سیاهپوست بریتانیایی که فیلمش برنده جایزه بهترین فیلم اسکار می‌شود، به ثبت رساند.

 

6. فیلم جاذبه / Gravity

فیلم های برتر ده سال اخیر

 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • نویسندگان: آلفونسو کوارون، خوناس کوارون
 • سال ساخت: 2013
 • بازیگران: ساندرا بولاک، جرج کلونی، اد هریس و …

فیلم «جاذبه» یا Gravity، یک اثر مهیج علمی-تخیلی از آلفونسو کوارون است. در این اثر سینمایی، ساندرا بولاک و جورج کلونی به عنوان دو فضانورد آمریکایی حضور دارند که پس از یک اتفاق پیش‌بینی نشده، در خارج از جو زمین گرفتار می‌شوند و تلاش می‌کنند تا به زمین بازگردند. کوارون، فیلمنامه Gravity را با همکاری پسرش، خوناس کوارون نوشته است.

فیلم Gravity پس از اکران، به خاطر جلوه‌های ویژه باکیفیتش، کارگردانی کوارون، بازی خوب ساندرا بولاک، فیلمبرداری استثنایی امانوئل لوبزکی و موسیقی متن استیون پرایس، به‌شدت مورد تحسین قرار گرفت. فیلم جاذبه در هشتادوششمین مراسم اسکار، در ده رشته نامزد بود و توانست هفت جایزه از جمله بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلمبرداری و بهترین جلوه‌های ویژه را تصاحب کند.

 

7. فیلم انگل / Parasite

بهترین فیلم های ده سال اخیر جهان

 • کارگردان: بونگ جون-هو
 • نویسنده: بونگ جون-هو
 • سال ساخت: 2019
 • بازیگران: سونگ کانگ-هو، لی سون-کیون، چو یئو جئونگ، پارک سو-دام و …

بونگ جون-هو، کارگردان معروف اهل کره جنوبی، امسال هم با فیلم «انگل» یا Parasite حسابی سروصدا به پا کرد. این فیلم، که می‌توان آن را یک کمدی سیاه نامید، درباره خانواده‌ای فقیر است که به یک خانواده ثروتمند تعدی می‌کنند؛ اما شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که در مخمصه گرفتار می‌شوند.

فیلم Parasite اولین اکران جهانی‌اش را در جشنواره فیلم کن 2019 تجربه کرد و برای اولین بار، به عنوان یک فیلم کره‌ای توانست جایزه نخل طلا را برنده شود. این فیلم در مراسم اسکار سال بعد نیز به عنوان نماینده کشور کره در بخش بین‌الملل حضور دارد. بونگ جون-هو قبلا و در سال 2009 هم با فیلم Mother در همین بخش از اسکار نامزد شده بود. فیلم انگل با فروش جهانی 123 میلیون دلاری، اکنون به عنوان دومین فیلم پرفروش بونگ جون-هو بعد از The Host (سال 2006) شناخته می‌شود.

 

8. فیلم کارول / Carol

بهترین فیلم های ده سال اخیر هالیوود

 • کارگردان: تاد هینز
 • نویسنده: فیلیس نیگی
 • سال ساخت: 2015
 • بازیگران: کیت بلانشت، رونی مارا، سارا پلسون، کایل چندلر، کری براونستین و …

فیلم «کارول» یا Carol یک ملودرام عاشقانه از تاد هینز است که در سال 2015، توجهات زیادی را به خودش جلب کرد. فیلمنامه این اثر بر اساس رمان سال 1952 پاتریشیا های‌اسمیت به نام The Price of Salt نوشته شده است. داستان فیلم در اوایل دهه 50 میلادی و در شهر نیویورک جریان دارد و ماجرای رابطه نامشروع بین یک عکاس زن و یک خانم مسن‌تر را به نمایش می‌گذارد.

فیلم کارول در سال 2015 افتخارات زیادی نیز به دست آورد. این فیلم، پنج نامزدی گلدن گلوب و همچنین شش نامزدی اسکار داشت؛ اما نتوانست در این دو مراسم به جایزه‌ای دست پیدا کند. در عوض در فستیوال کن، جایی که نامزد نخل طلا هم شده بود، جایزه بهترین بازیگر زن (رونی مارا) و جایزه نخل دگرباشی (Queer Palm) را تصاحب کرد.

 

9. فیلم شبکه اجتماعی / The Social Network

بهترین فیلم های ده سال گذشته

 • کارگردان: دیوید فینچر
 • نویسنده: آرون سورکین
 • سال ساخت: 2010
 • بازیگران: جسی آیزنبرگ، اندرو گارفیلد، جاستین تیمبرلیک، برندا سونگ، رونی مارا و …

فیلم «شبکه اجتماعی» یا The Social Network، یک درام زندگی‌نامه‌ای ساخته دیوید فینچر است. این فیلم که درباره ساخت شبکه اجتماعی فیسبوک و زندگی خالق آن، یعنی مارک زاکربرگ است، بر اساس کتابی به نام «میلیاردرهای تصادفی» (The Accidental Billionaires) نوشته بن مزریک ساخته شده است.

فیلم The Social Network در هشتادوسومین مراسم اسکار در هشت رشته نامزد دریافت جایزه بود و توانست در سه بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین موسیقی متن و بهترین تدوین برنده جایزه شود. فیلم شبکه اجتماعی بارها از سوی منابع مختلف به عنوان یکی از بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر انتخاب شده است.

 

10. فیلم من کاکا سیاه تو نیستم / I Am Not Your Negro

بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر

 • کارگردان: رائول پک
 • نویسندگان: رائول پک، جیمز بالدوین
 • سال ساخت: 2016
 • صداپیشه: ساموئل ال. جکسون

فیلم «من کاکا سیاه تو نیستم» یا I Am Not Your Negro، یک مستند ضد نژادپرستی است. این فیلم که در سال 2016 و به‌وسیله رائول پک ساخته شده، به تاریخ نژادپرستی در آمریکا می‌پردازد. داستان فیلم از نسخه دست‌نویس کتاب «این خانه را به یاد داشته باشید» (Remember This House) نوشته جیمز بالدوین الهام گرفته است. ساموئل ال. جکسون راوی این مستند است که به خاطرات بالدوین با دوستان نزدیکش و رهبران حقوق شهروندی آمریکا مثل مالکوم ایکس، مارتین لوتر کینگ جونیور و مدگار اورس می‌پردازد.

فیلم I Am Not Your Negro در هشتادونهمین مراسم اسکار، نامزد بخش بهترین مستند بود. این فیلم موفق شد جایزه بفتای بهترین مستند سال 2016 را به دست آورد و به همین دلیل هم در فهرست بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر قرار گرفته است.

 


50 فیلم برتر دهه اخیر به انتخاب وبسایت متاکریتیک


حالا که با 10 فیلم برتر دهه اخیر آشنا شدیم، در ادامه می‌توانید فهرست کامل بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر را مشاهده کنید. یک بار دیگر یادآوری می‌کنیم که این رتبه‌بندی بر اساس میانگین امتیازات فیلم‌ها در وبسایت متاکریتیک انجام شده است.

رتبه فیلم نام فیلم سال اکران ژانر فیلم امتیاز متاکریتیک امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDb
1 Boyhood 2014 درام 100 97٪ 7.9
2 Moonlight 2016 درام 99 98٪ 7.4
3 Roma 2018 درام 96 96٪ 7.7
4 Manchester by the Sea 2016 درام 96 96٪ 7.8
5 12Years a Slave 2013 بیوگرافی، درام، تاریخی 96 95٪ 8.1
6 Gravity 2013 علمی-تخیلی، درام، مهیج 96 96٪ 7.7
7 Parasite 2019 درام، مهیج، کمدی 96 99٪ 8.6
8 Carol 2015 درام، عاشقانه 95 94٪ 7.2
9 The Social Network 2010 بیوگرافی، درام، کمدی 95 96٪ 7.7
10 I Am Not Your Negro 2016 مستند 95 98٪ 7.8
11 Zero Dark Thirty 2012 اکشن، درام، مهیج 95 91٪ 7.4
12 A Separation 2011 درام 95 99٪ 8.3
13 Before Midnight 2013 درام، عاشقانه 94 97٪ 7.9
14 Dunkirk 2017 اکشن، درام، مهیج، جنگی 94 93٪ 7.9
15 Marriage Story 2019 درام، کمدی، عاشقانه 94 97٪ 8.5
16 45Years 2015 درام، عاشقانه 94 97٪ 7.0
17 The Irishman 2019 بیوگرافی، درام، مهیج، جنایی 94 97٪ 8.3
18 Mr. Turner 2014 بیوگرافی، درام، تاریخی 94 97٪ 6.8
19 Portrait of a Lady on Fire 2019 درام، تاریخی، عاشقانه 94 98٪ 8.3
20 Amazing Grace 2018 مستند 94 99٪ 7.5
21 Inside Out 2015 ماجراجویانه، درام، فانتزی، کمدی 94 98٪ 8.2
22 Lady Bird 2017 درام، کمدی 94 99٪ 7.4
23 Carlos 2010 بیوگرافی، درام، مهیج، جنایی 94 93٪ 7.6
24 Faces Places 2017 مستند 94 99٪ 7.9
25 Amour 2012 درام، عاشقانه 94 93٪ 7.9
26 Call Me by Your Name 2017 درام، عاشقانه 93 95٪ 7.9
27 Shoplifters 2018 درام، جنایی 93 99٪ 8.0
28 Toni Erdmann 2016 درام، کمدی 93 93٪ 7.4
29 Spotlight 2015 بیوگرافی، درام، تاریخی، مهیج 93 97٪ 8.1
30 La La Land 2016 درام، کمدی، عاشقانه، موزیکال 93 91٪ 8.0
31 Inside Llewyn Davis 2013 درام، موزیکال 93 92٪ 7.5
32 The Florida Project 2017 درام 92 96٪ 7.6
33 Timbuktu 2015 درام 92 98٪ 7.1
34 The Souvenir 2019 درام، اسرارآمیز، عاشقانه 92 90٪ 6.5
35 Leviathan 2014 درام 92 98٪ 7.6
36 Toy Story 3 2010 ماجراجویانه، فانتزی، کمدی 92 98٪ 8.3
37 The Look of Silence 2015 مستند 92 96٪ 8.3
38 Tower 2016 تاریخی، جنایی، مستند 92 99٪ 8.0
39 The Rider 2018 ماجراجویانه، درام، کمدی، عاشقانه 92 97٪ 7.4
40 Uncut Gems 2019 درام، مهیج، کمدی، جنایی 91 95٪ 8.1
41 Stories We Tell 2013 مستند 91 94٪ 7.5
42 Son of Saul 2015 درام، تاریخی، مهیج، جنگی 91 96٪ 7.5
43 Jafar Panahi’s Taxi 2015 درام، کمدی 91 91٪ 7.3
44 They Shall Not Grow Old 2018 تاریخی، جنگی، مستند 91 100٪ 8.3
45 EX LIBRIS: The New York Public Library 2017 مستند 91 97٪ 7.5
46 Nostalgia for the Light 2011 درام، مستند 91 100٪ 7.6
47 The Gatekeepers 2013 مستند 91 94٪ 7.6
48 Ida 2014 درام 91 96٪ 7.4
49 The Favourite 2018 بیوگرافی، درام، تاریخی، کمدی 90 93٪ 7.6
50 Burning 2018 درام، اسرارآمیز 90 95٪ 7.6

بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر

نظر شما درباره بهترین فیلم های خارجی دهه اخیر چیست؟ آیا این رتبه‌بندی را قبول دارید؟ به‌نظر شما جای چه فیلم‌هایی در این فهرست خالی است؟ لطفا نظرات خود را از طریق کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha