سایز مناسب تلویزیون برای خانه ؛ تلویزیون چند اینچ بخریم؟
فاطمه فرحی
نویسنده:فاطمه فرحی
ارسال شده در:08 دی 1398، 14:00

سایز مناسب تلویزیون برای خانه ؛ تلویزیون چند اینچ بخریم؟

آیا در انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خانه خود مردد هستید؟ اگر به دنبال یک تلویزیون با اندازه مناسب می‌گردید، اما نمی‌دانید که تلویزیون چند اینچی خریداری کنید از شما دعوت می‌کنیم با این مقاله از پلازامگ همراه ما باشید.

تلویزیون‌ها تا رسیدن به این درجه از پیشرفت، راه طولانی را طی کرده‌اند. با ظهور تلویزیون‌های 4K، شاهد دستگاه‌هایی با ضخامت کمتر و اندازه بزرگتر هستیم که ویژگی‌ها و خصوصیات زیادی را با خود به همراه دارند؛ اما همه این جهش‌ها در فناوری منجر به پیچیدگی بیشتری شده است و صادقانه بگوییم که خرید یک تلویزیون جدید را با مشکلات زیادی همراه کرده است.

What Size TV Should You Buy / سایز مناسب تلویزیون

اگر بودجه کافی برای خرید یک تلویزیون بزرگ را دارید، خرید آن الزاما کار درستی نیست؛ چراکه برای خرید یک تلویزیون مناسب، چندین عامل را باید در نظر بگیرید که از آن جمله می‌توان به فضای اتاق، محل نصب و فاصله شما تا تلویزیون اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که تلویزیون‌های بزرگتر همیشه بهتر نیستند؛ اما حقیقت این است که مردم بدون توجه به این موارد، تلویزیون جدید خود را خریداری می‌کنند. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا به سایز مناسب تلویزیون برای خانه خود پی ببرید و به انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه خود دست یابید. پس با ما در ادامه همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • برای خانه خود تلویزیون چند اینچی بخریم؟
    • رابطه سایز صفحه نمایش و وضوح آن برای انتخاب سایز مناسب تلویزیون
    • اندازه اتاق و محل قرارگیری تلویزیون
    • چگونه بهترین اندازه تلویزیون را برای اتاق خود انتخاب کنیم

 


برای خانه خود تلویزیون چند اینچی بخریم؟


اگر سوالتان این است که برای خانه خود به چه اندازه تلویزیون نیاز دارید، در اینجا نحوه فهمیدن اندازه تلویزیون‌هایی که باید به دست آورید و فاصله‌ای که از تلویزیون باید بنشینید آورده شده است.

اندازه تلویزیون حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون 4K حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون 1080p
 40 اینچ  40 اینچ (1 متر)  80 اینچ (2 متر)
 42 اینچ  42 اینچ (1.1 متر)  84 اینچ (2.1 متر)
 48 اینچ  48 اینچ (1.2 متر)  96 اینچ (2.4 متر)
 50 اینچ  50 اینچ (1.27 متر)  100 اینچ (2.54 متر)
 54 اینچ  54 اینچ (1.37 متر)  108 اینچ (2.7 متر)
 60 اینچ  60 اینچ (1.5 متر)  120 اینچ (3 متر)
 65 اینچ  65 اینچ (1.65 متر)  130 اینچ (3.3 متر)
 75 اینچ  75 اینچ (1.9 متر)  150 اینچ (3.8 متر)

 

رابطه سایز صفحه نمایش و وضوح آن برای انتخاب سایز مناسب تلویزیون

قبل از هر چیز خوب است بدانید که تلویزیون‌ها به صورت مورب (قطری) اندازه‌گیری می‌شوند؛ بنابراین برای یک صفحه نمایش 42 اینچی، اندازه 42 اینچ آن از اندازه‌گیری یک گوشه به گوشه مخالف آن به دست می‌آید.

Screen size and resolution / سایز مناسب تلویزیون برای اتاق

در مرحله بعد باید وضوح تلویزیون را در نظر بگیرید؛ به این دلیل که هرچه رزولوشن بالاتر باشد، می‌توانید نزدیکتر به تلویزیون بنشینید. به عنوان مثال، شما قادر خواهید بود به تلویزیون 4K نسبت به تلویزیون 1080p نزدیکتر بنشینید. این یک عامل مهم است که باید در مورد اندازه صفحه نمایش هنگام خرید در نظر بگیرید. از آنجا که می‌توان از تماشای فیلم در یک تلویزیون 4K از فاصله نزدیکتری لذت برد، دیگر نیازی به تلویزیون بزرگ نخواهید داشت. پس به یاد داشته باشید که در هنگام خرید یک تلویزیون، به وضوح تصویر آن هم توجه ویژه‌ای کنید. در اینجا می‌توانید مقایسه و شناخت تفاوت بین تلویزیون و مانیتور LCD ،LED ،OLED ،QLED و پلاسما را مشاهده کنید.

 

اندازه اتاق و محل قرارگیری تلویزیون

TV Size / سایز مناسب تلویزیون

اتاقی را که تلویزیون قرار است در آن قرار گیرد در نظر بگیرید. انتخاب تلویزیون مناسب براساس متراژ خانه یک مسئله مهم است که باید به آن توجه داشته باشید. در حقیقت، اغلب افراد در هنگام خرید، به سایز مناسب تلویزیون برای اتاق توجهی ندارند و پس از خرید متوجه اشتباه خود می‌شوند. اگر فضای خانه شما به گونه‌ای است که به راحتی می‌توانید تغییر دکوراسیون دهید و مبلمان را جابه‌جا کنید، در این صورت در انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خانه انعطاف‌پذیری بیشتری دارید.

همچنین این سوال وجود دارد که آیا قصد دارید تلویزیون را با استفاده از پایه ایستاده تنظیم کنید یا روی دیوار قرار دهید. توجه داشته باشید که استفاده از پایه برای تنظیم تلویزیون روی میز، آن را به بیننده نزدیکتر و فاصله مشاهده را کوتاه‌تر می‌کند. همچنین شما باید اطمینان حاصل کنید جایی را که برای قرار دادن تلویزیون برنامه‌ریزی کرده‌اید، به اندازه کافی بزرگ باشد تا میز تلویزیون به راحتی بتواند جای داده شود. از طرف دیگر، قرار دادن تلویزیون روی دیوار می‌تواند 30 سانتی‌متر یا بیشتر به فاصله قابل مشاهده شما اضافه کند که برای تلویزیون 60 اینچی با مدل 72 اینچی متفاوت است.

 

چگونه بهترین اندازه تلویزیون را برای اتاق خود انتخاب کنیم

مناسب ترین سایز تلویزیون

مورد دیگر در هنگام انتخاب یک تلویزیون، فاصله نشستن شما تا تلویزیون است. برای این کار حسابگرهای تخمین فاصله به صورت آنلاین وجود دارد که اندازه صفحه نمایش را براساس مکانی که می‌نشینید توصیه می‌کنند. اگر نمی‌خواهید از آن استفاده کنید، یک محاسبه ساده وجود دارد که می‌توانید برای انجام این کار، خود استفاده کنید: کافی است فاصله از نشیمنگاه تا تلویزیون را به اینچ اندازه بگیرید و در 0.84 ضرب کنید. این باید سایز مناسب تلویزیون و صفحه نمایش ایده‌آل را به شما بدهد.

البته فرمول‌ها و روش‌های مختلف دیگری هم در این زمینه وجود دارند. به عنوان مثال، آمازون توصیه می‌کند ابتدا فاصله تماشای خود را (به فوت) اندازه بگیرید و آن را در 7.7 ضرب کنید؛ بنابراین اگر تلویزیون 42 اینچی دارید، می‌توانید 84 اینچ (7 فوت یا 2 متر) دورتر از آن برای یک تجربه راحت و همه جانبه بنشینید. برای راحتی کار، عامل 2:1 را به خاطر داشته باشید. کافی است اندازه صفحه نمایش تلویزیون را دو برابر کنید تا سایز مناسب تلویزیون و فاصله درست برای تماشای لذت‌بخش و راحت به دست آید.

 best size TV for your room / انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ خانه

تصور کنید که یک اتاق بزرگ دارید و یک میز بزرگ بین شما و تلویزیون قرار گرفته که یک فاصله راحت تماشای 10 فوت (120 اینچ) وجود دارد. در نتیجه از تقسیم 120 بر 2، عدد 60 حاصل می‌شود که بیانگر نیاز به یک تلویزیون 60 اینچی است. اگر هم به دنبال یک تلویزیون 4K با کیفیت عالی هستید، فرمول کمی تغییر می‌کند. در این حالت، به دلیل افزایش وضوح تصویر، فاصله دید ایده‌آل بین 1 تا 1.5 برابر اندازه صفحه نمایش است؛ بنابراین اگر یک تلویزیون 50 اینچی خریداری کرده‌اید باید بین 50 تا 75 اینچ (1 تا 2 متر) فاصله داشته باشید.

سایز مناسب تلویزیون برای خانه

اگر قصد دارید برای خانه خود تلویزیون بخرید، اکنون با خواندن این مقاله می‌توانید با چند محاسبه سریع، فاصله تماشای عالی را پیدا کنید. همچنین در صورتی که اندازه صفحه نمایش تلویزیون و فاصله دید مناسب برای خانه خود را بررسی نکرده‌اید، حتما قبل از خرید این کار را انجام دهید تا درنهایت بتوانید سایز مناسب تلویزیون را به دست آورید. در ادامه می‌توانید سوالات و نظرات خود را در این باره با ما و دیگر کاربران پلازامگ در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha