بهترین فیلم های تاریخی ؛ از فهرست شیندلر تا اسپارتاکوس

بهترین فیلم های تاریخی ؛ از فهرست شیندلر تا اسپارتاکوس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم‌ های تاریخی را بیشتر افراد دوست دارند؛ فیلم‌هایی که تأثیر عمیقی بر ذهن و جان مخاطب می‌گذارند. در این مطلب قصد داریم به بررسی بهترین فیلم‌ های تاریخی سینمای دنیا بپردازیم.

انسان‌ها در طول تاریخ همواره تلاش کرده‌اند که وقایع مهم را به هر نحو ممکن ثبت کنند تا به نسل‌های بعد نشان دهند که چگونه وقایع گذشته زندگی، آنچه «حال» نامیده می‌شود را شکل داده است. از داستان‌های تاریخی مثل ایلیاد و شاهنامه گرفته تا مشهورترین فیلم‌ های تاریخی دنیای سینما، همگی قصد دارند با غرق کردن ما در برهه‌ای از تاریخ، گذشته را تبدیل به درسی برای زندگی امروز کنند. فیلم‌ های تاریخی زیادی در طول تاریخ سینما بر روی پرده رفتند. این فیلم‌ها با نگاهی تازه به جنبه‌هایی از گذشته توجه دارند که قبلا به خوبی به نمایش درنیامده‌اند. این دست از فیلم‌ها جز معدود آثاری هستند که مخاطبانی از سرتاسر جهان دارند.

بهترین فیلم تاریخی

انتخاب بهترین فیلم‌ های تاریخی قطعا کار دشواری است؛ زیرا همیشه کسانی هستند که از بیان واقعیت خوششان نمی‌آید یا حداقل از شیوه بیان آن در این فیلم‌ها گله دارند. در این مطلب تلاش کردیم تا بهترین فیلم‌ های تاریخی را معرفی کنیم و گریزی نیز بر نظرات منتقدان بزنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • 10 مورد از بهترین فیلم‌ های تاریخی سینما
  • فیلم تاریخی جنگی Schindler’s List – فهرست شیندلر
  • فیلم تاریخی  12 Years a Slave – دوازده سال بردگی
  • فیلم تاریخی خارجی Downfall – سقوط
  • فیلم تاریخی Braveheart – شجاع‌دل
  • فیلم تاریخی جنگی Hacksaw Ridge – سه‌تیغ اره ای
  • فیلم تاریخی Gandhi – گاندی
  • فیلم تاریخی JFK – جی اف کی
  • فیلم تاریخی The White Ribbon – ربان سفید
  • فیلم تاریخی خارجی Cold Mountain – کوهستان سرد
  • فیلم تاریخی Spartacus – اسپارتاکوس

 


10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی


در ادامه به بحث و بررسی بهترین‌ فیلم‌ های تاریخی سینمای جهان می‌پردازیم. همچنین از واکنش تماشاچیان و منتقدان خواهیم گفت.

فیلم تاریخی جنگی Schindler’s List – فهرست شیندلر

فهرست شیندلر. بهترین فیلم تاریخی

به جرئت می‌توان گفت فهرست شیندلر بهترین فیلم تاریخی سینمای جهان است. این فیلم تاریخی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ بر پایه کتاب «شیندلرز آرک» که برنده جایزه بوکر نیز شده ساخته شده است. فهرست شیندلر روایتگر صنعتگری آلمانی به نام اسکار شیندلر است که به علت روابط دوستانه‌اش با سران ارتش نازی، موفق می‌شود کارخانه‌ای با پول شرکای مخفی یهودی‌اش بخرد. او پس از مشاهده آزار و اذیت یهودیان توسط سران نازی تصمیم می‌گیرد تا کارگران یهودی خود را از اتاق‌های گازی که در انتظارشان است نجات دهد. این فیلم که نمایشگر یکی از فجیع‌ترین حوادث تاریخ است، با بودجه نزدیک به 22 میلیون دلار ساخته شده و فروشی بالغ بر 322 میلیون دلار داشته است. فهرست شیندلر علاوه بر موفقیت تجاری خود، برنده جوایز بسیاری نظیر جایزه اسکار بهترین فیلم و همچنین جایزه اسکار بهترین کارگردنی شد.

لیام نیسون بازیگر مطرح و  سرشناس هالیوود با ایفای نقش اسکار شیندلر در این فیلم خوش درخشید. منتقد سرشناس نیویورکر، استفان شیف مدعی شد که این فیلم بهترین درام تاریخی درباره هولوکاست است. راتن تومیتوز نیز با دادن امتیاز 97 درصدی، این فیلم را شاهکار استیون اسپیلبرگ خواند. این اثر در فهرست بهترین فیلم‌های جنگی به انتخاب پلازامگ هم قرار گرفته است که از اینجا می‌توانید آن مقاله را نیز بخوانید.

 

فیلم تاریخی 12 Years a Slave – دوازده سال بردگی

12 سال بردگی. بهترین فیلم های تاریخی

اصطلاح «برده» و هم‌خانواده‌های این کلمه بطور قطع یکی از منفورترین کلمات تاریخ هستند؛ ولی فیلم 12 سال بردگی به کارگردانی استیو مک‌کوئین یکی از بهترین فیلم‌ های تاریخی جهان است. داستان در مورد یک سیاه آزاد است که توسط گروهی ربوده و به عنوان برده فروخته می‌شود. او به یکی از مزارع پنبه در جنوب آمریکا منتقل می‌شود و 12 سال از زندگی خود را به عنوان برده سپری می‌کند. این فیلم با بازی درخشان چیویتل اجیوفور نامزد دریافت 9 جایزه اسکار شد و توانست جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین فیلمنامه اقتباسی را با خود به خانه ببرد.

گاردین با اهدای هر پنج ستاره به این فیلم نوشت «12 سال بردگی تنها یک فیلم عالی نیست، بلکه برای سینمای دنیا یک فیلم ضروری است» و آن را یکی از بهترین فیلم های تاریخی دنیای سینما خطاب کرد. سینما اسکور هم در بررسی‌های خود عنوان کرد که تماشاچیان با دادن نمره A به این فیلم، راضی به خانه خود برگشتند. فیلم 12 سال بردگی در فهرست بهترین فیلم‌های واقعی به انتخاب پلازامگ قرار گرفته و از اینجا می‌توانید آن مقاله را نیز بخوانید.

 

فیلم تاریخی خارجی Downfall – سقوط

سقوط. بهترین فیلم های تاریخی جهان

نزدیک به 61 سال پیش هیلتر با حمله به لهستان آغازگر یکی از مرگبارترین جنگ‌های تاریخ شد. فیلم سقوط، 12 روز پایانی حکومت رایش سوم را روایت می کند که براساس خاطرات آخرین منشی هیتلر، تراودل یونگه ساخته شده است. این فیلم آلمانی در سال 2004 نامزد بهترین فیلم خارجی زبان جایزه اسکار شد؛ ولی موفق به کسب این عنوان نشد. مجله انگلیسی امپایر درباره این فیلم نوشت: «فلیم سقوط، جذاب، تکان دهنده و در آخر هم فیلمی هولناک بود». وبسایت متاکریتیک این فیلم را در خور تحسین جهانی معرفی کرد و به آن نشان «باید دیده شود» (Must-see) را داد. بدون اغراق سقوط بهترین فیلم تاریخی خارجی است که دیدن آن به دوستداران سینما پیشنهاد می‌شود.

 

فیلم تاریخی Braveheart – شجاع دل

شجاع‌دل بهترین فیلم های تاریخی

مبارزه با ظلم و افراد زورگو درون‌مایه اصلی بسیاری از داستان‌ها و فیلم‌هاست. در میان هزاران فیلمی که درباره این موضوع ساخته شده‌اند، شجاع‌دل بی‌شک بهترین است. داستان درباره مردی به نام ویلیام والاس است که در پی کشته شدن نامزدش به دست سربازی انگلیسی، دست به شورش علیه پادشاه انگلیس، ادوارد اول می‌زند. مل گیبسون که کارگردانی فیلم را نیز برعهده داشت، با بازی در نقش والاس نشان داد که بازیگر خوبی هم هست.

شجاع‌دل در مجموع با فروش بیش از 210 میلیون دلار توانست نامزد 10 جایزه اسکار شود که در نهایت موفق به کسب 5 جایزه اسکار شامل جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و … شد. مل گیبسون توانست جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوب را نیز برای خود کند. با وجود اینکه این فیلم در خصوص طرز بیان تاریخ با انتقاداتی روبه‌رو شد، ولی در مجموع توانست نظر مثبت بیشتر مخاطبان را جلب کند و جای خود را در بین بهترین فیلم های تاریخی باز کرد. منتقد روزنامه نیویورک تایمز با تمجید از این فیلم آن را به عنوان «یکی از تماشایی‌ترین فیلم‌های سال» معرفی کرد.

 

فیلم تاریخی جنگی Hacksaw Ridge – سه تیغ اره‌ ای

سه‌تیغ اره‌ای. فیلم تاریخی جنگی

در نبرد اوکیناوا که در آخرین ماه‌های جنگ جهانی دوم رخ داد، یک حماسه اتفاق میفتد؛ این حماسه به دست نامحتمل‌ترین گزینه ممکن رقم خورد؛ کسی که حاضر نبود اسلحه به دست بگیرد و به سربازان ژاپنی شلیک کند. فیلم سه‌تیغ اره‌ای در مورد دزموند داس است؛ سربازی که اسلحه بدست گرفتن را با عقاید مذهبی‌اش مغایر می‌داند. او در طی جنگ و به تنهایی موفق به نجات ده‌ها سرباز زخمی شد. این فیلم با کارگردانی مل گیبسون توانست نامزد 6 جایزه اسکار شود و با راضی نگه داشتن 96 درصد از مخاطبان، بی‌شک بهترین فیلم تاریخی جنگی است.

در جمع‌بندی نهایی راتن تومیتوز آمده «سه‌تیغ اره ای از میراث زندگی یک صلح‌جو استفاده کرده است تا به شجاعت و وفاداری به عقاید شخصی ادای احترام کند». گاردین نیز با اعطای چهار ستاره از پنج ستاره معروف خود اظهار کرد که مل گیبسون این فیلم را به بهترین نحو ممکن ساخته است.

 

فیلم تاریخی Gandhi – گاندی

گاندی. بهترین فیلم تاریخی دنیا

گاندی یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های دنیاست که زندگی او سوژه بسیاری از فیلم‌ها و کتاب‌ها شده است. بنابراین شاید اگر فیلمی شایسته قرار گرفتن در جایگاه بهترین فیلم های تاریخی باشد، اولین گزینه فیلم گاندی است. فیلم گاندی که در سال 1982 به کارگردانی ریچارد اتنبرا ساخته شد، درباره زندگی این شخصیت بزرگ تاریخ دنیاست. عملکرد بن‌ کینگزلی در این فیلم بارها و بارها مورد تحسین قرار گرفت و جک کرول منتقد هفته‌نامه نیوزویک نوشت « فیلم‌های کمی شایسته کامل دیده شدن هستند؛ فیلم گاندی یکی از آن‌هاست».

سینما اسکور نیز اذعان داشت که تماشاگران به این فیلم رتبه درجه یک (A+) را دادند. سایت راتن تومیتوز نیز 85 درصد از نقدها را مثبت ارزیابی کرد و در جمع‌بندی پایانی خود نوشت «ریچارد اتنبرا کارگردان مطمئن و دلسوزی است؛ ولی این بازی خیره‌کننده بن کینگزلی بود که مخاطبان را میخکوب کرد». فیلم گاندی برنده 8 جایزه اسکار شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد و … شد. همچنین دایره منتقدان فیلم لندن، بن کینگزلی را به عنوان بازیگر سال انتخاب کردند.

 

فیلم تاریخی JFK – جی اف کی

جی اف کی. فیلم های تاریخی جهان

جی اف کی که مخفف نام جان اف کندی است، داستانی مهیج از ترور رئیس جمهوری آمریکا، جان اف کندی است.  نقش اول این فیلم تاریخی را کوین کاستنر در نقش بازپرس بخش قضایی بازی کرد و  این فیلم به کارگردانی الیور استون با بودجه‌ای 40 میلیون دلاری ساخته شده و فروشی بالغ بر 205 میلیون دلار داشته است. بعد از این فیلم، الیور استون دو فیلم دیگر درباره رؤسای جمهوری آمریکا (نیکسون و جورج دبلیو بوش) ساخت که از هیچ کدام به اندازه فیلم جی اف کی استقبال نشد.

با انتشار این فیلم، کارگردان با واکنش‌های منفی زیادی روبه‌رو شد و خیلی‌ها از تحریف تاریخ در این فیلم انتقاد کردند؛ ولی در نهایت با بررسی 62 نقد توسط راتن تومیتوز مشخص شد 84 درصد آن‌ها مثبت بودند. وبگاه IMDB با نمره 8 از 10 از این فیلم تمجید کرد. این فیلم نامزد دریافت 8 جایزه اسکار نیز شد.

 

فیلم تاریخی The White Ribbon – ربان سفید

فیلم تاریخی تخیلی

ربان سفید فیلمی آلمانی است که در سال 2009 به کارگردانی میشل هانکه اتریشی ساخته شد. ماجرای این فیلم تاریخی قبل از جنگ جهانی اول اتفاق میفتد؛ جایی که یک اشراف‌زاده، یک پزشک و یک کشیش با سواستفاده از موقعیت خود و بکارگیری مجازات‌های سخت بر دهکده‌ کوچکی در آلمان حکومت می‌کنند. وقایع عجیب، روستاییان را با ترس‌های بسیار زیادی رو‌به‌رو می‌کند. این فیلم با نظرات مثبت منتقدان آلمانی روبه‌رو شد. کایل اسمیت، منتقد نیویورک پست هم در ستایش از فیلم گفت «هم ساده و هم پیچیده … کنترل عالی هانکه بر روی فیلم به او اجازه داد تا معماری باشکوهی از شرارت را به تصویر بکشد».

این فیلم برنده بهترین فیلم خارجی زبان جشنواره گلدن گلوب شد و همچنین برنده نخل طلای شصت‌ودومین جشنواره فیلم کن شد. IMDB با قرار دادن این فیلم در دسته بهترین فیلم های تاریخی سینمای جهان، به این فیلم امتیاز 7.8 از 10 را داده است.

 

فیلم تاریخی خارجی Cold Mountain – کوهستان سرد

کوهستان سرد . فیلم تاریخی

یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخی فیلم کوهستان سرد است. داستان کوهستان سرد درباره سرباز جوانی به نام اینمن است که در جنگ‌های داخلی آمریکا به شدت مجروح می‌شود. او با وجود زخم‌های جان‌فرسا، سفرش را به سوی خانه‌اش در کوهستان سرد آغاز می‌کند؛ جایی که نامزدش آدا منتظر اوست. کوهستان سرد با ستاره‌هایی نظیر جود لا، نیکول کیدمن و با کارگردانی آنتومی مینگلا در سال 2003 ساخته شد. مینگلا این فیلم را با اقتباس از رمان معروفی از چارلز فریزر ساخته است.

این فیلم در کل با نقدهای مثبت زیادی روبه‌رو شد و راتن تومیتوز با بررسی نظرات 228 منتقد بیان کرد که 70 درصد نظرات مثبت بوده‌اند. منتقد تایم هم فیلم را «سرسختانه‌ترین عاشقانه سال» خواند و گفت «فیلم در مورد جنبه‌ای از زندگی است که در جنگ گم می‌شود، ولی زندگی واقعی نمایان است». فیلم کوهستان سرد نامزد دریافت 70 جایزه مختلف در سراسر دنیا شد که این فیلم را در طبقه بهترین فیلم های تاریخی جهان قرار داد. این اثر موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

 

فیلم تاریخی Spartacus – اسپارتاکوس

Spartacus . اسپارتاکوس . فیلم تاریخی اکشن

یکی از محبوب تریم فیلم های تاریخی دنیا، فیلم اسپارتاکوس است. این فیلم که به کارگردانی استنلی کوبریک در سال 1960 ساخته شد، یکی از سردمداران اصلی مبارزه علیه بردگی است. داستان در مورد برده‌ای به نام اسپارتاکوس است که از 13 سالگی مشغول بردگی در امپراطوری رم است. او توسط شخصی خریداری شده و به مدرسه گلادیاتورها فرستاده می‌شود. این فیلم بی‌شک یکی از بهترین فیلم‌های حماسی دنیاست که دیدن آن به علاقه‌مندان به دانلود فیلم های تاریخی باستانی توصیه می شود.

این اثر با نقدهای مثبت زیادی مواجه شد و منتقد لس آنجلس تایمز با ستودن «بازیگران افسانه‌ای»، «فیلمنامه خیره‌کننده» و «صحنه‌های درخشان نبرد» نوشت: «عملکرد کارگردان در استفاده از دوربین‌ها بسیار ستودنی است و این همان نقطه‌ای است که پس از آن کوبریک مورد توجه همگان خواهد بود». متاکریتیک با اعطای نمره 87 از 100 به این فیلم، آن را لایق تحسین جهان قلمداد کرد.

قطعا فیلم های تاریخی یکی از مورد توجه‌ترین ژانرهای سینماست که علاقه‌مندان خاص خود را دارند. در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین فیلم های تاریخی را مورد بررسی قرار دهیم و از بازتاب جهانی این فیلم‌ها سخن گفتیم. در نظرات برایمان از فیلم تاریخی محبوب خود بگویید. به نظر شما بهترین فیلم تاریخی سینما، کدام است؟ کدام یک از این فیلم‌ها را بیشتر دوست داشتید؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
لیلا
.
21 بهمن 1398، 21:30
پاسخ
0
0
خیلی خوب بود ولی به نظرم حای فیلم king speech تو این لیست باید باشه
اشکوری
.
19 اردیبهشت 1399، 22:20
پاسخ
1
0
دروغای یهودیا را تکرار کردی هلوکاست کجا بوده سندش کو...؟
avatar
معین نسیم دوست
.
20 اردیبهشت 1399، 16:34
پاسخ
0
1
@اشکوری
درمورد هلوکاست و اتفاقی که 80 سال پیش رخ داده سند می‌خوای ولی اتفاقی که 1400 سال پیش افتاده رو برات تعریف کنن میگی عههه حتما ماه دو نیم شده که اونجا نوشتن دیگه.
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5