راهنمای خرید ساندبار ؛ همه آنچه قبل از خرید ساندبار باید بدانید

تلویزیون‌های امروزی به دلیل طراحی باریک خود، فاقد بلندگوهای بزرگ و قدرتمند هستند. برای رفع این مشکل، انتخاب یک ساندبار خوب راهگشا است. این مقاله به تشریح نکات مهم که باید قبل از خرید ساندبار مدنظر داشته باشید می‌پردازد.

تلویزیون‌های امروزی کیفیت تصویر فوق‌العاده و رنگ‌های چشم‌نوازی دارند، اما فاقد بلندگوهای بزرگ و قدرتمندی هستند که بتواند همپای تصویر، شما را غرق در لذت کند. در واقع طراحی باریک آن‌ها، اجازه گنجاندن بلندگوهای بزرگ را نمی‌دهد. برای رفع این مشکل، می‌توانید سیستم‌های صوتی بزرگ و قدرتمند برای تلویزیون خود خریداری کنید. یکی از بهترین سیستم‌ها در این زمینه، ساندبار ها هستند. این سیستم‌های صوتی طوری طراحی شده‌اند تا به راحتی در زیر یا بالای تلویزیون شما نصب شوند و با هزینه کمتر نسبت به سایر سیستم‌های صوتی، صدایی فوق‌العاده طبیعی را به شما هدیه دهند. اگر می‌خواهید با ساندبارها بیشتر آشنا شوید و احیانا قصد خرید ساندبار برای تلویزیون خود دارید، این مقاله را از دست ندهید.

ساندبار چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


ساندبار چیست؟


best soundbars 2020 / راهنمای خرید ساندبار

ساندبار گونه‌ای از سیستم‌های صوتی است که صدا را از یک محفظه عریض پخش می‌کند. طراحی عریض و کم ارتفاع ساندبارها به آن‌ها کمک می‌کند خروجی صدای طبیعی‌تری داشته باشند. همچنین عریض بودن ساندبار، نصب آن‌ها را در بالا یا زیر نمایشگر و تلویزیون امکانپذیر ساخته است. به طور کلی، در ساندبارها چند بلندگوی متفاوت در یک محفظه قرار داده شده‌اند تا به ایجاد صدای فراگیر (Surround) و جلوه استریو کمک کند.

ساندبارها معمولا اندازه‌ای نسبتا کوچک داشته و می‌توانند به آسانی در زیر نمایشگر قرار داده شوند. راه‌اندازی آن‌ها آسان بوده و نیز نسبت به دیگر سیستم‌های صوتی استریو، قیمت مناسبی دارند. از طرف دیگر ساندبارها در مقایسه با سیستم‌هایی که دارای اسپیکرهای بزرگ و جدا از هم هستند، توانایی کمتری برای احاطه کردن کامل اتاق با صدای خود دارند. البته همه ساندبارها یک تکه نیستند؛ ممکن است در کنار محفظه مذکور، یک ساب ووفر و چند بلندگوی جداگانه نیز استفاده شود.

 


همه آنچه قبل از خرید ساندبار باید بدانید


مشخصات ساندبار خوب

خرید یک ساندبار با کیفیت روح تازه‌ای به تلویزیون شما می‌بخشد و تجربه بسیار متفاوتی را هنگام تماشای فیلم و سریال برایتان به ارمغان می‌آورد. ساندبار یک سیستم صوتی ساده و زیباست که با صدای پرحجم و شفاف و نیز باس قدرتمند خود، می‌تواند تصاویر زیبای تلویزیون را تکمیل سازد. قبل از انتخاب ساندبار باید به مواردی که در ادامه می‌آیند توجه داشته باشید.

 

اندازه ساندبار

قبل از خرید ساندبار باید به اندازه مدل مورد نظر و مناسب بودن آن برای منزل و اتاق خود توجه داشته باشید:

 • آیا ساندبار انتخاب مناسبی برای اتاق شماست؟ ساندبارها برای اتاق‌های کوچک و متوسط مناسب هستند.
 • بهتر است یک ساندبار انتخاب کنید که عریض‌تر از تلویزیونتان نباشد.
 • آیا اتاق شما مکانی مناسب برای ساندبار موردنظر شما دارد؟
 • اگر فضای کافی ندارید می‌توانید ساندبار را در پشت تلویزیون به دیوار نصب کنید.

 

صدای فراگیر یا ساراند

ساندبار چیست

ساندبارها چند بلندگو و کانال مختلف درون خود دارند. هر اسپیکر به یک کانال اختصاص می‌یابد. بنابراین هرچه تعداد اسپیکرها و کانال‌ها بیشتر باشد، احتمالا صدای فراگیر بهتری تولید خواهد شد.

صداهای مختلفی که در فیلم‌ها می‌شنوید (دیالوگ، موسیقی و صداهای محیطی) فرکانس‌های متفاوتی دارند. کانال‌های درون ساندبار وظیفه جداسازی و پخش آن‌ها از بلندگوهای متفاوت را بر دوش دارند. بدین‌ترتیب هرچند بلندگوها واقعا در چهار گوشه اتاق قرار ندارند، صدای خروجی چنین حسی به شما می‌دهد که از همه جهات پخش می‌شود.

 

چگونه تعداد کانال‌های ساندبار را تشخیص دهیم؟

هنگام مقایسه ساندبارها خواهید دید که همه آن‌ها شماره‌ای دارند که رقم اول مربوط به تعداد کانال‌ها، رقم دوم مربوط به ساب ووفر جداگانه و رقم سوم نیز نشان‌دهنده تعداد بلندگوهای رو به بالا است.

بدین‌ترتیب اگر بر روی دو ساندبار مختلف شماره‌های 2.0 و 2.1 را مشاهده کردید، هر دوی آن‌ها دارای دو کانال هستند، اما دومی‌ از یک ساب ووفر مجزا نیز بهره می‌برد (صدای بم قوی). ساندبارهای 5.1 از پنج کانال بهره می‌برند و صدای فراگیر بهتری نسبت به ساندبارهای دو کاناله دارند.

یک ساندبار 7.1.2 علاوه بر دارا بودن هفت کانال و یک ساب ووفر مجزا، دو بلندگوی رو به بالا نیز دارد. بلندگوهای رو به بالا صدا را به سمت سقف هدایت می‌کنند تا پس از برخورد با آن به سمت پایین بیایند و به گوش شما برسند.

 

اتصالات

Soundbar connectivity / ساندبار با کیفیت

مسئله دیگری که باید هنگام انتخاب ساندبار مدنظر داشته باشید اتصال‌پذیری آن به تلویزیون و دیگر دستگاه‌های شما مانند دستگاه پخش دی‌وی‌دی و کنسول بازی است. همچنین برای اتصالاتی که به آن‌ها نیازی ندارید، ساندبار گران‌قیمت انتخاب نکنید.

اگر تلویزیون و ساندبار مورد نظر شما هر دو مجهز به درگاه HDMI هستند، می‌توانید به راحتی ساندبار را به تلویزیون متصل کنید. در این صورت صدای تلویزیون به صورت خودکار از طریق ساندبار پخش خواهد شد و بلندگوهای درونی تلویزیون غیرفعال می‌شوند.

همچنین می‌توانید ساندبارهای مجهز به بلوتوث و وایفای انتخاب کنید. در این صورت قادر خواهید بود کامپیوتر، گوشی موبایل، تبلت و برخی دستگاه‌های دیگر را نیز به ساندبار متصل کنید.

 

کنترل

بیشتر ساندبارها کنترل از راه دور دارند، اما برخی افراد، شلوغی ناشی از داشتن چند کنترل از راه دور را دوست ندارند. برای رفع این مشکل می‌توان کنترل از راه دور تلویزیون را برنامه‌ریزی کرد تا بتواند ساندبار را نیز کنترل کند. البته این امر تنها در صورت سازگاری تلویزیون و ساندبار قابل انجام است.

همچنین بسیاری از ساندبارها اپلیکیشن مخصوصی دارند که می‌توانید بر روی تبلت یا گوشی خود نصب کنید و از آن‌ها به عنوان کنترل از راه دور ساندبار استفاده کنید. اگر ساندبار شما خصوصیات و امکانات فراوانی دارد، احتمالا بهتر است کنترل از راه دور خود ساندبار یا اپلیکیشن آن را استفاده کنید.

 

ساب ووفر

ساب ووفر وظیفه پخش صداهای بم (بیس) را بر عهده دارد. یک ساب ووفر قدرتمند جذابیت خاصی به صدای خروجی می‌بخشد. برخی ساندبارها ساب ووفر مجزا دارند که معمولا بیسیم بوده و باید به برق متصل شود. اما برخی ساندبارها نیز ساب ووفر درونی دارند که باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود.

 

امکانات ویژه

Unboxing of a Soundbar / ساندبار خوب و ارزان

ساندبارها خصوصیات متفاوتی دارند. هیچ ساندباری همه خصوصیات را یکجا ندارد. همچنین بسیاری از خصوصیات برای شما کاربردی ندارند و تنها باعث اسراف در هزینه می‌شود.

قبل از خرید ساندبار حتما تصمیم بگیرید که کدام خصوصیات برای شما مهم‌تر است:

 • برخورداری از بلندگوی مخصوص دیالوگ کاراکترها (یا تنظیمات مربوط به آن)
 • حالت‌های ویژه: حالت مخصوص فیلم، بازی یا موسیقی
 • فناوری‌های تنظیم خودکار صدا
 • فناوری Distortion-cancelling: این قابلیت به حذف اختلال و صدای بیس عمیق و پرجزئیات کمک می‌کند
 • فناوری Surround Sound Expansion: با گسترش صداهای کناری و رو به بالا، کمک می‌کند در تصویر غرق شوید
 • سازگاری با فناوری‌های 4K ،HDR و 3D
 • سازگاری با دستیار هوشمند گوگل
 • سازگاری با دستیار هوشمند الکسا
 • سازگاری با برنامه SmartThings
 • فناوری سیستم صدای Dolby Atmos: صدای خروجی فوق‌العاده واضح، غنی، پرجزئیات و عمیق
 • فناوری DTS:X: بازتولید صدا با کیفیت اصلی و به صورت فراگیر
 • فناوری Harman Kardon: صدای خروجی غنی و بهبودیافته
 • فناوری Meridian sound: صدای خروجی واضح، جذاب و دقیق

 


معرفی بهترین ساندبارهای 2020


راهنمای خرید ساندبار

در این بخش به معرفی تعدادی از ساندبارهای برتر بازار در رده‌های مختلف قیمتی می‌پردازیم. همان طور که اشاره شد هر ساندبار نقاط قوت و ضعف خود را دارد. به همین دلیل قبل از انتخاب ساندبار باید اولویت‌های خود و خصوصیاتی که برایتان مهم‌تر هستند را مشخص کنید. اگر قصد خرید ساندبار دارید، در ادامه همراه ما باشید.

 

ساندبار سامسونگ HW-Q90R

سامسونگ HW-Q90R ساندبار پرچمدار و همه‌فن‌حریف این شرکت کره‌ای است. این ساندبار نه تنها به فناوری Object-Based برای تشخیص اشیای موجود در صحنه از طریق دالبی اتموس و DTS:X مجهز است که تنها مدل 2019 است که این قابلیت را همراه با بلندگوهای جداگانه عقب و نیز چهار بلندگوی رو به بالا عرضه می‌کند.

HW-Q90R تجربه تقریبا کاملی از دالبی اتموس و DTS:X فراهم می‌کند که حتی در سال 2020 نیز یک سر و گردن از هر ساندبار دیگری بالاتر است. همچنین به لطف فناوری Harman Kardon، ساندبار سامسونگ برای موسیقی نیز بسیار مناسب است. ساندبار HW-Q90R یک انتخاب شایسته با خصوصیات فراوان و تقریبا بی‌نقص است، البته اگر از عهده قیمت 1400 دلاری آن برمی‌آیید!

 

ساندبار سونی HT-X8500

خرید ساندبار

اگر یک ساندبار عالی با قابلیت دالبی اتموس می‌خواهید، سونی HT-X8500 با قیمت حدود 400 دلاری خود می‌تواند یک گزینه بسیار باصرفه باشد. قیمت ارزان‌تر این ساندبار احتمالا به خاطر اتصالات و خصوصیات کمتر آن است. اما مسئله‌ای که بسیار تحسین‌برانگیز است، کیفیت فوق‌العاده بالای صدای آن است.

صدای عالی HT-X8500 از خصوصیت اختصاصی سونی یعنی Vertical Sound Engine نشات می‌گیرد که با محتوای دالبی اتموس و DTS:X کار می‌کند. این خصوصیت هنگام تماشای فیلم‌های سازگار با دالبی اتموس، صدای فراگیری تولید می‌کند که بیننده را در آن غرق می‌کند. کیفیت ساخت و طراحی این ساندبار ژاپنی استثنایی بوده و صدای خروجی آن کاملا شفاف و فراگیر است.

در نهایت، اگر یک سیستم صوتی باکیفیت برای تلویزیون خود می‌خواهید که نسبت به رقبای خود قیمت مناسبی داشته باشد، خرید ساندبار سونی HT-X8500 می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 

ساندبار Q Acoustics M4

ساندبار چیست / مشخصات ساندبار خوب

خرید ساندبار M4 به خاطر ظاهر ساده خود، کانال 2.1 و عدم پشتیبانی از HDMI ممکن است در نگاه اول برایتان جذاب و منطقی نباشد. اما تنها کافیست صدای آن را بشنوید تا به یکباره شکتان نسبت به توانایی‌های آن در پخش فیلم و موسیقی برطرف شود.

در واقع، این ساندبار تقریبا نسبت به همه ساندبارهای رقیب خود در رده قیمتی زیر 400 دلار، صدای بسیار بهتری دارد. اگر به دنبال یک ساندبار خوب و باصرفه با قیمت پایین‌تر از 400 دلار هستید و در کنار فیلم، به کیفیت پخش موسیقی نیز اهمیت می‌دهید، Q Acoustics M4 گزینه مناسب شما است.

 

ساندبار جی بی ال Boost TV

ساندبار با کیفیت

یکی دیگر از گزینه‌های خرید ساندبار می‌تواند ساندبار Boost TV باشد. کمپانی JBL که یکی از نام‌های برتر در زمینه تولیدکنندگان ساندبار است، دست به عرضه ساندبار خوب و ارزان قیمت Boost TV زده است. هرچند این ساندبار بلوتوث بی‌نقص نیست و ممکن است در صدای با حجم بالا یا برخی سبک‌های موسیقی، اندکی خشن به نظر آید، اما Boost TV صدای تلویزیون شما را به طرز قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌بخشد؛ همان چیزی که با توجه به نام انتخاب شده، از آن انتظار می‌رود.

Boost TV طراحی زیبا و شبیه توپ فوتبال آمریکایی داشته و از دو خروجی صدای بیس در دو طرف خود برخوردار است. اتصالات آن شامل پورت اپتیکال، جک 3.5 میلیمتری و البته بلوتوث است. با استفاده از بلوتوث می‌توانید علاوه بر تلویزیون، صدا را از دستگاه‌های مختلف دیگر از جمله گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر نیز پخش کنید.

 

ساندبار سامسونگ HW-Q70R

ساندبار خوب و ارزان

فعالیت مرکز تحقیقاتی سامسونگ در کالیفرنیا در سال‌های اخیر با توفیق همراه بوده است. در تازه‌ترین محصولی که حاصل کمک این مرکز به غول کره‌ای بوده است، شاهد عرضه ساندبار HW-Q70R هستیم. این ساندبار برای استفاده در کنار تلویزیون‌های غول پیکر QLED سامسونگ طراحی شده است.

اگر با مدل‌های قبلی سامسونگ آشنایی داشته باشید، می‌دانید که ساندبار HW-Q70R در واقع نسخه بهبود یافته ساندبار HW-N650 محصول 2018 است. هرچند HW-Q70R قیمتی بالای 800 دلار دارد، اما خبر خوب این است که پشتیبانی از فناوری‌های دالبی اتموس و DTS:X به آن افزوده شده است. همچنین فناوری Acoustic Beaming در آن ابقا شده است.

با اوصاف مذکور، شاهد یک سانداستیج بزرگ و باز هستیم که برای تلویزیون‌های بزرگ مناسب است. «ساند استیج» قابلیتی مهم و بسیار پیشرفته است که کمک می‌کند نسبت به فاصله و مکان اشیاء در صحنه، صدای طبیعی تولید شود. در کل، صدای کانال جلو کمی‌ سنگین است، اما با توجه به نبود اسپیکرهای عقب، این مسئله طبیعی و قابل انتظار است. هرچند اگر ظاهر زیبا، کیفیت ساخت و خصوصیات آن را در نظر بگیریم، ساندبار HW-Q70R یک میان‌رده عالی است.

 

ساندبار سنهایزر Ambeo 3D

مشخصات ساندبار خوب

سنهایزر یکی از کمپانی‌های پیشرو در زمینه هدفون به شمار می‌رود، اما اخیرا با معرفی ساندبار جدید Ambeo بلندپروازی‌های خود را به سیستم‌های صوتی خانگی نیز گسترش داده است.

این ساندبار بزرگ با پیشرفته‌ترین فناوری‌های صوتی طراحی شده است. این شامل فناوری‌های دالبی اتموس و DTS:X برای تولید صدای فراگیر و نیز فناوری اختصاصی سنهایزر با عنوان Virtual 3D نیز می‌شود. کمپانی آلمانی سنهایزر با این ساندبار خود، آشکارا برای بازار سیستم‌های صوتی سینمای خانگی خیز برداشته است، هرچند به لطف برخورداری از اتصال وایفای، برای پخش موسیقی نیز مناسب است.

Ambeo با وزن 18.5 کیلویی خود یک ساندبار بزرگ و سنگین است که ممکن است برای هر اتاقی مناسب نباشد، اما کیفیت صدای عالی و واقعا فراگیر و نیز برخورداری از 13 بلندگو از جمله 4 بلندگوی رو به بالا، از آن انتخابی شایسته می‌سازد. البته اگر قیمت 2500 دلاری آن نتواند شما را از خرید آن منصرف سازد.

 

ساندبار سونوس Playbar

ساندبار با کیفیت

سونوس Playbar یک سیستم صوتی فاقد HDMI است که از کابل اپتیکال برای اتصال به تلویزیون استفاده می‌کند. این ساندبار می‌تواند به تلویزیون متصل شده و کیفیت صدا را ارتقا بخشد. اما برای استفاده از آن باید از اپلیکیشن سونوس بر روی گوشی هوشمند یا تبلت استفاده کرد. این قابلیت، امکان ارتباط یکپارچه با دیگر محصولات بیسیم سونوس را فراهم می‌سازد. به عنوان نمونه ساندبار Playbar می‌تواند با دو اسپیکر سونوس Play:1‌ ترکیب شود و یک سیستم صوتی 5.1 را تشکیل دهد که در آن دو اسپیکر Play:1 در پشت سر قرار می‌گیرند.

هرچند اتصال اپتیکال برای بیشتر کاربران فوق‌العاده است، اما افرادی که تلویزیونشان فاقد این اتصال است از داشتن این ساندبار محروم خواهند بود. قیمت این ساندبار حدود 700 دلار است.

 

ساندبار سونوس Beam

ساندبار خوب و ارزان

خرید ساندبار زیبای سونوس Beam نسبت به قیمت 400 دلاری آن، می‌تواند انتخاب خوبی باشد. ابعاد نسبتا کوچک این ساندبار امکان استفاده از آن در کنار تلویزیون‌های 32 اینچی را فراهم کرده است. البته این بدین معنی نیست که در برابر ساندبارهای بزرگ کوتوله به نظر می‌آید.

سونوس بیم صدای بیس معمولی دارد و نیز از فناوری دالبی اتموس محروم بوده که کمی‌ دلسردکننده است. اما با در نظر گرفتن رده قیمتی، اگر این امکانات در آن گنجانده شده بود جای تعجب زیادی می‌بود. سونوس بیم یک ساندبار خوب و ارزان با صدای خروجی عالی است. با توجه به امکانات این دستگاه هوشمند و قیمت آن با یک محصول فریبنده دیگر از سونوس روبرو هستیم.

 


سخن پایانی


خرید ساندبار

در نهایت لازم به یادآوری است که ساندبارها نقش مکمل را برای نمایشگرها و تلویزیون‌های باکیفیت ایفا می‌کنند. در صورتی که کیفیت تصویر تلویزیون فعلی شما افتضاح است، دلیلی برای صرف پول جهت خرید ساندبار وجود ندارد. اگر قصد خرید تلویزیون دارید می‌توانید از این راهنمای خرید تلویزیون کمک بگیرید.

خرید ساندبار امر ساده‌ای نیست و طبیعی است که برای انتخاب درست، کمی دچار دردسر شوید. اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
حسن حاتمی 15 اسفند 1398، 15:39

با سلام و احترام آیا ساندبارHW-Q70R را برای فروش دارید و اگر می‌فروشید قیمت آن برای فروش چند می باشد ؟ با تشکر.