ضبط صدا در گوشی به همراه معرفی بهترین برنامه های ضبط کردن صدا اندروید و iOS

ضبط صدا در گوشی به همراه معرفی بهترین برنامه های ضبط کردن صدا اندروید و iOS
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ضبط صدا با موبایل یکی از وظایف ابتدایی گوشی‌های هوشمند است و عوامل مختلفی می‌توانند کیفیت صدای ضبط شده را تحت تاثیر قرار دهند. برای آشنایی با تجربه ضبط صدای باکیفیت در گوشی و دانلود بهترین برنامه های ضبط صدا با ما همراه باشید.

ضبط صدا از یکی از ابتدایی‌ترین وظایف مورد انتظار گوشی‌های هوشمند امروزی است.در این میان عوامل مختلفی می‌توانند کیفیت صدای ضبط شده را تحت تاثیر قرار دهند؛ درواقع همین گوشی هوشمندی که در جیب شما قرار دارد، می‌تواند به عنوان یک دستگاه ضبط و صوت حرفه ای در زمینه صدا و ویدیو به کار شما بیاید.

با این حال ضبط صدا در گوشی هوشمند به شما امکان می‌دهد تا بتوانید یک مصاحبه، سخنرانی، مطالبی که در یک کلاس درس ارائه می‌شوند و یا محتوای آموزشی و تولیدی خود را در قالب پادکست ضبط کنید. برای آشنایی با تجربه ضبط صدا در گوشی با ما همراه باشید.

در همه این شرایطی که بیان کردیم اگر کیفیت صدای ضبط شده چندان جالب نباشد، تمام تلاش‌تان به هدر خواهد رفت. درواقع اگر مخاطبان شما متن سخنرانی یا کلاس درس را با استفاده از یک فایل صوتی بی کیفیت یادداشت کنند و نتوانند برخی از واژه‌ها و عبارات را به خوبی متوجه شوند، خودتان نیز با مشکل مواجه خواهید شد. درواقع اگر صدای ضبط شده نامناسبی را به اشتراک بگذارید، شنوندگان از کیفیت پایین صدا و همچین وجود نویزهای احتمالی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند که این اتفاق ممکن است در مورد ضبط ویدیو با گوشی و یا اینکه صدایی که بر روی یک ویدیو قرار می‌دهید، نیز اتفاق بیفتد.

 

میکروفون ضبط صدا برای گوشی / external microphone phone

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


گام های ابتدایی برای ضبط کردن صدای با کیفیت


میکروفون موبایل‌ها برای ضبط کردن صدا در گوشی چندان کارآمد نیستند که می‌توان کیفیت آن را با استفاده از اپلیکیشن‌هایی خاص ارتقا دهید. اما قبل از اینکه برنامه ضبط صدای خاصی را برای گوشی خود بدین منظور نصب کنید، بهتر است که تنظیماتی را نیز در دستگاه خود اعمال نمایید و مواردی را نیز در نظر بگیرید.

در ابتدا باید مشاهده کنید که میکروفون ضبط صوت در کدام قسمت گوشی شما تعبیه شده است. معمولا میکروفون در پایین گوشی‌ها، جایی که با آن صحبت می‌کنید و همچنین در دوربین قرار دارند. برای ضبط صدای با کیفیت دقت داشته باشید که هیچ چیزی مانع میکروفون نشود. به عنوان مثال انگشت و یا وسایل جانبی دیگر بر روی این بخش قرار نگیرد. همچنین زمانی که در حال ضبط هستید توجه داشته باشید که میکروفون گوشی باید به سمت منبع اصلی صوت باشد.

چگونه صدای با کیفیت ضبط کنیم / record sound for android

از طرف دیگر می‌بایست توجه داشته باشید، محیطی که در آنجا صدا را ضبط می‌کنید، عاری از هر گونه صدای اضافه و یا مزاحم باشد. با این حال اگر صدای باد و صداهای دیگری نیز در صدای ضبط شده شما به گوش می‌رسد، نرم افزارهایی وجود دارند که این ایرادات را برطرف کنند. ولی به هر حال برای صرفه‌جویی در زمان خود، تلاش کنید تا محیطی عاری از هر گونه صدای اضافه را ایجاد نمایید. هر چندکه با استفاده از راهکارهای نرم افزاری نیز می‌توانید نسبت به تقویت صدا بپردازید.

حتی گاهی اوقات مواردی بسیار ساده مثلا نزدیک شدن به منبع صدا و مانند این‌ها می‌تواند راهکاری برای داشتن صدای ضبط شده خوب و باکیفیتی باشد. این نکته را نیز به خاطر بسپارید که برای داشتن صدای ضبط شده واضح در یک سخنرانی عمومی بدون کمک گرفتن از بلندگوها تا می‌توانید تلفن خود را به منبع اصلی صدا نزدیک کنید.

در نهایت نیز پیشنهاد می‌دهیم که قبل از ضبط کردن صدا در گوشی آن را سایلنت کنید، از حالت ویبره خارج سازید و یا تماس‌های تلفنی خود را محدود کرده و گوشی خود را در حالت پرواز (Airpaln Mode) قرار دهید.

 

 


برنامه های پیش فرض ضبط کردن صدا در گوشی ها و تنظیمات


voice recorder app اپلیکیشن

باتوجه به اینکه میکروفون گوشی شما محدودیت‌های سخت افزاری دارد، یک برنامه ضبط صدا در گوشی می‌تواند کمک قابل توجهی در این زمینه باشد و تجربه خوبی را از کار برای شما به ارمغان آورد. به همین دلیل چنین راهکارهایی برای ضبط ویدیو در برنامه دوربین گوشی در نظر گرفته شده است و کارایی آن نیز به خوبی کارایی اپلیکیشن ضبط صدا با موبایل خواهد بود. با این حال برخی از برنامه‌ها هستند که تخصصی در زمینه رکورد صدا وارد عمل می‌شوند و گزینه‌ها و تنظیماتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که به راحتی می‌توانید به کمک آن‌ها به ضبط صدای با کیفیت بپردازید.

با این حال این بدین معنی نیست که شما برای چنین کارهایی نیاز به یک استودیوی کامل دارید. بلکه با چند تغییر کوچک که در قابلیت‌های گوشی خود به وجود می‌آورید می‌توانید کیفیت بالایی را در ضبط کردن صدا در گوشی ایجاد کنید. درواقع تنها با در نظر گرفتن و رعایت مواردی خاص و یا اعمال تنظیماتی مشخص قادر به ارتقای صدای گوشی خود خواهید بود. علاوه بر تنظیمات خود گوشی، شما می‌توانید برنامه‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را دانلود کرده و با استفاده از یک میکروفون قابل حمل صدای باکیفیتی را ضبط کنید.

برنامه ضبط صدا آیفون / voice memos app in ios / برنامه Voice memosدر iOS

ضبط صدا به صورت پیشفرض در اندروید و ios

ضبط صدا در ایفون در سیستم عامل iOS با برنامه Voice Memo که به صورت پیش‌فرض در گوشی‌های آیفون قرار دارد صورت می‌گیرد. علاوه بر این شما می‌توانید تنظیماتی را نیز برای بالابردن کیفیت ضبط صدا با موبایل در ایفون انجام دهید. برای این کار لازم است به بخش Setting بروید و از آنجا مسیر Voice Memos > Audio Quality را طی کنید. حالا می‌توانید نسبت به بالابردن کیفیت ضبط صدا در ایفون و یا حتی پایین آوردن کیفیت نیز اقدام کنید. گفتنی است ضبط صدا در اندروید با استفاده از برنامه پیش فرضی همچون Recorder صورت می‌گیرد. ضبط صدا در گوشی موبایل اندرویدی شبیه به هم است. برای مثال اگر میخواهید بدانید که ضبط صدای گوشی سامسونگ کجاست، راه حل پیدا کردن نرم افزار Voice Recorder است که بصورت پیشفرض بر روی برخی گوشی‌های سامسونگ نصب شده در صورت عدم نصب پیشفرض این برنامه برای ضبط صدا در گوشی سامسونگ باید از نرم افزارهای ضبط صدا دانلود شده از گوگل پلی یا فروشگاه سامسونگ استفاده نمایید که ما در ادامه به بهترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 


معرفی اپلیکیشن های مناسب ضبط صدا در اندروید و ایفون


اپلیکیشن ضبط صدا Voice Recorder & Audio Editor

برنامه ضبط صدا ایفون Voice Recorder & Audio Editor در iOS

برای کنترل بیشتر در این زمینه در سیستم عامل iOS می‎توانید برنامه Voice Recorder & Audio Editor را نصب کنید. (البته برای اینکه نسخه بدون تبلیغ این برنامه را داشته باشید، می‌بایست 7 دلار بپردازید.) این برنامه با رابط گرافیکی خوبی که دارد، محیطی را پیش روی شما قرار خواهد داد تا بتوانید تنظیمات متنوعی را برای ضبط صدا در ایفون اعمال کنید. به عنوان مثال گزینه Tinker این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد تا میزان اعوجاج کاهش یافته و همچنین بیت ریت (Bit Rate) را نیز بتوانید به دلخواه تنظیم کنید. درنتیجه انجام این اقدامات در برنامه ویس رکوردر شما کیفیت صدای بالایی را در صداهای ضبط شده خود شاهد خواهید بود. علاوه بر این می‌توانید صدای ضبط شده را به فرمت‌های مختلفی در دستگاه خود ذخیره نمایید. اگر صدای آیفون شما قطع است می‌توانید به این مطلب پلازامگ برای رفع این مشکل مراجعه کنید.  شما می‌توانید از این لینک زیر نسبت به دانلود این برنامه اقدام نمایید. این برنامه را می‌توان بهترین اپلیکیشن ضبط کردن صدا برای ایفون و آی پد دانست.

 

دانلود برنامه ضبط صدای داخلی گوشی آیفون Voice Recorder & Audio Editor برای iOS

 

نرم افزار ویس ریکوردر Voice Record Pro

Iphone-Voice-Record-Pro

اپلیکیشن Voice Record Pro با محیطی کلاسیک و جذاب حس کار با یک رادیوی آنالوگ قدیمی را را به شما می‌دهد ولی کامل‌ترین نرم‌افزار رکورد صدا در پلتفرم iOS است. فهرست تمام‌نشدنی ویژگی‌های این نرم‌افزار و رضایت کاربران باعث شده امتیاز ۴.۸ از ۵ را در اپ‌استور دریافت کند و البته در غالب فهرست‌های پیشنهادی ابزارهای کاربردی سایت‌ها باشد. این اپلیکیشن را می‌توان اپلیکیشن ضبط صدا حرفه ای دانست.

اپلیکیشن Voice Record Pro به شما اجازه ضبط صدا در هر کیفیت و طول موجی را می‌دهد. همانند نرم‌افزارهای ضبط کردن صدا با فشردن کلید رکورد، شروع به ضبط نمی‌کند و شما باید یک گزینه حاوی کیفیت و طول موج را انتخاب کنید. قیمت این نرم‌افزار ۷ دلار است ولی اکنون می‌توانید به صورت رایگان آن را دانلود کنید به عنوان یکی از برنامه های ضبط صدای داخل گوشی اندروید استفاده نمایید.

دانلود برنامه ضبط صدای داخلی گوشی Voice Record Pro برای اندروید | iOS

برنامه ضبط کردن صدا Titanium Recorder

برای ضبط صدا در اندروید نیز می‌توانید از برنامه Titanium Recorder استفاده کنید. درواقع این اپلیکیشن یکی از کامل‌ترین اپلیکیشن‌های موجود در زمینه ضبط صدا در اندروید محسوب می‌شود. برای اعمال تنظیمات با باز کردن این برنامه باید بر روی دکمه منو یا درواقع سه نقطه در بالای برنامه کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات شوید. در این بخش می‌توانید ویژگی‌های مختلفی مانند نرخ نمونه و نرخ بیت را تنظیم کرده و در نهایت نیز می‌توانید شاهد ضبط جزئیات بیشتری در ضبط کردن صدا با موبایل باشید.

 

دانلود اپلیکیشن ضبط صدا Titanium Recorder برای اندروید

 

نرم افزار ریکورد صدا Recforge II

یکی دیگر از برنامه‌های مفید ضبط کردن صدا در گوشی اندروید با کیفیت بالا که می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم، Recforge II است. قیمت این برنامه ضبط کردن صدا با موبایل در نسخه بدون تبلیغات و همچنین پشتیبانی از ضبط صدای طولانی 3 دلار است. یکی از ویژگی‌های خوب این برنامه این است که می‌تواند تنظیمات کاربر را با تنظیمات اتوماتیک خود ترکیب کرده و در جهت بهبود کیفیت صدای ضبط شده، کاربران را یاری دهد. با استفاده از این برنامه شما می‌توانید فرمت فایل صوتی را مشخص کرده و تنظیماتی مانند تنظیم بیت ریت را در منوی تنظیمات (Setting) که در بالای برنامه و سمت چپ آن وجود دارد را اعمال نمایید.

علاوه بر این، این اپلیکیشن ضبط صدا در اندروید به شما اجازه خواهد داد که مشخص کنید آیا از میکروفون برای رکورد صدا استفاده خواهید کرد یا اینکه تنها از تجهیزات گوشی خود برای بهره می‌برید. از طرفی برنامه به خودی خود قادر است تنظیمات پیش فرض و ایده آلی را برای ضبط در اختیار شما قرار دهد. با این حال به یاد داشته باشید در صورت دانلود رایگان این برنامه شما قادر به ضبط سه دقیقه صدا هستید و برای بهره‌مندی از مدت زمان بیشتر برای ضبط فایل‌های صوتی طولانی‌تر باید برنامه را به نسخه پولی آن آپدیت کنید.

 

دانلود اپلیکیشن ضبط  کردن صدا Recforge II برای اندروید

 

برنامه ضبط صدا ASR Voice Recorder

asr recorder

اپلیکیشن ASR Voice Recorder Pro یکی از قدرتمندترین، پرطرفدارترین و بهترین اپلیکیشن‌های ضبط کردن صدا برای اندروید است که توسط گروه برنامه نویسی NLL طراحی گردیده و با بیش از 1 میلیون دانلود از گوگل پلی در صدر برترین برنامه های ضبط کردن صدای رایگان قرار دارد.

ASR Voice Recorder صدا را با فرمت‌های مختلفی از جمله فرمت‌های متداول MP3, FLAC, WAV, OGG و M4A ضبط می‌کند و دستتان را برای انتخاب باز می‌گذارد. علاوه بر این امکان به اشتراک گذاری در فضای ابری مثل دراپ باکس، گوگل درایو و… هم در آن گنجانده شده و می‌توانید فایل‌هایتان را روی این پلتفرم‌ها هم ذخیره کنید.

در این اپلیکیشن قابلیت‌های کوچک دیگری از جمله کنترل سرعت پخش، امکان پریدن از بخش‌های صامت در یک فایل ضبط شده، دکمه‌ای برای تقویت صدا و پشتیبانی از دستگاه‌های متصل با بلوتوث هم در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

دانلود برنامه ضبط صدای داخلی گوشی ASR Voice Recorder Pro برای اندروید

نرم افزار ضبط کردن صدا Hi-Q MP3 Voice Recorder

Hi-Q-MP3-Voice-Recorder برنامه

اپلیکیشن Hi-Q MP3 Voice Recorder یکی دیگر از بهترین، پرطرفدارترین و قدرتمندترین اپلیکیشن ضبط صدا از گروه برنامه نویسی Yuku مخصوص سیستم عامل اندروید است که با قیمت 3.99 دلار در مارکت اندروید به فروش می‌رود و با صدها هزار خرید توسط کاربران از برترین نرم افزارهای ضبط کردن صدا به شمار می‌آید.

اگر اهل استفاده از اپلیکیشن های ضبط کردن صدا باشید قطعا با Hi-Q MP3 Voice Recorder آشنایی دارید. کاری که این برنامه انجام می‌دهد در نام آن قید شده و صدا را با فرمت MP3 برایتان ضبط می‌کند. از آنجایی که این فرمت به معنای واقعی با تمام دستگاه‌ها و ابزارهای پخش کننده امروزی سازگار است بنابراین مشکلی از لحاظ پخش و گوش دادن به فایل‌های ضبط شده نخواهید داشت.

قابلیت جالب دیگری که Hi-Q در اختیارتان قرار می‌دهد قابلیت آپلود خودکار فایل ضبط شده روی دراپ باکس است. این برنامه ضبط صدا با موبایل از ویجت‌ها پشتیبانی می‌کند، اگر دستگاهتان بیش از یک میکروفون داشته باشد امکان انتخاب از بین آن‌ها را به شما می‌دهد، از انتقال فایل با استفاده از وای فای پشتیبانی می‌کند و … . این نرم افزار جزو بهترین اپلیکیشن های ضبط صدا برای اندروید محسوب می‌شود.

 

دانلود اپلیکیشن ضبط کردن صدا Hi-Q MP3 Voice Recorder برای اندروید

 

اپلیکیشن Audio Evolution Mobile Studio

ضبط صدای داخل گوشی اندروید

Audio Evolution Mobile Studio یکی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم افزارهای ضبط کردن صدا بین گوشی‌های هوشمند است. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید بدون اینکه نیاز به ابزار خاصی داشته باشید، انواع مختلفی از موسیقی را بسازید.

بعضی از ویژگی‌های این نرم افزار ضبط صدا با موبایل عبارت است از پشتیبانی از رابط‌های صوتی USB، بسته‌های متنوع FX، افکت‌های صوتی متنوع، ضبط چند صدا بطور همزمان، پشتیبانی از MIDI (ساخت و ضبط آلات موسیقی بصورت دیجیتالی) و ویرایش کردن نامحدود فایل. البته این تنها تعداد محدودی از ویژگی‌های نرم افزار Audio Evolution Mobile Studio است. این نرم افزار را به تمامی کسانی که با میکروفون خود برنامه های بزرگی دارند پیشنهاد می‌کنیم.

 

دانلود اپلیکیشن ضبط کردن صدا Audio Evolution Mobile Studio برای اندروید | iOS

 

برنامه ضبط کردن صدا با موبایل BandLab

چگونه با گوشی سامسونگ صدا ضبط کنیم

BandLab برنامه‌ای با امکانات بالای متوسط است. این برنامه ضبط صدا با موبایل که بیشتر بین گروه‌های موسیقی محبوب است، به وسیله آن می‌توان آکوردهای گیتار اضافه کرد، از نمونه‌های اولیه موزیک برای تمرین و ویرایش استفاده و البته صدا ضبط کرد. شاید این امکانات بالاتر از حداقل امکاناتی باشد که یک شخص برای ضبط  کزدن صدا نیاز داشته باشد اما کسانی که به ساخت موسیقی و پیشرفت در این زمینه علاقه دارند، BandLab مناسب این افراد است. این نرم افزار بطور رایگان در دسترس است.

دانلود اپلیکیشن ضبط صدا BandLab برای اندروید | iOS

 

اپلیکیشن ضبط کردن صدا Easy Voice Recorder

طریقه ضبط صدا با گوشی سامسونگ

Easy Voice Recorder دقیقا همان چیزی‌ست که از نامش پیداست. از این نرم افزار بیشتر برای ضبط کردن صدا استفاده می‌شود؛ فقط کافی‌ست که دکمه قرمز را فشار دهید تا به راحتی صدا ضبط شود. این نرم افزار مناسب ضبط سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و سایر موارد این چنینی است. فرمت خروجی این نرم افزار MP3 است که برای کارهایی مانند ضبط و ویرایش صدای گیتار نیز بکار می‌آید. ورژن رایگان این نرم افزار دارای تبلیغات داخلی است. Easy Voice Recorder جزو بهترین اپلیکیشن های ضبط کردن صدا برای اندروید و iOS محسوب می‌شود.

دانلود اپلیکیشن ضبط کردن صدا Easy Voice Recorder برای اندروید | iOS

 

برنامه ضبط کردن صدا Music Maker Jam

دانلود ضبط صدا سامسونگ

Music Maker Jam یک نرم افزار رایگان و محبوب برای ضبط و میکس صدا است. در این برنامه نمونه‌های خام فایل صوتی و ابزارهای ساخت موسیقی وجود دارد. با این نرم افزار همچنین می‌توانید موسیقی و صدای خود را با کیفیت مطلوب ضبط کنید. ابزارهای موجود در Music Maker Jam بیشتر به سمت موسیقی الکترونیک و ساخت ضرب‌آهنگ‌های درام می‌رود. با این‌حال این نرم افزار می‌تواند برای افراد زیادی که دسترسی به ابزار واقعی ندارد، کاربردی باشد. Music Maker Jam رایگان است و تبلیغات درون‌برنامه‌ای دارد که با پرداخت هزینه می‌توانید ویژگی‌های اضافه‌ای را در نرم افزار باز کنید.

دانلود اپلیکیشن ضبط صدا Music Maker Jam برای اندروید | iOS

 

اپلیکیشن ضبط کردن صدای مکالمه Automatic Call Recorder

ضبط صدا در گوشی سامسونگ

یکی دیگر از برنامه‌هایی که ممکن است مورد نیاز واقع شود، برنامه ضبط کردن صدا هنگام تماس است. همانطور که از اسم این نرم افزار نیز مشخص است، با Automatic Call Recorder می‌توانید به راحتی تنظیم کنید که چه مکالمه‌هایی ذخیره بشوند و چه مکالمه‌هایی ضبط نشوند.

مکالمه‌هایی که ضبط می‌کنید در بخش Inbox ذخیره می‌شوند و از آنجا می‌توانید فایل مورد نظر خودتان را ویرایش کنید یا با بقیه به اشتراک بگذارید. در بخش تنظیمات می‌توانید انتخاب کنید که بعد هر تماس منویی ظاهر شود که مکالمه را ذخیره کند یا نه. سه حالت تنظیم برای این نرم افزار وجود دارد: ضبط همه چیز، ضبط هیچ چیز، ضبط نکردن مکالمه با مخاطبان گوشی. این اپلیکیشن ضبط صدای مکالمه در ادامه برای دانلود در دسترس است.

دانلود اپلیکیشن ضبط کردن صدا هنگام مکالمه Automatic Call Recorder برای اندروید | iOS

 


میکروفون ضبط صدا برای گوشی


بکار گرفتن یک میکروفون ضبط کردن صدا برای گوشی مسلما به بهبود کیفیت صدا کمک قابل توجهی خواهد کرد. بنابراین اگر کارهای حرفه‌ای انجام می‌دهید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک میکروفون مناسب برای این کار بهره بگیرید.

برای انتخاب یک میکروفون ضبط صدا برای گوشی ابتدا باید ببینید که چه نوع میکروفونی با گوشی هوشمند شما سازگار خواهد بود. این بدین معنی است که اگر شما صاحب یکی از مدل‌های امروزی آیفون هستید باید میکروفونی را انتخاب کنید که از درگاه لایتنینگ پشتیبانی کند. از طرف دیگر، میکروفون ضبط صدا برای گوشی اندرویدی باید از پورت USB-C برخوردار باشد.

توجه کنید، در حالی‌که هزینه بالا برای یک میکروفون می‌تواند نشانه‌ای از کیفیت بالای آن باشد، اما موارد دیگری است که در این مورد باید در نظر داشته باشید. درواقع علاوه بر برچسب قیمت مشاهده ویژگی فرکانس قابل پشتیبانی آن (طیف صدایی که قادر است بشنود) و نرخ نمونه (پشتیبانی خوب و عدم تغییر در صدای ضبط شده) از موارد ضروری در انتخاب یک میکروفون خوب برای ضبط کردن صدا در گوشی است که باید قبل از خرید رعایت شود.

اگر قصد دارید که از میکروفون برای ضبط صدای فرد دیگری استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که یک میکروفون جهت‌دار را انتخاب کنید که با نام میکروفون ساچمه‌ای نیز شناخته می‌شود. از طرفی برای ضبط صدا در یک محدوده وسیع مانند ضبط در محیطی شلوغ و یا ضبط برای فیلم می‌بایست که میکروفون دیگری را برای این کار انتخاب کنید.

 

آیا ضبط کردن صدا بدون اجازه جرم است

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رایج شدن برنامه های ضبط کردن صدا، بسیاری از افراد به دلایل مختلف، به ضبط صدای مکالمه خود با دیگران می‌پردازند. در این رابطه باید گفت که ضبط کردن صدا در گوشی یا سایر دستگاه‌ها جزو جرائم رایانه‌ای بوده و برای کسانی که به صورت غیر قانونی به ضبط صدای تماس با دیگران می‌پردازند، مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است. البته در شرایطی که مقامات قضائی دستور شنود را داده باشند، جرم تلقی نمی‌شود که این کار هم معمولا توسط مامورین دولتی صورت می‌گیرد.

افراد عادی که اقدام به ضبط کردن صدای مکالمه می‌کنند برای اولین بار به 6 ماه تا 2 سال حبس و جزای نقدی تا 40 میلیون ریال محکوم می‌شوند. اگر این اقدامات به صورت سازمان یافته باشند حبس از 16 ماه آغاز می‌شود.

 

آیا ضبط کردن صدا مدرک است

جواب این سوال منفی است. دادگاه هیچ گاه بر اساس صدا یا ویدیویی که توسط اشخاص ثالث و بدون اجازه ضبط شده‌اند قضاوت نمی‌کند. مخصوصا در عصر کنونی که هر کاری را می‌توان با کامپیوتر انجام داد. به طور کلی شنود مکالمات افراد ممنوع بوده و تنها در مواقعی که از مراجعه قانونی و قضایی دستور صادر شده، قابل انجام است و می‌تواند به عنوان مدرک استفاده شود.

 


جمع بندی


بطور کلی در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی را در مورد ضبط کردن صدا و عواملی که در تعیین کیفیت آن نقش دارند را ارائه دهیم. اپلیکیشن‌های متنوعی بطور پیشفرض روی گوشی‌ها و برای دانلود وجود دارند که در این پست سعی کردیم بهترین اپلیکیشن ضبط کردن صدا برای ایفون و اندروید را همراه با لینک دانلود بیاوریم. در انتها نیز سعی کردیم ویژگی‌های یک میکروفون برای ضبط کردن صدای مناسب در آیفون و گوشی‌های اندرویدی را نیز توضیح بدهیم و به دو سوال مهم و قانونی در رابطه با ضبط کردن صدا نیز پاسخ دهیم.

شما از چه نرم افزاری برای ضبط صدا و یا ساخت موسیقی استفاده می‌کنید؟ آیا تجربه‌ای در زمینه شناخت با کیفیت‌ترین میکروفون‌ها دارید؟ نظرات خود را با ما در بخش کامنت‌ها درمیان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران29 دیدگاه
Bill the Butcher
.
23 مهر 1397، 14:11
پاسخ
0
0
سلام / مطلب خیلی خوبی بود، اگه می شد چند مکان فروش میکروفن و .. (غیر مراکز فروش جمهوری و ...) هم معرفی می کردید، عالی می شد.
اعظم بجاری
.
23 مهر 1397، 14:24
پاسخ
1
1
@Bill the Butcher
سپاس از توجه و نظر شما، هدف ما تبلیغ بازارهای فروش نیست به همین دلیل نمیتونیم خیلی رو این قسمت تمرکز کنیم :)
Omid
.
17 دی 1398، 09:21
پاسخ
0
0
@Bill the Butcher
چرت نگو بیل
Bill the Butcher
.
23 مهر 1397، 16:05
پاسخ
0
2
نه خانم، منظورم من تبلیغ نبود! اینکه اسم ببرید از پاساژ علاءالدین و چارسو که تبلیغ اونها نیست!!!
اعظم بجاری
.
23 مهر 1397، 19:19
پاسخ
1
1
@Bill the Butcher
بله تا اندازه‌ای قبول دارم که راهنمای کاربردی‌تری می‌شد و مرسی از پیشنهادتون، شاید در آینده بر روی این چنین مطالبی روش فکر شد
faeze
.
15 اردیبهشت 1398، 18:35
پاسخ
0
0
سلام.چرا یک فایل صوتی ضبط شده موقع باز کردن حذف میشه؟
اعظم بجاری
.
02 خرداد 1398، 08:55
پاسخ
1
0
@faeze
سلام دوست عزیز، احتمالا در مرحله آخر ذخیره اش نکردید
Patisa
.
26 اردیبهشت 1398، 10:00
پاسخ
0
0
عالی بود ممنونم از مطالب ارزشمندتون، من میخوام با برنامه هایی که از صفحه ی گوشی فیلم میگیرند یک فیلم آموزشی همراه با صدای خودم ضبط کنم ولی این برنامه ها کیفیت ضبط صدا ندارند، و از طرفی چون میخوام صدا و تصویر با هم باشه فقط از این دست برنامه ها باید استفاده بشه، دراین مورد چجوری میشه کیفیت ضبط صدا رو بالا برو باتوجه به اینکه اصلا تنظیمات خاصی هم نمیشه براشون انجام داد. موفق باشید.
اعظم بجاری
.
26 اردیبهشت 1398، 14:27
پاسخ
0
0
@Patisa
خواهش می کنم ممنونم از نظرتون دوست عزیزم و خوشحالم که مفید بود. متاسفانه گوشی‌های موبایل در این زمینه‌ها محدویت هایی دارند و نمی‌تونند کارهای سیستم های ضبط و ساخت محتواهای آموزشی حرفه ای و کامپیوتری رو انجام بدن ولی در حد متوسط می شه روشون حساب کرد.
سینا
.
31 اردیبهشت 1398، 16:45
پاسخ
0
1
سلام یه نرم افزار سراغ ندارید که صدای سیستمو ضبط کنه؟
اعظم بجاری
.
02 خرداد 1398، 08:56
پاسخ
0
0
@سینا
سلام دوست عزیز، نرم افزار Adrosoft AD Audio Recorder 2.3 پیشنهاد می شه
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5