اختصاصی پلازامگ: نقد و بررسی بازی Phasmophobia | دو جرعه ترس قبل از هالووین

اختصاصی پلازامگ: نقد و بررسی بازی Phasmophobia | دو جرعه ترس قبل از هالووین
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

این روزها نام یک بازی خاص ترسناک بر سر زبان‌ها افتاده و اگر پیگیر اخبار روز باشید حتما نام آن را شنیده‌اید. بازی Phasmophobia یک بازی متفاوت در سبک Survival Horror است و امروز می‌خواهیم آن را بررسی کنیم.

طبق معمول هر سال، وقتی به هالووین نزدیک می‌شویم سیلی از بازی‌های ترسناک بازار را هدف می‌گیرند. عناوینی که بعید است مشابهش را تجربه نکرده باشید و اکثرشان بسیار کلیشه‌ای هستند. کم‌تر بازی را در نزدیکی هالووین می‌توانید پیدا کنید که سازنده‌اش استودیو معروفی نباشد و واقعا هم یک بازی درخور و به یادماندنی باشد. امروز در پلازامگ می‌خواهیم عنوانی را برای شما بررسی کنیم که تا حد زیادی این کلیشه‌ها را درهم شکسته است. بازی ترسناک Phasmophobia تمام سعی‌اش را می‌کند که یک عنوان کلیشه‌ای و یک بار مصرف نباشد؛ اما آیا در عملی کردن این ایده موفق شده است؟ سازنده این بازی استودیو مستقل Kinetic Games است که قبل از این عنوان هم کارنامه خاصی ندارد.

بازی ترسناک Phasmophobia

بازی‌های Survival Horror و ترسناک همواره سعی دارند با ارائه تجربه‌ای هیجان‌انگیز و دلهره‌آور، خودشان را در دل هواداران جا کنند. بسیاری از این استودیوها برای عملی کردن این کار زامبی‌ها را انتخاب می‌کنند، بعضی دیگر ارواح را چاشنی بازی می‌کنند و برخی هم موضوعاتی مانند بیماری‌های روانی و حتی آدم‌خواری. اما مهم نیست که شما قرار است از چه چیزی بترسید، مهم این است که آنقدر این عنصر ترسناک خوب پیاده شده باشد و در اتمسفر درستی به کار رفته باشد که حتی در مواقعی که آن موجود یا انسان را هم نمی‌بینید، بترسید. این قسمتی است که بسیاری از سازندگان این سبک در آن مشکل دارند و گاها عنوانشان از سبک ترس به سبک طنز تغییر می‌کند. بازی Phasmophobia تا چه حد در این زمینه موفق شده است؟

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تریلر بازی Phasmophobia


پیش از شروع نقد و بررسی، در ویدیوی بالا می‌توانید تریلر بازی ترسناک Phasmophobia را تماشا کنید و با فضای آن بیشتر آشنا شوید.

 


سیستم مورد نیاز بازی Phasmophobia


در ادامه می‌توانید با مشخصات سیستم مورد نیاز و سیستم پیشنهادی بازی فاسموفوبیا آشنا شوید.

سیستم مورد نیاز بازی Phasmophobia

 • ویندوز: Windows 10 64Bit
 • پردازنده: Intel Core i5-4590 / AMD FX 8350
 • رم: 8 گیگابایت
 • پردازنده گرافیکی: NVIDIA GTX 970 / AMD Radeon R9 290
 • شبکه: Broadband Internet connection
 • حافظه: 13 گیگابایت
 • اضافات: Minimum Specs are for VR, lower specs may work for Non-VR

بازی phasmophobia برای pc

سیستم پیشنهادی بازی ترسناک Phasmophobia

 • ویندوز: Windows 10 64Bit
 • پردازنده: Intel i5-4590/AMD Ryzen 5 1500X or greater
 • رم: 8 گیگابایت
 • پردازنده گرافیکی: NVIDIA GTX 970 / AMD Radeon R9 290 or greater
 • شبکه: Broadband Internet connection
 • حافظه: 15 گیگابایت

 


نقد و بررسی بازی Phasmophobia


بازی Phasmophobia شاید تبدیل به متفاوت‌ترین بازی ترسناکی شود که انجام داده‌اید. یک بازی آنلاین که در ادامه به نقد و بررسی آن می‌پردازیم. نقد بازی فاسموفوبیا را به هیچ وجه از دست ندهید.

 

داستان بازی Phasmophobia

مسلما از بازی‌های آنلاین نباید توقع زیادی در باب داستان داشته باشید. داستان بازی Phasmophobia به طور کلی در مورد 4 کارآگاه اتفاقات ماوراالطبیعه یا Paranormal Activity است که به مکان‌های متروکه و ترسناک می‌روند و به گزارشات مبنی بر ترددهای مشکوک ارواح در آن منطقه رسیدگی می‌کنند. شما به همراه 3 کارآگاه دیگر باید با دنبال کردن سرنخ‌ها، بتوانید نوع این ارواح را تشخیص دهید، آن را آرام کنید و چند ماموریت مختلف دیگر هم انجام دهید (در قسمت گیم‌پلی این موارد کامل توضیح داده می‌شوند). اصل و پایه بازی Phasmophobia متکی بر برگ برنده‌اش، یعنی گیم‌پلی است.

 

گیم پلی بازی Phasmophobia

گیم‌ پلی بازی Phasmophobia مهم‌ترین و بهترین قسمت آن است. گیم‌پلی در این بازی جایی است که تقریبا هیچ چیز تکراری نمی‌شود. به محض ورود به بازی به صورت اجباری باید بخش تمرینی را انجام دهید. همین مورد مهارت‌محور بودن بازی را تا حدی نشان می‌دهد. بعد از ورود به بخش تمرینی متوجه می‌شوید باید با مکانیسم‌های تقریبا زیادی آشنا شوید که حرفه‌ای شدن در آن‌ها قطعا کار یک یا دو روز نیست. در این بخش با 5 وسیله از کلیدی‌ترین تجهیزات که برای ردیابی و پیدا کردن ارواح خبیث استفاده می‌شوند آشنا شده و کار با آن‌ها را یاد می‌گیرید. همین که کار با این وسایل و نحوه کاربرد آن‌ها در پیدا کردن روح مورد نظر و پیروز شدن در بازی را متوجه شوید، به مرحله عمل می‌رسید. در اینجاست که متوجه می‌شوید این عنوان اصلا یک بازی ترسناک کلیشه‌ای یا ساده نیست.

دانلود بازی Phasmophobia

شما در طول بازی Phasmophobia به همراه 1 تا 3 بازیکن دیگر وارد یک خانه متروکه، مدرسه جن‌زده، مزرعه خالی از سکنه، تیمارستان و… می‌شوید که تک تک آن‌ها اتمسفری بسیار وحشت‌آور دارند. هر بازیکن تا 3 وسیله می‌تواند حمل کند و مطمئن باشید از تک تک وسایل باید برای پیدا کردن روح یا محافظت از خودتان در برابر آن استفاده کنید. ابتدا به مهم‌ترین تجهیزاتی که می‌توانید با خودتان در طول پرسه زدن در محیط بازی داشته باشید، اشاره‌ای می‌کنیم.

 • EMF Radar: از این وسیله می‌توانید برای حدس زدن مکان تقریبی روح یا جن استفاده کنید. روی این وسیله 5 چراغ تعبیه شده که با نزدیک شدن به مکان روح، چراغ‌های بیش‌تری روشن می‌شوند. 5 چراغ روشن مکان دقیق روح را نشان می‌دهد و یک مدرک برای تشخیص نوع روح است.
 • Video Camera: خب طبیعی است که برای پیدا کردن ارواح نیاز به نصب دوربین‌هایی خاص در اطراف خانه دارید، اما اینجا علاوه بر آن کاربرد دیگری هم دارد. بعضی از ارواح از خودشان Orb یا دایره‌های زرد رنگی به جا می‌گذارند. اگر این Orb در دوربین دیده شود، یک مدرک محکم برای تشخیص نوع روحی است که با آن سروکار دارید.
 • Photo Camera: گیم پلی بازی Phasmophobia متکی بر پیدا کردن مدرک است. خب بدون دوربین عکاسی چگونه می‌خواهید مدارک را ثبت کنید؟ اگر همه مدارک را هم پیدا کنید، بدون عکس گرفتن از آن یک امتیاز هم کسب نمی‌کنید.

گیم پلی بازی Phasmophobia

 • Thermometer: حتما در فیلم‌های احضار روح دیده‌اید که در اتاقی که یک فرد جن‌زده یا روح قرار دارد، معمولا هوا بسیار سرد است. حتی اگر در واقعیت هم چنین نباشد، سازندگان با بهره‌گیری از این مسئله توانسته‌اند فضای بسیار آشنایی برای بازیکنان به ارمغان بیاورند. دمای زیر 10 درجه نشان‌دهنده وجود روح در اتاق است و دمای منفی که در این صورت می‌توانید خروج بخار را از دهان شخصیت‌ها ببینید، نشان‌دهنده یک مدرک برای پیدا کردن نوع روح است.
 • Ghost Writing Book: بعضی ارواح می‌توانند به زبان عجیب و غریبی بنویسند. اگر یک دفتر را در مکان مشکوک به وجود روح بیندازید، ممکن است ارواح برای شما چیزی بنویسند. این یک مدرک برای تشخیص نوع روح است.
 • Flashlight: ارواح تنها در تاریکی ظاهر می‌شوند. تمام مکان‌های بازی هم کاملا تاریک است و حتی اگر از چراغ‌های محیط هم استفاده کنید شانس شما برای پیدا کردن روح بسیار کم می‌شود. پس به همراه داشتن چراغ‌قوه از هرچیزی واجب‌تر است.

بازی Phasmophobia برای کامپیوتر

اما مهم‌ترین مکانسیم و عنصر بازی ترسناک Phasmophobia در یک کلمه خلاصه می‌شود: حرف زدن. شما برخلاف بازی‌های ترسناک دیگر، صرفا قرار نیست با یک‌سری جامپ‌اسکر بترسید یا در خلال این ترس‌ها تنها با یک سری وسایل روح را بیابید و بازی به اتمام برسد. شما در بازی Phasmophobia باید با ارواح صحبت کنید. وقتی می‌گوییم صحبت منظورمان صحبت با متن یا یک‌سری کلمات و جملات از پیش‌ تعیین شده نیست، بلکه باید خودتان از طریق میکروفون با ارواح صبحبت کنید، صدایشان کنید و حتی از آن‌ها اطلاعات بخواهید. اعجاب‌انگیزترین و مهم‌ترین مکانیسم بازی هم همین است. شما می‌توانید با صدا زدن نام روح یا گفتن جملاتی چون «من می‌ترسم»، «عجب خانه ترسناکی»، «این جا دیگه کجاست» و بسیاری جملات دیگر روح را تحریک به واکنش کنید و این فقط گوشه‌ای از این سیستم عظیم است.

شما به چند دلیل باید با ارواح صحبت کنید. اول آنکه شما باید ابتدا مکانی که روح در آن تردد بیش‌تری دارد را پیدا کنید. برای این‌ کار باید روح تحریک به انجام کاری شود؛ پس باید روح را تحریک یا خشمگین کنید تا مکان تقریبی او را بفهمید. البته ممکن است با همان تجهیزات هم موفق به این کار شوید، اما اکثرا باید هم از صدا کردن و تحریک استفاده کنید و هم از تجهیزات. همان طور هم که گفتیم ارواح مختلفی در بازی وجود دارند و شما باید از بین 10 نوع مختلف یکی را به عنوان تشخیص نهایی برگزینید. بعضی ارواح می‌توانند به سوالات یا جملات خاصی که تعدادشان هم بسیار زیاد است، پاسخ بدهند. پاسخ دادن ارواح به سوالات شما که با دستگاه Spirit Box انجام می‌شود، یک مدرک برای تشخیص نهایی نوع روح است.

بازی Phasmophobia برای PS4

صحبت کردن با ارواح ترسناک‌ترین لحظات را به دلیل شرایط خاصشان به وجود می‌آورد. برای استفاده از Spirit Box باید در اتاقی کاملا تاریک (بدون چراغ‌قوه) قرار بگیرید و کاملا تنها باشید و درها هم بسته باشد. خب فقط یکی از همین شرایط کافیست تا نخواهید شما فرد صحبت‌کننده با روح باشید! ضمن آن‌که نوع جوابی که روح به شما می‌دهد گاها بسیار وهم‌آور است و تن صدای ترسناکی هم دارد. در بازی فاسموفوبیا مجبور به استفاده از Spirit Box برای صحبت با ارواح نیستید. برای صدا کردن نام روح یا تحریک او نیاز به هیچ وسیله‌ای ندارید و حین چرخ زدن در محیط می‌توانید همین کار را انجام دهید، اما برای به دست آوردن مدرک و پاسخ کلامی شنیدن از روح می‌توانید از تخته معروف Ouija هم استفاده کنید. برای استفاده از Ouja Board مجبور نیستید تنها باشید، اما پیدا کردنش هم کار ساده‌ای نیست.

احتمالا تا این‌جا متوجه شده‌اید که بازی Phasmophobia برای کامپیوتر عنوان واقعا ترسناکی است. اما یک سوال: چه چیز در بازی شما را تهدید می‌کند؟ این موارد ترسناک در نهایت به چه سرنوشتی ختم می‌شوند؟ هر بازیکن در بازی شاخصی به نام Sanity Level دارد. این شاخص، وضعیت ثبات روانی شما را نشان می‌دهد. وقتی در محیط تاریک قرار می‌گیرید یا با روح برخورد می‌کنید، درجه Sanity شما پایین و پایین‌تر می‌آید. اگر Sanity Level شما به زیر 30 برسد، شما در معرض خطر بیش‌تری برای کشته شدن توسط روح خواهید بود. هرچه این درجه پایین‌تر بیاید، روح تمایل بیش‌تری به حمله به سمت شما خواهد داشت و از دیگر لحظات ترسناک بازی، اوقاتی است که مجبورید با Sanity Level پایین مجددا وارد خانه شوید.

آنلاین بازی کردن Phasmophobia

شما برای ورود به هر محیط روح‌زده، باید وسایلی هم برای دفاع از جان خود داشته باشد. در بازی Phasmophobia خبری از اسلحه نیست، اما می‌توانید به شکل طبیعی‌تر و البته سخت‌تری از خود دفاع کنید. می‌توانید خود را به صلیب مجهز کنید و آن را در مکان تقریبی روح بیندازید. در این صورت در هنگام حمله روح، صلیب از شما محافظت خواهد کرد. یا اگر دنبال راه ساده‌تری هستید، می‌توانید صلیب را در دست نگه داشته و تا زمان حمله روح به شما (اگر خوش شانس باشید و از جهتی حمله کند که شما او را ببینید) صلیب را به سمتش بیندازید. در این صورت هم زنده خواهید ماند. همچنین می‌توانید از قرص‌های Sanity Pills استفاده کنید تا ثبات روانی‌تان تا حدی بازیابی شود.

گیم پلی بازی Phasmophobia واقعا یک تجربه خاص و متفاوت از سبک ترس است. این بازی، عنوانی است که می‌تواند در قسمت گیم‌پلی بازی‌های ترسناک نوعی انقلاب به پا کند و سازندگان می‌توانند با پر و بال دادن بیشتر به تجهیزات مختلف، گسترده‌تر کردن تنوع ارواح و شناسایی طیف وسیع‌تری از جملات هنگام صحبت، گیم‌پلی را بهتر و بهتر هم بکنند. نکته مهم آن است که بازی Phasmophobia در حالت Early Access قرار دارد و نباید به بازی به عنوان نسخه نهایی نگاه کنیم. سازندگان با دقت به فیدبک‌های طرفداران گوش می‌دهند و بازی را به طور مداوم بهبود می‌دهند. ناگفته نماند که بازی در وضعیت کنونی‌اش هم یکی از بهترین گیم‌پلی‌های ترسناک را به ارمغان آورده است. اگر به دنبال یک بازی Survival Horror متفاوت هستید، حتما برای دانلود بازی Phasmophobia اقدام کنید.

 

گرافیک بازی Phasmophobia

بازی آنلاین Phasmophobia به دلیل اتمسفر واقع‌گرایانه و المان‌های نزدیک به دنیای واقعی و محیط‌های وحشت‌آور، نیاز به یک گرافیک واقع‌گرایانه هم داشته است. خوشبختانه سازندگان توجه کافی به این قسمت داشته‌اند و شاهد یک کیفیت بصری قابل قبول هستیم. کیفیت تکسچرها سطح قابل قبولی دارند و نه می‌توان برای آن‌ها لفظ خیره‌کننده به کار برد، نه ضعیف. فراموش نکنید که بازی Phasmophobia از واقعیت مجازی هم پشتیبانی می‌کند و این هم دلیل دیگری است که چندان نباید به گرافیک بازی سخت بگیرید. خوشبختانه نورپردازی و سایه‌‌پردازی‌های بازی که مهم‌ترین عنصر گرافیک در چنین عناوینی هستند، به خوبی و با دقت انجام شده است و شاهد سطح کافی و باکیفیت سایه‌ها و نور هستیم.

اما گرافیک بازی مشکلاتی را هم در خود می‌بیند. شما قادر به تغییر دادن موارد محدودی در تنظیمات گرافیکی بازی هستید. این موارد تنها به رزولوشن و V-Sync ختم می‌شوند و اگر بخواهید تنظیمات گرافیکی را برای تجربه‌ای بهتر روی سیستم قدیمی‌تان روی حالت پایین‌تر قرار دهید، ناامید خواهید شد. همچنین بازی باگ‌هایی چون رد شدن پلیرها از یکدیگر و گیر کردن در نقطه‌ای برای چند دقیقه که البته بسیار نادر رخ می‌دهد را به خود می‌بیند که احتمالا با آپدیت‌های آینده کاملا برطرف خواهند شد.

بازی فاسموفوبیا

 


سخن نهایی


بازی Phasmophobia یک عنوان ترسناک متفاوت و بسیار سرگرم‌کننده است. آنلاین بازی کردن Phasmophobia یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانید در نزدیکی هالووین انجام دهید و ترس را مهمان خانه خود و دوستانتان کنید. این بازی تنها برای کامپیوتر عرضه شده و برای خرید بازی Phasmophobia تنها می‌توانید از طریق Steam با مبلغ 14 دلار اقدام کنید. بازی Phasmophobia برای PC را به هیچ وجه از دست ندهید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
رضا
.
30 مهر 1399، 10:16
پاسخ
0
0
بازی phasmophobia برای ps4 هم هست؟
محمد آریامقدم
.
30 مهر 1399، 10:26
پاسخ
0
0
@رضا
خیر
بدون نام
.
30 مهر 1399، 11:22
پاسخ
0
0
میشه به صورت آفلاین بازی کرد یا فقط انلاینه؟
محمد آریامقدم
.
30 مهر 1399، 11:49
پاسخ
0
0
@بدون نام
آنلاینه
hamid
.
04 آبان 1399، 18:09
پاسخ
0
0
بازیش پولیه؟ اگه هست چقدر قیمتش هست
مهدی رضایی
.
04 آبان 1399، 20:39
پاسخ
0
0
@hamid
بله ۱۴ دلار هس توی استیم قیمتش و از فروشگاه های ایرانی می تونید با قیمت ۱۲۰ هزار تومان تهیه اش کنید.
pooyan
.
10 آذر 1399، 21:16
پاسخ
0
0
@مهدی رضایی
نه من تو سایت خرید بازی استیم دیده بودم 76 تومن زده بود
Melika mortezaee
.
14 فروردین 1400، 07:46
پاسخ
0
0
چجوری دانلود کنم ؟
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5