آموزش بازی مافیا ؛ قوانین و شیوه انجام بازی

آموزش بازی مافیا ؛ قوانین و شیوه انجام بازی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازی مافیا از جمله بازی‌های جذابی محسوب می‌شود که می‌توانید به همراه دوستان و آشنایان خود تجربه کنید. در این مقاله به آموزش بازی مافیا پرداخته و جوانب مختلف آن را بررسی خواهیم کرد. با ما باشید.

روزهای تعطیل شما امکان دارد به راحتی خسته کننده شوند. شاید بتوان گفت یکی از بهترین روش‌هایی که به وسیله‌اش می‌توانید با خستگی و روزمرگی گفته‌شده مبارزه کنید، دعوت دوستان (و شاید دشمنان!) خود به خانه و به چالش کشیدن آن‌ها با بازی مافیا است. بازی مافیا از جمله سرگرمی‌هایی است که می‌توانید به راحتی آن را به شکل دورهمی با افراد دیگر تجربه کرده و لذت ببرید. البته در نظر داشته باشید که برای تجربه کردن این بازی و لذت‌ بردن از آن، به گروه مشخصی از افراد نیاز دارید.

جا دارد بگوییم نظرات مختلفی درباره حداقل تعداد افراد مورد نیاز برای انجام بازی مافیا وجود دارد. برخی می‌گویند حداقل 10 نفر برای انجام بازی نیاز است؛ درحالی‌که برخی دیگر معتقدند که بازی مافیا را با گروه‌های کوچک 5 نفره نیز (البته به شکلی محدودتر) می‌توان انجام داد. اگر به بازی مافیا علاقه‌مند هستید و یا قصد یادگرفتن آن را دارید، با ما باشید تا با ارائه تاریخچه مختصری از این بازی، جوانب مختلف آن را بررسی کرده و نهایتا آموزش قدم به قدم آن را برای شما ارائه کنیم.

بازی مافیا / بازی مافیا چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

تاریخچه بازی مافیا

هنگامی که صحبت از بازی مافیا می‌شود، معمولا حداقل یک نفر وجود دارد که در میان جمعی از افراد، تجربه کردن آن و یا یک بازی شبیه به آن را در دوره جوانی به یاد آورد. می‌توان گفت تجربه بازی مافیا در یک جمع متشکل از افراد بزرگسال، کمی متفاوت‌تر و پیچیده‌تر است؛ چرا که شخصیت‌ها و پروسه‌های فکری این افراد نیز (به شکل معمول) پیچیده‌تر و رشد‌یافته‌تر از گروه‌های سنی کودک و نوجوان محسوب می‌شود.

بازی مافیا در شکل اولیه خود توسط فردی به نام دیمیتری دیویدف (Dmitry Davidoff)، دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو (Moscow State University) و به عنوان یک پروژه تحقیقاتی ایجاد شد. این بازی به تدریج در دانشگاه‌های دیگر آمریکا و اروپا میان افراد مختلف رواج پیدا کرد؛ تا جایی که در دهه 90 بیشترین محبوبیت خود را به عنوان یک سرگرمی به دست آورد. هم‌اکنون بازی مافیا به اشکال مختلفی در سراسر جهان بازی می‌شود. شیوه‌ای که در این مقاله قصد معرفی آن را برای شما داریم، صرفا یک مورد از چندین شیوه‌ای است که همگی معتبر محسوب می‌شوند.

آموزش بازی مافیا / تکنیک های بازی مافیا

قوانین بازی مافیا و توضیحات اولیه

به طور خلاصه، هدف نهایی بازی مافیا از بین بردن یا به عبارت بهتر، از بازی به‌در کردن «شهروندها» توسط گروه مافیا و یا برعکس آن از بین بردن مافیاهای بازی توسط شهروندها است. زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت باشند، بازی مافیا به اتمام خواهد رسید. برای درک بیشتر مقوله گفته شده و به عنوان مثال، فرض کنید که یک گروه 13 نفره از افراد مختلف در اتاق نشیمن شما برای تجربه بازی گرد آمده‌اند.

در ابتدای امر و به عنوان اولین قدم، نقش‌ها باید به شکل مخفیانه به هر فرد اختصاص داده شوند. تقسیم‌بندی نقش‌‌ها عموما توسط فردی انجام می‌گیرد که گاد (God) یا روایتگر (Narrator) نام دارد و خود در روند بازی نقشی ندارد و وظیفه عمده‌اش نظارت بر بازی است. البته به غیر از گاد، می‌توان برای اختصاص‌دادن نقش‌ها از نرم‌افزارها یا روش‌های دیگر نیز استفاده کرد. تقسیم‌بندی نقش‌ها در گروه 13 نفره گفته‌ شده باید به این شکل باشد: سه نفر مافیا، یک کارآگاه، یک دکتر، یک روایتگر و هشت شهروند.

قوانین بازی مافیا / نقش های بازی مافیا

پس از آن‌که نقش‌ها مشخص شد، باید اطمینان حاصل کرد که هیچ فردی از نقش افراد دیگر باخبر نیست و شما نیز به عنوان فردی که در بازی نقش دارید، هیچ‌گاه نباید نقش خود را در ابتدای بازی برای افراد دیگر فاش کنید. بازی مافیا دو بخش یا قسمت اصلی دارد: روز و شب. هنگام شب، تمام افرادی که در بازی نقش دارند موظفند چشمان خود را بسته نگه دارند تا زمانی که روایتگر به ترتیب اسم نقش‌های بازی را صدا بزند. پس از آن، هر کدام از نقش‌ها چشمان خود را باز می‌کنند تا روایتگر آن‌ها را بشناسد و سپس چشم خود را می‌بندند. روایتگر به ترتیب نقش‌های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا خواهد زد. لازم به ذکر است که از طریق این روش، مافیاها در سکوت برای اولین بار همکاران خود را خواهند شناخت.

نقش‌ های بازی مافیا

در این قسمت با نقش‌های مختلف بازی مافیا آشنا می‌شویم.

روایتگر

در بازی مافیا وظیفه عمده نقش روایتگر، به جلو بردن زمان محسوب می‌شود. روایتگر، همانطور که گفته شد، در جریان بازی مافیا نقشی ندارد و بیشتر به عنوان اداره‌‌کننده بازی مطرح است. به وقت شب و هنگامی که تمام بازیکن‌ها چشم خود را بسته‌اند، روایتگر وظیفه دارد هر کدام از نقش‌ها را بیدار کند و از او (یا آن‌ها) یک سوال بپرسد. برای نقش مافیا، سوال مربوطه به این شکل است: «قصد کشتن چه کسی را داری؟». برای دکتر این سوال پرسیده می‌شود: «قصد نجات دادن چه کسی را داری؟» و برای کارآگاه نیز سوال روبه‌رو پرسیده می‌شود: «قصد پی بردن به نقش چه کسی را داری؟».

هنگام روز و وقتی که تمام نقش‌ها بیدار شده‌اند نیز روایتگر، بازیکنان را در این راستا هدایت می‌کند تا افرادی را که می‌خواهند، بکشند و یا به عبارت بهتر، افرادی که بازیکنان‌ فکر می‌کنند جزو گروه مافیا هستند را مشخص کنند. بازی با ادامه دادن چرخه‌های روز و شب ادامه پیدا خواهد کرد و به ترتیبی که گفته شد، یک نفر در هر چرخه کشته شده و از بازی بیرون خواهد رفت؛ مگر آن‌که دکتر، هنگام شب فرد مورد نظر را نجات دهد.

آموزش بازی مافیا

مافیا

در مثال گروه 13 نفره‌ای که در نظر گرفتیم، در اولین شب بازی مافیا، 3 عدد مافیا وجود خواهد داشت که همدیگر را خواهند شناخت. به این ترتیب، هنگامی که بازیکنان دیگر سعی می‌کنند تا مافیاهای بازی را پیدا کنند، 3 فرد گفته شده باید از اول تا آخر بازی دروغ گفته و وانمود کنند که شهروند هستند. می‌توان گفت نقش مافیا، سخت‌‌ترین نقش بازی است؛ چرا که ممکن است افرادی که شخصا شما را می‌شناسند، به زودی پی ببرند که در حال دروغ گفتن هستید.

مافیاهای بازی برای موفقیت در مرحله روز بازی مافیا باید همکاری تیمی داشته و استراتژیک فکر کنند. از شب دوم با بیدار شدن گروه مافیا، هر بار باید یک نفر برای کشته‌شدن توسط این گروه مشخص شود. فرد مورد نظر (اگر دکتر او را نجات ندهد) از دورهای بعدی بازی حذف خواهد شد. این کار به شکل اشاره به فرد و در سکوت انجام می‌شود.

شهروند

وظیفه شهروندان در بازی مافیا پی بردن به ماهیت مافیا از طریق حرف‌ زدن با افراد دیگر بازی، اتهام زدن و شناسایی افراد مشکوک است. در بازی مافیا به عنوان یک شهروند شاید بهترین توصیه‌مان به شما این باشد که برای برقراری دوستی با افراد دیگر، به نشانه‌های کلامی و غیرکلامی و همچنین شهود خود اطمینان کنید.

قوانین بازی مافیا / نقش های بازی مافیا

دکتر

نقش دکتر در بازی مافیا جزو شهروندان محسوب می‌شود. دکتر هنگام هر دوره از شب می‌تواند یکی از افرادی که فکر می‌کند مافیا مورد هدف قرار داده است را نجات دهد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، اگر دکتر در تخمین خود موفق عمل کند و بازیکن صحیح را نجات دهد، آن بازیکن به بازی بازخواهد گشت. همچنین لازم است گفته شود که دکتر نمی‌تواند خود را نجات دهد.

کارآگاه

نقش کارآگاه در بازی مافیا از دیگر نقش‌هایی است که جزو شهروندان محسوب می‌شود. کارآگاه در هر دوره از شب می‌تواند به یکی از افرادی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است، اشاره کرده و روایتگر از طریق اشاره سر خود به او پاسخ دهد. شاید بتوان گفت نقش کارآگاه، جذاب‌ترین نقش بازی مافیا است؛ چراکه وقتی کارآگاه بازی به مرور به هویت افراد مختلف پی برد، شهروندان می‌توانند یکدیگر را شناخته و علیه گروه مافیا با یکدیگر متحد شوند.

برای آشنایی با نقش‌های دیگر مافیا مانند ساقی، تروریست، ناتاشا و کشیش روی این لینک کلیک کنید.

بازی مافیا

آموزش بازی مافیا

در این بخش به آموزش قدم‌ به قدم بازی مافیا خواهیم پرداخت. با ما باشید.

 

شب اول

روایتگر، بازی را شروع کرده و به همه افراد می‌گوید که چشم خود را ببندند. پس از آن‌که اطمینان حاصل کرد تمام افراد چشم خود را بسته‌اند، روایتگر فرمان روبه‌رو را می‌دهد: «مافیا، بیدار.» مافیاهای بازی چشم خود را باز می‌کنند و همدیگر را می‌شناسند. سپس بار دیگر چشم خود را می‌بندند.

روز اول

تمام افراد چشمان خود را باز کرده و بازی شروع می‌شود. در این مرحله هرکدام از افراد برای پیشبرد بازی و پی‌بردن به نقش سایرین، باید یکدیگر را متهم کنند. در این مرحله به راحتی می‌توان رفتارهای غیرمعمول را شناسایی کرد: آیا کسی خجالتی‌تر از معمول رفتار می‌کند؟ و یا شاید یکی از افراد کمی بیشتر از حد نرمال حرف می‌زند. یکی از مواردی که در این مرحله از بازی مافیا برای شناسایی افراد دیگر به شما کمک خواهد کرد، پرسیدن سوال‌های سرراست در رابطه با نقش افراد است. علاوه بر این، همواره به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا در گروه مافیا حضور دارد یا نه. پس از آن‌که تمام افراد گروه، خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر از حاضرین به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می‌رسد. سپس با اشاره روایتگر، نوبت به رای‌گیری برای کشتن یکی از افراد می‌رسد و هر کدام از افراد بازی به شخصی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است، رای خواهد داد. اگر مظنون‌ها بیش از یک نفر باشند (که معمولا نیز این اتفاق می‌‌افتد)، فردی انتخاب می‌شود که بیشترین رای را از میان جمع بیاورد. فردی که انتخاب می‌شود، کشته شده و از دور بازی خارج خواهد شد. فرد مورد نظر نباید پس از کشته ‌شدن، حرف بزند و یا نقش خود را مشخص کند.

نقش های بازی مافیا

شب دوم

تمام افراد بازی چشم خود را بسته‌اند. روایتگر، گروه مافیا را بیدار می‌کند و از آن‌ها می‌پرسد که قصد کشتن چه‌ کسی را دارند. پس از آن، روایتگر برای اولین بار دکتر بازی را بیدار می‌کند و از او می‌پرسد که چه فردی را می‌خواهد نجات دهد. روایتگر سپس کارآگاه را باید بیدار کند و از او بپرسد که قصد پی‌بردن به هویت چه کسی را دارد.

روز دوم

روایتگر همه بازیکن‌ها را بیدار می‌کند. یکی از افراد کشته‌ شده است؛ مگر آن‌که دکتر در روز قبل، فرد مورد هدف توسط مافیا را شناسایی کرده و او را نجات داده باشد. بازی مافیا به همین شکل در چرخه‌های روز و شب ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شهروندها موفق شوند تمام افراد گروه مافیا را از بین ببرند و یا گروه مافیا بتواند با از بین‌بردن تک‌ تک شهروندها در اکثریت قرار گیرد.

قوانین بازی مافیا / mafia rules

پس از آن‌که در بازی مافیا کشته و از بازی خارج شدید، این قابلیت را پیدا خواهید کرد که هنگام شب، هویت واقعی تمام افراد را ببینید. شاید در این مرحله نسبت به این امر که چه کسی شما را فریب داده شوکه شوید و به مرور با افراد دیگری که همانند شما از بازی خارج می‌شوند، همذات‌پنداری می‌کنید. شاید بتوان گفت همین که خارج از بازی با دانستن هویت تمام افراد، وقایع آن را تماشا می‌کنید، خود به اندازه شرکت در بازی مافیا جذابیت دارد. امکان زیادی وجود دارد که پس از اتمام بازی، ساعت‌ها در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید و این یکی از جذابیت‌های بازی مافیا محسوب می‌شود. اگر در بازی برنده شوید، روزها در مورد بازی مافیایی صحبت خواهید کرد که موفق شدید در آن، دوستان و آشنایان نزدیک خود را یک به یک فریب داده و به پیروزی برسید.

در این مطلب، ابتدا با ارائه تاریخچه مختصری از بازی مافیا، کلیت آن را برایتان تشریح کردیم و سپس با توضیحاتی در رابطه با قوانین بازی مافیا، نقش‌های موجود در بازی را معرفی کرده و شیوه انجام آن را برایتان ارائه دادیم. امیدواریم اگر تصمیم به تجربه مافیا با دوستان و یا آشنایان خود گرفتید، این مقاله کمکتان کند که با قوانین و قواعد موجود در بازی بیشتر آشنا شده و بازی بهتری برایتان رقم بخورد.

نظر شما در مورد بازی مافیا چیست؟ نظرات و تجربیات خود را می‌توانید از طریق بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران30 دیدگاه
مهدی فیضی
.
16 آذر 1398، 22:29
پاسخ
5
3
سلام. خیلی بازی عالی ایه. ما اخر هفته تا با رفقا جمع میشیم دسته جمعی بازی میکنیم.‌ بجز ی سری نقش های فرعی ک تو بازی میشه اضافه کرد مثل منافق ک اگر همه به او رای بدهند، او ب تنهایی برنده بازی است.،توضیحات کامل بودن ممنون از شما.
رها
.
06 اسفند 1398، 18:33
پاسخ
1
2
@مهدی فیضی
آرع ب نظر منم خیلی بازی خفنیع ......
زینب افروز
.
17 آذر 1398، 12:16
پاسخ
1
6
بازی مافیا یکی از جذاب‌ترین بازی‌های دسته جمعیه. پیشنهاد می‌کنم در مورد ورژن پرجمعیت‌تر این بازی که در اون نقش‌های بیشتری مثل گادفادر، اسنایپر، کشیش، ناتاشا و .. وجود داره، هم بنویسید. خیلی ممنون از مقاله خوب‌تون ^_^ خوندن این مقاله جذاب، امروز حسابی چسبید.
ارمان
.
17 بهمن 1398، 23:35
پاسخ
0
1
@زینب افروز
اره بازی خیلی عالی است
N.Broumandi
.
17 آذر 1398، 14:46
پاسخ
2
7
درود بر دوستان.....این بازی تو سطح پرجمعیت و بالا تر دارای نقش های شهروند.دکتر.کاراگاه.کشیش.اسنایپر،بمب و رویین تن در گروه شهروندان و مافیا.تروریست .سایلنتر.گادفادر.خائن.در گرو مافیا هستند و شخصی دیگر یا اشخاصی دیگر به نام فراماسون در یک جناه و جدا از شهروند و مافیاست که نباید برای گسترش خود از مافیا انتخاب نماید،و معمولا به شهروندان کمک میکنند ، ودر اخر نیز گروه یا فرد هیت من است که کاملا مجزا و حتی مافیا و شهروند و هرشخصی رو میتونه از بین ببره.....
Shakiba
.
24 مرداد 1399، 21:12
پاسخ
0
4
@N.Broumandi
میشه بیشتر درمورد نقاشای دیگش توضیح بدین. مثل بمب و سایلنتر و خائن و کشیش
F.KH
.
18 آذر 1398، 07:32
پاسخ
1
4
با سلام لطفاً آموزش بازی مافیا با تعداد افراد کم رو هم توضیح بدید که به چه شکل میشه انجام داد؟ مثلاً با تعداد پنج شش نفر.. با تشکر از مقاله مفیدتون
زینب افروز
.
18 آذر 1398، 11:14
پاسخ
1
7
@F.KH
سلام دوست عزیز مقاله‌ای که خوندید در واقع بازی مافیا با تعداد نفرات کم رو توضیح می‌ده. با همین نقش‌ها و قوانین می‌شه با کم‌ترین تعداد مافیا بازی کرد. برای شروع بازی به اجزاء اصلی این بازی یعنی لرد، مافیا، دکتر، کارآگاه و حداقل ۲ شهروند نیاز داریم. یعنی حداقل تعداد نفرات برای این بازی ۶ نفر هست. اگه تعداد نفرات کمتر باشه مجبور می‌شیم بیخیال یکی از نقش‌ها مثل دکتر یا کارآگاه بشیم که اگرچه از لطف بازی کم می‌کنه، اما از بازی نکردنش بهتره! بدیهیه که هر چقدر تعداد نفرات بیشتر بشه، بازی هم بهتر پیش می‌ره. ضمن اینکه می‌تونید نقش‌های بیشتری مثل گادفادر که واقعا بازی رو جذاب می‌کنه، هم اضافه کنید.
ارمان طهرانی
.
05 اسفند 1398، 15:21
پاسخ
2
0
@F.KH
بازی با 5و6نفر هم عینبازی با تعداد بالا هست و فرقی ندارد.
armindalil
.
28 آبان 1399، 05:43
پاسخ
3
0
@زینب افروز
سلام یه سوالی داشتم تو جمعیت ۶ نفر کاراگاه دکتر دو شهروند و دو مافیا بزاریم درسته؟ ینی دو تا مافیا دیگه گادفادر نباید باشه؟؟
من میخوام کارت های ...
.
18 آذر 1398، 15:38
پاسخ
1
0
عالی
سید علی
.
19 بهمن 1398، 17:18
پاسخ
1
2
@من میخوام کارت های این مدل بازی رو سفارش بدم اسم این مدل بازی چی هست لطفاً بگسد
کارت نمیخواد که رو کاغذ بنویس تا کن بده به بازیکنان
آتنا.تتلو
.
16 مرداد 1399، 20:54
پاسخ
0
0
@من میخوام کارت های این مدل بازی رو سفارش بدم اسم این مدل بازی چی هست لطفاً بگسد
مافیاست
محمد
.
24 مهر 1399، 15:06
پاسخ
0
0
@من میخوام کارت های این مدل بازی رو سفارش بدم اسم این مدل بازی چی هست لطفاً بگسد
ممیوونم
تتلو
.
20 آذر 1399، 02:20
پاسخ
0
0
@آتنا.تتلو
به نظر من بازی خیلی *** هست
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5