پاک كردن حافظه كش گوشی های اندرويد؛ حذف کش گوشی سامسونگ، شیائومی و هواوی

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دانستن نحوه کلیر، حذف یا پاک كردن كش (Cache) یا حافظه پنهان گوشی های اندرويد یکی از مهارت‌هایی است که می‌تواند هنگام استفاده از یک گوشی اندرویدی به اندازه قابل توجهی به کار شما بیاید. به خصوص اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که مدام فضای ذخیره‌سازی کم می‌آورید. اما پاک کردن Cache گوشی اندروید چگونه است؟

گوشی موبایل شما دارای فضای ذخیره سازی محدودی است که می‌تواند به سرعت پر شود. در واقع، اپلیکیشن‌هایی که به طور منظم در طول روز استفاده می‌کنید، فایل‌های جدیدی را برای ذخیره اطلاعات ایجاد می‌کنند. از این فایل‌های داده‌ای موقتی، به عنوان کش یاد می‌شود که مقدار قابل توجهی از فضای ذخیره سازی گوشی اندرویدی شما را همین فضای کش یا پنهان در بر می‌گیرد. بیایید نگاهی به هدف ایجاد فایل کش، نحوه پاک کردن آن و سایر موارد مرتبط با آن بپردازیم. اما قبل از آن این ویدیو در مورد پاک کردن کش اندوید هم ممکن است به دردتان بخورد:

 

در ادامه می‌خوانید

هدف از ایجاد فایل های کش

گوشی هوشمند شما از اطلاعات موقتی ذخیره شده در فایل کش به منظور فراخوانی هر چه سریع‌تر داده‌های مربوط به اپلیکیشن مورد نظر استفاده می‌کند. در واقع، فایل کش زمانی به کارتان می‌آید که قصد دارید برنامه‌ای را در گوشی موبایل خود به سرعت باز کنید. برای مثال اپلیکیشن اسپاتیفای (Spotify) را در نظر بگیرید. این اپلیکیشن لیست آهنگ‌هایی که بیشتر به آن‌ها گوش می دهید را در فایل کش خود ذخیره می‌کند تا با هر بار اجرای آن مجبور به بارگذاری مجدد لیست آهنگ‌ها نشود. از این رو سرعت کار نیز بالا می‌رود.

خوب است بدانید که فایل کش هر برنامه مختص همان برنامه است. برای مثال فایل کش اینستاگرام قابل استفاده برای اپلیکیشن اسپاتیفای نخواهد بود. در اغلب موارد، هنگامی که یک اپلیکیشن متوجه می‌شود که دیگر اطلاعات موقت ذخیره شده مفید نیستند، از فایل حافظه کش خارج می‌شود. به عبارتی فایل را به حال خود می‌گذارد.

به طور کلی، وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها، همگی از فایل‌های حافظه کش به منظور دسترسی به تجربه‌ای سریع‌تر استفاده می‌کنند. معمولا، فایل‌های حافظه کش به صورت پنهان و مداوم در پس زمینه گوشی در حال اجرا هستند. آن‌ها به گوشی هوشمند شما سرعت می‌بخشند و بنابراین کنترل کارآمدتری را برای شما فراهم می‌آورند.

مزایای پاک كردن كش گوشی اندرويد

درست است که فایل‌های حافظه کش بسیار مهم هستند، اما نیازی نیست که آن‌ها را به طور کامل بشناسید و درگیر اعمال تغییرات در آن‌ها شوید. با این حال، گاهی اوقات نیاز است که به صورت دستی، فایل‌های کش را از گوشی موبایل خود حذف کنید. در زیر به تعدادی از نکات کاربردی در این زمینه اشاره شده است:

 • گفتنی است که پاک كردن كش گوشی اندرويد به شما کمک می‌کند تا فضای ذخیره سازی بیشتری را در گوشی موبایل خود داشته باشید. اما همانطور که می‌دانید این روش یک راه حل موقت است، زیرا هر زمان که برنامه مورد نظر خود را اجرا می‌کنید، فایل‌های کش جدیدی ایجاد می‌شوند.
 • گاهی اوقات فایل‌های حافظه کش قدیمی از بین می‌روند. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، برنامه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. در این شرایط، پاک كردن كش گوشی اندرويد می‌تواند این مسئله را حل کند.
 • فایل‌های کش قدیمی می‌توانند به طور بالقوه تهدیدات امنیتی و حریم خصوصی ایجاد کنند. صفحات وب ذخیره شده در حافظه کش مرورگر شما ممکن است حاوی اطلاعات حساس باشند. اگر فرد غیر مجازی به این فایل‌ها دسترسی پیدا کند، می‌تواند اطلاعات شخصی شما را به سرقت ببرد.
 • اگر مرورگر یا اپلیکیشن دیگری قادر به نشان دادن آخرین نسخه صفحه مورد نظر نباشد، بهترین راه پاک کردن حافظه کش است تا صفحه جدید را بارگذاری کند.

آیا باید به طور منظم حافظه کش را پاک کرد؟

اکنون که با مزایای پاک کردن حافظه کش آشنا شدید، ممکن است تصور کنید که باید فایل‌های حافظه کش را به صورت دستی و طبق برنامه زمانی مشخص پاک کنید. اما خوب است بدانید که این رویه تاثیر معکوس خواهد داشت. به یاد داشته باشید که فایل‌های حافظه کش برای سرعت بخشیدن دسترسی به محتویاتی که به طور منظم از آنها استفاده می‌کنید، به کارتان می‌آیند.

به همین دلیل پاک کردن مداوم فایل‌های حافظه کش به صورت دستی کار چندان خوبی نیست. سیستم عامل اندروید در حال حاضر از یک مکانیسم داخلی برای پاک کردن فایل‌های کش غیرقابل استفاده بهره می‌برد که معمولا بسیار خوب هم عمل می‌کند.

گفتنی است که در موارد زیر می‌توانید فایل‌های حافظه کش را به صورت دستی پاک کنید:

 • فایل حافظه کش برنامه مورد نظر با مشکل مواجه شده و برنامه نمی‌تواند به درستی اجرا شود.
 • هنگامی که قصد دارید فایل‌های حاوی اطلاعات شخصی را پاک کنید تا از حریم خصوصی خود محافظت کنید.
 • فضای ذخیره سازی گوشی موبایل شما اندک است و نمی‌خواهید ویدیوها، عکس‌ها و اپلیکیشن‌های خود را پاک کنید.

همانطور که گفته شد یکی از دلایل کاهش سرعت گوشی‌های اندرویدی پر شدن حافظه است. برای آشنایی بیشتر بد نیست نگاهی به دلایل کند شدن گوشی همراه و راه های برطرف کردن این مشکل بیندازید.

روش های پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید

در نسخه‌های جدید اندروید، نیاز است که فایل‌های کش را برای هر برنامه به صورت جداگانه پاک کنید. توجه داشته باشید که به ندرت پاک کردن تمامی حافظه کش نیاز می‌شود. در بیشتر موارد کلیر کش گوش های اندروید در چند اپلیکیشن مشکل ساز می‌تواند مشکلات فضای ذخیره سازی را حل کند و کارایی را افزایش دهد.

شما می‌توانید به ترتیب، از مراحل زیر برای حذف و کلیر کش گوش های اندروید به صورت مجزا در اکثر گوشی‌های اندرویدی استفاده کنید:

وارد بخش Settings شده و Storage را انتخاب کنید.

پاک كردن كش گوشی اندرويد - حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی

در لیست پیش رو، روی Other Apps ضربه بزنید تا لیست تمام اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گوشی موبایل شما نمایش داده شود.

پاک کردن Cache گوشی اندروید - کلیر کش گوش های اندروید

روی سه‌نقطه بالای سمت راست صفحه بزنید و گزینه Sort by size را انتخاب کنید. به این ترتیب برنامه‌ها بر اساس حجم رده‌بندی می‌شوند.

پاک كردن كش گوشی اندرويد - پاك كردن حافظه کش گوشي سامسونگ

حالا هر برنامه‌ای که می‌خواهید کش آن را حذف کنید را انتخاب و سپس برای پاک كردن كش گوشی اندرويد آن برنامه گزینه Clear cache را لمس کنید.

حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی - پاك كردن كش سامسونگ

پاك كردن كش گوشی های سامسونگ و شیائومی

روش پاک کردن و حذف حافظه کش اندروید در گوشی‌های مختلف به دلیل تغییراتی که سازندگان در رابط کاربری خودشان نسبت به نسخه خام دادند ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل ما به صورت جداگانه پاک کردن Cache اندروید در گوشی‌های سامسونگ و شیائومی را آموزش می‌دهیم. نحوه پاك كردن كش در اندرويد در هردو گوشی‌های سامسونگ و شیائومی یکسان است.

برای حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی سامسونگ و شیائومی ابتدا Settings را انتخاب کنید.

پاک کردن Cache گوشی اندروید - حذف کش گوشی شیائومی

سپس گزینه Apps را لمس کنید.

کلیر کش گوش های اندروید - پاکسازی حافظه کش موبایل

حالا هر برنامه‌ای که می‌خواهید کش آن را کلیر کنید پیدا و انتخاب کنید. در صفحه مربوط به برنامه گزینه Storage را انتخاب کنید.

پاک كردن كش گوشی اندرويد - آموزش پاک کردن Cache اندروید

در صفحه بعدی روی Clear cache در انتهای صفحه کلیک کنید.

کلیر کش گوش های اندروید - خالی کردن Cache گوشی اندروید

خالی کردن کش گوشی هواوی

چگونگی حذف حافظه کش اندروید هواوی مبتنی بر رابط کاربری EMUI کمی متفاوت است. برای انجام این کار و کلیر کش در گوشی اندروید ابتدا به Settings بروید. سپس گزینه Applications را انتخاب کنید. در صفحه بعد گزینه Manage apps را انتخاب کنید.

حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی - روش حذف حافظه کش گوشی

حالا برنامه موردنظرتان را پیدا و انتخاب کنید. در صفحه مربوط به هر برنامه و در پایین صفحه گزینه Clear cache را لمس کنید.

پاک کردن Cache گوشی اندروید - نحوه پاك كردن كش در اندرويد

این تمام چیزی است که باید برای خالی کردن و پاک کردن Cache گوشی اندروید برای هر اپلیکیشن انجام دهید. در صورتی که Clear Storage را انتخاب کنید، تمام داده‌های اپلیکیشن حذف می‌شوند. در واقع با انجام این کار اپلیکیشن را به روز اول خود باز خواهید گرداند. این گزینه داده‌های برنامه را هم پاک می‌کند و با کلیر کش گوش های اندروید فرق دارد.

به این روش حذف و پاکسازی حافظه کش گوشی موبایل می‌توانید کش هر برنامه‌ای که فکر می‌کنید درست عمل نمی‌کند را حذف کنید. با پاک كردن كش گوشی اندرويد و بسته به هر برنامه، اطلاعات کاربری شما مثل تنظیمات داخل برنامه، نام کاربری و رمزعبور و تاریخچه جستجو از برنامه حذف می‌شوند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین برنامه های خالی کردن و مدیریت حافظه گوشی اندروید
مهسا راد19 تیر 1400 20:00
thumbnail
عدم شناسایی کارت حافظه در گوشی ؛ چرا گوشی کارت حافظه ...
محمد علی محمدی09 اسفند 1399 16:00

سوالات متداول

1. حافظه کش گوشی کجاست؟

حافظه کش در گوشی‌های اندرویدی از بخش تنظیمات و سپس فهرست برنامه‌های نصب شده در گوشی قابل دسترسی است.

2. چرا پاک کردن حافظه کش مهم و ضروری است؟

در صورتی یک برنامه به خصوصی در گوشی شما دچار مشکل شده باشد با پاک یا خالی کردن Cache گوشی اندروید می‌توانید برنامه ریست کرده و دوباره از اول راه‌اندازی کنید. در این حالت و پس از کلیر کش برنامه های گوش های اندروید هرمشکلی که برنامه داشت برطرف می‌شود.

3. حافظه کش گوشی سامسونگ کجاست؟

کش گوشی‌های سامسونگ از بخش تنظیمات و سپس Apps قابل دسترسی است. می‌توانید با انتخاب هر برنامه، در صفحه مربوط به آن گزینه Storage و سپس Clear cache را برای پاك كردن حافظه کش گوشي های سامسونگ انتخاب کنید.

سخن پایانی

پس از پاک کردن Clear Cache و حذف حافظه پنهان گوشی های اندرویدی در اندروید، مقدار فضای ذخیره سازی افزایش می‌یابد و اپلیکیشن همچنان به طور معمول کار می‌کند. از آنجایی که تمامی داده‌های لازم برای افزایش سرعت دسترسی از بین رفته‌اند، بنابراین ممکن است اولین اجرای اپلیکیشن کمی طول بکشد. با گذشت زمان، اپلیکیشن مورد نظر مجددا فایل کش را براساس استفاده شما ایجاد می‌کند.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021