بیوگرافی چارلز دیکنز ؛ نویسنده انگلیسی و بررسی آثار او

چارلز دیکنز کیست
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

چارلز دیکنز نویسنده و منتقد اجتماعی انگلیسی و خالق آثار مشهوری مانند سرود کریسمس و اولیور توئیست است. در ادامه با پلازا همراه باشید تا در مورد بیوگرافی و کتاب های چارلز دیکنز بیشتر بدانید.

چارلز دیکنز (Charles Dickens) زاده 7 فوریه 1812 (17 بهمن 1190) و درگذشته 9 ژوئن 1870 (19 خرداد 1249) نویسنده و منتقد اجتماعی انگلیسی بود. چارلز دیکنز خالق برخی از مشهورترین شخصیت‌های داستانی جهان است و بسیاری او را بزرگترین رمان‌نویس دوره ویکتوریا می‌دانند. آثار چارلز دیکنز در طول زندگی او از محبوبیت بی‌سابقه‌ای برخوردار بودند. در قرن بیستم منتقدان و ادیبان او را نابغه ادبی می‌نامیدند. کتاب های چارلز دیکنز هنوز هم در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارند.

چارلز دیکنز نویسنده علیرغم نداشتن تحصیلات رسمی، به مدت 20 سال ویراستار یک هفته نامه بود و به طور خستگی ناپذیری 15 رمان، 5 رمان کوتاه، صدها داستان کوتاه و مقاله غیر داستانی نوشت و برای حمایت از حقوق کودکان، آموزش و سایر اصلاحات اجتماعی فعالیت‌های بسیاری انجام داد. موفقیت ادبی دیکنز با انتشار داستان دنباله‌دار The Pickwick Papers در سال 1836 آغاز شد. چند سال بعد او به یک شخصیت مشهور ادبی در سطح بین‌المللی تبدیل شد. شاهکارهای ادبی چارلز دیکنز به خاطر شوخ طبعی، هجو و مشاهده دقیق شخصیت‌های افراد مختلف جامعه مشهور است.

حادثه قطار چارلز دیکنز / آثار چارلز دیکنز

کتاب سرود کریسمس چارلز دیکنز محبوبیت خاصی دارد و همچنان در هر زمینه هنری از این رمان اقتباس می‌شود. کتاب آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز و الیور توئیست نیز مانند بسیاری از رمان‌های او، تصاویری از لندن در اوایل عصر ویکتوریایی را تداعی می‌کنند. کتاب داستان دو شهر چارلز دیکنز (واقع در لندن و پاریس) در سال 1859 شناخته شده‌ترین داستان تاریخی اوست. این نویسنده توسط بسیاری از نویسندگان به خاطر واقع گرایی، کمدی، سبک نثر، شخصیت پردازی‌های منحصر به فرد و انتقادات اجتماعی مورد تحسین قرار گرفته است. در این مقاله از پلازا مروری بر بیوگرافی و آثار چارلز دیکنز خواهیم داشت.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

بیوگرافی چارلز دیکنز

اوایل زندگی

کتاب های چارلز دیکنز

چارلز جان هافِم دیکنز (Charles John Huffam Dickens) در 7 فوریه 1812 در لندپورت واقع در جزیره پورتسی (پورتسموث) به دنیا آمد. وی فرزند دوم از هشت فرزند الیزابت بارو و جان دیکنز بود. پدرش کارمند نیروی دریایی بود. هنگامی که چارلز دیکنز 4 ساله بود، به همراه خانواده‌اش به شیرنس و سپس به کنت نقل مکان کردند؛ جایی که تا 11 سالگی چارلز آنجا بودند. چارلز در کودکی کتاب‌های بسیاری از جمله هزار و یک شب و رابینسون کروزو می‌خواند. او خاطرات تلخ کودکی‌اش را به ذهن سپرد و از آن‌ها در خلق شخصیت‌های داستان‌هایش استفاده کرد.

دوران خوش کودکی با بدهکار شدن و زندان رفتن پدر چارلز در سال 1824 به پایان رسید. خانواده نیز به او به زندان بدهکاران مارشالزی در لندن پیوستند. دیکنز بعدها از زندان به عنوان لوکیشن داستان دوریت کوچولو استفاده کرد. دیکنز برای اینکه کمک خرج خانواده شود مجبور به ترک مدرسه و کار ده ساعت در روز در انبار کارخانه واکس سازی وارن شد. جایی که کارش چسباندن برچسب روی جعبه واکس بود. شرایط سخت و ناخوشایند کار، تاثیر ماندگاری بر ذهن دیکنز و بعدها بر داستان‌هایش گذاشت. این شرایط ناعادلانه پایه و اساس علاقه او به اصلاح شرایط اجتماعی-اقتصادی طبقه کارگر و فقیر شد. او بعدها نوشت:

تعجب می‌کنم چگونه در چنین سن کمی چنین شرایط سختی را تحمل می‌کردم.

پدر چارلز دیکنز با ارثی که به او رسیده بود، بدهی‌هایش را پرداخت کرد و از زندان آزاد شد. مادر چارلز از بیرون آمدن او از کارخانه واکس سازی استقبال نکرد و این موضوع همیشه در ذهن چارلز باقی ماند و باعث نفرتش از زنان شد. چارلز دیکنز پس از اتمام تحصیلاتش در یک دفتر حقوقی مشغول به کار شد. پس از آن خبرنگار شد.

زندگی شخصی

کتاب های چارلز دیکنز / آثار چارلز دیکنز

در  سال 1830، دیکنز با اولین عشق خود ماریا بیدنل ملاقات کرد. والدین ماریا با ازدواج آن‌ها مخالفت کردند و با فرستادن ماریا به مدرسه‌ای در پاریس رابطه را خاتمه دادند. سپس در سال 1834 با کاترین هوگارت ملاقات کرد و در آپریل 1836 ازدواج کردند. سال‌های اول ازدواجشان آن‌ها بسیار خوشبخت بودند. دیکنز عاشق همسر جوان خود بود و کاترین نیز به شوهر معروف خود افتخار می‌کرد. آن‌ها صاحب ده فرزند شدند. پس از آن دیکنز دیگر از ازدواجش با کاترین و داشتن ده فرزند راضی نبود. از نظر او کاترین به اندازه خودش روشنفکر و برابر نبود.

در سال 1857، دیکنز با زنی که تا آخر عمر همراهش ماند آشنا شد: الن ترنان. روزی دیکنز دستبندی را که برای معشوقه پنهانی خود سفارش داده را به اشتباه به خانه‌اش می‌فرستد و به دست همسرش می‌رسد! در ژوئن 1858، چارلز دیکنز و کاترین رسما از یکدیگر جدا شدند.

موفقیت ادبی چارلز دیکنز

موفقیت ادبی دیکنز با انتشار سریالی یادداشت‌های پیک ویک در سال 1836 آغاز شد. در عرض چند سال او به یک شخصیت مشهور ادبی تبدیل شد. شهرت آثارش به علت شوخ طبعی، هجو و مشاهده دقیق شخصیت‌ها و جامعه بود. رمان‌های او که بیشتر به صورت هفتگی یا ماهانه منتشر می‌شدند، پیشگام داستان روایی در دوره ویکتوریایی بودند.

دیکنز به عنوان بزرگترین چهره ادبی دوران خود شناخته می‌شد. رمان کوتاه سرود کریسمس که در سال 1843 منتشر شد، همچنان مشهور است و در هر ژانر هنری از آن اقتباس گرفته می‌شود. اولیور توئیست و آرزوهای بزرگ نیز مورد اقتباس قرار می‌گیرند و مانند سایر رمان‌هایش، اوایل دوران ویکتوریا در لندن را به تصویر می‌کشند. رمان داستان دو شهر که در سال 1859 منتشر شد، مشهورترین داستان تاریخی وی است.

این نابغه خلاق توسط بسیاری از نویسندگان مانند لئو تولستوی، جورج اورول و جی. کی. چسترتون به خاطر واقع گرایی، کمدی، سبک نثر، شخصیت پردازی‌های منحصر به فرد و انتقادهای اجتماعی مورد ستایش قرار گرفته است. از طرف دیگر، اسکار وایلد، هنری جیمز و ویرجینیا وولف به علت نبود عمق روانشناختی، سبک نویسندگی آزاد و رگه‌هایی از احساسات‌گرایی لوس به او انتقادات منفی وارد کردند. اصطلاح ادبیات دیکنزی برای توصیف آثاری که یادآور دیکنز و نوشته‌های او هستند استفاده می‌شود.

مرگ چارلز دیکنز

کتاب های چارلز دیکنز

همچنین بخوانید :

چارلز دیکنز در 9 ژوئن 1870 بر اثر سکته درگذشت. او در قطعه هنرمندان در ابی وست مینستر به خاک سپرده شد. هزاران عزادار برای ادای احترام بر سر مزار حاضر شدند و به سمت تابوت او گل پرتاب کردند.

مشهورترین آثار چارلز دیکنز

کتاب های چارلز دیکنز شامل بیش از 12 رمان کوتاه و بلند، تعداد زیادی داستان کوتاه، تعداد انگشت شماری نمایشنامه و چندین کتاب غیر داستانی است. کتاب های چارلز دیکنز در ابتدا در مجلات هفتگی و ماهانه در قسمت‌های مختلف منتشر می‌شدند، سپس در قالب‌های استاندارد کتاب تجدید چاپ شدند. در این قسمت به معرفی تعدادی از بهترین کتاب های چارلز دیکنز می‌پردازیم:

کتاب یادداشت های پیک ویک

مشهورترین آثار چارلز دیکنز

همچنین بخوانید :
 • مترجم: پرویز همتیان بروجنی
 • انتشارات: چشمه
 • سال انتشار: 1836-1837

کتاب یادداشت‌های پیک ویک اولین رمان چارلز دیکنز بود. این کتاب داستان‌های دنباله‌دار بی‌ربط به هم است که ابتدا در یک مجله چاپ می‌شد. قهرمان اصلی رمان ساموئل پیک ویک، یک پیرمرد مهربان و ثروتمند و بنیانگزار باشگاه پیک ویک است. او پیشنهاد می‌کند که خودش به همراه سه عضو باشگاه باید به مکان‌هایی دور از لندن سفر کنند و تجربیات خود را به سایر اعضا گزارش دهند.

کتاب اولیور توئیست

حادثه قطار چارلز دیکنز

 • مترجم: محسن فرزاد
 • انتشارات: افق
 • سال انتشار: 1837-1839

اولیور توئیست دومین رمان چارلز دیکنز است. قهرمان این داستان، اولیور، پسربچه یتیمی است که پس از فروخته شدن به پیرمردی تابوت‌ساز، تصمیم می‌گیرد از شهر فرار کند و به لندن برود. او در راه با پسربچه‌ای که یکی از اعضای باند جیب بری به رهبری فاگین است آشنا می‌شود.

کتاب نیکلاس نیکلبی

بهترین کتاب های چارلز دیکنز

 • مترجم: محسن سلیمانی
 • انتشارات: افق
 • سال انتشار: 1838-1839

نیکلاس نیکلبی در ابتدا به صورت سریال از سال 1838 تا 1839 منتشر شد. این کتاب داستان زندگی و ماجراهای نیکلاس نیکلبی، مرد جوانی است که پس از مرگ پدرش باید از مادر و خواهرش حمایت کند.

کتاب مغازه عتیقه فروشی (در ایران با نام دختری به نام نل)

چارلز دیکنز نویسنده

 • مترجم: حمیدرضا آتش بر آب
 • انتشارات: علمی فرهنگی
 • سال انتشار: 1840-1841

چارلز دیکنز مغازه عتیقه فروشی را به صورت داستان کوتاه هر هفته در هفته نامه‌ای چاپ می‌کرد. محبوبیت این کتاب به قدری بود که خوانندگان نیویورکی هنگام ورود کشتی حامل قسمت آخر این داستان، به اسکله حمله‌ور شدند.

کتاب سرود کریسمس

کتاب سرود کریسمس چارلز دیکنز

 • مترجم: محسن سلیمانی
 • انتشارات: افق
 • سال انتشار: 1843

کتاب سرود کریسمس داستان کوتاهی است درباره پیرمردی عبوس و خسیس به نام ایبنزر اسکروچ که روح شریک کاری سابقش جیکوب مارلی به او سر می‌زند. پس از این ملاقات‌ها، اتفاقاتی رخ می‌دهد که اسکروچ به مرد مهربان‎تری تبدیل می‌شود.

کتاب دیوید کاپرفیلد

چارلز دیکنز کیست

 • مترجم: محسن سلیمانی
 • انتشارات: افق
 • سال انتشار: 1849-1850

دیوید کاپرفیلد هشتمین رمان چارلز دیکنز است. این رمان در ابتدا به شرح زندگی دیوید از کودکی تا میانسالی می‌پردازد و ماجراهای خودش و دوستانش و دشمنان بسیاری که در مسیرش ملاقات می‌کند را روایت می‌کند.

کتاب خانه قانون زده

شاهکارهای ادبی چارلز دیکنز

 • مترجم: ابراهیم یونسی
 • انتشارات: نگاه
 • سال انتشار: 1852-1853

خانه قانون زده رمانی از چارلز دیکنز است که برای اولین بار در 20 قسمت منتشر شد. این رمان شخصیت‌های زیاد و چندین داستان فرعی دارد. در این کتاب دیکنز به شرح داستان زندگی طبقه کارگر و فقیر انگلستان می‌پردازد.

کتاب دوریت کوچک

زندگینامه چارلز دیکنز

 • مترجم: محمد قاضی
 • انتشارات: بدرقه جاویدان
 • سال انتشار: 1855-1857

چارلز دیکنز در این کتاب داستان زندگی ایمی دوریت، کوچک‎ترین فرزند خانواده، متولد و بزرگ شده زندان بدهکاران مارشالسی را روایت می‌کند. دیکنز در این کتاب از تجربیات زندگی خود در کودکی در زندان بدهکاران استفاده کرده است.

کتاب داستان دو شهر

کتاب داستان دو شهر چارلز دیکنز

 • مترجم: ابراهیم یونسی
 • انتشارات: نگاه
 • سال انتشار: 1859

داستان دو شهر یک رمان تاریخی است که دیکنز در سال 1859 نوشت. این داستان در مورد لندن و پاریس در طول انقلاب فرانسه و دکتر مانت و حبس 18 ساله وی در زندان پاریس است.

کتاب آرزوهای بزرگ

کتاب آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز

 • مترجم: ابراهیم یونسی
 • انتشارات: دوستان
 • سال انتشار: 1860-1861

کتاب آرزوهای بزرگ سیزدهمین و آخرین رمان چارلز دیکنز است که زندگی کودک یتیمی به نام پیپ پیریپ را به تصویر می‌کشد. این رمان برای اولین بار از دسامبر 1860 تا آگوست 1861 در هفته نامه دیکنز منتشر شد.

سخنان چارلز دیکنز

آثار چارلز دیکنز

حال که با آثار چارلز دیکنز آشنا شدیم، در این قسمت شما خوانندگان عزیز را با تعدادی از سخنان معروف این نویسنده انگلیسی آشنا می‌کنیم:

هیچ چیزی در دنیا به اندازه خندیدن و شوخ طبعی مسری نیست.

هرگز لب‌های خود را به روی کسانی که قلبتان را به روی آنان گشوده‌اید، نبندید.

رنج بهترین آموزگار است. من خم شدم، شکستم، اما به شکل بهتری تبدیل شدم.

کتاب‌هایی وجود دارند که بهترین قسمتشان جلد آن‌هاست! (طنز دیکنزی)

هرگز نباید از اشک‌های خود شرمسار باشیم.

چه چیزی بالاتر از عشق یک گربه وجود دارد؟

حقایق جالب چارلز دیکنز

شاهکارهای چارلز دیکنز

در این قسمت چند حقیقت درباره چارلز دیکنز که احتمالا نمی‌دانستید را می‌خوانید:

 • دیکنز دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت که آن را در کتاب دیوید کاپرفیلد به تصویر کشید. او با تمسخر می‌گفت: «به یاد ندارم که هیچ مشاوری، هیچ مشوقی، هیچ دلجویی و مساعدت و حمایتی از کسی داشته باشم».
 • چارلز در کودکی از بیماری صرع رنج می‌برد، اما بعدها درمان شد.
 • حیوان خانگی دیکنز یک زاغ به نام گریپ بود که وقتی در سال 1841 در اثر خوردن تراشه‌های سرب از دنیا رفت، جسد آن را تاکسیدرمی کرد و آن را نگه داشت.
 • دیکنز در هنگام دراز کشیدن اصرار داشت که سر خود را به سمت شمال قرار دهد، زیرا اعتقاد داشت که این کار باعث پیشرفت نویسندگی‌اش می‌شود.
 • چارلز دیکنز حداقل 247 کلمه با معانی جدید به زبان انگلیسی معرفی کرد.
 • دیکنز یک شعبده‌باز آماتور بود و از خفاش‌ها و افراد بی‌خواب بسیار می‌ترسید.
 • چارلز دیکنز در اتاق مطالعه خود یک در مخفی داشت که در ظاهر به صورت یک قفسه کتاب پر از کتاب‌های جعلی بود.
 • دیکنز علاقه شدیدی به ماورا الطبیعه داشت و عضو فعال کلاب The Ghost بود.
 • او از پنجه گربه مورد علاقه‌اش یک در نامه باز کن ساخته بود!
 • دیکنز پس از داشتن 10 فرزند، از همسرش جدا شد و سپس با الن ترنان که هم‌سن کوچک‌ترین فرزندش بود رابطه داشت.

بیوگرافی چارلز دیکنز

در این مقاله به زندگینامه چارلز دیکنز، نویسنده کلاسیک ادبیات انگلیسی پرداختیم. همچنین آثار چارلز دیکنز را بررسی کردیم. نظرات خود را با ما در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402