راه ها، روش ها و مزایای خرید زعفران از کشاورز به صورت مستقیم

خرید زعفران از کشاورز
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

افراد زیادی هستند که پیوسته به دنبال زعفران مرغوب و با اصالت با قیمت مناسب هستند اما راه درست خرید آن را نمیدانند یا از چند و چون کیفیت زعفران غیر فروشگاهی آگاهی نداشته و از خرید زعفران نگین از کشاورز فکر نمی‌کنند. در واقع از آنجا که زعفران یکی از محبوب‌ترین ادویه‌هایی است که از سالیان دور در تمام آشپزخانه‌ها و رستوران ها برای طبخ غذا مورد استفاده قرار می‌گرفته، صادرات آن از دیرباز یکی از ارکان اصلی چرخه اقتصادی کشور بوده و هنوز هم هست.

در سال‌های گذشته با توجه به قیمت بالای زعفران، خرید و فروش آن افزایش چشمگیری داشته و بسیاری از مردم به دلیل عدم وجود راه‌های ارتباطی میان خریداران و کشاورزان، برای تهیه زعفران مورد نیاز خود، به واسطه‌ها و حتی می‌شود گفت دلالان مراجعه می‌کردند. امروزه با افزایش راه‌های ارتباطی، امکان خرید زعفران از کشاورز به شکل مستقیم فراهم شده که در ادامه به انواع زعفران، راه ها و مزایا و معایب خرید آن به شکل مستقیم از کشاورز می‌پردازیم. همراه ما باشید.

فهرست عناوین مطلب:

انواع زعفران تولیدی توسط کشاورز

انواع زعفران تولیدی توسط کشاورز

حتما شنیدید که زعفران دارای درجه بندی در مرغوبیت است اما مردم حتما در زمان خرید گیج می‌شوند. زعفران دارای انواع نگین، سرگل، پوشال، دخترپیچ، سوپر نگین، ریشه و… هستند که اغلب مردم اطلاعات چندانی در مورد انواع زعفران ندارند ، در این بخش قصد داریم به تفکیک انواع مختلف زعفران و نیز انواع صادراتی زعفران، بهترین نوع زعفران، گرانترین و ارزانترین، چگونگی تشخیص انواع زعفران به شما در تشخیص انواع زعفران کمک کنیم.

 

دسته بندی انواع زعفران

زعفران به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. هر چه خلوص زعفران بیشتر باشد قدرت رنگ دهی و همچنین عطر بهتری دارد. البته کیفیت زعفران به محل کشت و همچنین نحوه خشک کردن آن هم بستگی دارد.در حال حاضر بهترین ترین زعفران دنیا در گناباد و همچنین قاینات و تربت حیدریه کشت و همچنین برداشت می شود. به طور کلی زعفران را میتوان به پنج دسته تقسیم کرد: نگین، سرگل، پوشال، دخترپیچ، سفیدی(ریشه یا خامه). تقسیم بندی ها معمولا بر اساس طریقه جدا کردن کلاله از خامه زعفران صورت میگیرد. در اینجا به معرفی انواع مختلف زعفران می پردازیم..

 

زعفران نگین

گرانترین نوع زعفران , بهترین نوع زعفران , انواع زعفران قائنات , سوالات متعددی که ممکن است در مورد زعفران نگین به ذهن شما برسد.

بهترین نوع زعفران

زعفران نگین که گاهی زعفران نگینی هم گفته می شود  در ایران به عنوان بهترین نوع زعفران معروف شده است.اینکه بهترین نوع زعفران است یا نه در اینجا چندان اهمیتی ندارد.زعفران نگین  دارای انواع مختلفی از قبیل نگین ، شبه نگین،نگین سوپر و… می باشد . زعفران نگین بهترین و گران‌بهاترین نوع زعفران بوده و معمولا جهت صادرات زعفران از این نوع زعفران استفاده می شود و دارای  قدرت رنگ‌دهی بالایی است.

تولید و فروش زعفران نگین، به دلیل زمان بر بودن و پرهزینه بودن پاک کردن زعفران در این روش  و فعالیت بیشتری که برای فرآوری لازم دارد  بسیار کم می باشد.ولی برای صادرات به کشورهای آسیایی معمولا از زعفران نگین استفاده می شود.به همین دلیل از آن به عنوان گرانترین نوع زعفران نام برده می شود. زعفران نگین از سه شاخه کلاله از هم کاملا جداست و انتهای کلاله ها سفید نیست.زعفران نگین خوش رنگ و خوش شکل بوده و دارای فرخوردگی نیست. انواع زعفران نگین شامل موارد زیر است:

1.زعفران نگین پرسی

این زعفران در هنگام فرآوری تحت پرس قرار گرفته و رشته های قرمز رنگ زعفران حالت مسطح و به عبارت بهتر تخت شده ای را به خود میگیرند، زعفران نگین پرسی در بازار کم بوده و در صورت وجود سفارش می توان در اوایل فصل این محصول را به مشتریان عرضه کرد.

2. زعفران نگین سوپر

شناخته شده ترین و معروف ترین نوع زعفران در بین اقلام زعفران نگین، زعفران نگین سوپر است، زعفران مذکور دارای کیفیت رنگی، ظاهر خوبی است و برای صادرات به کشور های  آسیایی مانند چین گزینه  بسیار مناسبی است.

3. زعفران نگین درجه یک

زعفران نگین درجه 2 در بین اقلام زعفران نگین کالای متوسط به بالا بوده و برای صادرات گزینه خوبی است.

4. زعفران شبه نگین

به نسبت بقیه انواع زعفران نگین ،زعفران شبه نگین کیفیت پایین تری دارد  اما قیمت بسیار مناسبی داشته و اولین و بهترین پیشنهاد ما برای بسته بندی می باشد.

زعفران سرگل

زعفران سرگل

زعفران سرگل، در واقع همان چیزی است که در ذهن اغلب افراد از زعفران وجود دارد. علاوه بر سرگل، عناوین سرقلم، سرریشه و ممتاز را نیز برای این نوع زعفران بکار می‌برند. زعفران سرگل را با اسم سرگل زعفران هم می شناسند اما نام های دیگری هم برای این نوع زعفران بیان می شود از قبیل  زعفران ممتاز ، زعفران ممتاز قائنات، زعفران ممتاز قائنات مشهد ، زعفران سر ریشه، سر قلم از دیگر نام هایی است که برای این نوع زعفران مورد استفاده قرار می گیرد.

این نکته قابل توجه است که بیشترین زعفران تولیدی در ایران در تربت حیدریه کشت و برداشت می شود و شما معمولا در بازار زعفران قائنات می بینید. اکثر کسانی که در کار تولید و فروش زعفران هستند این نکته را میدانند که زعفران تربت حیدریه دارای قلم درشت تری نسبت به سایر زعفران های تولیدی در ایران است اکثرا کسانی که در کار صادرات زعفران هستند می دانند که زعفران گناباد نسبت به سایر زعفران های تولیدی در ایران رنگ و  عطر و بوی بهتر و دل انگیزترین دارد و سعی می کنند که از این نوع زعفران جهت صادرات زعفران استفاده کنند.این نکته قابل ذکر است که به تازگی زعفران گناباد در فائو به دلیل شیوه کشت به روش سنتی و نیز استفاده از آب قنات در آبیاری زعفران در دنیا به ثبت رسیده است.

ویژگی های زعفران سرگل شامل: کلاله ها کاملا از هم جدا و کلاله بدون ذره ای سفیدی و کاملا قرمز می باشد برای زعفران سر گل نیز انواع مختلفی بیان میشود که رنگ آن تماما قرمز است و دارای رشته هاي کلاله ضخيم  است.ميزان كروسين و سافرانال در این نوع زعفران بسیار بالا است. این نوع زعفران بسیار مناسب براي صادرات و استفاده در مصارف صنعتي و درماني و مصارف خانگی است.

 

زعفران پوشال

زعفران پوشال در واقع بخش کلاله قرمز رنگ رشته زعفران به همراه ۱ تا ۳ میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ می‌باشد. از آنجا که نسبت به زعفران دسته، مقدار نسبی کلاله بیشتر می‌باشد قدرت رنگ دهی آن نیز بیشتر است. برخی از افراد به دلیل وصل بودن  کلاله به خامه و کاهش احتمال تقلب در زعفران ، این نوع زعفران را ترجیح میدهند، چون احتمال تقلب در آن بسیار کم است روش تشخیص اصل بودن زعفران در آن راحت تر است.

ویژگی های زعفران پوشال شامل: انتهای کلاله سفید و دارای فرخوردگی است. این تکه های به هم چسبیده نیست و رشته های زعفران کلاف می‌باشد.

 

زعفران دسته(دختر پیچ)

زعفران دسته پایه ای ترین و اصلی ترین ترین نوع از انواع و اقسام زعفران است که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن تمامی یک رشته زرپران (خامه و کلاله با هم) به‌دست می‌آید. بخش خامه معمولا ۳ تا ۵ میلیمتر بوده و بسته به کیفیت زعفران، بخش کلاله می‌تواند از آن کوتاهتر یا بلندتر باشد.که این ویژگی بیشتر به سلیقه فرد پاک کننده زعفران  که اغلب خانم ها هستند مربوط میشود.

ویژگی‌‌های زعفران دسته یا همان دخترپیچ شامل: انتهای کلاله  سفید و دارای فرخوردگی زیادی است. این زعفران معمولا  به صورت تکه های جمع شده کنار هم می باشد.

 

خامه زعفران

 با جدا کردن کلاله زعفران از خامه ، قسمت سفیدی زعفران (خامه) باقی می‌ماند که در ایران به آن زعفران سفید ، کنج  و یا ریشه زعفران گفته می‌شود. در اروپا این قسمت به خامه سفید معروف است.

 

زعفران نرمه یا پودری

زعفران نرمه که به آن زعفران شکسته نیز گفته می شود. در هنگام جابه جایی  زعفران با حجم بالا، با توجه به فشارها و ضربه های زیادی که به زعفران وارد می شود بر اثر تغییر مکان، مقداری از آن دچار شکستگی، خرد و نرم شدگی می شود. این بخش از زعفران به دلیل آن که ظاهر اصلی و زیبایی خود را از دست می دهد، به دقت جداسازی شده و با عنوان زعفران نرمه ارائه می شود.

 

 بهترین و گرانترین نوع زعفران

بهترین و گرانترین نوع زعفران

بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ( دسته) می دانند.این نوع زعفران دارای عطر و بوی فوق العاده ای است. چرا که در واقع رشته کامل زعفران است. گرانترین نوع زعفران نیز زعفران نگین است که به دلیل ظاهر زیبای آن برای صادرات استفاده می شود. افراد زیادی فکر می‌کنند که بهترین نوع زعفران زعفران نگین هست.البته انتخاب این نوع زعفران از سوی مردم بیشتر به نفع افراد سودجو است چون تقلب در زعفران نگین زیاد دیده می شود و راحت تر است . ولی در سر گل زعفران با پوشال و نیز در زعفران دسته(دختر پیچ) احتمال تقلب بسیار پایین و گاها صفر می شود. برای مصارف خانگی بهترین نوع زعفران زعفران سرگل هست در این نوع زعفران هیچ گونه زردی وجود نداره و قدرت رنگ دهی این نوع زعفران بسیار بالاست، عطر و بوی فوق العاده ای داره و قیمت آن نیز مناسب تر است.البته زعفران دختر پیچ هم خیلی خوبه و قیمت آن از سایر انواع زعفران کتر است.ضمن اینکه این نوع دارای تمامی خواص زعفران است .زیرا رشته ی کامل زعفران است.

و در پایان در این مقاله سعی بر آن بود تا شما را با انواع زعفران و بهترین و گرانترین آنها آشنا کنیم تا شما با آگاهی نسبی به آنچه باید در خرید زعفران بدانید به آن بپردازید. علاوه بر این باید گفت خرید زعفران از کشاورز مزایای بسیار زیادی دارد که شامل پایین‌ترین قیمت نسبت به کیفیت و تنوع محصولات و همینطور امکان ثبت سفارش آنلاین است که کار را برای شما بسیار راحت تر کرده است. امید است مطالب بالا آگاهی لازم را در خرید مستقیم شما از کشاورز داشته باشد.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 66.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.7 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 20 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 18.9 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 14.675 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 14.672 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400