علائم و راه‌های انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان

علائم و راه‌های انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

از آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولا با اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید. آمار ابتلا به زگیل تناسلی روز به روز در حال افزایش است و مبتلایان به دنبال راه های درمان سریع این عارضه هستند. اگر می‌خواهید اطلاعات جامعی درباره اینکه زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می‌شود داشته باشید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فهرست عناوین مطلب:

زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که عامل اصلی به وجود آورنده ی آن نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی می‌باشد. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست با پوست در افراد مبتلا و عمدتا در اثر ارتباطات جنسی منتقل می شود. همچنین این ویروس به ندرت از طریق رابطه جنسی دهانی هم منتقل می‌شود.

مشاهده مطلب کامل زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد. زائده‌ها می‌توانند مانند برآمدگی های کوچک و گوشتی به نظر برسند یا ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها به قدری کوچکند که قابل مشاهده نیستند.

برخی از گونه‌های HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی و برخی دیگر باعث سرطان‌های ناحیه تناسلی می‌شوند. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید قبل از شروع فعالیت‌های جنسی واکسن گارداسیل یا اچ پی وی 9 تزریق کنید.

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

هرگونه تماس در نواحی مخاطی و اندام‌های جنسی، با فردی که به اچ پی وی آلوده است می‌تواند باعث انتقال این بیماری شود. حتی زمانی که فرد هیچ زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری ندارد، میتوانید ناقل بیماری باشد، هرچند که کمتر رایج است. همچنین احتمال اینکه زگیل تناسلی در حین زایمان طبیعی به نوزاد منتقل شود هم وجود دارد، البته این اتفاق بسیار نادر است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

علائم و نشانه‌های زگیل در هر فردی با توجه به تایپ ویروسی که به آن مبتلا شده و همچنین سیستم ایمنی بدن آن فرد، می‌تواند متفاوت باشد.

در زنان، زگیل تناسلی می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کشاله ران، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند.

در مردان، ممکن است زائده‌ها در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد و کشاله ران ایجاد شوند.

زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی فردی که با شخص آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

علائم و نشانه های شایع زگیل تناسلی عبارتند از:

 • تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما
 • شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می‌شود
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
 • خونریزی با مقاربت

زگیل تناسلی می تواند آنقدر کوچک و مسطح باشد که نامرئی باشد. با این حال زگیل تناسلی می‌تواند در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده به خوشه‌های بزرگ تکثیر شود.

آیا من زگیل تناسلی دارم؟

فقط یک پزشک متخصص می‌تواند بعد از انجام معاینات و در صورت نیاز نمونه برداری به شما بگوید زگیل تناسلی دارید یا خیر؟ پزشک در ابتدا سوالاتی درباره سوابق جنسی شما می‌پرسد و سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. همچنین در مواردی ممکن است نیاز به نمونه برداری از زائده‌ها باشد.

تشخیص زگیل

در صورت بروز علائم مشکوک، انجام دادن یک معاینه کامل واقعاً می‌تواند خیال شما را راحت کند و اگر زگیل تناسلی دارید، هر چه زودتر متوجه شوید بهتر است. می‌توانید با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید و یاد بگیرید که چگونه از سرایت آنها به افراد دیگر جلوگیری کنید.

https://www.plannedparenthood.org

آیا باید برای زگیل تناسلی تحت درمان قرار بگیرم؟

این کاملاً به شما و نظر پزشکتان بستگی دارد. سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود مبارزه کند و بدون هیچ گونه درمان دیگری این ویروس از بین برود.

اما در مواقعی هم ممکن است این ویروس‌ها ناراحت کننده باشند و به افراد دیگر منتقل شوند. اگر باردار هستید، ممکن است پزشک یا پرستار شما بخواهد زگیل ها را از بین ببرد تا در طول زایمان طبیعی مشکلی ایجاد نکند. انجام درمان همچنین احتمال انتقال زگیل را به افرادی که با آنها رابطه جنسی دارید کاهش می‌دهد. روش‌های درمان زگیل تناسلی به شرح زیر است:

شاید افراد زیادی از مراجعه به پزشک خجالت بکشند ولی باید بدانید که هرچه درمان زگیل های تناسلی خود را سریع تر و زودتر آغاز نمایید درمان آن راحت تر است. داشتن استرس و پنهان کردن بیماری زگیل تناسلی فقط روند درمانی آن را کندتر و سخت تر می‌کند. معمولا استفاده از پماد زگیل برای کنترل و درمان این بیماری توصیه می‌شود.

روش‌های درمان زگیل تناسلی مردان و زنان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد و هر دو باید با توجه به اندازه و محل دقیق زگیل‌ها یکی از درمان‌های کرایوتراپی یا لیزر را انتخاب کنند.

از آنجایی که برخی تیپ های این ویروس می تواند باعث بروز انواع سرطان شود درمان سریع و زودهنگام زگیل‌های تناسلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی تا زمانی که شما به زگیل‌های تناسلی مبتلا هستید نمی‌توانید با شریک جنسی خود ارتباط جنسی برقرار نمایید زیرا امکان سرایت زگیل ها وجود دارد.

به طور کلی برای تمامی انواع زگیل‌های تناسلی درمان‌های زیر در نظر گرفته می‌شود:

 • لیزردرمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن با الکتروکوتر
 • عمل جراحی
 • درمان خانگی زگیل
 • دارودرمانی

احتمال ابتلا به زگیل‌های تناسلی بدون رابطه جنسی

البته گاهی سیستم ایمنی بدن فرد به قدری ضعیف است که شخص بدون برقراری رابطه‌ جنسی هم می‌تواند به این ویروس مبتلا شود که این احتمال در موارد زیر بالاتر است:

 • مبتلایان به بیماری ایدز
 • افرادی که به انواع سرطان‌ها و عفونت ها مبتلا هستند
 • افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند
 • استفاده ی بیش از اندازه از قرص های ضدبارداری

چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنم؟

اول از همه، با پزشک خود در مورد دریافت واکسن HPV صحبت کنید. اکثر برندهای واکسن شما را در برابر انواع گوناگون این ویروس که باعث بیشتر موارد زگیل تناسلی می‌شوند، محافظت می‌کنند. این بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه مشکل مرتبط با HPV، از جمله زگیل تناسلی است.

زگیل تناسلی از تماس جنسی پوست به پوست با فردی که به آن مبتلا است – از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی، منتقل می‌شود. بنابراین تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و سایر بیماری‌های مقاربتی، عدم تماس با دهان یا اندام تناسلی فرد دیگر است.

اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود رابطه جنسی دارند، بنابراین دانستن چگونگی داشتن رابطه جنسی ایمن مهم است. استفاده از محافظ هایی مانند کاندوم و سدهای دندانی هنگام رابطه جنسی واقعا به کاهش خطر ابتلا به هر گونه STD کمک می کند.

همچنین در صورت مشاهده زگیل در ناحیه تناسلی یا مقعد، می توانید از رابطه جنسی با فرد دیگر خودداری کنید تا از گسترش این ویروس پیشگیری کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400