استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ و چه فرقی دارند؟

استاندارد ضد آب بودن گوشی / IP Rating
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برای بررسی میزان مقاومت یک دستگاه الکترونیکی مانند گوشی در برابر پدیده‌های مختلف مثل آب از یک استاندارد ضد آب بودن ثابت و بین‌المللی تحت عنوان IP Rating استفاده می‌کنند. در این مقاله بطور جامع نحوه کدگذاری در استاندارد IP را بررسی و مفاهیمی چون استاندارد ضد آب IP67 و همچنین استاندارد ضد آب IP68 و تفاوت بین آنها را تشریح می‌کنیم.

در تبلیغات شرکت‌های مختلف الکترونیکی بسیار شنیده‌اید که یک محصول، ضد آب یا مقاوم در برابر نفوذ گرد و غبار است. احتمالا عکس‌ها و ویدئوهای زیادی هم دیده‌اید که یک ساعت هوشمند زیر آب در حال کار کردن است و یا گوشی هوشمندی در یک لیوان آب سرنگون می‌شود. به هر حال در بازار رقابتی امروز در بین کمپانی‌های بزرگ بسیار رایج است که پس از ساخت یک محصول الکترونیکی روی توانمندی‌های مقاومتی آن مانور دهند و ادعاهای زیادی را مطرح کنند. اما چیزی که برای مخاطبان و مشتریان اهمیت دارد میزان صحت این ادعاهاست. مثلا شرکت‌های ساخت گوشی موبایل همواره به دنبال کسب استاندارد IP68 به عنوان ماکزیمم استاندارد ضد آب بودن گوشی هستند. اما اینکه IP68 Certificate چیست ابتدا نیاز به بررسی جدول استاندارد IP دارد تا نهایتا به وسیله آن بفهمیم استاندارد IP68 به چه معناست. پس همراه پلازا باشید.

در ویدیوی زیر نیز می‌توانید به طور خلاصه با مفهوم «استاندارد ضد آب IP67 و IP68» آشنا شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

استاندارد IP به چه معناست؟

کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC) در سال‌های اخیر استانداردی را توسعه داده که به وسیله آن برای تمامی وسایل الکترونیکی می‌توان درجه‌ای از مقاومت را مشخص ساخت. این استاندارد که به صورت جدولی از اعداد منتشر شده به استاندارد IP معروف و معیاری برای سنجش مقاومت هر وسیله الکترونیکی در برابر پدیده‌های مختلف است. یکی از مهم ترین مبحث های موجود در بخش استاندارد ip68 را میتوان

IP مخفف کلمه Ingress Protection به معنی محافظت در برابر نفوذ است. در واقع استاندارد IP یک کد است که با بررسی هر وسیله الکترونیکی به آن اختصاص داده می‌شود و درجه مقاومت آن را در برابر جامدات و مایعات مشخص می‌کند. البته در دنیای گوشی‌های هوشمند در بسیاری از مواقع صرفا محافظت در برابر نفوذ آب را در نظر می‌گیرند و از آن با نام استاندارد ضد آب بودن گوشی نیز نام می‌برند که باید توجه داشت ضد آب بودن یکی از پارامترهای بکار برده شده در این استاندارد است و در کنار آن مقاومت در برابر نفوذ ذرات جامد و گرد و غبار نیز مطرح است.

یکی از مهم ترین مبحث های موجود در بخش استاندارد ip68 را میتوان  به مقاومت دستگاه های الکترونیکی ربط داد که در این زمینه کمیته IEC قوانین مختلفی را درنظر گرفته است که با دانستن آنها میتوانید یک گام جلوتر از کاربرانی باشید که قصد دارند دستگاه های التکرونیکی نظیر گوشی های هوشمند خریداری کنند. بطور کلی استاندارد آی پی 68 و 67 در خصوص ضد آب بودن دستگاه بوده که در این میان مقاومت آنها در عمق و مدت زمان متفاوت خواهد بود که در ادامه میتوانید به اطلاعات بیشتری در این خصوص دسترسی داشته باشید.

نحوه کدگذاری در استاندارد IP چگونه است؟

نحوه کدگذاری در استاندارد IP بر خلاف تصور بسیار ساده و قابل فهم است. استاندارد IP با دو حرف ابتدایی IP و همچنین دو عدد در ادامه آن مشخص می‌شود که هر عدد نماینده مقاومت در برابر یکی از انواع مواد مختلف است.

استاندارد ضد آب ip67اولین استاندارد ثبت شده در خصوص ضد اب بودن دستگاه  های الکترونیکی بوده است که بطور میانگین میتوانید دستگاه خود را تا عمق 1.5 متری و در مدت زمان 30 دقیقه زیر آب نگهدارید که این مورد به نسبت استاندارد 68 کمی متفاوت خواهد بود که در ادامه اطلاعات تکمیلی و بیشتری را برای شما قرار داده ایم.

عدد اول: مقاومت در برابر جامدات

دو حرف ابتدایی در استاندارد IP همواره ثابت بوده و عدد اول بعد از این دو حرف نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر نفوذ جامدات مختلف است. به این ترتیب که از عدد صفر که به معنی عدم محافظت است آغاز شده و با افزایش عدد به میزان مقاومت در برابر نفوذ جامدات ریزتر افزوده می‌شود و نهایتا به عدد 6 ختم می‌شود که نشان دهنده ماکزیمم مقاومت دستگاه در برابر گرد و غبار بسیار ریز خواهد بود.

جدول استاندارد IP برای تشریح عدد اول به صورت زیر است:

استاندارد ip68

عدد دوم: مقاومت در برابر مایعات

عدد دوم در استاندارد IP مربوط به مقاومت گوشی در برابر آب است. در واقع عدد دوم همان استاندارد ضد آب بودن گوشی است که بصورت جداگانه از صفر به معنی عدم مقاومت در برابر هر قطره آب شروع می‌شود و تا عدد هشت که به معنی مقاومت گوشی در زیر آب است ادامه می‌یابد. توجه کنید که منظور کمیسیون IEC در مورد مایعات فقط و فقط آب است و تاکید شده که تست‌ها نیز فقط در مورد آب انجام گرفته و برای مایعات دیگر هیچ تضمینی برای مقاومت گوشی وجود ندارد.

جدول استاندارد IP برای تشریح عدد دوم به صورت زیر است:

استاندارد IP

حرف X به جای عدد

در مواقعی ممکن است در کد اختصاصی مربوط به استاندارد IP یک گوشی از حرف X به جای یکی از دو عدد استفاده شود. اینکار بیشتر برای عدد اول یعنی مقاومت گوشی در برابر جامدات بکار برده می‌شود. مثلا اگر با کدی به مانند IPX8 برخورد کردید، به این معنی است که گوشی مورد نظر از آخرین استاندارد ضد آب بودن گوشی‌ها بهره می‌برد، اما اطلاعات کمپانی در مورد مقاومت آن در برابر جامدات کامل نیست و شرکت سازنده تمایلی به ارائه گزارشات مربوط به این بخش نداشته است.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
مشخصات گوشی Xiaomi Mi 11 Lite؛ تاریخ عرضه، دوربین و قیمت
رقیه رنجبری13 خرداد 1402 11:30
thumbnail
معرفی بهترین گوشی های ضد آب موجود در بازار
تیم پلازا11 اسفند 1401 15:30

با دانستن اینکه ip68 چیست زین پس در خرید های خود میتوانید با دانش بیشتری حضور پیدا کنید که گوشی های هوشمند سهم عظیمی را در این زمینه دارند. امروزه کاربران به نسبت نیاز خود به سراغ خرید گوشی هایی میروند که از استاندارد ip68 برخوردار باشد. این ویژگی به شما امکان بردن گوشی زیر آب و ثبت تصاویر و فیلم را میدهد. همانطور که در ابتدای مقاله معرفی  ip 68 صورت گرفت حال باید بدانید که ip68  معنی خاصی نداشته و در واقع دسته بندی قوانین کمیته IEC بوده است.

تفاوت بین استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟

با بررسی جدول استاندارد IP اکنون می‌خواهیم بدانیم که استاندارد IP68 به چه معناست و تفاوت آن با استاندارد ضد آب IP67 در چیست؟

استاندارد ip68

دستگاه‌های با استاندارد ضد آب IP68 و استاندارد ضد آب IP67 هر دو به لطف عدد 6 در بخش جامدات از حداکثر مقاومت در برابر گرد و خاک و ریزگردها بهره می‌برند و تفاوت اصلی در بخش مربوط به کسب استاندارد ضد آب بودن آنهاست. هر وسیله الکترونیکی با کسب استاندارد ضد آب IP67 می‌تواند به مدت 30 دقیق در آب به عمق ماکزیمم یک متر دوام بیاورد. اما برای یک گجت با استاندارد ضد آب IP68 حد و حدود زمانی و مکانی مشخص نشده و میزان مقاومت آن فراتر از این اعداد است. البته ساده انگاری است که تصور کنیم یک دستگاه الکترونیکی می‌تواند بصورت دائم در آب به عمق زیاد دوام بیاورد و قطعا در اینجا نیز محدودیتی وجود دارد.

دقت داشته باشید که گواهی  ip67 تضمینی برضد آب بودن دستگاه نیست زیرا ممکن است شما محصول رسمی یا اورجینال را خریداری نکنید و این مورد در قالب یک برچسب روی محصول قرار گیرد. جهت تضمین و تست محصول از فروشنده بخواهید که اینکار را روی دستگاه الکترونیکی انجام دهد زیرا قرار است هزینه های مختلفی را پرداخت کنید که داشتن این ویژگی بدنخواهد بود.

درباره استاندارد ضد آب IP68 میزان مقاومت با توجه به نوع وسیله الکترونیکی و کمپانی سازنده آن متفاوت است و هر شرکت با توجه به تکنولوژی مورد استفاده خود سعی می‌کند مقاوم‌ترین گوشی در برابر آب را به بازار ارائه کند تا نظرات را به خود جلب کند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
فهمیدن مشخصات و اطلاعات سیستم در ویندوز 7، 8، 10 و 11
تیم پلازا16 فروردین 1402 08:30
thumbnail
ترفند های واتساپ | ویژگی هایی که شاید با آن ها آشنا ...
تیم پلازا29 اسفند 1401 16:30

از کجا بفهمیم گوشی ضد آب است؟

اگر شما از علاقمندان به گوشی‌های ضد آب هستید و دوست دارید یکی از آنها را داشته باشید لذا می‌بایست کمی هوشمندانه‌تر به قضیه نگاه کنید. همانطور که گفته شد تا به امروز گوشی‌های زیادی با استاندارد ضد آب IP68 و همچنین استاندارد ضد آب IP67 وارد بازار شده‌اند و همگی در تبلیغات خود ادعاهای زیادی از ضد آب بودن را مطرح می‌کنند. قدم اول این است که شما فرق بین کلمه ضد آب (Watarproof) با مقاوم در برابر آب (Water-resistant) را به خوبی بدانید. این دو کلمه از لحاظ معنایی بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع ضد آب بودن به معنی پایداری و مقاومت دائم یک دستگاه در برابر آب است. پیشنهاد میشود در ادامه مقاله استاندارد آی پی 68 همراه پلازا باشید.

همانطور که در توضیحات فوق نیز به آن اشاره شد اصلی ترین فرق ip67 با ip68 را میتوان در مدت زمان و عمق اب دانست که میتوانید دستگاه خود را به زیر آب ببرید. بطور کلی این ویژگی برای افرادی مناسب بوده که علاقه زیادی به عکس یا فیلمبرداری دارند که اگر شما نیز جزو این افراد هستید پیشنهاد میشود از محصولاتی استفاده کنید که از این استاندارد برخوردار باشند.

کلمه ضد آب سال‌هاست که توسط کمپانی‌های مختلف برای محصولات‌شان بکار برده می‌شود، اما در عمل هیچکدام از این محصولات ضد آب نیستند. در واقع بهتر است از همان واژه مقاوم در برابر آب استفاده کنیم. بسیاری از گوشی‌ها، ساعت‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی بلندگوهای بی سیم، مقاوم در برابر آب هستند که با توجه به استاندارد IP کسب شده میزان این مقاومت برای این گجت‌ها متفاوت خواهد بود. ادامه اطلاعات استاندارد آی پی 68 را از دست ندهید.

استاندارد ip68

با این تفاسیر برای فهمیدن ضد آب بودن یک گوشی ابتدا باید به کد IP دستگاه نگاه کنیم تا استاندارد IP آن را مشخص کنیم. در حال حاضر و در ابتدای سال 2021 میلادی تنها گوشی‌های پرچمدار کمپانی‌های مختلف مجهز به حداکثر استاندارد ضد آب بودن گوشی یا همان IP68 Certificate هستند. این یعنی دایره وسیعی از گجت‌ها هنوز به این فناوری مجهز نیستند تا حق انتخاب‌های متعدد پیش روی ما باشد.

در همین محصولات محدود نیز تا به اینجا فقط چند گوشی هستند که پا را فراتر از یک متر گذاشته‌اند و مقاومت گوشی ساخت خود را تا عمق چند متری آب تضمین می‌کنند. به عنوان مثال خانواده سری 12 از گوشی‌های آیفون به عنوان مقاوم‌ترین گوشی‌های موجود در سال 2021 می‌توانند فشار آب تا عمق 6 متری را به مدت 30 دقیقه تحمل کنند. پیشنهاد میشود در ادامه مقاله استاندارد آی پی 68 باما همراه باشید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
آموزش تبدیل پی دی اف به اکسل؛ چگونه فایل PDF را به Excel ...
تیم پلازا19 مرداد 1402 10:30
thumbnail
آموزش تبدیل MOV به MP4 ؛ چگونه فرمت MOV را به MP4 تبدیل کنیم؟
محمد علی‌محمدی10 فروردین 1400 16:00

آیا استاندارد ضد آب دیگری نیز وجود دارد؟

استاندارد IP یک طبقه بندی رایج برای بررسی میزان مقاومت گجت‌ها مخصوصا گوشی موبایل در دنیاست، اما استانداردهای دیگری نیز برای این منظور وجود دارد. مثلا با استاندارد ATM نیز می‌توان مقاومت دستگاه‌های مختلف مثل وسایل پوشیدنی (ساعت هوشمند) را بررسی کرد. ATM مخفف کلمه اتمسفر یا فشار جو است، اما چیزی که استاندارد ATM به ما می‌دهد در واقع مقدار فشار آبی است که یک وسیله الکترونیکی می‌تواند تحمل کند. برای مثال یک ساعت هوشمند با 5ATM تا عمق 50 متری آب به کار خود ادامه می‌دهد، یا یک گوشی هوشمند با 1ATM تا عمق 10 متری آب مقاومت می‌کند.

همچنین گاهی نیز از نماد Bar در این سیستم استفاده می‌شود که آن نیز میزان فشار آب در واحد بار است که کاملا با اتمسفر برابر است. یعنی یک گوشی 1Bar مقاومت خود را تا عمق 10 متری آب حفظ می‌کند. در کنار همه اینها سازمان ISO نیز برای بیان میزان مقاومت گجت‌ها در برابر نفوذ آب، استانداردهای ویژه‌ای را تعیین کرده است که امروزه توسط بسیاری از شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این ‌وجود اکثر گجت‌ها مثل ساعت‌های هوشمند و مچ‌بندهای سلامتی، به این استانداردها پایبند نیستند و به همین علت، گواهی ISO را دریافت نمی‌کنند. محصولات الکترونیکی امروزی همواره در پی آن هستند که به گواهی IP تجهیز شوند.

شما عزیزان میتوانید نظر خود را در خصوص تفاوت ip67 و  ip68 را برای ما ارسال کنید که نظرات شما در تولید و بررسی مطالب این چنینی تاثیرگذار خواهد بود. لازم به ذکر است بدانید که استاندارد آی پی 67 امروزه در بسیاری از محصولات هوشمند بکارگیری میشود که با گسترش دنیای فناوری رفته رفته در حال همه گیرشدن دستگاه های الکترونیکی از استاندارد آی پی ۶۸ هستیم. باید شاهد بود و دید که در آینده استاندارد آی پی ۶۷ و ۶۸ در چه سطحی قرار خواهند گرفت که پیشنهاد میشود در این زمینه نظر خود را باما در میان بگذارید که نظرات شما در تولید و پیشبرد اهداف سایت تاثیرگذار خواهد بود. باما همراه باشید.

سخن پایانی

در مقاله استاندارد آی پی 68 بخش های مختلفی از این استاندارد جهانی مورد بررسی قرار گرفت که شما عزیزان میتوانید نظر خود را در خصوص استاندارد آی پی 68 باما در میان بگذارید. اگر احساس میکنید که به نکته و یا اطلاعات خاصی در مقاله استاندارد آی پی 68 اشاره نشده است میتوانید آنرا در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

گرچه استاندارد ضد آب IP یک استاندارد جهانی است، اما توجه کنید که هرگز نباید با اعتماد کامل به اعداد و ارقام آن دست به کارهای عجیب بزنید. دلیل آن هم وجود شرایط آزمایشگاهی ثابتی است که برای تست و بررسی در نظر گرفته می‌شود. یعنی همه آزمایشات در دمای اتاق و در آب شفاف و زلال بدون حرکت انجام می‌گیرند و تفاوت بسیاری بین شرایط آزمایشگاهی و آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد وجود دارد. مثلا فشار آب با حرکت آب تغییر می‌کند و دمای هوا نیز روی نیروی اعمال شده از طرف آب تاثیر زیادی می‌گذارد. پس هرگز برای تست کردن مقاومت گوشی‌تان (حتی با وجود بهره بردن از استاندارد ضد آب IP68) آن را به درون آب فرو نبرید. استاندارد IP برای یک گوشی صرفا به دلیل کم کردن نگرانی‌های شما در مورد استفاده از آن زیر باران یا کنار استخر یا چنین مکان‌هایی است.

با این وجود داشتن یک گوشی یا ساعت هوشمند مجهز به استاندارد ضد آب IP خیالمان را از بابت اتفاقات ناگهانی و ناراحت کننده مثل ریختن آب به روی آنها یا لیز خوردن و افتادن سهوی آنها در آب راحت می‌کند. اتفاقات این چنینی چندبار برای شما پیش آمده است؟ آیا تجربه‌ای تلخ مانند این‌ها داشته‌اید؟ یا نه گوشی هوشمندی دارید که به استاندارد IP68 مجهز است و خیالتان راحت است؟ نظرات خود را با ما در پلازا در میان بگذارید؛ مشتاق شنیدن آنها هستیم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
Armin
.
22 اردیبهشت 1402، 21:23
پاسخ
0
0
سلام ، اگر من با ساعت هوشمند دارای گواهی ip68 دوش گرفتن اشکالی دارد؟ مثلاً ساعت میبرو لایت.
avatar
اعظم شعبانی
.
23 اردیبهشت 1402، 08:22
پاسخ
0
0
@Armin
سلام مشکلی ایجاد نمیکنه. معمولا این استاندارها در عمق آب مثل استخر ممکن هست مشکلی ایجاد کنه برای ساعت
avatar
.
20 اردیبهشت 1401، 10:39
پاسخ
0
0
مرسی از مطلب خوب شما..
avatar
اعظم شعبانی
.
20 اردیبهشت 1401، 15:11
پاسخ
0
0
@
مرسی از همراهی شما دوست عزیز
avatar
آشا
.
17 فروردین 1400، 17:38
پاسخ
0
0
گوشی های موبایل این روزها اغلب به صورت ضد آب روانه بازار میشن. البته کمپانی های تولید کننده گوشی علیرغم اینکه مدعی هستند گوشی هایشان ضد آب است، خرابی ناشی از آب خوردگی این محصولات را جزوی از گارانتی نمیدونن.
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400