بهترین بازی های سبک ترس و بقا؛ از «رزیدنت اویل» تا «آخرین ما»

تا چه حد می‌توانید در برابر بازی‌های ترسناک مقاومت کنید؟ در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از بهترین بازی های سبک ترس و بقا را معرفی کنیم که می‌توانند شجاعت شما را به چالش بکشند. با پلازامگ همراه باشید.

«ترس و بقا» یکی از ژانرهای بازی‌های ویدئویی است که از داستان‌های ترسناک الهام گرفته شده‌اند. در این سبک، تمرکز بر روی بقای شخصیت اصلی داستان است که در عین حال، بازی سعی دارد که بازیکن را با ایجاد صحنه‌های رعب‌آور و حمله‌های غیرمنتظره بترساند. با اینکه مبارزه کردن بخشی از گیم‌پلی است، اما بازیکن در بازی محدودیت بیشتری روی تعداد گلوله‌ها، میزان سلامتی، سرعت و وسعت دید خود دارد. همچنین بازیکن برای یافتن مسیر خود نیاز به پیدا کردن آیتم‌ها و حل کردن پازل‌های مختلف دارد.

Outlast / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

واژه «ترس و بقا» اولین بار برای بازی رزیدنت اویل در سال 1996 استفاده شد. هرچند که این بازی از بازی‌های ماقبل خود مثل Sweet Home یا Alone in the Dark الهام گرفته بود، اما برای اولین بار این کلمه برای توصیف ژانر بازی رزیدنت اویل بر سر زبان‌ها افتاد. پس از آن در سال 2005 با انتشار رزیدنت اویل 4، سبک ترس و بقا دچار تغییراتی شد که نتیحه آن، اضافه شدن ویژگی‌ها و ساختارهای جدید بود. در این مقاله سعی داریم تا تعدادی از بهترین بازی های سبک ترس و بقا را به شما معرفی کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین بازی های سبک ترس و بقا
  • بازی ترسناک Resident Evil 7
  • بازی ترس و بقا Amnesia: The Dark Descent
  • بازی سبک بقا Dead Space 2
  • بازی سبک ترس و بقا Observer
  • بازی ترسناک The Evil Within 2
  • بازی ترس و بقا Outlast
  • بازی سبک بقا Alien: Isolation
  • بازی سبک ترس و بقا Resident Evil 2
  • بازی ترسناک Soma
  • بازی ترس و بقا The Last of Us

 


بهترین بازی های سبک ترس و بقا


در ادامه با بهترین بازی های سبک ترس و بقا آشنا می‌شویم.

 

بازی ترسناک Resident Evil 7

رزیدنت اویل 7 / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

این فهرست را باید با یکی از آثار مخترع سبک ترس و بقا یعنی استاد «شینجی میکامی» آغاز کرد. این اسطوره بازی‌ساز ژاپنی، کارگردان و طراح بزرگ‌ترین بازی‌های کپ‌کام مانند رزیدنت اویل در دهه 1990 میلادی بوده است. شروع زنجیره ورود به دنیای آمبرلا با ساخت بازی رزیدنت اویل در سبک ترس و بقا بود که تا به امروز این دنیای پیچیده درحال گسترش یافتن بوده است. رزیدنت اویل 7 از جدیدترین عناوین این سری‌ست که داستان آن درمورد شخصی‌ است به نام Ethan که به دنبال همسر گمشده خود می‌گردد و رد او را تا خانه‌ای متروکه دنبال کرده که متعلق به خانواده‌ای روانی به نام Baker است. انجام این بازی از طریق «واقعیت مجازی» نیز امکان‌پذیر است. این بازی در سال 2017 برای رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 و در سال 2018 برای کنسول نینتندو سوویچ منتشر شد.

 

بازی ترس و بقا Amnesia: The Dark Descent

در این بازی شما هیچ اسلحه‌ای ندارید. وقتی موجودات عجیب و غریب در بازی Amnesia به سمت شما هجوم می‌آورند، یا باید قایم شوید و یا فرار کنید. اگر از فانوس خود برای دیدن در تاریکی استفاده کنید، هیولاها نیز راحت‌تر شما را پیدا خواهند کرد. اگر نور فانوس را خاموش کنید، بهتر می‌توانید قایم شوید؛ اما کاراکتر شما در بازی به آرامی از ترس دیوانه می‌شود! بازی Amnesia در سبک «ترس از چیزهای ناشناخته» است.

داستان بازی از آنجایی شروع می‌شود که شخصیت اصلی در قلعه‌ای گیر افتاده و حافظه خود را به کلی از دست داده است. او همراه خود تنها یک یادداشت از طرف خودش دارد که به او می‌گوید «باید صاحب این خانه را پیدا کنی و او را بکشی». صفحه بارگذاری بازی به شما پیشنهاد می‌کند که برق‌ها را خاموش کرده و با هدفون به انجام آن بپردازید که به طور قطع ترسناک‌ترین روش برای انجام بازی است! گرافیک بازی ممکن است کمی قدیمی به نظر بیاید، اما اتمسفر بازی منحصربه‌فرد است. این بازی در سال 2010 در سبک ترس و بقا منتشر شد و برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های نینتندو سوویچ، ایکس باکس وان و پلی استیشن در دسترس قرار گرفت.

 

بازی سبک بقا Dead Space 2

Dead Space 2 / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

Dead Space 2 یکی از بازی‌های محبوب در سبک اکشن ترس و بقا است که توسط استودیو Visceral Games ساخته و توسط کمپانی EA منتشر شده است. در این بازی شما کنترل «آیزاک کلارک» را از زاویه دوربین سوم‌شخص بر عهده دارید. آیزاک لباسی بر تن دارد که روی ستون فقرات آن با نواری آبی رنگ، میزان سلامتی او مشخص شده است.

در بازی معماهای زیادی مثل هک کردن قرار داده شده که بازیکن باید با انجام دادن آن‌ها مراحل را طی کند. داستان بازی در یک ایستگاه فضایی رخ می‌دهد که در آن شخصیت اصلی داخل یک تیمارستان قرار دارد و حافظه خود را از دست داده است. موجودات فضایی و اجساد در ایستگاه فضایی، دشمنان اولیه شما هستند و باید تک و تنها با از بین بردن آنان، راه خود را برای خروج و پیدا کردن حقیقت باز کنید. این بازی در سال 2011 برای رایانه‌های شخصی، ایکس باکس 360 و پلی استیشن 3 منتشر شد که همواره از آن به عنوان یکی از بهترین بازی های سبک ترس و بقا یاد می‌شود.

 

بازی سبک ترس و بقا Observer

داستان افرادی از آینده که جامعه آن‌ها توسط تکنولوژی کامپیوتری تحت کنترل است، به موضوعی داغ در این چند سال تبدیل شده و سازندگان بازی Layers of Fear هم پا به این عرصه گذاشته‌اند. Observer درمورد آینده‌ای است که شرایط زندگی در آن سخت و طاقت‌فرساست و وابستگی انسان‌ها به تکنولوژی بسیار زیاد شده است.

در داستان، افراد طبقه دوم جامعه، معتاد به تکنولوژی واقعیت مجازی شده‌اند و به دلیل قتل‌های فراوانی که از این طریق رخ داده، پلیس نیز دسترسی نفوذ به این دستگاه‌ها برای خواندن ذهن افراد را دارد. شما در نقش کارآگاهی هستید که برای یافتن پسر گمشده‌اش، دسترسی به خواندن حافظه افراد زنده و مرده را دارد. ترکیب جنایت راز‌آلود و سبک ترس و بقا باعث می‌شود که تنش در انسان افزایش پیدا کند؛ هیچ‌چیز ترسناک‌تر از این نیست که در دل تاریکی‌ای بروید که می‌دانید در آن موجودی منتظر حضور شماست. این بازی در سال 2017 برای رایانه‌های شخصی، نینتندو سوییچ، ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر شد.

 

بازی ترسناک The Evil Within 2

The Evil Within 2 / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

یکی دیگر از ساخته‌های آقای «میکامی» بازی «شیطان درون» است. این بازی نیز مانند سری رزیدنت اویل درمورد طمع انسان برای استفاده ماورایی از اجساد است با این تفاوت که افراد در فضایی مایع به نام STEM غوطه‌ور هستند و دیگر  قرار نیست که تبدیل به زامبی بشوند. در اینجا کابوس هر شخص برای آن‌ها به نمایش در می‌آید؛ طوری که انگار در ذهن خود گیر افتاده‌اند. داستان آن شبیه به دنیای ماتریکس است؛ اما این بار هیچ قرصی وجود ندارد که شما را از این وضعیت خلاص کند.

قسمت دوم این بازی در مورد کارآگاهی به نام Sebastian Castellanos است که سعی دارد وارد STEM شده تا از طریق آن دختر گمشده‌اش را که مورد آزمایش‌های کمپانی Mobius قرار گرفته پیدا کند. این دنباله، آزادی های بیشتری نسبت به قسمت اول خود دارد؛ بدین معنا که محیط‌های بیشتری برای جستجو و راه‌های متفاوتی برای انجام مراحل بازی وجود دارد. این بازی در سال 2017 برای رایانه‌های شخصی، کنسول ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر شد.

 

بازی ترس و بقا Outlast

Outlast / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

در بازی Outlast لحظه‌ای وجود دارد که می‌توانست همه‌چیز را تغییر دهد. زمانی که ماشین شما در منطقه‌ای متروکه نزدیک یک تیمارستان ترسناک خراب می‌شود، در جلویی آن بسته است؛ اما کاراکتر بازی که یک روزنامه‌نگار کنجکاو است، پنجره بازی را پیدا می‌کند. در این نقطه، هرکس دیگری که ذره‌ای به امنیت خودش اهمیت بدهد، بیخیال این قضیه می‌شود و به نیروی پشتیبانی زنگ می‌زند که البته اگر این اتفاق می‌افتاد با بازی خیلی افتضاحی رو به رو می‌شدیم؛ اما در عوض، شخصیت ماجرا همراه با دوربین دستی از پنجره وارد تیمارستان می‌شود و چیزی که با آن روبه‌رو می‌شویم، 5 ساعت وحشت خالص است!

در حالی که ساکنین این تیمارستان آن را اداره می‌کنند، راه‌روهای تیمارستان با خون سیاه رنگ پوشیده شده؛ بدین معنا که شما باید با استفاده از قابلیت دید در شب دوربین دستی‌تان از این قسمت‌ها عبور کنید. در بازی های سبک ترس و بقا، هیچ چیز ترسناک‌تر از تمام شدن باتری دوربین نیست! این بازی در سال 2014 برای رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر شد.

 

بازی سبک بقا Alien: Isolation

Alien: Isolation بازی‌ای در سبک ترس و بقا است که توسط استودیو Creative Assembly ساخته و توسط کمپانی SEGA منتشر شد. داستان بازی برگرفته از فیلمی با همین نام است که در سال 1979 منتشر شد. Amanda Ripley دختر شخصیت اصلی داستان یعنی Ellen Ripley، به دنبال یافتن مادر گمشده‌اش است. جستجوهای Ripley، او را به سمت ایستگاه فضایی کنترل از راه دوری به نام Sevestapol می‌برد که در راه‌روهای آن، موجودی آشنا وجود دارد که به دنبال شکار انسان‌هاست.

هوش بیگانه در این بازی، ماهیت خود را نشان می‌دهد؛ بدین شکل که فضایی‌ها، شکست‌ناپذیر هستند و هوش آن‌ها همواره در حال تکامل و یادگیری رفتار انسان‌ها است. مثلا اگر در بازی بیش‌ از حد در کمد‌ها مخفی شوید، موجود فضایی برای پیدا کردن‌تان شروع به گشتن تمامی کمدها می‌کند؛ اگر از ردیاب برای دوری کردن از محل موجود فضایی استفاده کنید، صدای بیب آن را می‌شنود و به شما نزدیک می‌شود؛ اگر شما را ببیند، به خاطر می‌سپارد که از کدام در وارد و از کدام یک خارج شدید. واقعا باید از سازندگان مریض این بازی تشکر کنیم! این بازی در سال 2014 برای رایانه‌های شخصی، کنسول‌های ایکس باکس 360، ایکس باکس وان، پلی استیشن 3 و 4 منتشر شد.

 

بازی سبک ترس و بقا Resident Evil 2

Resident Evil 2 Remake / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

بیست سال پس از انتشار نسخه اوریجینال بر روی کنسول پلی استیشن 1، رزیدنت اویل 2 با قدرتی بیشتر بازگشته است. بازی رزیدنت اویل 2 ریمیک، عنوان اصلی را از پایه بازسازی کرد که با این کار توانست هم ریشه‌های خود را حفظ کند و هم آینده‌ای برای یکی از بهترین بازی های سبک ترس و بقا بسازد.

لیان و کلر قصد دارند که از شهر مملو از زامبی راکون سیتی فرار کنند که در این راه با هیولاها و چالش‌های گوناگونی روبه‌رو می‌شوند. گیم‌پلی بدون نقص، معماهای هوشمندانه و گرافیک زیبا، همگی در کنارهم این بازی را تبدیل به یکی از بهترین بازی های سبک ترس و بقا کرده‌اند. این بازی در سال 2019 برای رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر شد. نسخه سوم این بازی با نام رزیدنت اویل 3 ریمیک نیز در دست ساخت است که فروردین ماه منتشر خواهد شد. در این مقاله می‌توانید اطلاعات و تریلر منتشر شده از این بازی را مشاهده کنید.

 

بازی ترسناک Soma

بازی Soma پای خود را فراتر از چهارچوب گذاشته است. استودیو سازنده Amnesia: The Dark Descent، این بار به سبک علمی-تخیلی روی آورده و سعی دارد رابطه سیال بین ذهن و بدن انسان را مورد آزمایش قرار دهد. شما به عنوان شخصیت اصلی در یک مرکز تحقیقات خالی از سکنه بیدار می‌شوید و با روبات‌هایی مواجه می‌شوید که فکر می‌کنند انسان هستند. پس از مدتی مشخص می‌شود که درون این ربات‌ها ذهن انسان‌های واقعی کار گذاشته شده است؛ اما آنان کاملا از این قضیه ناآگاه هستند و نمی‌دانند که ذهن‌شان درون یک ربات بارگذاری شده و نمی‌دانند که چرا باید به انسان بودن خود شک کنند. داستان بازی کنجکاوی‌برانگیز، وحشت‌انگیز و بسیار اندوه‌آور است. به کسانی که به هوش مصنوعی علاقمندند، این بازی پیشنهاد می‌شود. بازی Soma در سال 2015 برای رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 منتشر شد.

 

بازی ترس و بقا The Last of Us

The Last of Us / بهترین بازی های سبک ترس و بقا

در شبکه BBC مستندی درباره یک قارچ به نام Cordyceps پخش شد. در آن مستند نشان داده شد که نحوه عملکرد این قارچ بر روی مورچه‌ها بدین شکل است که روی مغز آن‌ها تاثیر می‌گذارد و به نوعی کنترل‌شان را بدست می‌گیرد. سپس قبل از اینکه جمجمه مورچه‌ها منفجر شود، آن‌ها را به درون آب هدایت می‌کند. این موضوع جالب، زمینه‌ساز ایده‌ای برای استودیو ناتی داگ شد که بازی The Last of Us را بسازد.

«آخرین ما» داستان مردی به نام «جوئل» است که سعی دارد از دختری به نام «الی» در محیط پساآخرالزمانی آمریکا مراقبت کند؛ جایی که قارچ Cordyceps، انسان‌ها را آلوده کرده است. منابع در این بازی بسیار کمیاب هستند؛ بدین معنا که برای پیدا کردن گلوله باید درون زباله‌ها را هم بگردید و با استفاده از نوار چسب و قیچی، چاقو بسازید تا جلوی حمله انسان‌های آلوده به قارچ را بگیرید. صحنه‌های ترسناک در بازی بی‌رحمانه و بی‌پروا هستند؛ اما با ظرافت خاصی در داستان بکار برده می‌شوند. «آخرین ما» یکی از بهترین داستان‌های چند سال اخیر در بین بازی‌ها را دارد و جزو بازی‌هایی‌ست که حتما باید آن را تجربه کنید. این بازی در سال 2013 برای کنسول پلی استیشن 3 و در سال 2014 برای پلی استیشن 4 با عنوان The Last of Us Remastered منتشر شد.

در این مقاله سعی کردیم تا تعدادی از بهترین بازی های سبک ترس و بقا را معرفی کنیم. انجام دادن این بازی‌ها به معنای نترس بودن نیست؛ بلکه هدف از انجام آن، تجربه حس لذت‌بخش «ترسیدن» است. کدام یک از بازی‌های این مقاله را بیشتر دوست دارید؟ جای کدام یک از بازی‌های مورد علاقه‌تان خالی است؟ در بخش کامنت‌ها، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
مسی 30 آذر 1398، 16:06

خسته نباشی معین جان.منتظر مقاله ایول ویتین هم هستم

معین نسیم دوست 30 آذر 1398، 23:42

سلامت باشی عزیز دل. چشم حتما