عجیب ترین و ترسناک ترین بیماری های روانی دنیا را بشناسید!

بیماری های روانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بدترین بیماری روانی جهان چه می‌تواند باشد؟ تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید؟ بیماری های روانی عجیب فراوانی در دنیا وجود دارند که برخی از آن‌ها از بقیه معروف‌ترند. در ادامه برخی از این بیماری های روانی ترسناک را به شما معرفی می‌کنیم.

یک بیماری روانی به الگویی رفتاری یا ذهنی که منجر به ایجاد ناتوانی‌های مهم در عملکرد فرد می‌شود اطلاق می‌گردد. علائم این بیماری‌ها ممکن است به صورت دوره‌ای ظاهر شده یا دائمی باشند. بسیاری از این بیماری های روانی به سادگی قابل تشخیص نیستند. حتی گاهی روان‌شناسان و روان‌پزشکان نیز در شناسایی عجیب‌ترین اختلالات روانی به مشکل برمی‌خورند. دلایل ابتلای افراد به بیماری های روانی بسیار متنوع است.

نظریه‌ها حاکی از آن هستند که معمولا اختلالات روانی، ناشی از عوامل رفتاری، احساسی، ادراکی و ذهنی هستند. از جمله متداول‌ترین بیماری‌ های روانی می‌توان به افسردگی، اختلال دوقطبی، زوال عقل و شیزوفرنی اشاره کرد. در این مقاله سعی می‌کنیم تا عجیب ترین اختلالات روانی را بررسی کنیم.

13 مورد از بیماری های روانی عجیب و ترسناک دنیا

بیماری‌ های روانی تنوع بسیار زیادی داشته و به دلایل مختلفی در افراد ظهور پیدا می‌کنند. در ادامه به 13 مورد از عجیب ترین اختلالات روانی می‌پردازیم.

1- سندروم استکهلم

اختلالات روانی

سندروم استکهلم حالتی است که در آن افراد گروگان گرفته شده، با گروگان‌گیران احساس همذات‌پنداری پیدا می‌کنند. در این شرایط ممکن است روابط احساسی قدرتمندی بین این دو گروه به وجود آید. طبق تحقیقات سازمان بررسی‌های فدرال، بیش از هشت درصد قربانیان گروگان‌‌گیری‌ها به این سندروم مبتلا می‌شوند.

اصطلاح سندروم استکهلم نخستین بار در سال 1973 توسط رسانه‌ها برای توصیف شرایط گروگان‌های گرفتار در یک دزدی در شهر استکهلم سوئد به کار رفت. این گروگان‌ها پس از رهایی، به دفاع از گروگان‌گیران پرداخته و از شکایت علیه آن‌ها خودداری کردند. سندروم استکهلم یکی از بیماری‌های روانی متضاد است؛ دلیل این تضاد این است که افراد به جای احساس ترس و نفرت نسبت به گروگان‌گیران خود، به آن‌ها علاقه پیدا می‌کنند. این اختلال روانی معمولا در قربانیان اذیت و آزارهای جنسی، قاچاق انسان‌، تروریسم و محدودیت‌های سیاسی و مذهبی خود را نشان می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با سندروم استکهلم به این مطلب مراجعه کنید.

2- انسفالیت لتارژیک

اختلالات روانی

این حالت که با عنوان بیماری خواب نیز شناخته می‌شود، یکی از بدترین بیماری های روانی ترسناک است. انسفالیت لتارژیک نوعی خواب آلودگی است که در آن قدرت صحبت کردن، حرکت ارادی، و درک واقعیت، کُند می‌شود. البته کاملا با بی‌خوابی تفاوت دارد. پزشکان معتقد هستند که این بیماری، ویروسی است؛ اما هنوز نتوانسته‌اند عامل ویروسی آن را شناسایی کنند.

از جمله علائم این اختلال روانی می‌توان به تب شدید، گلوی دردناک، سر درد، ضعف، لرز و امکان به خواب رفتن در هر زمان و مکانی اشاره کرد. هنوز درمانی قطعی برای این بیماری روانی عجیب پیدا نشده است؛ بنابراین یا اشخاص به صورت خودکار درمان می‌شوند یا ناچارند برای مدتی طولانی با آن زندگی کنند. انسفالیت لتارژیک نخستین بار در سال 1915 کشف شد. برخی از محققان باور دارند که آدولف هیتلر به این اختلال روانی مبتلا بوده و بسیاری از تصمیم‌هایش ناشی از تاثیرهای ویروس آن بر ذهنش بوده‌اند.

3- سندروم لهجه‌ خارجی

بیماری روانی عجیب

سندروم لهجه خارجی یکی دیگر از عجیب ترین بیماری های روانی دنیا است. هنوز روان‌پزشکان موفق به کشف دلایل بروز این اختلال نشده‌اند. به نظر می‌رسد که اتفاقاتی چون ضربه محکم به سر، سکته و تومورهای مغزی از عوامل ظاهر شدن آن در افراد باشند. فرد مبتلا به سندروم لهجه خارجی توانایی صحبت به زبان مادری خود را حفظ می‌کند، اما نحوه ادای کلمات آن‌ها تغییر کرده و این تصور را به وجود می‌آورد که گویی لحجه او عوض شده است.

این اختلال روانی به خودی خود تاثیر مخربی بر سلامت فرد ندارد، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که تفاوت‌های ایجاد شده بین او و اطرافیانش، فشارهای روحی زیادی بر ذهن بیمار وارد می‌کند. این امر در ادامه منجر به ایجاد حس غربت در او می‌شود.

4- سندورم انفجار ذهنی

بیماری روانی عجیب

سندروم انفجار ذهنی هم در فهرست بدترین بیماری های روانی ترسناک جای می‌گیرد. این سندروم حالتی متداول است که در آن فرد بیمار صداهایی انفجاری شنیده و چشمانش سیاهی می‌روند. این بیماری ابتدا با صداهای نه چندان آزاردهنده آغاز می‌شود. این صداها به مرور بلندتر و آزاردهنده‌تر شده و سرانجام به انفجار تبدیل می‌شوند. در این زمان چشمان بیماران که گویی به نوری شدید واکنش می‌دهند، سیاهی می‌روند. سندروم انفجار ذهنی یکی از عجیب ترین بیماری های روانی بوده و عموما در افرادی که به استرس و بی‌خوابی مبتلا هستند ظاهر می‌شود.

دانشمندان دلیل بروز این اختلال روانی را فعالیت نامناسب بخش‌های عصبی مغز که مسئول صدا هستند می‌دانند. این اختلال منجر به احساس قرارگیری در دامنه یک انفجار می‌شود.

5- سندروم بوی ماهی

اختلالات روانی عجیب

سندروم بوی ماهی یا ترایمتولامینوریا یکی از عجیب ترین اختلالات روانی در افراد است. این بیماری منجر می‌شود تا فرد بویی مشابه با بوی ماهی از خود منتشر کند. بدترین بخش این بیماری این است که افراد دیگر نیز توانایی احساس این بو را دارند. این سندروم در بسیاری از مواقع منجر به بروز مشکلات روانی و اجتماعی برای بیماران می‌شود.

متاسفانه تاکنون روش‌های مناسبی برای درمان این بیماری متفاوت ارائه نشده‌اند. براساس یافته‌های برخی محققان، استفاده از رژیم غذایی مخصوصی غنی از کربن و کلوروفیلین منجر به کاهش این بوی بد خواهد شد.

6- سندروم استندال

اختلالات روانی عجیب

این سندروم عجیب که نامش را از نویسنده‌ مشهور فرانسوی گرفته، یکی از ترسناک‌ترین و عجیب ترین بیماری های روانی است. فرد مبتلا به این بیماری علائمی چون ضربان قلب شدید، گیجی، بی‌‌حالی، سردرگمی و حتی توهمات تصویری را تجربه خواهد کرد. دلیل ابتلای افراد به این بیماری تجربه تصویر یا منظره‌ای زیبا و تاثیرگذار چون هنر، مناظر طبیعی، حیوانات یا انسان‌ها است.

سندروم استندال معمولا در ساکنان مناطقی که دائما توسط زیبایی‌های طبیعی و مصنوع محاصره شده‌اند دیده نمی‌شود. حتی می‌توان گفت آسیایی‌ها و ایتالیایی‌ها نسبت به این بیماری روانی عجیب مصون هستند.

7- سندروم اورباخ ویته

عجیب ترین بیماری روانی

مغز افرادی که از این سندروم روانی رنج می‌برند، فاقد آمیگدال است. آمیگدال یا بادامه قسمتی از مغز انسان است که نقش فراوانی در یادگیری و یادآوری ایفا می‌کند. این بخش در بروز احساسات و درک آن‌ها نیز موثر بوده و مسئولیت کنترل درد را بر عهده دارد. از جمله دیگر نقش‌های آمیگدال می‌توان به کنترل هیجاناتی که نمود خارجی دارند، چون خوشحالی و ترس اشاره کرد.

افراد مبتلا به بیماری اورباخ ویته به هیچ عنوان ترس را احساس نمی‌کنند. تنها عاملی که ممکن است تا حدی منجر به احساسی مشابه با ترس در آن‌ها شود، تنفس مقادیر بالایی کربن‌دی‌اکسید است. از جمله علائم این بیماری می‌توان به خشن شدن صدا، زخم‌های پوستی، خشکی و چروکیده شدن پوست و تیرگی زیر چشمان اشاره کرد. بیماری اورباخ ویته معمولا کشنده نبوده و تاثیری در طول عمر افراد ندارد. در حال حاضر درمانی برای این اختلال کشف نشده است. با این حال روان‌پزشکان موفق به کاهش بسیاری از علائم آن شده‌اند.

8- سندروم کاپگراس

بیماری های روانی عجیب

این بیماری که با نام توهم کاپگراس نیز شناخته می‌شود، یکی از بدترین بیماری های روانی دنیاست. فرد مبتلا به این سندروم گمان می‌برد که یکی از نزدیکانش با فردی متقلب جایگزین شده است. این بیماری به افتخار جوزف کاپگراس، روان‌شناس فرانسوی نام‌گذاری شده است.

توهم کاپگراس به اشکال مختلفی در بیماران ظاهر می‌شود. این بیماری می‌تواند کوتاه مدت، پراکنده یا طولانی مدت باشد. در برخی از موارد بیماران درک خود از زمان را نیز از دست می‌دهند. این سندروم معمولا در افرادی که به پارانویا، شیزوفرنی یا فراموشی مبتلا هستند و یا از صدمات مغزی رنج می‌برند دیده می‌شود. سندروم کاپگراس در افراد کهنسال با نابودی اعصاب همراه است. پزشکان گزارش داده‌اند که افراد مبتلا به این اختلال روانی عجیب از دیابت و حملات میگرنی نیز رنج می‌برند.

9- سندروم فرگولی

عجیب ترین بیماری روانی

توهم فرگولی بیماری روانی نادری است که در آن فرد بیمار گمان می‌برد افراد مختلف تنها یک انسان واحد در پوشش‌های گوناگون هستند. این سندروم به دلیل آسیب دیدن مغز در افراد بروز پیدا می‌کند. سندروم فرگولی عموما ریشه‌های پارانویایی دارد. افراد مبتلا به این بیماری عمدتا گمان می‌کنند به دلایلی توسط گروهی تحت تعقیب هستند.

بیماری که از سندروم فرگولی رنج می‌برد ممکن است به صورت تصادفی مکان‌ها، اشیا و رخدادهای مختلف را به یاد آورد. این بیماری روانی عجیب ناشی از بروز اختلال در کارکرد گره‌های همکار مغز است. این گره‌ها وظیفه انتقال اطلاعات دیگر افراد را به ذهن انسان دارند. این بدین معنی است که فرد در صورت شناختن چهره افراد، اطلاعات آن‌ها را نیز به یاد خواهد آورد. روان‌شناسان باور دارند دلیل بروز این اختلال روانی، نابودی توانایی مغز در شناسایی چهره دیگران است.

10- سندروم کپی از خود

بیماری های روانی عجیب

سندروم کپی از خود یکی دیگر از عجیب ترین بیماری های روانی است. فرد مبتلا به این اختلال ذهنی گمان می‌برد که فردی دقیقا با مشخصات ظاهری او در دنیا وجود داشته و زندگی مخصوص به خود را دارد. این سندروم نام‌های مختلفی داشته و در بسیاری از آثار سینمایی، ادبی و بازی‌های ویدیویی به آن پرداخته شده است.

فرد مبتلا به سندروم کپی از خود گاهی اوقات گمان می‌برد که تعداد کپی‌های او بیش از یک نفر هستند. این توهم گاهی اوقات در قالب یک فرد غریبه یا آشنا خود را نشان می‌دهد. سندروم کپی از خود معمولا در افرادی که از بیماری‌های روانی دیگری چون شیزوفرنی و توهمات رنج می‌برند دیده می‌شود. این اختلال عجیب روانی، درمان مشخصی ندارد.

11- سندروم اکبوم

عجیب‌ترین اختلالات روانی

این سندروم با نام‌هایی چون توهم انگلی و توهم آلودگی نیز شناخته می‌شود. افرادی که از این بیماری عجیب روانی رنج می‌برند، گمان می‌کنند که بدن آن‌ها توسط انگل‌ها، حشرات یا دیگر موجودات کوچک آلوده شده است. این اختلال روانی همراه با توهمات حسی و تصویری است.

سندروم اکبوم نام خود را از کارل اکسل اکبوم، عصب‌شناس سوئدی می‌گیرد. اکبوم در سال 1937 نخستین مقاله را در مورد این بیماری روانی عجیب منتشر کرد. درمان این اختلال همچون شیزوفرنی از طریق مصرف پیزومید، اولانزپین و ریزپریدون انجام می‌گیرد.

12- سندروم توهم مشترک

سندروم چیست

سندروم توهم مشترک یا فولی دو، یک اختلال روانی عجیب است. این بیماری عمدتا همراه با باورهای بی‌اساس و توهم همراه بوده و حالتی ویروسی دارد. این اختلال معمولا زمانی رخ می‌دهد که چند نفر از نظر فیزیکی یا اجتماعی منزوی باشند. در این حالت افراد توهم‌های مشترکی پیدا می‌کنند.

بیماران مبتلا به این اختلال روانی توهم‌های دیوانه‌واری تجربه می‌کنند. پزشکان دلایل اصلی بروز این بیماری را استرس و انزوا می‌دانند. درمان سندروم توهم مشترک به صورت ترکیبی از داروهای شیمیایی و جلسات مشاوره‌ای انجام می‌گیرد.

13- سندروم مرده متحرک

عجیب‌ترین اختلالات روانی / سندروم های عجیب

سندروم مرده متحرک یکی از بدترین بیماری های روانی ترسناک در دنیاست. این سندروم با نام‌هایی چون توهم کوتارد نیز شناخته می‌شود. سندروم مرده متحرک یک بیماری روانی نادر است که در آن بیماران گمان می‌برند مرده و خون و جوارح داخلی بدن خود را از دست داده‌اند. متداول‌ترین نشانه‌ بروز این بیماری در افراد، اصرار آن‌ها بر رد وجودی خود است. در برخی از موارد نیز بیماران توهم نامیرا بودن پیدا می‌کنند.

این اختلال روانی عجیب در افراد مختلف با شدت متفاوتی ظاهر می‌شود. نمونه‌های معمول سندروم مرده متحرک با ناامیدی، تنفر از خود و نمونه‌های وخیم با افسردگی شدید همراه هستند. امروزه درمان این بیماری از طریق داروهای شیمیایی صورت می‌گیرد.

در این مقاله به بررسی عجیب ترین بیماری های روانی پرداختیم. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا تاکنون از نزدیک با فردی مبتلا به این اختلالات برخورد داشته‌اید؟ به نظر شما بدترین بیماری روانی دنیا چیست؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402