کپشن اینستاگرام ؛ راهنمای نوشتن متن زیبا برای اینستاگرام

کپشن اینستاگرام ؛ راهنمای نوشتن متن زیبا برای اینستاگرام
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

رعایت الگوریتم‌های مربوطه در نوشتن کپشن اینستاگرام از نکاتی است که دانستن آن برای کاربران جهت تولید محتوای هر چه بهتر، کاربردی است. در ادامه با راهنمای نوشتن کپشن اینستاگرام همراه شما خواهیم بود.

نوشتن کپشن اینستاگرام از جمله مواردی است که جدای از کوتاه یا بلند بودن می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش تعداد دنبال‌کنندگان، محبوبیت شما و صفحه‌تان در فضای مجازی داشته باشد. اینستاگرام یکی از اپلیکیشن‌های اجتماعی و رسانه‌ای محبوب است که از زمان پیدایش اولین نسخه آن در سال 2010 تاکنون با بیش از 800 میلیون کاربر فعال در سراسر جهان، در صدر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا قرار دارد.

اگر در اینستاگرام فعال هستید، احتمالا می‌دانید که آشنایی با الگوریتم‌های این اپلیکیشن محبوب اهمیت فراوانی دارد. البته اگر در استفاده از این اپلیکیشن مبتدی هستید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. یکی از الگوریتم‌های مهم و تاثیرگذار، نوشتن متن مناسب برای کپشن اینستاگرام است. اما شاید برایتان سوال باشد که کپشن اینستاگرام چیست و یا راهنمای نوشتن متن اینستاگرام به چه صورت است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ماهیت کپشن اینستاگرام، شیوه صحیح نوشتن کپشن زیبا برای اینستاگرام و همچنین مواردی که باعث می‌شوند کپشن بهتر و حرفه‌ای‌تری داشته باشید بپردازیم. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


کپشن اینستاگرام چیست و چه اهمیتی دارد؟


چگونگی تغییر شماره در اینستاگرام

کپشن اینستاگرام در واقع زیرنویس‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند با مخاطب خود به طور مستقیم صحبت کنید، به شرح پست مورد نظرتان بپردازید، از مخاطبانتان سوال بپرسید و دیدگاه خود را بازگو کنید. طبق قوانین اینستاگرام، شما اجازه نوشتن 2200 حروف را در کپشن اینستاگرام دارید که این تعداد شامل شکلک یا ایموجی و 30 هشتگ نیز خواهد شد. اگر چه اینستاگرام یک رسانه تصویری است، اما وجود یک کپشن مناسب که در عین جذابیت، مفهوم را نیز به درستی منتقل کند بر بهتر دیده شدن و یا به اصطلاح وایرال شدن پست و صفحه شما کمک شایانی خواهد کرد.

 


راهنمای نوشتن کپشن اینستاگرام


همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام اعم از کپشن نویسی تاثیر قابل توجهی در افزایش تعداد بازدیدکنندگان و دنبال‌کنندگان شما خواهد داشت. به همین دلیل دانستن نکاتی جهت نوشتن متن برای پست اینستاگرام ضروری است. در ادامه به بیان مواردی جهت بهبود کپشن نویسی و بررسی چندین نمونه از بهترین کپشن های اینستاگرام خواهیم پرداخت.

 

سلیقه مخاطبانتان را بشناسید

در وهله اول مسئله مهمی که باید آن را در اولویت قرار دهید، شناخت ذائقه مخاطبانتان است. اینکه آیا به نوع پست‌ها و شیوه کپشن نویسی شما علاقه دارند یا خیر، اهمیت فراوانی دارد. البته این مسئله برای صفحاتی که از بستر اینستاگرام جهت فروش محصولات خود استفاده می‌کنند بیشتر صدق می‌کند. اگر به تازگی پیج کاری خود را راه‌اندازی کرده‌اید، بهتر است درباره این مسئله از مخاطبانتان سوال بپرسید و سعی کنید جزئیات بیشتری که در نگاه اول برای مخاطب جامع و کامل باشد را به کپشن خود اضافه کنید.

 

با مخاطبانتان راحت باشید

اگر چه حفظ اصالت و چهارچوب در فضای مجازی بسیار مهم و ضروری است، اما سعی کنید متن کپشن اینستاگرام را طوری بنویسید که مخاطب با شما احساس راحتی کند. تا می‌توانید از جملات کلیشه استفاده نکنید و جملاتی که متعلق به خودتان هستند را به کار ببرید. البته ناگفته نماند که در بعضی از موارد استفاده از جملات و یا نقل‌قول‌های دیگران، می‌تواند تاثیر ماندگاری در ذهن مخاطب داشته باشد. اگر پیج شخصی یا روزمرگی را مدیریت می‌کنید، بهتر است با استفاده از ایموجی و یا حتی متن‌های خنده دار مخاطبانتان را به تعامل بیشتر سوق دهید.

کپشن نویسی

اطلاعات مهم را در ابتدای کپشن بنویسید

بهتر است مهم ترین اطلاعاتی که نیاز است را در ابتدای کپشن بنویسید. همانطور که احتمالا می‌دانید فقط 125 حرف اول در ابتدای کپشن بدون نیاز به زدن گزینه بیشتر یا More نمایش داده خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌شود کلمات اولیه کپشن اینستاگرام را با بیان کلمات کلیدی و جذاب و یا حتی با مطرح کردن یک سوال انتخاب کنید تا اغلب افراد اطلاعات کافی را در چند کلمه ابتدایی کپشن بدست بیاورند و یا اینقدر متن جذابی برای پستتان انتخاب کنید که حتی افرادی که علاقه چندانی به خواندن متن‌های اینستاگرام ندارند نیز با کلیک کردن بیشتر (More) به خواندن ادامه متن ترغیب شوند.

شیوه صحیح نوشتن کپشن در اینستاگرام

اگر پیج کاری برای فروش محصولات دارید بهتر است جملات اول کپشن را جذاب و مخاطب‌پسند بنویسید.

متن برای پست اینستاگرام

برای کپشن اینستاگرام خود ساختار تعیین کنید

اگر چه بهتر است سعی کنید کپشن را خلاصه، ساده و کاربردی بیان کنید و اطلاعات مهم را در چند کلمه اول متن بازگو کنید، اما این بدین معنی نیست که از نوشتن کپشن‌های طولانی و مفید اجتناب کنید. اگر صفحه خاصی با موضوع خاصی را مدیریت می‌کنید، بهتر است چهارچوب خاصی را برای کپشن پست‌های خود تعیین کنید. برای مثال در این پست که به توضیح طرز تهیه غذا پرداخته است سعی شده با گذاشتن ایموجی در جای جای متن و معرفی هر کدام از مواد غذایی به طور جداگانه از پیوستگی و نامفهوم بودن مطالب جلوگیری شود.

متن زیبا برای اینستاگرام

از مخاطبان خود سوال بپرسید

اگر چه نوشتن یک متن زیبا برای اینستاگرام تاثیر بسزایی در جلب مخاطبانتان دارد، اما باید گفت فقط داشتن محتوای جالب کافی نیست. همانطور که می‌دانید یکی از راه‌های داشتن مخاطبان فعال، تعامل با آن‌هاست. شما باید کاربران را تشویق کنید تا در بحث موردنظر درگیر شوند. به این منظور نیاز است از مخاطبانتان سوال بپرسید و از آن‌ها درباره موضوع موردنظر نظرخواهی کنید. به خاطر داشته باشید که سوالات شما باید طوری نوشته شوند که به تعامل بیشتر مخاطبانتان کمک کنند.

اگر پیج کاری یا خرید و فروش محصولات دارید، بهتر است سوالاتتان را طوری بپرسید که از سلیقه مشتریان خود آگاه شوید و یا از آنها بخواهید که انتقادات و پیشنهادات خود را حول محور پست‌ها یا تبلیغات و یا کیفیت محصولاتتان بیان کنند.

بهترین کپشن ها برای اینستاگرام

همچنین می‌توانید با گفتن جملاتی مانند «پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید»، «لطفا از وبسایت یا پست‌های ما دیدن کنید»، «وارد مسابقه شوید» و… مخاطب را به تعامل بیشتر ترغیب کنید. این کار علاوه بر افزایش تعداد بازیدکنندگان و طرفداران، پیشرفت کاری شما را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

از هشتگ های مرتبط در کپشن استفاده کنید

یکی از راه‌های افزایش تعداد بازدیدکنندگان پست اینستاگرام، استفاده از هشتگ‌های مرتبط است. در واقع هشتگ‌ها باعث دسترسی بیشتر کاربران به پست‌های شما خواهند شد. طبق آمار پست‌هایی که از هشتگ‌های خاصی در کپشن خود استفاده می‌کنند، بیشتر از پست‌های بدون هشتگ لایک و نظر دریافت می‌کنند. البته این بدان معنی نیست که از هشتگ‌های طولانی و زیاد استفاده کنید. این کار علاوه بر این که نظم کپشن را بهم می‌ریزد، خواندن آن را دشوار کرده و جذابیت آن را نیز برای مخاطب کمرنگ خواهد کرد. توصیه می‌شود که چند هشتگ مرتبط و با مفهوم خاص در پایین‌ترین قسمت کپشن بنویسید و بخشی از هشتگ‌های خود را نیز در قسمت کامنت‌ها وارد کنید.

کپشن مفهومی

از جملات خاص استفاده کنید

بهتر است گاهی اوقات از جملات نقل قول و یا جملات جالب و مرتبط در بین کپشن پست‌هایتان استفاده کنید. دقت داشته باشید که استفاده همیشگی و زیاد از جملاتی که متعلق به خودتان نیست، ممکن است باعث شود که حس کلیشه‌ای و مصنوعی به مخاطبانتان منتقل کند. بنابراین توصیه می‌شود در انتخاب جملات بیشتر دقت کنید و صرفا در برخی از کپشن‌ها از آن‌ها استفاده کنید.

کپشن زیبا برای اینستاگرام

اگر به دنبال کپشن خاص برای اینستاگرام هستید در ادامه به چندین نمونه از جملات مربوط به کپشن‌های مختلف اعم از کپشن دوستانه، کپشن عاشقانه، کپشن مفهومی و… اشاره خواهیم کرد.

 

کپشن دوستانه:

 • دوستان همانند اعضای خانواده هستند که خودمان آن‌ها را انتخاب می‌کنیم.
 • ترجیح می‌دهم با دوست در تاریکی راه بروم تا اینکه در نور تنها باشم.
 • برخی از افراد می‌آیند و چنان تأثیر زیبایی بر زندگی شما می‌گذارند که شما به سختی می‌توانید به یاد بیاورید که زندگی بدون آنها چگونه بود.
 • یک دوست خوب ممکن است بدترین داستان‌های زندگی شما را بداند، اما دوست صمیمی همراه با شما در آنجا بوده است.

 

کپشن عاشقانه:

 • گاهی اوقات شخصی چنان غیرمنتظره وارد زندگی شما می‌شود، قلب شما را درگیر خود می‌کند و زندگی شما را برای همیشه تغییر می‌دهد.
 • او را دوست دارم و این آغاز و پایان همه چیز است.
 • به ستاره‌ها نگاه کن، ببین که چگونه برای تو می‌درخشند.
 • عشق هیچ مانعی نمی‌شناسد.

 

کپشن مفهومی:

 • مبارزه، بقا، باخت و برد مهم نیست. ورود به مسابقه مهم است.
 • خودت باش. دنیا اصالت را پرستش می‌کند.
 • یاد بگیرید وقتی که دیگر عشقی وجود ندارد، صحنه را ترک کنید.

 


سخن پایانی


در این مقاله از پلازامگ چگونگی داشتن بهترین کپشن اینستاگرام و رعایت الگوریتم‌های مربوط به آن را مورد بررسی قرار دادیم. جهت داشتن متن زیبا برای اینستاگرام و نوشتن یک کپشن مناسب نیاز است که نکات مربوطه را بشناسیم و سعی کنیم محتوای جذاب و کاربردی را به مخاطب خود انتقال دهیم. توصیه می‌شود جهت نوشتن متن برای کپشن اینستاگرام ابتدا مواردی را که در بالا به آن‌ها اشاره شد را لحاظ کرده و سپس شروع به کپشن نویسی کنید. می‌توانید در صورت تمایل نظرات خود را با ما و دیگران در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
حسین
.
17 آبان 1399، 11:52
پاسخ
0
0
شیوه صحیح نوشتن کپشن در اینستاگرام برای جذب فالورها خیلی اهمیت داره
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5