آندره ساپکوفسکی، خالق کتاب‌ های Witcher از کمپانی CD Projekt پول بیشتری می‌ خواهد

آندره ساپکوفسکی / Witcher
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کمپانی سی‌دی پراجکت رد امروز اعلام کرد که از طرف آقای آندره ساپکوفسکی، نویسنده Witcher تقاضانامه‌ای مالی دریافت کرده که در آن مبلغی برابر با 16 میلیون دلار درخواست شده است. این کمپانی تقاضای آقای ساپکوفسکی را رد کرده است. برای اطلاعات بیشتر با ادامه مطلب همراه باشید.

نویسنده کتاب‌ها و خالق سری The Witcher، آقای آندره ساپکوفسکی (Andrzej Sapkowski) است. زمانی که کمپانی بازی‌سازی سی‌دی پراجکت رد (CD Projekt Red)، سازنده سری بازی‌های The Witcher سالها پیش به ملاقات آقای ساپکوفسکی رفت تا اجازه ساختن یک بازی‌ در دنیای The Witcher را بگیرد و بقولی امتیاز این فرانچایز را خریداری کند، آقای ساپکوفسکی با پول کمی امتیاز بازی‌سازی از این فرانچایز را به کمپانی سی‌دی پراجکت داد. زمانی که این کمپانی به آقای ساپکوفسکی پیشنهاد داد تا بجای دریافت مبلغی پول، درصدی از سود به دست آمده از فروش این بازی‌‌ها را در اختیار او قرار دهند، آندره ساپکوفسکی از آن‌جایی که به موفقیت این کمپانی بازی‌سازی امیدی نداشت، این پیشنهاد را رد کرد. بعدها که بازی‌های سری The Witcher به موفقیت دست یافتند، آندره ساپکوفسکی در مصاحبه‌ای خودش را یک «احمق» خواند زیرا که پیشنهاد در اختیار قرار دادن درصدی از سود این بازی‌ها را رد کرده بود. ساپکوفسکی در این مورد این‌گونه بیان کرد:

آنها درصدی از سود حاصل از بازی‌ها را به من پیشنهاد دادند و من گفتم «نه، هیچ سودی در کار نخواهد بود؛ همه پولم را همین الان به من بدهید! همه‌اش را.» این کار احمقانه بود. من آنقدر احمق بودم که با مقدار پولی که در برابر سود کنونی آنها ناچیز است، تمام امتیازات را در اختیارشان قرار دادم و همه‌اش به این خاطر بود که به موفقیت آنها امیدی نداشتم. آن زمان چه کسی می‌توانست موفقیت آنها را پیش‌بینی کند؟ من که نتوانستم.

Witcher

حالا بنظر می‌رسد که آقای ساپکوفسکی دیگر در این مورد تنها غرولند نمی‌کند، بلکه وارد عمل شده است و از کمپانی سی‌دی پراجکت پول طلب کرده است.

همچنین بخوانید :
کمپانی سی‌دی پراجکت رد، امروز اعلام کرد که از طرف آقای آندره ساپکوفسکی نامه‌ای دریافت کرده است. آقای ساپکوفسکی در این نامه از این کمپانی درخواست کرده تا 60 میلیون زولتی (واحد پول لهستان)، برابر با 14 میلیون یورو و 16.1 میلیون دلار آمریکا به حسابش واریز کند و سی‌دی پراجکت نیز این درخواست را رد کرده است. این کمپانی بیان کرد:

هیئت مدیره کمپانی سی‌دی پراجکت رد اعلام می‌کند که روز اول اکتبر سال 2018، از طرف نمایندگان قانونی آقای آندره ساپکوفسکی تقاضایی رسمی دریافت کرده است. در این تقاضا نوشته شده که آقای ساپکوفسکی از کمپانی ما انتظار دارد تا پولی فراتر از آن‌ چیزی که در قرارداد مابین ما و ایشان مقرر شده است را برای ایشان پرداخت کنیم.

از دیدگاه کمپانی ما، تقاضایی که از طرف آقای ساپکوفسکی برای ما ارسال شده، با احترام کامل به شایستگی ایشان، از نظر قانونی بی‌پایه و اساس است. کمپانی ما سالها قبل بصورت کاملا شرعی و قانونی، حقوق کپی‌رایت اثر آقای اندره ساپکوفسکی را کسب کرده است. تمام بدهی‌های کمپانی ما که در قرارداد مقرر شده بوده نیز کاملا به آقای ساپکوفسکی پرداخت شده‌ است.

خواسته کمپانی ما این است که با خالقان اثراتی که الهام‌بخش محصولات کمپانی ما بوده‌اند، رابطه خوبی داشته باشیم. بنابراین، هیئت مدیره تمام تلاشش را خواهد کرد تا راه‌حلی مناسب برای این مشکل اجرا شود؛ با این حال، راه‌حلی که برای حل این مشکل استفاده می‌شود، باید به نیات ابراز شده پیشین هر دو طرف و قراردادهای موجود احترام بگذارد.

Witcher

بدین شکل بود که کمپانی سی‌دی پراجکت رد، تقاضای مالی آقای ساپکوفسکی را فاش کرد. در این تقاضا، وکلای آقای ساپکوفسکی ادعا می‌کنند که قراردادی که برای ساخت بازی Witcher مابین این کمپانی و آقای ساپکوفسکی امضا شده «تنها برای اولین بازی این سری بازی‌ها صدق می‌کند، با این حساب، ساخت دیگر بازی‌ها و بسته‌های الحاقی با اقتضا بر این قرارداد، غیرقانونی بوده است.» نماینده قانونی آقای ساپکوفسکی در ادامه می‌افزاید:

مایلم اشاره کنم که نه تنها ما از خواسته شما برای دریافت تمام و کمال حقوق کپی‌رایت اثر آقای آندره ساپکوفسکی آگاهیم، بلکه از پیشنهادی که برای کسب این حقوق ارائه کردید و آقای ساپکوفسکی آن را رد کرد نیز آگاهی داریم.

ما کاملا آگاه هستیم که درخواست و ادعای آقای ساپکوفسکی یک تقاضای عادی نیست و تقاضای چندین میلیون زولتی لهستانی از یک کمپانی نیز اتفاقی نیست که هرروزه شاهدش باشیم. با این حال ما به شما اطمینان می‌دهیم که این پرونده برای مدتی طولانی در دست آماده‌سازی بوده و آقای ساپکوفسکی از تمام سناریوهایی که به دنبال اعمال کمپانی شما ممکن است بوقوع بپیوندد، نیز آگاه است. مهم‌تر از همه، این که هم ما و هم آقای ساپکوفسکی مصمم و آماده‌ایم تا شاهد حل شدن این مسئله از طریق راه‌حلی کاملا موفقیت‌آمیز باشیم.

Witcher / cd project red

آیا ساپکوفسکی از نظر قانونی می‌تواند برحق باشد؟ واقعا معلوم نیست. از طرفی وکیل او می‌گوید که آنها هرجور مدرکی که برای پشتیبانی از ادعاهایشان لازم باشد، را در اختیار دارند؛ اگر در این دعوای قضایی، وکلای آقای ساپکوفسکی پیروز شوند، سهام شرکت سی‌دی پراجکت، بیش از 60 میلیون زولتی سقوط خواهد کرد. از طرفی دیگر، کمپانی سی‌دی پراجکت، این تقاضانامه را به راحتی در اختیار عموم قرار داد. این عمل نشان می‌دهد که این کمپانی چیزی برای پنهان کردن ندارد. به هرحال در حال حاضر توپ در زمین ساپکوفسکی است و حال باید دید که حرکت بعدی او چگونه خواهد بود.

آندره ساپکوفسکی اخیرا با شبکه نت‌فلیکس سر سریال The Witcher قراردادی بست و حال که ارزش اثر خود را می‌دانست، قرارداد خوبی گیرش آمد؛ همین موضوع این تقاضانامه را غافلگیرکننده‌تر می‌کند. ساپکوفسکی که اخیرا سود خوبی از فروش امتیاز سری ویچر، به شبکه نت‌فلیکس گیرش آمده چرا ناگهانی باید سراغ کمپانی سی‌دی پراجکت رد برود؟ البته شاید هم این موضوع به عرضه قریب‌الوقوع عنوان Thronebreaker: The Witcher Tales، عنوانی براساس بازی گوئنت (Gwent) اما مستقل با 30 ساعت داستان جدید بر اساس کتاب‌های ساپکوفسکی، مربوط باشد. شاید ساپکوفسکی از این همه سودی که سی‌دی پراجکت، از فرانچایز ویچر با عرضه محصولات مختلف می‌برد، صبرش لبریز شده و خواسته این روند را متوقف کند.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از این دعوای قضایی و دنیای بازی‌های ویدیویی با پلازا همراه بمانید؛ نظر شما چیست؟ در بخش نظرات دیدگاه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400