سوزوکی بعد از 20 سال تولید مدل افسانه ای هایابوسا را متوقف می‌ کند

هایابوسا سوزوکی / Hayabusa Suzuki
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مدل هایابوسا از جمله موتورسیکلت‌های پرقدرت و سرعت بالای سوزوکی بوده که 20 سال از تولیدش می‌گذرد و حالا به پایان تولید خود نزدیک شده است.

حتی اگر هیچ چیز هم در مورد موتورسیکلت ندانید، احتمالا تاکنون نام مدل هایابوسا GSX1300R را شنیده‌اید که یکی از پرسرعت‌ترین مدل‌های ساخت سوزوکی است. این موتور در سال 1999 با میزان حداکثر سرعت خارق‌العاده 312 کیلومتر بر ساعت معرفی شد و شتاب بالایی نیز داشت. این مدل هایابوسا، سوزوکی تقریبا در تمامی رقابت‌ها با برندهای دیگر از زمین رقابت برنده خارج می‌شد. اما در کمال تاسف، سوزوکی قصد دارد تا تولید این موتورسیکلت را از 31 دسامبر 2018 متوقف نماید.

هایابوسا سوزوکی / Hayabusa Suzuki

به دلیل هراس از مشکلات قانونی، توافقی غیررسمی میان تولیدکنندگان موتورسیکلت اروپایی و ژاپنی منعقد شد تا حداکثر سرعت موتورها به 300 کیلومتر محدود شود. از آنجا که هنگام قانونی شدن آن توافق، سوزوکی بالاترین سرعت را ارائه می‌کرد، موتورهای مدل 1999 تا سال‌ها بعد رکورد سرعت را در اختیار خود گرفتند.

این موتور از آن زمان تاکنون تنها در رقابت با موتور پانیگال آر دوکاتی و نینجا اچ 2 کاوازاکی کم آورده است. مدل پرقدرت ساخت سوزوکی بیست سال بعد از تولید اولیه و ده سال بعد از عرضه نسل دوم، هنوز هم مورد ستایش بسیاری از طرفداران موتورسیکلت است. این موتور اولین نمونه از مدل‌های Hyperbike است که توجه جوانان را به خود جلب کرد. هنوز هم بسیاری از افراد جامعه هر قدر هم که استعداد موتورسواری داشته باشند، جرئت نمی‌کنند سوار چنین موتورهایی شوند. اما برای جوانان مدلی بسیار جالب و زیبا همراه با صدایی دلنشین است.

هایابوسا سوزوکی / Hayabusa Suzuki

هنگامی که قوانین استاندارد یورو 4 در سال 2016 اجرایی شد، سوزوکی می‌دانست که مدل هایابوسا منطبق با این استانداردها نخواهد بود و هیچ گاه هم نمی‌تواند با آنها انطباق یابد. این تولیدکننده موتورسیکلت ژاپنی به جای آنکه موتور جدیدی را برای این مدل طراحی کند، قصد دارد تا آن را به تاریخ بسپارد و تولیدش را متوقف نماید.

31 دسامبر 2018 آخرین روزی است که این مدل غیرمنطبق با استاندارد یورو 4 به فروش می‌رسد. بعد از آن، مابقی مدل‌های هایابوسا که تولید شده و در انبار هستند به بازار آمریکای شمالی عرضه می‌شوند تا مدل‌های تولیدشده به اتمام برسند؛ چرا که در این منطقه استاندارد یورو 4 لازم‌الاجرا نیست. سوزوکی این مدل را برای بازار آمریکا و کانادا تولید نخواهد کرد و تنها به فروش نمونه‌های باقی‌مانده می‌پردازد.

کلام آخر

این پایانی غم‌انگیز و نابهنگام برای موتورسیکلتی است که هنگام عرضه در 20 سال قبل مورد تحسین طرفداران موتورسیکلت قرار گرفت. البته خوشبختانه این طور به نظر می‌رسد که سوزوکی قصد دارد تا این نشان تجاری را زنده نگاه دارد. بر اساس گزارش‌های به ‌دست آمده، این امکان وجود دارد که نسل سومی از این موتورها روانه بازار شوند که این اقدام می‌تواند برای باقی ماندن در صحنه رقابت با مدل‌های قدرت بالای نینجا اچ 2 باشد. شاید کاهش اندازه و مجهز کردن به قابلیت توربوشارژ راهی برای تولید مجدد هایابوسا باشد؛ شاید هم دیگر هیچ گاه شاهد تولید آن نباشیم. در هر صورت، این مدل اثری ماندگار از خود در دنیای موتورسیکلت به ثبت رسانده است. اگر به دنبال یک موتورسیکلت با سرعت بالا هستید، پیش از توقف تولید هایابوسا آن را خریداری کنید. نظرات خود را در پلازا با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400