موشن گرافیک چیست و چه کارهایی می توان با آن انجام داد؟

ساخت موشن گرافیک
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین راه‌ها برای خلق انیمیشن، موشن گرافیک است. در این مطلب به موشن گرافی و کاربرد آن می‌‍پردازیم.

با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از هنرمندان فرصت خلق آثار جدید و نوآورانه‌ای را به دست آوردند. هنرهای دیجیتال مدتی است که به محبوبیت خوبی دست یافته‌اند. هنرمندان مستعدی با استفاده از پلتفرم‌های اجتماعی، آثار دیجیتالی خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارند. این آثار دامنه‌ زیادی داشته و از تصاویر و نقاشی‌ها گرفته تا انیمیشن‌های مختلف را شامل می‌شوند. در حوزه‌ انیمیشن شاهد پنچ دسته‌ مختلف سنتی، دو بعدی، سه بعدی، موشن گرافیک و استاپ موشن هستیم. در ادامه سعی می‌کنیم به ابعاد مختلف دسته‌ چهارم یعنی موشن گرافی بپردازیم.

انواع موشن گرافیک و کاربردهای موشن گرافیک

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


موشن گرافیک چیست؟


انواع سبک های موشن گرافیک

موشن گرافی یکی از راه‌های ساخت انیمیشن است. در این روش عکس‌های مختلفی از انیمیشن‌ها و سکانس‌های دیجیتالی را همراه با صدا به یکدیگر می‌چسبانند. این مسئله منجر به خلق وهم متحرک بودن این تصاویر می‌شود. کلمه‌ موشن گرافی می‌تواند برای اشاره به هر صورتی از انیمیشن تجربی یا انتزاعی به کار رود.

موشن گرافیک‌ها تنها محدود به پلتفرم‌های دیجیتال نیستند و امکان طراحی آن‌ها به صورت دستی نیز وجود دارد. ممکن است شما نیز در کودکی خود از دفترچه‌هایی که از این سبک انیمیشن‌سازی بر گوشه‌ صفحات خود بهره می‌بردند، استفاده کرده باشید. از مهم‌ترین کاربردهای موشن گرافی می‌توان به استفاده از آن در سینما اشاره کرد. از جمله فیلم‌های کلاسیکی که از موشن گرافی بهره برده‌اند می‌توان سرگیجه (Vertigo) و مردی با بازوی طلایی (The Man with the Golden Arm) را نام برد.

 


زمینه‌های کاربرد موشن گرافیک


کاربردهای موشن گرافیک بسیار گسترده هستند. در ادامه سعی می‌کنیم تا به برجسته‌ترین راه‌های استفاده از این سبک انیمیشن‌سازی بپردازیم.

 

اینفوگرافی متحرک

انواع موشن گرافیک

موشن گرافی راهی عالی برای دمیدن نفس به نمودارهای کسل‌کننده است. اینفوگرافی‌های متحرک، بیشترین میزان استفاده از موشن گرافی‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

یک اینفوگرافیک جذاب، راهی مناسب برای انتقال اطلاعات و داده‌های پیچیده به دیگران است. استفاده از موشن گرافیک برای ارائه‌ یک اینفوگرافی، منجر به جذابیت دو چندان آن می‌گردد. اینفوگرافی‌های متحرک را می‌توان بهترین راه برای انتقال حجم زیادی از اطلاعات دانست.

 

انیمیشن دو بعدی

کاربرد های موشن گرافیک

یکی دیگر از راه‌های موثر در رساندن یک مفهوم یا پیام به دیگران، داستان‌گویی است. گاهی اوقات ضبط ویدیوهای زنده از منظر اقتصادی چندان به صرفه نیست؛ این‌جاست که موشن گرافیک وارد صحنه می‌شود.

استفاده از این روش برای ساخت انیمیشن‌های آموزشی بسیار محبوب است. سازمان‌های زیادی با استفاده از شخصیت‌های کارتونی ساده، مفاهیم محصولات و خدمات خود را به خوبی به کارمندان و مشتریان خود ارائه می‌دهند. البته انیمیشن‌های دو بعدی، کاربردهای بسیار گسترده‌تری از ویدیوهای آموزشی دارند. هزینه‌ پایین و تاثیرگذاری بالا، انیمیشن‌های دو بعدی را به روشی مناسب برای انقال مفاهیم تبدیل کرده‌اند.

 

نوشته‌ های پویا

کاربرد موشن گرافیک

نوشته‌های متحرک، هنر انتقال احساسات و ایده‌ها از طریق متون پویا هستند. نوشته‌های پویا از سبک‌های محبوب و پر کاربرد در صنعت انیمیشن‌سازی هستند؛ محبوبیتی که کاملا موجه است.

متون متحرک، در صورت استفاده‌ مناسب و هوشمندانه‌ طراحان، راهی قدرتمند و جالب‌توجه برای انتقال مفاهیم هستند. این سبک از موشن گرافی به هنرمندان، آزادی کافی را برای به کار بردن خلاقیت‌های خود داده و در ذهن مخاطب ماندگار خواهد شد. این انیمیشن‌ها در اکثر مواقع همراه با موسیقی، صدا، تصاویر و ویدیوهای سنتی هستند. از مشهورترین انیمیشن‌های خلق شده در این سبک می‌توان به تبلیغات قدیمی ماشین‌های F-150 کمپانی فورد اشاره کرد.

 


نرم افزار های موشن گرافیک


نرم افزار موشن گرافی

با وجود استفاده‌ پیشگامانی چون جان ویتنی (John Whitney) از کامپیوتر در طراحی‌های گرافیکی، تنها چهار دهه از همه‌گیر شدن نرم افزارهای مرتبط با این حوزه می‌گذرد. از نخستین نرم افزارهای به کار رفته برای طراحی موشن گرافیک می‌توان به کوآنتل (Quantel) اشاره کرد. ابزارهای ارائه شده توسط این نرم‌ افزار، چون HAL و Paintbox در سال‌های بعد از آن به استانداردی در صنعت انیمیشن‌سازی تبدیل شدند. از محبوب‌ترین نرم افزارهای مدرن برای موشن گرافی می‌توان به نرم افزار Adobe Photoshop، نرم افزار Adobe After Effect و نرم افزار Maya اشاره کرد.

 


مراحل ساخت موشن گرافیک


طراحان موشن گرافیک‌ها، زمان زیادی را برای خلق آثار خود صرف می‌کنند. این زمان براساس شش مرحله‌ فیلم‌نامه‌نویسی، تهیه‌ استوری بورد، دوبلاژ، طراحی گرافیکی، چیدمان اولیه و چیدمان نهایی تقسیم می‌شود. در ادامه پروسه‌ ساخت یک موشن گرافی را بررسی می‌کنیم.

 

نوشتن فیلم نامه موشن گرافیک

نرم افزار موشن گرافیک

فیلم‌نامه‌ یک موشن گرافی، بسته به وسعت آن، می‌تواند توسط طراح یا تیمی از نویسندگان نگاشته شود. در نوشتن فیلم‌نامه‌ یک موشن گرافی باید به سه مسئله‌ طول دوبلاژ و مخاطبان آن توجه کرد. بدیهی است که طول فیلم‌نامه، تاثیری مستقیم بر حجم موشن گرافی مورد نیاز دارد. برخی از طراحان این طول را براساس محتوا و برخی دیگر براساس هزینه‌ دریافتی از مشتری تنظیم می‌کند. زمان استاندارد ویدیوهای موشن گرافیک بین 30 ثانیه تا سه دقیقه است. طراح باید بتواند در این زمان، محتوای مورد نظر خود را به تصویر بکشد.

همچنین بخوانید :

در هنگام نگاشتن یک فیلم‌نامه، حتما باید حواستان را به صدای گوینده‌ مورد نظرتان برای آن جمع کنید. انتخاب صدای راوی مناسب، می‌تواند نقش فراوانی در ارتقای سطح محتوا ایفا کند. از جمله ویژگی‌هایی که در انتخاب راوی باید به آن‌ها دقت کنید جنسیت، سن، لهجه و تن صدا هستند. آخرین نکته‌ای که باید یک طراح موشن گرافی به آن دقت کند، مخاطبان هستند. ساختار و نحوه‌ روایت فیلم‌نامه باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان بتوانند به راحتی آن را درک کنند.

 

تهیه استوری برد موشن گرافیک

ساخت موشن گرافی

طراحی استوری برد یکی از هیجان‌انگیرترین بخش‌های ساخت یک موشن گرافیک است. این مرحله فرصتی برای به تصویر کشیدن ایده‌های طراح و مشتری به حساب می‌آید. نخستین و مهم‌ترین قدم در این مرحله، انتقال فیلم‌نامه به استوری برد است. این بخش از پروژه‌ها معمولا بیشترین زمان را به خود اختصاص می‌دهد.

از جمله نکاتی که در تهیه‌ یک استوری برد باید رعایت شوند می‌توان به در نظر گرفتن محل پخش ویدیو اشاره کرد؛ این محل می‌تواند سینما، اینترنت، کنفرانسی بزرگ یا دیگر موارد باشد. علاوه بر این طراحان حتما باید به اندازه‌ قاب‌های مورد استفاده‌ خود (720p، 1080p، مربعی و غیره) دقت کنند.

 

دوبلاژ موشن گرافیک

ساخت موشن گرافیک

یکی از مهم‌ترین نکاتی که طراحان در هنگام طراحی استوری برد‌های خود باید در نظر داشته باشند، استفاده از صداهای مناسب برای خواندن متن فیلم‌نامه و ایفای نقش در موشن گرافی است. برای این منظور می‌توان از سایت‌هایی چون Voices.com استفاده نمود. طراحان در انتخاب دوبلورهای مناسب حتما باید به محتوای اثر، نحوه‌ روایت و مخاطبان آن توجهی ویژه داشته باشند.

 

کار گرافیکی

نرم افزار ساخت موشن گرافی

این مرحله جایگاه ثابتی در بین پروسه‌های ساخت یک موشن گرافیک ندارد. طراحان باید مدام به خلق قاب‌ها و استایل‌های متناسب با محتوای اثر خود بپردازند. این مسئله تصویری کلی از محصول نهایی را در اختیار سازندگان قرار خواهد داد.

برای تسهیل این روند، طراح می‌تواند تصاویر خلق شده را به ترتیب نام‌گذاری کند. این عمل منجر به قرارگیری مرتب تصاویر در نرم افزار After Effects نیز خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم برای کاهش اندازه و جلوگیری از سنگینی نرم افزار، تصاویر خود را به دو بخش تقسیم کنید. این کار از اتلاف وقت‌های فراوان جلوگیری می‌کند.

 

چیدمان اولیه موشن گرافیک

نرم افزار ساخت موشن گرافی

پیش از انجام رسمی کار، طراح نیاز به یک فایل صوتی دارد. این مسئله بسیار مهم بوده و به او اجازه‌ مشخص کردن بخش‌های مختلف موشن گرافیک را می‌دهد. سپس با انتقال فایل‌های خود به نرم افزارهای طراحی چون After Effects، طراح می‌تواند به هماهنگی صدا و تصاویر بپردازد.

پس از هماهنگی صدا و تصویر، نوبت به طراحی ابتدایی انیمیشن‌ها می‌رسد. این مرحله عمدتا شامل ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف موشن گرافی و ایجاد طرحی کلی از محصول نهایی می‌شود.

 

چیدمان نهایی موشن گرافیک

معنی موشن گرافیک چیست

طراح تا پیش از این مرحله باید فایل‌های صوتی مربوط به دوبلاژ و موسیقی مدنظر خود را آماده کرده باشد. مهم‌ترین اصل در چیدمان نهایی، توجه به جزییات است. این مرحله را می‌توان به سه بخش اضافه کردن موسیقی‌های نهایی، انیمیشن‌های تکمیلی و افکت‌های صوتی تقسیم کرد.

اکثر طراحان برای یافتن افکت‌های صوتی برای آثار خود از وبسایت‌‌هایی چون Audioblocks.com استفاده می‌کنند. از منابع دیگر نیز می‌توان به بسته‌ صوتی کمپانی Motion Sound اشاره کرد. هر موشن گرافی باید داستانی برای گفتن داشته باشد. طراحان در چیدمان نهایی، بهترین راه را برای انتقال مفاهیم این داستان‌ها پیدا کرده و بین آن‌ها هماهنگی ایجاد می‌کنند.

 


معرفی بهترین کانال‌های اینفوگرافی از طریق موشن گرافیک


کانال‌های فراوانی در یوتیوب از سبک موشن گرافی برای ارائه‌ محتوای خود استفاده می‌کنند. در ادامه به معروف‌ترین این کانال‌ها می‌پردازیم.

 

معرفی کانال یوتیوب Kurzgesagt

معنی موشن گرافیک چیست

کورتس گزاکت یک استودیوی انیمیشن‌سازی آلمانی به رهبری فیلیپ دتمر (Philipp Dettmer) است. کانال یوتیوب این استودیو بر ارائه‌ محتوای آموزشی با استفاده از موشن گرافیک‌ های مینیمال تمرکز دارد. ویدیوهای این کانال به مسائلی چون علم، تکنولوژی، سیاست، فلسفه و موضوعات روان‌شناسی می‌پردازند. طول ویدیوهای کورتس گزاکت بین 4 تا 16 دقیقه بوده و وظیفه‌ روایت آن بر عهده‌ استیو تیلور (Steve Taylor) است.

 

معرفی کانال یوتیوب The Film Theorists

موشن گرافی چیست

The Film Theorists دومین کانال یوتیوب یکی از محبوب‌ترین تولیدکنندگان محتوا در این سایت به نام متیو پتریک (Matthew Patrick) است. نخستین ویدیوی این کانال در سال 2015 و با تمرکز بر سریال Doctor Who منتشر شد. پتریک در این کانال به بررسی جنبه‌های مختلف صنعت سینما و فیلم‌ها با استفاده از موشن گرافی‌ها می‌پردازد.

 

معرفی کانال یوتیوب The Infographics Show

موشن گرافی چیست

کانال یوتیوب The Infographics Show یکی از خلاقانه‌ترین و جذاب‌ترین کانال‌های یوتیوب است که از موشن گرافی برای بیان داستان‌های جذاب و آموزنده استفاده می‌کند. این کانال کار خود را از سال 2011 آغاز کرده و در حال حاضر نزدیک به 7 میلیون مشترک دارد.

بهترین انیمیشن موشن گرافیکی که شما تاکنون دیده‌اید چه نام دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402