مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر ؛ کدامیک بهتر است؟

مقایسه ایکس باکس سری ایکس و pc
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

­­­­­­­­

احتمال دارد در مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر گیمینگ، این کامپیوتر باشد که پیروز می‌شود. با مقایسه ایکس باکس سری ایکس با PC همراه ما باشید.

به نظر می‌رسد ایکس باکس سری ایکس قدرتمندترین کنسولی باشد که تا به حال تولید شده، اما با این حال قدرت یک کامپیوتر گیمینگ همچنان ممکن است بیشتر باشد. با نزدیک‌تر شدن تعطیلات سال 2020 و تاریخ عرضه کنسول های بازی جدید، گیمر‌های زیادی شروع به پس انداز کردن پول‌هایشان می‌کنند تا در زمان عرضه، کنسول جدید گیمینگ خود را خریداری کنند.

هم کنسول‌ها و هم پی سی نقاط قوت و ضعف خود را دارند و در واقع موقعیت برای هر کاربر کمی متفاوت است. اما با ایکس باکس سری ایکس، این احتساب به هم می‌ریزد. فروش ایکس باکس بخاطر بازی‌ها و سخت افزار انحصاری نخواهد بود. ایکس باکس سری ایکس تنها یکی دیگر از راه‌های دسترسی به اکوسیستمی تمام عیار از بازی‌هاست و شاید برای اولین بار در تاریخ گیمینگ، شما قادر خواهید بود بوسیله کامپیوتر هم دقیقاً به همان اکوسیستم دسترسی پیدا کنید.

مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر

این مقاله در حقیقت راجع به مقایسه Xbox Series X با کامپیوتر گیمینگ نیست، بخاطر اینکه طیفی بسیار متغیر از کامپیوترهای گیمینگ وجود دارند و ما با اینکه مشخصات سخت افزاری ایکس باکس سری ایکس را می‌دانیم، هنوز فرصت تجربه بازی با آن را نداشته‌ایم. به جای آن، در اینجا نگاهی به دلایل خرید و یا عدم خرید این کنسول انداخته‌ایم؛ چراکه همه بازی‌های عرضه شده برایش عیناً و شاید حتی با اجرای بهتر، بر روی کامپیوتر قابل دسترسی هستند. در ادامه با مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر همراه پلازا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر


در ادامه از دو منظر مختلف بازی‌ها و قیمت به مقایسه Xbox Series X با PC می‌پردازیم.

 

بازی ها

در اولین قسمت از مقایسه ایکس باکس سری ایکس و کامپیوتر به بازی‌های این دو پلتفرم می‌پردازیم. بر خلاف سری پلی‌استیشن، در ایکس باکس سری ایکس خبری از عناوین اختصاصی نیست. تمامی بازی‌های طرف قرارداد با مایکروسافت قرار است هم به روی ایکس باکس سری ایکس و هم به روی کامپیوتر قابل دسترسی باشند. دسترسی به خیلی از آنها هم حداقل تا یکی دو سال آینده به روی ایکس باکس وان ممکن خواهد بود، اما احتمال می‌رود سرمایه گذاری روی کنسول‌های نسل فعلی کاری عقلانی نباشد.

به این دلیل، اگر شما کامپیوتر گیمینگ قدرتمند دارید، انگیزه خرید ایکس باکس سری ایکس برای شما کمتر خواهد بود. مگر اینکه به دنبال فضای گیمینگ مثلا در پذیرایی خانه‌تان باشید. با استفاده از فناوری Smart Delivery نیز اطلاعات بازی‌ها هم به روی کنسول و هم به روی کامپیوتر همسان سازی خواهد شد. در نتیجه این خود دلیلی برای خرید این کنسول جدید خواهد بود.

مقایسه ایکس باکس سری ایکس با pc

با این حال در مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر با فضایی مواجه می‌شویم که کامپیوترهای گیمینگ قدرت رقابت با ایکس باکس سری ایکس را در آن ندارند و آن قابلیت همخوانی با نسخه‌های پیشین است. ایکس باکس سری ایکس قادر به همخوانی با همه بازی های ایکس باکس وان، تعداد زیادی از بازی‌های ایکس باکس 360 و همینطور ایکس باکس نسل اول خواهد بود. دسترسی به اکثر بازی‌های ایکس باکس وان با کامپیوتر همین حالا هم ممکن است، اما ایکس باکس 360 و ایکس باکس در زمان خود سهم قابل توجهی از بازی‌های اختصاصی را داشتند. خریدن یک کنسول جدید بخاطر بازی‌های قدیمی ایده‌ای عجیب و غریب به نظر می‌رسد، اما اگر تا به حال آن بازی‌ها را تجربه نکردید، این نیز می‌تواند دلیلی محکم برای خریدتان باشد.

باید اشاره کرد که صاحبان کامپیوتر می‌توانند استفاده‌ای بهینه از اشتراک Xbox Game Pass خودشان داشته باشند و حتی برخی بازی‌های اختصاصی کامپیوتر مانند Age of Empires II: Definitive Edition را دانلود کنند. تعداد کمی بازی‌های Game Pass در ایکس باکس وان هستند که قابلیت بازی کردنشان روی کامپیوتر وجود ندارد و ‌همه بازی های ایکس باکس سری ایکس این قابلیت را دارا هستند. درست مانند دسته کنترلر ایکس باکس وان، دسته کنترلر ایکس باکس سری ایکس هم قابلیت همخوانی با کامپیوتر، جعبه استریم و گوشی‌های موبایل را خواهد داشت.

مقایسه xbox series x با کامپیوتر

به نظر می‌رسد مایکروسافت تنها در حال ساخت یک کنسول جدید نیست و قصدش ایجاد اکوسیستمی جدید برای بازی کردن است. در میان Smart Delivery، سیستم کاربری Game Pass و Project xCloud باید گفت که ایکس باکس سری ایکس بیشتر قطبی مرکزی است تا یک وسیله گیمینگ جامع. در اصل، شما می‌توانید تمامی تجربه ایکس باکس سری ایکس را بدون اینکه حتی به یکی از این دستگاه‌ها نزدیک هم شوید داشته باشید.

 

قیمت

البته هنوز جایی وجود دارد که مقایسه ایکس باکس سری ایکس و PC در آن به نفع کنسول تمام شود و آن موضوع قیمت است. کامپیوترهای سفارشی ساخته شده همیشه از کنسول‌هایی که به تولید انبوه می‌رسند قیمت بیشتری خواهند داشت. با اینکه دقیقاً نمی‌دانیم قیمت ایکس باکس سری ایکس چقدر خواهد بود، می‌توان گفت 500 دلار حدسی منطقی به نظر می‌رسد. شما با این قیمت می‌توانید دست پایین‌ترین کامپیوتر گیمینگ را سر هم کنید، اما مطمئناً قدرت سی پی یو، جی پی یو، و اس اس دی که درون ایکس باکس سری ایکس قرار داده شده‌اند را نخواهد داشت. تولید انبوه، قطعات گرانقیمت را ارزان‌تر تمام می‌کند.

اگر کنجکاو هستید می‌توانید قیمت قطعات کامپیوتری که با مشخصات سخت افزار ایکس باکس سری ایکس یکسان هستند را جمع بزنید. به رقمی نزدیک به 1500 دلار دست پیدا خواهید کرد که البته این بدون در نظر گرفتن قیمت خود کیس و نسخه اصلی ویندوز 10 است. گفتن این که کامپیوتر گیمینگ هر کاری را که ایکس باکس سری ایکس می‌کند هم بهتر انجام می‌دهد شاید درست باشد، اما هزینه کردن دو و یا حتی سه برابر به نسبت هزینه‌ای که برای ایکس باکس سری ایکس خواهید پرداخت تا همان بازی‌ها را تجربه کنید (شاید با کمی فریم ریت بیشتر و یا گرافیک کمی بهتر) اصلا منطقی نیست.

مقایسه xbox series x با pc

البته درست است که قیمت قطعات پی سی در طول زمان کاهش پیدا می‌کند و شاید تا ماه نوامبر، این مشخصات را بتوان با چند صد دلار کمتر نیز خریداری کرد. اما واقعیت این است که کنسول‌ها همیشه با فاصله زیادی، برای خرید ارزان‌تر و برای راه اندازی آسان‌تر خواهند بود. ساختن کامپیوتر گیمینگ کاری جذاب است، اما همچنین می‌تواند کاری وقت گیر و پیچیده باشد و زمانی که مشکلی پیدا شود، اینکه خودتان پشتیبانی فنی خودتان باشید اصلا کار جذابی نیست. خریدن کامپیوترهای از پیش ساخته شده که از این هم گران‌تر تمام می‌شود.

با نظر به این‌ها، باید گفت که در مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر گیمینگ اصلا قدرت سخت افزاری مطرح نیست؛ چراکه همیشه می‌توان کامپیوتر گیمینگ قدرتمندتری ساخت. سؤال واقعی این است که آیا پی سی ذکر شده ارزش پولی که برایش هزینه می‌کنید را دارد یا خیر. اگر قصد ویرایش ویدیو و یا طراحی گرافیکی دارید، پس کامپیوتر گیمینگ محلی مناسب برای سرمایه گذاری شماست؛ چراکه هم بازی کردن و هم کار کردن را در کنار هم فراهم می‌کند. اما اگر تنها وسیله‌ای می‌خواهید که با آن بازی کنید، موسیقی گوش کنید و یا فیلم تماشا کنید، یک دستگاه ایکس باکس سری ایکس با یک سوم قیمت برای شما گزینه مناسب‌تری است.

 

کدامیک مناسب شماست؟

با توجه به اینکه ایکس باکس سری ایکس تا چند ماه آینده عرضه نخواهد شد و ما تجربه کار کردن با آن را هم نداشته‌ایم، می‌توان در مورد مقایسه Xbox Series X و کامپیوتر حدس‌هایی کلی زد.

اگر کامپیوتر گیمینگ قدرتمندی دارید، به احتمال زیاد به ایکس باکس سری ایکس نیازی پیدا نخواهید کرد. تنها منتظر بمانید تا بازی‌هایی از قبیل Halo Infinite و Senua’s Saga: Hellblade II به بازار بیایند، یکی را خریداری کنید و ببینید که کشش سخت افزارتان چگونه است. اگر کامپیوترتان در این رابطه ضعیف بود، آن موقع به فکر باشید که چند صد دلاری خرج خرید کنسولی جدید کنید و یا اینکه با همان مقدار پول کامپیوتر خود را به خوبی ارتقا بدهید.

اگر کامپیوتر گیمینگ قوی ندارید، ایکس باکس سری ایکس انتخابی بسیار خوب برای شماست که البته این در مورد یک پی سی گیمینگ قوی هم صدق می‌کند. مقدار پولی را که برای بازی کردن کنار گذاشته‌اید در نظر بگیرید و همچنین در نظر داشته باشید که آیا می خواهید پی سی خود را در انجام کارهایی غیر از بازی کردن هم استفاده کنید یا خیر. اما اگر تنها به دنبال دستگاهی چند رسانه‌ای و مخصوص بازی کردن هستید، ایکس باکس سری ایکس برای شما ایده‌آل است.

مقایسه ایکس باکس سری ایکس و کامپیوتر

شما در مورد مقایسه ایکس باکس سری ایکس با کامپیوتر چه فکر می‌کنید؟ خرید کنسول جدید مایکروسافت گزینه بهتری است یا حفظ سنت ساختن یک پی‌ سی گیمینگ؟ این دو چه برتری‌هایی ممکن است نسبت به یکدیگر داشته باشند؟ به نظر شما در مقایسه Xbox Series X و PC، کدامیک برنده نهایی است؟

منتخب کاربران
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022