تفاوت موس گیمینگ و معمولی در چیست؟

تفاوت موس گیمینگ و معمولی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

موس‌های گیمینگ و معمولی از نظر شکل ظاهری و عملکرد با یک دیگر متفاوت هستند. در این مطلب به تفاوت موس گیمینگ و معمولی می‌پردازیم.

بدون شک وقتی که می‌خواهید برای کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود یک موس گیمینگ خریداری کنید، اطلاع از تفاوت ماوس گیمینگ و معمولی می‌تواند به انتخاب هرچه بهتر شما کمک کند. ماوس‌های گیمینگ از نظر شکل ظاهری، ساخت و کاربرد با ماوس‌های معمولی متفاوت بوده و امکانات خاصی را شامل می‌شوند که می‌توانند بسیار به گیمر‌های حرفه‌ای کمک کنند تا هنگام بازی کردن عملکرد بهتری از خود نشان دهند. از همین رو، در ادامه این مطلب قصد داریم به چند تفاوت موس گیمینگ و معمولی بپردازیم. با پلازا همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تفاوت موس گیمینگ و معمولی در چیست؟

فرق ماوس گیمینگ با معمولی را می‌توان از دو نقطه نظر طراحی ظاهری و عملکرد بررسی کرد و بهتر است در هنگام خرید یک ماوس گیمینگ به هردو مورد مذکور توجه شود. به بیان دیگر، یک موس گیمینگ خوب هم باید با بهره‌گیری از یک طراحی مناسب ساخته شده و هم در هنگام بازی کردن با ماوس‌های معمولی فرق داشته باشد.

فرق موس گیمینگ با معمولی در ظاهر

فرق ماوس گیمینگ با معمولی

بزرگ‌ترین تفاوت موس گیمینگ و معمولی نه در امکانات و ویژگی‌ها، بلکه در طراحی و شکل ظاهری آن‌ها قابل مشاهده است. ماوس‌های گیمینگ معمولا به گونه‌ای طراحی می‌شوند که هنگام بازی کردن تجربه‌ای بهتر را برای گیمر رقم بزنند. این موس‌ها اغلب با رنگ‌ها RGB روشن شده، شکل خاصی دارند و از مواد باکیفیت‌تری ساخته می‌شوند.

رنگ‌های RGB یک ویژگی رایج در بین ماوس‌های گیمینگ هستند، اما جالب است بدانید که این رنگ‌ها معمولا در عملکرد ماوس هیچ نقشی ندارند. این رنگ‌ها کمی اطراف ماوس را روشن کرده و دلیل اصلی استفاده از آن‌ها این است که خیلی از افراد، به ویژه گیمر‌هایی که به بازی کردن در محیط تاریک علاقمند هستند، از نورپردازی ماوس با رنگ‌های RGB استقبال می‌کنند.

شکل و طراحی ظاهری موس‌های گیمینگ اما بسیار تحسین برانگیز و زیبا نیز هست. بدنه این ماوس‌ها که رنگ اصلی آن معمولا مشکی یا نقره‌ای در نظر گرفته می‌شود، در اکثر موارد از یک طراحی با زوایای خاص بهره می‌برد. بسته به نوع ماوس، یک قسمت پلاستیکی روی بخشی از بدنه طراحی می‌شود تا ماوس مورد نظر به خوبی در دستان گیمر قرار بگیرد. گاهی اوقات در بازی‌های کامپیوتری این ثانیه‌ها هستند که تفاوت را رقم می‌زنند و حتی لحظه‌ای کندتر بودن نسبت به حریف می‌تواند به قیمت باخت شما تمام شود. این قسمت‌های پلاستیکی اما باعث می‌شوند ماوس به شکلی کاملا مناسب در دستان شما قرار گرفته و به ویژه در حرکات سریع از کنترل شما بیرون نیاید. بنابراین توصیه می‌شود که هنگام خرید، به این تفاوت ماوس گیمینگ با معمولی دقت کنید.

ماوس گیمینگ بی سیم ریزر مدل Mamba

ماوس گیمینگ بی سیم ریزر مدل MambaRazer Mamba Gaming Wireless Mouse

نوع اتصالبی سیم
نوع رابطدانگل وایرلس
دقت حسگر16000,DPI

نکته دیگری که بهتر است در هنگام خرید ماوس گیمینگ به آن توجه کنید، زاویه و شکل آن است. برای کار با ماوس‌های معمولی شاید دست شما به طور مداوم روی ماوس نباشد و قسمت عمده‌ای از کارتان به وسیله صفحه کلید انجام شود؛ اما یک گیمر حرفه‌ای ممکن است روزانه حتی تا 15 ساعت نیز به بازی کردن با ماوس بپردازد. ماوس‌های گیمینگ زوایای خاصی را در طراحی خود شامل می‌شوند که مچ دست را در راحت‌ترین حالت ممکن قرار دهند. بنابراین بهتر است موسی را انتخاب کنید که بیشتر از همه با آن راحت هستید.

تفاوت موس گیمینگ با معمولی در عملکرد

فرق ماوس گیمینگ و معمولی

اگر بخواهیم خیلی خلاصه در مورد این بخش توضیح بدهیم باید بگوییم که اساسی‌ترین فرق موس گیمینگ و معمولی در عملکرد آن‌ها، به قابلیت‌های شخصی سازی برمی‌گردد. در واقع، شما قادر خواهید بود همه چیز را در ماوس‌های گیمینگ شخصی سازی کنید؛ از رنگ‌های RGB گرفته تا حساسیت DPI و حتی وزن ماوس.

شخصی سازی و تنظیم حساسیت DPI ماوس گیمینگ

DPI یا Dots per inch به معنای تعداد نقطه‌ها در ازای هر اینچ بوده و بیانگر میزان حساسیت اشاره‌گر ماوس نسبت به دست شما است. به عنوان مثال با DPI بالا، یک حرکت کوچک دست می‌تواند اشاره‌گر ماوس را به اندازه نیمی از اندازه کلی نمایشگر حرکت دهد. البته بسیاری از ماوس‌های معمولی نیز از تنظیم و شخصی سازی DPI پشتیبانی می‌کنند، اما دامنه انعطاف پذیری آن‌ها به هیچ عنوان با موس‌های گیمینگ قابل مقایسه نیست. یکی از بهترین موس‌ها در شخصی سازی موس گیمینگ ریزر است.

ماوس گیمینگ ریزر مدل Naga Trinity

ماوس گیمینگ ریزر مدل Naga TrinityRazer Naga Trinity Gaming Mouse

نوع اتصالبا سیم
نوع رابطUSB
دقت حسگر16000,DPI

میزان DPI یک مسئله سلیقه‌ای است. خیلی از گیمر‌ها DPI بالا را برای ماوس خود ترجیح داده و گروهی نیز ماوس گیمینگ خود را روی DPI کم‌تری تنظیم می‌کنند. البته اگر در حال بازی کردن یک بازی هستید که سرعت عکس‌العمل در آن از اهمیت بالایی برخوردار است، تنظیم بالاتر DPI می‌تواند به کمک شما بیاید. حساسیت DPI ماوس‌های گیمینگ معمولا بین بازه 200 تا 16 هزار DPI قابل تنظیم بوده و این درحالی است که ماوس‌های معمولی اکثرا از بازه 400 تا 1200 DPI پشتیبانی می‌کنند.

شخصی سازی و تنظیم وزن ماوس گیمینگ

تفاوت موس گیمینگ و معمولی

فرق ماوس گیمینگ و معمولی در وزن این محصولات نیز آشکار است. وزن ماوس برای بسیاری از گیمر‌ها مهم است. سبک بودن بیش از اندازه ماوس باعث خواهد شد که کنترل آن سخت‌تر شده و ریسک باختن بازی افزایش پیدا کند. البته این تنظیم وزن ماوس تنها به اندازه چند گرم امکان پذیر بوده و به وسیله قطعاتی که به ماوس وصل خواهند شد انجام می‌شود. معمولا گیمر‌ها ماوس‌های سنگین‌تر را ترجیح می‌دهند؛ زیرا این ماوس‌ها سخت‌تر حرکت می‌کنند. اما باید توجه داشته باشید که با افزایش وزن ماوس، مچ دستتان را نیز بیشتر تحت فشار قرار می‌دهید.

ماوس گیمینگ بی سیم هویت مدل HV-MS997GT

ماوس گیمینگ بی سیم هویت مدل HV-MS997GTHavit HV-MS997GT Wireless Gaming Mouse

نوع اتصالبی سیم
نوع رابطدانگل وایرلس
دقت حسگر800 – 1600,DPI

تفاوت موس گیمینگ و معمولی در دوام

همانطور که عنوان شد ماوس‌های گیمینگ از مواد بهتری نسبت به ماوس‌های معمولی ساخته می‌شوند و همین مسئله نیز باعث خواهد شود تا دوام بیشتری نیز داشته باشند. البته با توجه به اینکه قیمت موس‌های گیمینگ از موس‌های معمولی بیشتر است، این طول عمر بیشتر نمی‌تواند مسئله‌ای دور از انتظار باشد.

دکمه‌های اضافی روی ماوس گیمینگ

تفاوت ماوس گیمینگ و معمولی

وجود دکمه اضافی مسئله دیگری است که تفاوت ماوس گیمینگ و معمولی را رقم می‌زند. دکمه‌های اضافی می‌توانند در هر جایی از ماوس گیمینگ قرار بگیرند؛ از لبه‌های دکمه‌های کلیک راست و چپ گرفته تا کناره‌ها و جلوی ماوس. تعداد این دکمه‌ها نیز در بین انواع ماوس‌های گیمینگ متفاوت است. برخی ماوس‌ها یک یا دو دکمه اضافی را شامل می‌شوند و برخی دیگر نیز تا 14 دکمه اضافی خواهند داشت. هدف از قرار دادن این دکمه‌ها بسیار ساده است: تعریف میانبرها.

در بسیاری از بازی‌ها، اجرای حرکات و فنون خاص با کلیدهای مختلف روی صفحه کلید تعریف می‌شوند که زدن هر بار آن‌ها می‌تواند وقت زیادی از گیمر بگیرد. در مقابل، این کلیدهای ترکیبی در قالب یک دکمه بر روی موس گیمینگ تنظیم شده و ثانیه‌های ارزشمندی که می‌توانند در تعیین نتیجه بازی نقشی مهم داشته باشند را به گیمر هدیه دهند.

تفاوت موس گیمینگ و معمولی در پاسخگویی

نکته دیگری که باید در هنگام خرید یک ماوس گیمینگ به آن توجه داشته باشید نحوه پاسخگویی آن است که اصطلاحا به آن Polling rate یا نرخ سرکشی گفته می‌شود. نرخ سرکشی ماوس‌ها با هرتز اندازه‌گیری شده و معمولا در ماوس‌های ارزان قیمت‌تر به آن اشاره‌ای نمی‌شود. بالا بودن نرخ سرکشی ماوس گیمینگ باعث عملکرد سریع‌تر آن شده و می‌تواند در بازی‌ها به شما کمک کند؛ اما آگاهی نسبت به این مسئله نیز مهم است که هرچه نرخ سرکشی بالاتر باشد، کار کامپیوتر شما نیز سخت‌تر شده و بیشتر به آن فشار می‌آید.

ماوس گیمینگ ریزر مدل Lancehead Tournament Edition

ماوس گیمینگ ریزر مدل Lancehead Tournament EditionRazer Lancehead Tournament Edition Gaming Mouse

نوع اتصالبا سیم
نوع رابطUSB
دقت حسگر16000,DPI

جمع بندی

همانطور که خواندید، در این مطلب به تفاوت موس گیمینگ و معمولی پرداختیم. به طور کلی انتخاب یک موس گیمینگ خوب برای عملکرد بهتر در بازی‌ها بسیار مهم و ضروری است. موس‌های گیمینگ از نظر طراحی ظاهری، ساخت و عملکرد بسیار با ماوس‌های معمولی متفاوت هستند. همچنین، با اینکه موس‌های گیمینگ برای استفاده روزمره ساخته نشده‌اند، اما زمانی که به دنبال یک ماوس باکیفیت و خوش ساخت می‌گردید، خرید یکی از آن‌ها کاری بسیار معقول بوده و یک ماوس گیمینگ می‌تواند به راحتی برای کارهای روزمره شما نیز استفاده شود.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. نظر شما در مورد فرق موس گیمینگ با معمولی چیست؟ آیا در حال حاضر از موس گیمینگ بر روی کامپیوتر خود استفاده می‌کنید؟ تجربیات و دیدگاهتان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

882x509 (950x548)
45.82 KB
پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
طه ایوبی
.
06 دی 1399، 13:36
پاسخ
0
0
من خودم از لون موس های گیمینگی دارم که دوتا دکمه اضافی روش داره. خیلی کیفیت عالی داره و کامل روی دست سوار میشه. پیشنهاد میکنم حتی اگه کار خاصی با کامپیوتر ندارید ، یک موس گیمینگ معمولی بخرید.
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401