تفاوت رم DDR3 و DDR4 در چیست؟ کدامیک بهتر است؟

تفاوت ddr3 و ddr4
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

درباره انواع مختلف رم چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانستید که انواع مختلفی از رم وجود دارند؟ می‌دانید به هنگام خرید رم چه فاکتورهایی را باید مد نظر قرار دهید؟ تفاوت DDR3 و DDR4 را می‌دانید؟ رم یک سخت افزار فیزیکی درون کامپیوتر شما است که به طور موقت، اطلاعات را ذخیره می‌کند. اطلاعات ذخیره شده در رم در حال کار، می‌توانند در هر زمانی و به هر ترتیبی نوشته و خوانده شوند. این بدان معناست که رم سریع‌تر، به طور طبیعی هنگام پردازش داده عملکرد بهتری خواهد داشت.

رم DDR3، سومین نسخه از SDRAM (حافظه پویای همزمان با دسترسی تصادفی) است. این نوع رم، پیش‌تر از این هم به هنگام خرید حافظه به عنوان یک رم کارآمد و قابل اعتماد، مدنظر قرار می‌گرفت. اما با ظهور رم DDR4 در سال 2014، خرید رم DDR3، به شدت کاهش یافت. براساس قانون نانوشته دنیای فناوری، هر چیزی که جدیدتر باشد امکانات و ویژگی‌های بیشتری در مقایسه با انواع قبلی‌اش دارد. رم DDR4 هم از این قاعده مستثنی نیست. رم DDR4 دارای سرعت بسیار بیشتر، ظرفیت بالاتر و کیفیت ساخت بهتری است.

در ویدیوی زیر می‌توانید با چند «فرق رم DDR3 و DDR4» آشنا شوید.

می‌دانید برای تشخیص رم DDR3 و DDR4، به چه عناصری باید توجه کرد؟ بیایید نگاهی دقیق‌تر به این دو نوع رم بیندازیم و تفاوت DDR3 و DDR4 را موشکافانه، بررسی کنیم. همراه پلازا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تفاوت رم DDR3 و DDR4 در چیست؟

در ادامه به بررسی فرق رم DDR3 و DDR4 می‌پردازیم.

ولتاژ

همانطور که در جدول زیر می بینید تفاوت DDR3 و DDR4 به لحاظ ولتاژ چندان محسوس نیست. همانند دیگر اجزای سخت افزاری، رم هم برای انجام کار خود به میزان مشخصی از نیرو نیاز دارد. DDR3 هنگام اجرا به 1.5 ولتاژ برق نیاز دارد، درحالی که DDR4 با 1.2 ولتاژ برق هم به کار خود ادامه می‌دهد. البته در مقیاس‌های بزرگتر این را می‌توان به عنوان یک تفاوت 15 واتی تفسیر کرد. در نتیجه اولین فرق رم DDR3 و DDR4 در ولتاژ آنهاست.

از دید کاربر عادی کامپیوتر، این موضوع چندان جدی تلقی نمی‌شود. اما برای سرورهای عظیم با هزاران ماژول منحصر به فرد، این اختلاف 15 واتی به معنای افزایش چشمگیر در مصرف برق است. علاوه بر این رم‌هایی که از ولتاژ کمتری استفاده می‌کنند، رم‌های پایدارتری در نظر گرفته می‌شوند و عملکرد ماشین بهتری دارند. صاحبان سرورهای بزرگ، این تفاوت رم DDR3 با DDR4 را باید مدنظر قرار دهند.

تفاوت رم ddr3 با ddr4

سرعت کلاک

اگر می‌خواهید رم، CPU یا کارت گرافیک بخرید، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید مدنظر قرار دهید، سرعت کلاک است. در اکثر موارد، این عنصر نه تنها بر عملکرد، بلکه بر قیمت هم تاثیر می‌گذارد. اگر بخواهیم تفاوت رم DDR3 با DDR4 را به لحاظ سرعت کلاک بررسی کنیم، تفاوت‌های چشمگیری را مشاهده می‌کنیم.

همانطور که در جدول بالا دیدید، رم DDR3 دارای حداکثر سرعت 2133 مگاهرتز است. این در حالی است که سرعت کلاک رم DDR4 از 2133 مگاهرتز شروع شده و تا حداکثر 4800 مگاهرتز می‌رسد. و این یعنی رم DDR4 دارای سرعت انتقال بسیار بالاتری است. در نتیجه، یک تفاوت رم DDR3 با DDR4، تفاوت چشمگیر در سرعت کلاک است.

الگوریتم رفرش

آیا برای تشخیص رم DDR3 و DDR4، باید به الگوریتم رفرش آنها هم توجه کرد؟ الگوریتم رفرش به زبان ساده یعنی اینکه رم شما چند بار خودش را رفرش می‌کند تا مطمئن شود برای زمان طولانی‌ای بیکار نبوده است. رم‌های قدیمی‌تر DDR3 از دو الگوریتم رفرش متفاوت استفاده می‌کردند: AR (رفرش خودکار) و SR ( خود-رفرش). براساس سناریو و زمان‌بندی‌ای که روی سیستم اعمال شده، ممکن است رم بین این دو الگوریتم، سوئیچ کند.

همچنین بخوانید :

این در حالی است که DDR4 به صورت خودکار و به طور فعالانه رفرش می‌کند تا اطمینان حاصل کند هیچ اطلاعات جدیدی در صف پردازش وجود ندارد. در واقع یک تفاوت DDR3 و DDR4 در الگوریتم رفرش آنهاست. رم DDR4 از برق بسیار کمتری استفاده می‌کند و محصول بسیار کارآمدتری است. این تفاوت رم DDR3 با DDR4 هم نکته‌ای است که حتما هنگام خرید رم باید مدنظر قرار دهید.

تشخیص رم ddr3 و ddr4

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
فرق رم و رام در گوشی چیست؟ کاربردهای RAM و ROM در موبایل
مهسا راد10 تیر 1400 12:00
thumbnail
چهار باور غلط اما رایج در مورد حافظه‌‌ی رم | RAM
امیرعباس کهربا26 شهریور 1396 00:00

نرخ تاخیر

یک فرق رم DDR3 و DDR4، مربوط به نرخ تاخیر آنهاست. نرخ تاخیر یا زمان بندی حافظه، نشان‌دهنده میزان سرعت RAM شما در اجرای عملیاتی است که برای خواندن/نوشتن داده در حال ذخیره‌سازی، لازم است. نرخ تاخیر یا زمان بندی حافظه براساس نانو ثانیه سنجیده می‌شود. حال بیاید از منظر تفاوت DDR3 و DDR4، نرخ تاخیر را بررسی کنیم. رم DDR3 برای کامل کردن عمل خواندن، 13.75 ثانیه نیاز دارد در حالی که DDR4 حدود 14.06 نانوثانیه را صرف همین کار می‌کند. تفاوت آنها حدودا 2% است، اما می‌توان ادعا کرد که یک فرق رم DDR3 و DDR4، همین نرخ تاخیر آنها است. با توجه به تفاوت زیاد نرخ تاخیر، به سادگی تشخیص رم DDR3 و DDR4، انجام می‌گیرد.

ظرفیت حافظه

باید اعتراف کنیم که در این مقایسه همه جانبه، ظرفیت حافظه، برگ برنده رم DDR4 محسوب می‌شود. روز به روز بر اهمیت ظرفیت حافظه، افزوده می‌شود؛ به ویژه اگر به دنبال کارهای Multitasking یا گیمینگ باشید. در نتیجه، یکی از دلایل پیروزی DDR4 در این مقایسه، ظرفیت بالای این نوع رم است. تفاوت DDR3 و DDR4 به لحاظ ظرفیت حافظه بسیار زیاد است.

همچنین بخوانید :

ظرفیت حافظه DDR3 از 512 مگابایت شروع شده و به 8 گیگابایت ختم می‌شود، در حالی که ظرفیت حافظه DDR4، از 2 گیگابایت تا 16 گیگابایت است. یعنی یک فرق رم DDR3 با DDR4 این است که ظرفیت یکی، دو برابر دیگری است. این اختلاف فاحش در ظرفیت حافظه، باعث می‌شود که عملکرد آنها هم تفاوت‌های زیادی با هم داشته باشد. در واقع یکی از روش های تشخیص رم DDR3 و DDR4، نگاه کردن به ظرفیت حافظه آنها است. این تفاوت رم DDR3 و DDR4 در لپ تاپ، باعث تفاوت عملکردی قابل توجهی می‌شود.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ
نگار رئیسی11 بهمن 1400 17:30
thumbnail
حافظه رم چیست؟ انواع رم (RAM) و کاربردهای آن
لعیا خیام باشی13 آذر 1399 12:00

قیمت

نهایتا به پرسش مهمی رسیدیم که بسیاری از مردم، دوست دارند پاسخ آن را بدانند. تفاوت DDR3 و DDR4 به لحاظ قیمت، چیست؟ آیا رم DDR4، ارزش سرمایه گذاری بیشتر را دارد؟ بسیار واضح و آشکار است که در قرن 21 هستیم و استفاده از رم DDR4، امری مسلم است؛ مگر اینکه کامپیوتر شخصی شما، بسیار قدیمی باشد. DDR4 برای شما عملکرد بهتر، ظرفیت بیشتر و کیفیت ساخت بهتر را به ارمغان می‌آورد و از هر لحاظ، از DDR3، سرتر است.

حتی اگر به خاطر صرف هزینه کمتر تصمیم به خرید DDR3 بگیرید، مطمئن باشید که ضرر خواهید کرد؛ چون مجبور خواهید شد از اجزا قدیمی کامپیوتر استفاده کنید تا با رم شما، سازگار باشند. در بازار امروز، DDR4 صد در صد ارزش هزینه کردن را دارد. اگر پنج سال پیش در حال نگارش این مطلب بودیم، قطعا چیز دیگری را توصیه می‌کردیم، اما امروزه DDR4، با ویژگی‌های منحصر به فردش، DDR3 را کاملا از میدان به در کرده است.

سوالات متداول

1. آیا برای گیمینگ، DDR4 از DDR3 بهتر است؟

از این لحاظ اختلاف بسیار کمی بین DDR4 و DDR3 وجود دارد. در آزمایشی که با CPU و مادربوردهای یکسان و دو رم متفاوت DDR3 و DDR4 انجام شد، مشخص شد که تفاوت چندانی بین DDR4 و DDR3 از این منظر وجود ندارد. در واقع تنها تفاوت موجود در زمینه فریم در ثانیه بود که در زمینه گیمینگ، چندان قابل توجه نیست.

2. آیا DDR4 هشت گیگابایتی بهتر از DDR3 شانزده گیگابایتی است؟

برای پاسخ به این سوال، باید جنبه‌های زیر را در نظر گرفت. اول اینکه برتری DDR4 در مقایسه با DDR3 به لحاظ مصرف برق و تراکم ماژول است و نه چیز دیگری. نکته دیگر این است که DDR4 لزوما سریع‌تر از DDR3 نیست. اما امروزه بسیاری از بازی‌ها به فضای بیشتر از هشت گیگابایت نیاز دارند. در نتیجه، باز هم به همان نتیجه قبلی می رسیم. DDR4 گزینه بهتری است.

3. آیا می توان رم DDR3 را در شکاف DDR4 قرار داد؟

خیر، نمی‌توانید DDR3 را روی بردی بگذارید که شکاف‌های حافظه DDR4 دارد. کار نخواهد کرد!

آیا DDR3 منسوخ شده است؟

از منظر فناوری، بله. می‌توانیم آن را به فسیل دایناسور تشبیه کنیم. هر چند، هنوز هم برخی استانداردهای لازم را در خود دارد.

کلام آخر

در این مطلب، سعی کردیم به طور همه جانبه و دقیق، تفاوت DDR3 و DDR4 را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. نهایتا در این مقایسه موشکافانه، DDR4 پیروز میدان شد. نحوه تشخیص رم DDR4 هم در این مطلب به خوبی شرح داده شد. امیدواریم که این مطلب برای شما، مفید واقع شده باشد و به خوبی توان تشخیص رم DDR4 و DDR3 را داشته باشید. شما به هنگام خرید رم، چه فاکتورهایی را مدنظر قرار می‌دهید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022