راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ

خرید رم کامپیوتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برای خرید رم کامپیوتر یا خرید رم لپ تاپ نکته‌هایی وجود دارد که در قدم اول باید به آن‌ها توجه کنید. اگر قصد خرید رم کامپیوتر یا ارتقا دادن آن را دارید، در ادامه مقاله راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ، نکات مهم خرید رم و به طور کلی راهنمای خرید RAM با ما همراه باشید.

رم یکی از مهمترین قسمت‌های کامپیوتر است. رم حافظه‌ای است که هنگام خاموش کردن منبع تغذیه، اطلاعات ذخیره شده بر روی آن از بین می‌رود. به طور کلی رم به عنوان حافظه اصلی، حافظه موقت، حافظه پنهان یا حافظه فرار سیستم کامپیوتر شناخته می‌شود. انتخاب بهترین مدل رم کامپیوتر برای کامپیوتر شخصی یا برای لپ تاپ بسیار ضروری است. اگر می‌خواهید رم کامپیوتر یا لپ تاپ خود را ارتقا دهید و نیاز به کمک و راهنمایی دارید راهنمای خرید رم کامپیوتر را در این مقاله از پلازا مطالعه کنید.

در ادامه می‌خوانید

نکات مهم و سریع خرید رم

 • در این بخش از راهنمای خرید رم لازم است گفته شود که گیمرها و کسانی که کارهای گرافیکی انجام می‌دهند حداقل 8 گیگابایت رم باید داشته باشند. اما اگر هم‌زمان چند برنامه را باز می‌کنید و کارهای گرافیکی سنگین‌تری انجام می‌دهید رم 16 گیگابایتی بهتر است، هرچند قیمت آن گران‌تر است.
 • برای سرعت کلاکی که سیستمتان پشتیبانی نمی‌کند هزینه نکنید. سرعت حافظه محدود است، بخصوص در مورد تراشه‌ها و پردازنده‌های اینتل رده پایین و معمولی. به عنوان مثال یکی از نکات مهم خرید رم این است که اگر سیستم شما فقط از 2666 مگاهرتز پشتیبانی می‌کند، لزومی ندارد که رم 3600 بخرید. نمی‌توانید به سرعت بالاتری دست یابید و ممکن است با سرعت برگشتی حتی کمتری مواجه بشوید. سرعت‌های پشتیبانی شده را از مشخصات سازنده مادربرد بررسی کنید و بر اساس آن خرید کنید.

حافظه سریع تر و فریم ریت بهتر

 • در ادامه راهنمای خرید رم لپ تاپ لازم است گفته شود که اگر از رم یکپارچه استفاده می‌کنید خوب است بدانید که سرعت‌های بالاتر بیشترین تأثیر را دارند. اگر قصد دارید بدون گرافیک اختصاصی بازی کنید، احتمالا می‌دانید که در صورت انتخاب حافظه سریع‌تر، فریم ریت بهتری خواهید داشت. اما اگر مجبور هستید برای پشتیبانی از آن سرعت و حافظه با کلاک بالا، اجزاء گران‌تری بخرید، ممکن است استفاده از کارت گرافیکی اختصاصی منطقی‌تر باشد.
 • خیلی از برنامه‌ها و بازی‌ها از رم سریع‌تر و زمان‌بندی بهتر بهره نمی‌برند. تعداد نرم افزارهایی که از کیت‌های حافظه سریع‌تر و با زمان‌بندی فشرده‌تر سود می‌برند واقعاً کم هستند. یکی از نکات مهم قبل از خرید رم این است که حافظه سریع برای بعضی از ‌بازی‌ها و نرم افزارهای فشرده مثل زیپ و بعضی از نرم افزارهای تولید محتوا خوب است. کمی در مورد برنامه‌ها و بازی‌هایی که خیلی استفاده می‌کنید، تحقیق کنید. اگر از نرم افزار حساس به حافظه استفاده نمی‌کنید و کارت گرافیک اختصاصی دارید، می‌توانید با انتخاب رم کندتر مقداری پول صرفه‌جویی کنید و آن را برای یک SSD بزرگ‌تر یا کارت گرافیک بهتر یا CPU خرج کنید.

راهنمای خرید رم کامپیوتر و بررسی نکات مهم

در ابتدا به ارائه راهنمای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ و بررسی ویژگی‌هایی که باید برای انتخاب مدنظر قرار بدهید، نحوه خواندن مشخصات رم و راهنمای خرید رم لپ تاپ می‌پردازیم.

رم کامپیوتر یا رم لپ تاپ

نکات مهم خرید رم

اولین و مهم‌ترین نکته در  راهنمای خرید رم لپتاپ این است که ماژول‌های حافظه رم کامپیوتر و لپ تاپ را بررسی کنید. لپ تاپ و کامپیوتر از انواع مختلف رم استفاده می‌کنند که قابل تعویض با یکدیگر نیستند.

لپتاپ از رم ماژول SO-DIMM (Small Outline Dual In-Line Memory Module) پشتیبانی می‌کند، در حالی که در کامپیوتر از رم ماژول DIMM (Dual In-Line Memory Module) استفاده می‌شود. رم استفاده شده در لپ تاپ از رم کامپیوتر کوچک‌تر است. همچنین طول و تعداد پین آن متفاوت است. بنابراین تشخیص آن‌ها سخت نیست و باید در قدم اول به این موضوع دقت کنید.

سازگاری

راهنمای خرید RAM

در این بخش از راهنمای خرید رم برای کامپیوتر خوب است بدانید که هنگام خرید رم کامپیوتر یا لپ تاپ باید سازگاری با مادربورد را بررسی کنید. مادربوردهای مختلف در فاکتورهای رم مانند نسل رم‌های DDR، حداکثر ظرفیت و فرکانس با یکدیگر تفاوت دارند. به این معنی که شما نمی‌توانید از رم نسل جدید DDR در مادربوردی که از نسل‌های قدیمی‌تر DDR پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید. همچنین یکی از نکات مهم در خرید رم کامپیوتر این است که نباید ظرفیت رم انتخابی شما بیشتر از ظرفیتی باشد که مادربورد پشتیبانی می‌کند. برای فرکانس نیز به همین صورت است. علاوه بر این، باید دقت کنید که مادربورد شما چند اسلات دارد.

برای مثال مادربورد B360M-D3H را در نظر بگیرید. این مادربورد تا 64 گیگابایت حافظه رم را پشتیبانی می‌کند. بنابراین فقط می‌توانید تا 64 گیگابایت حافظه بر روی آن نصب کنید. این مادربورد از ماژول‌های حافظه DDR4 2666/2400/2133  پشتیبانی می‌کند و فقط می‌توانید این نوع حافظه‌ها را انتخاب کنید. بنابراین قبل از خرید حتما دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید.

DDR و فرکانس

راهنمای خرید رم

در ادامه مبحث نکات مهم در خرید رم لپ تاپ، به فرکانس می‌رسیم که یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها برای خرید رم کامپیوتر و لپ تاپ است. فرکانس با مگاهرتز اندازه گیری می‌شود و معمولا در مشخصات رم نسل DDR دیده می‌شود. فرکانس رم نقش مهمی در سرعت ارتباط با مادربورد ایفا می‌کند که روی عملکرد کامپیوتر تاثیر می‌گذارد. نسل‌های مختلف رم کامپیوتر DDR، از دامنه‌های مختلف سرعت پشتیبانی می‌کنند. انتخاب نسل DDR به مادربورد شما بستگی دارد. حافظه‌ای که امروزه بیشتر استفاده می‌شود از نسل DDR4 است. همچنین بهترین نوع رم نیز نوع DDR4 است.

یکی از نکاتی برای خرید رم این است که به طور معمول هرچه فرکانس رم بالاتر باشد، سرعت آن بیشتر است. به طور کلی فرکانس 2400 یا 2666 سرعت مناسبی دارد. با این حال، باید دقت کنید که فرکانس رم کامپیوتر بیشتر از ظرفیت مادربورد نباشد.

به علاوه درباره برنامه‌هایی که بیشتر استفاده می‌کنید، تحقیق کنید. بسیاری از برنامه‌ها نیاز به سرعت بالای رم ندارند. بنابراین اگر از این برنامه‌ها استفاده می‌کنید یا کارت گرافیک اختصاصی دارید، می‌توانید با خرید رم با فرکانس پایین‌تر در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و برای خرید CPU بهتر یا کارت گرافیک بهتر استفاده کنید.

ظرفیت رم کامپیوتر

نکات مهم خرید رم

در راهنمای خرید RAM ظرفیت رم نیز یکی از فاکتورهای اصلی در انتخاب رم است. مقدار نیاز شما به رم، بستگی به نوع استفاده شما دارد. معمولاً 16 گیگابایت رم کامپیوتر انتخاب مناسبی است. رم 8 گیگابایت نیز با هزینه کمتر، انتخاب خوبی است.

اگر از کامپیوتر خود استفاده معمولی می‌کنید مانند مرور وب، کار با نرم افزار ورد یا تماشای ویدیو، رم 4 گیگابایت برایتان کافی است. اما اگر از کامپیوتر خود برای بازی، ویرایش ویدیو یا طراحی گرافیکی استفاده می‌کنید، به 16 گیگابایت رم یا بیشتر برای کارکرد روان کامپیوتر خود نیازمند هستید. اگر درباره این که به چه مقدار رم نیاز دارید مطمئن نیستید، باید بگوییم که 16 گیگابایت رم برای هر نوع استفاده‌ای مفید و مناسب است.

این را به خاطر داشته باشید که رم آسان‌ترین قطعه کامپیوتر است که می‌توان آن را به روز رسانی کرد. بنابراین اگر با بودجه محدود به دنبال خرید رم هستید، رم 8 گیگابایت مناسب‌تر است. همچنین برای خرید بهترین رم نباید از CPU کیفیت پایین‌تر استفاده کنید؛ چون بخش مهم‌تر کامپیوتر شما CPU آن است.

زمان بندی و تاخیر

راهنمای خرید رم

در پایان بخش راهنمای خرید رم کامپیوتر نیز باید به CL یا CAS اشاره کنیم که نشان دهنده زمان تاخیر رم برای خواندن داده‌ها و بررسی آن‌ها است. برای یک گیمر متوسط، این تاخیر اهمیت زیادی ندارد؛ چون اختلاف تاخیر در رم‌های متفاوت، بسیار ناچیز است و در واقع ارزش این را ندارد که بقیه فاکتورهای رم را به خاطر زمان تاخیر فدا کنید. ظرفیت رم کامپیوتر از همه فاکتورهای ذکر شده، اهمیت بالاتری دارد.

در پایان راهنمای خرید RAM ، بسته به نیاز و استفاده خود با در نظر گرفتن هزینه‌ها و با استفاده از راهنمای خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر که ذکر شد، می‌توانید بهترین رم کامپیوتر برای خود را انتخاب کنید. همچنین برای کمک به انتخاب شما، در ادامه چند مورد از بهترین رم های کامپیوتر و رم لپ تاپ و بهترین مارک های رم کامپیوتر ذکر شده است.

سوالات متداول

1. تفاوت رم ماژول کامپیوتر و لپتاپ چیست؟

لپتاپ از رم ماژول SO-DIMM (Small Outline Dual In-Line Memory Module) پشتیبانی می‌کند، در حالی که در کامپیوتر از رم ماژول DIMM (Dual In-Line Memory Module) استفاده می‌شود. رم استفاده شده در لپ تاپ از رم کامپیوتر کوچک‌تر است. همچنین طول و تعداد پین آن متفاوت است. بنابراین تشخیص آن‌ها سخت نیست و باید در قدم اول به این موضوع دقت کنید.

2. فرکانس رم چه نقشی در انتخاب رم دارد؟

فرکانس رم نقش مهمی در سرعت ارتباط با مادربورد ایفا می‌کند که روی عملکرد کامپیوتر تاثیر می‌گذارد. نسل‌های مختلف رم کامپیوتر DDR، از دامنه‌های مختلف سرعت پشتیبانی می‌کنند. انتخاب نسل DDR به مادربورد شما بستگی دارد. حافظه‌ای که امروزه بیشتر استفاده می‌شود از نسل DDR4 است. همچنین بهترین نوع رم نیز نوع DDR4 است.

جمع بندی

در نهایت باید با توجه به راهنمای خرید RAM کامپیوتر، استفاده خود را مشخص کنید تا بتوانید ظرفیت رم خود را به صورت منطقی انتخاب کنید. همچنین، برای صرفه جویی در هزینه‌های خود، هرگز رم را فدای CPU نکنید؛ چون CPU قطعه مهم‌تری در کامپیوتر شما است. یک CPU قدرتمند با رم متوسط، بسیار کاربردی‌تر از CPU متوسط با رم قوی است. بنابراین با توجه به نکات گفته شده در مقاله راهنمای خرید رم (Ram) کامپیوتر و در نظر گرفتن حدود قیمت، رم مورد نظر خود را خریداری کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
سهیل
.
22 آذر 1399، 10:56
پاسخ
0
2
بنظرتون بهترین مارک رم کامپیوتر چیه؟
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401