اسمارت لاک چیست؟ همه آن چه که در مورد قفل هوشمند اندروید باید بدانید

android smart lock / اسمارت لاک
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اسمارت لاک از ویژگی‌های کاربردی اندروید است که می‌تواند استفاده از گوشی را آسان‌تر کند. در این مطلب با آموزش Smart Lock همراه شما هستیم و با نحوه استفاده از قفل هوشمند اندروید آشنا خواهیم شد.

شما هر روز چندین بار از گوشی استفاده می‌کنید؟ پاسخ بیشتر افراد به این سوال چندین بار است. برخی هم می‌گویند تعداد دفعاتی که از گوشی استفاده می‌کنند آنقدر زیاد است که قابل شمارش نیست. حالا با فرض اینکه گوشی شما دارای قفل باشد شما هر بار که می‌خواهید از گوشی استفاده کنید باید قفل صفحه را هم باز کنید. البته که امنیت گوشی اهمیت زیادی دارد، اما برخی اوقات هم می‌تواند آزاردهنده باشد؛ به خصوص وقتی در طول روز باید چندین بار یک رمز یا الگو را برای باز کردن قفل گوشی وارد کنید. خوشبختانه گوگل راه چاره‌ای برای این موضوع اندیشیده و آن را تحت عنوان اسمارت لاک به اندروید اضافه کرده است.

این قابلیت یکی از ویژگی‌های اندروید است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، اما در عین حال می‌تواند بی‌اندازه کاربردی باشد. اگر می‌خواهید با این ویژگی آشنا شده و از آن استفاده کنید در ادامه با آموزش Smart Lock همراه پلازا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

اسمارت لاک چیست؟

اسمارت لاک یکی از ویژگی‌های اختصاصی اندروید است که ابتدا در نسخه 5 این سیستم عامل معرفی شد. با استفاده از قفل هوشمند اندروید می‌توانید مانع قفل شدن گوشی در برخی از موقعیت‌ها یا مکان‌هایی که خودتان از قبل تعیین کرده‌اید شوید. این ویژگی به چندین شکل مختلف قابل شخصی‌سازی و استفاده است.

ویژگی های قفل هوشمند گوگل اندروید

قابلیت های Smart Lock شامل چندین مورد می‌شود که کاربران بسته به نیاز خود می‌توانند از هر کدام از آن‌ها در موقعیت‌های مختلف استفاده کنند.

تشخیص همراه داشتن گوشی (On-body Detection)

اولین حالتی که در این مطلب آموزش Smart Lock به آن می‌پردازیم On-body Detection است. با انتخاب این گزینه هر زمانی که گوشی را به دست داشته باشید و یا زمانی که گوشی در جیب شما باشد، گوشی قفل نخواهد شد. البته به شرطی که قبلا حداقل یک بار رمز عبور را وارد کرده باشید. برای مثال شما یک بار رمز عبور گوشی را وارد می‌کنید و بعد آن را داخل کیف یا جیبتان قرار می‌دهید، اکنون اگر گوشی را از جیب یا کیف خارج کنید دیگر نیازی نیست دوباره رمز عبور آن را وارد کنید. اما اگر گوشی روی میز قرار بگیرد یا برای یک لحظه در حرکت نباشد دوباره قفل خواهد شد.

android smart lock / قفل هوشمند اندروید

مکان های مورد اعتماد (Trusted Places)

شاید یکی از ویژگی های Smart Lock که بیشتر از همه در این آموزش آنلاک کردن با اسمارت لاک مورد استفاده قرار می‌گیرد این گزینه است که با استفاده از آن می‌توانید نام یک خیابان، محل کسب و کار یا به صورت دستی یک نقطه از نقشه را انتخاب کنید تا گوشی هر زمان که در این مکان‌ها قرار داشت قفل نشود. طبیعتا باید مراقب باشید که چه مکان‌هایی را به قفل هوشمند گوشی اندروید خود می‌دهید.

اما برای مثال اگر موقعیت خانه را به گوشی بدهید دیگر لازم نیست زمان‌هایی که منزل هستید رمز عبور گوشی را وارد کنید. به این ترتیب دیگر در مواقعی که لازم نیست گوشی قفل باشد به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید؛ در حالی که در سایر مکان‌ها گوشی به صورت خودکار قفل می‌شود.

دستگاه های مورد اعتماد (Trusted Devices)

این مورد اسمارت لاک مناسب کسانی است که به دنبال باز کردن گوشی با Smart Lock از طریق جفت کردن دستگاه‌ها به صورت بلوتوثی هستند. با انتخاب این گزینه، گوشی زمانی که به یک دستگاه مشخص از طریق بلوتوث متصل شود دیگر قفل نخواهد شد. مثلا می‌توانید سیستم بلوتوثی خودرو یا هدفون بلوتوثی خود را به عنوان دستگاه‌هایی که با اتصال گوشی به آن‌ها، قفل صفحه غیرفعال می‌شود انتخاب کنید.

تشخیص صدا (Voice Match)

این مورد کم کم در حال حذف شدن از قابلیت های Smart Lock است، اما ممکن است همچنان در برخی از گوشی‌های اندرویدی قدیمی قابل استفاده باشد. حالت تشخیص صدا در حقیقت مانند سایر حالت‌ها نیست و قفل گوشی را باز نمی‌کند، بلکه تنها به شما این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به باز کردن قفل گوشی، از برخی از قابلیت‌های دستیار صوتی گوگل استفاده کنید.

تشخیص چهره (Trusted Face)

تشخیص چهره دیگر در کمتر گوشی وجود دارد و تنها می‌توان آن را در گوشی‌های اندرویدی خیلی قدیمی پیدا کرد. این حالت در گوشی‌های مدرن با فناوری‌های تشخیص چهره جدید و بهتر جایگزین شده که به صورت جداگانه از اسمارت لاک، قابل استفاده هستند. به همین دلیل باید در این آموزش Smart Lock به این مورد هم اشاره کنیم که بهتر است این حالت مورد استفاده قرار نگیرد؛ چرا که بر اساس فناوری تشخیص چهره سال 2011 اندروید طراحی شده که حتی در آن زمان نیز نه خیلی قابل اتکا بود و نه امنیت کافی داشت.

آموزش Smart Lock

اما چگونه اسمارت لوک را فعال کنیم؟ فعالسازی قفل هوشمند اندروید کار بسیار راحتی است. برای فعال کردن آن تنها کافی است گوشی شما دارای یک رمز عبور باشد. در این صورت کافی است به Settings بروید و سپس از بخش Security and location گزینه Smart Lock را انتخاب کنید. البته ممکن است بسته به سازنده گوشی شما، دسترسی به این بخش اندکی متفاوت باشد. اگر نتوانستید اسمارت لاک را در تنظیمات پیدا کنید در بخش جستجوی بالای صفحه می‌توانید عبارت Smart Lock را وارد و به آن دسترسی پیدا کنید.

android smart lock / android smart lock / قفل هوشمند اندروید

وقتی اسمارت لاک را پیدا کردید ابتدا باید رمز عبور گوشی را وارد و بعد از بین گزینه‌های On-body detection یا Trusted places و یا Trusted devices یکی را انتخاب کنید. اگر حالت مکان‌های مورد اعتماد را انتخاب کنید در صفحه بعد می‌توانید مکان‌های مورد نظرتان را اضافه کنید و به همین ترتیب در صورت انتخاب دستگاه‌های مورد اطمینان نیز می‌توانید این دستگاه‌ها را اضافه کنید.

نحوه غیرفعال کردن Smart Lock نیز تقریبا به همین شکل است، فقط کافی است دوباره به قسمت اسمارت لاک بروید و هر کدام از حالت‌هایی که فعال کرده‌اید را غیرفعال کنید. همچنین بهتر است آدرس‌هایی که به حالت مکان‌های مورد اطمینان داده‌اید و همچنین دستگاه‌های مورد اعتماد را هم حذف کنید.

مزایا و معایب قفل هوشمند اندروید

اسمارت لاک اندروید به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت و بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور به گوشی دسترسی پیدا کنید، اما نکته‌ای که باید مراقب آن باشید این است که این ویژگی ممکن است در برخی مواقع مشکل‌ساز شود. برای مثال حالت‌هایی مثل On-body Detection و Trusted Devices ممکن است ناخواسته امکان دسترسی سایر افراد را به گوشی شما فراهم کنند.

اما اگر آدرس خانه را به عنوان مکان‌های مورد اعتماد به گوشی داده‌اید و به جز شما یا خانواده شخص دیگری همراه شما زندگی نمی‌کند، این قابلیت می‌تواند حداقل در زمانی که در خانه هستید و الزاما هم نیازی به قفل بودن گوشی نیست، به اندازه زیادی دسترسی به دستگاه را آسان‌تر کند.

نحوه باز کردن قفل گوشی موبایل از طریق WiFi

یکی از حالت‌هایی که در اسمارت لاک جای خالیش به شدت احساس می‌شود و در این آموزش Smart Lock قصد داریم به آن بپردازیم امکان قفل نشدن گوشی در زمانی است که به یک شبکه وای‌فای متصل می‌شود. برای اینکار نیاز به دانلود یک اپلیکیشن جداگانه به نام Automate دارید که می‌توانید آن را از گوگل‌پلی دانلود کنید. این برنامه در حقیقت یک برنامه برای خودکار کردن بسیاری از کارهایی است که با گوشی به صورت دستی انجام می‌دهید و به همین دلیل در ابتدا از شما درخواست دسترسی به قسمت‌های زیادی از گوشی را می‌کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد برنامه‌هایی مثل Automate network permissions را هم دانلود و نصب کنید که در صورتی که گوشی شما روت نشده باشد کار نخواهند کرد.

وقتی برنامه را باز کردید در صفحه اول گزینه More Flows را انتخاب کنید. در پنجره بعدی در قسمت جستجوی بالای سمت راست صفحه عبارت Disable screen lock on home wifi را وارد کنید و از فهرست به نمایش درآمده آن را انتخاب کنید. نسخه‌ای که ما به آن نیاز داریم توسط کاربر p s ساخته شده است. آن را انتخاب و گزینه Download را لمس کنید.

android smart lock / آموزش smart lock / اسمارت لاک / قفل هوشمند اندروید

وقتی دانلود تمام شد در صفحه اول برنامه می‌توانید این حالت را پیدا کنید. آن را انتخاب و بر روی آیکون قلم در پایین سمت راست صفحه کلیک و سپس آیکونی که مانند یک مدار است را لمس کنید. در پنجره بعدی سومین جعبه در سمت چپ یعنی When Wi-Fi connected را انتخاب کنید. در قسمت Network name نام شبکه وای‌فای را وارد و Save را انتخاب کنید. حالا به صفحه مربوط به این حالت برگردید و گزینه Start را لمس کنید.

اسمارت لاک یک ویژگی کاربردی است که در آن حتما باید تنظیمات و حالتی که بیشتر از همه مناسب شما هست را پیدا و از آن استفاده کنید. در این صورت می‌توانید در مواقعی که لزومی به قفل شدن گوشی نیست بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور، به گوشی دسترسی پیدا کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402